FILOZOFIA serii Harry Potter J.K. Rowling

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 бер 2021
  • 👉Przetestuj BookBeat przez 30 dni za darmo z kodem LUKASZ: www.bookbeat.pl/czlowiekabsur...
    👉 Po więcej zapraszam na mój Instagram: / czlowiekabsurdalny
    👉 W materiale poszukuję wątków filozoficznych w serii powieści i filmów Harry Potter.
    👉W odcinku nawiązuję też do książek:
    Tako Rzecze Zaratustra, Fryderyk Nietzsche
    Państwo, Platon
    Opowieści z Narnii, C.S Lewis
    Harry Potter i filozofia, Wiliam Irwin, Gregory Bassham (w części o podejściu do polityki)
    👉Podobne odcinki:
    Czego Orwell uczy nas o dzisiejszym języku?: • Czego ORWELL UCZY nas ...
    Przeznaczenie istnieje - filozofia Wiedźmina: • PRZEZNACZENIE istnieje...
    👉Człowiek Absurdalny to kanał o ważnych życiowych pytaniach, które pewnego dnia zadaje sobie każdy z nas. Analizuję je z perspektywy filozofii, psychologii i literatury.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 134

  • @ChicagoAnonima
    @ChicagoAnonima 3 роки тому +95

    Harry uczy dzieciaki, jak i dorosłych, że człowiek nie powinien żyć dla samego siebie i swoich egoistycznych pobudek. A przy tym to piękna historia, która dorasta wraz z odbiorcą :) Aż zazdroszczę Pańskiej córce, że ma okazję przeżyć tę przygodę po raz pierwszy.

  • @eternalAku
    @eternalAku 3 роки тому +80

    15:58 Łamię ją tylko w filmie, w książce naprawia nią swoją różdżkę i oddaję tę specjalną z powrotem do grobu Dumbledore'a, bo jeśli Harry umrze śmiercią naturalną to różdżka straci swą moc. Pozdrawiam.

    • @SaaandR
      @SaaandR 3 роки тому +5

      Harry złożył czarną różdżkę w grobowcu Albusa, mając nadzieję, że jeśli umrze niepokonany, różdżka utraci swą moc. Nie wiadomo czy jego tok rozumowania był słuszny, ale zyskał uznanie portretu Dumbledore'a.

    • @arkham-ronin3052
      @arkham-ronin3052 3 роки тому +5

      ""Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść
      Niepokonanym"

  • @nataliakotowicz9821
    @nataliakotowicz9821 3 роки тому +31

    Uwielbiam Harry’ego Pottera, a najbardziej poza światem wykreowanym chyba rozbudowanie postaci. Porusza mnie historia Huncwotów, psychologiczne podejście do ich problemów, relacji, zachowań (dlaczego postąpili tak a nie inaczej w kilku sytuacjach) stracona młodość, a nawet życie w imię wojny, zdrada przyjaciela, kogoś najbardziej zaufanego, dlaczego? Przecież to tak trudny i rozbudowany temat sam w sobie! Dla niektórych wydaje się nieprawdopodobny. Jest tyle niedopowiedzeń, Jamesa Potter, od początku przedstawiany jest jako kochający ojciec, odważny człowiek i zdolny czarodziej, szlachetny, znający wagę prawdziwej przyjaźni i miłości, ale czy na pewno zasługiwał na takie miano? Czy był bez skazy? Jakie okropne grzechy popełnił? Miał pełno zalet ale też ciężkie wady jak arogancja, zazdrość, samolubstwo które przyczyniły się do gnębienia a nawet prześladowania uczniów słabszych od niego samego ( Severusa Snape’a). Postać Jamesa nie jest wcale taka prosta, człowiek uchodzący za bohatera, który niewątpliwie zrobił wiele dobrego, należąc do Zakonu Feniksa, dla niektórych potrafił być prawdziwym potworem, odbierającym jakiekolwiek chęci do życia, z czym również teraz się mierzymy, na co dzień, jako społeczeństwo ( Bullying itp). Myślę, że jest to bardzo ciekawa sprawa, a taka niedoceniona jak cała historia Huncwotów.

  • @antoninamajchrzyk1323
    @antoninamajchrzyk1323 3 роки тому +2

    Jejciu, dziękuję, że ktoś nagrał w końcu taki film. Tyle ludzi krytykuję Harry'ego Pottera nawet go nie oglądając. Ten film pokazuje, że ci wszyscy ludzie się mylą i nie mają racji. Saga Pottera pokazuje wiele cudownych wartości które uczą. Jeszcze raz dziękuję ♥️

  • @brak_transcendencji7785
    @brak_transcendencji7785 3 роки тому +16

    W przypadku wątku godzenia ze sobą „jasnej i ciemnej strony człowieka” bardzo podoba mi się w jaki sposób pokazują to Star Wars-y. Ukazane jest tam co się stało z Anakinem, kiedy m.in Yoda kazał mu wyprzeć negatywne emocje i je ignorować. Doprowadziło to do tego, że wybraniec mający być najlepszym z nich przeszedł na ciemną stronę mocy, gdyż jego zabutelkowane emocje przejęły nad nim kontrole. Qui Gon Jinn będąc zwolennikiem znalezienia balansu pomiędzy ciemną i jasną stroną człowieka, nie zgadzając się z Yodą pokazuje, jak bardzo, jego myślenie było niekompletne i toksyczne. Myślę, że ten świat idealnie pokazuje, że negatywnych emocji nie należy ignorować czy unikać, lecz trzeba się z nimi zmierzyć i znaleść balans pomiędzy „ciemną a jasną stroną”. Odbiegłam od tematu Harrego, ale bardzo ten wątek skojarzył mi się ze światem Star Wars-ów.

