Pane, díky za Vaše video. Tvrdím, že machr se pozná podle toho, že je schopen svůj obor přiblížit i jelitům. Jsem nadšen, jdu stříhat. Díky a ať se daří!
Děkuji Vám :-) už jsem náš ostružiník ostříhala před 2 týdny dle rad, co jsem vyčetla na netu a zdá se, že správně. Akorát ještě zaběhnu spočítat ta očka na zastřihnutých výhonech. Asi jich tam bude víc jak 5 :-) Vloni byla úroda k pláči, spousta plodů a sklizeň minimální..vše už v srpnu pohnilo. A i ty plody co jsem ochutnala, nebyly dobré. Nedělala jsem žádný prořez a dopadlo to přesně dle Vašich slov. Teď už i díky Vám vím, jak se o keř starat a těžit z něj zdravíčko:-) Mějte se krásně, zdravím z jihu Moravy.
Děkuji Vám za zajímavý komentář a sdílení vlastních zkušeností! Jsem rád, že Vám video pomohlo. Přeji Vám hodně krásných, chutných a velkých ostružin.:-)
Ta anglická legenda o dozrání ostružin je super, taky mi ne a ne dozrát ostružiny, až jsem si říkala že jsem je zbytečně koupila, když se jich nedočkáme. Ted s tím ostřiháním snad dozrají do konce září, a užijem si jich. Díky.
Dobrý den, už jsem podle vás ostříhala maliny, ostružiny, rybíz. Jste fakt dobrý. Děkuji. A moc se mi i líbí, jak vám pomáhají a asistují vaši domácí mazlíčci. :-)
Zdravím Vás, Ivo, děkuji mockrát za milý komentář. Tara s Pomněnkou jsou moje nepostradatelné pomocnice.:-) Mám radost, že jste informace z videí již aplikovala v praxi. Ať se Vám daří.:-) Petr
Náhodou jsem narazil na tyto skvělé videa a už dávám odběr a palec nahoru. To jsou videa jak se patří, klidnou a poučnou názornou přednáškou se poučím a při koukání cítím, jak se do mě hrne elán a chuť už už už vyrazit na zahrádku a ještě více se těším na jaro. Takové videa jsou velice důležitá. A né o "celebritách" které předvedly zadeček nebo dekolt. Držím palce. Zahradničení a pohodě zdar.
Úžasný videa ať tento týden jsem je objevila ,pán Petr je moudrý chytrý radost se dívat na jeho práci ..Děkuji budu vaše faninka ,možná přijde i na můj dotaz ,stříhání je moje slabá stránka
Dnes som vás náhodou objavila veľmi sa mi to páčilo vysvetľujete tak ze vás musí pochopiť aj úplný laik budem vás sledovať už stále ďakujem. Anna Kupcova
Děkuji za poučné video. Také pěstuji ostružiny již mnoho let a těd vím proč nezrají a nebo před dozráním začnou plesnivět. Mám je na konstrukci po velkém foliovníku cca 3x6 m a 2m na výšku, takže se jim daří dobře, jen to dozrávání musím vyladit.
Dobrý den pane Petře,děkuji ,založila jsem si zahradku také v It. a máme i ostružník tak jdu zítra stříhat.děkuji zde říkají přeji dobrou práci .Velký dik za vaši práci pro nás. Ewa
Dobry den, posilam Vam velke diky za Vase zkusene rady Na strih ostruziniku se prave chystam a konecne vim, ze jsem vzdy bocni vyhony malo zkracovala a nebylo to "ono". Jsem rada, ze jsem Vas tu objevila.
Díky za video, věděl jsem že ostružiník se musí zakrátit, ale nevěděl, jsem jak zakrátiti ty boční výhony. Ten šlahoun co mi vyhodil, měl přes 6 metrů i když se mi do toho nechtělo, ale přesně jak jste řekl, neměl by sílu na vyživení těch ostružin a pak by ostružina trpěla tzv. chronickým nedozráváním plodů, protože by to nestíhala vyživovat zjistil jsem si to i selským rozumem, protože takhle by rostlina dávala energii na růst šlahounů a ne na tvorbu a dozrávání plodů. Jinak špičky bočních výhonů na šlahounech taky zakracuji, osychaly by. Metodu pupenů jak jste ji ukázal vyzkouším až teď, většinou jsem zakracoval "od oka", jelikož ty tenké části jsem odstřihával dokavaď šlahoun neměl tu širokou část aspoň 3 mm což byl důkaz že je silný a dokáže to vyživit protože je široký. Tenké šlahouny likviduji rovnou a nové mladé co jsou tenké tak taky nebo teď na podzim zkusím udělat odkopek a zasadit ho zvlášť. Jinak vyvazuji tak, že výhony co budou teď plodit dávám víc na jižní stranu kde svítí sluníčko a výhony co rostou nové vyvazuji dávám na opačnou stranu. Letos ale úrodu byla bohatá, 9kg z jedné ostružiny, ale taky trpěla na to "chronické nedozrávání" protože jsem ji pořádně nezakrátil. Jinak s tím mrazem bych opravil, že díky tomu že to zakrátíte i ty mladé výhonky tak se nebude vysilovat kořenový systém a ostružiník přečká i velké mrazy mě přežila dokonce i beztrnná odrůda i -20, takže určitě zakracovat, jak i ze zdravotního stavu tak i z důvodů přežití v mrazech. A Díky za typ. Dal jsem like. Jinak já běžně hnojím "lesní hrabankou" a ochranu před mrazem dávám mulčovací kůru i ta zvýší kyselost, protože ostružiníky preferují kyselejší půdu.
@@plodnazahrada Však jo. Vaše rada bude určitě lepší, protože já jsem to dělal většinou od oka, zastřihával jsem, dokavaď ten šlahoun nebude silný. S tou pomůckou na 3 či 4 pupeny u bočních výhonů jsem se to dozvěděl od Vás, takže to určitě vyzkouším. Slabé či tenké šlahouny odstraňuji rovnou to neřeším. Ale teď u jednoho udělám výjimku a zkusím ho namnožit hřížením.
Děkuji, Lenko, jsem rád, že Vám video pomohlo. Jinka ty maliníky byste mohla celkem snadno rozpoznat. Jednoletý výhon jednouplodícího maliníku bude nejspíš celý živý a nebude mít boční obrost se zaschlými plody nebo květními lůžky a zároveň vedle něj bude starý dvouletý (u neudržovaných porostů mezi nimi budou i starší výhony) odplozený úplně suchý výhon. Oproti tomu jednoletý výhon dvakrátplodícího maliníku bude mít v horní části boční obrost se zaschlými plody nebo květními lůžky a nejspíš tato horní část bude již suchá nebo vymrzlá.
Děkuji za video. Letos jsem se rozhodla konečně už zlikvidovat ostružinu, která každoročně naplodí jen pár malinkých ostružin a kvanta plodů na ní jen zaschnou (koupena kdysi v supermarketu, odrůdu netuším). Tak jí dám ještě tedy jednu šanci a pořádně střihnu.
Bylo mi potěšením , Zuzano. Ostružiník po řezu určtitě pookřeje. Důležitá je také dostatečná zálivka v době dozrávání plodů. Přeji bohatou úrodu ostružin.:-) Petr
Dobrý den. V prvé řadě zasloužíta veliký dík za jednoduchá a srozumitelná videa. Pro začátečníky by nebylo špatné udělat návod na vlastní kompost, rád bych se taky poučil. Přeji hodně zdaru a bohatou úrodu. Zahradničím teprve od září a vaše videa mi moc pomohla.
Dal som odber. ..Sranda, prave som prisiel s chalupy, kde som strihal maliny i ostruzniky, po nasom cernice....a chvalabohu urobil som to dobre, presne ako vravite...Ja som kedysi stryhal hrozno v Austrii ale ze kilometre, ma to dost podobne..proste podporit rast plodu...:-) Inak mate pekneho psika :-)
Děkuji, Peter! :-) Máte to prostě v krvi.:) Když se uchopí princip, můžete spoustu věcí dělat intuitivně. Naše Tara, hovawartka, je úžasné stvoření - ostrá hlídačka, ale velmi hodná na své nejbližší, které si pečlivě chrání.
