Sukulenty na balkon i taras. Jak je sadzić i pielęgnować na balkonie i tarasie?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 жов 2024
  • Sukulenty na balkony i tarasy. Jak je sadzić i jak uprawiać? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam!
    Dziś pora na kolejne rośliny, którymi możemy udekorować nasze balkony lub tarasy. Sukulenty w różnych gatunkach i odmianach. W ogrodach, a czasami również w zewnętrznych donicach uprawiamy już z tej grupy roślin rojniki i rozchodniki, które dobrze czują się w naszym klimacie. Ale możemy sięgnąć również po te bardziej egzotyczne, jak grubosze, kalanchoe czy eszewerie. Popularność uprawy tych roślin w naszym kraju rośnie, ale częściej dekorujemy nimi wnętrza. Tymczasem ciepłe letnie dni, tak samo jak cytrusy, fikusy, bananowce i wiele innych domowych roślin doniczkowych wolą one spędzić na dworze. I możemy z nich stworzyć przeróżne wspaniałe aranżacje.
    W sklepach możemy nabyć ich pojedyncze sadzonki większe lub mniejsze. Pojawiły się już nawet misy z gotowymi sukulentowymi kompozycjami, których możemy użyć jako gotową dekorację w domu, na balkonie, tarasie, w ogrodzie czy nawet na cmentarzu, ponieważ są to rośliny odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają częstego podlewania.
    Są one stosunkowo niewielkie, ale za to pełne uroku, idealne do sadzenia w doniczkach w kształcie misy lub w kompozycjach imitujących skalniaki. Z resztą możemy je sadzić nawet na skalniakach w ogrodzie. Jednakże w większości nie są to rośliny mrozoodporne, więc na czas zimy należy przenieść je do domu lub w inne w cieplejsze miejsce.
    Sukulenty magazynują wodę w swoich liściach, łodygach i korzeniach, co sprawia, że są doskonale przystosowane do suchych warunków. Dzięki temu wymagają rzadszego podlewania, co jest niezwykle ważne i wygodne dla osób, które mogą zapominać o regularnym podlewaniu, lub dla osób, które często wyjeżdżają czy też chcą posadzić rośliny w miejscu, które odwiedzają od czasu do czasu. Na ich korzyść przemawia też różnorodność gatunków, kształtów, pokrojów i kolorów. Ponadto są to rośliny generalnie łatwe w pielęgnacji, odporne na warunki atmosferyczne, ataki chorób czy szkodników, nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedyne o czy musimy pamiętać zapraszając je do siebie, to żeby ich nie przelać.
    Dlatego sadzimy je zawsze w donicach, które mają otwory drenażowe na dnie. Dobrze sprawdzają się w ich przypadku pojemniki ceramiczne, nie plastikowe, które także odprowadzają wilgoć. Podłoże, w którym sadzimy sukulenty powinno być wyjątkowo przepuszczalne, z dodatkiem piasku lub żwiru, może być to np. ziemia do kaktusów, które również należą do grupy sukulentów.
    A jak posadzimy wybrane przez nas sukulenty, to już zależy tylko od naszej wyobraźni. Możemy to zrobić pojedynczo lub grupami, jedno lub wielogatunkowymi. Przykładowo do mojej pierwszej dzisiejszej kompozycji w okrągłej ceglanej ceramicznej misy trafi eszeweria 'Set Oliver' o wzniosłym pokroju, które tworzy rozety zielonych liści przebarwiających się na końcach na brązowo. Cała roślina pokryta jest włoskami, które w słońcu lub jasnym świetle błyszczą srebrnym odcieniem. Do niej dołączy grubosz drzewiasty, 'crassula arborescens', z ciekawie ukształtowanymi, pofalowanymi liśćmi z delikatnymi bordowymi przebarwieniami na krawędziach. A trzecią rośliną będzie tu kalanchoe 'Tomentosa', czyli żyworódka omszona, która ma liście pokryte białym kutnerem. Brzegi tych liści są ząbkowane z charakterystycznym brązowym wzorkiem. Sukulenty w nowym miejscu sadzimy zawsze na tej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory w poprzedniej doniczce, nie głębiej. Całość możemy jeszcze dodatkowo udekorować ozdobnymi kamieniami, np. otoczakami lub obsypać dekoracyjnym piaskiem lub grysem.
    W mojej drugiej przykładowej donicy, nieco większej misy niż poprzednia, będzie rosła eszeweria 'Metallica'. Jej miejsce będzie na samym środku. Tworzy ona dość duże rozety, przepięknie wybarwione, wpadające w odcień srebra, brązu i fioletu. Wokół niej posadzę po dwie sadzonki jeszcze innych eszewerii, będzie to odmiana 'Hookeri' o srebrzystych, niebiesko zielonych, mniej płaskich, a bardziej zaokrąglonych, stożkowatych liściach ułożonych w kształt gwiazdy. Będzie to także eszeweria w odmianie 'Lipstick', o liściach soczyście zielonych, błyszczących, przebarwiających się na obrzeżach na czerwono. Będzie to odmiana jednogatunkowa, ale wieloodmianowa.
    Eszewerie rozrastają się i rozmnażają tworząc nowe rozety po bokach rośliny, ich nasadzenie nie musi więc być bardzo gęste. Dosypujemy ziemi w brakujące miejsca, delikatnie uklepujemy i również możemy dołożyć wybrane dekoracyjne florystyczne akcenty, jeżeli mamy na to ochotę. Ja całość tej donicy wyłożę ozdobnym...
    I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien...
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
    #sukulenty #grubosz #eszeweria #kalanchoe #rośliny #balkon #taras #ogrod_na_co_dzien #porady #poradnik

