witam Pana ,dziekuje za wspanialy pokaz ,Pana doglebne wyjasnienia i fajne pedagogiczne wyjasnienia sa najwyzszej proby ,naprawde jeszcze nie spotkalem tak dobrze ,doglebnej prezentacji i jesli to ma Pan przyrodzone a nie wyszkolone to grayuluje Wypasa mi tylko podziekowac i prosic o wiecej pozdrawiam serdecznie i lapka w gore
Materiał jak zwykle pierwszorzędny.Oczywiście zostawiam po sobie ślad w postaci łapki.Moi drodzy zacznijcie doceniać to, że fachowcy "sprzedają" a raczej tego nie robią, techniki swojego kunsztu.Dają wam na tacy materiały, teorię i zdjęcia z prowadzonych zleceń.Zamiast krytykować, wytykać niedociągnięcia - zacznijcie kibicować, pomagać i wspierać. Sprzęt, czas, obróbka, montaż - to wszystko kosztuje.Doceniajcie to co macie.
Twoje filmy nie po raz pierwszy ratują moją wykończeniówkę! Zauważyłem że w tym narożniku są wkręty przy obrysówce - dobrze widziałem? I tak się zastanawiam nad tym - do obrysówki płyt nie kręciłem, tylko do CD ok 5-6 cm od obrysówki pierwszy wkręt (także blacha obrysówki jest ściśnięta pomiędzy płytą a profilem CD nośnym). W jednym jednak miejscu sufit GK (konstrukcja krzyżowa, wieszaki druty) muszę dowiązać do kawałka sufitu betonowego, tynk gipsowy na tym samym poziomie. Także połączenie GK z powierzchnią sztywną, na gładko. Zastanawiam się nad przykręceniem płyt w tym miejscu (ok 3m bieżące) do obrysówki, aby sufit nie pływał na tym odcinku i następnie zaspoinowaniem tego taśmą kurt, jakbym spoinował płyty GK ze sobą a nie płytę GK z bryłą sztywną. Co sądzisz o takim połączeniu? Będzie pękać?
film na pewno pomocny, ale słuchanie tego wywodu jest ponad siły, zamiast powtarzać to samo na kilka sposobów radziłbym skupic się na konkretach i zamknąć to w 5 minut
Taśma zapobiega mogącemu wystąpić pęknięcie pomiędzy wypełnieniem szczeliny a rdzeniem płyty. Np naprężenia na skutek zmian wilgotności lub ugiecie konstrukcji.
Po zakończonym szpachlowaniu wystający fragment tasmy jest odpinany i usuwany. Po zagruntowaniu i/lub aplikacji farby gruntującej w narożnik nakładamy warkocz masy uszczelniającej który, ew można formować szpatułka, pędzlem plomieniowym lub palcem. Tak wykończony można już malować.
Super film i porady, właśnie wykonuje sufit wg rad załączonych na filmach, bardzo dziękuję za podzielenie się wiedza. Mam jednak jeszcze pytanie: jaka jest kolejność prac w przypadku gdy ściany będą jeszcze pokrywane gładzią? Czy wykonać sufity wraz ze spoinowaniem i wklejaniem tasmy, połączenie ślizgowe na styku ze ścianą oraz wykonać q2 następnie odciąć wystającą część taśmy ślizgowej i pokrywać gładzią sufit i sciany, następnie już na gładzi w narożniku sciana-sufit wykończyć akrylem i malowac? Czy druga opcja: tak jak poprzednio etapy wraz z q2 i teraz odciąć naddatek taśmy ślizgowej, akryl na styku sciana-sufit i dopiero gładzie na ściany i sufit?
super film a odnośnie komentarzy bo widzę że sporo osób albo nie uważnie oglądało albo nie zrozumiało połączenie ślizgowe stosujemy na połączeniu regips/tynk (lub ogólnie ściana wykonana z czegoś innego) fakt można stosować na połączeniu regips/regips ale moim zdaniem mija się to z celem. Ja mam natomiast inne pytanie czy po całej robocie przed malowaniem w naroża dawać akryl czy nie? Byłem uczony by akrylować i nadmiar akrylu ściągać palcem lub szpachelką ale od dość dawna nie zajmowałem się robotami budowlanymi i nie jestem na czasie jak to się teraz robi a z doświadczenia wiem że wyszlifowanie pod odpowiedni kąt jest trudne
Witam Czy może Pan pokazać na krótkim filmiku jak należy prawidłowo nawilżyć taśmę papierową przed wtopieniem w masę? W internecie jest cała "debata" na ten temat, ale każdy ma inne podejście :) Co w przypadku dłuższych odcinków (np. korytarz)? Dzieli Pan taśmę czy wtapia w jednym kawałku? Pozdrawiam! P.S. Szpachelka z poleconego przez Pana sklepu REWELACJA :)
Witam. Zasadności taśmy ślizgowej nikt nie kwestionuje i to jest oczywiste. Powierzchnia czy to ścian czy sufitu z KG musi być zawsze oddzielona od ściany masywnej itd. Ale prosiłbym o krótkie wyjaśnienie zbrojenia i szpachlowania tego zakończenia płyt. Osobiście z tym sposobem spotkałem się tylko w Szwajcarii. Pozdrawiam i czekam na pana odpowiedź ( chyba że ma pan na myśli naprężenia budynku np ?)
Dzień dobry! Czy flizelinę w narożnikach sufitu wtapie się na zakład czy może jedna flizelina dojeżdża do narożnika, a na drugiej ścianie kładzie się obok pierwszej?
Obwodowe zbrojenie powinno być wykonane taśma papierowa. Zbroi się jedynie powierzchnie plyt i spoiny sufitu przyległe do sciany/przekladki z taśmy slizgowej. W samych narożnikach taśmy powinny na siebie zachodzić.
Stary dzięki duży szacun i wiedza,aleale gdy pytam na śląsku o taśme do połączenia ślizgowego sufit-ściana w składach TO WYRAZ TWARZY SPRZEDAJĄCYCH JEST POWALAJĄCY . Ile kosztuje i gdzie to kupić bo pomysł jest przedni
pracuję na Rigips bo najłatwiej go u mnie kupić no i maja Rigistila, możesz zadzwonić do nich i zapytać o najbliższego dystrybutora lub poszukać u innych jak Knauf Siniat czy Norgips.
Witam,jestem bardzo ciekawy ile Pan bierze za metr kwadratowy sufitów podwieszanych na gotowo,pod malowanie?Bo naprawdę robi Pan robotę na 6 z plusem,pozdrawiam,oby więcej takich fachowców!
mam nadzieje, że poradzi mi Pan coś na mój problem. Czy omawiane połączenie ślizgowe będzie prawidłowe dla wąskiego paska płyty GK (6cm) z otynkowaną ścianą? Chodzi o wykończenie "węgarka" w celu pomniejszenia otworu drzwiowego i możliwości założenia ościeżnicy regulowanej. Martwi mnie wytrzymałość takiego połączenia i możliwość pojawiania się rys na łączeniu podczas użytkowania drzwi.
Jeżeli szczeliny przy ścianach przy taśmie ślizgowej i szczeliny na połączeniach poprzecznych płyt oraz ubytki wypełnię masą do szpachlowania spoin np. Uniflott to jaką masą należy wklejać na połączeniach taśmę papierową (podwójne nakładanie masy pod i na taśmę papierową) ? Czy do zatapiania taśmy na połączeniach to może być gotowa masa szpachlowa Finish i na wykończenie połączenia Super Finish oraz jakim papierem ściernym to wypolerować ?
Witam serdecznie, mam pytanie. Jestem na etapie kończenia stelaża sufitów mocowanego do jętek obniżonego 30cm. Pozostało jedynie przykleić folię paroizolacyjną i płytowanie. Zakupiłem taśmę poślizgową rigips do użycia w miejscu styku płyt z tynkiem ścian. Czy na tym łączeniu (płyta z tynkiem) można używać taśmy papierowej (kątowej) do narożników? czy w miejscu gdzie nie ma podfrezowania na tynku da się ukryć (zaszpachlować) taką tasmę? Pozdrawiam
Cześć. Używam tłumacza, przepraszam. Stanie gipsowy sufit, ściany zostaną otynkowane tynkiem gipsowym, nie tynkowane. Jest taśma separacyjna. Jak tego używać? Czy przed użyciem należy zrobić ściany szpachlówki? Lub możesz bezpośrednio na tynku? Rób wszystko tak, jak na filmie?
Witam. Mam pytanie dotyczące szczeliny ślizgowej. Czy robi ja Pan na etapie płytowania tzn nie doklada Pan płyty do samej ściany tym samym robiąc szczelinę. Czy płyta idzie do samej ściany i potem nożykiem fazuje krawędź. I co Pan sądzi o fazowaniu płyty przed jej montażem. Dziękuję Pozdrawiam. Ps Dobra robota 👍😉
Mam pytanie.. czy ściana murowana nie powinna być przygotowana pod farbę zanim przyklei się na nią taśmę ślizgową? Chodzi mi o to, że jeśli zrobimy tak jak jest na filmie i później będziemy nakładać gładź na ścianę to ponownie skleimy ja z sufitem. Późniejsze pięknięcie będzie po prostu nieregularne
witam, a jeśli na płycie w paru miejscach jest 0,7 cm -krzywe ściany - to co wtedy zrobić, płyty zakończenie fabryczne, fazować, dziękuję za informację
@@GipsKartonITD boje się trochę za dużo dać tego uniflota, bo sprzedawca mówił że ciężko go się ściera. Powiedział, że szybciej płytę przetrę niż to. Ma rację?
Używam kilku taśm i nie dlatego, że są jakimiś specjalnymi. Tynk trzeba oczyścić z luźnych frakcji ew. zagruntować bądź zwyczajowo kleic do folii (ud).
@@GipsKartonITD OK bo będe robił to pierwszy raz i jak patrzałem komentarze na allegro to narzekają że taśma ma słaby klej np tą taśma Rigips Dzięki za podpowiedzi Pozdrawiam 👍
Witam. czy na koniec po obcięciu tej taśmy ślizgowej można to akrylować? Chodzi o to czy po wykonaniu powiedzmy gładzi czy malowaniu to miejsce styku będzie widoczne albo nie, ewentualnie jak je maskować? Z góry dzięki za odpowiedź
Jaka jest poprawna kolejność? . Wygipsowanie ścian czy sufit podwieszany . Czy jest potrzeba robić połączenie ślizgowe jeśli ściany będą gipsowane po sufitach podwieszanych a sama gładź będzie nachodziła na płyty GK?
witam. Czy po wykonaniu połaczenia slizgowego i odciecia tasmy nozykiem, moge nastepnie wkleic w naroznik tasme papierową aby miec rowny kancik?, czy popsuje tym samym polaczenie slizgowe?
Mistrzuniu, wypowiedz się proszę co jest mocniejsze i daje większa pewność połączenia - fizelina czy papier? Oczywiście obie taśmy wysokiej jakości i nie chodzi mi tutaj o preferencje co do pracowania na danym materiale. Do tej pory robiłem na porządnych fizelinach, ale kroci mnie potrenować papierem, tylko nie wiem czy jest on wart nauczenia się czy może to jeden diabeł i zostać przy fizelinie. Zdarzyło mi się może raz używać papieru, ale był słabej jakości i niesmak pozostał bo robiło się nim fatalnie.