Děkuji, za zpětnou vazbu, Danielo! Když bude čas.:-) Na závěr videa máte tip množení ostružiníku zahřížením, to je nejjednodušší. Maliník se nejsnáze množí kořenovými odnožemi, ze kterých vyrůstají výhony. Petr
Jsem laik a odstřihávam vse odspodu asi do výšky 70 cm od země myslim si ze u země plody nedozrají a taky se nemusim tolik ohýbat k zemi. Bohuzel mi nekdy pruty jakoby zmrznou a vubec nekvetou i když jsou zpocatku zelené..no pak cekam na příští rok. Kdyz se zadaři plody jsou docela veliké a . mají zvláštní chuť ale musim sledovat aby mi zralé nepopadaly na zem. Odrůdu neznam je dost vysoká..diky za hezké video🙂
@@plodnazahrada Děkuji za odpověď, ještě bych byla moc ráda do budoucna za nějaká videa o stříhání ovocných stromů :) Umíte to prostě parádně vysvětlit :)
Díky za cenné rady, jen si tedy nejsem jistá, jestli můžu stříhat i nyní, tj. na konci března... Domnívám se, že by to šlo, pokud budu opatrná na již rašící lístky. Co vy na to? 🤔
Zdravím vaše videa jsou super hodně mi pomáhají děkuji .Mám otázku mám beztrnou ostružiník plno plodů velkých černých ale hrozně blbě dozrávají až hnijí je to teda tím že jich tam je hodně nechávám čtyři pruty cca dva metry .Děkuji za radu
Zdravím Vás, těší mě, že se Vám videa líbí a že Vám pomáhají. Zdá se, že Váš ostružiník má opravdu nasazeno stále ještě příliš velké množství plodů, které pak nestihnou dozrávat, zkuste zkrátit postranní obrost na 2-3 pupeny, případně i méně. Můžete také počkat, dokud neuvidíte květy, a pak se rozhodnout, na základě zkušeností z minulého roku, co ještě odstranit a co ponechat, aby všechny plody stihly dozrát. Další příčinou špatného dozrávání může být i nedostatečné oslunění výhonů. Držím place a přeji bohatou úrodu vyzrálých plodů. :-) Petr
Dobrý den, zrovna se chystám na řez ostružiníku. (Čačanská) Pokud jsem vaše video správně pochopil - "pruty" na jejichž bočních výhonech byly plody tedy ustřihnout až u země , ty nové (loňské) celkově zakrátit a jejich boční výhony sestřihnout na 2-3.,4... očka. A tak pořád dokola. Děkuji M. Král.
Dakujem za rady, objavil som ich vsak neskoro. Alebo mozem strihat este aj teraz? U nas je v noci 2-3°C a cez den 12 az 15. Uz im rasia malicke 2/3mm listky. Stare vyhony som odstranil vcas, ale mam vela bocnych dlhych aj 15 ociek a tak mi uz minuly rok nedozrelo 50% plodov. Teraz viem preco, vdaka!
Ideální je ostružiník stříhat před narašením, aby energie zbytečně nešla do částí výhonů, které odstraníte, ale klidně je odstraňte ještě teď, případně dokonce i za plné vegetace. Lepší později než vůbec. Přeji bohatou úrodu zralých plodů.:-)
Děkuji za zpětnou vazbu, Jarmilo! :-) Jsou to vyvazovací gumičky Bindex eshop.oslavan.cz/bindex-vyvazovaci-gumicky?gclid=Cj0KCQjwo-aCBhC-ARIsAAkNQiuoQg0z1S2xLAHomPbqbO7RETxxheZpXg1V2TAg9pM6hD60u9-MGHoaAibcEALw_wcB
Bomba video. Jen se zeptám, jestli jsem to dobře pochopil. Ty vlastně dva roky staré výhony po odplození ustřihnout u země. A jedoleté zastřihnout na cca 2-3 metry. Děkuji moc.
Já už zastřihl loni na podzim o trošku více, no snad to nevadí. Ale zbytek jsem udělal až předevčírem díky tomuto videu. A také jak pán v nějakém jeho videu říká "Zkoušejte i sami a nevěřte ani mně", tak jsem "ze srandy" nechal jeden odplozený výhon co se s ním stane, jestli nebude vůbec růst/bude mít jen listy/ bude třeba i ještě plodit.
@@imasterrr My už máme doma ostružinu asi 10 let. Podle člověka od kterého ji mám se nechává tři roky stáří. No 3-4 roky to jakš takš šlo, ale je pravda, že plno plodů nedozrálo. Poslední dobou šla ale úroda dolů. Tak jsem to letos ostříhal podle Návodu z plodné zahrady a uvidíme. Není nic jednoduššího, než to za rok změnit.
Moc dekuji za radu . Mam jednu otazku prave jak jste rekl mam ostruznik velmi zanedbyny roste naprosto vsude. Mohu jej uplne ostrihat zanechat jen koreny a pak ho tahnout jak chceme my nebo to ostrihani az u zeme nejde ? .prosim o radu moc dekuji. Plodu ma velke mnozstvi jenze nic z toho neni .
Bylo mi potěšením.:-) Postup, který uvádíte, je možný, ale když ostříháte všechny výhony, tak budete mít úrodu až za 2 roky. Když ponecháte jen několik vybraných letorostů (to jsou ty nové výhony bez plodů), tak na nich budete mít úrodu již příští rok. Ať se daří!
Děkuji, to mě těší, Lucia, že už víte, jak na to. K množení se dají použít i řízky z ostružiníku, ale až později, kdy trochu zdřevnatí. Přeji Vám spoustu lahodných ostružin. Petr
Skvělé video, akorát podědili jsme ostružiny a maliny v neudržovaném stavu. Jsou zamotané do plotu a ani nejde rozeznat co je hlavní nebo boční výhon jak je to celé zamotané. Máte na takový ryze přírodní a divoký stav nějakou radu? Třebaže vše seříznout u země a začít odznova? :-D moc děkuji za případné info!
Děkuji Vám za komentář i za sdílení, Moniko! Jsem rád, že se Vám video líbilo.:-) Porost bych asi z větší části pročistil a prosvětlil a vždy když bych narazil na nějaký silný vitální výhon, který by měl dostatek prostoru, tak bych ho ponechal, pokud by to bylo možné. I když radikální odstranění všech výhonů by samozdřejmě bylo rychlejší a přispělo by k celkovému ozdravění rostlin. Jenom byste si musela na úrodu (v závislosti na odrůdě) počkat déle. Obě možnosti jsou v pořádku, je to na Vás. Držím place! :-)
Ahoj Petře, děkuji za bezva videa! Ostružiny mám krásné u plotu( asi před 5 lety z veletrhu v Litoměřicích) leros mám i kompost a slepičky... konečně.😁 Myslíš, že mám prisypat pod bobule (ostružiny maliny rybíz a kanadské borůvky kompost- cca 1 rok starý) ? A co s tím slepičincem ?
Milá Johano, děkuji za zpětnou vazbu! :-) Před začátkem a na začátku vegetace (tzn. i nyní) můžeš využít jak kompost, který je ideální, protože obsahuje celé spektrum živin a v zásadě jím nelze přehnojit, tak i zředěné zkvašené slepičince, které zase obsahují více fosforu potřebného pro růst kořenů, násadu květů a zvyšuje výnosy. Na borůvky bych použil jen kompost (slepičince obsahují hodně vápníku, který by mohl snížit pro borůvky tolik potřebnou kyselou půdní reakci). Přeji bohatou úrodu plodů.
Dobrý den, Vaše videa mě zaujala a rád bych se zeptal. Máme nějaké ostružiny po dědovi…odrůda neznámá, ale vzpřímené, trnité a dlouhé tak max. 2,5 m. Nikdy jsme je nezkracovali a plody mají dobré, pokud nezaschnou jak teď poslední dvě suchá léta. Boční obrost moc nemají, tak mu tedy zkusím pomoct. Zaujalo mě tedy to zakracovaní resp. poměr ponecháné délky šlahounu a počtu pupenů na bočním obrostu. Hovoříte jen o dvou pupenech, ale stále na velmi dlouhém prutu, tedy takový dlouhý štíhlý salám 😄. Je to z důvodu proslunění a vzdušnosti? Jak je to s vyživovaním jednotlivých pater a konců? A ještě bych měl jednu otázku na nůžky. To jsou bahco že? Máte zkušenost i s těmi s tou otočnou rukojetí? 😃 Pokud odpovíte budu rád a děkuji! Jdu kouknout na další video. 😉
Děkuji za sdílení a komentář. Jak správně uvádíte, tak nůžky mám Bahco, i ty s otočnou rukojetí, ale používám jen ty klasické, které mi vyhovují více. S těmi výhony doporučuji experimentovat, každá odrůda "utáhne" trochu jiné množství plodů. někdy nechám 2 pupeny, někdy 4 i více, některý výhon ponechám 4 metry dlouhý, jiný třeba jen 2 metry. Ať se daří. :-)
Dobrý den, pestujem ostružiny viac rokov, ale stale mi zostane množstvo červených plodov (aj ked su pekne velke), ktoré nedozreju, taktiež aj niektoré su "polozrelé" s hnilobnou chuťou. Kde robím chybu? Opelené sú OK, chovam aj včely...
Zdravím Vás, je možné, že násada plodů je stále vysoká. Zkuste ji řezem omezit cca o třetinu až polovinu a podle výsledku a množství dozrálých plodů přizpůsobit řez v následujícím roce. Ať se daří! Petr
Úžasné video! Vše hezky a srozumitelně vysvětleno! :) Trnité ostružiny se stříhají stejným způsobem? Černá malina (odrůda Black jewel), která má tendenci také polehávat, dělat dlouhé šlahouny a zakořeňovat stejně jako ostružina se řeže jako malina nebo ostružina? :)) Nikde jsem nenašla... Také bych uvítala návod na stříhání josty.
