Pompa głębinowa IBO 3Ti20 na mrozie i wzrost cen wody 2024!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 41

  • @rafirafi-su9hq
    @rafirafi-su9hq 11 місяців тому +1

    Jaka wydajnosc tej studni i jaka glebokosc ?

    • @foxgarden
      @foxgarden  11 місяців тому

      Głębokość 7.5 metra w moim przypadku na rurach z atestem, a wydajność? Przy tej pompie mogę lać 24/7 non stop bez przerwy. Wydajność może być różna w zależności od różnych czynników. Prawidłowo wykonana studnia ma lać jak na filmie cały czas.

    • @rafirafi-su9hq
      @rafirafi-su9hq 11 місяців тому

      A ta pompa to ma rzeczywista wydajnosc 50l/min czy to tylko na tabliczce pisze bo zastanawiam sie czy nie kupic takiej 90l/min ale obawiam sie ze woda moze sie skonczyc

    • @foxgarden
      @foxgarden  11 місяців тому

      50 L przy zerowej głębokości. Im głębiej, im cieńszy i dłuższy wąż i im więcej przeszkód tym mniejsza wydajność. Fizyka. :) ale i tak daje radę super.

    • @rafirafi-su9hq
      @rafirafi-su9hq 11 місяців тому

      ​@@foxgardento jest logiczne co mowisz. Ale bardziej mi chodzi czy producent nie oszukuje na parametrach bo z wlasnego doswiadczenia wiem ze kiedys moja stara pompa w studni kregowej o gorszych parametrach pompowala mauzera szybciej niz obecna pomimo tego samego weza. I oto ciekawostka

    • @foxgarden
      @foxgarden  11 місяців тому

      @rafirafi-su9hq jest z tym różnie.. zależy od mocy.. przepływu.. ciśnienia.. wysokości lustra wody.. to się nie da tak sprawdzić idealnie. Ale ta ma niezłą wydajność. Mogę zrobić test kiedyś i nagrać.

  • @beatapilarczyk9493
    @beatapilarczyk9493 6 місяців тому

    Dzień dobry a czy taką pompę można też używać na zimę do studni gruntowej. A może być ta pompa hydroforowa na zimę i 50 x 60 1100W???😊

    • @foxgarden
      @foxgarden  6 місяців тому

      Jeżeli pompa będzie zatapialna i będzie schowana cały czas pod lustrem wody to myślę że tak. Hydrofor niestety jest pompą ssącą więc nie może być na zewnątrz

  • @malleusmaleficarum9248
    @malleusmaleficarum9248 11 місяців тому +1

    Jak się ma podlicznik wody do podlewania, to tej wody nie liczą do kanalizacji/ścieków.

    • @foxgarden
      @foxgarden  11 місяців тому +1

      Owszem.. ja mam taki.. niestety wiele osób niema i w dodatku często w gminie na to się nie zgadzają. U mnie robili problemy ale udało się.

  • @woods131
    @woods131 5 місяців тому

    Właśnie zaopatrzyłem się w tę pompę i przymierzam się do wiercenia studni. W drodze do mnie jest też sterownik ibo sk-15. Rozumiem, że nie zaszkodzi raczej go zamontować, ale powiedz mi czy faktycznie użycie tego wydłuża życie pompy? Czy jest raczej zbędny i przereklamowany?

    • @foxgarden
      @foxgarden  5 місяців тому +1

      Nie znam tego sterownika aczkolwiek większość sterowników działa na podobnej zasadzie. Jest na pewno przydatny w przypadku gdyby studni zabrakło wody i pompa chodziła na sucho. W takim przypadku sterownik wyłącza pompę ponieważ nie wykrywa przepływu wody. Jesteś fajnym rozwiązaniem w przypadku sterowania za pomocą kranika. Podchodzisz do kraniku odkręcasz wodę i pompa sama się włącza. Zakręca kranik i pompa po chwili powinna sama się wyłączyć. Nie musisz wtedy chodzić i podłączać jej ciągle do prądu. Fajne jest to też przy zastosowaniu zbiornika hydroforowego na przykład 25 lub 50 l zbiornik ptaki pozwala na to by pompa włączała się rzadziej asystent był bardziej elastyczny. Ze zbiornikiem czy bez sterownik jest bardzo fajną zabawką która zwiększa wygodę użytkowania pompy oraz zabezpiecza ją w przypadku gdyby tej wody zabrakło w studni. Jeżeli pompa chodziła by dłuższy czas na sucho mogłaby ulec nieodwracalne mu uszkodzeniu.