Jaka masa wypełnia Pan szczeliny między płyta a ściana? Chodzi mi konkretnie o nazwę? Czy może to być uniflott? W kilku miejscach po zamontowaniu płyt między sciana a płyta mam szczeliny około 1 cm. Jakiego produktu można użyć do wypełnienia ? Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz
Dziekuje za odpowiedź. Tu własnie jest problem to jest blok nieduży ale właśnie jak to wbloku lubią pękać sufity(a tu jest zastosowany tzw. żelbeton), to co najlepiej można w takiej sytuacji zastosować?
konstrukcja to okładzina cd na bezpośrednim wieszaku elastycznym z profilem obwodowym ud. i możesz zamiast ślizgu wkleić sobie maskowanie narożnika wewnętrznego taśmą. filmy sufit pod terivva
Witam. Czy taśma papierowa na połączenie ślizgowe jest moczona? Ja wszędzie moczylem na łączenia płyt. Do połączeń ślizgowych też moczylem i nie wiem czy nie popełniłem błędy. Zatopiłem taśmę i jeszcze jej nie zaszpachlowalem. Teraz zimno to grzeje w kominku. Taśma wtopiona jakies 2 tyg temu. Dzis ostro nagrzalem w kominku i na dwóch ścianach taśma z gipsem spadła na podłogę. I właśnie nie wiem czy przez to moczenie chociaż powinna juz dawno wyschnąc. Albo za słabo ją zatopiłem.
Super kanał. Naprawdę przydatne filmy. Mam pytanie o wykończenie takiego połączenia: Sufit i skosy wykonane w pierwszej kolejności z płyt gk. Następnie do ścian murowanych przyklejone płyty gk. Jak obrobić połączenie sufit gk / ściana gk (szczelina około 5 mm). Czy wtapiać na obie części taśmę papierową (tak jak narożnik wewnętrzny) czy może tylko na ścianę szpachlowanie i fizelina a na koniec akryl (bez używania taśmy ślizgowej)
+GipsKartonITD Czy konstrukcja wiezby dachowej ktora pracuje nie przerwie takiego polaczenia sufitu skosnego jaki zaproponowales , dlacze w tym przypadku plyta z plyta na poddaszu nie zastosowac slizgowego ktore jest dedykowane wlasnie do sufitow ktore mocujemy do konstrukcji pracujacej
Obecnie pracuję w Niemczech i nie używamy już takiego połączenia ślizgowego jak na filmie .Do sciany przyklejana jest biała taśma (cos ala akustyczna)dokładnie jak tasmę na filmie .Całośc wykonuje sie tak samo, jednak po odcieciu zostaje estetyczna fuga którą dodatkowo można wykończyć akrylem.Róznica jest jednak taka ,że ta tasma pozwala sufitowi na ruch w granicach 0 do 0,6 mm co jest korzystniejsze niz zwykłe połączenie ślizgowe.moim zdaniem ta technika ma jeden minus-usztywniamy całą konstrukcję czym powodujemy naprężenie całego sufitu,oczywiście kontrolujemy pęknięcie przy ścianie ale nie kontrolujemy powierzchni sufitu:).filmik w porzadku .pozdrawiam
pod zadnym pretekstem nie wolno laczyc plyt bez profila(w powietrzu) takie cos jest ostatecznie dopuszczalne w przypadku gdy kladziemy dwie warstwy plyt ,pierwsza jak nam wychodzi z dlugosci ,druga obowiazkowo na profilu prosze nie uczyc zlej roboty. Ja plyt nie fazuje tylko zostawiam2-3mm przerwy i efekt mam ten sam
+Mariusz Ostrowski a może czas zweryfikować swoje umiejętności, bo takie bzdury to ja słyszę od totalnych partaczy, bo z tego co ja wiem i widzę np. na materiałach szkoleniowych Rigips, to kładąc całą płytę prostopadle do podwieszonych profili, większość płyt jest dłuższym bokiem jest łączona właśnie w powietrzu z przerwą mniej więcej co 40 cm ( bo co tyle powinno się wieszać profile), krótsza rzeczywiście powinna łączyć - kończyć się na środku profilu (bo nie ma innego podparcia na długości 120 cm). No a już brak fazowania, jest kary godne, to najprostszy błąd partaczy, właśnie dlatego połączenia pękają, bo nie da się zbroić takich połączeń, bo nie ma gdzie ukryć takich zbrojeń (po to między innym fazy są robione fabrycznie) , no chyba że partacz zrobi zgrubienie ( widziałem takie), a jeśli ktoś używa masy do łączenia płyt z mikrowłóknami, która nie wymaga zbrojenia, to i tak brak fazowania, powoduje brak kontroli nad przyczepnością tej masy, bo nie można jej docisnąć do łączonych powierzchni, nie ma gwarancji, że wciśnięta masa dobrze połączy się z płyta i zapewni dobre połączenie, niestety aby uzyskać maksymalne połączenie masa musi być dociśnięta do płyty, a nie tylko jej lekko dotknąć. Proszę więc przestać PARTACZYĆ !
+ctos jakis Niestety , te wasze chlopcy ''szkolenia '' mozecie sobie wsadzic gleboko ! Te polaczenia ''w powietrzu '' plyt kart-gipsowych pekaja po kilku miesiacach , nawet tygodniach ....bo musza pekac . Dach troszke pracuje , jezeli jest masywny , ciezki i dachowka ....tym bardziej . Mnie tez cwaniacy ''fachowcy '' przegadali , ze tak i tak powinno byc . Niestety , plyty musza byc laczone tylko na profilu ! Po zalozeniu plyt prostopadle do profili mocujemy pierwsza plyte , nastepnie docinamy kawalki profila o dl. takiej , jaka odleglosc jest miedzy profilami wzdluznymi , robimy takie poprzeczki by laczenie plyt mialo miejsce na profilu....Zawsze ! Ten Uniflop i zwykla siatka z rolki ....tez do dupy . Ja po robocie ''fachowcow '' musialem cale poddasze poprawiac , a mialem juz wymalowane i zamieszkale . Gdz popekaly wszystkie laczenia plyt zarowno na suficie jak i skosach . Gdy te siatki zbrojeniowe zdzieralem i uniflop .....to musialo peknac , musialo ! Uniflop to przecinakiem kulem , takie gowno twrde a peka . Zrobilem tak .........zfazowane polaczenia zapelnilem klejem do plyt kartonowych , nastepnie tasme Wazelinowa (Flis , a lepsze sa amerykanskie tasmy , szczegolnie gdy plyty sa laczone w powietrzu .) zatopilem na zlaczach w gladzi francuskiej z Leroy Merlin . Natomiast zlacza miedzy sciana a sufitem .......zeskrobalem cekol i utopilem , wstawilem wszedzie zwykle aluminiowe narozniku (listwy narozne katowe ) tylko odwrocone . Minelo 4 lata ....nigdzie nic nie peka . W PL nie ma fachowcow a sa tylko niedouki , ktorzy nie sa wyksztalceni w branzy tylko przypadkowi ludzie....gdyz w budownictwie jast duza kasa . W PL musisz sam znac sie na robocie i zasrancom palcem wszystko pokazac i jeszcze uczyc , jak to maja zrobic ........Polak to lajza leniwa i niedouczona ....takie moje zdanie po wybudowaniu duzego domu w PL . Wszystkiego sam sie musialem uczyc , gdyz inaczej to by mnie cwaniaczki sprzedali . Natomiast dokladnosci wymagajace prace robilem sam .
+Jan Sobieski no coz fachowczy wyczuly leszcza , ten gosc na filmie robi bardzo dobrze napewno nie uczyl sie tego w PL Kto robi dach z dachowki? nie lepej shingle bitumiczne 25-30 lat spokoju Pozatym nigdy w zyciu nie budowal bym domu w takim kraju jak PL
+ctos jakis Kolego chce Ci wyjasnic ze moj wpis byl na stronie (filmie)laczenie plyt krawedzi cietych tj,120 cm nic nie pisalem o laczeniach wzdluznych Ten moj wpis po paru dniach zostal usuniety i wrzucony do polaczen slizgowych a to sa dwa rozne tematyOdnosnie fazowania to napisalem ze lacze na profilu i robie luke 2-3mm w ktora wciskam mase ,na to naklejam fizeline i szpachluje na szerokosc 40-50 cm a to co jest lepsze fazowanie czy odstep(polaczenie na profilu srednio co 20cm wkret)to tak samo jak pytanie kto jest lepszy mama czy tata
dzien dobry! mam problem z przyklejeniem tej tasmy... wycieram ścianę by nie było pyłu, a ona lekko zadarta od razu się odkleja... macie moze pomysły co zrobić? z góry dziękuję za pomoc!
Witam mam pytanie mąż zakładał pierwszy raz sufit podwieszany przy nierównych ścianach między ściana oklejoną taśmą ślizgową a płyta gk gdzie niegdzie jest szczelina około 1cm czym można uzupełnić według Pana. Pozdrawiam super filmiki 😍😍
Witam serdecznie, Jestem na etapie przykręcania płyt gk do konstrukcji. Używam płyt firmy Rigips. Czy przed rozpoczęciem szpachlowania wstępnego muszę zagruntować wszystkie krawędzie np preparatem Rigips Multi-Start GT15 czy wystarczy tylko zwilżenie ich wodą? Pozdrawiam
Pod masy Rigips krawędzie oczyszczam na sucho i zwilzam woda. Na podłożach chłonnych jeżeli chcesz pod np. gładź użyć Multi Start to, lepiej będzie wcześniej użyć gruntu np. Rikombi.
Witam,sufity na poddaszu zrobiłem na wieszakach grzybkowych ,opłytowałem całosc dla zwiekszenia akustycznosci jak zasugerował pan w któryms filmiku,dopiero postawiłem sciany działowe i opłytowałem i teraz pytanie czy na łączeniach sufit gk i sciana gk mam zastosowac slizg ? czy mogę wkleic tasme papierową w narożnik (wykorzystując jej orginalne trasowanie ) łącząc tym samym sufit ze scianą ,czy może tasmy typu tt, Pozdrawiam
Czy możliwe występowanie pęknięć itd. można w pełni wyeliminować przy zastosowaniu w każdym z narożników taśmy z wkładką metalową ? zamiast techniki połączenia ślizgowego zaprezentowanego w filmie ? Chodzi o sufit na poddaszu.
W konstrukcjach klatkowych czyli dokładniej w pełni drewniane domy szkieletowe to, tak. W masywnych murowanych na poddaszu ryzykowne jest "łączenie" murów z więźba za pomocą rusztu i plyt. Dokładniej to dość złożony temat o sporej ilości czynników.
Witam ,podziekowania za filmy instruktażowe bardzo pomocne prosze jednoczesnie o porade płytowanie zrobiłem na knaufie chcę użyc tasmy papierowej knauf zatopic przy użyciu uniflota czy musze moczyc tasme przy raczej normalnych temperaturach i której masy użyc potem niebieski sheetrock czy zielony lub w jakiej kolejnosci czym tak naprawde sie różnią dodam że chce użyc gotowej masy w jak w powyższym filmiku i w spoinowaniu narożnika wewnętrznego jak widziałem na innym proszę o opinię fachowca :)
Uniflott użył bym wyłącznie do wypełnienia łączeń i po wyschnięciu taśmy, wtapial na niebieskiego Sheetrock. do finiszowego również niebieski lub zielony. a najlepsza z nich do finiszu jest "fioletowe" wiadro.