Děkuji, to mě těší! :-) Trnité ostružiny můžete řezat stejně. Black Jewel je remontatní odrůda, tzn. řez je jako u dvakrát / stále plodících maliníků. Řez josty je podobný jako u černého rybízu (je to jeden z rodičů josty), větve můžete pponechat i starší než u rybízu. Ať se Vám dílo daří! Petr
Dobrý den, Péťo, opakování je matka moudrosti, proto jsem si tvé krásné videjko pustila znovu. Ale hlavně pro tu anglickou legendu :-) .Jen mi není jasný proč se ten rohatý zaměřil jen na ostružiník a né na maliník, vždyť ten má ještě teď = 31.10. mnoho plodů. A ty nejsou "zakletý" ? Posílám pozdrav z Kroměříže. Jarmila
Dobrý den. Prosím vás mám otázku. U tyčkových rajčátek , která už mám i 70 cm vysoká je hodně větviček jen s listy ,které neplodí a podle mne nebudou. Plůdky se objevují zejména od zhruba poloviny keříků a nahoře jak rostlina roste . Napadlo mne mimo vyštipování odstranit větvičky s listy v dolní části rostliny a tím - já si to jako amatér myslím - zbyde více síly rajčátku na tvoření větších plodů a další růst nových plodů v hořejší části .. co si o tom myslíte mám to zkusit nebo bych nějak mohl oslabit či jinak ublížit rajčeti? Jirka
Zdravím Vás, Jirko, klidně vylámejte všechny spodní listy a výhony pod prvním trsem s plody. Běžně se to provádí, síla půjde do plodů místo do zelené hmoty a navíc tím snížíte a oddálíte i riziko napadení plísní.
@@plodnazahrada já nečekal :-). A vylamoval listy. Mám to jako opelichanou slepici :-) no snad jsme to nepřehnal.... ale lámal jsme i větší větvičky dole nojo no uvidím... nechal jsme opravdu jen pár větví s listy a jinak nahoře jak ženou rajčata jsme to nechal mimo pokud se mi zdál list zbytečný... na keříku mám od asi tří do pěti trsů s plůdky a rajčata jedou zatím nahoru... myslím ,že už vím kde se asi tvoří plůdky a co je jen větvička listím :-) .. děkuji za odpověď já nečekal ,protože jsem si myslel ,že nebudete pro zaneprázdnění reagovat. Jirka
Zimolez kamčatský mám na zahradě také, ale v prvních letech se víceméně neřeže, pouze se udržuje prosvětlený a přibližně jednou za 4 roky se provádí zmlazení keře odstraněním některých starých větví.
Skvělé video. Dosud jsem se o své ostruziniky nestarala, plodily jak o závod, jenže postupně to sláblo a vloni se mi to nepěkně vymstilo Skoro přes noc mi odešla spousta pěkných plodů, na které jsem se těšila - celý výhon. Už jdu na prořez, polepším se. Chci se zeptat - výhony starší než 2 roky, případně mnohem starší, mohou být ale světlé, ne? Mám tam výhony, které se lámou a jsou suché a světlé, zakrátila jsem je až u země. A hřížit mohu jen na podzim? Děkuji za odpověď a přeji pevné zdraví
Děkuji Vám, Pavlo, za zpětnou vazbu i za sdílení Vašich zkušeností s pěstováním ostružiníku. staré výhony poznáte podle toho, že jsou suché, většinou bývají světlejší a na postranních výhonech mají suché zbytky plodenství (podle toho lze poznat i ještě částečně živé, staré a již odplozené výhony, které je třeba také odstranit). Zahřížit ostružiník je možné od podzimu do jara, takže i nyní v zimě, pokud zrovna není promrzlá půda. Přeji bohatou úrodu! Petr
Dobrý den. Po shlédnutí vašeho videa jsem konečně pochopil, proč mám mezi spoustou plodicích výhonů ostružiníku (varianta s trny) také někkteré výhony, které rostou strašně do délky, ale nneí na nich ani 1 plod (a nebyl ani květ). Chápu tedy správně, že toto jsou výhony, které budou plodit za rok? Já v domnění že jsou to "zmetci" je průběžně zkracuju. Teď potřebuju poradit zda to není chyba, zda je nemám nechat být (ikdyž překáží) a krátit je až za rok na jaře. Nebo je v pořádku, že už nyní je průběžně krátím? Děkuji za vaši radu :-)
Zdravím Vás, ano , usoudil jste správně, že se jedná o letorosty, které budou plodit příští rok. Konečné zkrácení hlavního výhonu i postranního plodonosného obrostu bych provedl raději v předjaří, až bude patrné, jaká část výhonu případně vymrzla.
Dobrý den, podle tohoto videa jsem ostružiníky na jaře ořezal (na výšku a na 3 boční pupeny) a teď se ty boční výhony rozdivočely, mají kolem metru a víc a neplodí. Čím by to prosím mohlo být?
@@plodnazahrada Teď jsem zmaten. :) V čase 0:50 říkáte, že většina odrůd plodí na letošních (nových) výhonech. Asi je tedy myšleno těch bočních. Moje ostružiníky vypadají jako ty Vaše na jaře, ale jsou zelené. Takže po sklizni odstraním odplozené a na jaře ty stávající zkrátím podle videa. Je to tak?
Dobrý den , promiňte ,že zase obtěžuji ,ale mám problém a nevím co či čím to je. Mám na balkoně kanadské borůvky a každou jinou. A krásně kvetly. A dnes jsem se díval a zjistil jak opadávají květy je pod nimi takové uschlé nic. A já tam čekal miniplůdky ... zalévám dal jsme i hnojivo. No vedle ta borůvka vypadá podobně..a dál mám ještě jednu a ta je zatím samí květ krásný. Tak mne to mrzí. Jirka
Pokud mají borůvky dostatek živin pro tvorbu plodů (např. ze zkvašených slepičinců), tak je možné, že květy nebyly opyleny. Můžete jim pomoci štětečkem nebo třeba větrákem. Držím palce. Petr
@@Michal50001 Řez proveďte podobně jako u ostružiníku. Malinostružiníky v sezóně plodí dříve a déle. Plodí na výhonech narostlých v minulém roce, které se zakracují asi o třetinu.
Ahoj, Zhlédla jsem video řez maliníku a ostružiníků. Dělám to snad dobře, mám ostříháno v únoru. Ale, mám remontantní maliník a k němu chci odrůdu, dozrávající v červenci pochopitelně jednou plodící. Můžeš mi poradit odrůdu. Děkuji Věra Krayzelová
@@verakrayzelova9535 Na zasílání rostlin bohužel nemám kapacitu, ale je v nabídce řady zahradnictví. Např. zde: www.zahradnictvikruh.cz/malinik-tulameen-cerveny-jednouplodici-ean5678-skup40.php?gclid=CjwKCAiAkJKCBhAyEiwAKQBCkuLwEJ20xTnKbgTEl-bVdsBLSD8fHl6H1z5AaDbv7xING2mj51JJThoCZaQQAvD_BwE
Mohu se optat na názor nebo nevíte? Mám ostružiny beztrnné i přírodní. Bez trnů jsou krásné, ale....nejsou ty přírodní větším zdrojem vitamínů a prospěšných látek? děkuji ☘
Zdravím Vás, Majko, uvádí se, že ty přírodní nešlechtěné jsou pro vyšší obsah prospěšných látek vhodnější pro léčivé účely. Podobné to bude i ostatních druhů a odrůd. Něco za něco, lepší chuť, větší plody či beztrnnost je vyvážena nižším obsahem některých látek.
Dobrý den. Píši prosbu a jsme zklamaný. Pěstuji vše na balkoně a docela se mi daří. Nojo , ale včera jsem k svému zděšení našel na mini papričkách hromady zelených mšic. Listy doslova obsazeny. No a aby to nebylo málo jsou ty mšice i na Kanadské borůvce co je pod tím parapetem na němž mám papriku. Mimochodem papričkám se mi zatím fakt daří a mám tam spoustu plodů i po doporučeném zastřižení a já teď nevím jak se zbavit těch mšic z borůvek? Ony jsou různé rady na internetu ,ale já spoléhám na vás jako zkušeného praktika ,že mi poradíte. Odkud se tam do prvního patra mšice dostali nevím ... tedy říkám si ,že asi jsme si je dotáhl s těmi paprikami. Mne vůbec jako nováčka nenapadlo toto , že se mi může stát na balkoně. Můžete mi prosím poradit jestli se jich vůbec zbavím? Děkuji Jirka.
Dobrý den. Vidím ,že máte obrovské úspěchy a ohlasy na vaše videa. Pro mne bohužel je vše venku. Já začínám a mám jen balkon. V zápalu začátečníka i když ne věkem - jsem nakoupil maliny , ostružiny i borůvky. Mělo by to být snad na balkon ,ale nejsem si jist. Až po shlédnutí videí na UA-cam jsme viděl ,že je to asi chyba dát na balkon. I když zahradníkovi jsme říkal kam to umístím nevymlouval mi to... já si teď , ale nejsme zcela jist a když vidím jak všemu rozumíte rozhodl jsme se vám napsat a poprosit o váš názor na můj nákup a zda to mohu nějak na balkoně pěstovat či to mám dát pryč. Mám jeden maliník , jednu ostružinu bez ostnů a tři různé borůvky. Děkuji za odpověď.
