Rozmnażanie drzew iglastych z nasion
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- Prezentujemy filmik o rozmnażaniu drzew iglastych z nasion. Filmik ten jest dedykowany Michałowi i Monice, którzy jakiś czas temu kupili piękną działkę w Borach Tucholskich i zafascynowali się ogrodnictwem 😉
Życzymy powodzenia w kształtowaniu ogrodu i rozmnażaniu roślin!
Zapraszamy również na nasz blog gdzie znajdziesz dokładna instrukcję.
zielonepogotow...
Nasz sklep internetowy: zielonepogotow...
Nasze profile:
/ zielonepogotowiepl
/ zielonepogotowie
/ zielone_pogotowie
zielonepogotow...
steemit.com/@z...
Dyżury ekspertów #zielonepogotowie w każdy Wtorek
facebook - godz. 10
UA-cam - godz. 19
Zapraszamy!
Uwielbiam Pana. Jak Pan pięknie nam przedstawia to wszystko..- tak po ludzku..Taki wykladowca z serduchem to skarb. Pozdrawiam serdecznie.
dziekuje za przekazywane wiadomosci. uwielbiam sadzic drzewa, i wiele innych roslin. zajmuje sie tym amatorsko. jest to swietne uzupelnienie.
Dziekuję za prosty i szczegółowe wyjaśnienie. Szkoda że jak byłem młodszy nie było takich wykładowców w szkole wiedziałbym jaki kierunek wykształcenia wybrać. Pozdrawiam.
👍
Dziękuję serdecznie ❤️⬆️
Dzięki serdeczne za to nagranie
Krótko zwięźle i na temat! 👍Dziękuję bardzo.
Filmik bardzo mi pomógł :) Jestem na etapie czekania na otwarcie się szyszki :) Pozdrawiam serdecznie
Super dziękuję
witam Pana bardzo serdecznie. Dziekuje w imieniu swoim i wszystkich innych za bardzo rzeczowe, praktyczne i konstruktywne wyklady. Chcialbym jedynie zwrocic uwage ze choc caly Cis jest trujacy to osnowka nasiona akurat jest slodka i jadalna. Pozdrawiam serdecznie.
Filmik wspaniały.Dzięki że są pasjonaci jak Pani Monika i Pan Michał, teraz to i ja.Natychmiast ruszam zbierać szyszki i zaczynam sadzenie. Pozdrawiam serdecznie. Kochajmy przyrodę i dbajmy o nią.
i znów przydatne szkolenie, dzięki dla "szantażystów" i dla Pana
SUPER - prosto i na temat.
idę szukać szyszek czasu mi braknie na życie ale to super ciekawe pozdrawiam dziekujemy
Dzięki serdeczne Panie Grzesiu za ten świetny materiał. Wszystkie Pana filmy cenię i korzystam z porad😃💝🍀 przesyłam pozdrowienia i ukłony🌹🌾🥀
Dziękuję za ciekawу i praktycznу wykład!❤
Dziękuję ślicznie to cudowne bo sądząc drzewa z miłością tworzymy dla siebie i przyszłym pokoleniom przestrzeń miłości DZIĘKUJĘ życzę zdrówka
7 lat temu zrobiłem podobnie z szyszkami świerka położyłem żeby sobie wyschły a potem elegancko nasionka wyleciały, wsiałem bardzo gęsto do donicy z torfem, piaskiem i ziemią z kopca kreta, wykiełkowała masa małych drzewek rozsadziłem połowę (więcej mi nie było potrzebne) później posadziłem do gruntu, a dziś mają ponad dwa metry. Zero nawozów i oprysków.
TetriandochPL mój tato ma pięknego iglaka...nie pamiętam nazwy może kalifornijski?? Jest bardzo wysoki i bardzo wąsko rośnie. Zielone pogotowie czy mogę z jego szyszek zrobić to samo?
A S Jodła kalifornijska? Rozmnażaj z nasion :)
A w jakim miesiacu zerwac szyszki ? Jest poczatek wrzesnia i moje szyszki wygladaja jak u tego pana srebrnego swierka szyszki juz puscily zywice
@@piotrpanas2582 ja osobiście zbierałem, nie zrywałem. W marcu tyle ich leżało że dało się wybrać jeszcze pełne, samo zrywanie to z miesiąc wcześniej zanim nasiona zaczną się sypać. Widać po szyszkach kiedy się otwierają i wtedy jest najlepszy moment na zrywanie kiedy są już dojrzałe.