  • @olaszonka
    @olaszonka 3 роки тому +27

    Czekam na podobny odcinek o serii Tolkiena, to czysta kopalnia filozoficzno-psychologiczna ;)

  • @klaudiakaminska1394
    @klaudiakaminska1394 3 роки тому +7

    A dla mnie niesamowite jest to ze HP nadal żyje! Ja zaczęłam czytać cała serie 20 lat temu i okazuje sie ze teraz cała seria znowu powraca 😊 super

  • @Natalia-on3yl
    @Natalia-on3yl 3 роки тому +10

    A i też nie wiem czy wiecie ale Rowling też wspomniała że te dementory, które stworzyła to dla niej symbol depresji, z którą borykała się wiele lat. Więc nie wiem czy to nie będzie już zbyt filozoficzne lub religijne ale no może to zaklęcie Patronusa to jest jakby symbolem że taką ciemną, mroczną energie (jaką jest np depresja) może pokonać jedynie światło.

  • @agata9731
    @agata9731 3 роки тому +18

    ...bo wszyscy mamy w sobie tyle samo dobra co zła. Tylko od nas zależy, jaką drogą pójdziemy. Taka jest nasza natura.
    Syriusz

  • @michaskowronski8884
    @michaskowronski8884 3 роки тому +14

    Jako fan Harrego bardzo dziękuję Panu za analizę, z bardzo interesującej strony. Niespodziewałem się, że ktoś podejmie się analizy z punktu widzenia filozofii. Jeszcze raz dziękuję

  • @krystianszumigalski1365
    @krystianszumigalski1365 3 роки тому +44

    Btw: uważam żę "Niekończąca sie opowieść" to ciekawa baśń do analizy

    • @janwojtusiak8204
      @janwojtusiak8204 3 роки тому +1

      Ja też

    • @isami89
      @isami89 3 роки тому +2

      Ale bardziej książka ("Niekończąca się historia") niż film.

  • @agatam.9810
    @agatam.9810 3 роки тому +44

    To teraz władca pierścieni ♥️

    • @CzowiekAbsurdalny
      @CzowiekAbsurdalny  3 роки тому +15

      Hmm, dobry pomysł! ;)

    • @agatam.9810
      @agatam.9810 3 роки тому +8

      @@CzowiekAbsurdalny to może na 25 marca odcinek o władcy pierścieni? Tego dnia jest światowy dzień czytania Tolkiena 😊

    • @NikitawilsonRK
      @NikitawilsonRK 3 роки тому +1

      👌☺️

    • @NikitawilsonRK
      @NikitawilsonRK 3 роки тому +2

      Naśladujmy Gandalf'a ☀️💓

    • @dorotawitkowska840
      @dorotawitkowska840 3 роки тому

      😄👍🏻

  • @graski0259
    @graski0259 3 роки тому +49

    A może nagrałbyś film na temat tego dlaczego ludzie plotkują z punktu psychologicznego?

    • @sceptykwielokrotny
      @sceptykwielokrotny 3 роки тому +3

      Fajna propozycja, podpinam się pod prośbę. Przy okazji, jako ciekawostkę mogę polecić dwie pozycje podejmujące temat plotki (w życiu publicznym) Imperium plotki Gajdzińskiego oraz taką, już co prawda ''wiekową'' książkę bo z 1980r ''Psychologia plotki'' Thiele-Dohrmanna.

    • @graski0259
      @graski0259 3 роки тому +2

      @@sceptykwielokrotny super, dzięki 😁✌️

    • @dobrawodazoteciekawostki8161
      @dobrawodazoteciekawostki8161 3 роки тому

      Zwiekszaja sobie samoocene. ;)

  • @asia3781
    @asia3781 3 роки тому +15

    Jeej, jeszcze nigdy chyba tak szybko nie kliknęłam w powiadomienie. Harry, psychologia, filozofia... i wielkie WOW ❤️❤️❤️ Dziękuję za ten film, robię popcorn i biorę się za oglądanie ❤️❤️❤️

  • @dawidjozwiak9502
    @dawidjozwiak9502 3 роки тому +2

    Co do serii Harry Potter to przyznam się, że jak ta seria pojawiła się w Polsce to długo się przed nią broniłem ( zawsze byłem w kontrze do mód ) ale jak zaczalem czytać to wciągnęła mnie. Nie zostałem może jakimś hiper Potteromaniakiem ale wciągnęło mnie. Joanna Rowling ujęła mnie niesamowicie wciągającym stylem pisania ( styl pisania cenie u pisarzy po pierwsze ), fabuła w którym zwykły ( mugolski ) świat miesza się z tym niezwykłym ( magicznym ), konstrukcja, plastycznoscia ( Ministerstwo Magii z roznymi departamentami, wydzialami ), roznymi detalami. Ciekawy świat z początku może wydawać się kolorowy, ciepły, bezpieczny ale z każdą serią świat jest coraz mroczniejszy. Seria porusza wiele wątków ale mi się najbardziej podobały wątki o:władzy, śmierci, upadku, wyrzutach sumienia, rodzinnych demonach, życiu pozagrobowym. Każda z postaci jest bardzo żywa ale moje ulubione postaci: Syriusz Black i Remus Lupin. Długo by pisać ale do nich mam szczególny sentyment. Cholernie podobał mi się wątek Dementorow i "Więzień Azkabanu" to chyba moja ulubiona część. Nie dziwię się, że konserwatywna część Kościoła "naskoczyła" na ów serię bo niby jest dla dzieci a porusza cholernie sporo wątków i nie cukruje przy dalszych częściach :) Ta seria jest dojrzalsza w swojej wymowie niż nie jedna książka dla dorosłych :)

  • @szwajc1212
    @szwajc1212 3 роки тому +8

    Strach przed imieniem, zwiększa strach przed tym kto je nosi.
    ~Hermiona
    Psychologicznie rzecz biorąc, nazwanie na przykład nawrotu choroby alkoholowej pomaga go przezwyciężyć.

