Pań to normalnie jest mistrzem w kilku słowach wiem o co chodzi oglądam Pana odcinki tu czy reduktor szumu teraz wiem jak wymienic kodesatory w yamaha cdx 860. Dziękuję bardzo
BGA - ball grid array - czyli sposób wykonania wyprowadzeń stosowany w technice SMT (powierzchniowy montaż) w postaci malutkich kuleczek cyny. Kuleczki są rozmieszczone pod strukturą komponentu (często na całej jego powierzchni) więc ten typ wyprowadzeń wykorzystuje się tam gdzie do maksimum trzeba wykorzystać małą przestrzeń przy sporej ilości wyprowadzeń układu scalonego. Przykład: pamięci dimm / so-dimm lub chipsety na płytach głównych. Układ po wylutowaniu może być ponownie wlutowany ale konieczny jest tzw reballing polegający na oczyszczeniu padów i ponownym naniesieniu kuleczek cyny przy pomocy specjalnego sita.
Wszysto pieknie wytlumaczone zwlaszcza dla tych wchodzacych w ten ciekawy swiat elektroniki. Niestety w 10:15 pokazany zostal podstawowy blad poniewaz NIE MOZNA podwazac elementow gortem ze wzgledu na warstwe ochronna na grocie, ja stosuje bardzo drogie groty (~80zl szt.) ale to bardzo zly nawyk i fajnie go nie uczyc nawet podswiadomie. Mimo ze jestem zaawansowanym elektronikiem z przyjemnoscia oglada sie te materialy filmowe, oby tak dalej! Nie jestesmy nie omylni, jestesmy tylko ludzmi.
Lutownice transformatorowe, a wlasciwie ich groty tez czesto sa pokryte specjalnie dobrana warstwa metalu/stopów ktorej uszkodzenie bardzo szybko zniszczy grot( doprowadzi do jego przepalenia), chyba ze w lutownicy transformatorowej lub kolbowej masz zwykly grot ze zwyklej miedzi to mozesz choc to tez zly nawyk ale czasami jak trzeba to trzeba.... Talie leemety mozna wylutowac na wiele sposobow, zalezy czy zalezy Ci na plycie PCB czy nie... mozna wylutowac to np nad gazem podgrzewajac tylna czesc plyty zazwyczaj niszczac ja ale nie ma to wielkiego znaczenia jesli tylko chcesz sobie odzyskac jakis komponent badz opalarka... Pamietaj zeby odciagac element jakims narzędziem zeby jak najkrocej byl narażony na temperaturę ... Sa specjalne stacje do rozlutowania czy podwójne lutownice ktore chwytaja element z obu stron o roznych koncowkach... tematu nie sposob tu opisac. Reasumujac, nie podwazamy grotem podzespołów choćby łapy świerzbiły, a jesli świerzbią znaczy ze nie masz odpowiedniego sprzetu:) np. taka lutownica ma juz grot o ktorym napisalem i czyscimy go tylko gabka z woda ale destylowana nie kranowka czy mineralizowana czy nie daj Boże przegotowana www.technika.krakow.pl/galerie/l/lutownica-transformatoro_2289.jpg
BGA = ball grid array - typ obudowy elementów elektronicznych, w której wyprowadzenia mają postać kulek ze stopu lutowniczego - lutuje się to nagrzewnicą - gorącym powietrzem
Ciekawą metodą do rozlutowania połączeń przelotowych jest wsunięcie igły lekarskiej w czasie grzania na nogę wylutowywanego elementu tak by przeszła przez otwór.A wracając do poprzedniego odcinka, myślałem, że zimnymi lutami nazywa się lut który jest pęknięty a nie kiepsko polutowany, byłem w błędzie?
Bardzo mi się podoba ten serial. Chciałbym dodać coś od siebie. W czasach prehistorycznych 40 lat temu używaliśmy do oczyszczania drutu miedzianego powlekanego emalią kawałka rury winidurowej wciskając ten drut razem z grotem lutownicy. Powstawały jakieś trujące gazy, ale drut był czysty. Był to jedyny sposób, żeby oczyścić z emalii linki złożonej z 20-tu drucików o średnicy 0,05 mm. Dzisiaj po 40 latach znowu się bawię elektroniką i używam tego sposobu, żeby oczyścić grot lutownicy.