Děkuji za komentář! Těší mě Vaše nadšení do balkového zahradničení.:-) Zmíněné bobuloviny můžete klidně pěstovat i ve větších květináčích. Jen doporučuji regulovat počet výhonů přiměřeně k velitkosti nádoby a pravidelně doplňovat kompost či hnojit, borůvky potřebují kyselý substrát. Držím palce! Petr
@@plodnazahrada Děkuji za odpověď , základ by na borůvky a to co mám na balkoně měl být od zahradníka. Přendal jsem vše do velkých květináčů s balem a doplnil tím co mi v zahradnictví doporučili na tyto rostliny. Ještě nějaké granule k borůvkám co jsme zahrabal a tekutá hnojiva pro tyto dle zahradníka. Já vzal vše vícekráte plodící . Tedy doufám :-)... maliny jsem dole v květináči začistil a potom koukal jak říkáte o nových šlahounech ,že jsou nejplodnější což mne nenapadlo. To samé jsme udělal u jediného černého rybízu - dole mám dost očištěno... já myslel ,že mu udělám něco jako stromku korunu , aby to nebyla divočina . Mám na tom rybízu pár kvítečků a bobuliček - to už bylo od zahradníka ... Ostružina má snad třicet kvítků a malých plůdečků a borůvka jedna je také hodně obsypaná. Ty druhé dvě méně. Jen nevím jak zalévat - bych to nepřelil či naopak nevysušil -je nějaký grif či jak poznat , že mám a kolik zalít? Já v životě toto nepěstoval a tak možná budu vypadat jako troubík... i když je mi 73 let a jsem vdovec . Kytky nemám a tak jsem opravdu laik. Nemáte také něco pěstováno jako já v květináčích -- ono je podle mne dnes hodně lidí co to začínají pěstovat doma na balkoně , že by jste udělal video? Já soudím podle např. jahod kdy balkonové byly vyprodány a ty běžné tam ležely atd. Děkuji Jirka
@@fousina1 Substrát by měl být stále mírně vlhký cca 2-3 cm pod povrchem, můžete provést "test" zasunutím prstu. :-) Nenechávejte stát rostliny ve vodě, přebytečnou vodu z podtácků, pokud je máte, chvíli po zalití vylejte. Na dně květináčů udělejte drenáž (třeba z rozbitého hliněného květináče), na povrch dejte mulč ze zavadlé trávy nebo slámy, substrát se Vám bude méně vysušovat a nebudete muset tolik zalévat. V době zrání plodů je nutno zalévat více. Přeji bohatou úrodu! Petr
Mám nějakou speciální odrůdu nebo se mi ostružiník zbláznil nebo to je normální? Výhony co vyrostly teprve letos na jaře ze země, tak teď kvetou a tvoří už i malé plody.
Stejně jako u maliníku existují i dvakrát plodící (tzv. primocane) odrůdy, např. Reuben, které plodí již na letošních výhonech. Tyto odrůdy u nás zatím nejsou příliš rozšířené, ale je možné, že jste si pořídil právě některou z nich.
@@plodnazahrada Aha, děkuji za info. Mě právě napadlo, že se třeba ostružiník snaží dohnat loňský rok, protože jsem se o něj začal starat až letos na jaře na základě vašeho videa a loňských výhonů moc nemá a i mi přijde že lépe plodí právě na těch nových výhonech. A samotná rostlina už bude starší, mám ji asi cca 2-3 roky od kamaráda, který ji má ze své zahrady kde mu taky už pár let rostl a odrůdu neví jaká to je, ale je tedy trošku kyselejší, asi bych zasadil ještě Navaho nebo něco takového co by mělo být sladší.
Měl jsem několik let trnitý plazivý ostružiník a nikdy se nevytvořily plody, jen květy. Rostl bujně i kvetl, ale neplodil, takže jsem ho musel vykopat, jelikož jsem nepřišel na to proč neplodí, když se má dobře. Leda by neměl opylovače, ikdyž čtu, že má být samosprašný.
Pane, díky za Vaše video. Tvrdím, že machr se pozná podle toho, že je schopen svůj obor přiblížit i jelitům. Jsem nadšen, jdu stříhat. Díky a ať se daří!
Děkuji, jsem rád, že video je srozumitelné! :-) Přeji, ať se Vám dílo zdaří a máte bohatou úrodu ostružin.
Děkuji ráda jsem si Vaše rady připomněla. Ať se Vám daří.
Bylo mi potěšením, Ilono. Jsem rád, že Vám video pomohlo.:-)
Veľmi dobre poučné video. Praktické rady. Dnes som Vás objavila. Iste si pozriem všetky Vaše videá. Nech sa Vam dari. Ďakujem.
Děkuji Vám za milý komentář, Valeria! Jsem moc rád, že jste objevila videa z Plodné zahrady. :-)
Děkuji Vám :-) už jsem náš ostružiník ostříhala před 2 týdny dle rad, co jsem vyčetla na netu a zdá se, že správně. Akorát ještě zaběhnu spočítat ta očka na zastřihnutých výhonech. Asi jich tam bude víc jak 5 :-) Vloni byla úroda k pláči, spousta plodů a sklizeň minimální..vše už v srpnu pohnilo. A i ty plody co jsem ochutnala, nebyly dobré. Nedělala jsem žádný prořez a dopadlo to přesně dle Vašich slov. Teď už i díky Vám vím, jak se o keř starat a těžit z něj zdravíčko:-) Mějte se krásně, zdravím z jihu Moravy.
Děkuji Vám za zajímavý komentář a sdílení vlastních zkušeností! Jsem rád, že Vám video pomohlo. Přeji Vám hodně krásných, chutných a velkých ostružin.:-)
Ta anglická legenda o dozrání ostružin je super, taky mi ne a ne dozrát ostružiny, až jsem si říkala že jsem je zbytečně koupila, když se jich nedočkáme. Ted s tím ostřiháním snad dozrají do konce září, a užijem si jich. Díky.
Děkuji Vám za komentář, Jitko. Jsem rád, že se Vám video líbilo. Přeji bohatou úrodu! :-)
Pěkné a hodnotné video. Děkuji a pozdravujte Taru a Pomněnku.
Děkuji Vám za zpětnou vazbu, Zorko. Pozdravy našim mazlíčkům vyřídím.:-)
Snad nejlepší videa, co jsem na internetu viděla. Jsem vám moc vděčná za srozumitelnost a těším se na další. Věrka
Věrko, děkuji Vám mockrát! Moc si toho s mým synem, který stojí za kamerou, vážíme.
Děkuji za krásné srozumitelné video, konečně vím jak se o ostružiník starat.Olga
To jsem moc rád, Olgo! :-) Bylo mi potěšením.
Jako vždy super video, velice poučné. Díky.
Děkuji mockrát za zpětnou vazbu. Těší mě, že pro Vás video bylo přínosem.:-)
odborna a vizualni stranka je na jednicku z hvezdickou. Vic takovych kanalu. Dobra prace
Děkuji mockrát za komentář a zpětnou vazbu, to mám opravdu radost! :-)
děkujem za rady. pěkně vysvětleno
Děkuji za komentář. Bylo mi potěšením.:-)
Děkuji za perfektní instruktáž i hezkou legendu.
Děkuji, těší mě, že se Vám video líbilo! :-)
Dobrý deň, super, výborne vysvetlené. Teším sa na Vaše ďalšie prednášky. Juraj
Zdravím Vás, Juraji, děkuji mockrát a zpětnou vazbu! Jsem rád, že se pro Vás video bylo přínosem. Petr
Dobrý den, už jsem podle vás ostříhala maliny, ostružiny, rybíz. Jste fakt dobrý. Děkuji.
A moc se mi i líbí, jak vám pomáhají a asistují vaši domácí mazlíčci. :-)
Zdravím Vás, Ivo, děkuji mockrát za milý komentář. Tara s Pomněnkou jsou moje nepostradatelné pomocnice.:-) Mám radost, že jste informace z videí již aplikovala v praxi. Ať se Vám daří.:-) Petr
Moc ďakujem za vaše skúsenosti. Na jeseň som zasadila ostruzinu loch ness.
Perfektní! :-)
Děkuji za pěknou instruktáž. Máme to vše přehuštělé. To mi pomůže tyto řezy.
Děkuji Vám za zpětnou vazbu, Aleno! Jsem rád, že Vám video pomohlo.:-)
Náhodou jsem narazil na tyto skvělé videa a už dávám odběr a palec nahoru. To jsou videa jak se patří, klidnou a poučnou názornou přednáškou se poučím a při koukání cítím, jak se do mě hrne elán a chuť už už už vyrazit na zahrádku a ještě více se těším na jaro. Takové videa jsou velice důležitá. A né o "celebritách" které předvedly zadeček nebo dekolt. Držím palce. Zahradničení a pohodě zdar.
