Проект ESCAPE: Тараканівський форт

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 лис 2019
  • Незвідане поруч. Хочеш щоб ми відкрили тобі більше цікавих історичних місць, підтримай проект Escape та стань його частиною.
    Приват 4731 1856 2131 9901
    Моно 4441 1144 5313 3777
    Поблизу села Тараканів Дубенського району Рівненської області розташований цікавий військовий об’єкт - Тараканівський форт.
    За часів Російської імперії Рівненщина була прикордонною зоною. Для зміцнення західних рубежів царський уряд побудував у XIX ст. декілька фортечних споруд, які мали зміцнити існуючу систему інженерної оборони. Проект Тараканівського (Дубенського) форту розробив генерал-ад’ютант Едуард Тотлебен - видатний інженер-фортифікатор. Укріплення також мало назву Нова Дубенська фортеця і розміщувалося в місцевості над р. Іквою.
    У 70-80-х роках XIX століття форт досить інтенсивно будували. Будівництво тривало 17 років, на зведення форту виділили 6 мільйонів рублів і в 1890 році російський імператор Олександр ІІІ та члени його родини відвідали новостворену фортецю. При подальших модернізаціях конструкцій, що тривали до 1908 року, крім каменю та цегли, використовували в будівництві новітній на той час матеріал - бетон. Герметичні двері та драбини були зроблені з чавуну.
    Тараканівський форт за формою нагадує ромб зі сторонами до 240 метрів. Зовні його оточує широкий та глибокий рів із земляними валами, які укріплені потужними стінами. У центральній частині форту зведено двоповерхову будівлю казарми. Свого часу тут був штаб коменданта форту, а також складські, господарські та житлові приміщення артилерійської роти. По периметру Тараканівської фортеці розташовувалися 105 безпечних казематів. У свідченнях за 1905 рік йдеться, що каземати призначалися як для бойових дій, так і для проживання. Форт міг вміщувати близко 800 осіб. А ще тут були склади, лазарет, операційна, дезінфекційні камери, морг, туалети і колодязі. Усі каземати були оснащені вентиляцією та обігрівалися печами.
    Зв'язок із зовнішнім світом підтримувався завдяки двом мостам: залізному висувному через головний рів і дерев’яному стаціонарному, який виходив в бік залізничної станції “Дубно”.
    На озброєнні форту було десять 6-дюймових (152-мм) гармат з дальністю стрільби в 9-13 км. Вони призначалися для боротьби з важкою ворожою артилерією; було вісімнадцять легких гармат, вісім 57-мм гармат, десять трьохлінійних кулеметів, десять півпудових мортир. Ця зброя служила для ведення ближнього бою. Всього у форті було сорок гармат та десять кулеметів.
    Під час Першої світової війни після короткої сутички російські війська залишили оборонну споруду, віддавши її австрійцям. Але у 1916 році під час Брусиловського прориву армія Російської імперії витіснила частини австрійського війська. У роки Другої світової війни Нова Дубенська фортеця не потрапила у вир військових подій, хоча поблизу Дубна і Бродів відбулася велика танкова битва. У той період у форті нацисти зберігали боєприпаси.
    Уже в мирний час були спроби розмістити на базі форту склад консервованої продукції, пізніше тут планували зберігати автотракторні запчастини. Жодне з цих починань не завершилося успіхом - сире приміщення виявилося непридатним для цього.
    Земляний вал, який оточує форт, густо заріс деревами та кущами. Двоповерхова казарма, що в центрі форту, місцями збереглася добре, місцями стан її аварійний. Дах у доброму стані, міцно вкритий бітумом. Проте в будівлі відсутні дашки і водовідведення, тала вода ранньою весною та пізно восени, потрапляючи в тріщини, вночі замерзає і розриває цегляну кладку. Арки другого поверху в аварійному стані. Внутрішні приміщення цілі, в основному чисті. Будинок казарми вимагає термінового капітального ремонту. В доволі доброму стані один наземний і два підземних поверхи зовнішнього обводу. В коридорах є три підземні колодязі, два із них засипані землею та уламками цегли.
    З першого погляду форт справляє величне враження. Безліч приміщень та коридорів, побудовані за певною логікою та дуже якісно, проходи та вікна виконані у вигляді арок. Безліч уламків цегли та дуже висока вологість у приміщеннях свідчать про руйнівний вплив атмосферних чинників.
    Зараз форт у занедбаному стані, з кожним днем руйнується, хоча він є справжнім витвором військово-інженерного мистецтва. Офіційно форт належить Міністерству оборони України.
    Підписуйтесь на наш канал!
    Please subscribe HERE!
    ua-cam.com/users/subscription_c...