Witam, super pomysł dla młodych adeptów, doceniam to w 100%, wiem że mało kto chce ujawniać pewne tajemnice własnego zawodu "Im więcej wiedzy u innych - tym mniej dla Ciebie". Chciałbym się odnieść do serii o lutowaniu. Wszystko fajnie pięknie jest wytłumaczone,:sprzęt, techniki, wiedza. Zastanawiam się tylko po co komuś nauka lutowania \ rozlutowania jak nie wiadomo jaki element jest uszkodzony, lub wymaga wymiany ?. Dobrze było by poświecić jakiś odcinek na zdiagnozowanie usterki, mając przed sobą jakaś płytę czy to od laptopa, monitora, tabletu...Spalone elementy widać po wizyjnej obserwacji, lecz przeważnie są one skutkiem uszkodzenia innego elementu na płycie. Myślę że taki odcinek były pomocny początkującym. Czekam na kolejne odcinki Serdecznie pozdrawiam
witam nie jestem elektronikiem ale czasami zdarza mi się wykonywać drobne naprawy elektryczne,bardzo podoba mi się seria o lutowaniu bo dosyć mocno wyczerpuje tematy lutowania Cu Sn Pb Au Ni Fe ,ale niektóre postkomunistycznych lub neochińskie urządzenia posiadają transformatory lub inne elementy wykonane z metali lekkich. ciekawym było by rozwinięcie serji o film muówiący o łączeniu przewodów np aluminiowych z miedzianymi to był by majstersztock.
Przydałaby się garść informacji o lutowaniu za pomocą spoiwa bez ołowiu. Czyli - lutowanie bezołowiowe. Coś dla hardkorów - minimum 4 warstwy, minimum 1.6mm grubości laminatu, 2oz, duże pola lutownicze - duże - mam tu na myśli minimum D2PAK, BGA - kompletnie bezołowiowo. Pozdrawiam.
Jeśli chodzi o zagadkę to Cycling MTB ma rację ale z własnego doświadczenia wiem że karty grafiki,xbox-y itp. z tego powodu bardzo cierpią a mianowicie zdarza się mnóstwo problemów np zimne luty , za bardzo naprężone pcb i podczas pracy przegrzewające się nadmiernie wyprowadzenia po prostu tracą elektryczne połączenie tzw. (zimny lut)
U nas w firmie jak mamy rozlutować elementy (a także je polutować) typu tranzystory mocy smd lub stabilizatory (takie jak były na filmie w okolicy 10min) to ustawiamy hotaira na statywie, który grzeje płytkę w trybie "ciągłym", a następnie grot lutownicy rozgrzany do około 400 stopni przykładamy do elementu i odlutowujemy. Jest to o tyle problematyczne, iż stosujemy cyny rohsowe, co niestety dość znacznie komplikuje cały proces odlutowywania. Mam nadzieję, że sposób może komuś się przydać ;) Pozdrawiam.
+Kanc1erz Z tego co wiem pierwszą część tego procesu tzw. pre-heating robi się z reguły w specjalnych (lub przerobionych ze zwykłych) piecykach. Wtedy wyjmuje się wstępnie nagrzaną płytę i rozlutowuje to co trzeba. Ale tego typu rozwiązania stosuje się głównie przy większej ilości elementów na płytkach wielowarstwowych lub obudowach układów typu BGA. Szkoda, że o tym nie wspomniano w odcinku.
8:10 I znów przewaga pistoletówki - ja np. robię grot w postaci mostka i - heja!!! Obie końcówki grzeją się jednocześnie. A drutem ukształtowanym w ramkę można wylutowywać za jednym grzaniem cały układ scalony. Pozdro
A co zrobić z tym jak podczas lutowania THT wokół padu zostaje topnik z spoiwa. I nie chodzi mi tu o mycie płytki ipą tylko co zrobić by do minimum zredukować ta niedogodność ?????
najważniejsza jest dobra rozlutownica niekoniecznie sc7000z, nawet taka zd 985 jest lepsza niż mechaniczny odsysacz :( co do lutownicy to częściej korzystam z mojej ulubionej transformatorowej zdz 75/45W niż ze stacji, kwestia wprawy i przyzwyczajenia :D do smd i się nie nadaje niestety...