Děkuji mockrát za komentář, kterým jste mě opravdu potěšil! Nejenom, že si vážím Vaší zpětné vazby, navíc se to i moc hezky čte. :-)) Petr
Moc děkují za další super video. Ja jsem ostružiník ještě prozatím nikdy neřezal a ani nevědel kdy a jak se to dělá. Přejí Vám vše nejlepší.
Děkuji, to mě těší! Přeji Vám bohatou úrodu! :-)
Úžasný videa ať tento týden jsem je objevila ,pán Petr je moudrý chytrý radost se dívat na jeho práci ..Děkuji budu vaše faninka ,možná přijde i na můj dotaz ,stříhání je moje slabá stránka
Děkuji, jsem rád, že se Vám videa líbí! :-)
Dnes som vás náhodou objavila veľmi sa mi to páčilo vysvetľujete tak ze vás musí pochopiť aj úplný laik budem vás sledovať už stále ďakujem. Anna Kupcova
Děkuji Vám, Anno, za zpětnou vazbu a za Vaši přízeň! :-) Těší mě, že videa jsou dobře srozumitelná.
Děkuji za poučné video. Také pěstuji ostružiny již mnoho let a těd vím proč nezrají a nebo před dozráním začnou plesnivět. Mám je na konstrukci po velkém foliovníku cca 3x6 m a 2m na výšku, takže se jim daří dobře, jen to dozrávání musím vyladit.
Děkuji za komentář, Petře. jsem rád, že Vám video pomohlo. Přeji bohatou úrodu! :-)
Výborný výklad, pochopitelné i pro začátečníka. Díky .-).
Děkuji Vám za komentář, Tomáši! :-)
Dobrý den pane Petře,děkuji ,založila jsem si zahradku také v It. a máme i ostružník tak jdu zítra stříhat.děkuji zde říkají přeji dobrou práci .Velký dik za vaši práci pro nás. Ewa
Zdravím Vás do Itálie, Ewo, a děkuji Vám za milý komentář! Přeji bohatou úrodu plodů. :-)
Dobry den, posilam Vam velke diky za Vase
zkusene rady Na strih ostruziniku se prave chystam a konecne vim, ze jsem vzdy bocni vyhony malo zkracovala a nebylo to "ono". Jsem rada, ze jsem Vas tu objevila.
Zdravím Vás, Ilonko, a jsem moc rád, že jste objevila videa z Plodné zahrady. Přeji Vám bohatou úrodu ostružin! :-) Petr
Ďakujem, veľmi poučné
Děkuji, bylo mi potěšením.
Díky za video, věděl jsem že ostružiník se musí zakrátit, ale nevěděl, jsem jak zakrátiti ty boční výhony. Ten šlahoun co mi vyhodil, měl přes 6 metrů i když se mi do toho nechtělo, ale přesně jak jste řekl, neměl by sílu na vyživení těch ostružin a pak by ostružina trpěla tzv. chronickým nedozráváním plodů, protože by to nestíhala vyživovat zjistil jsem si to i selským rozumem, protože takhle by rostlina dávala energii na růst šlahounů a ne na tvorbu a dozrávání plodů. Jinak špičky bočních výhonů na šlahounech taky zakracuji, osychaly by. Metodu pupenů jak jste ji ukázal vyzkouším až teď, většinou jsem zakracoval "od oka", jelikož ty tenké části jsem odstřihával dokavaď šlahoun neměl tu širokou část aspoň 3 mm což byl důkaz že je silný a dokáže to vyživit protože je široký. Tenké šlahouny likviduji rovnou a nové mladé co jsou tenké tak taky nebo teď na podzim zkusím udělat odkopek a zasadit ho zvlášť. Jinak vyvazuji tak, že výhony co budou teď plodit dávám víc na jižní stranu kde svítí sluníčko a výhony co rostou nové vyvazuji dávám na opačnou stranu. Letos ale úrodu byla bohatá, 9kg z jedné ostružiny, ale taky trpěla na to "chronické nedozrávání" protože jsem ji pořádně nezakrátil. Jinak s tím mrazem bych opravil, že díky tomu že to zakrátíte i ty mladé výhonky tak se nebude vysilovat kořenový systém a ostružiník přečká i velké mrazy mě přežila dokonce i beztrnná odrůda i -20, takže určitě zakracovat, jak i ze zdravotního stavu tak i z důvodů přežití v mrazech. A Díky za typ. Dal jsem like.
Jinak já běžně hnojím "lesní hrabankou" a ochranu před mrazem dávám mulčovací kůru i ta zvýší kyselost, protože ostružiníky preferují kyselejší půdu.
Děkuij mockrát za zajímavý komentář a sdílení.:-)
@@plodnazahrada Však jo. Vaše rada bude určitě lepší, protože já jsem to dělal většinou od oka, zastřihával jsem, dokavaď ten šlahoun nebude silný. S tou pomůckou na 3 či 4 pupeny u bočních výhonů jsem se to dozvěděl od Vás, takže to určitě vyzkouším. Slabé či tenké šlahouny odstraňuji rovnou to neřeším. Ale teď u jednoho udělám výjimku a zkusím ho namnožit hřížením.
Díky za vaše video, názorné a srozumitelné. Těším se na další
Děkuji Vám, Aleno, za zpětnou vazbu. Jsem rád, že se těšíte na další videa.:-)
děkuji moc za cenné rady, zahradu jsme zdědili i s maliníky, zatím nevím jestli jsou jednou nebo víceplodící, jsou to cenné rady
Děkuji, Lenko, jsem rád, že Vám video pomohlo. Jinka ty maliníky byste mohla celkem snadno rozpoznat. Jednoletý výhon jednouplodícího maliníku bude nejspíš celý živý a nebude mít boční obrost se zaschlými plody nebo květními lůžky a zároveň vedle něj bude starý dvouletý (u neudržovaných porostů mezi nimi budou i starší výhony) odplozený úplně suchý výhon. Oproti tomu jednoletý výhon dvakrátplodícího maliníku bude mít v horní části boční obrost se zaschlými plody nebo květními lůžky a nejspíš tato horní část bude již suchá nebo vymrzlá.
Děkuji za video. Letos jsem se rozhodla konečně už zlikvidovat ostružinu, která každoročně naplodí jen pár malinkých ostružin a kvanta plodů na ní jen zaschnou (koupena kdysi v supermarketu, odrůdu netuším). Tak jí dám ještě tedy jednu šanci a pořádně střihnu.
Bylo mi potěšením , Zuzano. Ostružiník po řezu určtitě pookřeje. Důležitá je také dostatečná zálivka v době dozrávání plodů. Přeji bohatou úrodu ostružin.:-) Petr
Dobrý den. V prvé řadě zasloužíta veliký dík za jednoduchá a srozumitelná videa. Pro začátečníky by nebylo špatné udělat návod na vlastní kompost, rád bych se taky poučil. Přeji hodně zdaru a bohatou úrodu. Zahradničím teprve od září a vaše videa mi moc pomohla.
Děkuji za zpětnou vazbu! :-) Mám radost, že Vám videa pomáhají. Video o kompostování určitě také někdy natočím.:-)
Děkuji za ukázku
Bylo mi radostí.:-)
Velmi dobre.Dakujem.
Také děkuji! :-)
Dal som odber. ..Sranda, prave som prisiel s chalupy, kde som strihal maliny i ostruzniky, po nasom cernice....a chvalabohu urobil som to dobre, presne ako vravite...Ja som kedysi stryhal hrozno v Austrii ale ze kilometre, ma to dost podobne..proste podporit rast plodu...:-) Inak mate pekneho psika :-)
Děkuji, Peter! :-) Máte to prostě v krvi.:) Když se uchopí princip, můžete spoustu věcí dělat intuitivně. Naše Tara, hovawartka, je úžasné stvoření - ostrá hlídačka, ale velmi hodná na své nejbližší, které si pečlivě chrání.
Díky moc za videa!! :) Šlo by natočit něco o rozmnožování maliníku a ostružiníku, prosím? :) Případně i o rozmnožování keříčků.. Daniela
Děkuji, za zpětnou vazbu, Danielo! Když bude čas.:-) Na závěr videa máte tip množení ostružiníku zahřížením, to je nejjednodušší. Maliník se nejsnáze množí kořenovými odnožemi, ze kterých vyrůstají výhony. Petr
Jsem laik a odstřihávam vse odspodu asi do výšky 70 cm od země myslim si ze u země plody nedozrají a taky se nemusim tolik ohýbat k zemi. Bohuzel mi nekdy pruty jakoby zmrznou a vubec nekvetou i když jsou zpocatku zelené..no pak cekam na příští rok. Kdyz se zadaři plody jsou docela veliké a . mají zvláštní chuť ale musim sledovat aby mi zralé nepopadaly na zem. Odrůdu neznam je dost vysoká..diky za hezké video🙂
Děkuji Vám za komentář a sdílení, Hanko. Ať se Vám i Vašim ostružinám daří! :-)
Děkuji opět za krásně zpracované a přehledné video. Neplánujete video o řezu kanadských borůvek?
