@@kapitalistaYT výsledek byl dost neutrální. Mám sice volnou ruku, ale po pár dnech jsem zjistil, že kupujeme stále ty samé věci co jsou k ničemu. Mateřská nula nula nic, zbytek se razí strategie "manžel se postará" 🤔.
Souhlas paradni video, ktery bych poslal nekamna titulni stranu novinek, aby si ho tam vsichni povinne poslechli😄 ekonomika a uspory naseho statu by myslim velice rychle razantne stoupli o dost výš😄😄
Ahoj kapitalisto :) perfektní video jako vždycky, každej díl lepší a lepší a pokaždý něco zajímavýho!:) situaci kolem důchodu vidím stejně jako ty, myslím, že naši rodiče se dožijou toho,že jim důchod stačit nebude a my už žádnej nedostanem,nebo to bude úplný minimum. Nastavený to mám proto jako ty, každej měsíc posílám v mém případě 10k do akcii s cílem zajistit se do věku 55 +, zminimalizovat nepotřebný výdaje na maximum a investovat spíš do zážitků a seberozvoje, taky počítám s tím,že jakmile přijdou děti, tak možnosti investic budou menčí, takže se řídim pravidlem co můžeš udělat dnes neodkládej na zítřek😄 good luck s tvými cíly a těším se na další díl :)
Moc diky, jsem rad ze se videa libi :) Myslim ze pravidelny investovani je v tomhle smeru to nejrozumnejsi, co se da udelat. U generace nasich rodicu si vlastne nejsem jistej, ale myslim ze pro ne ten system jeste fungovat bude, aspon do nejaky miry. Jestli bude poskytovat dost prostredku na nejaky rozumny ziti je s otaznikem. Az prijdeme na radu my, tak to bude tak na chleba a sul :D
Je to super, současná produktivní mladá generace 20-30let platí důchodové generaci důchody, lidem, kteří privatizovali bytový fond, kteří mají nízké náklady na bydlení a ještě díky tomu stahují mladší generaci na nájmech. Je to pecka pro mladší lidi, 10M na bydlení, alespoň 10M na důchod a to v zemi kde je průměrná mzda/plat pod 40k a to na něj ještě 60% lidí ani nedosáhne. Pak nemá klesat porodnost a tím pádem i budoucí produktivní generace. Kdyby bylo dostupnější bydlení, zvedla by se i porodnost (2011-2021 nárůst bytů +400k a nárůst obyvatel +88k), jenže to by se muselo v nemovitostech bydlet a ne v nich jen ukládat peníze.
Na jednu stranu mas samozrejme pravdu, pro spoustu lidi je tohle problem, a me osobne to neprijde uplne fer. Vcelku se divim, ze to mezi nasi generaci neni vetsi tema, aspon ja o tom prakticky neslysim. Pokud se ten system nezmeni anebo se z nejakeho neocekavaneho duvodu vse nezacne vyvijet lepsim smerem, tak bych se nedivil, kdyby dnesni mladi zacali pozadovat, aby jim nekdo ukazal, kde je jejich podpis na te "spolecenske smlouve" na jejimz zaklade se od nich toto vsechno vyzaduje. Na druhy strane - pokud je ti dneska 20-30, ses zdravej, trochu ti to mysli a chces makat, tak mas dneska takovy moznosti, o kterejch se lidem o 1-2 generaci zpatky ani nesnilo. Vsechno jde. Ja bych si to teda urcite s generaci mych rodicu kteri mladi prozili za komunistu rozhodne nevymenil. At se dari.
@@kapitalistaYT to já určitě taky ne.. Jen jsem chtěl poukázat na ten paradox. Mj. já nebo ty nebo jiní jednotlivci nejsou nijak statisticky významná skupina. Většinou mají lidi ve zvyku vztahovat problematiku do osobní roviny a dělat si závěry na základě soc. bubliny, ve které žijí. Chtěl jsem poukázat jakým směrem se bude ubírat většina (střední třída), tohle bude do budoucna obrovský problém. A podle mě hlavní důvod kam směřuje demografický vývoj a teprve směřovat bude je nedostupnost bydlení ač máme nastavěno na 20let dopředu.
Pěkné video, jen tam chybí ta nejpodstatnější investice. Děti. Pokud nemáte děti pak vám žádné peníze nepomohou, protože nebudete mit kdo by vám potřebné služby poskytl. PS: děti jsou časově nejnáročnější investice, proto by jste ji neměli odkládat. Důležité je vědět, že mít děti nekončí jejich početím (otázkou pár týdnů). Ani péči a podporou do jejich samostatnosti (18-25let, pokud chcete vzdělané děti). Ale je potřeba počítat s jejich podporou, až budou mít svoje děti (je dobré být aktivní do veku 12let posledniho vnoučete). Pokud je vám třicet a vaše děti budou mít první dítě také ve třiceti a budete mit 2 děti dva roky od sebe, tak byste měli být aktivní do 76let... To přesně odpovídá současné šanci na dožití. Tedy s touto investicí není na co čekat. Udělejte ji ještě letos.
"Urobiť" sa sám pre seba mala aj generácia dnešných 58+. Robili na predošlých dôchodcov a súčasných mladých, ich vzdelanie i zdravotnú starostlivosť. Takže nastane čas, aby aj ludia na prahu dôchodku dostali vrátené čo zaplatili.
Je pravda, že současný důchodový systém je neudržitelný. Čekal jsem, že nová vláda toto téma alespoň otevře, ale dost jsem se zklamal. Ale ten problém jednou příjde a je na politicích, jak moc nám všem nakonec vybouchne do obličeje. Doufám, že to neskončí vládou nějakých socialistů, kteří těm zodpovědnějším všechno zabaví pro "veřejné blaho".
Myslim ze nejaka snaha zalepit tu rostouci diru v budoucnu urcite prijde. Nikdo jinej nez lidi v produktivnim veku to urcite platit nebude, takze v tomhle ohledu velkej optimista nejsem. Jak moc velkej pruser to nakonec bude asi zalezi taky na tom, kdy se to zacne realne resit. Diky za koment, a ono to treba nebude tak zly :)
@@jirikulach9005 Zeptej se ve FEDu, případně ECB. Za řešení akutní otázky ti poděkují, a zabaví majetek. Pardon, jenom tě zbaví stresu a starostí s ním.