Dziękuję za proste i zrozumiałe słowa 🙂
Ale. super! Dziękuję za filmik, będę korzystać :D
super pozdrawiam
Dziękuję Panu za szybką lekcję
Dziękuję bardzo, mam szyszki z sosny piniowej przywiezionej z Chorwacji. Teraz wiem jak postąpić - planowałam rzutem siewnym na działce rozsypać...
Dziękuję
Wspaniały filmik. 👌
Fajny film
DOBRY POMOCNY MATERIAŁ SZEFIE
❤❤❤❤❤❤
🤠
Bardzo ciekawe
bardzo fajne wyjaaśnienie
Cyprysik nutkajski można też rozmnożyć przez sadzonki :) super filmik!
Dziękuję. Zobaczymy jak mi pójdzie. :)
A ja mam pytanie w jaki sposób możemy rozmnożyć orzecha włoskiego czy laskowego leszczyne ? P. S. Uwielbiam Pana poczucie humoru 😀😀😀 pozdrawiam i czekam na filmik z poradą.
Agnieszka Karlak-Wyka tez z nasion, albo wkopać juz owoce 10 cm pod ziemie i na wiosnę powinny powychodzic. Lub zadolowac w piasku, okryć liśćmi tak żeby ziemia nie zamarzła i w połowie marca wyciągnąć,powinny byc juz popękane, posadzić w miejsce docelowe.
Agnieszka Karlak-Wyka najszybciej z nasion wysiać jesienią
Agnieszka Karlak-Wyka z nasion
Nasiona
Orzechy laskowe sadź płytko w piasek 90 % powinno ci wykiełkować, sadź tylko orzechy które same spadły bo te na pewno są już dojrzałe. Mój ojciec sadzi w piasek rzeczny, miejsce słabo nasłonecznione nie podlewa ani nie nawozi
Sprostuję. Czerwone osnówki są jadalne i mają słodki smak. Znajdujące się w nich nasiona są trujące. Jak również cała roślina.
👍
W jakim miesiacu zrywac szyszki swierku srebrnego ? Bo u mnie puscily zywice i wygladaja jak u pana ale nie wiem czy juz pora
Fajny materiał. Proszę tylko poprawić informację o trujących osnówkach cisu. Sa jadalne w przeciwieństwie do innych części cisu
Próbowałem siać nasiona kosodrzewiny, wyrosły do takiego stanu w którym na młodych igłach było jeszcze nasionko. Po czym zaczęły się przewracać i usychać.
Osnówka cisu jest trująca ? Ja to jadłem, ma słodki smak podobny do owocu liczi.
Dzień dobry, w lutym wichura powaliła mi przepiękny świerk, czy jest sens próbować teraz rozmnażania z szyszek? sadzonek? Pozdrawiam i jestem zachwycona kanałem :)
Fajne
te zielone to się zrywa czy z ziemi zbiera?
POPRAWKA :)Czerwone osnowki cisu nie sa trujące - sa jadalne, natomiast pozostałe czesci cisu sa trujace
Pozdrawiam klasę 5D z psp6 w radomiu ;)
Kilka razy siałem na wiosnę nasiona brzozy w pojemniczku, wzeszło wspaniałe ale za każdym razem wszystkie siewki zmarniały , nie mam pojęcia dlaczego?
Bardzo proszę o radę jak postępować z brzoza , żeby wyhodować piękne i dorodne sadzonki ?
Pozdrawiam serdecznie
Ludzie dobrej woli sadzcie cedry.
Mam pytanie kiedy W kturym miesiącu można z świerka Pospolity picea Abies zbierać szyszki i zebrać nasiona
Witam, w tym filmie powiedział Pan o wystawieniu na pole posianych masion i przykryć iglieiem i pamiętać o podlewanie, mam pytanie jak często podlewać i czy przy minusiwych temp. np - 10-15 stopni czy też odkrywać i podlewać,
Na polu podlewać jesienią nie trzeba
Witam. Bardzo dobre porady. Ja interesuje się ogrodnictwem i próbuję coś tam tworzyć. Mam takie pytanie co do rozmnażania drzew iglastych szczególnie interesują mnie wszelkiego rodzaju tuje i cyprysiki czy jałowce. Jak lepiej je rozmnażać z nasion czy z gałązek, co jest prostsze i czy powstałe nowe drzewka różnią się czymś jak urosną w zależności od sposobu rozmnożenia.