Děkuji Vám za milý komentář, Danielo! :-) Borůvky možná za rok, už je mám prořezané.:-)
@@plodnazahrada Děkuji za odpověď, ještě bych byla moc ráda do budoucna za nějaká videa o stříhání ovocných stromů :) Umíte to prostě parádně vysvětlit :)
Řez ovocných stromů velmi široké a komplexní téma, to je na celý seriál.:-) Uvidíme, když bude velký zájem, tak se do toho možná na etapy pustím.:-)
Díky za cenné rady, jen si tedy nejsem jistá, jestli můžu stříhat i nyní, tj. na konci března... Domnívám se, že by to šlo, pokud budu opatrná na již rašící lístky. Co vy na to? 🤔
Bylo mi potěšením.:-) Řez klidně proveďte i nyní. Lepší později než vůbec.:-)
Zdravím vaše videa jsou super hodně mi pomáhají děkuji .Mám otázku mám beztrnou ostružiník plno plodů velkých černých ale hrozně blbě dozrávají až hnijí je to teda tím že jich tam je hodně nechávám čtyři pruty cca dva metry .Děkuji za radu
Zdravím Vás, těší mě, že se Vám videa líbí a že Vám pomáhají. Zdá se, že Váš ostružiník má opravdu nasazeno stále ještě příliš velké množství plodů, které pak nestihnou dozrávat, zkuste zkrátit postranní obrost na 2-3 pupeny, případně i méně. Můžete také počkat, dokud neuvidíte květy, a pak se rozhodnout, na základě zkušeností z minulého roku, co ještě odstranit a co ponechat, aby všechny plody stihly dozrát. Další příčinou špatného dozrávání může být i nedostatečné oslunění výhonů. Držím place a přeji bohatou úrodu vyzrálých plodů. :-) Petr
Dobrý den, zrovna se chystám na řez ostružiníku. (Čačanská) Pokud jsem vaše video správně pochopil - "pruty" na jejichž bočních výhonech byly plody tedy ustřihnout až u země , ty nové (loňské) celkově zakrátit a jejich boční výhony sestřihnout na 2-3.,4... očka. A tak pořád dokola. Děkuji M. Král.
Ano, přesně tak. Ať se daří! :-)
Velice inspirativní video, plánujete někdy video o střihu jabloní?
Děkuji, Lukáši! :-) Někdy ano, mám v plánu celý seriál o řezu jádrovin, ale víte jak je to s těmi plány.:-)
Asi je už neskoro 12.04. ale idem aj tak rezať
Ďakujem
Lepší později než vůbec. :-)
dobre video
Děkuji.:-)
Dakujem za rady, objavil som ich vsak neskoro. Alebo mozem strihat este aj teraz? U nas je v noci 2-3°C a cez den 12 az 15. Uz im rasia malicke 2/3mm listky. Stare vyhony som odstranil vcas, ale mam vela bocnych dlhych aj 15 ociek a tak mi uz minuly rok nedozrelo 50% plodov. Teraz viem preco, vdaka!
Ideální je ostružiník stříhat před narašením, aby energie zbytečně nešla do částí výhonů, které odstraníte, ale klidně je odstraňte ještě teď, případně dokonce i za plné vegetace. Lepší později než vůbec. Přeji bohatou úrodu zralých plodů.:-)
Dakujem pekne za rychlu odpoved, idem hned na to, lebo sa viac a viac otepluje. Pekny den a nech sa Vam dari!
Prosím o sdělení jaké upevňovací gumičky používáte a kde je můžeme sehnat. Děkuji za krásná a srozumitelná videa.JP
Děkuji za zpětnou vazbu, Jarmilo! :-) Jsou to vyvazovací gumičky Bindex eshop.oslavan.cz/bindex-vyvazovaci-gumicky?gclid=Cj0KCQjwo-aCBhC-ARIsAAkNQiuoQg0z1S2xLAHomPbqbO7RETxxheZpXg1V2TAg9pM6hD60u9-MGHoaAibcEALw_wcB
Bomba video. Jen se zeptám, jestli jsem to dobře pochopil. Ty vlastně dva roky staré výhony po odplození ustřihnout u země. A jedoleté zastřihnout na cca 2-3 metry. Děkuji moc.
Ano, Václave, přesně tak! :-)
@@plodnazahrada Děkuji moc.
Já už zastřihl loni na podzim o trošku více, no snad to nevadí. Ale zbytek jsem udělal až předevčírem díky tomuto videu. A také jak pán v nějakém jeho videu říká "Zkoušejte i sami a nevěřte ani mně", tak jsem "ze srandy" nechal jeden odplozený výhon co se s ním stane, jestli nebude vůbec růst/bude mít jen listy/ bude třeba i ještě plodit.
@@imasterrr My už máme doma ostružinu asi 10 let. Podle člověka od kterého ji mám se nechává tři roky stáří. No 3-4 roky to jakš takš šlo, ale je pravda, že plno plodů nedozrálo. Poslední dobou šla ale úroda dolů. Tak jsem to letos ostříhal podle Návodu z plodné zahrady a uvidíme. Není nic jednoduššího, než to za rok změnit.
Díky moc za rady. Když teď nemůžu jet na chalupu, můžu to zakrátit později, třeba až začátkem dubna? Děkuji.
Můžete, lepší později než vůbec, ale keřík už ztratí trochu více energie spotřebované i na ty části výhonů, které už tam nemusely být.
Moc dekuji za radu . Mam jednu otazku prave jak jste rekl mam ostruznik velmi zanedbyny roste naprosto vsude. Mohu jej uplne ostrihat zanechat jen koreny a pak ho tahnout jak chceme my nebo to ostrihani az u zeme nejde ? .prosim o radu moc dekuji. Plodu ma velke mnozstvi jenze nic z toho neni .
Bylo mi potěšením.:-) Postup, který uvádíte, je možný, ale když ostříháte všechny výhony, tak budete mít úrodu až za 2 roky. Když ponecháte jen několik vybraných letorostů (to jsou ty nové výhony bez plodů), tak na nich budete mít úrodu již příští rok. Ať se daří!
@@plodnazahrada krasny páteční den preji. Moc dekuji za tak rychlou odpoved budu se ridi vašimi radami . Jeste jednou strasne moc dekuji👍👍🦋🌻🦋☀️😊
Fantasticke video, doteraz som nevedela co s touto rastlinkou robit! Tie odrezane vyhonky sa nedaju nechat zakorenit?
Děkuji, to mě těší, Lucia, že už víte, jak na to. K množení se dají použít i řízky z ostružiníku, ale až později, kdy trochu zdřevnatí. Přeji Vám spoustu lahodných ostružin. Petr
Stačí konec větve ohnout a zahrabat do země sám vyžene kořínky pak odstrihnou a přesadit
Líbí se mi vás přístup 🙃
Díky moc! :-))
Skvělé video, akorát podědili jsme ostružiny a maliny v neudržovaném stavu. Jsou zamotané do plotu a ani nejde rozeznat co je hlavní nebo boční výhon jak je to celé zamotané. Máte na takový ryze přírodní a divoký stav nějakou radu? Třebaže vše seříznout u země a začít odznova? :-D moc děkuji za případné info!
Děkuji Vám za komentář i za sdílení, Moniko! Jsem rád, že se Vám video líbilo.:-) Porost bych asi z větší části pročistil a prosvětlil a vždy když bych narazil na nějaký silný vitální výhon, který by měl dostatek prostoru, tak bych ho ponechal, pokud by to bylo možné. I když radikální odstranění všech výhonů by samozdřejmě bylo rychlejší a přispělo by k celkovému ozdravění rostlin. Jenom byste si musela na úrodu (v závislosti na odrůdě) počkat déle. Obě možnosti jsou v pořádku, je to na Vás. Držím place! :-)
@@plodnazahrada mockrát děkuji za odpověď!!!
Ahoj Petře, děkuji za bezva videa! Ostružiny mám krásné u plotu( asi před 5 lety z veletrhu v Litoměřicích) leros mám i kompost a slepičky... konečně.😁 Myslíš, že mám prisypat pod bobule (ostružiny maliny rybíz a kanadské borůvky kompost- cca 1 rok starý) ? A co s tím slepičincem ?
Milá Johano, děkuji za zpětnou vazbu! :-) Před začátkem a na začátku vegetace (tzn. i nyní) můžeš využít jak kompost, který je ideální, protože obsahuje celé spektrum živin a v zásadě jím nelze přehnojit, tak i zředěné zkvašené slepičince, které zase obsahují více fosforu potřebného pro růst kořenů, násadu květů a zvyšuje výnosy. Na borůvky bych použil jen kompost (slepičince obsahují hodně vápníku, který by mohl snížit pro borůvky tolik potřebnou kyselou půdní reakci). Přeji bohatou úrodu plodů.