P.S. ještě mě k tomu napadl drobnej doplněk -> nespolíhat na stát s důchodem a odkládat si na stáří vidim jako důležitý i z pohledu zdraví, protože čim vyšší věk,tím vyšší budou náklady spojený s péčí o naše zdraví od zubů (všichni víme na kolik vyjde takovej zubař :) ) přes léky, a x dalších nečekaných situací, který se stařím přichazí...a tady bych rád řekl, že ikdyby nám stát čirou náhodou nějákej důchod vyplácel, tak by to ani omylem nestačilo bez vlastních úspor na tyhle výdaje...takže i pokud věříte v nějaký důchody,jakože já tu plně souhlasim s kapitalistou, tak odkládejte na stáří ať pak máte klid a nedožíváte ve stresu z nečekaných výdajů😄
8:43 a já už si myslel, že jsem divnej.. reálně neznám nikoho z mého okruhu lidí, kdo by to měl podobně.. i vyhodit těch pár korun za to spotify, když ho reálně můžu používat zdarma, je pro mě úplný nonsense :D
Hele premyslel jsem nad tim, a dosel jsem k tomu ze ten content chci zatim drzet jenom tady na YT. Tak snad to pro tebe nebude velkej problem :) Diky...
@@kapitalistaYT Za měsíc to bude můj první investiční rok, tento měsíc mi bude 24, investování a vzdělávání v něm mě neskutečně chytlo, člověk si ale stejně pokládá otázku kde by mohl být kdyby začal v 18 😄
jj pořád je hodně mladých lidí, kteří si na důchod nespoří nic a pak těch starších co si ty peníze nedají ani na blbý spořák - pracuji x let v bance, tak bohužel vidím realitu. Přitom mnohdy jim i na penzijko přispívá zaměstnavatel...Přitom čím je člověk mladší, tím může spořit méně. Někdy prostě myšlení lidí nechápu...
Pro spoustu lidi tohle proste neni vubec zadna priorita. Me se to taky tezko chape, ale kazdej je nejakej. Ja se taky o spoustu dalsich veci vubec nezajimam, neresim je a nic o nich nevim, jen bohuzel ty finance maji na beznej zivot docela velkej realnej dopad, takze uplne to ignorovat neni idealni :)
Dobrá videa, tuto práci opravdu oceňuji. Dobrý komentář, vysvětlení a názorné příklady 👍 Chci se zeptat na názor. Inflace zesiluje, koruna zřejmě bude vůči dolaru dost oslabovat. Vyplatí se vzít si nyní větší úvěr s tím, že by koruny byly ihned převedeny na dolary a po nějaké době (myslím si trh půjde ještě dolů a nejsem zadlužen) by za ně byly zakoupeny nějaké kvalitní akcie..? Jinak nyní jsem cca 40 v mínusu, chtěl jsem riskovat a teď za to platím 🙂 ale riziko jsem znal, tak držím
Cau Pavle, ja bych tohle neudelal. Samozrejme to fungovat muze, a kdyz to klapne, tak pomoci leverage se navratnost hezky zvysit, ale komplikujes si zivot a pridavas dalsi riziko, ktery neni nutny mit. Ja jsem v tomhle relativne velka konzerva, vuci vetsine forem dluhu mam averzi, a kdybych investoval penize ktery nejsou moje, tak by se mi spalo o dost hur nez ted. Samozrejme si to musis rozseknout sam, ale ja bych do toho nesel :) At se dari!
Zdravím, i když video chválím a je povedené, ale rád bych pár věcí upřesnil... O důchodu, který zmiňuješ, je lepší používat názvosloví Starobní důchod, protože nejenže se tak oficiálně nazývá, ale české slovo důchod je synonymem příjmu nebo renty. Proto jsi asi i někdy už slyšel o invalidním důchodu, vojenském důchodu či národní důchod. Je dobré i zmínit, že v určeném důchodovém věku neodchází člověk automaticky do důchodu a nebude mu vyplácen starobní důchod. Je to jen minimální věk o podání žádosti o starobní důchod. Člověk může tedy zažádat o starobní důchod i roky potom a do té doby pracovat a zvýšit si tak koeficient výplaty starobního důchodu. Asi je přehnané tvrdit, že starobní důchod je podvod, když se jedná o průběžný systém, když má tu výhodu, že (zjednodušeně) dnes odvádíš cca 2000 Kč sociálce, ze které se platí současným důchodcům cca 15 000 Kč, ale zároveň sis "předplatil" svůj důchod, který ve tvém důchodu bude vyšší (možná 30 či 40 tis.). A to nezní tak špatně. Ačkoliv budoucnost je nejistá, tak je samozřejmě hloupé spoléhat, že to budeme mít v důchodu stejně dobré, jako současní důchodci. Ještě taková malá poznámka ze ČSÚ, díval jsem se na průměrné dožití a u mužů je to 75 let (u žen 82), takže se dá předpokládat, že průměrný muž (při odchodu do důchodu v 65 letech) se dožije 10 let důchodové renty. No není to moc, když předtím pracuje více jak 40 let, že?
Ahoj Michale, diky moc za super koment. Souhlasim, video je ciste o starobnim duchodu, nezminoval jsem to explicitne ale doufam ze to bylo zrejme. To je obecne muj problem ve spouste videi, najit nejakej balanc mezi tim jak moc technicky/akademicky spravne se to video snazit udelat, versus mit u toho nejaky rozumny flow, aby to trochu odsejpalo a nebyla to uz uplna nuda. K tem castkam - ja a muj zamestnavatel teda "socialce" odvadime nasobne vic nez ty zminovane 2000kc, a taky si nejsem moc jistej, co si predplacim. Muj nazor je, ze si predplacim tak maximalne almuznu, ale samozrejme jak rikas, budoucnost je nejista. Kdybych mel tu moznost a mohl z tohoto systemu vystoupit, s tim ze nebudu mit narok na benefity z nej plynouci, ale nebudu do nej muset prispivat, tak to udelam. 10 let renty opravdu neni moc :) Ale cloveku nic nebrani si to aspon zkusit zaridit tak, aby to bylo delsi. Diky za koment a at se dari.
Dobrej point k videu...kolem toho starobního důchodu jsou podle mě dva hlavní problémy ..1) demografie, lidí co budou vydělávat v produktivním věku na naše důchody bude podstatně míň než bude tou dobou důchodců, takže se to neufinancuje...2) inflace..tou dobou bude uplně jina hodnota peněz..příklad za 15k dnešního cca průměrného důchodu tpu dobou koupíme podle mě klidně sotva jídlo na měsíc a budem rádi😄...takze malo lidi vydelavajici na duchodce + klesajici hodnota penez...za,me kdo se pripravi dostatecne samza sebe udela nejlip
@@kapitalistaYT určitě všichni diváci pochopili, jak jsi to myslel, ale přesto, když už vidím na youtubu video zabývající se touto problematikou, často nevidím říkat to “B” nebo i “C”. Sám vím, jak je těžké se k těmto informacím dostat a pochopit a je jich hrozně málo a o to víc lidí neví jaké jsou základy daní a jejich úlev, důchodů apod. a s*re mě, že na školách se to neučí. Můj koment je spíš pro čtenáře, aby je to trklo a hledali více info.