    • @woods131
      @woods131 5 місяців тому

      @@foxgarden a czy do „wyklarowania pierwszej wody”, można użyć od razu tej docelowej pompy?

  • @barbarazarzycka8671
    @barbarazarzycka8671 11 місяців тому

    Ja mam studnie głębinową od kilku lat. Jestem z niej zadowolona .Mam wodę do podlewania ogrodu . Moja woda co nie nadaje się do picia bo mam bakterie kolo .

    • @stanisawanio7363
      @stanisawanio7363 11 місяців тому

      Jak są bakterie E. Coli to albo studnia nie głębinowa a jedynie wody podskórne czyli zanieczyszczone lub źle wykonana nie odcięte warstwy i woda podskórna dostaje się do wody głębinowej.

    • @foxgarden
      @foxgarden  11 місяців тому

      @@stanisawanio7363 niema nic do rzeczy czy głębinowa czy nie.. jak się bakteria dostała to i będzie zawartość studni skażona. Bakteria musiała dostać się z zewnątrz. Po drugie studnię należy regularnie pompować by woda w niej nie kisła i się oczyszcza.

    • @stanisawanio7363
      @stanisawanio7363 11 місяців тому

      @@foxgarden no jak nie ma nic do rzeczy, powiedz to studniarzom to padną ze śmiechu :) Wody podskórne to wody między innymi opadowe i one zbierają cały syf z pola, zewnątrz itp. i wsiąkają w głąb czyli mogą być skażone, bakteriami, chemią, nawozami itd. Studnia głębinowa jest z niższej partii, odcięta od zanieczyszczeń - wód podskórnych warstwami nieprzepuszczalnymi gleby: glina, iły itp.

    • @foxgarden
      @foxgarden  11 місяців тому +1

      To jak wyjaśnisz skarzone studnie które mają więcej niż 30m i są wykonane przez tych profesjonalnych studniarzy? Często głębiej bywa bardziej woda skażona choćby żelazem i manganem, często jest dużo twardsza i ma nieraz więcej syfu.. Może być też inaczej. Na to niema reguły. Jeżeli komuś się wydaje że jak mu firma zrobiła studnię bardzo głęboką to może pić bez obaw.. bzdura totalna. Każda woda wymaga filtracji mniejszej lub większej. A bakterie najczęściej dostają się przez odwiert a nie przez glebę. 7-8 metrów to już całkiem niezła warstwa filtrującą. A studniarze robią sobie kpiny bo mają z tego ogromną kasę. Potrafią wziąć nawet 15000zl i nie odbierać telefonu jak brakuje wody lub jest żółta jak herbata. Tacy to fachowcy. A następni Ci co za 500zł machają patykiem.

  • @wiesawfilanowski6311
    @wiesawfilanowski6311 11 місяців тому

    Mam pytanie, jaką pompę kupić do wody brudnej czyli do wypompowania wody z piwnicy, gdzie nie ma wylewki i jest dużo piasku. Chodzi mimo to by osuszyć grunt przed wylewką.

    • @foxgarden
      @foxgarden  11 місяців тому

      Na tą chwilę ciężko mi powiedzieć ale prawdopodobnie będę miał taką pompę za jakiś czas do testów więc w sezonie coś się przetestuję fajnego.

