@@peceed to jest sarkazm, Stalin doskonale widzial jak sie zyje w kolchozach, ponad setke osob to rozbawilo, wiec da sie to tak zinterpretowac i tyle w temacie
@@peceed Specyfika dyskusji w internecie jest tak, ze nawet jak komus porzyznasz generalnie racje i deliketnie cos zakwestionujesz to zaczyna sie wojna okopowa. Masz empiryczny dowod na to, ze ta gorsza wersja jest zabawna (ilosc lajkow) ale nie, prawda musi byc najmojsza i tylko moja.
Powiedz ten żart tysiącom ludzi, którzy wtedy umarli z głodu lub zostali rozstrzelani przez NKWD albo wysłani do łagru na Syberii. Uważam że to nie jest temat do żartów.
@@witoldtosta4242 To przecież taki niemal śmiech przez łzy. Prawdziwi żartownisie wypowiadają się w tym temacie (i wielu podobnych o gospodarce ZSRR) chwaląc kolektywizację. Piszą o wzroście PKB i temu podobnych łgarstwach a juz sam fakt że od kiedy kołchozy w ZSRR upadły Rosja stała się 3cim na świecie eksporterem zbóż zamiast jak do tej pory bywało importerem już do nich nie trafiają. Ja komunę pamiętam i ten dowcip też.
@@militarnygamer3713 Racja, Ale ten dowcip jest starszy ode mnie a zaraz 5 dyszek stuknie. Jeszcze za komuny na pocz lat 80tych kabaret Tey używał go na scenie. Trzeba mieć trochę dystansu. Ci ludzie zmarli bo inni ludzie postawili wszystko w tym ekonomię i gospodarkę na głowie.
Z ciekawości włączyłem filtrowanie komentarzy ,,od najnowszych'' i muszę powiedzieć ,że jestem pełen podziwu ,że masz tyle chęci do odpowiadania każdemu. Pozdrawiam oglądam drugi raz :)
4 роки тому+3
Dziękuję, każdemu to przesada, ale cenię kontakt z Wami
Skomentuję pod najnowszym gdyż wzrasta szansa że to przeczytasz. Genialny kanał, chyba 15 materiał pod rząd obejrzany. Idealnie się wpisuje w moje zainteresowania (historia, militaria, kryminalistyka, fantastyka naukowa, polityka i świat w xx wieku). Biegnę do biblioteki po "My" jak tylko skończę robote.
Bardzo ciekawy kanał panie Marcinie, trafiłem tu przez przypadek i zaczynam robić maraton wszystkich filmów :D akurat są tu tematy, które mnie interesują, a zbyt wiele nie ma o tym w internecie. Życzę szybkiego rozwoju kanału, pozdrawiam.
Świetny materiał, dobry, format, który nie napada widza efektami, a pozwala w spokoju posłuchać ciekawych rzeczy. Trafiłem przypadkiem, ale zostanę na dłużej!
4 роки тому
Bardzo dziękuję za tę opinię! Dla takich komentarzy warto
Dla mnie BARDZO WARTOŚCIOWE nagranie i INSPIRUJĄCE do dalszego zainteresowania tematem. ;) [ I może za dużo wagarowałem, ale o głodzie 1933 dowiedziałem się DOPIERO NIEDAWNO z innego filmu na YT. Ta część społeczeństwa z którą sie stykam raczej nic na ten temat nie wie -tak apropo fragmentu 30:34-30:42 ] DZIEKUJE ZA TWOJĄ PRACE
4 роки тому+2
Ja dziękuję, że oglądasz. Dla każdego inne rzeczy są oczywiste, ja też nie chciałem epatować sensacyjnymi opisami bo nie o to tu chodziło. Chciałem opowiedzieć co stało za tym ludobójstwem, jakie motywację i jaka chora rządzą władzy
Dziękuję za taki wartościowy film! Gdy zagłębiam się w ich historię to prawie za każdym razem targa mną fascynacja, przerażenie, smutek, śmiech, odraza, sympatia, osłupienie... często wszystko naraz, wymieszane. Już nawet nie staram się jakoś racjonalnie zrozumieć tego Kraju. Właśnie czytam "Martwe Dusze" i w tym kontekście jak tak słucham co spotkało rosyjskich chłopów później, w radzieckiej rzeczywistości... 🤯... Jeszcze raz dziękuję, film świetny, wspaniała robota!
4 роки тому+1
Dziękuję pięknie. Faktycznie historia to fascynująca rzecz. Trochę jak równanie z sześcioma niewiadomymi, jak mówił Aleksandr Niewzorow, ale i tak ciekawie się ją zgłębia. A Gogol to ciekawy autor. Jeszcze opowiadania Czechowa polecam
Kapitalny materiał 🍻. To nie ChatGPt a Twoje materiały zabiorą pracę nauczycielom 🙂. Jako czterdziestolatek z hakiem pierwszy raz zrozumiałem, jakie były cele wieży Związku Sowieckiego, jak to realizowała i o co chodziło w całej złożoności kolektywizacji. Swoją drogą ten materiał świetnie pokazuje, od jak dawna pycha jest głównym motorem Kremla i całego aparatu. Fakty i rzeczywistość obchodziły je tyle, ile byli zmuszeni. A ci, którzy dobrze rozumieli złożoność rzeczywistości i śmieli to wyartykułować, lądowali i lądują na Syberii lub przed lufami kolektywu. Brrrr
Świetnie zebrane informacje, wartościowa treść. Bardzo dobrze się ogląda Twoje vlogi. Jesteś przygotowany i obyty z tematami. Na prawdę przyciągasz uwagę i dajesz ludziom to czego już że świeca szukać na YT, czyli interesującej treści. YT stał się telewizją dla kolejnego pokolenia, taka z głupimi teleturniejami i programami. Na szczęście jest w tym wszystkim cząstka starego internetu. Twój kanał jest ekstra. Pozdrawiam
Wielki szacunek za pracę którą wkładasz w każdy materiał. Nieoceniony jest fakt że jesteś w stanie przedstawić to z rosyjskiego punktu widzenia bo znasz tą kulturę i język. To jest dokładnie taka subtelna różnica jak między czytaniem przekładu Dostojewskiego a czytaniem go w oryginale. Niby wiemy o co chodzi ale brakuje tego czegoś. Dlatego właśnie Twoje materiały są tak dobre :) Wielkie dzięki!