@@Rijdjjjjsjjsjjsjjwjakks je to tak. Sám jsem zvědav jak budou nastavena pravidla od státu. Já hádám, že aby to ufinancovali, tak bude starobní důchod něco jako životní minimum a navíc bude mít každý z toho co si našetří sám. Diky demografii asi taky bude více pracujících důchodců než dnes a doufám, že budou i více platnejsi, protože kolikrát když vidím dnešní mladý nemakačenka, tak asi jaký budou jejich další generace…
Ono to nebude tak, že by důchod nebyl. Nemůžete vzít důchod lidem, kteří jsou závislí na systému, to by vedlo k nepokojům. Aktuálně platí dohoda: plaťte důchody svým rodičům a prarodičům a jednou to bude někdo platit na Vás. To co je nejisté je doba, kdy k tomu důchodu dojde. Stát může v zájmu udržitelnosti důchodů oddalovat věk odchodu do důchodu. To může v důsledku vést k tomu, že některým lidem, kteří by ze zdravotních důvodů pracovat neměli, to zdraví selže ještě před dosažením důchodového věku. Oddálením důchodového věku řešíte problém stárnutí populace. Stát však bude muset zacílit na podnikatele, aby rekvalifikovali svoje pracovníky na nové technologie s tím, jak budou stárnout. Najít jim ty pracovní místa, které zaměstnavatelé nechtějí vytvářet. To, že starobní důchod bude dělat jen zlomek původního příjmu však nerozporuji. Pro slušnou životní úroveň je nezbytné pracovat na svém zajištění sám. Ještě před dvěma sty lety to bylo normální. Buď vybuduji majetek, nebo vychovávám svou rodinu a podporuji ji, aby jednou udělala totéž pro mě. Musím pak ale dbát na to, že dětem potřebuji poskytnout takové zázemí, aby totéž mohli oni chtít na svých dětech. To se ale v dnešní společnosti už tolik nenosí. Vedlo by to totiž k soužití generací a to nebývá jednoduché. Ideální však vidím kombinaci svého majetku a jako jištění mít dobře vychovanou a zajištěnou rodinu. Když mi majetek někdo vezme, stále mám rodinu, o kterou se mohu opřít.
V podstate mi nezbyva nez souhlasit. Ja jsem pomerne velky pesimista v tom, jak vysokou castku muze dnesni tricatnik z prubezneho systemu ocekavat. Osobne bych tipnul ze to bude na urovni nejakeho zivotniho minima, z cehoz prezivat asi nikdo nechce. Ten duraz na rodinu je super pripominka, to je samozrejme v idealnim pripade dalsi zachrana sit. Osobne by mi bylo ale velmi neprijemne, kdyby me ve stari musely podporovat moje deti, misto toho aby se soustredily na vlastni zivot. Jako nejaky uplny last resort asi v poradku, ale to by muselo jit uz hodne do tuhyho. Ale to muze mit samozrejme nastavene kazdy jinak. Diky za komentar a at se dari :)
Jedna otázka trochu mimo téma videa -> kde vidis ted mezi akciema prilezitosti kdyz trhy rostou nahoru (at uz to bear really,nebo ne) protoze kdyz je to dole, tak asi neudelam chybu nikde z tehle velkych firem..ale co z toho vybrat kdyz to jde vse nahoru😄 P.S moje portfolio je seskladany z hodne podobnych titulu jako to tvoje...este par dnu dozadu bych videl jako optimum tenhle mesic pri danych cenach METU a JPM, ale i to uz slo nahoru...jakej je tedy tvuj nazor?:)
Koukam se po ruznych firmach, ale nic konretniho co bych tu mohl sharovat tedka nemam.Ale myslim ze treba valuace GOOGL / META / BRK dava porad docela smysl :)
důchodový účet je mýtus. Prostě si stát půjčí na ty důchody a bude se zadlužovat donekonečna. Pak přijde bankrot. Ale ani to není žádná tragédie. Bankrot státu je jen reset dluhu a jede od nuly.
No, tak takle jednoduse bych to ja nevidel. Touhle logikou bys dosel k tomu, ze nema cenu jakkoli resit fiskalni politiku statu, a muzes si donekonecna pujcovat na cokoli. A kdyz to nahodou prepisknes, tak proste bez nejakejch vetsich nasledku zbankrotujes a jede se dal. Takle to ale uplne neni, velky zadluzeni a pripadny bankroty statu maji dost realny dopad - uz jen treba reputacni. Kdyz zdefaultujes a budes mit verejny finance v rozvratu, tak se ti docela obtizne budou shanet novy lenderi, kteri by tohle chteli financovat...
@@kapitalistaYT jenže když resetuješ dluh nemusíš platit náklady na obsluhu dluhu. Ušetříš hodně peněz. A tím pádem můžeš fungovat s vyrovnaným rozpočtem. A tím si zase získáš reputaci.
Resetujes dluh = lenderum nevratis penize. Tim si fakt dobrou reputaci neziskas. Navic se ty faktory (spatny hospodareni) nevyresi vyhlasenim bankrotu. Pokud neprovedes nejaky dramaticky zmeny, ses za par let zase ve stejnejch problemech (viz treba Argentina, ktera bankrotuje pravidelne). Samozrejme kdyz zbankrotuje stat, tak je to neco jinyho nez kdyz se to stane jednotlivci, ale rozhodne to ma porad negativni dusledky, a tyhle situaci se to chce za kazdou cenu vyhnout...
pokud "dlchodcům" nebude odebráno volební právo, tak nějaká forma důchodu bude. dneska je to kolik, 2 miliony lidí? za 30 let to budou 4 miliony, a ti zvolí toho, kdo jim peníze zajistí
Souhlasim s tim, ze presne tyhle problemy nas cekaji, pokud se ten system od zakladu nezmeni. Jedna vec je ale slibovat zajisteni duchodu, vec jina je mit na ty sliby kde brat. Danove zatizit produktivni populaci muzete jen do nejake miry, a v nejaky moment to proste prestane demograficky vychazet.
@@kapitalistaYT to jim (nám) bude jedno, kde brát 😁 zdanit, zestátnit, ukrást, na dluh.... jen když bude na důchody.bude tu 4 miliony lidí 65+ bez příjmu, těm nikdo nevysvětlí že "to prostě přestane demograficky vycházet" když nebudou mít co jíst. jakejsi pokus o důchodovou reformu tu byl v podobě tří pilířů, ten je ale nenávratně fuč, a žádnou další snahu řešení tohoto problému moc nevidím. máme zaděláno na slušnej sociální mezigenerační problém 🙄
Upřímně, jako kryprotanarchysta bych zrušil jak odvody na socku a zdrávku, ale i veškeré daně i důchody. Stát jako takový by se měl zhroutit a všechna ta asociální byrokratická místa rozpustit a nechat zaniknout. Vše přešoupnout do služeb (soukromá sféra) a všem by se žilo hej.
