To ja też wtrącę nieco o mobile-first indexing jako przedstawiciel branży SEO. Od zeszłego roku Google wprowadza globalnie mobile-first indexing jako nową metodę indeksowania stron i ustalania wyników wyszukiwania. Obecnie to strony mobilne mają priorytet dla robotów Googla i to od ich jakości, treści na nich dostępnych i szybkości ich działania może zależeć nasza pozycja w wyszukiwarce. Dlatego ogromny nacisk trzeba obecnie kłaść właśnie na strony mobilne.
Może zrobisz jakiegoś live lub odcinka gdzie zakodujesz jakąś prostą stronkę opowiadając przy tym różne ciekawostki czy tricki? Wydaje mi się że byłoby sporo zainteresowanych osób takim czymś a i nie musiałbyś marnować czasu na montowanie.
Bardzo mnie to stresuje XD Ale jak byś był na moim discord to czasami wrzucam twitcha jak coś programuję. Bo wtedy jest tam może z 8 osób oglądających a nie 400 :D
@@helloroman no skoro tak to chyba muszę odwiedzić discorda :) mimo wszystko mam nadzieję, że jednak dasz się skusić kiedyś na coś takiego. Nie musi być bardzo skomplikowana strona bo to tez czasu zajmuje wiadome, ale coś takiego gdzie początkujący mogliby "w boju" połączyć różne rzeczy w jednym projekcie :P
Zastanawiałem się właśnie nad definicją Mobile First. I tu snuła mi się w głowie myśl czy przypadkiem nie jest to działanie aplikacji na telefonie aniżeli praca od mobile do desktop. Ale taktyka pracy z mobile do desktop brzmi rozsądniej niż myśl, która gdzieś mi się tam w główce kłębiła! Dzięki za przytane informacje Romanie, coś nowego się nauczyłem :) Pozdrawiam
Może witryny AMP od Google? W jaki sposób poprawnie zbudować taką stronę - wspomnisz może w następnym odcinku przy okazji omawiając różnice między PWA a AMP
Miło słyszeć krytykę bootstrapowego grida, w pracy sporo się nawalczyłem żeby w ogóle współpracownicy zaakceptowali, że nie trzeba tego używać gdzie tylko się da.
Może coś o nauce myślenia programistycznego dla juniorów/osób przebranżawiających się. Jak zacząć myśleć skryptowo, znajdować logikę w kodzie ewentualnie jak trenować te umiejętności
Trochę się nie zgodzę z kolejnoscia kodowania. Ja Dalej koduje aplikacje w kolejności : desktop > tablet > mobile. Wszystko zależy od zaplanowania sobie kodu. Bajzel w kodzie dzieje się dopiero gdy dorabia się rzeczy na bieżąco. Kiedy layout rozwija się np. w ciągu roku lub dłużej - wtedy po jakimś czasie trzeba wszystko przepisać na nowo świeżym spojrzeniem
Kurczę, a ja się nie zgodzę z tym mobile first :P Może i samo podejście jest ok jeśli chodzi o ideologię ale... klient zamawiając stronę, oczekuje, żę dostanie projekt wersji desktop i dopiero po 100 zmianach i poprawkach klienta, można dopiero myśleć o wersji mobilnej. Tak więc na bazie tego co wykluje się na desktop można dopiero projektować wersje mobile i wtedy całe to mobile first jest bez sensu
Bo klient którego opisujesz ma błędne przekonanie, że większość ludzi używa kompa do przeglądania jego strony. Dlatego to Tobie płacą za bycie specjalistą i rekomendowanie rozwiązań, a nie klientowi który gdyby się znał, to by sobie to sam wszystko zrobił :D Obalanie podejscia mobile first arugmentem „bo klient myśli inaczej” nie ma żadnego sensu. Oczywiście są wyjątki od mobile first, ale to temat na dłuższą rozmowę.
Halo, Romanie, a co z bootstrap 4? Tam mamy kolumny "fixed" gdzie możesz dodać wieęcej niż 12 kolumn i wszystkie będą tej samej szerokości ("col" class).
Mam pytanie. Niecały rok temu nagrałeś film ze stronami dobrymi do nauki. Wiesz może czy na pluralsight (jak zrobiłem literówkę to sory) po zakończeniu okresu próbnego można poprostu zrezygnowac z używania serwisu? W sęsie poprostu po wyczerpaniu się okresu za darmo bez konsekwencji wyligować się i tyle xd?
