Rynek w Rzeszowie z lotu ptaka

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 жов 2024
  • Rynek w Rzeszowie z lotu ptaka
    www.polskazdron...
    Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.
    Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega od pierwotnego. Współczesny rynek ma kształt nierównomiernego czworoboku, jest znacznie większy i posiada zabudowane tylko trzy pierzeje - północną, południową i wschodnią. Pozbawiona zabudowy jest natomiast zachodnia pierzeja, w której wznosi się jedynie ratusz.
    Ratusz jest najokazalszą budowlą rzeszowskiego rynku. Jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to na polecenie Mikołaja Spytka Ligęzy wzniesiono niewielki murowany budynek z wieżą, gankiem i przedsionkiem, otoczony licznymi kramnicami. Uszkodzony podczas najazdu Jerzego Rakoczego w XVII wieku, w kolejnym stuleciu remontowany i rozbudowany, dzisiejszy wygląd zyskał pod koniec XIX wieku. W ramach prowadzonych wówczas prac nadbudowano drugie piętro, wykonano reprezentacyjną klatkę schodową z dwiema górującymi nad nią wieżyczkami, a także urządzono dużą salę obrad.
    Zabudowę pozostałych trzech pierzei tworzą przede wszystkim jednopiętrowe, a niekiedy również dwupiętrowe kamieniczki, powstałe w okresie od XV do XIX wieku. Zachowane do dziś budynki zostały ukształtowane po wielkim pożarze, który w 1842 roku strawił większość domów. Dawniej drewniane lub częściowo murowane, ostateczny wygląd i wystrój architektoniczny otrzymały na przełomie XIX i XX wieku.
    Niestety, kamieniczki przez wiele lat były zaniedbywane, a ze względu na zagrożenie ze strony podziemnych wyrobisk, drążonych przed wiekami w celach obronnych i gospodarczych, brano pod uwagę nawet ich rozbiórkę. W latach 60. ubiegłego stulecia prowadzono prace ratunkowo-zabezpieczające, lecz zagrożenia nie udało się całkowicie wyeliminować.
    W następnej dekadzie doszło do poważnej awarii kolejnego budynku. Kilka lat po tej katastrofie, w 1977 roku, podjęto decyzję o zabezpieczeniu podziemi zgodnie z oryginalną metodą opracowaną przez profesora Zbigniewa Strzeleckiego. W efekcie rozpoczęto rewaloryzację całego rzeszowskiego Starego Miasta, która obejmowała nie tylko zabudowę rynku, ale też pobliskich uliczek. Prace podjęte zostały właściwie w ostatniej chwili, jednak niemal zrujnowana wówczas Starówka w końcu odzyskała swoje utracone piękno.
    Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi
    www.eholiday.p...
    Więcej naszych filmów znajdziecie na:
    www.polskazdron...
    Bądź na bieżąco i polub nas: / polskazdronapl
    Jesteśmy również na Instagramie @polskazdrona.pl / polskazdrona.pl

КОМЕНТАРІ •