Czy wiesz, że dzięki Victron Energy możesz mieć zasilanie 3-fazowe z jednej fazy? Ten system to umożliwia. To idealne rozwiązanie dla osób, które szukają stabilnego zasilania 230V w każdych warunkach - od awarii w sieci po pełne odłączenie od sieci (OFF GRID). Zobacz, jak ten system może rozwiązać różnorodne problemy energetyczne! 👉 Subskrybuj kanał i zostaw łapkę w górę, aby być na bieżąco z najnowszymi technologiami w świecie energii!
@@EkoNiezalezny ja tego nie neguje. Ja neguje cenę. Koszt amortyzacji jest kluczowy w tym ecoszajsie. Jeśli mogę pozyskać 11kw falownik za 4 tysiące i mogę je połączyć 6 sztuk . Uzyskać 3 fazy jedną fazę jak chce to po co przepłacać.. Tak między nami . Bojlerowi to chyba papę z dachu zerwało.
Dzięki. Szafy zawsze staramy się tak dobierać, aby ich wysokość była możliwie jak największa w stosunku do pomieszczenia. I oczywiście zarówno szafy jak i szyny montażowe muszą być o zwiększonej wytrzymałości, bo akumulatory lekkie nie są.
To zależy od mocy inwerterów, od tego jak bardzo system ma być skalowalny, jakie będą zużycia energii, z jakimi mocami i jaki będzie profil zużycia energii. Najlepiej napisz do mnie maila (kontakt w opisie każdego filmu) i podaj numer telefonu. Oddzwonię w wolnej chwili i omówimy temat.
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 Takich konfiguracji raczej się nie zrobi a już na pewno nie sprzęgnie się tego systemu z pełną analityką i AI. A Victrona jak najbardziej.
Czyli prawidłowo się autko zachowało. Według mnie prognoza to prognoza. Płacenie za coś, co nie miało miejsca to takie wirtualne podejście. Myślę, że trzeba napisać do ZE i zażądać, żeby za wpłacony depozyt z prognoz naliczali odsetki. Oni w końcu obracają tymi pieniędzmi i mają w ten sposób darmowy kredyt. W skali kraju to są miliardy złotych.
Ładny system. A ten jednofazowy rodzynek jest ciekawym rozwiązaniem dla wpinania agregatu, bo w ofercie Victrona nie ma dedykowanej ładowarki do LFP. No właśnie złodziej DC, jak go nazwałeś w filmie i smrat shunt to super sprawa pozwalająca na rozbudowywanie systemu o ciekawe dodatki. Szkoda tylko, że drugie cerbo jest potrzebne, wiem, że to ograniczenie konstrukcyjne. Aa ciekawi mnie czy może wiesz więcej w temacie powodów dla których Victron wymaga, by systemy rozdzielać poprzez drugie cerbo? Bo aspekt biznesowy jest dla mnie jasny. konfiguracyjny z poziomu VRM'a również. Natomiast czy jest coś jeszcze, albo czy widzisz jakieś zalety za tym idące?
Drugie Cerbo nie jest wymogiem. Jest zalecane przez Victrona. Natomiast ze względów monitoringu i sterowania dodatkowymi urządzeniami (tam np. są używane dodatkowe styczniki do pompy ciepła i grzałek) oraz widoczności tego wszystkiego w VRM - mocno polecane. Wiesz - myślę, że jak ktoś składa system za 200, 300 czy więcej tysięcy złotych, to te ekstra 2 tys. zł nie robi mu wielkiej różnicy. A id strony zarządzania i możliwości Node-RED jest na wagę złota.
Cześć. Mam instalację 37 KWP. Wszystko na Huawei, 2 falowniki ( 30 i 10 hybrydowy ) z magazynem 15 kwh. 79 paneli, każdy na optymalizacji. Da radę to przerobić na 3x Victron z Deye 30 kwh ? Najlepiej żeby optymalizatorów nie zmieniać w panelach, bo mam 79 :) Potrzebował bym z magazynem 50-60 KWH
@@EkoNiezalezny Dzięki za odpowiedź. I bez przerabiania ? 2 stare falowniki zostają Huawei ? optymalizatory także ? Stary magazyn 15 kwh Huawei także ? Tylko dokładam 50 kwh innego magazynu i 3x Victron ?
@@mikiniki1991 Tak dokładnie będzie. Cały system, który obecnie masz będzie się zachowywał jak każde inne urządzenie w domu. Czyli będzie zasilany przez Victrona i jego magazyn energii a falowniki będą między sobą współpracowały. Victron będzie tzw. retrofitem dla obecnego systemu. Wiele razy takie systemy robiłem i wiem, że to działa.
@@EkoNiezalezny Dzięki za odpowiedź. Odezwę się bliżej wiosny, będziemy działać. Mieszkam niedaleko Brzeska, Bochnii, także chyba niedaleko od Ciebie :)
Bardzo ciekawy materiał, dzięki! Inwestor nie pochwalił się może jaki agregat docelowo chce pod tą instalację podpiąć? Ja szukam czegoś na diesel relatywnie taniego, ;) co w okresach zimowych podładowałoby baterie ale też dobrze dogadywało się z Victron-em (w miarę czyste 50Hz itp).
