EP142 zdeněk jirotka - saturnin

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 сер 2024
  • Čau! Dneska si uděláme maturitní rozbor knihy Saturnin Zdeňka Jirotky. Proletíme děj a charakteristiku postav a nejvíce času věnujeme charakterizaci vypravěče a jeho řeči, která je celkem neobvyklá.
    Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
    Stránky Na potítku: napotitku.cz
    Moderuje: David Jirsa
    Kamera a střih: Daniel Zezula
    Music: www.bensound.com
    Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
    / napotitku

КОМЕНТАРІ • 37

  • @JamesHeather
    @JamesHeather 3 роки тому +96

    Tak doufám, že příště uděláš toho Saturnina :)

    • @Gulemo
      @Gulemo 3 роки тому +8

      Taky doufám.

  • @kacp6485
    @kacp6485 Рік тому +13

    11:22 legendární případ tohodle Jirotkova stylu je ve scéně "Milouš se na mě shovívavě podíval, usmál se jako filmový světák a řekl mi, abych nebyl labuť"😂
    Tohle žádný jiný autor prostě nenapíše!

  • @22Uranus22
    @22Uranus22 3 роки тому +23

    Na Vianoce mi otec pustil jeden Váš diel (niektorý z filozofických) a keď vyšlo toto video, už som pomaly nemala čo pozerať. Dávid má veľmi príjemný prejav - aj keď rozpráva "bez prípravy", dá sa veľmi jednoducho sledovať obsah aj pri sprievodnej činnosti. Pre mňa jednoznačne výborné videá k maľovaniu 😁

  • @fidricfidra9404
    @fidricfidra9404 3 роки тому +4

    Když jsem posledně sledoval Saturnina, uvědomil jsem si že to je z velké část o charakterovém vývoji vypravěče, který na začátku odmítá jakékoli dobrodružství, nebo jen míru adrenalinu nad předepsanou normu. V průběhu díla, ale zejména díky Saturninovi a slečně Barboře pochopí, že to není nejlepší cesta a že si tím slečnu Barboru nezíská.

  • @AlRose.S
    @AlRose.S 3 роки тому +3

    Zrovna se chystám číst Saturnina, vidíš mi do hlavy, Davide! :) Hrozně ráda si bezprostředně po přečtení pouštím tvé interpretace.

  • @zuzanaskorpilova9167
    @zuzanaskorpilova9167 2 роки тому +2

    děkuji za další velmi přínosně zpracované dílo :))

  • @frantarehor4092
    @frantarehor4092 Рік тому +4

    Za 10 h maturuji xd a ty si mě zachránil

  • @libennov5008
    @libennov5008 3 роки тому +7

    Nechci červy! Chci hrát s Jiřím šachy !!!

  • @vikikiwi3695
    @vikikiwi3695 3 роки тому +4

    Krásný rozbor. Jen bych si dovolila podotknout, že ich-forma mi nepřijde zas tak nevyužívaná, osobně jsem četla docela velké množství příběhů s tímto typem vypravěče (hlavně čtu fantasy a sci-fi). Co si pamatuji, tak autoři výše zmíněné nevýhody řeší přeskakováním mezi postavami - samozřejmě nejvíce pozornosti má ta hlavní, ale je docela zajímavé vidět pohled i jiných postav. Co je opravdu neobvyklé, je du-forma. Četla jsem jen jednu knihu tohoto typu a byl to dost surreální zážitek.

  • @katkazobec3075
    @katkazobec3075 3 роки тому +11

    Mohli byste příště prosím zpracovat dílo Červený a černý? To mi na tomhle kanále celkem chybí😅