Nejsem si jistej že všem by bylo lip :) já to takle radikálně nevidím, a ani nemyslím že je realistický aby něco takovyho nastalo. S čím ale souhlasím je, že aktuálně ma stát až příliš velkou roli, zasahuje do až moc záležitosti a jeho provoz je strašně drahej. Chtělo by to osekat.
Důchod bude, brát to budou pracujícím. Penzijní se vyplatí jen to investiční penzijní když ti dává zaměstnavatel příspěvek na penzi. Jinak bych ho neměl.
Souhlas s tim, ze poroste snaha statu tu diru lepit a lidi v produktivnim veku to budou platit, ale nerekl bych, ze to bude stacit. Ten pomer lidi s narokem na penzi v pomeru k produktivni populaci proste nevychazi dobre. S penzijkem souhlas, kdybych nemel prispevek od zamestnavatele, tak ten produkt nemam. Na tohle tema jsem taky delal video - Epizoda 11. Diky a at se dari.
Ja se nad penzijkem dlouhou dobu zamyslel z duvodu prave toho prispevku od zamestnavatele, ale nakonec mi z toho vyslo lepsi proste to poslat do akcii a etf na sp500 a world
@@kapitalistaYT stát se bude muset vždy postarat o důchodce a vybere to od těch co budou zrovna v produktivním věku. Důchodci jsou významná voličská skupina a politici to vědí
Ja s touhle logikou souhlasim, jen tohle nepujde delat do nekonecna a v nejakym bode se to zlomi. Treba az bude pomer lidi v produktivnim veku vs penziste 1:1, tak myslim ze proste neni realny ten system ufinancovat, at uz bude danova zatez jakakoli.
@@kapitalistaYT Něco vymyslí jak to ufinancovat. Daně, znehodnocení měny. Nenechají důchodce napospas. Znám hodně OSVČ si platí úplně směšné částky a spoléhají na stát. Neříkám že to je dobře ale stát se bude muset o důchodce postarat. Jiné řešení je politické neprůchodné
Jeden z nejvetsich dostupnych brokeru v Evrope, rozumny poplatky (neni uplne zdarma, ale to neni zadny nam dostupny broker), pristup na spoustu trhu, jednoducha platforma kde se snadno rozkouka i uplny zacatecnik, nikdy jsem nemel problem s vypadky/nedostupnosti, a mam dobry zkusenosti se zakaznickou podporou (v anglictine). Dokonaly broker to urcite neni, ja bych treba ocenil pokrocilejsi analytiku (ktera je fakt dost basic), ale myslim ze pro vetsinu lidi je to docela rozumna volba.
@@kapitalistaYT Ďakujem za odpoveď. K tomu by ma ešte zaujímalo ako to má Degiro so zmenou mien. Môžem využívať priamo Forex na zmenu €/kč na $ a následne za ne nakúpiť? Alebo je potrebné na burzu zaslať $?
Je mozne vyuzivat primo smenu men u Degira. Ja treba na Degiro posilam CZK, ktere se automaticky (bez poplatku) konvertuji do EUR, coz je zakladni mena uctu. Pak zalezi jak denominovany cenny papir nakoupite - ja napriklad nakupuju hlavne USD akcie - konverze mezi EUR a USD probehne automaticky, ale tady uz s malym poplatkem (0.25%) zahrnutym primo v cene obchodu.
důchod nebude ...je to fake. nevím kdo to bude platit. lidi vezmete to do svých rukou.bude to nějaká sociální dávka.ani důchod se to jmenovat nebude a bude to částka tak 15% prum.mzdy
Rozhodne bych na to nespolihal. A pokud nakonec nejakej statni duchod bude, tak bych to bral jako benefit navic, ale rozhodne ne jako zakladni kamen na kterym to cely stavet...
Důchodci jsou důležitá voličská skupina a politici to vědí. Naopak důchod budou mít i ti co nebudou mít odpracované potřebné roky. Mrkni kolikrát se letos zvyšuje důvod
@@kapitalistaYT no, ale většina dnešních 30-40 letých si pořád myslí, že si mají teď užívat, hlavně si půjčovat, co to jde a pak se o ně někdo postará. Jsem zvědav, co budou dělat, až zjistí, že žili v nějaké trapné iluzi, protože, mnoho lidí také nerozumí tomu, co znamená průběžný penzijní systém :D . . .
Treba jsme jen prehnany pesimisti a nejakou kombinaci imigrace/zvyseni produktivity/zvyseni veku odchodu do duchodu etc. se to vyresi. Svuj duchod bych na to ale nevsadil :)
Krásná práce jak po zpracování, tak obsahově. Dnes místo večerního béčkového filmu s manželkou jí pustím tvé video. Díky
Moc díky, jen nevím jestli to manželka úplně oceni 😂 dej vědět...
@@kapitalistaYT výsledek byl dost neutrální. Mám sice volnou ruku, ale po pár dnech jsem zjistil, že kupujeme stále ty samé věci co jsou k ničemu. Mateřská nula nula nic, zbytek se razí strategie "manžel se postará" 🤔.
@@jiwari_squarepantscerny1350 Jak píše ve své knize Warren .Chytrého člověka dokáže zrujnovat 3 věci : chlast,ženská a páka investiční :D .
Jedním slovem - super.👍 .... jen houšť
Moc díky :)
Zdravim. Tohle video bych zaradil urcite mezi tvych TOP10. Super prace. Uz jsem ho nasdilel 😉 Diky 👍🏽
Diky moc, skvely!
