A termosztát lekapcsolásával nem biztos ,hogy spórolunk.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 6

  • @SzaboB33
    @SzaboB33 3 години тому

    Hát itt pont az "ösztönös cselekvés" az, ami igaz.
    A fűtéshez energia kell. Ha már fel van fűtve a lakás, akkor csak annyit kell fent tartásként fűteni, amennyi hőt (energiát) veszít a ház a falakon és egyebeken keresztül. Ha mi elmegyünk otthonról, akkor folyamatosan pótolni kell azt az energiamennyiséget, amit a távollétünk alatt a szigetelésen keresztül elvesztett a ház.
    Ha nem fűtünk, akkor ha eléri a belső hőmérséklet a külsőt, akkor nincs energiavesztés, tehát kevesebbet használunk. Ráadásul ahogy közeledik a külső és belső hőmérséklet egymáshoz, annál lassabban hűl ki a lakás. Ha mi 25-30 fokon tartjuk, akkor a lehető legtöbb energiát eresztjük ki az utcára adott idő alatt. Igen, a visszafűtés sokba kerül, de nem annyira sokba, mint folyamatosan fizetni a meleg falak fent tartását, ez teljesen egyértelmű.
    Az egyetlen ép érv az mellett, amit mondtál az ez lehet: meleg falakkal kisebb hőmérsékleten tud ugyanolyan komfortos lenni egy lakás, de még ezért sem érdemes bekapcsolva hagyni csak azért, hogy spóroljunk. De ezt nem sokat hallom senkitől. (persze fagypont alá sem érdemes engedni a házat, mert elfagyhatnak a csövek, szóval nem érdemes nullára kikapcsolni, nem ezt mondom)

  • @kristofs8924
    @kristofs8924 2 роки тому +2

    Eleve egy olyan ingatlanban, ami fűtés nélkül 15 fok alá lehűl, nem beszélhetünk spórolásról, mert ez azt jelenti, hogy szigetelés nulla. Pár fokot érdemes levenni éjszaka és távolét alatt, szerintem a legtöbb ember így is csinálja.

  • @peterbanhegyi9625
    @peterbanhegyi9625 Рік тому +2

    Ez nem így van, és könnyű belátni hogy miért.
    Fűtéssel a hőveszteséget kell pótolni, azaz azt a [Joule] hőenergiát, ami a lakásból a falakon, nyílászárókon, stb. kimegy.
    Az időegység alatt kiment hőenergia a (külső-belső) hőmérséklet-különbséggel arányos. (Q=k*t*dT)
    Azaz ahogy elkezd hűlni a lakás, úgy egyre kevesebb hőmennyiség fog óránként kimenni, egészen addig, amíg már a külső és belső hőmérséklet megegyezik. (Akkor megszünik a hőáramlás).
    Azaz ha hagyjuk kihülni a lakást, a felfűtés MINDIG(!) kevesebb energiát igényel, mint a folyamatos hőntartás.
    Üdv a BME-ről!

  • @gabortoth7430
    @gabortoth7430 2 роки тому +3

    Ez mekkora...! A "ház" éves enerigaigénye: Eh= (fh)*dT ahol, (Fh) "ház" paraméterek * dT külső-belső hőmérsékletek különbsége. Jól látszik ha a szorzó/szorzandó kisebb, akkor kisebb a szorzat is. Tehát a videó kacsa.

  • @gyulasomogyi9412
    @gyulasomogyi9412 2 роки тому +1

    Nem értek egyet ! Próbáld ki a következőt. Hagyd hőn tartáson 3 téli hónapig aztán amikor hazajössz 3 hónap után kapcsold be. Kérdezd meg azt a szomszédod aki nem hőn tartotta hanem letekerte a 3 hónapra hogy ő mennyi számlát fizetett. Ha te fizettél kevesebbet ,meghívlak egy sörre.

  • @annamariabakosi6482
    @annamariabakosi6482 2 роки тому

    Igen, én is ezt tapasztaltam! Ha csak 3°-kal lejjebb tekerem a fűtést a megszokottnál - mert pl unokázok - utána sokkal többször feljebb kell tekerni a hőfokot, hogy a KIHŰLT FALAK FELMELEGEDJENEK. ARISTON kondenzációs cirkóm van, és Siemens hőfokkapcsoló van hozzá. (Svédországban élő testvérem fizette!)