Jak radzić sobie z błędami, które dziś są np Safari Mobile (szkoda strzępić ryja) czy w jakimś frameworku (issue jest otwarte), a których w przyszłości nie będzie już bo pójdzie bugfix. Komentować to jakimiś TODO? Wpisywać gdzieś do issue trackera? Jeśli ma się możliwość to olać bo na chrome działa? Teraz mam taki problem i aktualnie robie TODO ale nie wiem czy to odpowiednie rozwiązanie... A temat ode mnie to testowanie frontu - czy ma sens w ogóle w świecie gdzie się tak szybko zmienia? Dobry odcinek!
Aż tak szybko się nie zmienia ;) Poza tym dobrze napisane testy nie powinny się psuć przy jakichś zmianach np. w API frameworka. Teoretycznie testują one działanie aplikacji, więc takie niskopoziomowe rzeczy nie powinny mieć na to wielkiego wpływu.
Jak się z PHP nie korzysta - a np. Laravel lub Symfony? Zazwyczaj jest jakiś ORM do łączenia z bazą danych (np w Pythonowym Django z którego sam korzystam) - nie wiem jak jest w ExpressJS z tym bo nigdy nie pisałem w tym. Co do budowy backendu to albo piszesz aplikacje multipage gdzie często może starczyć backendowy framework + widoki oparte ma HTMLu i jakiś prosty JS itd, możesz tworzyć też RESTowe API żeby połączyć się z tymi nowoczesnymi frameworkami JS (np. React, Vue, Angular). A do do PHP: Facebook jest napisany w PHP z tego co mi wiadomo, te wszystkie WordPressy i strony na nich oparte. Może to taki niechlubny przykład ale też PornHub jest napisany w PHP (wiem od kolegi). Ogólnie to duża część internetu stoi na PHP. NodeJS (expressJS) ogółem nie dominuje w backendzie jak to niektórzy określają - jak patrzę na popularne serwisy to raczej jest duża różnorodność technologii backendowych. Zaletą jednak expressJS jest taka, że frontendowiec znając JavaScript może dość łatwo uczynić z Siebie fullstacka (nie musi sie uczyć np innego języka).
@@mdd003 Właśnie o to mi chodziło - obecnie na topie stoi Django (gdzie PHP stanowi tylko fragmenty), Express.JS zdobywa coraz większą popularność. Pamiętam czasy "przedframeworkowe" gdzie PHP było zaimplementowane bezpośrednio w pliki witryny, teraz raczej odstępuje się od tych metod. O ile mi wiadomo - facebook jest częściowo zbudowany na React-ie, instagram w pełni. A o ile mi wiadomo kodu PHP bezpośrednio do Reacta nie wrzucimy. Teraźniejsze metody komunikacji front-back robią się coraz bardziej rozwinięte ;)
@@adamsiekierski3133 nie da się wrzucić kodu PHP do Reacta ale można użyć PHP z Reactem. Aktualnie buduje się RESTowe API które może leżeć na np oddzielnym serwerze. Na jednym serwerze masz frontend a na drugim masz backend. Backend ma cała logikę biznesowa apki, dostęp do bazy danych a w frontendzie wykonujesz zapytania do API, metodami http (tzn do RESTowego API). Takie API można zbudować i w expressJS (ono akurat uchodzi za jeden z najlepszych do tworzenia RESTa), Laravelu, Django (jest taka biblioteka, która przyspiesza proces), Springu i wielu najpopularniejszych technologiach backendowych. Poza tym Instagram jest napisany w Django a jako frontend może mieć Reacta. Facebook jest napisany w PHP ale jako frontend używa Reacta (którego z resztą rozwijają). Ciężko by było, żeby aplikacja która obsługuje dane mógłby być napisana w całości w technologii frontendowej.