Souhlas paradni video, ktery bych poslal nekamna titulni stranu novinek, aby si ho tam vsichni povinne poslechli😄 ekonomika a uspory naseho statu by myslim velice rychle razantne stoupli o dost výš😄😄
Ahoj kapitalisto :) perfektní video jako vždycky, každej díl lepší a lepší a pokaždý něco zajímavýho!:) situaci kolem důchodu vidím stejně jako ty, myslím, že naši rodiče se dožijou toho,že jim důchod stačit nebude a my už žádnej nedostanem,nebo to bude úplný minimum. Nastavený to mám proto jako ty, každej měsíc posílám v mém případě 10k do akcii s cílem zajistit se do věku 55 +, zminimalizovat nepotřebný výdaje na maximum a investovat spíš do zážitků a seberozvoje, taky počítám s tím,že jakmile přijdou děti, tak možnosti investic budou menčí, takže se řídim pravidlem co můžeš udělat dnes neodkládej na zítřek😄 good luck s tvými cíly a těším se na další díl :)
Moc diky, jsem rad ze se videa libi :) Myslim ze pravidelny investovani je v tomhle smeru to nejrozumnejsi, co se da udelat. U generace nasich rodicu si vlastne nejsem jistej, ale myslim ze pro ne ten system jeste fungovat bude, aspon do nejaky miry. Jestli bude poskytovat dost prostredku na nejaky rozumny ziti je s otaznikem. Az prijdeme na radu my, tak to bude tak na chleba a sul :D
Super video díky! Souhlasím s každým slovem
Parada, diky moc :)
Velmi dobre povedane.
Diky🙏
Super !!!
Díky! :)
Je to super, současná produktivní mladá generace 20-30let platí důchodové generaci důchody, lidem, kteří privatizovali bytový fond, kteří mají nízké náklady na bydlení a ještě díky tomu stahují mladší generaci na nájmech. Je to pecka pro mladší lidi, 10M na bydlení, alespoň 10M na důchod a to v zemi kde je průměrná mzda/plat pod 40k a to na něj ještě 60% lidí ani nedosáhne. Pak nemá klesat porodnost a tím pádem i budoucí produktivní generace. Kdyby bylo dostupnější bydlení, zvedla by se i porodnost (2011-2021 nárůst bytů +400k a nárůst obyvatel +88k), jenže to by se muselo v nemovitostech bydlet a ne v nich jen ukládat peníze.
Na jednu stranu mas samozrejme pravdu, pro spoustu lidi je tohle problem, a me osobne to neprijde uplne fer. Vcelku se divim, ze to mezi nasi generaci neni vetsi tema, aspon ja o tom prakticky neslysim. Pokud se ten system nezmeni anebo se z nejakeho neocekavaneho duvodu vse nezacne vyvijet lepsim smerem, tak bych se nedivil, kdyby dnesni mladi zacali pozadovat, aby jim nekdo ukazal, kde je jejich podpis na te "spolecenske smlouve" na jejimz zaklade se od nich toto vsechno vyzaduje. Na druhy strane - pokud je ti dneska 20-30, ses zdravej, trochu ti to mysli a chces makat, tak mas dneska takovy moznosti, o kterejch se lidem o 1-2 generaci zpatky ani nesnilo. Vsechno jde. Ja bych si to teda urcite s generaci mych rodicu kteri mladi prozili za komunistu rozhodne nevymenil. At se dari.
@@kapitalistaYT to já určitě taky ne.. Jen jsem chtěl poukázat na ten paradox. Mj. já nebo ty nebo jiní jednotlivci nejsou nijak statisticky významná skupina. Většinou mají lidi ve zvyku vztahovat problematiku do osobní roviny a dělat si závěry na základě soc. bubliny, ve které žijí. Chtěl jsem poukázat jakým směrem se bude ubírat většina (střední třída), tohle bude do budoucna obrovský problém. A podle mě hlavní důvod kam směřuje demografický vývoj a teprve směřovat bude je nedostupnost bydlení ač máme nastavěno na 20let dopředu.
Kreten! Kto ti postavil bytovky, domy, cesty, diaľnice. Nemocnice školy? Viacej rozmýšľaj a menej cvic...
Mega husté video. Jako by jsi mi mluvil z duše.😊😀
Moc dík :)
Pěkné video, jen tam chybí ta nejpodstatnější investice. Děti. Pokud nemáte děti pak vám žádné peníze nepomohou, protože nebudete mit kdo by vám potřebné služby poskytl. PS: děti jsou časově nejnáročnější investice, proto by jste ji neměli odkládat. Důležité je vědět, že mít děti nekončí jejich početím (otázkou pár týdnů). Ani péči a podporou do jejich samostatnosti (18-25let, pokud chcete vzdělané děti). Ale je potřeba počítat s jejich podporou, až budou mít svoje děti (je dobré být aktivní do veku 12let posledniho vnoučete). Pokud je vám třicet a vaše děti budou mít první dítě také ve třiceti a budete mit 2 děti dva roky od sebe, tak byste měli být aktivní do 76let... To přesně odpovídá současné šanci na dožití. Tedy s touto investicí není na co čekat. Udělejte ji ještě letos.
Děti se na tebe třeba vyprdnou a tvá investice se ti nemusí vrátit.
8:30 muž snů 🤩😉
"Urobiť" sa sám pre seba mala aj generácia dnešných 58+. Robili na predošlých dôchodcov a súčasných mladých, ich vzdelanie i zdravotnú starostlivosť. Takže nastane čas, aby aj ludia na prahu dôchodku dostali vrátené čo zaplatili.
Je pravda, že současný důchodový systém je neudržitelný. Čekal jsem, že nová vláda toto téma alespoň otevře, ale dost jsem se zklamal. Ale ten problém jednou příjde a je na politicích, jak moc nám všem nakonec vybouchne do obličeje. Doufám, že to neskončí vládou nějakých socialistů, kteří těm zodpovědnějším všechno zabaví pro "veřejné blaho".
Jak zabaví kryptoměny ?
Myslim ze nejaka snaha zalepit tu rostouci diru v budoucnu urcite prijde. Nikdo jinej nez lidi v produktivnim veku to urcite platit nebude, takze v tomhle ohledu velkej optimista nejsem. Jak moc velkej pruser to nakonec bude asi zalezi taky na tom, kdy se to zacne realne resit. Diky za koment, a ono to treba nebude tak zly :)
Problém s dôchodcami vyrieši vojna v Európe
@@jirikulach9005 Zeptej se ve FEDu, případně ECB. Za řešení akutní otázky ti poděkují, a zabaví majetek. Pardon, jenom tě zbaví stresu a starostí s ním.
@@davivorhodan943 To je odpověď jak z nosu .. tohle si nech na doma a mě s tím neotravuj
P.S. ještě mě k tomu napadl drobnej doplněk -> nespolíhat na stát s důchodem a odkládat si na stáří vidim jako důležitý i z pohledu zdraví, protože čim vyšší věk,tím vyšší budou náklady spojený s péčí o naše zdraví od zubů (všichni víme na kolik vyjde takovej zubař :) ) přes léky, a x dalších nečekaných situací, který se stařím přichazí...a tady bych rád řekl, že ikdyby nám stát čirou náhodou nějákej důchod vyplácel, tak by to ani omylem nestačilo bez vlastních úspor na tyhle výdaje...takže i pokud věříte v nějaký důchody,jakože já tu plně souhlasim s kapitalistou, tak odkládejte na stáří ať pak máte klid a nedožíváte ve stresu z nečekaných výdajů😄
Já bych k tomu šetři t(myšleno peníze), taky přidala šetřit se - šetřit si zdraví to má nevyčíslitelnou hodnotu. ;-)
8:43 a já už si myslel, že jsem divnej.. reálně neznám nikoho z mého okruhu lidí, kdo by to měl podobně.. i vyhodit těch pár korun za to spotify, když ho reálně můžu používat zdarma, je pro mě úplný nonsense :D
Přesně tak 😃 V mým případě tím spíš, že na Spotify asi 95% času poslouchám podcasty, u kterých stejně žádná reklama není...