КОМЕНТАРІ • 19

  • @agnieszkapietruszka3151
    @agnieszkapietruszka3151 2 місяці тому +1

    Mam ich tyle ze niemam gdzie chowac na zime!❤❤❤❤ kocham je! ❤❤❤❤

  • @kingamalinowska9152
    @kingamalinowska9152 3 місяці тому +4

    Dzień dobry, ja nie jestem fanką sukulentów ale z przyjemnością obejrzałam odcinek o nich . Dziękuję za przybliżenie tej rośliny. Pozdrawiam 💚💚💚💚

  • @kamilak30
    @kamilak30 3 місяці тому +2

    Mam takie kompozycje w koszykach wiklinowych w ogrodzie. Świetnie się prezentują 😊

  • @botwinkacarbonara3663
    @botwinkacarbonara3663 3 місяці тому +1

    Dziękuję, bo teraz wiem, że KALANCHOE wymawia się kalanchoe, czyli tak jak Pani powiedziała i jak ja mówię😊
    Wielu moich znajomych wymawia nazwę tej wdzięcznej rośliny bardzo pretensjonalnie, to znaczy KALANSZ😮
    Pozdrawiam i dziękuję za kolejny super odcinek❤

  • @iwonakunysz516
    @iwonakunysz516 3 місяці тому +1

    Witam pani Izo 😊 ❤. Super filmik 😍. Dziękuję bardzo za chwilę relaksu i pozdrawiam serdecznie 😊 ❤ ❤ ❤

  • @IwonaM-r9v
    @IwonaM-r9v 3 місяці тому +2

    Bardzo lubię sukulenty ,a kompozycje z nich są 👍

  • @annaanula319
    @annaanula319 3 місяці тому +2

    Świetny pomysł, na pewno zastosuje w praktyce ❤

  • @elzbietaneumann2317
    @elzbietaneumann2317 3 місяці тому +2

    Piękne kompozycje, lubię sukulenty są bezproblemowe i do tego Piękne, dziękuję I pozdrawiam 😊❤

  • @irena9380
    @irena9380 3 місяці тому +2

    Piękny pomysł 💚💚💚💚💚💚💚💚

  • @rosaschoenwald2008
    @rosaschoenwald2008 3 місяці тому +2

    Na taki filmik czekałam ❤

  • @izi684
    @izi684 3 місяці тому +2

    Ostatnio kuszą mnie wszelkie sukulenty, 💚

  • @makss9897
    @makss9897 3 місяці тому +1

    😊👍

  • @ilonaS1979
    @ilonaS1979 2 місяці тому

    Wlasnie dostalam od mamy kilka sukulentow i postawiam na stoliku na tarasie,nie musze podlewac i fajnie wyglądają 💪

  • @patrykpelczar-vx8lr
    @patrykpelczar-vx8lr 3 місяці тому +3

    OGRÓD NA CO DZIEŃ POLUB ORAZ SUBSKRYBUJ

  • @Grypek
    @Grypek Місяць тому

    A jakieś sukulenty które rosną w górę ? Co Pani poleci?

  • @patrykpelczar-vx8lr
    @patrykpelczar-vx8lr 3 місяці тому +1

    MOMMY LONG LEGS ZABAKA MAMA DOBRA

  • @ryszard7860
    @ryszard7860 3 місяці тому +2