@@mdd003 To wiadomo. Mnie zawsze ciekawią sposoby w jakich Front łączy się z Backiem. Szczerze mówiąc nie przepadam za konceptem tworzenia REST'owego API do każdego projektu, ale web się zmienia ;). ExpressJS rzeczywiście ułatwia robotę, ale tęsknię za czasami kiedy najlepszą metodą był kod PHP w plikach witryny. No cóż, frameworki przyszłością webdevu :)
@@adamsiekierski3133 sam pisałem w czystym PHP i nie chciałbym jednak do tego wracać - wszystko walidujesz oddzielnie, nawalone ifów wszystko zmieszane z HTMLem, usuwasz znaki potencjalnie niebezpieczne ręcznie, zapytania do bazy też poprzez surowy SQL bez ORMa żadnego. Ale nie zmienia to faktu że PHP nauczył mnie pokory i łatwiej mi było w Django. Jeżeli interesują Ciebie alternatywy dla RESTa to poczytaj sobie o GraphQL - chwalony ale się pojawia kwestia dojrzałości tego projektu.
Z jednej strony to jest obowiązek designera, żeby Ci to dostarczyć. Z drugiej to Twój obowiązek, żeby nawet w przypadku braku designów zrobić absolutne minimum, żeby UX na mobilkach był przyzwoity.
W jednej kwestii się nie zgodzę. Ilość kodu w mobile first nie zawsze jest mniejsza, czasami niektóre reguły warto napisać pc first by móc nie musieć nadpisywać domyślnych styli.
hello roman Na przykład ukrywanie elementu przy pomocy "display: none" na wersji mobilnej, więc pierw musimy dać elementowi display none, potem powiedzmy display block. Zaś przy pomocy pc first unikniemy dodawania "display: block" wklejaj.pl/22724
@@krystian1993 ale to jest jedna linijka kodu ziom :D To nie na tym polega oszczędność - i w sumie to nie jest żadna oszczędność. Nikt rozsądny nie przejmuje się jedną linijką w tę w tamtą. Ja mówię o dopasowywaniu całego layoutu.
No tak, ale to tylko jeden mały przykład na jednej klasie małej klasie, wiec sugerowanie mobile first jako sposób na mniejszą ilość kodu jest nie do końca prawdą 🙂
@@krystian1993 tak jak mówiłem w odcinku - odpal sobie codepena, stwórz jakiś bardziej skomplikowany layout. Zacznij od Desktop -> Mobile, potem zrób mobile first. Jak skończysz, wpadnij jeszcze raz pogadać. Jestem przekonany, że wrócisz z innym przekonaniem. Szukanie na siłę przykładów tylko dla chęci udowodnienia mi, że nie mam racji to dość kiepska rozrywka jak na niedzielny wieczór :) Żaden profesjonalny frontend którego znam nie zaczyna tworzenia layoutów od desktopu.
Mam takie pytanie odnośnie procesu tworzenia w konwencji mobile first. Jeśli mam topbar który posiada "hamburgera", logo i jakąś ikonkę na urządzenia mobilne i na nich jest on na całą szerokość wyświetlacza, a na desktopie ma ten swój background, ale ta cześć która ma zawartość ma szerokość powiedzmy 62 rem. To na początku pisze tylko kod HTML pod telefon, czyli (zapis emmet) header.header>div.ham+h1.logo+div.search, a potem w trackie projektowania dopisujemy kolejny div.container, który będzie zawarty w .header.header dla dodania marginesów dla wersji stacjonarnej?
ziomek nikt nie czyta Ci w myślach xd Ale wydaje mi się, że chodzi o najpierw stylizowane strony pod telefon, a później ewentualne dodanie jakiś niezbednych elementów dla większych rozdzielczości? I tu ode mnie pytanie: mianowicie - bawimy się @media query czy jest lepsze rozwiązanie?
@@xSlavko221 Dzięki, za zgrabniejsze uchwycenie sedna o co mi chodzi. Tak, chodziło mi dodawanie dodatkowych tagów, które będą potrzebne do stylizacji przy wiekszych rozdzielczościach. Tzn. czy kod HTML rozrasta się wraz z kodem css, czy już pewnymi fragmenami kiedy wiemy, że będzemy go uzywać może być napisany nawet kiedy nie ma zadnych dla obecnych @media stylizacji.
Otóż chciałbym wiedzieć, do której szkoły mam pójść abym wyszedł „lepiej” na tym. Mam do wyboru dwie szkoły (związane z informatyką). Technikum na profil technik informatyk czy może liceum mat-fiz. Może zrobisz taki kilku minutowy filmik o tym. Z góry dziękuje
Polecasz kurs od Mirosława Zelenta na temat Javy? Będzie przydatny mimo tego, że był opublikowany kilka lat temu, czy lepiej uczyć się z innych źródeł?