  • @ninavinterova9875
    @ninavinterova9875 3 роки тому +16

    Ahoj Davide, mám lingvistickou otázku, na kterou mi nikdy nikdo nebyl schopný odpovědět, tak mě ještě napadlo zeptat se tebe :D. Vždycky mě zajímalo, proč se s časem mění všeobecně přízvuk nějakého jazyka. Třeba když se koukám na film ze 30. let, lidi vyslovují uplně jinak než ve filmech z 60. let, nebo z 90. let. Jinak zní lidi v Kristiánovi, v Šíleně smutný princezně a úplně jinak zase ve Sněženkách a machrech. Napadlo mě že by to mohla být herecká stylizace, hlavně v těch starších filmech, ale pak jsem si pouštěla domácí videa z 90. let a tam moje mamka mluví s úplně typickým devadesátkovým přízvukem, přesně tak jak to imitoval Kaiser ve scénce Hodina dějepisu :D Nevíš čím to je, že se s dobou takhle hromadně mění výslovnost? Jasně, budou tam nějaký vlivy z kultury, možná je to přirozený vývoj jazyka, ale co ho pohání? Nebo třeba jak se tenhle fenomén jmenuje?

    • @vojtatlusty7289
      @vojtatlusty7289 3 роки тому +1

      Nemám to ničím podložené, ale nějaký vliv bude určitě bude mít migrace v rámci české republiky a veřejnoprávní média. Ale nejsem schopny určit zda se jedná o vliv zásadní. Napadlo mě ještě, že by to mohlo být způsobeno změnami v samotném jazyku. Slova mění tvar, tvoří se nebo se přejímají z jiných řečí. To vše může mít vliv na styl výslovnost.

    • @lukas3534
      @lukas3534 3 роки тому

      Jestli to není technikou, která snímala zvuk jinak.

    • @ninavinterova9875
      @ninavinterova9875 3 роки тому

      @@lukas3534 to určitě ne, jinak vyslovují samohlásky, jak jinak dlouze tak i jinak v puse, a souhlásky samozřejmě taky.

    • @ndudman8
      @ndudman8 3 роки тому +1

      Zajímavá otázka. Zajímavý je i vývoj anglické výslovnosti, třeba slovo "time" (písmeno e prodlužovalo kdysi přecházející "vokál", takže jsme měli [tím].. a pak se "i" zlomilo na "ai"....asi došlo k posunu v dutině ústní, kde vzniká vibrace zvuku. Ale o změně přízvuku v češtině nevím, možná šlo o filmy třeba z ostravska, kde je přízvuk na předposlední slabice vlivem polštiny, , jindy z Prahy, tedy o posun geografický, ne v čase.

  • @kristynanevrelova1462
    @kristynanevrelova1462 3 роки тому +3

    Dobrý večer, pokud budete mít někdy čas, nemohl byste prosím natočit video na dílo Antigona? Moc se mi Vaše rozbory líbí a zajímalo by mě, jak byste rozebral toto dílo.

  • @pelantka6563
    @pelantka6563 3 роки тому +4

    Mohl byste prosím zpracovat jednoduše (jinak to ani nejde) Noru/ Domeček pro panenky od Henrika Ibsena?

  • @petr7186
    @petr7186 3 роки тому

    NP je velice hezká série. Pokud jde o S., přimlouval bych se, abychom příště nezapomínali na zásadní, i když skrytou, dějovou (?) linii knihy. Nechci nějak leakovat děj, pokud to tedy někdo nečetl, ale je zřejmé, že vtip této zastřené roviny spočívá v tom, že vypravěčovi rodiče (kteří jsou, obávám se, nejspíše po smrti) a doktor se znali (dědeček je dědeček). Po nějaké době sledování vypravěčova superpasivního mládeneckého života, se doktor a dědeček, společně se Saturninem (nikoliv sluha, že.. původně asi spíše známý ze širšího doktorova okolí), rozhodují "rozehrát hru" ve snaze "nenápadně" vytrhnout postavu vypravěče z pozice letargického nemrcouse, a předhodit jej Lucii (opět vytipovaná akvizice z okolí oněch intrikářských postav) ve stravitelné podobě.

    • @pavelsyrovy9937
      @pavelsyrovy9937 Рік тому +1

      Hustý. To mě nikdy nenapadlo, že by byli na vypravěče domluveni, co se týče jeho odpáprdovatění a dohození slečny Barbory. Nejsem si zcela jist, jestli to možná není konspirační domněnka. Ale každopádně by to bylo možné, a přidává to zajímavý rozměr... :)

    • @petr7186
      @petr7186 Рік тому

      @@pavelsyrovy9937 Jo, aha, Barbora.. 😀

  • @adelajir
    @adelajir 3 роки тому

    Děkuji 👍

  • @leonoraauren5571
    @leonoraauren5571 2 роки тому +1

    Já bych se prosím přimluvila za rozbor Větrné hůrky.