    • @weedingadmiral9431
      @weedingadmiral9431 3 роки тому +3

      To powiedziała Hermiona w filmie, a oryginalnie autorem jest Dumbledore- scena w szpitalu po walce z Quirellem w pierwszej części.

  • @bladlogiczny7711
    @bladlogiczny7711 3 роки тому +4

    Samospełniająca się przepowiednia na dodatek wypowiedziana przez Sybillę Trelawney "nie jej własnym głosem" i nieświadomie, to najlepiej zilustrowany w tej serii wątek. Mało jest podobnych książek, które tak otwarcie pokazują i precyzyjnie jakie są skutki próby zapobieżenia jej spełnieniu. Akcja "Makbeta" opiera się na identycznych założeniach. Podobnie działania Heroda Wielkiego paranoicznie bojącego się utraty władzy i dokonującego "rzezi niewiniątek".

  • @kmj4952
    @kmj4952 3 роки тому +17

    Polecam serdecznie obczaic sobie teorie "Wielkiego Planu Dumbledora". Pozwala on zobaczyć tę ciekawą postać w nowym świetle

  • @weronikamieczkowska1956
    @weronikamieczkowska1956 3 роки тому +4

    Niesamowicie ciekawy wykład! Proszę napisać jak nazywa się ta książka dla dzieci o mitologi Słowian, i kto jest autorem. Pozdrawiam.

  • @krystianszumigalski1365
    @krystianszumigalski1365 3 роки тому +25

    Mnie zainteresowały "Patronus'y", zwierzęta przypisane do danych postaci

    • @tymiarz
      @tymiarz 3 роки тому

      @@polemizator723 oj takk

    • @osramdupa2724
      @osramdupa2724 3 роки тому

      @@polemizator723 jestem właśnie na drugim tomie i mimo pewnych niedociągnięć/braku konsekwencji jest całkiem wporzo.

  • @mathuraphael9196
    @mathuraphael9196 3 роки тому +2

    Motyw przeznaczenia w Harrym Potterze był wyjątkowo dobrze i blisko moim własnym przemyśleniom poruszony. Chyba najważniejszy fragment jak mi się zdaje z Zakonu Feniksa w tym temacie mówił, że, jako iż przepowiednia powiedziała "Jeden nie może żyć gdy drugi przeżyje" Voldemort już się nie wycofa, nigdy nie przestanie ścigać Harrego, tym samym przepowiednia sama się spełnia, niezależnie od działać Harrego. A Harry może w obliczu tego wybrać: będzie od niego uciekał lub zrobi wszystko by go pokonać. "Zostać wciągnięty na arenę lub wejść na nią gotowym z podniesioną głową". Przeznaczenie w Harrym Potterze nie jest więc jakimś wyrokiem z niebios, dawno założonym, ale zakłada, że rzeczywistość jest ustawiona w pewien sposób, pewnych rzeczy już nie unikniemy, dokonało się i trzeba żyć z konsekwencjami, a my jedynie wybierzemy, czy chcemy czy nie, jak staniemy w obliczu tych konsekwencji, nie na zasadzie "każdy buduje swój los" ani też nie "przeznaczenie jest jedno". Postrzeganie trochę bliższe tej drugiej tezie, ale nie wykluczające odpowiedzialności, tak jak powiedziałem, najbliższe mojemu spojrzeniu na świat.

  • @armi3700
    @armi3700 3 роки тому +5

    Super 👍 lubię Cię słuchać. Aż się zaciekawiłam biblioteczką mojego syna 😊 teraz wiem dlaczego tak lubił Harry Pottera

  • @Natalia-on3yl
    @Natalia-on3yl 3 роки тому +4

    Jeszcze też jest to ciekawe ale Harry Potter też jest oparty na gnostycznych teoriach. Wręcz jest uderzająco podobna fabuła do jednego z tekstów gnostycznych (Alchemiczne Gody) nie chce tu przytaczać podobieństw między dwoma tekstami ale jest ich sporo.
    Jeszcze koncepcja 4 domów Hogwartu - Rowling sama w wywiadzie wspomniała, że tworzyła 4 domy Hogwartu na podstawie 4 symboli żywiołów i skojarzeń z nimi. I tak Slytherin (woda, też z ciekawostek które podała Rowling jedynie pokój wspólny Slytherinu ma widok na dno jeziora w Hogwarcie), Gryffindor (ogień), Ravenclaw (powietrze) i Hufflepuff (ziemia, btw pokój wspólny Hufflepuffu jest koło kuchni w Hogwarcie).
    I co do HP mam też jeszcze takie przemyślenie że Harry osiągnął tak duży sukces, bo jednak odwołuje się owszem i do uniwersalnych, filozoficznych prawd ale też odwołuje się do pokazywania że każdy z nas ma moc, umiejętności żeby sobie poradzić ze wszystkim szczególnie że ten wybraniec też jest oparty na całkowitym przeciwieństwie superbohatera. No i też jeszcze nie można zapominać o ogromnej ilości nawiązań w HP do legend arturiańskich, łaciny (w sensie znaczenia imion, zaklęć które są łacińskie), mitologii itd.