Dobrý den,
Vaše videa mě zaujala a rád bych se zeptal. Máme nějaké ostružiny po dědovi…odrůda neznámá, ale vzpřímené, trnité a dlouhé tak max. 2,5 m. Nikdy jsme je nezkracovali a plody mají dobré, pokud nezaschnou jak teď poslední dvě suchá léta. Boční obrost moc nemají, tak mu tedy zkusím pomoct. Zaujalo mě tedy to zakracovaní resp. poměr ponecháné délky šlahounu a počtu pupenů na bočním obrostu. Hovoříte jen o dvou pupenech, ale stále na velmi dlouhém prutu, tedy takový dlouhý štíhlý salám 😄. Je to z důvodu proslunění a vzdušnosti? Jak je to s vyživovaním jednotlivých pater a konců?
A ještě bych měl jednu otázku na nůžky. To jsou bahco že? Máte zkušenost i s těmi s tou otočnou rukojetí? 😃 Pokud odpovíte budu rád a děkuji! Jdu kouknout na další video. 😉
Děkuji za sdílení a komentář. Jak správně uvádíte, tak nůžky mám Bahco, i ty s otočnou rukojetí, ale používám jen ty klasické, které mi vyhovují více. S těmi výhony doporučuji experimentovat, každá odrůda "utáhne" trochu jiné množství plodů. někdy nechám 2 pupeny, někdy 4 i více, některý výhon ponechám 4 metry dlouhý, jiný třeba jen 2 metry. Ať se daří. :-)
Dobrý den, pestujem ostružiny viac rokov, ale stale mi zostane množstvo červených plodov (aj ked su pekne velke), ktoré nedozreju, taktiež aj niektoré su "polozrelé" s hnilobnou chuťou. Kde robím chybu? Opelené sú OK, chovam aj včely...
Zdravím Vás, je možné, že násada plodů je stále vysoká. Zkuste ji řezem omezit cca o třetinu až polovinu a podle výsledku a množství dozrálých plodů přizpůsobit řez v následujícím roce. Ať se daří! Petr
Úžasné video! Vše hezky a srozumitelně vysvětleno! :) Trnité ostružiny se stříhají stejným způsobem? Černá malina (odrůda Black jewel), která má tendenci také polehávat, dělat dlouhé šlahouny a zakořeňovat stejně jako ostružina se řeže jako malina nebo ostružina? :)) Nikde jsem nenašla... Také bych uvítala návod na stříhání josty.
Děkuji, to mě těší! :-) Trnité ostružiny můžete řezat stejně. Black Jewel je remontatní odrůda, tzn. řez je jako u dvakrát / stále plodících maliníků. Řez josty je podobný jako u černého rybízu (je to jeden z rodičů josty), větve můžete pponechat i starší než u rybízu. Ať se Vám dílo daří! Petr
Dobrý den, Péťo, opakování je matka moudrosti, proto jsem si tvé krásné videjko pustila znovu. Ale hlavně pro tu anglickou legendu :-) .Jen mi není jasný proč se ten rohatý zaměřil jen na ostružiník a né na maliník, vždyť ten má ještě teď = 31.10. mnoho plodů. A ty nejsou "zakletý" ? Posílám pozdrav z Kroměříže. Jarmila
Děkuji Vám za milý komentář, Jarmilo. Pokud vím, tak maliníku se legenda netýká, také stále sklízím maliny.:-) Ať se daří! Petr
Dobrý den, o jaký konkrétní druh ostružiníku se zde jedná? Děkuji
Zdravím Vás, konkrétní odrůdu nemám potvrzenu, ale s největší pravděpodobností se jedná o ostružiník beztrnný Thornfree.
Dobrý den. Prosím vás mám otázku. U tyčkových rajčátek , která už mám i 70 cm vysoká je hodně větviček jen s listy ,které neplodí a podle mne nebudou. Plůdky se objevují zejména od zhruba poloviny keříků a nahoře jak rostlina roste . Napadlo mne mimo vyštipování odstranit větvičky s listy v dolní části rostliny a tím - já si to jako amatér myslím - zbyde více síly rajčátku na tvoření větších plodů a další růst nových plodů v hořejší části .. co si o tom myslíte mám to zkusit nebo bych nějak mohl oslabit či jinak ublížit rajčeti? Jirka
Zdravím Vás, Jirko, klidně vylámejte všechny spodní listy a výhony pod prvním trsem s plody. Běžně se to provádí, síla půjde do plodů místo do zelené hmoty a navíc tím snížíte a oddálíte i riziko napadení plísní.
@@plodnazahrada já nečekal :-). A vylamoval listy. Mám to jako opelichanou slepici :-) no snad jsme to nepřehnal.... ale lámal jsme i větší větvičky dole nojo no uvidím... nechal jsme opravdu jen pár větví s listy a jinak nahoře jak ženou rajčata jsme to nechal mimo pokud se mi zdál list zbytečný... na keříku mám od asi tří do pěti trsů s plůdky a rajčata jedou zatím nahoru... myslím ,že už vím kde se asi tvoří plůdky a co je jen větvička listím :-) .. děkuji za odpověď já nečekal ,protože jsem si myslel ,že nebudete pro zaneprázdnění reagovat. Jirka
Jo je to SUGARGLOSS odrůda.
Nechtěl byste udělat video jestli vůbec a případně jak zastřihávat kamčatskou borůvku?
Zimolez kamčatský mám na zahradě také, ale v prvních letech se víceméně neřeže, pouze se udržuje prosvětlený a přibližně jednou za 4 roky se provádí zmlazení keře odstraněním některých starých větví.
Skvělé video. Dosud jsem se o své ostruziniky nestarala, plodily jak o závod, jenže postupně to sláblo a vloni se mi to nepěkně vymstilo Skoro přes noc mi odešla spousta pěkných plodů, na které jsem se těšila - celý výhon. Už jdu na prořez, polepším se. Chci se zeptat - výhony starší než 2 roky, případně mnohem starší, mohou být ale světlé, ne? Mám tam výhony, které se lámou a jsou suché a světlé, zakrátila jsem je až u země. A hřížit mohu jen na podzim? Děkuji za odpověď a přeji pevné zdraví
Děkuji Vám, Pavlo, za zpětnou vazbu i za sdílení Vašich zkušeností s pěstováním ostružiníku. staré výhony poznáte podle toho, že jsou suché, většinou bývají světlejší a na postranních výhonech mají suché zbytky plodenství (podle toho lze poznat i ještě částečně živé, staré a již odplozené výhony, které je třeba také odstranit). Zahřížit ostružiník je možné od podzimu do jara, takže i nyní v zimě, pokud zrovna není promrzlá půda. Přeji bohatou úrodu! Petr
Dobrý den. Po shlédnutí vašeho videa jsem konečně pochopil, proč mám mezi spoustou plodicích výhonů ostružiníku (varianta s trny) také někkteré výhony, které rostou strašně do délky, ale nneí na nich ani 1 plod (a nebyl ani květ). Chápu tedy správně, že toto jsou výhony, které budou plodit za rok? Já v domnění že jsou to "zmetci" je průběžně zkracuju. Teď potřebuju poradit zda to není chyba, zda je nemám nechat být (ikdyž překáží) a krátit je až za rok na jaře. Nebo je v pořádku, že už nyní je průběžně krátím? Děkuji za vaši radu :-)
Zdravím Vás, ano , usoudil jste správně, že se jedná o letorosty, které budou plodit příští rok. Konečné zkrácení hlavního výhonu i postranního plodonosného obrostu bych provedl raději v předjaří, až bude patrné, jaká část výhonu případně vymrzla.
@@plodnazahrada Děkuji. Zkusím je tedy nechat být, ikdyž rostou strašně do délky a na jaře to zakrátím dle aktuálního stavu.
Dobrý den, podle tohoto videa jsem ostružiníky na jaře ořezal (na výšku a na 3 boční pupeny) a teď se ty boční výhony rozdivočely, mají kolem metru a víc a neplodí. Čím by to prosím mohlo být?
Zdravím Vás, je možné, že by došlo k záměně za výhony letorostů, které plodí až následující rok? Ostružiník kvete a plodí až v druhém roce života.
@@plodnazahrada Teď jsem zmaten. :) V čase 0:50 říkáte, že většina odrůd plodí na letošních (nových) výhonech. Asi je tedy myšleno těch bočních. Moje ostružiníky vypadají jako ty Vaše na jaře, ale jsou zelené. Takže po sklizni odstraním odplozené a na jaře ty stávající zkrátím podle videa. Je to tak?
Dobrý den , promiňte ,že zase obtěžuji ,ale mám problém a nevím co či čím to je. Mám na balkoně kanadské borůvky a každou jinou. A krásně kvetly. A dnes jsem se díval a zjistil jak opadávají květy je pod nimi takové uschlé nic. A já tam čekal miniplůdky ... zalévám dal jsme i hnojivo. No vedle ta borůvka vypadá podobně..a dál mám ještě jednu a ta je zatím samí květ krásný. Tak mne to mrzí. Jirka
Pokud mají borůvky dostatek živin pro tvorbu plodů (např. ze zkvašených slepičinců), tak je možné, že květy nebyly opyleny. Můžete jim pomoci štětečkem nebo třeba větrákem. Držím palce. Petr
Děkuji. Jirka@@plodnazahrada
Mám dotaz: Mám malino-ostružiník stále-plodící .Sestřihává se jako malina nebo ostružina. Děkuji za odpověď. Děkuji mnohokrát
Znáte název té odrůdy?