  • @kukyluky7187
    @kukyluky7187 3 роки тому +1

    Zdravím, bylo by možné udělat video o knížce: Na Větrné hůrce?

  •  3 роки тому +1

    Budou někdy ještě k objednání trička? Například velikost L? :(

  • @jirkadolezal8127
    @jirkadolezal8127 Рік тому

    👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

  • @peterzozvolena6825
    @peterzozvolena6825 3 роки тому

    tak niekedy nabuduce spracuj volne pokracovania Saturnina, 8-) a celkovo, ake su tvoje skusenosti s pokracovaniami epigonov, pastisistov a plagiatorov :)

  • @ondrapsenicka4762
    @ondrapsenicka4762 3 роки тому +1

    Saturnin je pro mě srdcová záležitost a nedávno se mi dostalo pod ruku dílo Saturnin se vrací. Nerad bych si však mé oblíbené dílo pošpinil jako StarWars špatným pokračováním.
    Máte někdo zkušenost? Stojí ta kniha za to? Díky

    • @happylady9965
      @happylady9965 3 роки тому +3

      nestoji, spis si najdete dalsiho Jirotku a zkuste Haska, pripadne si pak přečtěte Pan Kaplan ma stale tridu rad v obou prekladech a porovnejte si je.

  • @archeopterixneuroza4715
    @archeopterixneuroza4715 3 роки тому

    Jak se dá najít dobová literární kritika? Případně, co bys doporučil, když se někdo snaží najít dané tiskoviny. A lze to obstarat přes vědecké knihovny? Děkuji.

    • @davidjirsa8582
      @davidjirsa8582 3 роки тому +1

      Jasně, je to úplně jednoduché, podíváš se do Lexikonu české literatury (online na stránkách ucl.cas) a u každého autora máš seznam děl a u každého díla seznam recenzí.

    • @archeopterixneuroza4715
      @archeopterixneuroza4715 3 роки тому

      @@davidjirsa8582 Děkuji mockrát :)

  • @happylady9965
    @happylady9965 3 роки тому +2

    Proc maji deti k maturite Saturnina? Co se na te knize mohou naucit? Cim je vyjimecna? O cem na takove tema mohou nejakou ctvrthodinu povidat?

    • @teraforman
      @teraforman 2 роки тому

      Saturnin v povinné četbě patří spíš, než Babička.

    • @PercyKlvana
      @PercyKlvana Рік тому +1

      Švejk je také "humory", stejně tak Bohumil Hrabal. Jedná se o knihu, kterou přečetl snad 1 milion lidí, tudíž podle Umberta Eca, je to již téměř realita. Není to úplně výlet aka "broučkiada", ale není to příliš reálné, v ČSR se podobný mladík se sluhou vyskytovat téměř nemohl. Je vidět inspirace u Wodehouse, který tam má jen jinou tetu tuším Agnès. Jinotaje a hříčky: koblihy byly v kavárně Orion a ucpával se jimi gramofon (ten trychtýř) pokud hrál příliš nahlas, na hausbótu bydlel u Národního divadla pěvec jako protest, jelikož neměl byt a z hausbótu chodil přímo na jeviště.
      Je mnoho lidí, co knihu umí nazpaměť. Měla by se znát. Je zajímavá i postavami, zmiňuje se zde snad poprvé ženský sport, paralela na USA a spisovatel Doctorow, jeho termín,"dívky zešimpanzovatěly" atd.
      Saturnin má "skrytý půvab buržoazie" noblesu, proto se rád četl během vlády totalit. Zajímavá je scéna psychologické "osamění skupiny", která připomíná parodii na ruské romány z lovu či z pobytu u rodin (Turgeněv "Lovci", Bulgakov "Dny Turbínových"), ale i Agathu Christie či Felliniho "plavbu" s nosorožcem.

  • @nikynakulifaj2198
    @nikynakulifaj2198 3 роки тому

    Klobouček :-)