  • @MateuszPetkiewicz
    @MateuszPetkiewicz 3 роки тому +2

    Oj audio Fronczewskiego to jest petarda :)

  • @Dosei76
    @Dosei76 3 роки тому +2

    Fajny film. Czy możesz zrobić więcej tego typu filmów pokazujących co w znanych dziełach popkultury znajdziemy z filozofii, psychologii itp.?

  • @mediana.mashup
    @mediana.mashup 3 роки тому +1

    Dla mnie najciekawsze w uniwersum HP było przedstawienie problemów świata czarodziejów jako analogicznych do problemów naszego świata. Np. w walce o prawa skrzatów domowych dostrzegam alegorię do walki o prawa zwierząt (w książce jest to bardziej uwydatnione niż w filmie).
    I wiele innych wątków: podział na czarodziejów czystej krwi jako problem dyskryminacji rasowej, bycie wilkołakiem symbolizujące zmaganie się z uzależnieniem, dementorzy jako symbol depresji, postać Luny ukazująca magiczne myślenie osób wierzących.

  • @fire_element4229
    @fire_element4229 3 роки тому

    "...bo wszyscy mamy w sobie tyle samo dobra co zła. Tylko od nas zależy, jaką drogą pójdziemy. Taka jest nasza natura."- Syriusz Black
    Dzięki za odcinek 😊

  • @qubafootbag
    @qubafootbag 3 роки тому

    Świetny odcinek, przeczytałem dosłownie tydzień temu siódmą część po 12 latach przerwy od sagi, super zbieg okoliczności!! A propos dobra i zła, majka Jeżowska śpiewała kiedyś "piekło jest w nas, nie gdzieś o dwa kroki stąd". Mi osobiście podobały się też wątki walki Hermiony i innych o prawa mniejszości: czarodziejów niepełnej krwi, skrzatów domowych,

  • @martapolak7149
    @martapolak7149 3 роки тому

    Swietny odcinek. Uwielbiam Harrego Pottera, zaczelam czytac jako mala dziewczynka i zakochalam sie w nich od pierwszego zdania, teraz wracam od czasu do czasu do tych ksiazek i zwasze zauwazam w nich cos nowego. Teraz widze jak niewiele rozumialam z nich jako mala dziewczynka a jednak bylo w tej historii cos co i wtedy mnie mocno przyciagnelo. Dziekuje za taka ciekawa filozoficzna analize :)

  • @ARTURECZSZEK
    @ARTURECZSZEK 3 роки тому +2

    No prosze ale trafiłeś ;D jesteś najepszy !!! Jazda z tematem !!!

  • @Goszinta
    @Goszinta 3 роки тому +5

    Wątek śmierci jest trochę szerzej rozbudowany. Śmierć sama w sobie nie jest zła - jest naturalną koleją rzeczy, a Voldemorta spotkał los gorszy niż śmierć.
    Voldemort próbując przeciwstawić się prawom natury bezcześci rozszczepieniem swoją duszę, a ta zostaje zniszczona z każdym horkruksem.
    Cytat:
    Posłuchaj, jeżeli teraz wezmę miecz, Ron, i przebiję cię nim, twoja dusza w ogóle nie ucierpi (...) chodzi mi o to, że cokolwiek staje się z twoim ciałem, twoja dusza przeżyje, nietknięta, - powiedziała Hermiona.
    - Ale inaczej jest z Horkruksem. Fragment duszy wewnątrz niego zależy od pojemnika, jego zaczarowanego ciała. Nie może przetrwać bez niego."
    Nie jest to napisane wprost, ale można wysnuć wniosek, że Voldemort nie mógł zostać duchem ani przejść na drugą stronę albo wręcz jego dusza i on sam przestali istnieć.
    Duchy czy kamień wskrzeszenia pokazują, że ten stan "pomiędzy" też nie jest dobry. Prawie Bezgłowy Nick świętuje dzień swojej śmierci, a ludzie przyzwani przez kamień nie są i nie mogą być ożywieni naprawdę. Kurczowe trzymanie się przeszłości i byle jakiego "życia" to stagnacja. Nie są szczęśliwi.
    Z drugiej strony, kiedy Harry jest szoku dowiedziawszy się, że Nicolas Flamel z żoną umrą, bo sami zgodzili się na to aby kamień filozoficzny został zniszczony, Dumbledore mówi: "Ostatecznie, dla należycie zorganizowanego umysłu, śmierć to tylko początek nowej wielkiej przygody."

  • @ogor1998pnt
    @ogor1998pnt 3 роки тому +1

    6:46 Jak już wspominasz o Narnii zrób może odcinek o filozofii i innych psychologicznych aspektach tej sagi

  • @kacperskodowski1125
    @kacperskodowski1125 3 роки тому +1

    Świetny materiał. Mimo że całą serię jako dziecko przeczytałem kilka razy nigdy nie zwróciłem uwagi na zawarte w niej chrześcijańskie motywy. Chyba pora ją sobie odświeżyć i spojrzeć na twórczość J.K. Rowling nieco bardziej analitycznie.

  • @giovanna5643
    @giovanna5643 3 роки тому

    Bardzo interesujące rozważania 👍
    Dziękuję 😀

  • @ZenonTorbacz
    @ZenonTorbacz 3 роки тому +1

    Harry Potter i Więzień Azkabanu miała miejsce walka z boginem. Była to manifestacja największych lęków, i ciekawi mnie sposób w jaki J.K Rowling stworzyła skrypt walki z tym przeciwnikiem. Mianowicie chodziło o wyśmianie lęku, pamiętam pająka na rolkach , który upadł i nie mógł wstać :) Zastanawiam się czy ta metoda walki z lękiem nie jest po części wzorowana na intencji paradoksalnej Victora Frankla.