Super są te pana filmiki oglądam jeden za drugim i spisuje mądrości bo przede mną remont :) Podsumowując wyszło mi, że robiąc sufit podwieszany w bloku z płyty żelbetowej, łączymy sufit ze ścianą połączeniem ślizgowym, jednak nie wiem co z dylatacją między sufitem a ścianą. Ma być ? Nie kojarzę czy w którymś filmiku jest o tym słowo.
GipsKartonITD Czyli płytę trzeba przyciąć dość pasownie, nie jakieś 5mm luzu do ściany ale coś koło 1mm lub mniej jak się da, tak mi się wydaje. Dziękuję za super szybką odpowiedź
GipsKartonITD Wielkie dzięki za porady, jak widać amator wykłada się na każdym kroku :), ale dzięki panu uczę się. Kilka ładnych lat temu jak coś remontowałem i korzystałem z płyt gk to z takich szczelin właśnie pod sufitem ta masa wypływała, albo ją wciągało jak było za mało, przypominam sobie, że moja walka z tym była straszna.:)
Witam! mam pytanie odnosnie polaczenia sufit-scianka dzialowa. Czy w tym wypadku rowniwz zastosowac tasme poslizgowa czy powypelniac szczeliny akrylem?? Pozdrawiam
zakończenie sciankai a sufit wykonuję dokładnie w ten sam sposób co na filmie sufit. cieniutki warkocz akrylu stosuje dopiero po zagruntowaniu pod malowanie.
Witam. Gdybyś wykonywał sufit podwieszany na klatce schodowej (możliwe minimalne drgania) to wkleiłbyś w narożniki tuff tape czy wykonałbyś połączenie ślizgowe? Pozdrawiam
@@GipsKartonITD podczas schodzenia po schodach sufit podwieszany wpada bardziej w drgania na klatce schodowej niż na zwykłym stropie, moim zdaniem tak to wygląda chyba że jestem w błędzie... ?
Jeżeli masz pewność, że nie wystąpią przesunięcia to, możesz spróbować. Bez wypełniania szczelin inaczej, trzeba zastosować taśmę poślizgowa, a przed zastosowaniem narożnika obciąć wystający nadmiar taśmy.
pytanie, jeśli jest większa szpara pomiędzy kg A taśma slizgowa i jest problem z wypełnieniem, co zrobić ? masa po prostu nie chwyta taśmy slizgowej...
Witam,płyty na suficie mam już położone,taśma ślizgowa przyklejona ale będę jeszcze musiał trochę gładzi na ściany położyć. Mogę najpierw spoinować połączenia sufit-ściana i po usunięciu taśmy położyć gładź czy lepiej odkleić tą taśmę,zagładzić ściany i wtedy na nowo wkleić taśmę i spoinować płyty?
+GipsKartonITD sciany są ok.ale jedna warstwe gladzi musze polozyc i martwi mnie jak wtedy laczyc sciane z sufitem, czy gladz moze stykac sie z sufitem i czy po gladzi polozyc warkocz akrylu?
od czego to zależy? ps. mam mały sufit do zrobienia raczej na konstrukcji pojedynczej (ze względu na wysokość sufitu), pytanie czy kręcić do profili ud?
Pomijajac to, ze flizeliny nie sa zalecane do spoin obwodowych. Finalnie najbardziej wytrzymała spoina. Zastosowanie na łączeniach plaskich, wewnętrznych narożnikach można stosować alternatywnie do papierowych taśm z wkładkami metalowymi.
Do wszystkich typów mas, szczególnie proszkowych kurt z knauf. A, tak to usg sheetrock z magic.pl (choc widuje je tez we flugger), taśmy rigips i sporadycznie trafia sie semen. Jeśli chciałbyś zapytać, która polecam, masz wszystko ułożone w kolejności jakiej bym to zrobił.
witam. Po obejzeniu kilku Panskich filmikow mam zagwozdke... plyty polozylem ma sufit. Prosta sprawa, ale jednak nie. Krecilem takze do profila cd... ale mniejsza z tym bo to pierwszy pokoj. Mea culpa. Mam tynk tradycyjny i beda na nim gladzie... spoinowac przed czy po? czlowiek niby przy tym robil, niby majster patrzyl i uczyl smarka no to se mysle "ja nie dam rady?!" i po obejzeniu kilku filmow widze ze w polsce trudno o dobrego fachowca, takiego co zrobi do pozadku. U znajomego tez robili fachowcy od suchej zabudowy ( swoje za metr chcieli wiec wydawalo sie ze zrobia do porzadku) i jak pokazalem ten profil znajomemu to jednoglosnie stwierdzilismy ze dal sie zrobic w konia. Dzieki za dobry material.
+GipsKartonITD po chłopsku :) szpachluje slizgowe i dopiero potem szpachluje sciany? bo szpchla na scianie nieunikniona... piasek 0-4 bez przesiewu. Ta tasma bedzie sie kleic do tej sciany?
+GipsKartonITD Witam, pierwszy raz zrobiłem sufit podwieszany, z Pańską radą zrobiłem połączenie ślizgowe, i mam tutaj dylemat, po zaszpachlowaniu sufitu , teraz bedę dawał gładz na ścianę , czy kolejność jest dobra , sufit ze ślizgowym, potem ściana gładz ?? lh3.googleusercontent.com/Wx4KjaHamcbwBaoku6bKzjhVJHD26s10w2m_6TAzNXIMV0uTiAcSe9gRaAt7gQxEGj_S=w1366-h768-no
Pytanie do specjalisty. Mam inną sytuację - pomieszczenie było oklejone płytami gk na ścianach i suficie. Usunęłam płyty gk ze ścian i położyłam tynk gipsowy, płyty gk na suficie zostały. Jak powinno prawidłowo wyglądać w tym przypadku połączenie ściany i sufitu, który już jest? Nadmieniam że w moim przypadku szpachlowanie sufitu jest ograniczone ze względu na tapetę "baranka". Prace w jednym pokoju zakończone, nie pomyślałam wcześniej o tych sprawach i tynk zachodzi delikatnie na sufit. Po zakończeniu prac na tynkach pod sufitem pojawiły się "pajączki", myślałam że z powodu dużej ilości tynku czy chłonięcia wody przez płytę z sufitu ale może przez brak dylatacji. Czy mogę teraz uratować sytuację robiąc np. dylatacje nożykiem w pobliżu styku obu okładzin i wypełnić masą elastyczną?
a co w przypadku gdy ściany na poddaszu będą oklejane płytami GK, natomiast wcześniej została wykonana konstrukcja skosów i zabudowa? w takim przypadku zrobić połączenie ślizgowe na skosach?
Czy to połączenie ślizgowe jest potrzebne? Czy ta taśma ślizgowa jest na koniec usuwana? Czy taśmy łączące krawędzie płyt na suficie (mam na myśli np. środek sufitu) również na koniec jeszcze pokrywamy spoiną?
Witam mam pytanko, kiedy pan odcina tą taśmę czy po zazbrojeniu i wypełnieniu masą typu cekol c40 lub vario ? czy po finiszowym położeniu gładzi ? Bo mam taką samą taśmę przekładkową ale mam mały problem z nią a mianowicie gdy ją nakleję i wypełnię spoinę i zazbroję i idę do kolejnego pomieszczenia a robię to w wolnym czasie wiec taśma czasem jest tydzień na ścianie później odrywa się kawałeczkami a nawet muszę ja zdrapywać (ściana betonowa zagruntowana) a gdy jest ściana z przyklejoną płytą G/K i dotarte połączenia znów odlepia się taśma nie wiem czy to wina zapylenia czy dlatego że przyklejam do G/K. Co zrobić odciąć po za spoinowaniu, zazbrojeniu i dopiero gładź ?
GipsKartonITD Czyli jak dobrze rozumiem, naklejam taśmę, płytuje, spoinuję cekolem C40 (u nas tylko to można kupić) wtapiam taśmę (robię na fizelinie) i odcinam jak zastygnie i dopiero kłaść gładz tak ? Mam jeszcze jedno pytanko czy używać też tej taśmy ślizgowej przy połączeniu sufit podwieszany z ścianą oklejoną płytami G/K czy tylko z masywnymi ? A propo Cekolu C40 czy Vario (podobne produkty) czy stosował pan ten produkt bez taśmy ? i czy można stosować siatkę samoprzylepną na sufit krawędzie orginalne ? czy lepiej już pozostać przy fizelinie ?
Tak. Sufit podwieszany (pływający) tak, używam ślizgu. Z taśmą czy bez mówiłem w filmie. Zależy to od typu krawędzi i rodzaju masy, jednak polecam zawsze stosować taśmy.
GipsKartonITD Ok a mam ostatnie pytanko, czy przy połączeniu sufit podwieszany ze ścianą oblepioną płytą karton gips też dawać ślizg czy tylko do masywnej ?
Witam! Mam zapytane odnośnie spoinowania q1. Używałem płyt norgipsa ale nie znam nazwy krawędzi oryginalnych. Dzisiaj próbowałem po raz pierwszy spoinować płyty (krawędzie oryginalne i połączenie ślizgowe jak w tym filmiku). Używam pacy 12,5cm, taśmy papierowej oraz gotowej masy śmig c50. Masa jest dosyć gęsta nawet po rozmieszaniu, jednak producent pozwala w niewielkiej ilości dodać do niej wody. Chciałem zapytać czy w mimencie nakładania warstwy q1, po przyklejeniu taśmy i w momencie wyciskania nadmiaru taśmy z krawędzi oryginalnych czy cała krawędż obniżona po prawej jak i po lewej stronie ma być wypełniona masą i zlicowana z płaszczyzną płyty? Masę wyciągałem na "ostro". Gdy tak dziś zrobiłem powstał delikatny garb (ledwo widoczny) na łączeniu płyt i zaniechałem dalszego spoinowania,,, Ostatnie Pana filmiki pokazują, że podczas używania urządzenia do spoinowania dwie płaszczyzny obniżone nie są całkowicie wypełnione masą nawet gdy ściąga Pan nadmiar masy, czy mam racje? Proszę o konkakt.
Łukasz B nie wiem czy można to nazwać defektem ale bardzo szybko masa twardnieje i po nałożeniu trudno się z nią pracuje... Wczorajszego wieczora przeszukałem strony internetowe amerykańskich fachowców jak i polskie fora i doszedłem do wniosku, że masa śmig jest zbyt gęsta i stąd te problemy. Rozrzedzę ją wodą żeby uzyskać luźniejszą konsystencję. W filmikach firmy rigips "zabudowa poddasza" fachowcy podczas szpachlowania q1 wupełniają masą caly obszar krawędzi obniżonych w Pańskim filmiku gdzie pokazuje Pan jak spoinować krawędzie cięte także spoinuje Pan cały ten obszar więc i ja pójdę tym tropem dzisiaj, zobaczymy co z tego wyjdzie. Mam nadzieję, że garb który wczoraj powstał dzisiaj już zaniknie gdy spoina już podeschła
Na pewno grubsza warstwa masy pod taśmą będzie kompensowac skurcz. Z wodą lepiej nie przesadzać i dodawać ja w minimalnej ilości. Szczególnie ze Śmig to zapewne masa akrylowa im więcej wody tym większy skurcz. Jeśli garby nie wychodzą za płaszczyznę płyt to można szpachlować.
Mam Pytanie czy jeżeli ściana jest nie równa a zazwyczaj tak jest to szpachlujemy ją normalnie po zrobieniu tych połączeń? jeżeli sufi będzie pracował Góra - Duł to nam wykruszy część gładzi... ?
