Drevni grad Niniva (Ninevija)
Вставка
- Опубліковано 9 лют 2025
- Niniva je bila glavni grad staroasirskog carstva i jedan od najvažnijih gradova drevnog Bliskog istoka. Nalazila se na istočnoj obali rijeke Tigris, u blizini današnjeg grada Mosula u Iraku. Niniva je poznata po svojoj veličini, kulturnom značaju i povijesnom utjecaju.
Povijest Ninive:
Osnivanje: Niniva se spominje još u zapisima iz 3. tisućljeća pr. Kr., a prvi put je postala važna za vrijeme Akadskog Carstva.
Razvoj: Grad je doživio vrhunac za vrijeme Novoasirskog Carstva (911. - 612. pr. Kr.). Posebno je procvjetao pod vladavinom kralja Sargona II. i njegovih nasljednika, uključujući Sennaheriba, koji je značajno proširio grad i učinio ga glavnim gradom.
Vrhunac moći: Tijekom vladavine kralja Ašurbanipala, Niniva je bila poznata kao središte kulture i znanja, s jednom od najvećih knjižnica tog vremena.
Pad: Niniva je uništena 612. pr. Kr., kada su je združene snage Babilonaca i Medijaca osvojile i spalile.
Značajke grada:
Arhitektura: Niniva je imala ogromne zidine i brojne palače, uključujući palaču Sennaheriba. Grad je bio poznat po svojoj veličanstvenosti, vrtovima i kanalima za navodnjavanje.
Knjižnica kralja Ašurbanipala: Ova knjižnica sadržavala je tisuće glinenih pločica s klinastim pismom, uključujući epove poput Epa o Gilgamešu.
Religija: Niniva je bila posvećena boginji Ištar, boginji ljubavi i rata.
Niniva u Bibliji:
Niniva se spominje kao važan grad u nekoliko biblijskih knjiga, uključujući:
Knjigu proroka Jone, gdje prorok Jona poziva stanovnike Ninive na pokajanje.
Knjigu proroka Nahuma, koja predviđa pad Ninive zbog njezine okrutnosti i grijeha.
Arheološka istraživanja:
Ostaci Ninive otkriveni su u 19. stoljeću. Najvažnija arheološka nalazišta su brda Kujučuk i Nebij Junus, koja čuvaju ostatke palača, zidova i knjižnica. Dio spomenika je stradao tijekom modernih sukoba, ali istraživanja i dalje otkrivaju bogatstvo ovog povijesnog grada.
Niniva ostaje simbol kulture, moći i uništenja, s bogatom ostavštinom koja i danas fascinira povjesničare i arheologe.
#audioknjiga #history