Ten film oraz o Moskie i Lwowie pokazują, że Twój obiektywizm (brak wciskania JEDNEJ prawdy do głowy) jest prawdziwy. Bardzo dobrze mi się ogląda takie film. Temat interesujący, w naszym położeniu geograficznym również ważne. Taki film stanowi rekompensate za cały trud nauki w ubiegłym tygodniu :) Skoro takie przedstawienie w bardzo ogólnym świetle kolektywizacji mamy już za sobą to może jednym z następnym tematów na taki dłuższy film będzie walka komunistwó z cerkwią, relikwiamy i ograbianie ich z drogocennych dóbr. Jeżeli będzie realizował taki materiał to prosiłbym o umieszczenie informacji, czy obecnie cerkiew rosyjska podejmuje próby odkupienia zkarodzinych i sprzedanych majątków np. jedna z pierwszych Biblii spisana na polecenie Konstantyna Wielkiego ( chyba powstało około 20 egzemplarzy ), to księge sprzedano Anglikom. Pozdrawiam i wytrwałość w dalszej pracy :)
4 роки тому+1
Widzę, że Cię cerkiew bardzo interesuje, coś trzeba ogarnąć na ten temat
@ Osobiście podobają mi się śpiewy cerkiewne. Kojarzą mi się z caratem i arystokracją opływającą w złoto. Byłem w cerkwi św. Sawy w Belgradzie. Piękna, jak byłem tam to jeszcze kończyli budowę. Interesuje mnie ponieważ cerkiew rosyjska miała kontakt z kościołem bjzantyjskim, który obcował jeszcze z apostołami, chociaż św, Paweł na dworze Konstantyna. Genetalnie takie tematy mnie interesują :)
@@kacperaguniak5073 Zawsze pozostaje pytanie - czy okraść złodzieja i zwrócić pieniądze ludziom to taka zła rzecz? Cerkwie opływały złotem, popi gwałcili ministrantów, a ludzie umierali z głodu. W putinowskiej Rosji te czasy powoli wracają
@@billyberrington Mam pytanie Czy popi wchodzili do chat chłopskich i zabierali im dobytek/kosztowność? Chłopi sami dawali na cerkiew. Bolszewicy nie okradali cerki by zwrócić ploretariatowi. Oni okradali by zarobić na wojne, potem kradli dla samego zysku. Przecież najwyżsi dostojnicy partyjni mieszkali w pałacach arystokracji, którą sama mordowała. Powstała czerwona arystorkacji. Jeżeli boldszewicy okradali cerkie/dwory arystokracji to wszystko było dla PART. Prość ludzie grabili dworki szlacheckie też dla zysku. Podesłałbyś jakieś opracowanie o skali pedofilii w cerki prawosławnej w latach 20/30 ? Jak był głód w związku sowieckim cerkiew sprzedawała swoje kosztowność by kupić jedzenie dla chłopów.
@@kamilzierke7756 Gospodarka nie została "zaorana", tylko chłopi. Bez forsownej industrializacji, byłby tam niemiecki lebensraum, i tamtejszemu chłopstwu byłoby jeszcze gorzej.
@@piotrczubryt1111 Dokładnie. Myślałem, że tylko ja zauważyłem, że bez tych ofiar znaczna część ZSRR byłaby teraz we władaniu Niemiec włącznie zapewne z Polską , która jest tak jakoś po środku.
Ależ to jest dobre:) Marcinie, super szacun. W zaledwie 30 minutach zawarłeś czytelnie skomplikowany problem. Swoją drogą przedstawienie takich postaci jak Kujbyszew:)
Świetne są te Twoje filmiki szkoda że tak późno tu trafiłem. Takie filmy to jako uzupełnienie do lekcji historii powinno się młodzieży puszczać - obowiązkowo. Aby wiedzieli czym kończy się socjalizm. Jakie są założenia a co wychodzi w praktyce, plan ważniejszy niż ludzkie życie i zdrowie.
3 роки тому+1
Tak, wydaje mi się, że planowa gospodarka i bezwzględne, okrutne trzymanie się planu były w tym wypadku kluczowymi czynnikami, prowadzącymi do tragedii
ta polityka kolektywizacji i ogromnych sukcesow doprowadzila do tego ze w zsrr ciagle brakowalo zywnosci, za rzadow chruszczowa wprowadzono kartki na chleb
Ale dzięki temu mieli też przemysł i mogli odeprzeć faszystowską nawałę kilka lat później.Gdyby wtedy nie rozbudowali przemysłu kosztem rolnictwa to dzisiaj prawdopodobnie Niemiecka granica byłaby gdzieś w pobliżu Uralu.
@@jacekmalicki7738 taka byly ta chwalebna koletywizacja ze wszyscy radosnie witali niemcow jako wyzwolicieli spod jarzma bolszeiwkow, gdyby nie histeria hitlera na tle narodowosciowym to by te wojne wygral gdyz nawet rosjanie witali niemieckich zolnierzy jako wyzwolicieli spod jarzma komunistwo
@@marcink.8178 ZSRR i tak by wygrało nawet bez pomocy aliantów, które były bardzo im potrzebne ale nie wymagane do pokonania już pokonanych na samym początku Niemców
@@kupieckorzenny5093 Bez aliantów Stalin podpisał by kapitulację w 1941 roku. To było rozważane i są wspomnienia dyplomatów radzieckich, którzy o tym piszą. Nawet po zatrzymaniu niemieckiej ofensywy pod Moskwą, władze radzieckie bały się, że zachodni alianci podpiszą z Hitlerem traktaty pokojowe i zostawią ZSRS na lodzie. Dlatego wszystkie traktaty z aliantami podkreślały potrzebę walki do ostatecznego zwycięstwa z faszyzmem.