Czy ktoś z was może mi wytłumaczyć dlaczego podczas wylutowywania elementu SMD musiałem ustawić moją grzałkę na 450C, luty nie chciały się topić dopiero kiedy dodałem swojej cyny(nałożyłem na stary lut) lut zrobił się płynny, i dało radę go oddesać wcześniej próbowałem godzinę i nic... Cyna którą kupiłem elegancko topi sie przy 335C. Temperaturę na grocie sprawdzałem, i jest prawidłowa.
takie pytanie a jak za długo będziemy grzać elementy ciepłym powietrzem czy też lutownicą nie ulegną uszkodzeniu ? bo widziałem w tym odcinku że po powierzchni układu scalonego było dmuchane ciepłe powietrze. kiedy powinno się odłożyć lutownicę żeby nie spalić ?
Poradnik super. Zabrakło mi tylko jak sobie radzić z gniazdami THT (USB, ETHERNET) na płytkach wielowarstwowych. Zawsze mam problem aby pozbyć się cyny z mocowań obudowy przylutowanych do masy układu, bądź samych pinów masowych. Macie na to jakiś sprawdzony sposób?
+Piotr Kosewski ja mam, choć sam sposób jest prymitywny i trochę niebezpieczny bo można się poparzyć, mianowicie na pole lutownicze nanoszę topnik, porządnie nagrzewam aż cyna ładnie się "rozpuści" a następnie używam sprężonego powietrza. Sposób sprawdzony choć trzeba uważać. Po takiej operacji uważnie trzeba przejrzeć całą płytkę bo drobinki cyny mogą się gdzieś dostać i powodować zwarcie. Ja później czyszczę całą płytkę izopropanolem i resztki brudu zdmuchuję sprężonym powietrzem.
+Piotr Kosewski Nie rozumiem o co ci chodzi. Wnioskuje że masz pozostałość nadmierna cyny i co z tym zrobić? Plecionką odessać tyle że grubszą. Czasem można zamiast plecionki użyć przewód miedziany linkę. Ściąga się izolację na ok 2cm robi się mała miotełka i grzejemy cynę przykładamy i wciąga jak plecionka. Przewód 1mm2 1.5mm2 i ostatecznie 2.5mm2 i można se radzić. Można tez spróbować wykorzystać oplot z przewodu antenowego jako plecionkę. Kurna zdmuchiwać? Ja cie .... można też odsysaczem zassać co nieco a resztę plecionką.
+zdzisiek Pabianice niestety gdy laminat ma czasami ponad 2mm grubości a gniazdo(np. ethernet) jest lutowane w dwóch stron, trzeba cholernie mocno zagrzać całość aby ściągnąć resztki cyny plenionką, zazwyczaj skutkuje to oderwaniem pola lutowniczego... Tak jak pisałem wyżej, zdmuchiwanie to bardzo prymitywny sposób(raczej go nie polecam) jednak ma swoje zalety, przede wszystkim jest szybkie i nie naruszam za bardzo pola lutowniczego(wiedząc, że będę wymieniał to gniazdo jeszcze nie raz na tej samej pcb)
Jedna z nielicznych zagadek na którą znam odpowiedź bez szukania, ponieważ mam xboxa 360 w których zimne luty układów BGA zdarzały się często (w moim nie usterka wystąpiła ale pamiętam bo czytałem o tym przed zakupem). Jest też spore spektrum domowych napraw (pieczenie płyty głównej w piekarniku, grzanie opalarką, czy dokręcanie mocniej chłodzenia). Są też firmy które robią reballing przy użyciu kulek ze spoiwa zawierającego ołów.
Często do rozlutowywania używam sprężonego powietrza.Metoda jest skuteczna w opór.Niestety trzeba później czyścić wszystko z kuleczek cyny.Ale pola lutownicze są czyste.Jestem amatorem ale ta metoda pozwoliła mi na skuteczną wymianę wielu elementów{zwaszcza tych dużżych}
A tam ciężko wrócić do odsysacza. Ja mam tak umięśniony kciuk, że śruby kolejowe jestem w stanie odkręcać. Lutownica oporowa, kalafonia i odsysacz i żadna płytka jednostronna nie jest mi straszna, a czasami robię to na czas, dla przyjemności
+Domcio 102 mam taką i szczerze wystarczy zwykła rozlutownica za 200-300zł chińska - ZD915. Dysze mają podobne wymiary, imo powinny być jeszcze 2mm do np. odlutowywania radiatorów, a chińskie kończą się na 1.3mm, denona na 1.5mm
chyba nie chodziło o to co to bga bo łatwo poszukać informacji na ten temat tylko o sita bga przedstawione na zdjęciu? jesli tak to są to sita które pomagają nanieść kulki bga na wyprowadzenia elementu bga. Kulki są odpowiednikami nóżek które topione są w procesie lutowania elementów bga
Taki jest problem z elementami smd dwu-koncówkowymi? Ja szybko nagrzewam jedną lutownicą jedną i drugą strone i po problemie :) W dwie lutownice to nie ma sensu się bawić
+Piotr Minda Są awaryjne dzięki kochanej Unii Europejskiej, która w lutowaniu przemysłowym zakazała stosowania dodatku ołowiu w spoiwie lutowniczym. Starsze laptopy też posiadały układy lutowane BGA a potrafią wytrzymać do dzisiaj - lepsze spoiwo i tyle w temacie.