Akurat nie wiem, co docelowo chce kupić, ale raczej coś, co będzie miało max 3-4 kW. Więcej nie ma sensu, bo ten mały Multiplus i tak więcej nie przyjmie. Ale jak szukasz generatora to szukaj polskiego FOGO. Super agregat (ja też go mam). Działa znakomicie, ma pełny sinus, 50Hz, autostart AVR i integruje się z Victornem perfekcyjnie.
Hej, właśnie takiej konfiguracji szukałem. Zastanawiam się jak można "oszczędzić". Rozumiem, że jak pisali przedmówcy, tego dodatkowego Multiplusa II 3000 można by było wziąć w GX, bez dodatkowego Cerbo i Toucha. Shunt rozumiem jest niezbędny?
Czy w sytuacji, gdyby system był w pełni wyspowy, można byłoby podłączyć agregat jednofazowy do jednego z Victronów pracujących w układzie trójfazowym?
Nie. To w ten sposób nie zadziała. Jeżeli mamy system trójfazowy, to wszystkie falowniki muszą dostać napięcie w danej fazie. Inaczej się nie zsynchronizują.
Ostatnio widzę, że zaczęliście montować więcej magazynów na modułach US5000 a wcześniej mówiłeś, że US3000 ostatecznie taniej wychodzą bo tańsze połączenia, coś się zmieniło? Wymagania klienta czy montujecie co jest dostępnego?
Nie. Cały czas montujemy i jedne i drugie. Zwyczajnie wiele osób chce mieć jak największą pojemność w pojedynczej obudowie i dlatego więcej jest US5000. Ale US3000C też sporo montujemy. Tu jeszcze wiele zależy od tego co i jak ma być używane. US5000 świetnie nadaje się do dużych pojemności i dużych prądów. Natomiast US3000C do mniejszych aplikacji lub do dużych, gdy inwestor chce lepiej porozkładać obciążenia per ogniwol.
Plantacje ziola w podziemiu. Zapewne "inwestycja" przekracza 1/3 (o ile nie wiecej) wartosci calej posiadlosci, wiec plantacja musi byc dosc pokazna. Lubie gadzety, a Victron jest zawsze na szczycie mojej listy zakupow. Jednak zdrowy rozsadek zawsze wygrywa, gdy matematyka zglasza przeinwestowanie projektu.
Nie ma to żadnego znaczenia. Innej możliwości i tak nie było a przewody są w grubej izolacji, także spokojnie może się po nich lać woda i nic nim nie będzie.
Ładowarka EV jest trójfazowa ale można do niej podłączyć także tylko jedną fazę. W tym jednak systemie działa jako urządzenie 3-fazowe i nawet gdyby ładowanie systemu było z jednej fazy, to falowniki zapewnią układ 3 faz w budynku. Czyli np. w skrajnym przypadku można wziąć z sieci jedną fazę i zbudować sobie 3 fazy w domu. Wtedy będzie się mniej płaciło do OSD (choć to niewielka różnica kwotowa), bo układ 1-fazowy jest trochę tańszy od 3-fazowego.
dlaczego nie zastosowałeś przełącznika agregat sieć na wejściu AC do Multiplus 15k i z przyłączeniem wspomnianego "agregat" do tego przełącznika ? Mam nadzieję, że nie chodziło o to, aby sprzedać dwa razy klientowi ...
Ta ładowareczka dość nieskomplikowana, spodziewałem się że ładowarka do samochodów będzie nieco bardziej skomplikowana. Przy okazji, dobrze widziałem że tam jest ESP32 jako kontroler tudzież moduł komunikacji?
Smart shunt 500ka ? Pod główne dc ??? Na 3 x 15 kVA ? Straszne spadki będą na shuncie . Na cholerę to drugie cerbo i drugi gx ??? 2000 PLN extra . Trzeba było postawić asystenta na aux na jednym multi na soc i tyle 😜
Ten shunt jest pod ten multiplus 3000VA a nie pod 15000VA. Bo to są 2 niezależne systemy i ten mały jest tylko do ładowania z agregatu oraz ewentualnie awaryjnie.
@ ok masz szczęście 😝 tak ja też stosuje multi np 5kVA jako dodatek ale bez stawiania kolejnego cerbo bo jest tam niepotrzebne . Wgrywam asystenta pod któryś styk z multi lub nawet używam zworki remote i można to na wiele sposobów podstawić pod główny ekran jako generator DC lub cokolwiek innego .
@@matt635d8 Można, przy czym tutaj chodziło jeszcze o to, aby w razie np. awarii któregoś z dużych Multiplusów mieć zasilanie na 1 fazie bez przerwowo i bez konieczności rekonfigurowania systemu.