+19891aniak najkorzystniej przed montażem płyt jest wyrównanie ścian/y. Co prawda skoro sciany sa zazwyczaj nierówne to, proponuje zmienić tynkarzy. Sufit tylko swobodny będzie pracował góra dół, a to wymaga wcześniejszego wyrównania ścian.
witam. mam pytanie dotyczące moczenia taśmy papierowej, sam zamaczam ja chwile w wodzie przed wtopieniem ściągając nadmiar wody przesuwając ja miedzy palcami ale opinie są podzielone słyszałem, że niektórzy moczą ją aż 20 minut? to jak to jest?
Wita, Taśmę przesuwam przez wodę i natychmiast ściągam z niej nadmiar odsaczajac ja przesuwając tak jak ty pomiędzy palcami (tu trzeba uważać bo czasem można przeciąć nią skórę). Zbyt długo trzymana w wodzie mimo odsaczenia potrafi nie łączyć się z masą spoinowa. Taki zabieg robie tylko gdy panują wysokie temperatury lub mam zbyt "gęstą" masę.
GipsKartonITD wielki dzięki, czyli robię dalej tak samo, pytałem bo robiłem ostatnio pierwszy raz śmigiem megarona i nie bardzo chce się łączyć, wtapia sie spoko ale po przeschnięciu coś za lekko odchodzi i to mnie martwi, a inwestor się uparł i o uniflocie nie chce słyszeć
no tak logiczne o jakiegos czasu w tym dzialam aktualnie apartamenty w Sopocie glownie suche zabudowy, tez musze sie duzo nauczyc jeszcze, wytlumacz mi jak szpachlowac laczenia tak, zeby ich nie powciagalo zeby nie byly widoczne po malowaniu, szpachlujemy uniflotem, czy ma sens szpachlowanie masa na raz w ogole? dzieki i pozdrawiam
+Tomasz Garbacz wcale nie o to chodzi ! ten ułamek milimetra wcale nie zapobiega przenoszeniu naprężeń ! chodzi o zrobienie kontrolowanego pęknięcia| (bo połączenie nie trzyma się ściany), bo prędzej czy później do niego dojdzie, bo właśnie te naprężenia będą. Chodzi o to, że na styku dwóch różnych materiałów, połączenie może różnie się zachowywać i raz oddzieli się od ściany, raz od płyty (w zależności gdzie i czego mocniej się trzyma) i masz brzydkie pofalowane pęknięcie, w tym wypadku masa łącząca nie trzyma się ściany, więc nie ma co pękać
Robisz połączenie ŚLIZGOWE poczym je ZBROISZ. Weź wytłumacz jaki to ma sens? Po to się robi ślizgowe by masa, którą wypełnia się spoinę GK-ściana masywna, nie przykleiła się do ściany, co powoduje kontrolowane, równe pęknięcie przy ścianie, które wypelnia się elastycznym akrylem i na koniec całość maluje. No i pierwsze 7 minut nie na temat.
Kolego, ta taśma z napisem "rigips" ma za zadanie nie doprowadzić do połączenia sufitu ze ścianą. Facet zbroi tylko krawędź sufitu, a nie samo połączenie.
@@germandeathcamps8716 Tak z doświadczenia to zbędna robota. Nakleić taśmę, uzupełnić szczelinę, wkleić taśmę papierową... ile to czasu, pracy i pieniędzy na materiały. Jakieś +- 10 lat temu zrobiłem lekką szczelinę między sufitem, a ścianą ok 2mm i wypełniłem akrylem. Użyłem super narzędzia, palca do ściągnięcia nadmiaru akrylu. Łączenie nie ma żadnych pęknięć do dziś. U mnie w domu także jak pęknie to dam znać
@@robertidzikowski3867 hehe jak się robi na metry za psie grosze, to może i tak ale jak robisz konkretną robotę u konkretnych ludzi, za konkretną kasę, to tam już jest wymaganie co do jakości pozdro dla kumatych
Lepiej posłuchajcie to się może czegoś nauczycie, bo większość fachowców mądralińskich gówno wie o swojej robocie. "Pierdoły"... kurna, moi budowlańcy też mówili, że takie rozwiązania to pierdoły. A po roku muszę po patałachach poprawiać całą chałupę.
@@germandeathcamps8716 chmm moim zdanie tasma papierowa ktora sie klei do winkla nie peknie wiec nie wiem po co wgl ta tasma pozdro dla kumatych ps moge wysłac zdj ze nie peka. 3 lata temu poddasze zrobione kopalnia obok gdzie używają materiałów wybuchowych i sa silne wstrząsy i 0 pęknięć
@@slimeqush1 jak mnie zawsze śmieszy, to jak ktoś coś gdzieś zrobił i na podstawie tej pojedynczej roboty ustala normy i zasady dla wszystkiego, wszystkich i wszędzie :D ludzie.....
Serdecznie dziękuję za podzielenie się wiedzą. Świetny materiał!
Dziękuję.
witam Pana ,dziekuje za wspanialy pokaz ,Pana doglebne wyjasnienia i fajne pedagogiczne wyjasnienia sa najwyzszej proby ,naprawde jeszcze nie spotkalem tak dobrze ,doglebnej prezentacji i jesli to ma Pan przyrodzone a nie wyszkolone to grayuluje Wypasa mi tylko podziekowac i prosic o wiecej pozdrawiam serdecznie i lapka w gore
Człowieku, wypas, zaje, dzięki wielkie. Zajebisty wykład. Pozdrawiam i powodzenia życzę
Dziękuję za obszerne wyjaśnienia, zgadzam się z komentarzem remontNAgłowie. Jeszcze raz dzięki!
dobry fachowiec z ciebie, przyda mi sie ta wiedza pozdrawiam i sub leci
Materiał jak zwykle pierwszorzędny.Oczywiście zostawiam po sobie ślad w postaci łapki.Moi drodzy zacznijcie doceniać to, że fachowcy "sprzedają" a raczej tego nie robią, techniki swojego kunsztu.Dają wam na tacy materiały, teorię i zdjęcia z prowadzonych zleceń.Zamiast krytykować, wytykać niedociągnięcia - zacznijcie kibicować, pomagać i wspierać. Sprzęt, czas, obróbka, montaż - to wszystko kosztuje.Doceniajcie to co macie.
Twoje filmy nie po raz pierwszy ratują moją wykończeniówkę! Zauważyłem że w tym narożniku są wkręty przy obrysówce - dobrze widziałem? I tak się zastanawiam nad tym - do obrysówki płyt nie kręciłem, tylko do CD ok 5-6 cm od obrysówki pierwszy wkręt (także blacha obrysówki jest ściśnięta pomiędzy płytą a profilem CD nośnym). W jednym jednak miejscu sufit GK (konstrukcja krzyżowa, wieszaki druty) muszę dowiązać do kawałka sufitu betonowego, tynk gipsowy na tym samym poziomie. Także połączenie GK z powierzchnią sztywną, na gładko.
Zastanawiam się nad przykręceniem płyt w tym miejscu (ok 3m bieżące) do obrysówki, aby sufit nie pływał na tym odcinku i następnie zaspoinowaniem tego taśmą kurt, jakbym spoinował płyty GK ze sobą a nie płytę GK z bryłą sztywną. Co sądzisz o takim połączeniu? Będzie pękać?
super filmy. czekam aż pokażesz jak wyznaczyć skosy na dachu kopertowym. pozdrawiam
Super film
Wielkie dzieki!! Szacun!
Sam zlecę temu panu nowego pokoju na poddaszu i nagram film po roku .
Jeśli nie posiadacie dostępu do taśmy ślizgowej możecie również użyć zwykłej taśmy pakowej:)
Bardzo dobry poradnik, dziękuje
Widzę nowe komentarze. Grupa aktywna 💪🤣🤣🤣
film na pewno pomocny, ale słuchanie tego wywodu jest ponad siły, zamiast powtarzać to samo na kilka sposobów radziłbym skupic się na konkretach i zamknąć to w 5 minut
+jan nowak Dziękuję za sugestie. Skorzystam jak yt będzie moim wyłącznym zajęciem. Pozdrawiam
Świetna robota pozdrowienia
Taśma zapobiega mogącemu wystąpić pęknięcie pomiędzy wypełnieniem szczeliny a rdzeniem płyty. Np naprężenia na skutek zmian wilgotności lub ugiecie konstrukcji.
Witam,
Mam takie pytanie. A jak się wykańcza tą taśmę ślizgową która jest przyklejona do ściany? To chyba nie było wyjaśnione.
Po zakończonym szpachlowaniu wystający fragment tasmy jest odpinany i usuwany. Po zagruntowaniu i/lub aplikacji farby gruntującej w narożnik nakładamy warkocz masy uszczelniającej który, ew można formować szpatułka, pędzlem plomieniowym lub palcem. Tak wykończony można już malować.
+GipsKartonITD co rozumiesz przez "adpinany" chodzi o odcięcie nożykiem ?
+mozuk pewnie tak, po zakończonym spoinowaniu wystającą taśmę odcinasz i usuwasz.
GipsKartonITD
OK. Dzięki wielkie. Świetny poradnik. Pozdrawiam i tak trzymaj !
Super film i porady, właśnie wykonuje sufit wg rad załączonych na filmach, bardzo dziękuję za podzielenie się wiedza. Mam jednak jeszcze pytanie: jaka jest kolejność prac w przypadku gdy ściany będą jeszcze pokrywane gładzią? Czy wykonać sufity wraz ze spoinowaniem i wklejaniem tasmy, połączenie ślizgowe na styku ze ścianą oraz wykonać q2 następnie odciąć wystającą część taśmy ślizgowej i pokrywać gładzią sufit i sciany, następnie już na gładzi w narożniku sciana-sufit wykończyć akrylem i malowac? Czy druga opcja: tak jak poprzednio etapy wraz z q2 i teraz odciąć naddatek taśmy ślizgowej, akryl na styku sciana-sufit i dopiero gładzie na ściany i sufit?
super film a odnośnie komentarzy bo widzę że sporo osób albo nie uważnie oglądało albo nie zrozumiało połączenie ślizgowe stosujemy na połączeniu regips/tynk (lub ogólnie ściana wykonana z czegoś innego) fakt można stosować na połączeniu regips/regips ale moim zdaniem mija się to z celem. Ja mam natomiast inne pytanie czy po całej robocie przed malowaniem w naroża dawać akryl czy nie? Byłem uczony by akrylować i nadmiar akrylu ściągać palcem lub szpachelką ale od dość dawna nie zajmowałem się robotami budowlanymi i nie jestem na czasie jak to się teraz robi a z doświadczenia wiem że wyszlifowanie pod odpowiedni kąt jest trudne
Witam Czy może Pan pokazać na krótkim filmiku jak należy prawidłowo nawilżyć taśmę papierową przed wtopieniem w masę? W internecie jest cała "debata" na ten temat, ale każdy ma inne podejście :) Co w przypadku dłuższych odcinków (np. korytarz)? Dzieli Pan taśmę czy wtapia w jednym kawałku? Pozdrawiam! P.S. Szpachelka z poleconego przez Pana sklepu REWELACJA :)
Good job pozdrawiam
Witam. Zasadności taśmy ślizgowej nikt nie kwestionuje i to jest oczywiste. Powierzchnia czy to ścian czy sufitu z KG musi być zawsze oddzielona od ściany masywnej itd. Ale prosiłbym o krótkie wyjaśnienie zbrojenia i szpachlowania tego zakończenia płyt. Osobiście z tym sposobem spotkałem się tylko w Szwajcarii. Pozdrawiam i czekam na pana odpowiedź ( chyba że ma pan na myśli naprężenia budynku np ?)