+Piotr Minda no w końcu między innymi w ten sposób napędza się sprzedaż. Obudowy też są osłabiane i często nowe laptopy po 2 czy 3 rozkręceniach nie mają połowy gwintów etc. Pod przykrywką pseudo-ekologii UE napędza sprzedaż sprzętu, i przyczynia się bezpośrednio do produkcji setek ton elektrośmieci, ale że wywożą je do Afryki to siedzą już cicho, bo po co więcej osób ma być tego świadoma... Niestety takie czasy
Tymi trzema odcinakami, niebo mi osłoniłeś dobry człowieku.
6 lat, a ja dalej czekam na 4 część
8
Temat wyczerpany.
Pań to normalnie jest mistrzem w kilku słowach wiem o co chodzi oglądam Pana odcinki tu czy reduktor szumu teraz wiem jak wymienic kodesatory w yamaha cdx 860. Dziękuję bardzo
najbardziej wartościowy kanał na yt, dzięki
BGA - ball grid array - czyli sposób wykonania wyprowadzeń stosowany w technice SMT (powierzchniowy montaż) w postaci malutkich kuleczek cyny. Kuleczki są rozmieszczone pod strukturą komponentu (często na całej jego powierzchni) więc ten typ wyprowadzeń wykorzystuje się tam gdzie do maksimum trzeba wykorzystać małą przestrzeń przy sporej ilości wyprowadzeń układu scalonego. Przykład: pamięci dimm / so-dimm lub chipsety na płytach głównych. Układ po wylutowaniu może być ponownie wlutowany ale konieczny jest tzw reballing polegający na oczyszczeniu padów i ponownym naniesieniu kuleczek cyny przy pomocy specjalnego sita.
Nie było podanego rozwiązania zagadki z 2 części lutowania :)
btw. super kanał z jeszcze lepszym prowadzącym!
Wielkie dzięki obejrzałem wszystkie 3 części i naprawdę mi pomogłeś. :D
Ech, 3 odcinki o lutowaniu. Dobre i tyle. Czekam z niecierpliwością na odcinek o płytkach PCB.
Cześć. Może teraz po odcinkach o lutowaniu warto byłoby zrobić odcinek o czyszczeniu PCB? czym to robić, na co uważać? Pozdrawiam :)
Wszysto pieknie wytlumaczone zwlaszcza dla tych wchodzacych w ten ciekawy swiat elektroniki. Niestety w 10:15 pokazany zostal podstawowy blad poniewaz NIE MOZNA podwazac elementow gortem ze wzgledu na warstwe ochronna na grocie, ja stosuje bardzo drogie groty (~80zl szt.) ale to bardzo zly nawyk i fajnie go nie uczyc nawet podswiadomie. Mimo ze jestem zaawansowanym elektronikiem z przyjemnoscia oglada sie te materialy filmowe, oby tak dalej! Nie jestesmy nie omylni, jestesmy tylko ludzmi.
Jak myślisz w takim momencie można użyć lutownicy transformatorowej ? W jaki inny sposób wylutować taki element ? Profesjonalnie jak to się robi ?