Performance CSS - jak najbardziej fajny temat! :D
Dokładnie! Roman dawEj ;)
Podzielam zdanie!
Performance CSS? Zrób :-)!
Czy jest możliwość zrobienia odcinka o przykładowych zadaniach rekrutacyjnych dla juniorów?
Performance w CSS bylby swietnym tematem!
CSS performance to bardzo dobry pomysl ;)
To ja też wtrącę nieco o mobile-first indexing jako przedstawiciel branży SEO. Od zeszłego roku Google wprowadza globalnie mobile-first indexing jako nową metodę indeksowania stron i ustalania wyników wyszukiwania. Obecnie to strony mobilne mają priorytet dla robotów Googla i to od ich jakości, treści na nich dostępnych i szybkości ich działania może zależeć nasza pozycja w wyszukiwarce. Dlatego ogromny nacisk trzeba obecnie kłaść właśnie na strony mobilne.
Może zrobisz jakiegoś live lub odcinka gdzie zakodujesz jakąś prostą stronkę opowiadając przy tym różne ciekawostki czy tricki? Wydaje mi się że byłoby sporo zainteresowanych osób takim czymś a i nie musiałbyś marnować czasu na montowanie.
Bardzo mnie to stresuje XD Ale jak byś był na moim discord to czasami wrzucam twitcha jak coś programuję. Bo wtedy jest tam może z 8 osób oglądających a nie 400 :D
@@helloroman no skoro tak to chyba muszę odwiedzić discorda :) mimo wszystko mam nadzieję, że jednak dasz się skusić kiedyś na coś takiego. Nie musi być bardzo skomplikowana strona bo to tez czasu zajmuje wiadome, ale coś takiego gdzie początkujący mogliby "w boju" połączyć różne rzeczy w jednym projekcie :P
Może coś o bezpieczeństwie aplikacji webowych..warto wspomnieć ;-)
Zastanawiałem się właśnie nad definicją Mobile First. I tu snuła mi się w głowie myśl czy przypadkiem nie jest to działanie aplikacji na telefonie aniżeli praca od mobile do desktop. Ale taktyka pracy z mobile do desktop brzmi rozsądniej niż myśl, która gdzieś mi się tam w główce kłębiła! Dzięki za przytane informacje Romanie, coś nowego się nauczyłem :) Pozdrawiam
Nakreślone dwa kolejne, świetne tematy. Czekam z niecierpliwością. :)
Może witryny AMP od Google? W jaki sposób poprawnie zbudować taką stronę - wspomnisz może w następnym odcinku przy okazji omawiając różnice między PWA a AMP
Miło słyszeć krytykę bootstrapowego grida, w pracy sporo się nawalczyłem żeby w ogóle współpracownicy zaakceptowali, że nie trzeba tego używać gdzie tylko się da.
Dobra robota jak zwykle ;)
7:14 w tym momencie dałem like pod filmem 👍🏻
Standardowo lajk w ciemno
Może coś o nauce myślenia programistycznego dla juniorów/osób przebranżawiających się. Jak zacząć myśleć skryptowo, znajdować logikę w kodzie ewentualnie jak trenować te umiejętności
asynchroniczność w JavaScripcie ? i jak wpływa na wydajność aplikacji? oraz sam async tak osadzony w klamrach ?
Trochę się nie zgodzę z kolejnoscia kodowania. Ja Dalej koduje aplikacje w kolejności : desktop > tablet > mobile. Wszystko zależy od zaplanowania sobie kodu.