@@matt635d8 Zasadniczo się nie psują. Ale to tylko elektronika i gdyby coś padło, to inwestor chce mieć na czas wymiany działającą choćby mini wersję. A 2 GX'y mają być, bo to COMBO i ma niezależnie pokazywać stan pracy jednego i drugiego systemu.
Można, ale to nie te same możliwości co Victron. Tutaj mamy możliwość pełnego OFF GRID, dodatkowo ładowanie samochodu z nadwyżek, inteligentne zarządzanie energią w taryfach dynamicznych i sterowanie innymi urządzeniami w domu i wiele, wiele innych możliwości.
Niewiem czy nie lepiej zastosowac Deye bez problemowo sam sie zastanawiam czy kobinowac z viktronem . viktron czy deye moze by sie kiedy jaki filmik ukazał wady zalety i.t.d.
@@kamusial porównałem kiedyś i wyszło bardzo podobnie do victronów albo bardzo blisko. Nie pamiętam jednak ile to było to nie chcę skłamać. Wartości oscylowały chyba jakoś między 60-120W na falownik ale pewnie dopiero sam się przekonam gdy osobiście to zmierzę u siebie. Mam też plan na wypadek gdyby auto konsumpcja falowników np zimą okazała się zbyt dużą przeszkodą i np dzienna produkcja z PV pokrywała by jedynie to zapotrzebowanie. Można wtedy wyłączyć falowniki i poprzez zewnętrzny MPPT podtrzymywać stan magazynu energi a może nawet i małą autokonsumpcje w domu. Albo choć mieć możliwość wykorzystania tego jako upsa. Przy baterii 90kWh powinno się to udać zrobić.
Te wieszaki trzymają inwertery nasuwa sie je od góry ale potem są jakieś śrubki blokujące? Bo sama grawitacja niby działa sle zawsze przez przypadek można podnieść i zrzucić.Odcinek za krótki każdy chciałby wiecej szczegółów 😅
Nie ma śrubek blokujących. One są Quattro 15000VA. Przy Multiplus-II falowniki wiszą własnym ciężarem a te 15000 ważą aż 80kg, więc nie ma opcji, aby przez przypadek je zrzucić. Do tego od spodu trzymają je grube przewody.
@EkoNiezalezny wieszałem ostatnio deye 12kw na mizernej ściance działowej 7.5cm pustak po drugiej stronie dałem wsporniki z kątownika plus mocowanie sufitowe.W deye jest płyta mocująca na 4 kołki wieszamy na nim falownik przez wystający wspornik plus z każdej ze stron są małe śrubki 3szt i myślę że to dobre rozwiązanie.
@@piotrbpm No każdy producent ma swoje rozwiązania. Victron akurat ma takie uchwyty. Ale wiedząc jakie są ściany bez problemu możemy dobrać odpowiedni sposób montażu. Gdyby trzeba było na przelot przez ścianę, to też jest to możliwe.
Kolega ma racje, tylko proszę pamiętać że Piotr jest z telekomunikacji, a przecież wiadomo jak to wyglądało więc On przenosi to się na elektrykę której się nie uczył. Kilka lat i może opanuje, aczkolwiek telekomunikacja robi swoje wiem bo też trochę tego się uczyłem jednak zmieniłem kierunek na energetykę.
@@piotrpiersa5459 Zgadza się - ja nie jestem elektrykiem ani energetykiem. Ale telekomunikacja, IT i energetyka to na tyle zbliżone branże, że możne je razem pożenić. Jemu zapewne chodziło o świadectwo kwalifikacji. Chłopaki mają a ja mieć nie muszę. Ja się zajmuje niskimi prądami tak jak w telekomunikacji, czyli 48V i to jest dla mnie wystarczające. Natomiast co wymyślił z tymi adresami, to nie mam pojęcia?
Bez problemu się wierci wkrętarką. Natomiast ilość wierteł czy otwornic wcale nie będzie mniejsza przy takiej liczbie otworów. Ponad 150 szt. musieliśmy wywiercić.
@@EkoNiezalezny wierciłem tak i tak, szlifierką wierci się ~5s otwór fi8 w twardym gresie, a koronki jeszcze nie zajeździłem mimo wywiercenia większej ilości niż te 150szt. Spróbuj, koronka fi 8 to kosztuje ~50zł 🙂 Tylko trzeba poćwiczyć wiercenie bo wierci się inaczej niż wiertłem, zaczyna się krawędzią a nie doczołowo.
@@Dariusz000 My tutaj wierciliśmy dwoma rodzajami wierteł. Jedno było stożkowe, ale do bani, 4 otwory i kosz. A drugie właśnie z czymś w rodzaju diamentowej koronki. Te drugie zdecydowanie lepsze i robiły około 20-25 otworów. Gdybyśmy mocniej przycisnęli wkrętarkę, to też bez problemu robi w kilka sekund, ale szkoda wiertła.