Lutownice transformatorowe, a wlasciwie ich groty tez czesto sa pokryte specjalnie dobrana warstwa metalu/stopów ktorej uszkodzenie bardzo szybko zniszczy grot( doprowadzi do jego przepalenia), chyba ze w lutownicy transformatorowej lub kolbowej masz zwykly grot ze zwyklej miedzi to mozesz choc to tez zly nawyk ale czasami jak trzeba to trzeba.... Talie leemety mozna wylutowac na wiele sposobow, zalezy czy zalezy Ci na plycie PCB czy nie... mozna wylutowac to np nad gazem podgrzewajac tylna czesc plyty zazwyczaj niszczac ja ale nie ma to wielkiego znaczenia jesli tylko chcesz sobie odzyskac jakis komponent badz opalarka... Pamietaj zeby odciagac element jakims narzędziem zeby jak najkrocej byl narażony na temperaturę ... Sa specjalne stacje do rozlutowania czy podwójne lutownice ktore chwytaja element z obu stron o roznych koncowkach... tematu nie sposob tu opisac. Reasumujac, nie podwazamy grotem podzespołów choćby łapy świerzbiły, a jesli świerzbią znaczy ze nie masz odpowiedniego sprzetu:) np. taka lutownica ma juz grot o ktorym napisalem i czyscimy go tylko gabka z woda ale destylowana nie kranowka czy mineralizowana czy nie daj Boże przegotowana www.technika.krakow.pl/galerie/l/lutownica-transformatoro_2289.jpg
Jak ja się męczyłem wczesniej. Super odcinek :)
BGA = ball grid array - typ obudowy elementów elektronicznych, w której wyprowadzenia mają postać kulek ze stopu lutowniczego - lutuje się to nagrzewnicą - gorącym powietrzem
Witam!Jest to urzadzenie posiadajace otwory -tak zwane sito na ktore dajemy male kulki w celu przylutowania ukladow typu BGA.
Bardzo mi się podoba skorzystam z podanych informacji.
Ciekawą metodą do rozlutowania połączeń przelotowych jest wsunięcie igły lekarskiej w czasie grzania na nogę wylutowywanego elementu tak by przeszła przez otwór.A wracając do poprzedniego odcinka, myślałem, że zimnymi lutami nazywa się lut który jest pęknięty a nie kiepsko polutowany, byłem w błędzie?
Do ustawiania kulek pod procesor do przylutowania:)
Bardzo mi się podoba ten serial. Chciałbym dodać coś od siebie. W czasach prehistorycznych 40 lat temu używaliśmy do oczyszczania drutu miedzianego powlekanego emalią kawałka rury winidurowej wciskając ten drut razem z grotem lutownicy. Powstawały jakieś trujące gazy, ale drut był czysty. Był to jedyny sposób, żeby oczyścić z emalii linki złożonej z 20-tu drucików o średnicy 0,05 mm. Dzisiaj po 40 latach znowu się bawię elektroniką i używam tego sposobu, żeby oczyścić grot lutownicy.
Witam, super pomysł dla młodych adeptów, doceniam to w 100%, wiem że mało kto chce ujawniać pewne tajemnice własnego zawodu "Im więcej wiedzy u innych - tym mniej dla Ciebie". Chciałbym się odnieść do serii o lutowaniu. Wszystko fajnie pięknie jest wytłumaczone,:sprzęt, techniki, wiedza. Zastanawiam się tylko po co komuś nauka lutowania \ rozlutowania jak nie wiadomo jaki element jest uszkodzony, lub wymaga wymiany ?. Dobrze było by poświecić jakiś odcinek na zdiagnozowanie usterki, mając przed sobą jakaś płytę czy to od laptopa, monitora, tabletu...Spalone elementy widać po wizyjnej obserwacji, lecz przeważnie są one skutkiem uszkodzenia innego elementu na płycie. Myślę że taki odcinek były pomocny początkującym.
Czekam na kolejne odcinki
Serdecznie pozdrawiam
Witam!
Liczę na odcinek związany z doborem zamienników poszczególnych elementów elektronicznych, poprzez zagladanie do datasheet :)
Pozdrawiam
Bardzo dziękuję ! świetny materiał, bardzo mi pomogły wszystkie filmy o lutowaniu.
Dzięki za pokaz.
9:16 - Lepiej jest nie szorować plecionką w poprzek podłużnych padów, a wzdłuż nich, aby zmniejszyć szansę na ich oderwanie ;-)
+RicoElectrico Może nie odpadną ale soldermaska, poleci.
witam nie jestem elektronikiem ale czasami zdarza mi się wykonywać drobne naprawy elektryczne,bardzo podoba mi się seria o lutowaniu bo dosyć mocno wyczerpuje tematy lutowania Cu Sn Pb Au Ni Fe ,ale niektóre postkomunistycznych lub neochińskie urządzenia posiadają transformatory lub inne elementy wykonane z metali lekkich. ciekawym było by rozwinięcie serji o film muówiący o łączeniu przewodów np aluminiowych z miedzianymi to był by majstersztock.
