Collecting Bonsai Trees From The Wild: Collecting, Tools, Packing and Planting Deciduous Yamadori

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 24

  • @rubber800
    @rubber800 5 місяців тому +1

    A very useful video Maros, with your tips that are great reminders and precautions. Really like your folding shovel, have to look for something like that too! Thanks for showing how you actually removing a tree from the ground, step by step. Cant imagine you carrying your tools, the tree and every a camera set up back down!

    • @marosbonsai
      @marosbonsai  5 місяців тому

      Glad it was helpful!
      Shovel as mine or similar is all over army shops, nice toy indeed. I tried to make whole series to help navigate a newcomer into yamadori, so it is clear what, how, when etc
      I was quite close to the car, and my filming gear is compact but anyway, bringing tree down with all stuff is exhausting. I was lucky to pot the tree three days later. I would not have the energy do it same day.

  • @philrivera1413
    @philrivera1413 5 місяців тому +1

    Well done Maros! I’m excited to see its progress. 🌴

    • @marosbonsai
      @marosbonsai  5 місяців тому +1

      Thanks, Phil. I will post the progress if it will develop well. Greetings

  • @sueb1317
    @sueb1317 5 місяців тому +2

    What a beautiful specimen. You must have been sore for days after that massive collection. I love the triple trunk - very eager to see how you style it in the coming years. I've never seen a forest of hornbeam like where you were collecting. It must be beautiful in summer when in full leaf. Wonderful video!

    • @marosbonsai
      @marosbonsai  5 місяців тому +1

      Hi Sue. It was exhausting for sure, fortunately I was on easter holiday at my family place, so I was kind of resting until Monday. Thing is, collecting anything this size is quite some work, transport is no joke either. That is why this king of trees have value, either emotional for collector of real if you intend to sell it. I was not so happy with the footage since filming outdoors, yourself doing dirty work is not so easy as I thought. Anyway it is out, I am happy that I managed to finish planed series for now. Moving on to different topics. Thanks a lot. Greetings.

  • @danieltarcak
    @danieltarcak 5 місяців тому +1

    paráda, hlavne že je zelený!!! ale fuška to bola riadna!!!

    • @marosbonsai
      @marosbonsai  5 місяців тому

      To ti teda poviem, že bola. Ťažko som ho podcenil.

  • @mariansimkovic4245
    @mariansimkovic4245 5 місяців тому +1

    Maroško pekná prácička. Na budúci rok čaká aj mňa takýto výkop. Nech sa mu darí.

    • @marosbonsai
      @marosbonsai  5 місяців тому

      Taká Veľkonočná improvizácia, lebo som nemal komplet náradie. Musel som vziať so sebou do auta ženu, deti a psa tak sa všetko nevošlo. Ďakujem a držím palce s tvojím stromom.

    • @mariansimkovic4245
      @mariansimkovic4245 5 місяців тому +1

      @@marosbonsai Skúšal si kopať hrab niekdy na jeseň?

    • @marosbonsai
      @marosbonsai  5 місяців тому

      Ja nie som typický jesenný kopáč, ale má to logiku a veľa ľudí to úspešne robí. Dokonca s lepším výsledkom ako na jar. Je to len otázka schopnosti poskytnúť stromu ochranu pred mrazmi. Čo asi nie každý v našich zemepisných šírkach vie.

  • @matejilic7430
    @matejilic7430 5 місяців тому +1

    Great video! How long do you think the tree can last packed like that before planting in a container? Greetings from Croatia.

    • @marosbonsai
      @marosbonsai  5 місяців тому +2

      Good question! This one was there from Saturday till Tuesday.
      I colleced few Carpinus Orientalis with Andrija Zokic few weeks before this tree. We were collecting on Thursday. They staid packed with same method durich whole weekend, in the shadow of course. They traveled with me from Croatia over 500km and were later potted on Monday or Tuesday, all survived.

  • @tomastomka7238
    @tomastomka7238 5 місяців тому +1

    Zdravím, prosim vas mam otázku ohľadne dubov z prirody. Na vašom blogu som nasiel stary príspevok (tusim 10+ rokov?), ze duby zvládnu aj neskoršie vykopanie (maj, jun a dokonca aj júl..). Aky máte na to aktuálne nazor? Je to ok alebo radšej odporúčate klasické kopanie na začiatku jari? Ak ste sa k tomu niekde vyjadroval ospravedlňujem sa. Ďakujem za odpoved✌️

    • @marosbonsai
      @marosbonsai  5 місяців тому +1

      Ahoj Tomáš. Dobrá otázka. Fakt je, že ja som žiadny dub dlho nekopal. Takže nemam s tým aktuálnu skúsenosť. Ale myslím si, že sa v komunite yamadori nadšencov na to nejako pohľad radikálne nezmenil. Ak by som mal ja kopať dub, tak by som ho šiel kopať v takom termíne, že by mal veľké puky a takmer listy. Časovo to je ťažko zaradiť lebo počasie je každú jar rôzne.
      Druhá vec je, môj názor je že časové okno na kopanie stromov je oveľa väčšie ako si mnoho začínajúcich bonsajistov uvedomuje. Veľa ľudí (aj profesinálov) kopú takmer celý rok, skoro celú zimu keď nemrzne, v neskorm lete a začiatkom jesene, potom celú jeseň až do Vianoc.... samozrejme je to otázka starostlivosti po vykopaní, ako viem strom chrániť pred vetrom, pred nízkymi teplotami a pod. Neviem či taká odpoveď postačuje. Ak, tak sa pýtaj. M.

    • @tomastomka7238
      @tomastomka7238 5 місяців тому +1

      @@marosbonsai ďakujem!

  • @highwayjim6672
    @highwayjim6672 26 днів тому

    Where can you go and freely collect trees?
    How about also using a nursery spade?

    • @marosbonsai
      @marosbonsai  26 днів тому

      It's hard to answer in general. It depends on your location. Future construction sites, to-be-developed areas, and farmland with grazing animals are the safest bets. Spades are handy.

  • @PoorGuyBonsai
    @PoorGuyBonsai 4 місяці тому

    I always underestimate how deep it is proceeded to throw my back out...

  • @tomasusiak93
    @tomasusiak93 5 місяців тому

    Je nejaký špeciálny spôsob ako ošetrujete veľké rany na koreňoch po odsádzaní?