Fachowiec pełną gębą :)
Witam. A co to za taśma papierowa ? widzę że ma jest dziurkowana, a to świetny pomysł.
Dzień dobry! Czy flizelinę w narożnikach sufitu wtapie się na zakład czy może jedna flizelina dojeżdża do narożnika, a na drugiej ścianie kładzie się obok pierwszej?
Obwodowe zbrojenie powinno być wykonane taśma papierowa. Zbroi się jedynie powierzchnie plyt i spoiny sufitu przyległe do sciany/przekladki z taśmy slizgowej. W samych narożnikach taśmy powinny na siebie zachodzić.
@@GipsKartonITD dziękuję za pomoc!
Stary dzięki duży szacun i wiedza,aleale gdy pytam na śląsku o taśme do połączenia ślizgowego sufit-ściana w składach TO WYRAZ TWARZY SPRZEDAJĄCYCH JEST POWALAJĄCY . Ile kosztuje i gdzie to kupić bo pomysł jest przedni
pracuję na Rigips bo najłatwiej go u mnie kupić no i maja Rigistila, możesz zadzwonić do nich i zapytać o najbliższego dystrybutora lub poszukać u innych jak Knauf Siniat czy Norgips.
Witam,jestem bardzo ciekawy ile Pan bierze za metr kwadratowy sufitów podwieszanych na gotowo,pod malowanie?Bo naprawdę robi Pan robotę na 6 z plusem,pozdrawiam,oby więcej takich fachowców!
mam nadzieje, że poradzi mi Pan coś na mój problem. Czy omawiane połączenie ślizgowe będzie prawidłowe dla wąskiego paska płyty GK (6cm) z otynkowaną ścianą? Chodzi o wykończenie "węgarka" w celu pomniejszenia otworu drzwiowego i możliwości założenia ościeżnicy regulowanej. Martwi mnie wytrzymałość takiego połączenia i możliwość pojawiania się rys na łączeniu podczas użytkowania drzwi.
Świetne filmy! Gratuluje pomysłu.
Postaram się samemu wykończyć sufit :)
ale w jaki sposób później bezpiecznie usunąć taśmę?
Jeżeli szczeliny przy ścianach przy taśmie ślizgowej i szczeliny na połączeniach poprzecznych płyt oraz ubytki wypełnię masą do szpachlowania spoin np. Uniflott to jaką masą należy wklejać na połączeniach taśmę papierową (podwójne nakładanie masy pod i na taśmę papierową) ? Czy do zatapiania taśmy na połączeniach to może być gotowa masa szpachlowa Finish i na wykończenie połączenia Super Finish oraz jakim papierem ściernym to wypolerować ?
Witam serdecznie, mam pytanie. Jestem na etapie kończenia stelaża sufitów mocowanego do jętek obniżonego 30cm. Pozostało jedynie przykleić folię paroizolacyjną i płytowanie. Zakupiłem taśmę poślizgową rigips do użycia w miejscu styku płyt z tynkiem ścian. Czy na tym łączeniu (płyta z tynkiem) można używać taśmy papierowej (kątowej) do narożników? czy w miejscu gdzie nie ma podfrezowania na tynku da się ukryć (zaszpachlować) taką tasmę? Pozdrawiam
Witam,
Ile masy zostaje pod taśmą po jej dociśnięciu, po wyciśnięciu nadmiaru masy?
Cześć. Używam tłumacza, przepraszam. Stanie gipsowy sufit, ściany zostaną otynkowane tynkiem gipsowym, nie tynkowane. Jest taśma separacyjna. Jak tego używać? Czy przed użyciem należy zrobić ściany szpachlówki? Lub możesz bezpośrednio na tynku? Rób wszystko tak, jak na filmie?
Można najpierw poszpachlowac sufit z taśma ślizgowa a dopiero w kolejnym etapie poszpachlowac ściany czy najpierw koniecznie ściany a później sufit?
Witam. Mam pytanie dotyczące szczeliny ślizgowej. Czy robi ja Pan na etapie płytowania tzn nie doklada Pan płyty do samej ściany tym samym robiąc szczelinę. Czy płyta idzie do samej ściany i potem nożykiem fazuje krawędź. I co Pan sądzi o fazowaniu płyty przed jej montażem. Dziękuję Pozdrawiam. Ps Dobra robota 👍😉
Rdzeń płyty odsunięty jest ok 5 mm od sciany/taśmy ślizgowej. Wszelkie fazowania przed montażem płyt. Mam oddzielny film "obróbka płyt".
@@GipsKartonITD Dziękuję za szybką odpowiedź 👍😉
Mam pytanie.. czy ściana murowana nie powinna być przygotowana pod farbę zanim przyklei się na nią taśmę ślizgową? Chodzi mi o to, że jeśli zrobimy tak jak jest na filmie i później będziemy nakładać gładź na ścianę to ponownie skleimy ja z sufitem. Późniejsze pięknięcie będzie po prostu nieregularne
Witam . pytanie odnosnie narzędzi do szpachlowania plyt g/k oraz kladzenia gladzi polecisz ? Chodzi o firmy itp
witam, a jeśli na płycie w paru miejscach jest 0,7 cm -krzywe ściany - to co wtedy zrobić, płyty zakończenie fabryczne, fazować, dziękuję za informację
Czy mogę wtopić taśmę uniflotem,a po wyschnięciu wyrównywać gładzią np rotband z wiaderka?
Gdyb przeciągniesz jeszcze lekko unoflotem.
@@GipsKartonITD boje się trochę za dużo dać tego uniflota, bo sprzedawca mówił że ciężko go się ściera. Powiedział, że szybciej płytę przetrę niż to. Ma rację?
Witam mam pytanie jaką Pan poleca taśme ślizgową tynk jeść cementowo wapienny płyty na poddaszy by sie taśma trzymała dobrze tynków na ścianie
Używam kilku taśm i nie dlatego, że są jakimiś specjalnymi. Tynk trzeba oczyścić z luźnych frakcji ew. zagruntować bądź zwyczajowo kleic do folii (ud).
@@GipsKartonITD OK bo będe robił to pierwszy raz i jak patrzałem komentarze na allegro to narzekają że taśma ma słaby klej np tą taśma Rigips Dzięki za podpowiedzi Pozdrawiam 👍
Takie życie laików. Nie wiem, nie umiem ale skomentuje.
Witam. czy na koniec po obcięciu tej taśmy ślizgowej można to akrylować? Chodzi o to czy po wykonaniu powiedzmy gładzi czy malowaniu to miejsce styku będzie widoczne albo nie, ewentualnie jak je maskować? Z góry dzięki za odpowiedź
Jaka jest poprawna kolejność? . Wygipsowanie ścian czy sufit podwieszany . Czy jest potrzeba robić połączenie ślizgowe jeśli ściany będą gipsowane po sufitach podwieszanych a sama gładź będzie nachodziła na płyty GK?
witam. Czy po wykonaniu połaczenia slizgowego i odciecia tasmy nozykiem, moge nastepnie wkleic w naroznik tasme papierową aby miec rowny kancik?, czy popsuje tym samym polaczenie slizgowe?
+Grzegorz Sz tak, możesz. Z tym, że istnieją pewne wyjątki. Osobiście ograniczam się tylko do połączeń nieprzesuwnych płyta/płyta.
Mistrzuniu, wypowiedz się proszę co jest mocniejsze i daje większa pewność połączenia - fizelina czy papier? Oczywiście obie taśmy wysokiej jakości i nie chodzi mi tutaj o preferencje co do pracowania na danym materiale. Do tej pory robiłem na porządnych fizelinach, ale kroci mnie potrenować papierem, tylko nie wiem czy jest on wart nauczenia się czy może to jeden diabeł i zostać przy fizelinie. Zdarzyło mi się może raz używać papieru, ale był słabej jakości i niesmak pozostał bo robiło się nim fatalnie.
Jaka masa wypełnia Pan szczeliny między płyta a ściana? Chodzi mi konkretnie o nazwę? Czy może to być uniflott? W kilku miejscach po zamontowaniu płyt między sciana a płyta mam szczeliny około 1 cm. Jakiego produktu można użyć do wypełnienia ? Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz
Dziekuje za odpowiedź. Tu własnie jest problem to jest blok nieduży ale właśnie jak to wbloku lubią pękać sufity(a tu jest zastosowany tzw. żelbeton), to co najlepiej można w takiej sytuacji zastosować?
konstrukcja to okładzina cd na bezpośrednim wieszaku elastycznym z profilem obwodowym ud. i możesz zamiast ślizgu wkleić sobie maskowanie narożnika wewnętrznego taśmą. filmy sufit pod terivva
Witam. Czy taśma papierowa na połączenie ślizgowe jest moczona? Ja wszędzie moczylem na łączenia płyt. Do połączeń ślizgowych też moczylem i nie wiem czy nie popełniłem błędy. Zatopiłem taśmę i jeszcze jej nie zaszpachlowalem. Teraz zimno to grzeje w kominku. Taśma wtopiona jakies 2 tyg temu. Dzis ostro nagrzalem w kominku i na dwóch ścianach taśma z gipsem spadła na podłogę. I właśnie nie wiem czy przez to moczenie chociaż powinna juz dawno wyschnąc. Albo za słabo ją zatopiłem.
tylko podziękować za te filmy , a tak na mrginesi to jakiej masy pan używa z takim dośwadczeniem ma pan pewnie wyprubowaną nie jedną firmę
Użyj materiałów od tego samego producenta od którego, pochodzą stosowane przez ciebie płyty.
Super kanał. Naprawdę przydatne filmy.
Mam pytanie o wykończenie takiego połączenia:
Sufit i skosy wykonane w pierwszej kolejności z płyt gk. Następnie do ścian murowanych przyklejone płyty gk. Jak obrobić połączenie sufit gk / ściana gk (szczelina około 5 mm). Czy wtapiać na obie części taśmę papierową (tak jak narożnik wewnętrzny) czy może tylko na ścianę szpachlowanie i fizelina a na koniec akryl (bez używania taśmy ślizgowej)
Można zazbroić takie połączenie taśmą papierową. Łamiesz ją w pół i wklejasz.
+GipsKartonITD Czy konstrukcja wiezby dachowej ktora pracuje nie przerwie takiego polaczenia sufitu skosnego jaki zaproponowales , dlacze w tym przypadku plyta z plyta na poddaszu nie zastosowac slizgowego ktore jest dedykowane wlasnie do sufitow ktore mocujemy do konstrukcji pracujacej
Piotr Kolaczyk okładzina vs okładzina zobacz film o połączeniu ślizgowym.