Przydałaby się garść informacji o lutowaniu za pomocą spoiwa bez ołowiu. Czyli - lutowanie bezołowiowe. Coś dla hardkorów - minimum 4 warstwy, minimum 1.6mm grubości laminatu, 2oz, duże pola lutownicze - duże - mam tu na myśli minimum D2PAK, BGA - kompletnie bezołowiowo. Pozdrawiam.
Jeśli chodzi o zagadkę to Cycling MTB ma rację ale z własnego doświadczenia wiem że karty grafiki,xbox-y itp. z tego powodu bardzo cierpią a mianowicie zdarza się mnóstwo problemów np zimne luty , za bardzo naprężone pcb i podczas pracy przegrzewające się nadmiernie wyprowadzenia po prostu tracą elektryczne połączenie tzw. (zimny lut)
10:34 BGA czeka :D bardzo chciałbym cz.4 o BGA właśnie, nie ma nic konkretnego o BGA w PL
Super robota 💪
U nas w firmie jak mamy rozlutować elementy (a także je polutować) typu tranzystory mocy smd lub stabilizatory (takie jak były na filmie w okolicy 10min) to ustawiamy hotaira na statywie, który grzeje płytkę w trybie "ciągłym", a następnie grot lutownicy rozgrzany do około 400 stopni przykładamy do elementu i odlutowujemy. Jest to o tyle problematyczne, iż stosujemy cyny rohsowe, co niestety dość znacznie komplikuje cały proces odlutowywania. Mam nadzieję, że sposób może komuś się przydać ;)
Pozdrawiam.
+Kanc1erz Z tego co wiem pierwszą część tego procesu tzw. pre-heating robi się z reguły w specjalnych (lub przerobionych ze zwykłych) piecykach. Wtedy wyjmuje się wstępnie nagrzaną płytę i rozlutowuje to co trzeba. Ale tego typu rozwiązania stosuje się głównie przy większej ilości elementów na płytkach wielowarstwowych lub obudowach układów typu BGA. Szkoda, że o tym nie wspomniano w odcinku.
Aha,ja sobie oglądam,ale obraz rozmazany.Idę pooglądać gdzieś indziej.
kiedyś to było 😁
a teraz już nie jest
wszystko drogie;
taki żarcik; seria o lutowaniu dobra, dzięki za pomoc; pozdrawiam
super odcinek! wkoncu cos wiem xd
8:10 I znów przewaga pistoletówki - ja np. robię grot w postaci mostka i - heja!!!
Obie końcówki grzeją się jednocześnie. A drutem ukształtowanym w ramkę można wylutowywać za jednym grzaniem cały układ scalony.
Pozdro
Wszystkie odcinki mega profesjonalne. Ale: [pęseta] nie [pinceta] :)
Zrobiłby Pan kiedyś odcinek w którym poruszy Pan kwestię formowania kondensatorów elektrolitycznych? Co to, po co i jak to się robi
dziekuje
A co zrobić z tym jak podczas lutowania THT wokół padu zostaje topnik z spoiwa. I nie chodzi mi tu o mycie płytki ipą tylko co zrobić by do minimum zredukować ta niedogodność ?????
Muszę jeszcze trochę poćwiczyć lutowanie żeby nauczyć się naprawiać sprzęt
było super
najważniejsza jest dobra rozlutownica niekoniecznie sc7000z, nawet taka zd 985 jest lepsza niż mechaniczny odsysacz :(
co do lutownicy to częściej korzystam z mojej ulubionej transformatorowej zdz 75/45W niż ze stacji, kwestia wprawy i przyzwyczajenia :D
do smd i się nie nadaje niestety...