Ludzie to też nie mają w co pakować setek tysięcy złotych a wystarczy jedna iskra lub jakiś pożar i wszystko na złom ale chociaż złomiarzom będzie dobrze :) i skup złomu też będzie zadowolony :) 😎
Po co kupować auto za kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych jak jak jeden debil w trupie za 1000zł wjedzie w Ciebie i rozwali, po co budować dom np. na Śląsku jak przez szkody górnicze może w sekundę zniknąć z powierzchni ziemi itp. itd.
Szkoda, że takiego pytania nie zadali sobie w przedsiębiorstwach związanych z energetyką jakieś 20/30 lat temu, mając w 4 literach modernizację sieci energetycznej.
Zarabiają na tym polscy przedsiębiorcy i to jest najważniejsze. Niestety Polacy nie wyprodukowali rozwiązań, które byłyby porównywalne lub lepsze parametrycznie dlatego stosujemy te, które spełniają stawiane wysoko wymagania.
Czy wiesz, że dzięki Victron Energy możesz mieć zasilanie 3-fazowe z jednej fazy? Ten system to umożliwia. To idealne rozwiązanie dla osób, które szukają stabilnego zasilania 230V w każdych warunkach - od awarii w sieci po pełne odłączenie od sieci (OFF GRID). Zobacz, jak ten system może rozwiązać różnorodne problemy energetyczne!
👉 Subskrybuj kanał i zostaw łapkę w górę, aby być na bieżąco z najnowszymi technologiami w świecie energii!
przecież SMA Sunny Island już to robiły 25 lat temu...
@@michakot3498 Możliwe, ale SMA się zatrzymało i nie przyjęło na rynku a Victron tak. Do tego Vicrton mocno się cały czas rozwija.
Każdy chiński falownik to potrafi. Mówię ci Piotr odstaw mefedron.
@@grzegorzgodlewski9175 I właśnie z tego powodu, że to chińskie potrafienie jest jakie jest, to Victron wygrywa i jest numerem jeden.
@@EkoNiezalezny ja tego nie neguje. Ja neguje cenę. Koszt amortyzacji jest kluczowy w tym ecoszajsie. Jeśli mogę pozyskać 11kw falownik za 4 tysiące i mogę je połączyć 6 sztuk . Uzyskać 3 fazy jedną fazę jak chce to po co przepłacać.. Tak między nami . Bojlerowi to chyba papę z dachu zerwało.
Super praktyczne te szafy 👍👍👍. Ogólnie realizacja oczywiście efektowna!
Dzięki. Szafy zawsze staramy się tak dobierać, aby ich wysokość była możliwie jak największa w stosunku do pomieszczenia. I oczywiście zarówno szafy jak i szyny montażowe muszą być o zwiększonej wytrzymałości, bo akumulatory lekkie nie są.
Pięknie Piotr 🎉🎉🎉
prosto, przejrzyscie, fachowo - Kozak !
Dziękujemy. Mam nadzieję, że się wielu osobom przyda wiedza, że taki system tez bez problemu można na Victronie wykonać.
Sztos. Pozdrawiam
Dzięki wielkie, że oglądasz i jesteś. Każdy komentarz jest potrzebny.
Witam
Ciekawa realizacja. Jak to by wyglądało cenowo w takim układzie z 5 akumulatorami. Bez stacji ładowania samochodu. Pozdrawiam
To zależy od mocy inwerterów, od tego jak bardzo system ma być skalowalny, jakie będą zużycia energii, z jakimi mocami i jaki będzie profil zużycia energii. Najlepiej napisz do mnie maila (kontakt w opisie każdego filmu) i podaj numer telefonu. Oddzwonię w wolnej chwili i omówimy temat.
Piękna instalacja . Oby takich więcej .
5:19 Te panele na tej wiacie to one są jakoś posklejane i tworzą nieprzepuszczalny dach?
Z tego, co wiedziałem, to wykonawca zastosował uszczelnienia do pokryć fotowoltaicznych oraz uszczelniacz dekarski.
Super sprawa, korci mam Kie Niro i v2l z 3.6kw
Super Robota ;-)
Bardzo dziękujemy. Zawsze się staramy, aby każda realizacja była jak najlepiej wykonana.
Pytanko czy na hali na której jest dach z płyty PIR można stawiać fotowoltaike ? Czy jest to bezpieczne ?
Pozdrawiam ❤
Dzięki wielkie za komentarz. Takie to sztuczki na Victroniku robimy...
@EkoNiezalezny szpej kozak jest. Bezapelacyjnie.
@@mecenasonoffgrid Szpej, nie szpej, ale kozak z pewnością. Takie bajery jakie tu można zrobić, to mało który sprzęt potrafi.
@@EkoNiezaleznydeye nie potrafi?
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 Takich konfiguracji raczej się nie zrobi a już na pewno nie sprzęgnie się tego systemu z pełną analityką i AI. A Victrona jak najbardziej.
witam chyba największego w Polsce guru offgrid i pozdrawiam
Nie wiem, czy największego, ale miło coś takiego usłyszeć zwłaszcza od drugiego wielkiego OFF GRIDOWCA. Pozdrawiam Cię serdecznie.