Material mozna podsumowac jednym zdaniem Stefana Kisielewskiego. Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju.
SOCJALIZM - USTRÓJ W KTÓRYM Z PALCEM W TYŁKU I MINIMALNA LICZBA OFIAR POKONUJE SIĘ PANDEMIĘ, NA KTÓRĄ LUDIZ W INNYCH USTROJACH PADAJA JAK MUCHY ALBO INNY JANEK WIŚNIEWSKI
@@Luke-he7jg Ciężko powiedzieć jak praktycznie nigdzie nie ma socjalizmu a tam gdzie jest, jest obwarowany sankcjami, żeby właśnie pokazać, "że się nie sprawdza". Socjalizm jest mniej wydolny gospodarczo od dobrze zarządzanego państwa kapitalistycznego ale jak porównując np. Rosję carską i ZSRR to nie ma wyraźnego faworyta. Poza tym socjalizm to nie wydajność tylko sprawiedliwość społeczna. Po prostu inny cel.
@ Great reset to część planu globalnych elit ekonomicznych i politycznych aby odebrać nam wszystkim prawa i własności prywatne pod płaszczem wcześniej już zaplanowanej epidemi jeżeli chcesz wiedzeć wiecej to możesz sobie poczytać na ich własnej stronie www.weforum.org/agenda/2020/06/now-is-the-time-for-a-great-reset/ .
Świetny materiał i przede wszystkim bardzo merytoryczny, co w dzisiejszym pełnym udogodnień, narracji historycznej i propagandy świecie jest rzadkością. Herbaty wprawdzie nie zrobiłem, tylko po prostacku wyjąłem piwo z lodówki, niemniej jednak doszła Panu kolejna subskrypcja! :) Pozdrawiam i czekam na kolejne materiały!
4 роки тому+2
Dziękuję pięknie za dobre słowo. Dla takich komentarzy warto nagrywać. Od stycznia tylko raz nie było filmu w weekend (majówka;-) i kolejny też powinien wlecieć gdzieś w sobotę W dobrym piwie nie ma nic zlego:-)
Świetnie przygotowany materiał. Gratuluję Panu. Przy okazji chciałbym tylko zapytać, kto udzielał kredytów ZSRR w owym czasie? ci sami którzy zboże kupowali? Dziękuję za odpowiedź
3 роки тому+1
Musiałbym dokładnie poszukać, ale kredytów udzielały różne kraje, np. w drugiej połowie lat 20 XX wieku pożyczały ZSRR głównie instytucje niemieckie i amerykańskie, ale pojawiły się też pożyczki np. od Czechosłowacji
Dziękuję pięknie. Im bardziej się człowiek jednak zgłębi, tym wyraźnie widzi, że jedynie ślizga się po powierzchni. Możnaby taki odcinek zrobić na temat samej historii dyskusji o metodach kolektywizacji, o samym muromcewskom powstaniu, o eksporcie zboża w 1932 roku i tak dalej i tak dalej.
Masz bardzo nudny głos ale za to bardzo ciekawie mówisz. Oglądam i słucham z wielką przyjemnością. Wiele ciekawostek się dowiedziałem. Bardzo dobra robota!
4 роки тому+2
Zdaję sobie sprawę, że w profesjonalnej telewizji nie miałbym szans, ale za to mogę być motywacją dla wątpiących. "Jeśli gość z wadą wymowy i bez zęba na przedzie może robić youtuby, to ja mogę wszystko"
@ broń boże nie traktuj tego jak obrazę z mojej strony czy naśmiewanie się, Kanał naprawdę bardzo się mi podoba. Materiały fajne merytoryczne i wszystko się bardzo dobrze broni. Nawiązanie to do mojego nauczyciela historii, brzmiał podobnie ale nie szło 5 min wytrzymać. A tutaj jest OK!
4 роки тому+1
@@raffciou dzięki piękne i luz, staram się mieć dystans;-)
Co sądzisz o pracach Richarda Pipesa nt. Rosji carskiej i radzieckiej?
4 роки тому
Nie czytałem. Zdaje sobie sprawę, że takie podejście ma wady, ale jeśli czytam cos o tej stronie świata, to zwykle szukam lokalnych źródeł. Te zachodnie na pewno mają przewagę spojrzenia z boku i to bywa cenne. Często jednak brakuje im zrozumienia specyfiki tego regionu.
4 роки тому
@patryko3222 to dobrze, że nie czytałem. Żal czasu;-) nie twierdzę, że bolszewików jest za co chwalić, ale tego typu stronnicze prace raczej człowieka nie przybliżą do zrozumienia tematu
Fajny film. Może byś przedstawił w którymś swoją alternatywną historię gdyby carat nie upadł w 1917 - co by musiało zajść aby się utrzymał i czym by to poskutkowało :)
@ To roślina dosyć wymagająca, nie tylko pod względem agrotechniki ale i klimatu. Przez odpowiednie krzyżówki które były w stanie rosnąć w naszym klimacie, w Polsce zaczęła zdobywać popularność w katach 90. Dlatego dziwnym by było, żeby była uprawiana już w carskiej Rosji.
4 роки тому
@@pawei8935 była tam znana od wojen z Turcją w XVIII wieku
@ Może była uprawiana gdzieś na południu, ale była raczej mało popularna. Chruszczow zafascynowany po wizycie w USA w latach 50 nakazał siać kukurydzę i efekt był średni z powodu złego klimatu
4 роки тому+1
@@pawei8935 oczywiście, w ogóle w imperium rosyjskim i w ZSRR regionami "zbożowymi" był południe. Nie twierdzę, że była to najważniejsza z upraw, ale była znana
30:55 czyli twierdzisz że stalin nie wiedział o głodzie, to ciekawe bo wszyscy go o to osadzają
4 роки тому+1
Powiem tak, moim zdaniem osądzają go całkiem słusznie. Tylko stawiam tezę, że jego celem nie był głód sam w sobie. On stworzył system, który miał na celu wyciśnięcie wsi jak cytryny dla umożliwienia industrializacji, a więc stworzenia armii dla zachowania i rozszerzenia władzy. I według mnie się nie przejmował losem ludzi na wsiach. Nie oznacza to jednak według mnie, żeby był mniej winny.