Szkoda że nie da sie dać 100 subów
Czy ktoś z was może mi wytłumaczyć dlaczego podczas wylutowywania elementu SMD musiałem ustawić moją grzałkę na 450C, luty nie chciały się topić dopiero kiedy dodałem swojej cyny(nałożyłem na stary lut) lut zrobił się płynny, i dało radę go oddesać wcześniej próbowałem godzinę i nic... Cyna którą kupiłem elegancko topi sie przy 335C. Temperaturę na grocie sprawdzałem, i jest prawidłowa.
takie pytanie a jak za długo będziemy grzać elementy ciepłym powietrzem czy też lutownicą nie ulegną uszkodzeniu ? bo widziałem w tym odcinku że po powierzchni układu scalonego było dmuchane ciepłe powietrze. kiedy powinno się odłożyć lutownicę żeby nie spalić ?
☆☆☆ Kto z Was pamięta placówkę ZURiT ? Dla przypomnienia lata 1960 nsprawiano tam sprzęt typu radia, adaptery, magnetofon i telewizory czarno białe .
w wejherowie zurt działa nadal także jako sklep z elektroniką, sam też w jednym pracowałem, a nie jestem stary :P
Pga to rodzaj gniazda procesorów Intel i amd mam 9 lat xd i oglądam cię od 6 roku życia lutownicę miałem w ręku w wieku 3 lat
Poradnik super. Zabrakło mi tylko jak sobie radzić z gniazdami THT (USB, ETHERNET) na płytkach wielowarstwowych. Zawsze mam problem aby pozbyć się cyny z mocowań obudowy przylutowanych do masy układu, bądź samych pinów masowych.
Macie na to jakiś sprawdzony sposób?
+Piotr Kosewski ja mam, choć sam sposób jest prymitywny i trochę niebezpieczny bo można się poparzyć, mianowicie na pole lutownicze nanoszę topnik, porządnie nagrzewam aż cyna ładnie się "rozpuści" a następnie używam sprężonego powietrza. Sposób sprawdzony choć trzeba uważać. Po takiej operacji uważnie trzeba przejrzeć całą płytkę bo drobinki cyny mogą się gdzieś dostać i powodować zwarcie. Ja później czyszczę całą płytkę izopropanolem i resztki brudu zdmuchuję sprężonym powietrzem.
+womax14 masakra :》
+womax14 hehehe, no nie znam się aż tak bardzo, ale Twój sposób wydaję się bardzo hadrcorowy! :D
+Piotr Kosewski
Nie rozumiem o co ci chodzi.
Wnioskuje że masz pozostałość nadmierna cyny i co z tym zrobić?
Plecionką odessać tyle że grubszą.
Czasem można zamiast plecionki użyć przewód miedziany linkę. Ściąga się izolację na ok 2cm robi się mała miotełka i grzejemy cynę przykładamy i wciąga jak plecionka. Przewód 1mm2 1.5mm2 i ostatecznie 2.5mm2 i można se radzić. Można tez spróbować wykorzystać oplot z przewodu antenowego jako plecionkę.
Kurna zdmuchiwać? Ja cie .... można też odsysaczem zassać co nieco a resztę plecionką.
+zdzisiek Pabianice niestety gdy laminat ma czasami ponad 2mm grubości a gniazdo(np. ethernet) jest lutowane w dwóch stron, trzeba cholernie mocno zagrzać całość aby ściągnąć resztki cyny plenionką, zazwyczaj skutkuje to oderwaniem pola lutowniczego... Tak jak pisałem wyżej, zdmuchiwanie to bardzo prymitywny sposób(raczej go nie polecam) jednak ma swoje zalety, przede wszystkim jest szybkie i nie naruszam za bardzo pola lutowniczego(wiedząc, że będę wymieniał to gniazdo jeszcze nie raz na tej samej pcb)
2:20 trzeba użyć Hot Air
Co to za układ z wyjściem VGA i logiem Dell?
super
Woow jestem 50 000 widzem filmu
Jedna z nielicznych zagadek na którą znam odpowiedź bez szukania, ponieważ mam xboxa 360 w których zimne luty układów BGA zdarzały się często (w moim nie usterka wystąpiła ale pamiętam bo czytałem o tym przed zakupem). Jest też spore spektrum domowych napraw (pieczenie płyty głównej w piekarniku, grzanie opalarką, czy dokręcanie mocniej chłodzenia). Są też firmy które robią reballing przy użyciu kulek ze spoiwa zawierającego ołów.