@@plodnazahrada Bohužel neznám
@@Michal50001 Řez proveďte podobně jako u ostružiníku. Malinostružiníky v sezóně plodí dříve a déle. Plodí na výhonech narostlých v minulém roce, které se zakracují asi o třetinu.
@@plodnazahrada Děkuji mnohokrát
Ahoj,
Zhlédla jsem video řez maliníku a ostružiníků. Dělám to snad dobře, mám ostříháno v únoru. Ale, mám remontantní maliník a k němu chci odrůdu, dozrávající v červenci pochopitelně jednou plodící.
Můžeš mi poradit odrůdu.
Děkuji
Věra Krayzelová
Můžu, třeba Tulameen. :-)
@@plodnazahrada
Můžeš mi poslat?
Věra
@@verakrayzelova9535 Na zasílání rostlin bohužel nemám kapacitu, ale je v nabídce řady zahradnictví. Např. zde: www.zahradnictvikruh.cz/malinik-tulameen-cerveny-jednouplodici-ean5678-skup40.php?gclid=CjwKCAiAkJKCBhAyEiwAKQBCkuLwEJ20xTnKbgTEl-bVdsBLSD8fHl6H1z5AaDbv7xING2mj51JJThoCZaQQAvD_BwE
@@plodnazahrada Děkuji za informaci, už jsem si vyhlédla a objednám
V
Mohu se optat na názor nebo nevíte? Mám ostružiny beztrnné i přírodní. Bez trnů jsou krásné, ale....nejsou ty přírodní větším zdrojem vitamínů a prospěšných látek? děkuji ☘
Zdravím Vás, Majko, uvádí se, že ty přírodní nešlechtěné jsou pro vyšší obsah prospěšných látek vhodnější pro léčivé účely. Podobné to bude i ostatních druhů a odrůd. Něco za něco, lepší chuť, větší plody či beztrnnost je vyvážena nižším obsahem některých látek.
@@plodnazahrada Moc děkuji za odpověď, také jsem si to myslela :) . Nechám si oboje, snad se spolu "nezmutují" :).
Dobrý den. Píši prosbu a jsme zklamaný. Pěstuji vše na balkoně a docela se mi daří. Nojo , ale včera jsem k svému zděšení našel na mini papričkách hromady zelených mšic. Listy doslova obsazeny. No a aby to nebylo málo jsou ty mšice i na Kanadské borůvce co je pod tím parapetem na němž mám papriku. Mimochodem papričkám se mi zatím fakt daří a mám tam spoustu plodů i po doporučeném zastřižení a já teď nevím jak se zbavit těch mšic z borůvek? Ony jsou různé rady na internetu ,ale já spoléhám na vás jako zkušeného praktika ,že mi poradíte. Odkud se tam do prvního patra mšice dostali nevím ... tedy říkám si ,že asi jsme si je dotáhl s těmi paprikami. Mne vůbec jako nováčka nenapadlo toto , že se mi může stát na balkoně. Můžete mi prosím poradit jestli se jich vůbec zbavím? Děkuji Jirka.
Já to řeším většinou buď mechanicky odstraněním postižených částí rostlin a listů nebo proudem vody pod tlakem. Osvědčený je výluh z tabáku.
Dobrý den. Vidím ,že máte obrovské úspěchy a ohlasy na vaše videa. Pro mne bohužel je vše venku. Já začínám a mám jen balkon. V zápalu začátečníka i když ne věkem - jsem nakoupil maliny , ostružiny i borůvky. Mělo by to být snad na balkon ,ale nejsem si jist. Až po shlédnutí videí na UA-cam jsme viděl ,že je to asi chyba dát na balkon. I když zahradníkovi jsme říkal kam to umístím nevymlouval mi to... já si teď , ale nejsme zcela jist a když vidím jak všemu rozumíte rozhodl jsme se vám napsat a poprosit o váš názor na můj nákup a zda to mohu nějak na balkoně pěstovat či to mám dát pryč. Mám jeden maliník , jednu ostružinu bez ostnů a tři různé borůvky. Děkuji za odpověď.
Děkuji za komentář! Těší mě Vaše nadšení do balkového zahradničení.:-) Zmíněné bobuloviny můžete klidně pěstovat i ve větších květináčích. Jen doporučuji regulovat počet výhonů přiměřeně k velitkosti nádoby a pravidelně doplňovat kompost či hnojit, borůvky potřebují kyselý substrát. Držím palce! Petr
@@plodnazahrada Děkuji za odpověď , základ by na borůvky a to co mám na balkoně měl být od zahradníka. Přendal jsem vše do velkých květináčů s balem a doplnil tím co mi v zahradnictví doporučili na tyto rostliny. Ještě nějaké granule k borůvkám co jsme zahrabal a tekutá hnojiva pro tyto dle zahradníka. Já vzal vše vícekráte plodící . Tedy doufám :-)... maliny jsem dole v květináči začistil a potom koukal jak říkáte o nových šlahounech ,že jsou nejplodnější což mne nenapadlo. To samé jsme udělal u jediného černého rybízu - dole mám dost očištěno... já myslel ,že mu udělám něco jako stromku korunu , aby to nebyla divočina . Mám na tom rybízu pár kvítečků a bobuliček - to už bylo od zahradníka ... Ostružina má snad třicet kvítků a malých plůdečků a borůvka jedna je také hodně obsypaná. Ty druhé dvě méně. Jen nevím jak zalévat - bych to nepřelil či naopak nevysušil -je nějaký grif či jak poznat , že mám a kolik zalít? Já v životě toto nepěstoval a tak možná budu vypadat jako troubík... i když je mi 73 let a jsem vdovec . Kytky nemám a tak jsem opravdu laik. Nemáte také něco pěstováno jako já v květináčích -- ono je podle mne dnes hodně lidí co to začínají pěstovat doma na balkoně , že by jste udělal video? Já soudím podle např. jahod kdy balkonové byly vyprodány a ty běžné tam ležely atd. Děkuji Jirka
nevím proč se mi objevilo to škrtnutí.... já to záměrně nepřeškrtl. :-)
@@fousina1 Substrát by měl být stále mírně vlhký cca 2-3 cm pod povrchem, můžete provést "test" zasunutím prstu. :-) Nenechávejte stát rostliny ve vodě, přebytečnou vodu z podtácků, pokud je máte, chvíli po zalití vylejte. Na dně květináčů udělejte drenáž (třeba z rozbitého hliněného květináče), na povrch dejte mulč ze zavadlé trávy nebo slámy, substrát se Vám bude méně vysušovat a nebudete muset tolik zalévat. V době zrání plodů je nutno zalévat více. Přeji bohatou úrodu! Petr
Děkuji vám. Jirka@@plodnazahrada
Mám nějakou speciální odrůdu nebo se mi ostružiník zbláznil nebo to je normální? Výhony co vyrostly teprve letos na jaře ze země, tak teď kvetou a tvoří už i malé plody.
Stejně jako u maliníku existují i dvakrát plodící (tzv. primocane) odrůdy, např. Reuben, které plodí již na letošních výhonech. Tyto odrůdy u nás zatím nejsou příliš rozšířené, ale je možné, že jste si pořídil právě některou z nich.
@@plodnazahrada Aha, děkuji za info. Mě právě napadlo, že se třeba ostružiník snaží dohnat loňský rok, protože jsem se o něj začal starat až letos na jaře na základě vašeho videa a loňských výhonů moc nemá a i mi přijde že lépe plodí právě na těch nových výhonech. A samotná rostlina už bude starší, mám ji asi cca 2-3 roky od kamaráda, který ji má ze své zahrady kde mu taky už pár let rostl a odrůdu neví jaká to je, ale je tedy trošku kyselejší, asi bych zasadil ještě Navaho nebo něco takového co by mělo být sladší.
Zdravim, zminujete ve videich casto kompost. Nezvazujete natocit video a VAs pohled na kompostovani?
Zvažuji.:-) Možná někdy na jaře.
Dobrý den, mám ostružník obalený plody, které vůbec nedozrají, nemyslím si, že bych měla dlouhé šlahouny, děkuji
Zkuste omezit násadu plodů větším zakrácením bočního obrostu, plody dozrají rychleji, pokud jich bude méně.
Jste naprosto úžasnej, díky Vám jsem objevila na maliníku ty zduřeniny, které bych tam bez Vás klidně nechala. At se Vám daří
@@pavlaknotkova6847 Děkuji Vám, Pavlo! :-)
Měl jsem několik let trnitý plazivý ostružiník a nikdy se nevytvořily plody, jen květy. Rostl bujně i kvetl, ale neplodil, takže jsem ho musel vykopat, jelikož jsem nepřišel na to proč neplodí, když se má dobře. Leda by neměl opylovače, ikdyž čtu, že má být samosprašný.
Těch příčin toho, že ostružiník neplodil mohlo být více - sucho, málo živin, nedostatečné opylení...