Jak zwykle świetny materiał ;). Osobiście lubie dlugie filmy. Ale może coś na temat ostatnich spekulacji na temat zdrowia Putina i jego ewentualnej abdykacji? ;)
Nie pijam herbaty za często, ale po takiej namowie nie mogłem się oprzeć i faktycznie, dużo przyjemniej się oglądało. Szkoda tylko, że nie w takiej klimatycznej szklaneczce :)
Dzięki. Przesłuchane. Kawał dobrej roboty poczyniłeś. Fajny masz głos. Może zainwestuj w lepszy mikrofon z czasem. Dobry lep na laski mógłby być :).
4 роки тому
Cześć, dzięki Patronite'owi i osCzesnosciom ostatnio kupiłem dobry aparat. On ma wejście na zewnętrzny mikrofon i to jest następna rzecz, którą kupię. Dziewczynę już mam, była bardzo za tym, żebym zaczął nagrywać
Fajny materiał ja tylko dodam że jako góral niskopienny z Beskidu Niskiego który wychował się na wsi i niczym dziwnym dla mnie nie było pilnowanie lub prowadzenie do rzeki krów czy kaczek 😂, ot lata dzieciństwa . Po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną mój dziadek zajął poniemieckie gospodarstwo rolne w którym jeszcze mieszkała Niemka a żeby było jeszcze ciekawiej to do Niemki przyjeżdżał lejtnant z pobliskiego posterunku na koniu , zresztą mój tata zawsze wspomina jak wjeżdżał na koniu do sieni i dawał do oporządzić konia starszym moim wujkom a i zdarzało się że pozwolił się przejechać 😀. W 1946 lub 47 wprowadziły się obok czyli jakieś 1.5 może 2 km obok dwie rodziny repatriantów ze wschodu , jedni byli gdzieś z tarnopolskiego a drudzy z lwowskiego . Dostali przydział do gospodarstw pod lasem które w dużej mierze były już wyczyszczone z mienia poniemieckiego a że wtedy jeszcze grasowały 1946-1949 różnego rodzaje bandy w okolicy to mieszkańcy wsi sobie pomagali wzajemnie . Z lat 60 bo w takowych się urodziłem dużo czasu spędzaliśmy razem z sąsiadami a w szczególności po dożynkach czy świniobiciu i takich tam okazji i wtedy oni wspominali jak było na wschodzie tam gdzie dawniej żyli . Szczególnie zapadły mi w pamięci słowa sąsiada że przyszły takie lata nieurodzaju w tarnopolskim gdzie nie było co jeść i w tym czasie jak umarło jakieś dziecko to była to oprócz tragedii też ulga a w szczególności dla rodzin wielodzietnych bo jedna gębą mniej do wykarmienia ......o których latach mówił Antek nie jestem wstanie powiedzieć bo wtedy byłem smarkaczem . Ja do Pana materiału dodam że patrząc na dzisiejszy rozwój wsi i prawidła ekonomiczne które żądzą rynkiem decyzja o kolektywizacji i uprawianiu monokultur była jak najbardziej słuszna ale tak jak Pan wcześniej wspomniał Rosja z kraju feudalnego w 1917 chciała przejść od razu w industrializację a przy tak szybkim tempie popełniano całą masę błędów i zapomniano że monokultury są bardzo narażone na wszelakiego typu choroby roślin które tak naprawdę dziesiątkują zbiory i tu trzeba zaznaczyć że przemysł chemiczny a w szczególności ochrony roślin w Rosji dopiero raczkował . Sam pamiętam z dzieciństwa bo dziadek uprawiał ziemniaki , żyto i pszenicę że jak przyszła zaraza to czasami nie było sensu brać kombajnu z kółka rolniczego , tylko kosiliśmy kosami i tak naprawdę dotyczyło to całej okolicy , to był koniec lat 60 i lat 70 . Pomimo tego że było w uprawie kilka hektarów to i tak w tych latach było trudno dostać jakieś środki ochrony roślin . Pozdrawiam
o kolektywizacji dobrze pisze suworow we swych ksiazkach. jest tam takie zdanie ze wiekszosc przemyslu za stalina to byl przemysl ciezki a resztki produkowano dla ludnosci, ceny zboza byly niskie a produktow potrzebnych chlopom wysokie, kiedy cglop juz pokupil co trzeba to nie mial ingteresu by oddawac panstwu prawie za darmo zboza a kolchozy powstaly dlatego by nie rozliczac sie pojedynczo tylko wlasnie zabierac takiej spoldzileni ile panstwu potrzeba
Dlaczego yt nie poleca tak zajebistych kanałów? Zamiast tego jakichś pseudopopularnych youtuberów, głupkowatymi filmikami. Leci sub i zostaje na dłużej
Cóż z tych racjonalnych wyjaśnień, jak ludzie zjadali się z głodu?
3 роки тому
To, że doszło do przerażającej sytuacji, i że doprowadziły do niej zbrodnicze działania to jedno. Ale powinniśmy próbować zrozumieć, co doprowadziło do tej sytuacji, żeby lepiej unikać podobnych w przyszłości
bardzo dobry materiał, a co pan sądzi o książce pani Applebaum ,,czerwony głód ,,bo z niektórych wypowiedzi sprawia wrażenie rusofobki więc może to zniekształcać jej prace ale może mi się tylko wydaje?
4 роки тому
Nic nie sądzę, wolę pracować z lokalnymi źródłami i jej nie czytałem:-)
Bardzo fajny film z ciekawą analizą. Zabrakło mi w nim tylko poruszenia jednej ważnej sprawy. Bez względu na wszystko kolektywizacja musiała się wydarzyć, gdyż komunizm z założenia zakładał likwidację własności prywatnej w przemyśle i rolnictwie, a w zasadzie we wszystkich dziedzinach życia.