Obecnie pracuję w Niemczech i nie używamy już takiego połączenia ślizgowego jak na filmie .Do sciany przyklejana jest biała taśma (cos ala akustyczna)dokładnie jak tasmę na filmie .Całośc wykonuje sie tak samo, jednak po odcieciu zostaje estetyczna fuga którą dodatkowo można wykończyć akrylem.Róznica jest jednak taka ,że ta tasma pozwala sufitowi na ruch w granicach 0 do 0,6 mm co jest korzystniejsze niz zwykłe połączenie ślizgowe.moim zdaniem ta technika ma jeden minus-usztywniamy całą konstrukcję czym powodujemy naprężenie całego sufitu,oczywiście kontrolujemy pęknięcie przy ścianie ale nie kontrolujemy powierzchni sufitu:).filmik w porzadku .pozdrawiam
słuszna uwaga, że zastosowanie tej (ala akustyczna) taśmy niczego nie zmienia.
pod zadnym pretekstem nie wolno laczyc plyt bez profila(w powietrzu) takie cos jest ostatecznie dopuszczalne w przypadku gdy kladziemy dwie warstwy plyt ,pierwsza jak nam wychodzi z dlugosci ,druga obowiazkowo na profilu prosze nie uczyc zlej roboty. Ja plyt nie fazuje tylko zostawiam2-3mm przerwy i efekt mam ten sam
Dziękuję za bardzo cenne wskazówki. Pozdrawiam
+Mariusz Ostrowski a może czas zweryfikować swoje umiejętności, bo takie bzdury to ja słyszę od totalnych partaczy, bo z tego co ja wiem i widzę np. na materiałach szkoleniowych Rigips, to kładąc całą płytę prostopadle do podwieszonych profili, większość płyt jest dłuższym bokiem jest łączona właśnie w powietrzu z przerwą mniej więcej co 40 cm ( bo co tyle powinno się wieszać profile), krótsza rzeczywiście powinna łączyć - kończyć się na środku profilu (bo nie ma innego podparcia na długości 120 cm). No a już brak fazowania, jest kary godne, to najprostszy błąd partaczy, właśnie dlatego połączenia pękają, bo nie da się zbroić takich połączeń, bo nie ma gdzie ukryć takich zbrojeń (po to między innym fazy są robione fabrycznie) , no chyba że partacz zrobi zgrubienie ( widziałem takie), a jeśli ktoś używa masy do łączenia płyt z mikrowłóknami, która nie wymaga zbrojenia, to i tak brak fazowania, powoduje brak kontroli nad przyczepnością tej masy, bo nie można jej docisnąć do łączonych powierzchni, nie ma gwarancji, że wciśnięta masa dobrze połączy się z płyta i zapewni dobre połączenie, niestety aby uzyskać maksymalne połączenie masa musi być dociśnięta do płyty, a nie tylko jej lekko dotknąć. Proszę więc przestać PARTACZYĆ !
+ctos jakis Niestety , te wasze chlopcy ''szkolenia '' mozecie sobie wsadzic gleboko ! Te polaczenia ''w powietrzu '' plyt kart-gipsowych pekaja po kilku miesiacach , nawet tygodniach ....bo musza pekac . Dach troszke pracuje , jezeli jest masywny , ciezki i dachowka ....tym bardziej . Mnie tez cwaniacy ''fachowcy '' przegadali , ze tak i tak powinno byc . Niestety , plyty musza byc laczone tylko na profilu ! Po zalozeniu plyt prostopadle do profili mocujemy pierwsza plyte , nastepnie docinamy kawalki profila o dl. takiej , jaka odleglosc jest miedzy profilami wzdluznymi , robimy takie poprzeczki by laczenie plyt mialo miejsce na profilu....Zawsze ! Ten Uniflop i zwykla siatka z rolki ....tez do dupy . Ja po robocie ''fachowcow '' musialem cale poddasze poprawiac , a mialem juz wymalowane i zamieszkale . Gdz popekaly wszystkie laczenia plyt zarowno na suficie jak i skosach . Gdy te siatki zbrojeniowe zdzieralem i uniflop .....to musialo peknac , musialo ! Uniflop to przecinakiem kulem , takie gowno twrde a peka . Zrobilem tak .........zfazowane polaczenia zapelnilem klejem do plyt kartonowych , nastepnie tasme Wazelinowa (Flis , a lepsze sa amerykanskie tasmy , szczegolnie gdy plyty sa laczone w powietrzu .) zatopilem na zlaczach w gladzi francuskiej z Leroy Merlin . Natomiast zlacza miedzy sciana a sufitem .......zeskrobalem cekol i utopilem , wstawilem wszedzie zwykle aluminiowe narozniku (listwy narozne katowe ) tylko odwrocone . Minelo 4 lata ....nigdzie nic nie peka . W PL nie ma fachowcow a sa tylko niedouki , ktorzy nie sa wyksztalceni w branzy tylko przypadkowi ludzie....gdyz w budownictwie jast duza kasa . W PL musisz sam znac sie na robocie i zasrancom palcem wszystko pokazac i jeszcze uczyc , jak to maja zrobic ........Polak to lajza leniwa i niedouczona ....takie moje zdanie po wybudowaniu duzego domu w PL . Wszystkiego sam sie musialem uczyc , gdyz inaczej to by mnie cwaniaczki sprzedali . Natomiast dokladnosci wymagajace prace robilem sam .
+Jan Sobieski no coz fachowczy wyczuly leszcza , ten gosc na filmie robi bardzo dobrze napewno nie uczyl sie tego w PL
Kto robi dach z dachowki? nie lepej shingle bitumiczne 25-30 lat spokoju
Pozatym nigdy w zyciu nie budowal bym domu w takim kraju jak PL
+ctos jakis Kolego chce Ci wyjasnic ze moj wpis byl na stronie (filmie)laczenie plyt krawedzi cietych tj,120 cm nic nie pisalem o laczeniach wzdluznych Ten moj wpis po paru dniach zostal usuniety i wrzucony do polaczen slizgowych a to sa dwa rozne tematyOdnosnie fazowania to napisalem ze lacze na profilu i robie luke 2-3mm w ktora wciskam mase ,na to naklejam fizeline i szpachluje na szerokosc 40-50 cm a to co jest lepsze fazowanie czy odstep(polaczenie na profilu srednio co 20cm wkret)to tak samo jak pytanie kto jest lepszy mama czy tata
Witam xzy można dac tasme amerykańska łączeniowa na łączenie płyt gk sciana sufit mniej wiecej jak tu ?
Nie ma potrzeby. Chyba, że knocisz montaż plyt lub na zasadzie kto bogatemu zabroni.
@@GipsKartonITD czyli te łączenie na taśmie papierowej nie powinno pekac pod wpływem pracy sufitu i ściany ?
Tam nie ma co pękać.
A przy łączeniu ściana sufit z gk montowanych na profilach? Też można zbroić taśma papierowa siatką itp ? To już chyba nie bardzo
dzien dobry! mam problem z przyklejeniem tej tasmy... wycieram ścianę by nie było pyłu, a ona lekko zadarta od razu się odkleja... macie moze pomysły co zrobić? z góry dziękuję za pomoc!
+Justyna Kubiesa pylące podłoże trzeba zagruntowac lub użyć taśmy separacyjnej która, przykleja się do profila.
zadzwoni po fachwca.
Witam mam pytanie mąż zakładał pierwszy raz sufit podwieszany przy nierównych ścianach między ściana oklejoną taśmą ślizgową a płyta gk gdzie niegdzie jest szczelina około 1cm czym można uzupełnić według Pana. Pozdrawiam super filmiki 😍😍
Użyłbym proszkowej masy konstrukcyjnej. Później masa gotowa i papier .
Witam serdecznie,
Jestem na etapie przykręcania płyt gk do konstrukcji. Używam płyt firmy Rigips. Czy przed rozpoczęciem szpachlowania wstępnego muszę zagruntować wszystkie krawędzie np preparatem Rigips Multi-Start GT15 czy wystarczy tylko zwilżenie ich wodą? Pozdrawiam
Pod masy Rigips krawędzie oczyszczam na sucho i zwilzam woda.
Na podłożach chłonnych jeżeli chcesz pod np. gładź użyć Multi Start to, lepiej będzie wcześniej użyć gruntu np. Rikombi.
Witam,sufity na poddaszu zrobiłem na wieszakach grzybkowych ,opłytowałem całosc dla zwiekszenia akustycznosci jak zasugerował pan w któryms filmiku,dopiero postawiłem sciany działowe i opłytowałem i teraz pytanie czy na łączeniach sufit gk i sciana gk mam zastosowac slizg ? czy mogę wkleic tasme papierową w narożnik (wykorzystując jej orginalne trasowanie ) łącząc tym samym sufit ze scianą ,czy może tasmy typu tt, Pozdrawiam
Witam, połączenie ślizgowe.
Te połączenia ślizgowe robisz przy każdym suficie podwieszanym czy tylko przy konstrukcji krzyżowej?
Czy możliwe występowanie pęknięć itd. można w pełni wyeliminować przy zastosowaniu w każdym z narożników taśmy z wkładką metalową ?
zamiast techniki połączenia ślizgowego zaprezentowanego w filmie ?
Chodzi o sufit na poddaszu.
W konstrukcjach klatkowych czyli dokładniej w pełni drewniane domy szkieletowe to, tak. W masywnych murowanych na poddaszu ryzykowne jest "łączenie" murów z więźba za pomocą rusztu i plyt. Dokładniej to dość złożony temat o sporej ilości czynników.
Witam ,podziekowania za filmy instruktażowe bardzo pomocne prosze jednoczesnie o porade płytowanie zrobiłem na knaufie chcę użyc tasmy papierowej knauf zatopic przy użyciu uniflota czy musze moczyc tasme przy raczej normalnych temperaturach i której masy użyc potem niebieski sheetrock czy zielony lub w jakiej kolejnosci czym tak naprawde sie różnią dodam że chce użyc gotowej masy w jak w powyższym filmiku i w spoinowaniu narożnika wewnętrznego jak widziałem na innym proszę o opinię fachowca :)
Uniflott użył bym wyłącznie do wypełnienia łączeń i po wyschnięciu taśmy, wtapial na niebieskiego Sheetrock. do finiszowego również niebieski lub zielony. a najlepsza z nich do finiszu jest "fioletowe" wiadro.
Super są te pana filmiki oglądam jeden za drugim i spisuje mądrości bo przede mną remont :) Podsumowując wyszło mi, że robiąc sufit podwieszany w bloku z płyty żelbetowej, łączymy sufit ze ścianą połączeniem ślizgowym, jednak nie wiem co z dylatacją między sufitem a ścianą. Ma być ? Nie kojarzę czy w którymś filmiku jest o tym słowo.
P.F.&Technika&Nauka Teraz tak myślę i czy ja tej dylatacji nie pomyliłem z panelami ?:)
połączenie ślizgowe jest właśnie dylatacja
GipsKartonITD Czyli płytę trzeba przyciąć dość pasownie, nie jakieś 5mm luzu do ściany ale coś koło 1mm lub mniej jak się da, tak mi się wydaje. Dziękuję za super szybką odpowiedź
to nie jest dobry pomysł z dosuwaniem lepiej odsunąć, a następnie wypełnić masa i osadzić taśmę flizeline bądź papier. trwały efekt estetyczny.
GipsKartonITD Wielkie dzięki za porady, jak widać amator wykłada się na każdym kroku :), ale dzięki panu uczę się. Kilka ładnych lat temu jak coś remontowałem i korzystałem z płyt gk to z takich szczelin właśnie pod sufitem ta masa wypływała, albo ją wciągało jak było za mało, przypominam sobie, że moja walka z tym była straszna.:)
Przykleił Pan śliską taśmę bezpośrednio na tynk cementowo wapienny?
Tak
@@GipsKartonITD dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam miłej niedzieli
Witam
Mam pytanie czym Pan maskuje samą taśmę ślizgową?
pozdrawiam super kanał
po spoinowaniu odcinam wystający fragment tasmy.