I ta ladowareczka do auta ech żeby tak na foxie można było zrobić . Fajny układ może jak coś sypną z mojego prądu rozbuduje u siebie :-)
Robota jak lala malowana😊 pozdrawiam
A dziękujemy, dziękujemy. Dobrze, że jesteś, bo dawno Cię nie widziałem. Pozdrawiam.
SUPER SYSTEM
Witam ostatnio robiłam pranie z Kia iv6 😂poszło 👍🏻.Panie Piotrze mam pytanie z innej beczki czy faktury prognozowe trzeba płacić?
Czyli prawidłowo się autko zachowało. Według mnie prognoza to prognoza. Płacenie za coś, co nie miało miejsca to takie wirtualne podejście. Myślę, że trzeba napisać do ZE i zażądać, żeby za wpłacony depozyt z prognoz naliczali odsetki. Oni w końcu obracają tymi pieniędzmi i mają w ten sposób darmowy kredyt. W skali kraju to są miliardy złotych.
@ Dziękuję Panie Piotrze podobnie myślę na temat prognoz .Dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam 👋
Ładny system. A ten jednofazowy rodzynek jest ciekawym rozwiązaniem dla wpinania agregatu, bo w ofercie Victrona nie ma dedykowanej ładowarki do LFP. No właśnie złodziej DC, jak go nazwałeś w filmie i smrat shunt to super sprawa pozwalająca na rozbudowywanie systemu o ciekawe dodatki. Szkoda tylko, że drugie cerbo jest potrzebne, wiem, że to ograniczenie konstrukcyjne. Aa ciekawi mnie czy może wiesz więcej w temacie powodów dla których Victron wymaga, by systemy rozdzielać poprzez drugie cerbo? Bo aspekt biznesowy jest dla mnie jasny. konfiguracyjny z poziomu VRM'a również. Natomiast czy jest coś jeszcze, albo czy widzisz jakieś zalety za tym idące?
Drugie Cerbo nie jest wymogiem. Jest zalecane przez Victrona. Natomiast ze względów monitoringu i sterowania dodatkowymi urządzeniami (tam np. są używane dodatkowe styczniki do pompy ciepła i grzałek) oraz widoczności tego wszystkiego w VRM - mocno polecane. Wiesz - myślę, że jak ktoś składa system za 200, 300 czy więcej tysięcy złotych, to te ekstra 2 tys. zł nie robi mu wielkiej różnicy. A id strony zarządzania i możliwości Node-RED jest na wagę złota.
Wszystko ładnie wygląda, cenowo także nawet nie pytam.
Cześć. Mam instalację 37 KWP. Wszystko na Huawei, 2 falowniki ( 30 i 10 hybrydowy ) z magazynem 15 kwh. 79 paneli, każdy na optymalizacji. Da radę to przerobić na 3x Victron z Deye 30 kwh ? Najlepiej żeby optymalizatorów nie zmieniać w panelach, bo mam 79 :) Potrzebował bym z magazynem 50-60 KWH
Jasne, że się da. Victron spokojnie to ogarnie. Deye nie jest tu potrzebny do niczego.
@@EkoNiezalezny Dzięki za odpowiedź. I bez przerabiania ? 2 stare falowniki zostają Huawei ? optymalizatory także ? Stary magazyn 15 kwh Huawei także ? Tylko dokładam 50 kwh innego magazynu i 3x Victron ?
@@mikiniki1991 Tak dokładnie będzie. Cały system, który obecnie masz będzie się zachowywał jak każde inne urządzenie w domu. Czyli będzie zasilany przez Victrona i jego magazyn energii a falowniki będą między sobą współpracowały. Victron będzie tzw. retrofitem dla obecnego systemu. Wiele razy takie systemy robiłem i wiem, że to działa.
@@EkoNiezalezny Dzięki za odpowiedź. Odezwę się bliżej wiosny, będziemy działać. Mieszkam niedaleko Brzeska, Bochnii, także chyba niedaleko od Ciebie :)
@@mikiniki1991 Ja jestem z Częstochowy. Polska jest mała i wszędzie jest blisko 😉
Bardzo ciekawy materiał, dzięki! Inwestor nie pochwalił się może jaki agregat docelowo chce pod tą instalację podpiąć? Ja szukam czegoś na diesel relatywnie taniego, ;) co w okresach zimowych podładowałoby baterie ale też dobrze dogadywało się z Victron-em (w miarę czyste 50Hz itp).
Akurat nie wiem, co docelowo chce kupić, ale raczej coś, co będzie miało max 3-4 kW. Więcej nie ma sensu, bo ten mały Multiplus i tak więcej nie przyjmie. Ale jak szukasz generatora to szukaj polskiego FOGO. Super agregat (ja też go mam). Działa znakomicie, ma pełny sinus, 50Hz, autostart AVR i integruje się z Victornem perfekcyjnie.
@@EkoNiezalezny Dzięki serdeczne za info, już patrzę co to.