Btw. Mohl bys dávat i videa na google podcasty?
Hele premyslel jsem nad tim, a dosel jsem k tomu ze ten content chci zatim drzet jenom tady na YT. Tak snad to pro tebe nebude velkej problem :) Diky...
@@kapitalistaYT problém ne, jen na podcastech je to příjemnější a zrovna tvůj hlas se do "rádia" hodí skvěle.
Super video 👍 V kolika si vubec zacal investovat ?
Zacal jsem az v 25, driv jsem na to bohuzel nemel uplne prostredky... jak to mas ty? :)
@@kapitalistaYT Za měsíc to bude můj první investiční rok, tento měsíc mi bude 24, investování a vzdělávání v něm mě neskutečně chytlo, člověk si ale stejně pokládá otázku kde by mohl být kdyby začal v 18 😄
Zacit v 18 by bylo super, ale cas clovek nevrati :D A aspon v mym pripade jsem na to fakt nemel skoro zadny prostredky...
jj pořád je hodně mladých lidí, kteří si na důchod nespoří nic a pak těch starších co si ty peníze nedají ani na blbý spořák - pracuji x let v bance, tak bohužel vidím realitu. Přitom mnohdy jim i na penzijko přispívá zaměstnavatel...Přitom čím je člověk mladší, tím může spořit méně. Někdy prostě myšlení lidí nechápu...
Pro spoustu lidi tohle proste neni vubec zadna priorita. Me se to taky tezko chape, ale kazdej je nejakej. Ja se taky o spoustu dalsich veci vubec nezajimam, neresim je a nic o nich nevim, jen bohuzel ty finance maji na beznej zivot docela velkej realnej dopad, takze uplne to ignorovat neni idealni :)
Dobrá videa, tuto práci opravdu oceňuji. Dobrý komentář, vysvětlení a názorné příklady 👍
Chci se zeptat na názor. Inflace zesiluje, koruna zřejmě bude vůči dolaru dost oslabovat. Vyplatí se vzít si nyní větší úvěr s tím, že by koruny byly ihned převedeny na dolary a po nějaké době (myslím si trh půjde ještě dolů a nejsem zadlužen) by za ně byly zakoupeny nějaké kvalitní akcie..? Jinak nyní jsem cca 40 v mínusu, chtěl jsem riskovat a teď za to platím 🙂 ale riziko jsem znal, tak držím
Jestli se ti tak "daří" v investování tak radši nedělej ty kraviny co jsi psal
Cau Pavle, ja bych tohle neudelal. Samozrejme to fungovat muze, a kdyz to klapne, tak pomoci leverage se navratnost hezky zvysit, ale komplikujes si zivot a pridavas dalsi riziko, ktery neni nutny mit. Ja jsem v tomhle relativne velka konzerva, vuci vetsine forem dluhu mam averzi, a kdybych investoval penize ktery nejsou moje, tak by se mi spalo o dost hur nez ted. Samozrejme si to musis rozseknout sam, ale ja bych do toho nesel :) At se dari!
mega
Zdravím, i když video chválím a je povedené, ale rád bych pár věcí upřesnil...
O důchodu, který zmiňuješ, je lepší používat názvosloví Starobní důchod, protože nejenže se tak oficiálně nazývá, ale české slovo důchod je synonymem příjmu nebo renty. Proto jsi asi i někdy už slyšel o invalidním důchodu, vojenském důchodu či národní důchod. Je dobré i zmínit, že v určeném důchodovém věku neodchází člověk automaticky do důchodu a nebude mu vyplácen starobní důchod. Je to jen minimální věk o podání žádosti o starobní důchod. Člověk může tedy zažádat o starobní důchod i roky potom a do té doby pracovat a zvýšit si tak koeficient výplaty starobního důchodu.
Asi je přehnané tvrdit, že starobní důchod je podvod, když se jedná o průběžný systém, když má tu výhodu, že (zjednodušeně) dnes odvádíš cca 2000 Kč sociálce, ze které se platí současným důchodcům cca 15 000 Kč, ale zároveň sis "předplatil" svůj důchod, který ve tvém důchodu bude vyšší (možná 30 či 40 tis.). A to nezní tak špatně. Ačkoliv budoucnost je nejistá, tak je samozřejmě hloupé spoléhat, že to budeme mít v důchodu stejně dobré, jako současní důchodci.
Ještě taková malá poznámka ze ČSÚ, díval jsem se na průměrné dožití a u mužů je to 75 let (u žen 82), takže se dá předpokládat, že průměrný muž (při odchodu do důchodu v 65 letech) se dožije 10 let důchodové renty. No není to moc, když předtím pracuje více jak 40 let, že?
Ahoj Michale, diky moc za super koment. Souhlasim, video je ciste o starobnim duchodu, nezminoval jsem to explicitne ale doufam ze to bylo zrejme. To je obecne muj problem ve spouste videi, najit nejakej balanc mezi tim jak moc technicky/akademicky spravne se to video snazit udelat, versus mit u toho nejaky rozumny flow, aby to trochu odsejpalo a nebyla to uz uplna nuda.
K tem castkam - ja a muj zamestnavatel teda "socialce" odvadime nasobne vic nez ty zminovane 2000kc, a taky si nejsem moc jistej, co si predplacim. Muj nazor je, ze si predplacim tak maximalne almuznu, ale samozrejme jak rikas, budoucnost je nejista. Kdybych mel tu moznost a mohl z tohoto systemu vystoupit, s tim ze nebudu mit narok na benefity z nej plynouci, ale nebudu do nej muset prispivat, tak to udelam.
10 let renty opravdu neni moc :) Ale cloveku nic nebrani si to aspon zkusit zaridit tak, aby to bylo delsi. Diky za koment a at se dari.