Bajzel w kodzie dzieje się dopiero gdy dorabia się rzeczy na bieżąco. Kiedy layout rozwija się np. w ciągu roku lub dłużej - wtedy po jakimś czasie trzeba wszystko przepisać na nowo świeżym spojrzeniem
Kurczę, a ja się nie zgodzę z tym mobile first :P Może i samo podejście jest ok jeśli chodzi o ideologię ale... klient zamawiając stronę, oczekuje, żę dostanie projekt wersji desktop i dopiero po 100 zmianach i poprawkach klienta, można dopiero myśleć o wersji mobilnej. Tak więc na bazie tego co wykluje się na desktop można dopiero projektować wersje mobile i wtedy całe to mobile first jest bez sensu
Bo klient którego opisujesz ma błędne przekonanie, że większość ludzi używa kompa do przeglądania jego strony. Dlatego to Tobie płacą za bycie specjalistą i rekomendowanie rozwiązań, a nie klientowi który gdyby się znał, to by sobie to sam wszystko zrobił :D Obalanie podejscia mobile first arugmentem „bo klient myśli inaczej” nie ma żadnego sensu. Oczywiście są wyjątki od mobile first, ale to temat na dłuższą rozmowę.
Performance CSS - dajesz !
Halo, Romanie, a co z bootstrap 4? Tam mamy kolumny "fixed" gdzie możesz dodać wieęcej niż 12 kolumn i wszystkie będą tej samej szerokości ("col" class).
Hej. Dzięki za kolejny fajny odcinek. Też chętnie usłyszę coś na temat CSS performance. Ostatnio robiłem właśnie animację na box Shadow 😁
Może jakiś odcinek o service workerach. Pozdrawiam :D
Performance css- jestem za 😉 Super odcinek 😊
Mam pytanie. Niecały rok temu nagrałeś film ze stronami dobrymi do nauki. Wiesz może czy na pluralsight (jak zrobiłem literówkę to sory) po zakończeniu okresu próbnego można poprostu zrezygnowac z używania serwisu? W sęsie poprostu po wyczerpaniu się okresu za darmo bez konsekwencji wyligować się i tyle xd?
więcej takich tematów!!! ^^
Roman jesteś nalepszy czekam na twóje kolejne filmy D
Zawinąłem na lekcji do toalety żeby obejrzeć xd. Świetny odcinek!
LOL XD
Jak radzić sobie z błędami, które dziś są np Safari Mobile (szkoda strzępić ryja) czy w jakimś frameworku (issue jest otwarte), a których w przyszłości nie będzie już bo pójdzie bugfix. Komentować to jakimiś TODO? Wpisywać gdzieś do issue trackera? Jeśli ma się możliwość to olać bo na chrome działa? Teraz mam taki problem i aktualnie robie TODO ale nie wiem czy to odpowiednie rozwiązanie...
A temat ode mnie to testowanie frontu - czy ma sens w ogóle w świecie gdzie się tak szybko zmienia?
Dobry odcinek!
Aż tak szybko się nie zmienia ;) Poza tym dobrze napisane testy nie powinny się psuć przy jakichś zmianach np. w API frameworka. Teoretycznie testują one działanie aplikacji, więc takie niskopoziomowe rzeczy nie powinny mieć na to wielkiego wpływu.
Jak ja kocham ten kanał
Performance CSS - bardzo proszę :)
Jak dzisiaj robi się backend? Node.js i jak wyglądają połączenia z bazą danych. Bo z PHP już się chyba nie korzysta?
Jak się z PHP nie korzysta - a np. Laravel lub Symfony? Zazwyczaj jest jakiś ORM do łączenia z bazą danych (np w Pythonowym Django z którego sam korzystam) - nie wiem jak jest w ExpressJS z tym bo nigdy nie pisałem w tym. Co do budowy backendu to albo piszesz aplikacje multipage gdzie często może starczyć backendowy framework + widoki oparte ma HTMLu i jakiś prosty JS itd, możesz tworzyć też RESTowe API żeby połączyć się z tymi nowoczesnymi frameworkami JS (np. React, Vue, Angular).
A do do PHP:
Facebook jest napisany w PHP z tego co mi wiadomo, te wszystkie WordPressy i strony na nich oparte. Może to taki niechlubny przykład ale też PornHub jest napisany w PHP (wiem od kolegi). Ogólnie to duża część internetu stoi na PHP. NodeJS (expressJS) ogółem nie dominuje w backendzie jak to niektórzy określają - jak patrzę na popularne serwisy to raczej jest duża różnorodność technologii backendowych. Zaletą jednak expressJS jest taka, że frontendowiec znając JavaScript może dość łatwo uczynić z Siebie fullstacka (nie musi sie uczyć np innego języka).