Hej czy taśmę ślizgowe mozna kleic również na sufit pytam bo pierwsze byly połozone płyty na sofit a nastepnie na sciane.
okładziny? osadź w naroznik zwykłą papierową taśmę zbrojącą
Witam!
mam pytanie odnosnie polaczenia sufit-scianka dzialowa. Czy w tym wypadku rowniwz zastosowac tasme poslizgowa czy powypelniac szczeliny akrylem??
Pozdrawiam
zakończenie sciankai a sufit wykonuję dokładnie w ten sam sposób co na filmie sufit.
cieniutki warkocz akrylu stosuje dopiero po zagruntowaniu pod malowanie.
Gdzie taka taśmę kupić bo odwiedziłem dwa składy jakby się wydawało dobrze zaopatrzone i Nie wiedzieli o co chodzi
Witam.
Gdybyś wykonywał sufit podwieszany na klatce schodowej (możliwe minimalne drgania) to wkleiłbyś w narożniki tuff tape czy wykonałbyś połączenie ślizgowe? Pozdrawiam
Dobrze wiedzieć jakie/od czego te drgania. Połączenie slizgowe.
@@GipsKartonITD podczas schodzenia po schodach sufit podwieszany wpada bardziej w drgania na klatce schodowej niż na zwykłym stropie, moim zdaniem tak to wygląda chyba że jestem w błędzie... ?
Co zrobić aby nie pękało na połączeniach ściana sufit przy suficie podwieszanym na dolnym pasie wiązarów dachowych (strop drewniany)
A, co tu robię.
Witam. A pytanie czy można połączyć sufit płyta k-g do ściany betonowej za pomocą tej taśmy papierowej narożnikowej z wzmocnieniem aluminiowymi?
Jeżeli masz pewność, że nie wystąpią przesunięcia to, możesz spróbować. Bez wypełniania szczelin inaczej, trzeba zastosować taśmę poślizgowa, a przed zastosowaniem narożnika obciąć wystający nadmiar taśmy.
pytanie, jeśli jest większa szpara pomiędzy kg A taśma slizgowa i jest problem z wypełnieniem, co zrobić ? masa po prostu nie chwyta taśmy slizgowej...
I po to jest , i dlatego tak się ta taśma nazywa. Masa ma zostać odcięta od elementu masywnego.
+GipsKartonITD czyli po potwornym pokryciu będzie wszystko ok?
Witam,płyty na suficie mam już położone,taśma ślizgowa przyklejona ale będę jeszcze musiał trochę gładzi na ściany położyć. Mogę najpierw spoinować połączenia sufit-ściana i po usunięciu taśmy położyć gładź czy lepiej odkleić tą taśmę,zagładzić ściany i wtedy na nowo wkleić taśmę i spoinować płyty?
+muzyk82 dla samej gładzi zakończ sufit bądź samo połączenie ślizgowe. A jeżeli masz duże nierówności ścian, to należało naprawić je przed sufitem.
+GipsKartonITD sciany są ok.ale jedna warstwe gladzi musze polozyc i martwi mnie jak wtedy laczyc sciane z sufitem, czy gladz moze stykac sie z sufitem i czy po gladzi polozyc warkocz akrylu?
Czy płyta w tym wypadku była przykręcona do profili UD?
+klusmen tak były.
od czego to zależy? ps. mam mały sufit do zrobienia raczej na konstrukcji pojedynczej (ze względu na wysokość sufitu), pytanie czy kręcić do profili ud?
no właśnie mnie tez nurtuje dlaczego wkręty są przykręcane do ud w tym przypadku
Dzień dobry, a czemu wybiera Pan papier a nie fizeline? Czy to nie ma znaczenia ?
Pomijajac to, ze flizeliny nie sa zalecane do spoin obwodowych. Finalnie najbardziej wytrzymała spoina. Zastosowanie na łączeniach plaskich, wewnętrznych narożnikach można stosować alternatywnie do papierowych taśm z wkładkami metalowymi.
@@GipsKartonITD a jakiej firmy używa Pan taśmę papierowa ?
Do wszystkich typów mas, szczególnie proszkowych kurt z knauf. A, tak to usg sheetrock z magic.pl (choc widuje je tez we flugger), taśmy rigips i sporadycznie trafia sie semen. Jeśli chciałbyś zapytać, która polecam, masz wszystko ułożone w kolejności jakiej bym to zrobił.
witam. Po obejzeniu kilku Panskich filmikow mam zagwozdke... plyty polozylem ma sufit. Prosta sprawa, ale jednak nie. Krecilem takze do profila cd... ale mniejsza z tym bo to pierwszy pokoj. Mea culpa. Mam tynk tradycyjny i beda na nim gladzie... spoinowac przed czy po? czlowiek niby przy tym robil, niby majster patrzyl i uczyl smarka no to se mysle "ja nie dam rady?!" i po obejzeniu kilku filmow widze ze w polsce trudno o dobrego fachowca, takiego co zrobi do pozadku. U znajomego tez robili fachowcy od suchej zabudowy ( swoje za metr chcieli wiec wydawalo sie ze zrobia do porzadku) i jak pokazalem ten profil znajomemu to jednoglosnie stwierdzilismy ze dal sie zrobic w konia.
Dzieki za dobry material.
Zamknąć sufity razem ze szpachlowaniem i na koniec gładzie.
+GipsKartonITD po chłopsku :) szpachluje slizgowe i dopiero potem szpachluje sciany? bo szpchla na scianie nieunikniona... piasek 0-4 bez przesiewu. Ta tasma bedzie sie kleic do tej sciany?
Będzie. Możesz też zamontować ud i przeszpachlowac ściany pierwsza warstwa, a finisz (zerowanie) zrobić po sufitach.
Miałem na myśli UD... na szybko na telefonie pisałem. Dziekuje za porady i pozdrawiam. Będę śledził na bierząco :)
+GipsKartonITD Witam, pierwszy raz zrobiłem sufit podwieszany, z Pańską radą zrobiłem połączenie ślizgowe, i mam tutaj dylemat, po zaszpachlowaniu sufitu , teraz bedę dawał gładz na ścianę , czy kolejność jest dobra , sufit ze ślizgowym, potem ściana gładz ?? lh3.googleusercontent.com/Wx4KjaHamcbwBaoku6bKzjhVJHD26s10w2m_6TAzNXIMV0uTiAcSe9gRaAt7gQxEGj_S=w1366-h768-no
Pytanie do specjalisty. Mam inną sytuację - pomieszczenie było oklejone płytami gk na ścianach i suficie. Usunęłam płyty gk ze ścian i położyłam tynk gipsowy, płyty gk na suficie zostały. Jak powinno prawidłowo wyglądać w tym przypadku połączenie ściany i sufitu, który już jest? Nadmieniam że w moim przypadku szpachlowanie sufitu jest ograniczone ze względu na tapetę "baranka". Prace w jednym pokoju zakończone, nie pomyślałam wcześniej o tych sprawach i tynk zachodzi delikatnie na sufit. Po zakończeniu prac na tynkach pod sufitem pojawiły się "pajączki", myślałam że z powodu dużej ilości tynku czy chłonięcia wody przez płytę z sufitu ale może przez brak dylatacji. Czy mogę teraz uratować sytuację robiąc np. dylatacje nożykiem w pobliżu styku obu okładzin i wypełnić masą elastyczną?
Trzeba płytę oddzielić od tynku np folią z końcówki maskary zabezpieczające sufit.
a co w przypadku gdy ściany na poddaszu będą oklejane płytami GK, natomiast wcześniej została wykonana konstrukcja skosów i zabudowa? w takim przypadku zrobić połączenie ślizgowe na skosach?
+zbyshek2 uszczelniacz połączenia skosy sufity z masywami *ala slizg). Kleisz plyty i na połączeniu taśma w narożnik.
Czy to połączenie ślizgowe jest potrzebne? Czy ta taśma ślizgowa jest na koniec usuwana? Czy taśmy łączące krawędzie płyt na suficie (mam na myśli np. środek sufitu) również na koniec jeszcze pokrywamy spoiną?
+Adam Kurowski odpowiedzi na twoje pytania są w filmach.
+GipsKartonITD No właśnie jestem na etapie oglądania kanału. Sorry za przedwczesne pytania. Bardzo ciekawy kanał!
Witam, a jak by Pan połączył sufit gipsowo kartonowy ze ścianami o tynku cementowo wapiennym ?
to jest połączenie, w zasadzie z każdym elementem masywnym, i tak jak na filmie ze ścianą otynkowaną właśnie tynkiem CW.
Witam mam pytanko, kiedy pan odcina tą taśmę czy po zazbrojeniu i wypełnieniu masą typu cekol c40 lub vario ? czy po finiszowym położeniu gładzi ?
Bo mam taką samą taśmę przekładkową ale mam mały problem z nią a mianowicie gdy ją nakleję i wypełnię spoinę i zazbroję i idę do kolejnego pomieszczenia a robię to w wolnym czasie wiec taśma czasem jest tydzień na ścianie później odrywa się kawałeczkami a nawet muszę ja zdrapywać (ściana betonowa zagruntowana) a gdy jest ściana z przyklejoną płytą G/K i dotarte połączenia znów odlepia się taśma nie wiem czy to wina zapylenia czy dlatego że przyklejam do G/K.
Co zrobić odciąć po za spoinowaniu, zazbrojeniu i dopiero gładź ?
odklej wystajaca taśmę jak tylko masa stwardnieje, a odcinaj po pierwszym szpachlowaniu taśmy tz przed gladzia.
GipsKartonITD
Czyli jak dobrze rozumiem, naklejam taśmę, płytuje, spoinuję cekolem C40 (u nas tylko to można kupić) wtapiam taśmę (robię na fizelinie) i odcinam jak zastygnie i dopiero kłaść gładz tak ?
Mam jeszcze jedno pytanko czy używać też tej taśmy ślizgowej przy połączeniu sufit podwieszany z ścianą oklejoną płytami G/K czy tylko z masywnymi ?
A propo Cekolu C40 czy Vario (podobne produkty) czy stosował pan ten produkt bez taśmy ? i czy można stosować siatkę samoprzylepną na sufit krawędzie orginalne ? czy lepiej już pozostać przy fizelinie ?
Tak.
Sufit podwieszany (pływający) tak, używam ślizgu.
Z taśmą czy bez mówiłem w filmie. Zależy to od typu krawędzi i rodzaju masy, jednak polecam zawsze stosować taśmy.
GipsKartonITD Ok a mam ostatnie pytanko, czy przy połączeniu sufit podwieszany ze ścianą oblepioną płytą karton gips też dawać ślizg czy tylko do masywnej ?
Witam! Mam zapytane odnośnie spoinowania q1. Używałem płyt norgipsa ale nie znam nazwy krawędzi oryginalnych. Dzisiaj próbowałem po raz pierwszy spoinować płyty (krawędzie oryginalne i połączenie ślizgowe jak w tym filmiku). Używam pacy 12,5cm, taśmy papierowej oraz gotowej masy śmig c50. Masa jest dosyć gęsta nawet po rozmieszaniu, jednak producent pozwala w niewielkiej ilości dodać do niej wody. Chciałem zapytać czy w mimencie nakładania warstwy q1, po przyklejeniu taśmy i w momencie wyciskania nadmiaru taśmy z krawędzi oryginalnych czy cała krawędż obniżona po prawej jak i po lewej stronie ma być wypełniona masą i zlicowana z płaszczyzną płyty? Masę wyciągałem na "ostro". Gdy tak dziś zrobiłem powstał delikatny garb (ledwo widoczny) na łączeniu płyt i zaniechałem dalszego spoinowania,,, Ostatnie Pana filmiki pokazują, że podczas używania urządzenia do spoinowania dwie płaszczyzny obniżone nie są całkowicie wypełnione masą nawet gdy ściąga Pan nadmiar masy, czy mam racje? Proszę o konkakt.