Dobrej point k videu...kolem toho starobního důchodu jsou podle mě dva hlavní problémy ..1) demografie, lidí co budou vydělávat v produktivním věku na naše důchody bude podstatně míň než bude tou dobou důchodců, takže se to neufinancuje...2) inflace..tou dobou bude uplně jina hodnota peněz..příklad za 15k dnešního cca průměrného důchodu tpu dobou koupíme podle mě klidně sotva jídlo na měsíc a budem rádi😄...takze malo lidi vydelavajici na duchodce + klesajici hodnota penez...za,me kdo se pripravi dostatecne samza sebe udela nejlip
@@kapitalistaYT určitě všichni diváci pochopili, jak jsi to myslel, ale přesto, když už vidím na youtubu video zabývající se touto problematikou, často nevidím říkat to “B” nebo i “C”. Sám vím, jak je těžké se k těmto informacím dostat a pochopit a je jich hrozně málo a o to víc lidí neví jaké jsou základy daní a jejich úlev, důchodů apod. a s*re mě, že na školách se to neučí. Můj koment je spíš pro čtenáře, aby je to trklo a hledali více info.
@@Rijdjjjjsjjsjjsjjwjakks je to tak. Sám jsem zvědav jak budou nastavena pravidla od státu. Já hádám, že aby to ufinancovali, tak bude starobní důchod něco jako životní minimum a navíc bude mít každý z toho co si našetří sám. Diky demografii asi taky bude více pracujících důchodců než dnes a doufám, že budou i více platnejsi, protože kolikrát když vidím dnešní mladý nemakačenka, tak asi jaký budou jejich další generace…
@@michalcondl3688 a nebo se zvýší daně a přijdou migroši a poupraví demografií
Ono to nebude tak, že by důchod nebyl. Nemůžete vzít důchod lidem, kteří jsou závislí na systému, to by vedlo k nepokojům. Aktuálně platí dohoda: plaťte důchody svým rodičům a prarodičům a jednou to bude někdo platit na Vás. To co je nejisté je doba, kdy k tomu důchodu dojde. Stát může v zájmu udržitelnosti důchodů oddalovat věk odchodu do důchodu. To může v důsledku vést k tomu, že některým lidem, kteří by ze zdravotních důvodů pracovat neměli, to zdraví selže ještě před dosažením důchodového věku.
Oddálením důchodového věku řešíte problém stárnutí populace. Stát však bude muset zacílit na podnikatele, aby rekvalifikovali svoje pracovníky na nové technologie s tím, jak budou stárnout. Najít jim ty pracovní místa, které zaměstnavatelé nechtějí vytvářet. To, že starobní důchod bude dělat jen zlomek původního příjmu však nerozporuji. Pro slušnou životní úroveň je nezbytné pracovat na svém zajištění sám. Ještě před dvěma sty lety to bylo normální. Buď vybuduji majetek, nebo vychovávám svou rodinu a podporuji ji, aby jednou udělala totéž pro mě. Musím pak ale dbát na to, že dětem potřebuji poskytnout takové zázemí, aby totéž mohli oni chtít na svých dětech.
To se ale v dnešní společnosti už tolik nenosí. Vedlo by to totiž k soužití generací a to nebývá jednoduché. Ideální však vidím kombinaci svého majetku a jako jištění mít dobře vychovanou a zajištěnou rodinu. Když mi majetek někdo vezme, stále mám rodinu, o kterou se mohu opřít.
V podstate mi nezbyva nez souhlasit. Ja jsem pomerne velky pesimista v tom, jak vysokou castku muze dnesni tricatnik z prubezneho systemu ocekavat. Osobne bych tipnul ze to bude na urovni nejakeho zivotniho minima, z cehoz prezivat asi nikdo nechce. Ten duraz na rodinu je super pripominka, to je samozrejme v idealnim pripade dalsi zachrana sit. Osobne by mi bylo ale velmi neprijemne, kdyby me ve stari musely podporovat moje deti, misto toho aby se soustredily na vlastni zivot. Jako nejaky uplny last resort asi v poradku, ale to by muselo jit uz hodne do tuhyho. Ale to muze mit samozrejme nastavene kazdy jinak. Diky za komentar a at se dari :)
Ahoj, mohl bys nam udelat video na tu tvoji tabulku? 😄 dekujuuu
Pokusim se 😂 diky za trpelivost
Jedna otázka trochu mimo téma videa -> kde vidis ted mezi akciema prilezitosti kdyz trhy rostou nahoru (at uz to bear really,nebo ne) protoze kdyz je to dole, tak asi neudelam chybu nikde z tehle velkych firem..ale co z toho vybrat kdyz to jde vse nahoru😄 P.S moje portfolio je seskladany z hodne podobnych titulu jako to tvoje...este par dnu dozadu bych videl jako optimum tenhle mesic pri danych cenach METU a JPM, ale i to uz slo nahoru...jakej je tedy tvuj nazor?:)
Koukam se po ruznych firmach, ale nic konretniho co bych tu mohl sharovat tedka nemam.Ale myslim ze treba valuace GOOGL / META / BRK dava porad docela smysl :)
👌🏻
Ahoj, chci se zeptat, jak investuješ do nemovitostí? Spíše myslím přes co. Jinak super video.
Pres uver od banky :D Nepouzivam na investovani do nemovitosti zadne appky, mam klasicky hypoteku... Díky moc!
@@kapitalistaYT do svoji nebo pronájem?
důchodový účet je mýtus. Prostě si stát půjčí na ty důchody a bude se zadlužovat donekonečna. Pak přijde bankrot. Ale ani to není žádná tragédie. Bankrot státu je jen reset dluhu a jede od nuly.
No, tak takle jednoduse bych to ja nevidel. Touhle logikou bys dosel k tomu, ze nema cenu jakkoli resit fiskalni politiku statu, a muzes si donekonecna pujcovat na cokoli. A kdyz to nahodou prepisknes, tak proste bez nejakejch vetsich nasledku zbankrotujes a jede se dal. Takle to ale uplne neni, velky zadluzeni a pripadny bankroty statu maji dost realny dopad - uz jen treba reputacni. Kdyz zdefaultujes a budes mit verejny finance v rozvratu, tak se ti docela obtizne budou shanet novy lenderi, kteri by tohle chteli financovat...
@@kapitalistaYT jenže když resetuješ dluh nemusíš platit náklady na obsluhu dluhu. Ušetříš hodně peněz. A tím pádem můžeš fungovat s vyrovnaným rozpočtem. A tím si zase získáš reputaci.