КОМЕНТАРІ • 14

  • @webseo89
    @webseo89 4 роки тому +6

    Молодці хлопці, хороша робота і цікавий об'єкт. Теж відвідав Тараканівський форт в 2017 році, був вражений масштабами і кількістю витрачених коштів. 5 мільйонів, за деякими джерелами 6 мільйонів, це божевільні кошти на той час. До речі, саме стільки вклав Нікола Терещенко (цукрозаводчик) в розвиток Києва. Знімайте побільше цікавого матеріалу, ви на правильному шляху!

  • @yasno_li_ponyatno
    @yasno_li_ponyatno Рік тому +1

    Вот огромная Вам благодарность!!!! наконец-то годное видео про это место, шикарные панорамы и великолепное музыкальное сопровождение!!!

  • @user-fk3iz3qs9n
    @user-fk3iz3qs9n 3 роки тому +1

    вы молодцы

  • @Astrafenix78
    @Astrafenix78 2 роки тому +1

    Хлопці,куди ви ділися?Такий цікавий проект був...

  • @roksanaradziewska8617
    @roksanaradziewska8617 3 роки тому +1

    Дуже цікаво вас слухати і знято добре :)
    Хотілось би ще почути про місце моргу чи кістниці, кажуть , що там якась містика і що досить відчутна негативна енергія, абощо.. принаймні гід відмовився туди заводити, посилаючись що там реально " нечисто".

  • @fucking_russia
    @fucking_russia 3 роки тому +2

    Хоч одне толковое відео найшов)

  • @user-hz5ml8lm3o
    @user-hz5ml8lm3o Рік тому +1

    Шкода що більше не виходять нові відео

  • @alexwelt4250
    @alexwelt4250 4 роки тому +3

    Почему не сказали что форт принимал участие в польско-большевистской войне 1920 года. Там много побили буденовцев. После 1921 года он отошел полякам Они его по том в межвоенный период модернизировали. Но он больше не воевал.

  • @user-xp3nj7rq5e
    @user-xp3nj7rq5e 4 роки тому +3

    ДУбенський р-н, а не ДубЕнський, ДУбенська, а не ДубЕнська

  • @marielaforet9707
    @marielaforet9707 Рік тому

    Куди пропали?!?!

    • @VladimirZhabrovets
      @VladimirZhabrovets Рік тому +2

      Хлопці боронять Україну, тож проєкт тимчасово призупинено. Виженемо орків і будемо знову показувати цікаві місця. Все буде Україна!

  • @user-ok4ib8sg7m
    @user-ok4ib8sg7m 3 роки тому +1

    Военный объект?! Арки, кессоны, колоны, пелястры... Здесь гламурные войска были? Или зачем военный объект выстраивать, как щедевр архитектуры? Почему кирпич оплавлен?

  • @ilyadeyneka
    @ilyadeyneka 4 роки тому +3

    за історичний екскурс добре, а за техніку безпеки дизлайк. я ходив там в касці і не дарма так як комплекс в аварійному стані.(є таблички) Бачив там багато дитячих груп і до трагедії із падаючими цеглами краще недоводити. моглиб хоч слово сказати про техніку безпеки.

    • @fucking_russia
      @fucking_russia 3 роки тому

      З вами згідний на всі 100