Nie ma Innych defektów skurczowych?
Łukasz B
Łukasz B nie wiem czy można to nazwać defektem ale bardzo szybko masa twardnieje i po nałożeniu trudno się z nią pracuje... Wczorajszego wieczora przeszukałem strony internetowe amerykańskich fachowców jak i polskie fora i doszedłem do wniosku, że masa śmig jest zbyt gęsta i stąd te problemy. Rozrzedzę ją wodą żeby uzyskać luźniejszą konsystencję. W filmikach firmy rigips "zabudowa poddasza" fachowcy podczas szpachlowania q1 wupełniają masą caly obszar krawędzi obniżonych w Pańskim filmiku gdzie pokazuje Pan jak spoinować krawędzie cięte także spoinuje Pan cały ten obszar więc i ja pójdę tym tropem dzisiaj, zobaczymy co z tego wyjdzie. Mam nadzieję, że garb który wczoraj powstał dzisiaj już zaniknie gdy spoina już podeschła
Na pewno grubsza warstwa masy pod taśmą będzie kompensowac skurcz. Z wodą lepiej nie przesadzać i dodawać ja w minimalnej ilości. Szczególnie ze Śmig to zapewne masa akrylowa im więcej wody tym większy skurcz. Jeśli garby nie wychodzą za płaszczyznę płyt to można szpachlować.
Najlepiej szukać porady u osoby która poleciła ci ten materiał.
co myślisz o używaniu mas do spoinowania bez-taśmowego?
Wg mnie jest to, technologia z czasów gdy masowo stosowano tapety. choć masy typu Uniflot czy Vario dość dobrze znoszą brak zbrojenia.
GipsKartonITD
czyli odpuścić np c40 tylko masa do spoinowania i finisz z taśmą?
Cekol to dobry produkt do spoinowania i można stosować go z taśmami.
Mam Pytanie czy jeżeli ściana jest nie równa a zazwyczaj tak jest to szpachlujemy ją normalnie po zrobieniu tych połączeń? jeżeli sufi będzie pracował Góra - Duł to nam wykruszy część gładzi... ?
+19891aniak najkorzystniej przed montażem płyt jest wyrównanie ścian/y. Co prawda skoro sciany sa zazwyczaj nierówne to, proponuje zmienić tynkarzy. Sufit tylko swobodny będzie pracował góra dół, a to wymaga wcześniejszego wyrównania ścian.
witam, czy płytę obojętnie czy krawędzie cięte czy oryginalne na połączenie ślizgowe trzeba fazować, dziękuję za odpowiedź
+Robert X tak, choć krawędzi oryginalnych powinno się unikać.
@@GipsKartonITD Potwierdzam . Później będzie widać kreskę tzn tak jak zaczyna się faza na oryginalnej płycie.
witam.
mam pytanie dotyczące moczenia taśmy papierowej, sam zamaczam ja chwile w wodzie przed wtopieniem ściągając nadmiar wody przesuwając ja miedzy palcami ale opinie są podzielone słyszałem, że niektórzy moczą ją aż 20 minut? to jak to jest?
Wita,
Taśmę przesuwam przez wodę i natychmiast ściągam z niej nadmiar odsaczajac ja przesuwając tak jak ty pomiędzy palcami (tu trzeba uważać bo czasem można przeciąć nią skórę).
Zbyt długo trzymana w wodzie mimo odsaczenia potrafi nie łączyć się z masą spoinowa. Taki zabieg robie tylko gdy panują wysokie temperatury lub mam zbyt "gęstą" masę.
GipsKartonITD wielki dzięki, czyli robię dalej tak samo, pytałem bo robiłem ostatnio pierwszy raz śmigiem megarona i nie bardzo chce się łączyć, wtapia sie spoko ale po przeschnięciu coś za lekko odchodzi i to mnie martwi, a inwestor się uparł i o uniflocie nie chce słyszeć
Z Megaron jest masa A20 o ile kojarzę. Z gotowymi na sucho bez moczenie. Co najwyżej odrobina wody do samej masy.
GipsKartonITD super dzięki, już wiem gdzie mój błąd :)
CZY W POLACZENIU SLIZGOWYM NA KONIEC SPOINUJEMY JESZCZE AKRYLEM CZY WYSTARCZY SAMA MASA SZPACHLOWA I TASMA
tak, powinien zostać użyta masa elastyczna jak np akryl W
Nie rozumiem w jakim celu wykonuje Pan połączenie ślizgowe skoro płyta jest przykręcona do UD ??? :P
Na tej samej zasadzie co ścianka do ściany gdzie, płyta przykręcona jest do słupka przyściennego. Pozdrawiam
+GipsKartonITD powiem krótko. Profile co 40( pierwszy 15cm od ściany), nie przykręcamy do UD i wtedy połączenie ślizgowe ma sens.
maniek455 nie ma to znaczenia
cześć, powiedz mi co robisz po szpachlowaniu z taśmą ślizgową, odrywasz ja??
co wystaje obcinam i odklejam
Najpierw masa później rzeźba.
Czy jeśli w łazience będą szły płytki pod sam sufit, to też powinno się zrobić połączenie ślizgowe?
Po co i na co?
masa żadka? z tego co widzę na granicy spływania tak? ma to znaczenie?
+TheOutlander82 odradzam parzy taśmę
tzn masa musi być dość gęsta? Rzadka spowoduje że taśma nie będzie się trzymać??
po spoinowaniu obcinasz reszte tasmy? i szpachlujesz kolejny raz?
wiem, wiem w filmie zapomniałem nadmienić co począć z taśmą. nie wiem jak inni ja, obcinam przed szpachlowaniem finiszowym
witam, bardzo prosze o fachowe wytlumaczenie po co wlasciwie jest polaczenie slizgowe, z gory dziekuje i pozdrawiam fachowca "lapka gore"
Laczenie slizgowe zapobiega przenoszeniu naprezen stropu na sciany przez co nie pekaja łączenia
no tak logiczne o jakiegos czasu w tym dzialam aktualnie apartamenty w Sopocie glownie suche zabudowy, tez musze sie duzo nauczyc jeszcze, wytlumacz mi jak szpachlowac laczenia tak, zeby ich nie powciagalo zeby nie byly widoczne po malowaniu, szpachlujemy uniflotem, czy ma sens szpachlowanie masa na raz w ogole? dzieki i pozdrawiam
+Tomasz Garbacz wcale nie o to chodzi ! ten ułamek milimetra wcale nie zapobiega przenoszeniu naprężeń ! chodzi o zrobienie kontrolowanego pęknięcia| (bo połączenie nie trzyma się ściany), bo prędzej czy później do niego dojdzie, bo właśnie te naprężenia będą. Chodzi o to, że na styku dwóch różnych materiałów, połączenie może różnie się zachowywać i raz oddzieli się od ściany, raz od płyty (w zależności gdzie i czego mocniej się trzyma) i masz brzydkie pofalowane pęknięcie, w tym wypadku masa łącząca nie trzyma się ściany, więc nie ma co pękać
Proponuję namoczyć taśmę papierową we wodzie co zmniejszy chłonność wody z masy i wydłuży czas na obróbkę taśmy
przykreciles gk do UD? Bo wydaje sie ze widac wkrety...
Tak . Kilka filmów wcześniej jest więcej szczegółów o tej okładzine.
Ta taśmę papierowa mam tak ułożyć by część była na suficie część na ścianie?
Brzeg taśmy dosuwany jest do ściany. To, o czym piszesz jest pokazane w innym filmie (narożnik wewnętrzny)
Mam pytanie.Czy taśmę ślizgową stosujemy też na łączeniach płyta g-k płyta g-k tzn ściany g-k i sufit na poddaszu .
Przy suficie podwieszanym, tak.
Dla czego siatka ma ograniczenia
Robisz połączenie ŚLIZGOWE poczym je ZBROISZ.
Weź wytłumacz jaki to ma sens?
Po to się robi ślizgowe by masa, którą wypełnia się spoinę GK-ściana masywna, nie przykleiła się do ściany, co powoduje kontrolowane, równe pęknięcie przy ścianie, które wypelnia się elastycznym akrylem i na koniec całość maluje.
No i pierwsze 7 minut nie na temat.
Kolego, ta taśma z napisem "rigips" ma za zadanie nie doprowadzić do połączenia sufitu ze ścianą. Facet zbroi tylko krawędź sufitu, a nie samo połączenie.
@@germandeathcamps8716 Tak z doświadczenia to zbędna robota. Nakleić taśmę, uzupełnić szczelinę, wkleić taśmę papierową... ile to czasu, pracy i pieniędzy na materiały. Jakieś +- 10 lat temu zrobiłem lekką szczelinę między sufitem, a ścianą ok 2mm i wypełniłem akrylem. Użyłem super narzędzia, palca do ściągnięcia nadmiaru akrylu. Łączenie nie ma żadnych pęknięć do dziś. U mnie w domu także jak pęknie to dam znać
@@eGze20 to, że u ciebie, nie znaczy, że wszędzie, po coś tak się ludzie pierdolą z tą taśma....
@@germandeathcamps8716 Większą wypłatę mają. Na koniec i tak to akrylem obleci w koło
Do czego służy Taśma poślizgowa?
dzieki niej uzyskujemy tzw. rysę kontrolowaną. masa szpachlowa nie łączy sie ze sciana
paweł Nicek to wtedy nie będzie pęknięcia? nie trza używać akrylu?
pęknięcie wyjdzie ale idealnie równe i praktycznie niezauważalne. na to jakaś masa elastyczne typu: akryl i gotowe
Po takim połączeniu. Przychodzi Malarz. Maluje od narożnika do narożnika i wychodzi. Nic nie pęka jest Git. Weź proszę Cię nie wciskaj kitu!
Tego się nie da słuchać pozdr.dla kumatych
Tez nie mogę tego słuchać. Prawdziwy fachowiec nie ma czasu na takie pierdoly.
@@robertidzikowski3867 hehe jak się robi na metry za psie grosze, to może i tak
ale jak robisz konkretną robotę u konkretnych ludzi, za konkretną kasę, to tam już jest wymaganie co do jakości
pozdro dla kumatych
Lepiej posłuchajcie to się może czegoś nauczycie, bo większość fachowców mądralińskich gówno wie o swojej robocie. "Pierdoły"... kurna, moi budowlańcy też mówili, że takie rozwiązania to pierdoły. A po roku muszę po patałachach poprawiać całą chałupę.
@@germandeathcamps8716 chmm moim zdanie tasma papierowa ktora sie klei do winkla nie peknie wiec nie wiem po co wgl ta tasma pozdro dla kumatych ps moge wysłac zdj ze nie peka. 3 lata temu poddasze zrobione kopalnia obok gdzie używają materiałów wybuchowych i sa silne wstrząsy i 0 pęknięć
@@slimeqush1 jak mnie zawsze śmieszy, to jak ktoś coś gdzieś zrobił i na podstawie tej pojedynczej roboty ustala normy i zasady dla wszystkiego, wszystkich i wszędzie :D
ludzie.....