4 роки тому
Powiem tak, to ważne, ale wydaje mi się, że to była kwestia mniej istotna niz kwestia zachowania władzy. Władza potrzebowała armii, do tego konieczny był przemysł, a dla przemysłu konieczna była przemiana rolnictwa. Sądzę, że to tu bylo najbardziej istotne, choć oczywiście mogę się mylić
@ Nie mylisz się. Ale do tego powinieneś jeszcze uwzględnić proporcje narodowościowe w ówczesnych władzach radzieckich i ich ambicje do stworzenia własnego państwa na Bliskim Wschodzie
4:23 Mała uwaga i generalnie poza głównym tematem filmu, ale myślę, że warto o tym wspomnieć, bo dużo ludzi to powtarza. I wojna światowa nie wprowadziła karabinu maszynowego. Sam wynalazek Maxim, na którym wzorowali się następni rusznikarze czy wynalazcy, miał już 30 lat i był z powodzeniem używany w wojsku. W czasie drugiej wojny burskiej, jeden z brytyjskich oficerów powiedział nawet "cokolwiek się stanie, my mamy Maxima, a oni nie", co świadczy o tym, że doskonale zdawano sobie sprawę z siły ognia karabinu maszynowego i z niej chętnie korzystano. To, co zmieniła I wojna światowa, to być może sposób użycia karabinu maszynowego i nasycenie własnych szeregów tym rodzajem broni.
Przyjechał Stalin do kołchozu.
- Jak żyjecie? - zażartował Stalin.
- Dobrze! - zażartowali kołchoźnicy.
Z cyklu " Jak spalić dowcip".
- "Dobrze wam się żyje?" - zażartował Stalin.
-"Dobrze!" - zażartowali kołchoźnicy.
@@peceed twoja wersja brzmi lepiej ale oryginal tez dziala, nie nazwalbym bym tego spaleniem
@@loose4bet "Jak żyjecie? - zażartował Stalin" nie ma sensu, nie da się tego pytania zinterpretować jako żart w żaden sposób.
@@peceed to jest sarkazm, Stalin doskonale widzial jak sie zyje w kolchozach, ponad setke osob to rozbawilo, wiec da sie to tak zinterpretowac i tyle w temacie
@@peceed Specyfika dyskusji w internecie jest tak, ze nawet jak komus porzyznasz generalnie racje i deliketnie cos zakwestionujesz to zaczyna sie wojna okopowa. Masz empiryczny dowod na to, ze ta gorsza wersja jest zabawna (ilosc lajkow) ale nie, prawda musi byc najmojsza i tylko moja.
Herbatkę zrobiłem, materiał obejrzany i świetny jak zawsze... nic tylko czekać na kolejny :)
A kupe zrobiłeś ?
Ciekawe czy zrobiliście w samowarze, ja mam ];-D takie 50 letnie... .
Material jak zwykle świetny, prawdziwa perełka na polskim UA-cam.
Kolektywizacja rolnictwa w ZSRR przyniosła ogromny postęp. Wystarczy wspomnieć że rano posadzone ziemniaki można było już w nocy wykopać i zjeść:D
Łał... robi wrażenie!
Powiedz ten żart tysiącom ludzi, którzy wtedy umarli z głodu lub zostali rozstrzelani przez NKWD albo wysłani do łagru na Syberii. Uważam że to nie jest temat do żartów.
@@witoldtosta4242 To przecież taki niemal śmiech przez łzy. Prawdziwi żartownisie wypowiadają się w tym temacie (i wielu podobnych o gospodarce ZSRR) chwaląc kolektywizację. Piszą o wzroście PKB i temu podobnych łgarstwach a juz sam fakt że od kiedy kołchozy w ZSRR upadły Rosja stała się 3cim na świecie eksporterem zbóż zamiast jak do tej pory bywało importerem już do nich nie trafiają. Ja komunę pamiętam i ten dowcip też.
@@jarok1891 Różni ludzie mają różną wrażliwość ;)
@@militarnygamer3713 Racja, Ale ten dowcip jest starszy ode mnie a zaraz 5 dyszek stuknie. Jeszcze za komuny na pocz lat 80tych kabaret Tey używał go na scenie. Trzeba mieć trochę dystansu. Ci ludzie zmarli bo inni ludzie postawili wszystko w tym ekonomię i gospodarkę na głowie.
O i to jest długość materiałów, o którą nic nie robię! Świetna robota!
Z ciekawości włączyłem filtrowanie komentarzy ,,od najnowszych'' i muszę powiedzieć ,że jestem pełen podziwu ,że masz tyle chęci do odpowiadania każdemu. Pozdrawiam oglądam drugi raz :)
Dziękuję, każdemu to przesada, ale cenię kontakt z Wami
Czytałem książki o ZSRR, więc raczej mam na ten temat wiedzę, ale i tak fajnie się Ciebie słucha. Potrzeba (nam) takich kanałów.
Dziękuj bardzo Panu za takie filmy. Jest to dobra Pana praca.
Czekam na następne ❤️
Skomentuję pod najnowszym gdyż wzrasta szansa że to przeczytasz. Genialny kanał, chyba 15 materiał pod rząd obejrzany. Idealnie się wpisuje w moje zainteresowania (historia, militaria, kryminalistyka, fantastyka naukowa, polityka i świat w xx wieku). Biegnę do biblioteki po "My" jak tylko skończę robote.
pierwszy raz natrafiłem na ten kanał i no się mile zaskoczyłem. Przyjemnie się tego słucha
Dziękuję za dobre słowo;-)
Bardzo ciekawy kanał panie Marcinie, trafiłem tu przez przypadek i zaczynam robić maraton wszystkich filmów :D akurat są tu tematy, które mnie interesują, a zbyt wiele nie ma o tym w internecie. Życzę szybkiego rozwoju kanału, pozdrawiam.
Dziękuję pięknie za dobre słowo
Wczoraj dopiero znalazłem twój kanał i świetną pracę wykonujesz już kilka odcinków przerobilem, historia wschodu zawsze ciekawa tak trzymaj.