  • @riko997
    @riko997 11 місяців тому

    Dzien dobry. Potrzebuje pomocy. Mam studnie od 11 lat. Robiona po staremu. Rura metalowa 3/4 cala z filtram na dole. Bez oslonowki. Tylko glowna prosto w ziemi. Po tylu latach pewnie sie przytkala poniewaz po raz puerwszy udalo mi sie ja wyciagnac do 0. Chcialby doslownie 5cm obok wywiercic nowa. Co o tym myslisz? Dodam ze mam ujecie zlokalizowane 2m pod ziemia w ziemiance. Pomieszczanie 2x2x2m. Od podlogi do spodu rury okolo 4.75m

    • @foxgarden
      @foxgarden  11 місяців тому

      Oddalił bym się więcej.. Chociaż metr lub dwa. Po starej rurze może być żelazo.

    • @riko997
      @riko997 11 місяців тому

      @@foxgarden dziękuję. A możesz doradzić co byś zastosował? Jaki średnica odwiertu? Czy kierunek przesunięcia ma znaczenie? Czy poprzestałbys na tej samej głębokości Czy wiercił głębiej?

  • @PaweAleksiejuk
    @PaweAleksiejuk 11 місяців тому

    do podlewania ogródka wystarczy zainwestować w 3-4 mausery, deszczówka bardzo dobrze nadaje się.

    • @foxgarden
      @foxgarden  11 місяців тому

      W ciągu 1 dnia potrzebuję od 1000 do 2000L wody na niewielkiej działce a w lecie potrafi nie padać 2-3 miesiące i co wtedy?

    • @PaweAleksiejuk
      @PaweAleksiejuk 11 місяців тому

      @@foxgarden co wy 1h podlewacie? Mi mauser na tydzień starcza 1000m ogrodu

    • @foxgarden
      @foxgarden  11 місяців тому

      @@PaweAleksiejuk 1000L : 7 dni = nie całe 143L czyli jakieś 14.5 konewki wody. 1/3 tej wody wyparuje zanim dotrze do korzeni.. zalecana Ilość wody na jednorazowe nawodnienie to 5-10 litrów na 1 m2 trawnika, co daje 1-1,5 m3 na każde 100 m2. A gdzie drzewka, warzywa już nie mówiąc jak ktoś ma wielkie tuje. 200L co drugi lub dzień to ja tylko w tunelu foliowego leję co ma 8x4m. Ale nawet jeżeli by Ci 1 Mauser wystarczył na cały tydzień to albo tych mauzerów trzeba by mieć przynajmniej 10 żeby to miało jakikolwiek sens i wody nie brakło oczywiście biorąc pod uwagę twoje zużycie wody albo modlić się co 3 tygodnie że przejdzie ulewa i uzupełnij zbiorniki na full. Młode tuje podkewamy minimum raz w tygodniu ale obficie nawet 15L pod jeden krzaczek aby przemoczyło glebę poniżej 30cm. Pryskanie pocwiwrzchu żeby tylko warstwy piasku zmoczyć która w ciągu godziny odparuje nie ma większego sensu ponieważ woda do korzeni się nie dostaje w takiej ilości Jakiej jest potrzebna.

    • @PaweAleksiejuk
      @PaweAleksiejuk 11 місяців тому

      @@foxgarden nawadnianie kropelkowe

    • @foxgarden
      @foxgarden  11 місяців тому

      Mam kropelkowe. Tyle łatwiej że nie trzeba wody dźwigać i można to zautomatyzować

  • @piotrbronson
    @piotrbronson 6 місяців тому

    DOBRZE gadasz!!! jestem za 👍bo urzedasy to złodzieje! w tym kraju płaci się podatek z podatku,dziwi mnie to że ludzie są tak tempym narodem!!! wybierają cały czas tą samą politykę a później płaczą,ale nie będę się tu rozwijał róbcie swoją wodę i cieszcie się że macie swoje , gdzie praca przyniosła efekty!!!😁😎

    • @foxgarden
      @foxgarden  6 місяців тому

      @@piotrbronson a no właśnie.. w Stanach Zjednoczonych tam gdzie jest twój teren to wszystko to co pod ziemią również jest twoje. A u nas tak to nie wygląda niestety.