Hej, właśnie takiej konfiguracji szukałem. Zastanawiam się jak można "oszczędzić". Rozumiem, że jak pisali przedmówcy, tego dodatkowego Multiplusa II 3000 można by było wziąć w GX, bez dodatkowego Cerbo i Toucha. Shunt rozumiem jest niezbędny?
Czy w sytuacji, gdyby system był w pełni wyspowy, można byłoby podłączyć agregat jednofazowy do jednego z Victronów pracujących w układzie trójfazowym?
Nie. To w ten sposób nie zadziała. Jeżeli mamy system trójfazowy, to wszystkie falowniki muszą dostać napięcie w danej fazie. Inaczej się nie zsynchronizują.
@@EkoNiezalezny dziękuję
@@piotrsobolewski5886 Nie ma za co. Polecam się na przyszłość.
Ostatnio widzę, że zaczęliście montować więcej magazynów na modułach US5000 a wcześniej mówiłeś, że US3000 ostatecznie taniej wychodzą bo tańsze połączenia, coś się zmieniło? Wymagania klienta czy montujecie co jest dostępnego?
Nie. Cały czas montujemy i jedne i drugie. Zwyczajnie wiele osób chce mieć jak największą pojemność w pojedynczej obudowie i dlatego więcej jest US5000. Ale US3000C też sporo montujemy. Tu jeszcze wiele zależy od tego co i jak ma być używane. US5000 świetnie nadaje się do dużych pojemności i dużych prądów. Natomiast US3000C do mniejszych aplikacji lub do dużych, gdy inwestor chce lepiej porozkładać obciążenia per ogniwol.
Rozumiem potrzebę 2 cerbo ale czy nie lepiej było tego małego multiplusa kupić w wersji -GX? Wyszło by znacznie taniej niż samodzielna jednostka.
Można było, ale wtedy podgląd byłby tylko zdalny przez konsolę a tutaj ładnie mamy na miejscu wszystko przedstawione.
@@EkoNiezaleznypóki to świadoma decyzja inwestora to wszystko w porządku. W końcu cena to sprawa względna.
@@bartowl Ja też tak uważam. Cena to zawsze była, jest i będzie rzecz względna.
Nie to że bym się czepiał ale co Inwestor ma w tym domu że potrzebuje taki system ?
Plantacje ziola w podziemiu. Zapewne "inwestycja" przekracza 1/3 (o ile nie wiecej) wartosci calej posiadlosci, wiec plantacja musi byc dosc pokazna. Lubie gadzety, a Victron jest zawsze na szczycie mojej listy zakupow. Jednak zdrowy rozsadek zawsze wygrywa, gdy matematyka zglasza przeinwestowanie projektu.
Jaki to model tego multiplusa ?
To jest Multiplus-II 48/15000/200-100/100. Największa jednostka Victrona jaka jest dostępna w pojedynczym urządzeniu.
Czy przewody nie został poprowadzone zbyt blisko, instalacji wodnej ?
Nie ma to żadnego znaczenia. Innej możliwości i tak nie było a przewody są w grubej izolacji, także spokojnie może się po nich lać woda i nic nim nie będzie.
Można prosić o namiary do wykonawcy wiaty PV?
Jasne, że można. Napisz do mnie na maila, to Was skontaktuję. Oczywiście podaj numer telefonu.
A w drugą stronę - czy ładowarka EV zaakceptuje zasilanie z jednej fazy?
Ładowarka EV jest trójfazowa ale można do niej podłączyć także tylko jedną fazę. W tym jednak systemie działa jako urządzenie 3-fazowe i nawet gdyby ładowanie systemu było z jednej fazy, to falowniki zapewnią układ 3 faz w budynku. Czyli np. w skrajnym przypadku można wziąć z sieci jedną fazę i zbudować sobie 3 fazy w domu. Wtedy będzie się mniej płaciło do OSD (choć to niewielka różnica kwotowa), bo układ 1-fazowy jest trochę tańszy od 3-fazowego.
dlaczego nie zastosowałeś przełącznika agregat sieć na wejściu AC do Multiplus 15k i z przyłączeniem wspomnianego "agregat" do tego przełącznika ? Mam nadzieję, że nie chodziło o to, aby sprzedać dwa razy klientowi ...
Ta ładowareczka dość nieskomplikowana, spodziewałem się że ładowarka do samochodów będzie nieco bardziej skomplikowana.
Przy okazji, dobrze widziałem że tam jest ESP32 jako kontroler tudzież moduł komunikacji?
👍
Dziękujemy bardzo.
Smart shunt 500ka ? Pod główne dc ??? Na 3 x 15 kVA ? Straszne spadki będą na shuncie . Na cholerę to drugie cerbo i drugi gx ??? 2000 PLN extra . Trzeba było postawić asystenta na aux na jednym multi na soc i tyle 😜
Ten shunt jest pod ten multiplus 3000VA a nie pod 15000VA. Bo to są 2 niezależne systemy i ten mały jest tylko do ładowania z agregatu oraz ewentualnie awaryjnie.
