Klinikaland: Allergia - Okok, tünetek, anafilaxia, kezelési módok

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 чер 2022
  • Mi történik az allergiás reakciók során? Mi az az anafilaxia? Hogyan lehet az allergiát kezelni? Mi a különbség az allergia, az intolerancia vagy az autoimmun betegségek között? Animációs filmünkben ezekre a kérdésekre is választ adunk. Videóink tartalmát a Semmelweis Egyetem szakértői lektorálták.
    Az egyre többeket érintő allergiás betegség pontos okait nem ismerjük. A genetikai háttér mellett szerepet játszhat benne az immunrendszer állapota, valamint a különböző környezeti tényezők is.
    Nagyjából 20.000 allergiát kiváltó anyagot, azaz allergént ismerünk. Ezek elsősorban a bejutás helyén okoznak gyulladást (pl. orr, száj, szem, bőr, stb.).
    Bár az immunsejtjeink számtalan allergént képesek elkülöníteni egymástól, azonban a kémiailag nagyon hasonló anyagokat mégis összetévesztheti egymással, és támadásba lendülhet. Ez a keresztallergia (pl. parlagfű és görögdinnye).
    A két leggyakoribb allergiás reakciós típus az azonnali és a késői, amelyek hátterében eltérő immunfolyamatok állnak és a reakció ideje is eltérő. Gyakran előfordul, hogy ugyanazon allergénre mind a két allergiás folyamat lezajlik egymás után.
    Az anafilaxia egy potenciálisan életveszélyes reakció, ami nagyon gyorsan következik be és általánosan az egész szervezetre kiterjed. Legsúlyosabb formája az anafilaxiás sokk, ami gyors kezelés nélkül halálhoz vezethet. Anafilaxia esetén a szervezetbe mielőbb adrenalininjekciót kell juttatni, utána pedig kórházi megfigyelés szükséges.
    Gyakran tévesztik össze a tejfehérje-allergiát a tejcukor-, más néven a laktózintoleranciával és a cöliákiás gluténérzékenység sem allergia, hanem egy automimmun betegség. A búzaallergiától eltérően ezt a betegséget más glutént tartalmazó gabonafélék is kiválthatják és fenntarthatják.
    Mivel az allergiához hasonló tünetek hátterében többféle betegség is állhat, a helyes kezelés kiválasztásához nagyon fontos a pontos és korai diagnózis. Az allergiavizsgálatok két csoportra oszthatók: az antitest alapúakra (pl. alkaros Prick teszt) és az immunsejt alapúakra (pl. epicutan teszt).
    Az allergiás tünetekre típustól függően vagy antihisztamint tartalmazó, illetve a hisztamin felszabadulását gátló gyógyszereket adnak, vagy helyileg, esetleg általánosan ható gyulladáscsökkentő szteroidokkal kezelik azokat. Bizonyos allergiatípusok esetében jó eredmény érhető el immunterápia segítségével.
    Tünetek esetén érdemes szakember segítségét kérni, aki a vizsgálatok kiválasztásával, az eredmények értelmezésével segít kideríteni, hogy milyen folyamatok állnak a tünetek háttérében, majd a diagnózis után összeállítja a legmegfelelőbb kezelési tervet.
    Készítette: Semmelweis Egyetem Kommunikációs és Rendezvényszervezési Igazgatóság
    Szakmai lektor: Dr. Mezei Györgyi PhD allergológus
    Szövegkönyv: Sági Zenina, Kresalek Dávid
    Forgatókönyv: Gál Bettina, Sági Zenina
    Animáció: Gál Bettina
    Narráció: Galambos Péter
    Nyelvi lektor: Pogrányi Péter
    Sound design: Gál Bettina, Hiller Balázs
    A KliniKaland sorozat ötletgazdája: Kovács Eszter
    Még többet a Semmelweis Egyetemről:
    Weboldal: semmelweis.hu
    Facebook: / semmelweisegyetem
    Instagram: / semmelweis_egyetem
    Klinikaland további részek:
    • KliniKaland - ismerett...
    Semmelweis Egyetem: / semmelweisuniversity

КОМЕНТАРІ •