  • @KitsonKitson
    @KitsonKitson 3 роки тому +1

    Świetne filmy, duża wartość merytoryczna. Z niepokojem jednak widzę rosnącą ilość reklam w trakcie. Filmy tracą na tym jeśli jest tego zbyt wiele.

  • @rahmathabath
    @rahmathabath 3 роки тому +3

    Człowieku, uwielbiam Twoje tematy. Z Toba nawet nie trzeba pić, aby pofilozofować, milordzie ;-D
    Czy mógłbyś kiedyś przeanalizować "Miecz Prawdy" Terry'ego Goodkinda?

  • @karolina_ina
    @karolina_ina 3 роки тому +12

    Bardzo ciekawy odcinek:) Ale jeszcze ciekawsza, dla mnie, byłaby twoja analiza tego, dlaczego tak naprawdę środowiska katolicko-konserwatywne tak zaciekle krytykują Harry'ego Pottera. Bo umówmy się - nie magia jest tu problemem.

    • @Natalia-on3yl
      @Natalia-on3yl 3 роки тому +4

      Tu chyba chodzi też o to że HP właśnie jest opowiedzianą historią Jezusa ale opowiedzianą w bardziej przystępny sposób. No i nie ma nawrzucanych określonych opinii w jakie ma wierzyć człowiek i no tego nie mogą przeredagować jak Biblii xd. Bo jednak HP ma sporo wątków dotyczących np tolerancji (Rowling kiedyś wspomniała że tworząc wilkołaków chciała właśnie pokazać problem tolerancji dla osób z AIDS, bo wtedy gdy pisała tą książkę ta tolerancja dla takich osób była niewielka. A przynajmniej takie informacje znalazłam). Aczkolwiek mogę się z tym mylić i chodzi o coś całkowicie innego.

    • @gareth_ablach
      @gareth_ablach 3 роки тому +2

      Niestety akurat Rowling ma dość duże problemy z tolerancją, zwłaszcza jeśli chodzi o środowisko LGBT. Jakiś czas temu ostro wypowiedziała się na ten temat i to właśnie dlatego pokłóciła się ona z trójką najlepszych filmowych przyjaciół (Danielem Radcifem, Rupertem Grintem i Emmą Watson) - nie mogli oni znieść, że autorka ma tak złe podejście do tego tematu. Moim zdaniem jest to hipokryzja, bo prawdą jest, że w książce starała się ona pokazać ten problem i go rozwiązać, a teraz sama robi tak samo.

    • @tolka05
      @tolka05 3 роки тому

      HP niestety jest zagrożeniem duchowym. Wielu księży egzorcystów ostrzega przed tą literaturą, gdyż często dochodzi do opętań wśród dzieci. Wystarczy też sięgnąć do Biblii, w której mamy jasno napisane, że Bóg zabrania zajmować się magią. Ks Kostrzewa wielokrotnie ostrzegał przed HP. Można posłuchać wielu jego nauczań na YT.

    • @gareth_ablach
      @gareth_ablach 3 роки тому +1

      Dochodzi do opętań wśród dzieci? Jak to się w ogóle może objawiać? Na jakiej podstawie w ogóle można tak twierdzić? Jeśli opętaniem ci egzorcyści nazywają alternatywny styl ubierania czy nawet homoseksualizm no to chyba w głowie się niektórym poprzestawiało.

    • @tolka05
      @tolka05 3 роки тому

      @@gareth_ablach Pisząc, że dochodzi do opętań, miałam na myśli opętanie demoniczne, czyli zawładnięcie ciała i umysłu człowieka przez demona, czyli złego ducha. Nie chodzi tutaj o stroje czy jakieś przejawy buntu, lecz o prawdziwe dowody na działanie złego ducha w życiu, jak chociażby wstręt do Boga, przejawy ponadnaturalnej siły czy mocy, dręczenia demoniczne, wstręt do sakramentaliów, władanie obcymi językami przez dzieci, zmiana głosu itd.
      Jak pisze egzorcysta ks. Przerada: "Człowiek sam może narazić się na niebezpieczeństwo. Dzieje się to wtedy, gdy świadomie otwieramy się na wpływ złych duchów, np. bawiąc się w seanse spirytystyczne, korzystając z magii, okultyzmu, ezoteryzmu, usług jasnowidzów, ludzi przypisujących sobie kontakt z ponadnaturalnym światem (duchami czy siłami wszechświata), czytając horoskopy, wróżby, gdy uczęszczamy na jogę, praktykujemy mantrę - to wszystko otwiera duszę człowieka na niewidzialne zło. Tym bardziej niebezpieczne, gdy długo żyjemy w grzechu ciężkim, gdy nie korzystamy z sakramentów świętych, gdy świętokradczo przyjmujemy Komunię św. - dodaje Ksiądz Prałat. - Jeżeli człowiek nie żyje w stanie łaski uświęcającej, to jego rozum przestaje być oświecony wiarą, tzw. zmysłem religijnym. W tym świecie daje się zauważyć, że człowiek szuka pierwiastów wiecznych. Człowiek choć należy do Chrystusa przez chrzest, ma przecież wolną wolę i może swojego Stwórcę porzucić, bo człowiek jest skłonny do zła, ma w sobie słabe strony. " Źródło m.niedziela.pl/artykul/55510/nd/Opetanie
      Osobiście wiem o czym piszę i wiem, że człowiek nawet nieświadomie może wdepnąć w niezłe bagno.
      I tylko dodam, że znam przypadki osób, które po lekturze HP miały bardzo duże problemy duchowe, ba nawet całe rodziny szukały pomocy u księży. I to takie problemy, które znamy z horrorów o opętaniach. I wiem doskonale, że każdy, kto miał styczność z takimi historiami nie ma wątpliwości, że to co się działo, było ponadnaturalne i ludzie uciekali się z pomocą do Boga, wracając do kościoła, bo nic innego nie pomagało i tylko po egzorcyzmach wracało wszystko do normy.
      Co do homoseksualizmu, to wiadomo, że nie sam homoseksualizm a czyny lubieżne są grzechem i do opętania od takiego grzechu to trochę daleko.