Świetny materiał - same fakty i to sporo faktów, bez sensacyjności, bez zbędnego show. Super
Świetny materiał, dobry, format, który nie napada widza efektami, a pozwala w spokoju posłuchać ciekawych rzeczy. Trafiłem przypadkiem, ale zostanę na dłużej!
Bardzo dziękuję za tę opinię! Dla takich komentarzy warto
Dla mnie BARDZO WARTOŚCIOWE nagranie i INSPIRUJĄCE do dalszego zainteresowania tematem. ;)
[ I może za dużo wagarowałem, ale o głodzie 1933 dowiedziałem się DOPIERO NIEDAWNO z innego filmu na YT. Ta część społeczeństwa z którą sie stykam raczej nic na ten temat nie wie -tak apropo fragmentu 30:34-30:42 ]
DZIEKUJE ZA TWOJĄ PRACE
Ja dziękuję, że oglądasz.
Dla każdego inne rzeczy są oczywiste, ja też nie chciałem epatować sensacyjnymi opisami bo nie o to tu chodziło. Chciałem opowiedzieć co stało za tym ludobójstwem, jakie motywację i jaka chora rządzą władzy
Mała wpadka ok. 24:00, powtórzony cytat :)
Świetny materiał :D
Dziękuję za taki wartościowy film! Gdy zagłębiam się w ich historię to prawie za każdym razem targa mną fascynacja, przerażenie, smutek, śmiech, odraza, sympatia, osłupienie... często wszystko naraz, wymieszane. Już nawet nie staram się jakoś racjonalnie zrozumieć tego Kraju. Właśnie czytam "Martwe Dusze" i w tym kontekście jak tak słucham co spotkało rosyjskich chłopów później, w radzieckiej rzeczywistości... 🤯... Jeszcze raz dziękuję, film świetny, wspaniała robota!
Dziękuję pięknie.
Faktycznie historia to fascynująca rzecz. Trochę jak równanie z sześcioma niewiadomymi, jak mówił Aleksandr Niewzorow, ale i tak ciekawie się ją zgłębia.
A Gogol to ciekawy autor. Jeszcze opowiadania Czechowa polecam
Kapitalny materiał 🍻.
To nie ChatGPt a Twoje materiały zabiorą pracę nauczycielom 🙂. Jako czterdziestolatek z hakiem pierwszy raz zrozumiałem, jakie były cele wieży Związku Sowieckiego, jak to realizowała i o co chodziło w całej złożoności kolektywizacji.
Swoją drogą ten materiał świetnie pokazuje, od jak dawna pycha jest głównym motorem Kremla i całego aparatu. Fakty i rzeczywistość obchodziły je tyle, ile byli zmuszeni.
A ci, którzy dobrze rozumieli złożoność rzeczywistości i śmieli to wyartykułować, lądowali i lądują na Syberii lub przed lufami kolektywu.
Brrrr
Jak zwykle wiedza przedstawiona w tak ciekawy sposób, że chciałoby się posłuchać kilka razy więcej. Czekamy na następny odcinek
Dziękuję się. Staram się jak mogę, choć w tym odcinku zabrakło wielu ciekawych wątków i informacji. To jest potężny temat.
Świetnie zebrane informacje, wartościowa treść. Bardzo dobrze się ogląda Twoje vlogi. Jesteś przygotowany i obyty z tematami. Na prawdę przyciągasz uwagę i dajesz ludziom to czego już że świeca szukać na YT, czyli interesującej treści. YT stał się telewizją dla kolejnego pokolenia, taka z głupimi teleturniejami i programami. Na szczęście jest w tym wszystkim cząstka starego internetu. Twój kanał jest ekstra. Pozdrawiam
Dziękuję
Uwielbiam ten kanał!!! Dzięki niemu tej zimy sporo się nauczę. Dzięki serdeczne!
Ja dziękuję
Wielki szacunek za pracę którą wkładasz w każdy materiał. Nieoceniony jest fakt że jesteś w stanie przedstawić to z rosyjskiego punktu widzenia bo znasz tą kulturę i język. To jest dokładnie taka subtelna różnica jak między czytaniem przekładu Dostojewskiego a czytaniem go w oryginale. Niby wiemy o co chodzi ale brakuje tego czegoś. Dlatego właśnie Twoje materiały są tak dobre :) Wielkie dzięki!
Kontekst, kontekst to słowo klucz
Ten film oraz o Moskie i Lwowie pokazują, że Twój obiektywizm (brak wciskania JEDNEJ prawdy do głowy) jest prawdziwy. Bardzo dobrze mi się ogląda takie film. Temat interesujący, w naszym położeniu geograficznym również ważne.
Taki film stanowi rekompensate za cały trud nauki w ubiegłym tygodniu :)
Skoro takie przedstawienie w bardzo ogólnym świetle kolektywizacji mamy już za sobą to może jednym z następnym tematów na taki dłuższy film będzie walka komunistwó z cerkwią, relikwiamy i ograbianie ich z drogocennych dóbr. Jeżeli będzie realizował taki materiał to prosiłbym o umieszczenie informacji, czy obecnie cerkiew rosyjska podejmuje próby odkupienia zkarodzinych i sprzedanych majątków np. jedna z pierwszych Biblii spisana na polecenie Konstantyna Wielkiego ( chyba powstało około 20 egzemplarzy ), to księge sprzedano Anglikom.
Pozdrawiam i wytrwałość w dalszej pracy :)
Widzę, że Cię cerkiew bardzo interesuje, coś trzeba ogarnąć na ten temat
@ Osobiście podobają mi się śpiewy cerkiewne. Kojarzą mi się z caratem i arystokracją opływającą w złoto.
Byłem w cerkwi św. Sawy w Belgradzie. Piękna, jak byłem tam to jeszcze kończyli budowę.