@ ok masz szczęście 😝 tak ja też stosuje multi np 5kVA jako dodatek ale bez stawiania kolejnego cerbo bo jest tam niepotrzebne . Wgrywam asystenta pod któryś styk z multi lub nawet używam zworki remote i można to na wiele sposobów podstawić pod główny ekran jako generator DC lub cokolwiek innego .
@@matt635d8 Można, przy czym tutaj chodziło jeszcze o to, aby w razie np. awarii któregoś z dużych Multiplusów mieć zasilanie na 1 fazie bez przerwowo i bez konieczności rekonfigurowania systemu.
@@EkoNiezalezny przecież się nie psują :) 😝 ps no też działa jako inverter / charger bez gx
@@matt635d8 Zasadniczo się nie psują. Ale to tylko elektronika i gdyby coś padło, to inwestor chce mieć na czas wymiany działającą choćby mini wersję. A 2 GX'y mają być, bo to COMBO i ma niezależnie pokazywać stan pracy jednego i drugiego systemu.
Ty to grubo idziesz... Jak się bawić to się bawić, ;-)
No nie inaczej. Bo ma ogół liczy się grubość i długość 🤣🤣🤣
Dostępne są już 500 watowe panele.
A takie coś:
Agregat, mostek, ładowarka solarna.
Można, ale to nie te same możliwości co Victron. Tutaj mamy możliwość pełnego OFF GRID, dodatkowo ładowanie samochodu z nadwyżek, inteligentne zarządzanie energią w taryfach dynamicznych i sterowanie innymi urządzeniami w domu i wiele, wiele innych możliwości.
Bym wolał Deya jednego porządnego i z głowy a nie tyle tego wieszać ale kto co lubi pozdrawiam
Jeden deye 100 watów samoutrzymania, 3 victrony 300 Watów samoutrzymania
Niewiem czy nie lepiej zastosowac Deye bez problemowo sam sie zastanawiam czy kobinowac z viktronem . viktron czy deye moze by sie kiedy jaki filmik ukazał wady zalety i.t.d.
Ja wybrałem Deye: 3 szt X 6kW na fazę. Do tego magazyn ok 90kWh na ogniwach Lifepo4 280 Ah. Wszystko w trakcie realizacji.
@@rafal4897ciekaw jestem jaką będzie autokonsumpcja falowników bo to jeden z niewielu argumentów za victronem
@@kamusial porównałem kiedyś i wyszło bardzo podobnie do victronów albo bardzo blisko. Nie pamiętam jednak ile to było to nie chcę skłamać. Wartości oscylowały chyba jakoś między 60-120W na falownik ale pewnie dopiero sam się przekonam gdy osobiście to zmierzę u siebie. Mam też plan na wypadek gdyby auto konsumpcja falowników np zimą okazała się zbyt dużą przeszkodą i np dzienna produkcja z PV pokrywała by jedynie to zapotrzebowanie. Można wtedy wyłączyć falowniki i poprzez zewnętrzny MPPT podtrzymywać stan magazynu energi a może nawet i małą autokonsumpcje w domu. Albo choć mieć możliwość wykorzystania tego jako upsa. Przy baterii 90kWh powinno się to udać zrobić.
Te wieszaki trzymają inwertery nasuwa sie je od góry ale potem są jakieś śrubki blokujące? Bo sama grawitacja niby działa sle zawsze przez przypadek można podnieść i zrzucić.Odcinek za krótki każdy chciałby wiecej szczegółów 😅
Nie ma śrubek blokujących. One są Quattro 15000VA. Przy Multiplus-II falowniki wiszą własnym ciężarem a te 15000 ważą aż 80kg, więc nie ma opcji, aby przez przypadek je zrzucić. Do tego od spodu trzymają je grube przewody.
@EkoNiezalezny wieszałem ostatnio deye 12kw na mizernej ściance działowej 7.5cm pustak po drugiej stronie dałem wsporniki z kątownika plus mocowanie sufitowe.W deye jest płyta mocująca na 4 kołki wieszamy na nim falownik przez wystający wspornik plus z każdej ze stron są małe śrubki 3szt i myślę że to dobre rozwiązanie.
@@piotrbpm No każdy producent ma swoje rozwiązania. Victron akurat ma takie uchwyty. Ale wiedząc jakie są ściany bez problemu możemy dobrać odpowiedni sposób montażu. Gdyby trzeba było na przelot przez ścianę, to też jest to możliwe.
@@EkoNiezaleznydwa kołki na dole mpII, no chyba że te największe ich nie mają...
@@damiankaczmarek715 Powiem szczerze, że nigdy nie zwróciłem na to uwagi, czy MPII 15000 mają dodatkowe otwory montażowe. Muszę sprawdzić.
A wszystkie przołaczenia bez adresów w szafie . Widac że to wszystko przypadkowi ludzie po kursach instalują . Ktoś tam ma E lud D ?