@@mdd003 Właśnie o to mi chodziło - obecnie na topie stoi Django (gdzie PHP stanowi tylko fragmenty), Express.JS zdobywa coraz większą popularność. Pamiętam czasy "przedframeworkowe" gdzie PHP było zaimplementowane bezpośrednio w pliki witryny, teraz raczej odstępuje się od tych metod. O ile mi wiadomo - facebook jest częściowo zbudowany na React-ie, instagram w pełni. A o ile mi wiadomo kodu PHP bezpośrednio do Reacta nie wrzucimy. Teraźniejsze metody komunikacji front-back robią się coraz bardziej rozwinięte ;)
@@adamsiekierski3133 nie da się wrzucić kodu PHP do Reacta ale można użyć PHP z Reactem.
Aktualnie buduje się RESTowe API które może leżeć na np oddzielnym serwerze. Na jednym serwerze masz frontend a na drugim masz backend. Backend ma cała logikę biznesowa apki, dostęp do bazy danych a w frontendzie wykonujesz zapytania do API, metodami http (tzn do RESTowego API). Takie API można zbudować i w expressJS (ono akurat uchodzi za jeden z najlepszych do tworzenia RESTa), Laravelu, Django (jest taka biblioteka, która przyspiesza proces), Springu i wielu najpopularniejszych technologiach backendowych. Poza tym Instagram jest napisany w Django a jako frontend może mieć Reacta. Facebook jest napisany w PHP ale jako frontend używa Reacta (którego z resztą rozwijają).
Ciężko by było, żeby aplikacja która obsługuje dane mógłby być napisana w całości w technologii frontendowej.
@@mdd003 To wiadomo. Mnie zawsze ciekawią sposoby w jakich Front łączy się z Backiem. Szczerze mówiąc nie przepadam za konceptem tworzenia REST'owego API do każdego projektu, ale web się zmienia ;). ExpressJS rzeczywiście ułatwia robotę, ale tęsknię za czasami kiedy najlepszą metodą był kod PHP w plikach witryny. No cóż, frameworki przyszłością webdevu :)
@@adamsiekierski3133 sam pisałem w czystym PHP i nie chciałbym jednak do tego wracać - wszystko walidujesz oddzielnie, nawalone ifów wszystko zmieszane z HTMLem, usuwasz znaki potencjalnie niebezpieczne ręcznie, zapytania do bazy też poprzez surowy SQL bez ORMa żadnego. Ale nie zmienia to faktu że PHP nauczył mnie pokory i łatwiej mi było w Django. Jeżeli interesują Ciebie alternatywy dla RESTa to poczytaj sobie o GraphQL - chwalony ale się pojawia kwestia dojrzałości tego projektu.
Hello Roman. Nigdzie na youtubie nie ma też o cookies.
Jak tak mobile first to tylko wtedy jak mamy gotowy projekt jak on ma wyglądać na mobile
Z jednej strony to jest obowiązek designera, żeby Ci to dostarczyć. Z drugiej to Twój obowiązek, żeby nawet w przypadku braku designów zrobić absolutne minimum, żeby UX na mobilkach był przyzwoity.
@@helloroman no tak ale jak dostanę tylko wersję na desktop to nie łatwiej od niej zacząć wtedy?
Cześć Roman! react + typescript
W jednej kwestii się nie zgodzę. Ilość kodu w mobile first nie zawsze jest mniejsza, czasami niektóre reguły warto napisać pc first by móc nie musieć nadpisywać domyślnych styli.
Jeszcze się nie spotkałem z takim wyjątkiem, a pisałem już dość sporo. Nawet jeśli bywa tak jak piszesz to są to jakieś absolutne wyjątki
hello roman Na przykład ukrywanie elementu przy pomocy "display: none" na wersji mobilnej, więc pierw musimy dać elementowi display none, potem powiedzmy display block. Zaś przy pomocy pc first unikniemy dodawania "display: block" wklejaj.pl/22724
@@krystian1993 ale to jest jedna linijka kodu ziom :D To nie na tym polega oszczędność - i w sumie to nie jest żadna oszczędność. Nikt rozsądny nie przejmuje się jedną linijką w tę w tamtą. Ja mówię o dopasowywaniu całego layoutu.