Interesuje mnie ponieważ cerkiew rosyjska miała kontakt z kościołem bjzantyjskim, który obcował jeszcze z apostołami, chociaż św, Paweł na dworze Konstantyna. Genetalnie takie tematy mnie interesują :)
@@kacperaguniak5073 Zawsze pozostaje pytanie - czy okraść złodzieja i zwrócić pieniądze ludziom to taka zła rzecz? Cerkwie opływały złotem, popi gwałcili ministrantów, a ludzie umierali z głodu. W putinowskiej Rosji te czasy powoli wracają
@@billyberrington Mam pytanie
Czy popi wchodzili do chat chłopskich i zabierali im dobytek/kosztowność?
Chłopi sami dawali na cerkiew. Bolszewicy nie okradali cerki by zwrócić ploretariatowi. Oni okradali by zarobić na wojne, potem kradli dla samego zysku. Przecież najwyżsi dostojnicy partyjni mieszkali w pałacach arystokracji, którą sama mordowała. Powstała czerwona arystorkacji. Jeżeli boldszewicy okradali cerkie/dwory arystokracji to wszystko było dla PART. Prość ludzie grabili dworki szlacheckie też dla zysku.
Podesłałbyś jakieś opracowanie o skali pedofilii w cerki prawosławnej w latach 20/30 ?
Jak był głód w związku sowieckim cerkiew sprzedawała swoje kosztowność by kupić jedzenie dla chłopów.
@@kacperaguniak5073 czy musisz robić takie błędy jak piszesz, ohyda
I to jest to. Człowiek wrócił do domu, usiadł przy biurku i może coś sensownego obejrzeć, czyli sobota udana. Dam znać jak skończę oglądać ;)
Obejrzałem i przerażające jak można zaorać gospodarkę...
@@kamilzierke7756
Gospodarka nie została "zaorana", tylko chłopi.
Bez forsownej industrializacji, byłby tam niemiecki lebensraum, i tamtejszemu chłopstwu byłoby jeszcze gorzej.
Na pewno byłoby gorzej xd
@@kamilzierke7756 "Zaorana" została wieś i chłopi. Ich kosztem rozbudowano w ekspresowym tempie przemysł ciężki na potrzeby wojenne.
@@piotrczubryt1111 Dokładnie. Myślałem, że tylko ja zauważyłem, że bez tych ofiar znaczna część ZSRR byłaby teraz we władaniu Niemiec włącznie zapewne z Polską , która jest tak jakoś po środku.
Świetny materiał. Tak trzymać.
Ależ to jest dobre:) Marcinie, super szacun. W zaledwie 30 minutach zawarłeś czytelnie skomplikowany problem. Swoją drogą przedstawienie takich postaci jak Kujbyszew:)
Dziękuję pięknie
Czas zaparzyć dobrą kawę i oglądamy!
35 min relaksu :)
P.S.
Książkę skończyłem czytać wczoraj o 1 w nocy - bardzo mnie wciągnęła - 15/10 ;)
Dziękuję podwójnie za dobre słowo;-)
Relaks przy słuchaniu o tragediach naszych wschodnich sąsiadów?
Kolejny znakomity odcinek, będący wartościowym źródłem wiedzy na temat naszych wschodnich sąsiadów 👍
Bardzo dobrze się Ciebie słucha, sub poszedł. Pozdrawiam
Dziękuję ci Marcinie o to kiedyś prosiłem ❤️
Proszę uprzejmie
Świetne są te Twoje filmiki szkoda że tak późno tu trafiłem. Takie filmy to jako uzupełnienie do lekcji historii powinno się młodzieży puszczać - obowiązkowo. Aby wiedzieli czym kończy się socjalizm. Jakie są założenia a co wychodzi w praktyce, plan ważniejszy niż ludzkie życie i zdrowie.
Tak, wydaje mi się, że planowa gospodarka i bezwzględne, okrutne trzymanie się planu były w tym wypadku kluczowymi czynnikami, prowadzącymi do tragedii
@ dzięki za odpowiedź i pozdrawiam, masz we mnie wiernego widza, za bardzo dobre i rzeczowe przedstawienie poruszanych tematów.
ta polityka kolektywizacji i ogromnych sukcesow doprowadzila do tego ze w zsrr ciagle brakowalo zywnosci, za rzadow chruszczowa wprowadzono kartki na chleb
Ale dzięki temu mieli też przemysł i mogli odeprzeć faszystowską nawałę kilka lat później.Gdyby wtedy nie rozbudowali przemysłu kosztem rolnictwa to dzisiaj prawdopodobnie Niemiecka granica byłaby gdzieś w pobliżu Uralu.
@@jacekmalicki7738 taka byly ta chwalebna koletywizacja ze wszyscy radosnie witali niemcow jako wyzwolicieli spod jarzma bolszeiwkow, gdyby nie histeria hitlera na tle narodowosciowym to by te wojne wygral gdyz nawet rosjanie witali niemieckich zolnierzy jako wyzwolicieli spod jarzma komunistwo
@@jacekmalicki7738 bez amerykańskich radiostacji, jeepów i KONSERW, to Stalin obronił by co najwyżej Kamczatkę.
@@marcink.8178
ZSRR i tak by wygrało nawet bez pomocy aliantów, które były bardzo im potrzebne ale nie wymagane do pokonania już pokonanych na samym początku Niemców
@@kupieckorzenny5093 Bez aliantów Stalin podpisał by kapitulację w 1941 roku. To było rozważane i są wspomnienia dyplomatów radzieckich, którzy o tym piszą. Nawet po zatrzymaniu niemieckiej ofensywy pod Moskwą, władze radzieckie bały się, że zachodni alianci podpiszą z Hitlerem traktaty pokojowe i zostawią ZSRS na lodzie. Dlatego wszystkie traktaty z aliantami podkreślały potrzebę walki do ostatecznego zwycięstwa z faszyzmem.
W tym materiale mówisz żywo i energicznie. Przyjemnie się słucha. Od kiedy siedzisz i nagrywasz z fotela mówisz wolniej, usypiająco.
35 minut? O.o
Jestem miło zaskoczony, ide parzyć herbatę.