  • @pels6547
    @pels6547 3 роки тому +2

    Jest taka wspaniała książka pod tytułem „Tajemna Historia”. Gdybyś zechciał nagrać o niej recenzje i rozgryźć znaczenie ukryte pod jej wieloma warstwami i skomplikowanymi postaciami to bym ci chyba zapłaciła.

  • @katarzynasamul8985
    @katarzynasamul8985 3 роки тому

    Bardzo trafne spostrzeżenia! Super analiza! Ciekawi mnie co byś powiedział o związkach z sagi, o doborze partnerów przez głównych bohaterów ...

  • @magnadux8123
    @magnadux8123 3 роки тому

    Uf. Dobrze, że ostrzegła przed spoilerem do Opowieści z Narnii bo zabieram się do nich w święta ;)

  • @chmura.martyna
    @chmura.martyna 3 роки тому

    prosimy o więcej!

  • @Yetraxeen
    @Yetraxeen 3 роки тому +1

    jedno mi się mocno rzuciło na uszy i jednak muszę to wytknąć - Harry Potter w książce nigdy nie złamał czarnej różdżki, a zwrócił ją do grobu Dumbledora, gdy tylko za pomocą niej, naprawił swoją własną. Poza tym błędem, reszta wydaje się być ciekawa i mądrze zauważone

  • @agnieszkakowalska6650
    @agnieszkakowalska6650 2 роки тому

    W książkach o Harry'm Potterze istnieje podział na dobro i zło, choć jest on nie do końca jasny. I tak właśnie ma być. Od czasów naszego dzieciństwa świat bardzo się zmienił. A dzieci muszą się teraz uczyć nie tylko tego, jak odróżnić dobro od zła, ale także jak radzić sobie w rzeczywistości pełnej fałszywych wartości, pozorów i mistyfikacji.
    J. K. Rowling fenomenalnie pokazuje dzieciom, skąd biorą się jednostki aspołeczne i psychopaci, jak przejawia się przemoc fizyczna i psychiczna, jak funkcjonują współczesne media, jak pokrętne są drogi polityki, jak rodzi się zorganizowana przestępczość i na jakim gruncie powstają uprzedzenia społeczne, rasowe i wyznaniowe.
    Rowling przypomina, że osamotnienie i zagubienie Harry'ego jest losem każdego z nas, a zarazem, że każdy człowiek, nawet dziecko, ma w sobie moc wpływania na życie swoje, innych i całego świata. W swoim gatunku powieści J. K. Rowling to Literatura Wielka.

  • @ankagalas4624
    @ankagalas4624 3 роки тому +1

    Bardziej ludzki (emocjonalnie zróżnicowany) obraz JCh można znaleść w musicalu Jesus Christ Super Star (polecam ekranizację z 2000 roku, dla tych co lubią musicale). Ta postać potrafi być złożona, zależy tylko kto interpretuje o niej teksty.

  • @szymonkuzak2669
    @szymonkuzak2669 3 роки тому +3

    Ile bym dał by przeczytać Harrego Pottera jeszcze raz i nie pamiętać treści :(((

  • @pioterek581
    @pioterek581 3 роки тому +1

    Człowieku to Absurdalne , pozdrawiam

  • @michakrytkowski1815
    @michakrytkowski1815 3 роки тому

    bardzo ciekawe spojrzenie :)

  • @the.empress.
    @the.empress. 3 роки тому +2

    Ja chce tylko napisać , ze magia naprawde jest wokół nas i w każdym z nas 🌛🌞🔮

  • @adamL328
    @adamL328 10 місяців тому

    Lustro ain eincostam i podróż po kamień jest dość ciekawa w kontekście niektórych teorii. W tej serii jest dużo takich niespodzianek.

  • @tymongroniewski7180
    @tymongroniewski7180 3 роки тому +2

    Czy wiesz, że po założeniu konta na stronie wizzarding world można sprawdzić do jakiego domu by się należało, jaki byłby twój patronus i różdżka? Pozdrawiam.
    Ps. Strona jest oficjalną częścią Lore harrego pottera i organizację tę założyła J. K. Rowling

  • @TheEldarie
    @TheEldarie 3 роки тому +1

    Środowisko katolickie ma raczej ambiwalentny stosunek do HP, z tego co mi wiadomo, nie tak znowu jednoznacznie negatywny.
    Bardzo fajnie, że czytasz z córką HP, dla młodego dziecka to może być niezapomniana przygoda :)
    W kwestii psychologicznej i filozoficznej w HP ciekawie wypowiadał się Jordan Peterson, polecam wyszukać.

    • @CzowiekAbsurdalny
      @CzowiekAbsurdalny  3 роки тому +1

      Też obejrzałem Petersona szykując ten materiał, miał kilka ciekawych myśli ale przyznam, że jego ton "wyroczni" trochę mnie zawsze odstręcza.