No tak, ale to tylko jeden mały przykład na jednej klasie małej klasie, wiec sugerowanie mobile first jako sposób na mniejszą ilość kodu jest nie do końca prawdą 🙂
@@krystian1993 tak jak mówiłem w odcinku - odpal sobie codepena, stwórz jakiś bardziej skomplikowany layout. Zacznij od Desktop -> Mobile, potem zrób mobile first. Jak skończysz, wpadnij jeszcze raz pogadać. Jestem przekonany, że wrócisz z innym przekonaniem. Szukanie na siłę przykładów tylko dla chęci udowodnienia mi, że nie mam racji to dość kiepska rozrywka jak na niedzielny wieczór :) Żaden profesjonalny frontend którego znam nie zaczyna tworzenia layoutów od desktopu.
wzorce w javascript, nic nie ma na yt
Myślałem, że narzekasz na CSS grid :)
Nigdy w życiu! Kocham CSS Grid
Gdzie suchar na początku?
Suchary są w czwartki ;)
Przedwczoraj dodałem komentarz z pomysłem, dziś film! 😱 Co tu się?! Świetna robota! Szanuję!
WOW! Bardzo ciekawy kanał :)
Chciałbym zostać w przyszłości programistą więc na pewno zostanę na dłużej ;D
wow, gdzie ja trafiłam :P fajnie Cię widzieć!
Siema Julka! Tyle lat!
Performance CSS - jestem za!
Chciałem dołączyć na discord ale pisze że zaproszenie jest przedawnione :/
spróbuj jeszcze raz, ono działa bankowo
@@helloroman niestety komunikat jak powyżej wczoraj i dziś sprawdzałem :( używałem linku z opisu filmu.
discord.gg/YPxJMR
Mam takie pytanie odnośnie procesu tworzenia w konwencji mobile first. Jeśli mam topbar który posiada "hamburgera", logo i jakąś ikonkę na urządzenia mobilne i na nich jest on na całą szerokość wyświetlacza, a na desktopie ma ten swój background, ale ta cześć która ma zawartość ma szerokość powiedzmy 62 rem. To na początku pisze tylko kod HTML pod telefon, czyli (zapis emmet) header.header>div.ham+h1.logo+div.search, a potem w trackie projektowania dopisujemy kolejny div.container, który będzie zawarty w .header.header dla dodania marginesów dla wersji stacjonarnej?
You lost me
czytam piąty raz i dalej nie wiem o co chodzi :D
ziomek nikt nie czyta Ci w myślach xd Ale wydaje mi się, że chodzi o najpierw stylizowane strony pod telefon, a później ewentualne dodanie jakiś niezbednych elementów dla większych rozdzielczości?
I tu ode mnie pytanie: mianowicie - bawimy się @media query czy jest lepsze rozwiązanie?
@@xSlavko221 Dzięki, za zgrabniejsze uchwycenie sedna o co mi chodzi. Tak, chodziło mi dodawanie dodatkowych tagów, które będą potrzebne do stylizacji przy wiekszych rozdzielczościach. Tzn. czy kod HTML rozrasta się wraz z kodem css, czy już pewnymi fragmenami kiedy wiemy, że będzemy go uzywać może być napisany nawet kiedy nie ma zadnych dla obecnych @media stylizacji.
@@LoganPL100 A ja 5 razy myślałem, że fajnie by było dodać do tego obrazek który byłby wniósł by 100 razy więcej niż mój opis
Animacje w CSS : p !
Otóż chciałbym wiedzieć, do której szkoły mam pójść abym wyszedł „lepiej” na tym. Mam do wyboru dwie szkoły (związane z informatyką). Technikum na profil technik informatyk czy może liceum mat-fiz. Może zrobisz taki kilku minutowy filmik o tym. Z góry dziękuje
Polecasz kurs od Mirosława Zelenta na temat Javy? Będzie przydatny mimo tego, że był opublikowany kilka lat temu, czy lepiej uczyć się z innych źródeł?
Roman nie zna Javy.
No, ale na kanale Mirosława Zelenta nie ma nic na temat Javy!
@@arturoarcik5253 ua-cam.com/video/OcwON22ctYc/v-deo.html
@@LyczeQQ JavaScript to nie Java. Lepiej się uczyć obecnego standardu, bo jednak prawie 5 lat dla webu to baaardzo duuużo czasu.
@@ChleboPL znasz może jakiś kanal/ stronę, która jest najbardziej na czasie?
To wstyd! :D
Dobre ni