Resetujes dluh = lenderum nevratis penize. Tim si fakt dobrou reputaci neziskas. Navic se ty faktory (spatny hospodareni) nevyresi vyhlasenim bankrotu. Pokud neprovedes nejaky dramaticky zmeny, ses za par let zase ve stejnejch problemech (viz treba Argentina, ktera bankrotuje pravidelne). Samozrejme kdyz zbankrotuje stat, tak je to neco jinyho nez kdyz se to stane jednotlivci, ale rozhodne to ma porad negativni dusledky, a tyhle situaci se to chce za kazdou cenu vyhnout...
pokud "dlchodcům" nebude odebráno volební právo, tak nějaká forma důchodu bude. dneska je to kolik, 2 miliony lidí? za 30 let to budou 4 miliony, a ti zvolí toho, kdo jim peníze zajistí
Souhlasim s tim, ze presne tyhle problemy nas cekaji, pokud se ten system od zakladu nezmeni. Jedna vec je ale slibovat zajisteni duchodu, vec jina je mit na ty sliby kde brat. Danove zatizit produktivni populaci muzete jen do nejake miry, a v nejaky moment to proste prestane demograficky vychazet.
@@kapitalistaYT to jim (nám) bude jedno, kde brát 😁 zdanit, zestátnit, ukrást, na dluh.... jen když bude na důchody.bude tu 4 miliony lidí 65+ bez příjmu, těm nikdo nevysvětlí že "to prostě přestane demograficky vycházet" když nebudou mít co jíst. jakejsi pokus o důchodovou reformu tu byl v podobě tří pilířů, ten je ale nenávratně fuč, a žádnou další snahu řešení tohoto problému moc nevidím. máme zaděláno na slušnej sociální mezigenerační problém 🙄
Upřímně, jako kryprotanarchysta bych zrušil jak odvody na socku a zdrávku, ale i veškeré daně i důchody. Stát jako takový by se měl zhroutit a všechna ta asociální byrokratická místa rozpustit a nechat zaniknout. Vše přešoupnout do služeb (soukromá sféra) a všem by se žilo hej.
Nejsem si jistej že všem by bylo lip :) já to takle radikálně nevidím, a ani nemyslím že je realistický aby něco takovyho nastalo. S čím ale souhlasím je, že aktuálně ma stát až příliš velkou roli, zasahuje do až moc záležitosti a jeho provoz je strašně drahej. Chtělo by to osekat.
@@kapitalistaYT stát naší velikosti, velikost většího města v USA nebo Číně nepotřebuje úřednický aparát této velikosti.
"Shit is about to get real"
Důchod bude, brát to budou pracujícím. Penzijní se vyplatí jen to investiční penzijní když ti dává zaměstnavatel příspěvek na penzi. Jinak bych ho neměl.
Souhlas s tim, ze poroste snaha statu tu diru lepit a lidi v produktivnim veku to budou platit, ale nerekl bych, ze to bude stacit. Ten pomer lidi s narokem na penzi v pomeru k produktivni populaci proste nevychazi dobre. S penzijkem souhlas, kdybych nemel prispevek od zamestnavatele, tak ten produkt nemam. Na tohle tema jsem taky delal video - Epizoda 11. Diky a at se dari.
Ja se nad penzijkem dlouhou dobu zamyslel z duvodu prave toho prispevku od zamestnavatele, ale nakonec mi z toho vyslo lepsi proste to poslat do akcii a etf na sp500 a world
@@kapitalistaYT stát se bude muset vždy postarat o důchodce a vybere to od těch co budou zrovna v produktivním věku. Důchodci jsou významná voličská skupina a politici to vědí
Ja s touhle logikou souhlasim, jen tohle nepujde delat do nekonecna a v nejakym bode se to zlomi. Treba az bude pomer lidi v produktivnim veku vs penziste 1:1, tak myslim ze proste neni realny ten system ufinancovat, at uz bude danova zatez jakakoli.
@@kapitalistaYT Něco vymyslí jak to ufinancovat. Daně, znehodnocení měny. Nenechají důchodce napospas. Znám hodně OSVČ si platí úplně směšné částky a spoléhají na stát. Neříkám že to je dobře ale stát se bude muset o důchodce postarat. Jiné řešení je politické neprůchodné
Zaujímalo by ma prečo od Vás Degiro dostal nálepku solídny broker. Nehodnotím, len sa snažím zístiť v čom vidíte hodnotu oproti konkurencii.
Jeden z nejvetsich dostupnych brokeru v Evrope, rozumny poplatky (neni uplne zdarma, ale to neni zadny nam dostupny broker), pristup na spoustu trhu, jednoducha platforma kde se snadno rozkouka i uplny zacatecnik, nikdy jsem nemel problem s vypadky/nedostupnosti, a mam dobry zkusenosti se zakaznickou podporou (v anglictine). Dokonaly broker to urcite neni, ja bych treba ocenil pokrocilejsi analytiku (ktera je fakt dost basic), ale myslim ze pro vetsinu lidi je to docela rozumna volba.
@@kapitalistaYT Ďakujem za odpoveď. K tomu by ma ešte zaujímalo ako to má Degiro so zmenou mien. Môžem využívať priamo Forex na zmenu €/kč na $ a následne za ne nakúpiť? Alebo je potrebné na burzu zaslať $?
Je mozne vyuzivat primo smenu men u Degira. Ja treba na Degiro posilam CZK, ktere se automaticky (bez poplatku) konvertuji do EUR, coz je zakladni mena uctu. Pak zalezi jak denominovany cenny papir nakoupite - ja napriklad nakupuju hlavne USD akcie - konverze mezi EUR a USD probehne automaticky, ale tady uz s malym poplatkem (0.25%) zahrnutym primo v cene obchodu.
důchod nebude ...je to fake. nevím kdo to bude platit. lidi vezmete to do svých rukou.bude to nějaká sociální dávka.ani důchod se to jmenovat nebude a bude to částka tak 15% prum.mzdy
Rozhodne bych na to nespolihal. A pokud nakonec nejakej statni duchod bude, tak bych to bral jako benefit navic, ale rozhodne ne jako zakladni kamen na kterym to cely stavet...
Důchodci jsou důležitá voličská skupina a politici to vědí. Naopak důchod budou mít i ti co nebudou mít odpracované potřebné roky. Mrkni kolikrát se letos zvyšuje důvod
@@kapitalistaYT no, ale většina dnešních 30-40 letých si pořád myslí, že si mají teď užívat, hlavně si půjčovat, co to jde a pak se o ně někdo postará. Jsem zvědav, co budou dělat, až zjistí, že žili v nějaké trapné iluzi, protože, mnoho lidí také nerozumí tomu, co znamená průběžný penzijní systém :D . . .
Treba jsme jen prehnany pesimisti a nejakou kombinaci imigrace/zvyseni produktivity/zvyseni veku odchodu do duchodu etc. se to vyresi. Svuj duchod bych na to ale nevsadil :)
@@kapitalistaYT byla dobrá ta myšlenka kdyby byla možnost z toho vystoupit...zajímavé.taky bych o tom uvazoval