  • @tymiarz
    @tymiarz 3 роки тому +8

    "Dla większego dobra" ~ Adolf Hitler

  • @potkan73
    @potkan73 2 роки тому

    "Of course it's happening inside your head Harry! But why does that mean it isn't real?"

  • @poprostumati585
    @poprostumati585 3 роки тому

    przed 300, pozdro

  • @sabina1335
    @sabina1335 3 роки тому +1

    Polecam książkę Alexandra Lowena - "Miłość, seks i serce" 🙂

  • @mruszka2715
    @mruszka2715 3 роки тому

    Książki o Harrym, moim zdaniem, są najlepszym źródłem uniwersalnych wartości dla dzieci. Miałam szczęście "dorastać" razem z bohaterami - Rowling pisała kolejne tomy, a ja czytałam je zawsze trochę starsza, trochę mądrzejsza i trochę dojrzalsza niż poprzednim razem. :)

    • @marial2382
      @marial2382 2 роки тому

      Nie wydaje mi się, ze mało zrozumiałaś. To pokazuje po prostu, ze książka jest uniwersalna i każdy czytelnik, niezależnie od wieku, może znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie. Plus inną sprawą jest to, ze nie wszystko musimy sobie wyraźnie powiedzieć, zeby rzecz zrozumieć cyz zauważyć - niektóre z przekazów książki jako dzieci wchłonęliśmy intuicyjnie, bez filozoficznej analizy :)

  • @asjg007
    @asjg007 3 роки тому

    @Człowiek Absurdalny
    Czytał Pan "Siddhartha" Hermana Hessego? Bardzo ciekawa książka i może skusiłby się Pan na odcinek o tym? :)

  • @marekmarianowicz7803
    @marekmarianowicz7803 3 роки тому +3

    9:20 Prawie jak Innos i Beliar

  • @jackobderobespierre4828
    @jackobderobespierre4828 3 роки тому +1

    Ok całkiem dobry film, ale znalazłem jeden błąd, Harry nie łamie "berła śmierci" tylko składa je w grobie Dumbledora.

  • @GerdionXT
    @GerdionXT 3 роки тому

    Może jakiś odcinek o integracji cienia ?

  • @dominikaadamowska3274
    @dominikaadamowska3274 3 роки тому

    Bardzo przyda się do rozprawki na egzaminie z Polskiego😄

  • @whatif1668
    @whatif1668 3 роки тому +1

    ależ Ci się źrenice rozszerzyły na tego Hary Pota 🌸

  • @urszulamank3916
    @urszulamank3916 3 роки тому +5

    Na miniaturce wygladasz jak slawek z pieklo 2.0 :p

  • @NikitawilsonRK
    @NikitawilsonRK 3 роки тому +1

    I❤️HP🧙

  • @Olgierd153
    @Olgierd153 3 роки тому

    Platon tak niekoniecznie uciekł od polityki. Pamiętajmy, że trzykrotnie próbował nieskutecznie wprowadzić swoją utopię bodajże w Syrakuzach

  • @kaktuswokularach6973
    @kaktuswokularach6973 3 роки тому +1

    A czy można wiedzieć ile córeczka ma lat? :3 (jeżeli to nie tajemnica)

  • @dobrawodazoteciekawostki8161
    @dobrawodazoteciekawostki8161 3 роки тому +1

    Czy Rowling poszla w mistyke?

  • @grzegorzwalas4125
    @grzegorzwalas4125 3 роки тому +1

    Nie bardzo interesowały mnie w HP wątki filozoficzne, ale widać bardzo dużo odniesień do różnych wierzeń, mitologii, religii i fascynację autorki czarami/czarostwem (istnieje religia Wicca, która odwołuje się w sporej mierze do czarowania, w Wielkiej Brytanii relatywnie popularna jak na swoją niszowość).
    Trochę problematyczne jest to, że mimo podawania przez Rowling wielu lokalności (np. różne szkoły magii na świecie) bardzo dużo kręci się wokół Hogwartu w sposób taki, jakby był to pępek świata. To sprawia, że opowieść tylko w pewnym sensie nadaje się na wiele tomów. Świat Pottera nie jest tak rozbudowany jak np. Śródziemie, Westeros czy królestwa z sagi o wiedźminie. Kwestie etniczności, polityki, konfliktów społecznych są dość płytkie i jednowymiarowe (prawie jedyny konflikt: Voldemort i jego śmierciożercy vs Potter i inkluzywny Zakon Feniksa).

  • @kamilkoczyba3935
    @kamilkoczyba3935 3 роки тому

    Filozofia trylogii!

  • @annayczko9846
    @annayczko9846 3 роки тому

    Harry nigdy nie złamał czarnej różdżki 🧜‍♀️

  • @Baard.
    @Baard. 3 роки тому

  • @1BEATTA
    @1BEATTA 3 роки тому +1

    Jeżeli Harry Potter nie chciał mocy i złamał różdżkę to zostawił to władzę ciemnym siłom

    • @mooonsmk
      @mooonsmk 3 роки тому

      W książce nie zlałam 😉

  • @pawefiedorowicz6789
    @pawefiedorowicz6789 3 роки тому +2

    Podstawowe podobieństwo między HP a chrześcijaństwem to to, że jedno i drugie to fikcja :D

  • @TWARDOWSKY.
    @TWARDOWSKY. 3 роки тому +2

    Herry Potter if you know what I mean ☺️ Tylko nie googlujcie przy dzieciach 😜

    • @Fytrzaczek21
      @Fytrzaczek21 3 роки тому +2

      - Hari Pota!
      - co?
      - już wiesz co ( ͡° ͜ʖ ͡°)