Drugie moje pytanie dotyczy podłoża. Zawsze byłem przekonany, że jakiś wysiew roślin to jest równoważne z dobrą ziemią. A Pan pokazuje żeby siać czy ukorzeniać w żółtym piasku. Czy na prawdę żółty piach jest lepszy od dobrej ziemi ogrodowej czy torfu. I czy można ukorzeniać czy siać w czarnej ziemi?
Pozdrawiam serdecznie.
Jest szkolenie dużo filmów
Czy odpowiednia gałązka + ukorzeniacz też wypuści korzeń ?
Mam pytanie jak zbiorę Szyszki z sosny to mam położyć je w ciepłym miejscu i ona sama się wysypie jak jest jeszcze zielona?
Tak
@@ZielonePogotowie dziękuję panu bardzo a swoją drogą posiałem nasionka sosny i teraz mam 3 piękne młode sosenki
Witam proszę o podpowiedź, udało mi się wyhodowac za Pana rada choinki. Rośnie ich po kilkanaście w jednym pojemniku. Proszę podpowiedzieć co dalej, kiedy rozsadzac,w jakich warunkach trzymać?
W sierpniu rozsadzic
@@ZielonePogotowie dziękuję bardzo i zimować na dworze?
@@karolinakopcinska9783 tak
a jak zasadzic daglezje swierka sosne z galezi sztobru? tak jak sztobr winogrona? w tym roku sprobuje
Mam takie pytanko :
Ile lat co najmniej musi mieć sosna, by pojawiły się u niej pierwsze szyszki? Czy zależy to od podłoża i stanowiska, na którym rośnie? Da się jakoś przyśpieszyć rozwój drzewka?
Sosnowy Świat można lekko podciąć korzenie i szyszki będą
Zielone Pogotowie Moja sosnenka czarna już w szkółce rosła w ciasnej doniczce wsadzona do gruntu. Po zakupie z korzeniami wystającymi z donicy stała na dworze, w słonecznym miejscu. Później, w późnej jesieni było zbyt zimno, aby ją wsadzić, więc trafiła na zimę do garażu z oknami (więc światło miała), wciąż z częścią korzonków na wierzchu. Wsadzona została dopiero wiosną. Korzenie (te wystające) i tak zostały trochę uszkodzone i przesuszone. Dodam jeszcze, że drzewko ma ok. 4-5 lat.
moze z doniczki prrzytwierdzonej do galezi podlewaNEJ CO TYDZIEN WYROSNIE
Mam pytanko nie będę się rozpisywać mamy dwa duże drzewa iglaste pojawił się problem dziury w korze i wyplywa bialo srebrna ciecz co to i jak leczyć ?proszę o odpowiedz .DZIEKUJE.
Ten płyn to żywica i sama goi
Dziękuję i pozdrawiam.
mogłby pan opowiedzieć o nasionach cedru syberyjskiego ?
Panie kiedy to zbierać
Witam serdecznie.
Wprawdzie o rozmnażaniu iglaków, w tym jałowca, był już film, ale nie znalazłem nigdzie informacji o rozmnażaniu tym sposobem sosen, jodeł i świerków. Czy te drzewa iglaste rozmnaża się wyłącznie z nasion, czy też można pokusić się o pozyskanie sadzonek z części roślin metodą podaną przy innych iglakach. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Sosen jeszcze nie ale o jodłach i świerkach jest na pakiecie płatnych filmików
Zielone Pogotowie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
a szyszki jodły mam teraz zerwać czy później jak trochę dojżeją
Witam szyszki zbierane na wiosnę mają dojrzałe nasiona?