Bez jakich adresów? Przypadkowo to może ktoś inny robi a nie my.
Kolega ma racje, tylko proszę pamiętać że Piotr jest z telekomunikacji, a przecież wiadomo jak to wyglądało więc On przenosi to się na elektrykę której się nie uczył. Kilka lat i może opanuje, aczkolwiek telekomunikacja robi swoje wiem bo też trochę tego się uczyłem jednak zmieniłem kierunek na energetykę.
@@EkoNiezalezny Nawet nie wiesz o co chodzi !!! . Nie ma nic gorszego jak amatorzy udajacych fachowców.
@@piotrpiersa5459 Zgadza się - ja nie jestem elektrykiem ani energetykiem. Ale telekomunikacja, IT i energetyka to na tyle zbliżone branże, że możne je razem pożenić. Jemu zapewne chodziło o świadectwo kwalifikacji. Chłopaki mają a ja mieć nie muszę. Ja się zajmuje niskimi prądami tak jak w telekomunikacji, czyli 48V i to jest dla mnie wystarczające. Natomiast co wymyślił z tymi adresami, to nie mam pojęcia?
@@andrzejkazmierczak4164 Myśl sobie co tam chcesz. Akurat mnie to nie rusza.
Obstawiam 120k pln :-)
Niestety nie trafiłeś 🤣 Ale próbuj dalej - do trzech razy sztuka...
Na wiacie bifacjale o wiele lepiej by się prezentowały od spodu
do wiercenia w gresie to się bierze szlifierkę kątową z wiertłem/otwornicą diamentową na m14 a nie wkrętarkę
wkrętarką to za karę chyba wiercą🤣
Bez problemu się wierci wkrętarką. Natomiast ilość wierteł czy otwornic wcale nie będzie mniejsza przy takiej liczbie otworów. Ponad 150 szt. musieliśmy wywiercić.
@@EkoNiezalezny wierciłem tak i tak, szlifierką wierci się ~5s otwór fi8 w twardym gresie, a koronki jeszcze nie zajeździłem mimo wywiercenia większej ilości niż te 150szt.
Spróbuj, koronka fi 8 to kosztuje ~50zł 🙂
Tylko trzeba poćwiczyć wiercenie bo wierci się inaczej niż wiertłem, zaczyna się krawędzią a nie doczołowo.
@@Dariusz000 My tutaj wierciliśmy dwoma rodzajami wierteł. Jedno było stożkowe, ale do bani, 4 otwory i kosz. A drugie właśnie z czymś w rodzaju diamentowej koronki. Te drugie zdecydowanie lepsze i robiły około 20-25 otworów. Gdybyśmy mocniej przycisnęli wkrętarkę, to też bez problemu robi w kilka sekund, ale szkoda wiertła.
@@EkoNiezalezny przetestuj, nie wrócisz już do wkrętarki
szlifierka, wosk do chłodzenia i do przodu
@@Dariusz000 Chętnie to sprawdzę. Podaj jakiś model, żebym mógł sobie o tym poczytać.
łądowanie auta u klienta czy klienta??
to już nie te czasy że u klienta się co najwyżej z lodówki co wyżarło, kawę zrobiło czy czasem pranie. Trzeba się rozwijać. ;D
Blokujesz mnie .
Ludzie to też nie mają w co pakować setek tysięcy złotych a wystarczy jedna iskra lub jakiś pożar i wszystko na złom ale chociaż złomiarzom będzie dobrze :) i skup złomu też będzie zadowolony :) 😎
Tak, najlepiej może od razu popełnić seppuku, bo wszystkiego szkoda i kiedyś się zniczy, a poza tym kosztuje.
Po co kupować auto za kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych jak jak jeden debil w trupie za 1000zł wjedzie w Ciebie i rozwali, po co budować dom np. na Śląsku jak przez szkody górnicze może w sekundę zniknąć z powierzchni ziemi itp. itd.
Robisz instalcje za setki tysiecy a pracownicy wygladają jak z lapanki. Nie stać cię na firmowy polar?
Ile to kosztuje i kto na tym zarabia gdzie jest rozwuj dla Polski gdzie nasze produkty?
Napychają kieszenie chińczykom
Szkoda, że takiego pytania nie zadali sobie w przedsiębiorstwach związanych z energetyką jakieś 20/30 lat temu, mając w 4 literach modernizację sieci energetycznej.
Zarabiają na tym polscy przedsiębiorcy i to jest najważniejsze. Niestety Polacy nie wyprodukowali rozwiązań, które byłyby porównywalne lub lepsze parametrycznie dlatego stosujemy te, które spełniają stawiane wysoko wymagania.
@@torqo7265 O właśnie - i to jest właściwe pytanie - dlaczego energetyka przez ostatnie 40 lat ma swoją sieć i jej odbiorców głęboko?
@@pawewiewiorka4285 Przy tej jakości produktów nawet Chińczykom warto napychać kieszenie.
👍
Jak zawsze dziękuję.