    • @pawechya5020
      @pawechya5020 3 роки тому +1

      *śmieszy cię to?*

    • @TWARDOWSKY.
      @TWARDOWSKY. 3 роки тому +2

      @@pawechya5020 oczywiście ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • @soniarabbit859
    @soniarabbit859 3 роки тому +1

    Właśnie obejrzałam dla ciebie reklamę o długości 13 min XD

  • @antoninapiast5993
    @antoninapiast5993 3 роки тому +1

    Ciekawe że akurat teraz dodajesz ten film, niedawno kupiłam książkę Agnieszki Kobrzyckiej (pierwszą z serii czterech) właśnie o kulturowych i filozoficznych wątkach w świecie wykreowanym przez Rowling, bardzo głęboka analiza. Ma kilka błędów rzeczowych (np. pisanie o eliksirze zapomnienia, podczas gdy Hermiona użyła na swoich rodzicach zaklęcia), ale uważam ją za godną polecenia ze względu na ciekawe, szerokie spojrzenie autorki. Twoja wzmianka o przeciwieństwach dobra i zła przypomniała mi poglądy Junga - byłabym przeszczęśliwa gdybyś zrobił o nim odcinek

  • @aleksanderkaminski1855
    @aleksanderkaminski1855 3 роки тому

    Jeszcze nie obejrzałem, a już wiem że bedzie o Hitlerze w odniesieniu do
    Voldemorta

    • @aleksanderkaminski1855
      @aleksanderkaminski1855 3 роки тому

      O dziwo jednak nie było...

    • @CzowiekAbsurdalny
      @CzowiekAbsurdalny  3 роки тому +2

      Miałem ten wątek we wstępnym szkicu odcinka ale uznałem, że jest zbyt banalny i są ciekawsze ;)

  • @specyfik
    @specyfik 3 роки тому +1

    Czekaj Cię biskup dojedzie

  • @specyfik
    @specyfik 3 роки тому +1

    wyncej reklam

  • @maciejpiotrowski7564
    @maciejpiotrowski7564 3 роки тому

    Harry zmamał różdzkę tylko w Filmie

  • @Tomek-bl1dk
    @Tomek-bl1dk 3 роки тому +4

    Miałem dzisiaj oglądać ale usunęli na netflix :|

    • @ARTURECZSZEK
      @ARTURECZSZEK 3 роки тому +1

      Przepaska na nogę i oko drewniane mój przyjacielu ;) !

    • @wiktoria6933
      @wiktoria6933 3 роки тому

      Jest na HBO GO!

  • @wilkszczek
    @wilkszczek 3 роки тому

    Kościół Katolicki zrobił tej książce reklamę jak ta lala. Każdy myślący człowiek tak to odebrał.

  • @yasuotanaka4636
    @yasuotanaka4636 3 роки тому +1

    Szkoda, że sama Rowling ma takie problemy psychiczne

  • @onaonaona8573
    @onaonaona8573 3 роки тому +4

    Nie wiem, zawsze jak mąż ogląda ten film, zadaje mu to same pytanie "znowu oglądasz te głupoty...."

  • @ernestskrzypczak352
    @ernestskrzypczak352 3 роки тому

    Gdzie tam symbolika religijna w Harrym Potterze hyba cię postało .

  • @olinkamigotka
    @olinkamigotka 3 роки тому +1

    reklama jednak upierdliwa mocno, zniechęca i z jej powodu rezugnuję z subskrypcji.

    • @CzowiekAbsurdalny
      @CzowiekAbsurdalny  3 роки тому +3

      Jeśli reklama to za wysoka cena za tak przygotowane treści to chyba rzeczywiście nie mamy o czym gadać 😄

    • @olinkamigotka
      @olinkamigotka 3 роки тому

      @@CzowiekAbsurdalny Szkoda tylko, że w tym odcinku nie ma właściwie ŻADNYCH treści poza reklamą. Kilka "wydaje mi się", "kojarzy mi się" i tyle. No, trudno. Nie mamy o czym gadać, faktycznie. Poszukam czegoś mniej nahalnego i bardziej ambitnego.

  • @1BEATTA
    @1BEATTA 3 роки тому

    Dla mnie to było strasznie nudne tylko Przeczytam 1/3 pierwszej części

  • @artururbanowicz1180
    @artururbanowicz1180 3 роки тому +5

    W Komnacie Tajemnic podobała mi się symboliczna relacja Bóg-człowiek (albo mentor-uczeń) przedstawiona między Dumbledore'm a Harrym.
    Przypomnijmy słowa Albusa (piszę z pamięci, więc może nie być słowo w słowo): zupełnie opuszczę Hogwart, jeżeli nie pozostanie w nim choćby jeden człowiek, który będzie mi wierny. A ci, którzy potrzebują pomocy, zawsze ją otrzymają.
    Wiara i pomoc dla tych, którzy o nią proszą. Skojarzenia są jednoznaczne.
    A potem Harry schodzi pod ziemię walczyć z potworem - wężem. Kolejne skojarzenie biblijne - tym razem z piekłem i diabłem. I co go ratuje? Akt wierności Dumbledore'owi, bo to właśnie to sprowadziło pomoc w postaci Fawkesa. Wymiar symboliczny tego wątku rzuca się w oczy. Bóg też obiecuje pomoc każdemu, kto w niego wierzy; Bóg dotrzymuje słowa, jeżeli pokładasz w nim nieograniczoną ufność. Wtedy dzieją się cuda.