Nie
A może zrobil by pan filmik jak rozmnożyć kasztanowca , dąb , buk , orzecha i tym podobne
Dąb orzech to musisz pozbierać jesienią orzechy i żołędzie robisz dziure w ziemi na 5-10 cm przysypujesz ziemią i czekasz działa bo próbowałem z tym że u mnie wiewiórki nawet sadzą orzechy to co zakopią w ziemi na jesieni i zapomną to na wiosne samo rośnie
Z kasztanowcem podejrzewam że podobnie
Tylko zbieraj kasztany czy zoledzie te co spadly, bo musza byc dojrzale i wsadzaj szybko do ziemi, nie czekaj za dlugo, bo traca zdolnosc kielkowania po kilku miesiacach nawet dobrych warunkow przechowywania
Ja zebrałam kasztany i dęby, jesienią wkopałam gdzie popadło, a na wiosnę wykiełkowały jak szalone! Poprzesadzałam je za płot
*żołędzie, nie dęby ☺
witam czytałem w jednej książce ze powinno sie wysiewać w drugiej połowie maja a przed wysianiem do lodówki nasiona w zimie zejdzie nasiono chyba niebardzo prosze o inf
W marcu grunt jest wystarczająco zimny
Jedyną częścią cisa która nie jest trująca jest właśnie ta czerwona osnówka
Mama pytanie kiedy zbieramy te szyszki chodzi mi o termin zbioru i termin sadzenia siewu
Czy trzeba stratyfikowac sosnę koreanska?
Nie
a wlasnie ,bo zapomnialam,prosze jeszcze o sliwke wegierke,nie moge sie dochowac z pestki,dziekuje
Czy nasiona jodły koreańskiej muszą przejść proces stratyfikacji?
Czy można rozmnożyć lilaka z nasion? Jak i kiedy?
Można w kwietniu siać
A czy jest inny sposób rozmnażania iglaków?
ua-cam.com/video/Il_xmUnSY3U/v-deo.html
mam teraz w doniczce sosny syberyjskiej zobaczym czy przetrwaja pozdrawiam
Czy może być ziemia do iglaków z marketu?
Piotr Radz Tak ale prosze sie upewnić ze jest świeża
jak rozmnaza sie sosny nobilis dziekuje za odpowiedz
Jadwiga Sz Można z siewu tak jak na filmiku, jest tez przykład jodły , bo to jest jodła a nie sosna.
Jadwiga Sz ,8[
Kiedy i jak najlepiej siać nasiona świerka srebrnego i jodły kaukaskiej z kupnych nasion?
Panie gospodarzu!
Jakie "ranczo"?
Po co pan polską mowę kaleczy?
W Polsce jest GOSPODARSTWO, "ranczo" jest może w jakimś Ranczystanie!
Jego grunt i może nazywać go jak sie tylko podoba. Kup sobie "pani" kawałek ziemi i nazwij Gospodarstwem. Jaki problem?
@@czerwinskiinvestments5404
Panie Czerwiński Iwenstismencie...
Jego grunt, ale język polski jest naszą wspólną, nadrzędną własnością.
Za jego używanie Ukraińcy na Kresach obrzynali języki, a Niemcy bili szlangami.
Konopnicka pisała: Nie damy pogrześć mowy!
Panu to obojętne?
ja to miałem na e-lekcji
:)
To czerwone jest trujące, dziwne ja za młodego to jadłem i żyję.
JEST JADALNE
Proszę pokazać jak wysiać z nasion śliwkę mirabelkę I jabłoń antonówke
mirabelke sie kopie sadzonki pelno tego rosnie kolo mnie jest i zołta i czarna
Oj mirabelki to jak chwast, wyrzucisz pestki i jak zaczna rosnac to bush nie do przejscia.
Osnówką cisa jest jadalna tylko pestka jest trująca.
a jak rozmnożyć jażebine
Daniel Podbielski z nasion
czy nie lepiej gałazke i ukorzeniacz
I cannot understand this. What should I understand from this? are immature seed cones better than mature ones to sow? Please add translation in English to the video. or drawings or symbols to convey your message to the world. The thumbs down are probably from people who don't understand polish.
The thumbs down are probably from people who very well understand polish .
a ja prosze o orzechy,jak rozmnozyc
pozbieraj i wrzuc do gleby. U mojej mamy nie nadazam za wykopywaniem leszczyn, a 4 orzechy wloskie tez urosly z nasion.
👏👏👏❤️👌🤗🙏👍🇷🇺
R cebula i sok z cytryny na cukrzycd,.
xD
łapka w dół za te zasrane reklamy!!!!!!!!!!!!!
539ry98