Często do rozlutowywania używam sprężonego powietrza.Metoda jest skuteczna w opór.Niestety trzeba później czyścić wszystko z kuleczek cyny.Ale pola lutownicze są czyste.Jestem amatorem ale ta metoda pozwoliła mi na skuteczną wymianę wielu elementów{zwaszcza tych dużżych}
kozacko
A tam ciężko wrócić do odsysacza. Ja mam tak umięśniony kciuk, że śruby kolejowe jestem w stanie odkręcać. Lutownica oporowa, kalafonia i odsysacz i żadna płytka jednostronna nie jest mi straszna, a czasami robię to na czas, dla przyjemności
Zazdroszczę takiego warsztatu ja muszę robić wszystko na biurku 50x50cm
:c
rozlutownica z renex z wloclawka?
To jest rozlutownica DIC Denon produkcji japońskiej. W Renexie też można ją kupić.
Pzdr!
+Domcio 102 mam taką i szczerze wystarczy zwykła rozlutownica za 200-300zł chińska - ZD915. Dysze mają podobne wymiary, imo powinny być jeszcze 2mm do np. odlutowywania radiatorów, a chińskie kończą się na 1.3mm, denona na 1.5mm
Pozdro :)
chyba nie chodziło o to co to bga bo łatwo poszukać informacji na ten temat tylko o sita bga przedstawione na zdjęciu? jesli tak to są to sita które pomagają nanieść kulki bga na wyprowadzenia elementu bga. Kulki są odpowiednikami nóżek które topione są w procesie lutowania elementów bga
3:46 zastanawia mnie co się stało z tymi kondensatorami...
Nie było żadnego słowa o tyglach lutowniczych. One też bardzo się przydają gdy chcemy wylutować układy wielonóżkowe przewlekane
A dlaczego cyna czasami sobie "strzeli "
Co jest lepiej zrobić? Kupić lutownicę i "delutownicę". Czy dołożyć do lutownicy i kupic ten kabel odsysajacy?
Na czym stanęło? Jestem ciekaw bo sam dopiero zaczynam :-)
@@GreyDeathVaccine hmmm obeszło się bez, a teraz porzuciłem to hobby :/
Taki jest problem z elementami smd dwu-koncówkowymi? Ja szybko nagrzewam jedną lutownicą jedną i drugą strone i po problemie :) W dwie lutownice to nie ma sensu się bawić
Z tego co wiem BGA- są to układy montowane na płytach głównych w laptopach i odpowiadają one za grafikę i chipset.
+marcin Anonim A do tego są cholernie awaryjne.
+marcin Anonim bga to sposób montażu tych układów
+Piotr Minda Są awaryjne dzięki kochanej Unii Europejskiej, która w lutowaniu przemysłowym zakazała stosowania dodatku ołowiu w spoiwie lutowniczym. Starsze laptopy też posiadały układy lutowane BGA a potrafią wytrzymać do dzisiaj - lepsze spoiwo i tyle w temacie.
+DawidN20v2 ja o tym doskonale wiem ale też interes jest opłacalny.
+Piotr Minda
no w końcu między innymi w ten sposób napędza się sprzedaż. Obudowy też są osłabiane i często nowe laptopy po 2 czy 3 rozkręceniach nie mają połowy gwintów etc. Pod przykrywką pseudo-ekologii UE napędza sprzedaż sprzętu, i przyczynia się bezpośrednio do produkcji setek ton elektrośmieci, ale że wywożą je do Afryki to siedzą już cicho, bo po co więcej osób ma być tego świadoma... Niestety takie czasy
mam bardzo wielki niedosyt
Spowodowany zbyt mało lutownico
szukałem plecionki do odciągania cyny w sklepach elektrycznych to oczy robili co to w ogóle jest
+Rafał D Fajne sklepy odwiedzasz...
+RS Elektronika wszystkie 4 w moim mieście podobnie było jak szukałem bezpiecznika ceramicznego 2A "a skąd pan to wyciągnął?"
+Rafał D u nas są takie debile w rowerowych 😀
+Rafał D Raczej pomyliłeś sklepy, w elektrycznych tego nie znajdziesz. Polecam sklep elektroniczny.
można poprostu wrziąć kabla kokoaksijalnego, i będzie miał pan dużo tej plecionki, a ogulnie to będzie taniej)))
Kto w ogóle dał dislike za ten film.... pffff jakiś amator pewnie.
Co sądzicie o czymś takim?
sklep.avt.pl/odsysacz-z-grzalka.html
jesteś Bogiem
Co ty palisz?..
@@marius1677 wyobraź to sobie sobie