No i to jest materiał 35 minut elegancko
Świetny, ambitny materiał. Jestem studentem rusycystyki, i właśnie kanału z taką tematyką brakowało:)
Dzień dobry, pozdrawiam serdecznie, bo jestem absolwentem tego kierunku (konkretnie KRiNS na UJ w Krakowie).
Bardzo ciekawy film, podoba mi się jak opowiadasz. Zostawiam subskrypcje i łapkę w górę oczywiście
Świetny materiał. Po prostu chcę powiedzieć Dziękuję!
Ja dziękuję za dobre słowo
Jak zawsze świetny, merytoryczny materiał
Świetny materiał 💪 na duży plus napewno rzetelne przygotowanie odcinka ,leci sub
dziekuję pięknie
Material mozna podsumowac jednym zdaniem Stefana Kisielewskiego. Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju.
SOCJALIZM - USTRÓJ W KTÓRYM Z PALCEM W TYŁKU I MINIMALNA LICZBA OFIAR POKONUJE SIĘ PANDEMIĘ, NA KTÓRĄ LUDIZ W INNYCH USTROJACH PADAJA JAK MUCHY ALBO INNY JANEK WIŚNIEWSKI
Zwlaszcza ten socjalizm jaki zaserwowal Lenin, Stalin i Mao.
@@Luke-he7jg No to nie socjalizm zły tylko Lenin, Stalin i Mao.
@@Siapiej Nie wiem czy system ten jest zly czy dobry, wiem za to, ze gospodarczo sie nie sprawdza.
@@Luke-he7jg Ciężko powiedzieć jak praktycznie nigdzie nie ma socjalizmu a tam gdzie jest, jest obwarowany sankcjami, żeby właśnie pokazać, "że się nie sprawdza". Socjalizm jest mniej wydolny gospodarczo od dobrze zarządzanego państwa kapitalistycznego ale jak porównując np. Rosję carską i ZSRR to nie ma wyraźnego faworyta. Poza tym socjalizm to nie wydajność tylko sprawiedliwość społeczna. Po prostu inny cel.
Świetny materiał jak zwykle. Pozdrawiam Marcinie :)
Dziekuje
1:55 "A kto umrze to umrze i trudno"
Dokładnie tak to wygladało. Były cele do osiągnięcia, a życie ludzkie było lekceważone
A kto umarł, ten nie żyje
Jeszcze trochę i będziemy mieć to samo co wtedy tylko gorzej zobaczcie sobie"The Great Reset".
@@arkadiusznamys7193 o czym to?
@ Great reset to część planu globalnych elit ekonomicznych i politycznych aby odebrać nam wszystkim prawa i własności prywatne pod płaszczem wcześniej już zaplanowanej epidemi jeżeli chcesz wiedzeć wiecej to możesz sobie poczytać na ich własnej stronie www.weforum.org/agenda/2020/06/now-is-the-time-for-a-great-reset/ .
Dobra robota 💪
Rób robotę dalej 💪💪
+1
Cytowanie artykułu z końca materiału dość ciężkie w odbiorze, ale całość bardzo ciekawa. Dobrze mi się Ciebie słucha. Pozdrawiam!
Dziękuję i postaram się lepiej następnym razem;-)
24:10 - Powtórzenie?
Świetny materiał! Z resztą jak zwykle, dzięki!
Oj, moglem źle coś przyciąć, przepraszam
Świetny materiał i przede wszystkim bardzo merytoryczny, co w dzisiejszym pełnym udogodnień, narracji historycznej i propagandy świecie jest rzadkością. Herbaty wprawdzie nie zrobiłem, tylko po prostacku wyjąłem piwo z lodówki, niemniej jednak doszła Panu kolejna subskrypcja! :) Pozdrawiam i czekam na kolejne materiały!
Dziękuję pięknie za dobre słowo. Dla takich komentarzy warto nagrywać. Od stycznia tylko raz nie było filmu w weekend (majówka;-) i kolejny też powinien wlecieć gdzieś w sobotę
W dobrym piwie nie ma nic zlego:-)
Super materiał, aż dałem suba. Czekam na więcej!
Dziękuję pięknie
Bardzo ciekawe i bez jakiegokolwiek zacietrzewienia. Brawo!
Staram się, choć niestety przez to nie wszyscy rozumieją intencje i zarzucają mi chwalenie władzy radzieckiej, co jakby nie było intencją
To jedno z bardziej kompleksowych opracowań jakie słyszałem.👍
Interesujący materiał, dziękuje!
Dziękuję
Towarzysz Marcin zawsze dobry na przerwę!
Wreszcie ktoś to dokładnie wyjaśnił. Jesteś chyba pierwszy na polskim YT który tak dokładnie to omawia.
To jest i tak ślizganie się po powierzchni tematu, ale dziękuję
Dopiero zobaczyłem twój kanał na YT. Poznałem cię na tv gry. Miło cię zobaczyć znowu. Powodzenia
Dziękuję pięknie i miło Cię tu powitać;-)
Świetnie przygotowany materiał. Gratuluję Panu. Przy okazji chciałbym tylko zapytać, kto udzielał kredytów ZSRR w owym czasie? ci sami którzy zboże kupowali? Dziękuję za odpowiedź
Musiałbym dokładnie poszukać, ale kredytów udzielały różne kraje, np. w drugiej połowie lat 20 XX wieku pożyczały ZSRR głównie instytucje niemieckie i amerykańskie, ale pojawiły się też pożyczki np. od Czechosłowacji
Doskonały odcinek!
Doskonały to nie, bo potknięcia były, ale chyba niezly. Dziękuję bardzo!
Bardzo fajny program.
Dziękuję
Szacun za takie zgłębienie tematu.
Dziękuję pięknie. Im bardziej się człowiek jednak zgłębi, tym wyraźnie widzi, że jedynie ślizga się po powierzchni. Możnaby taki odcinek zrobić na temat samej historii dyskusji o metodach kolektywizacji, o samym muromcewskom powstaniu, o eksporcie zboża w 1932 roku i tak dalej i tak dalej.
Bardzo ciekawy i merytoryczne informacje.
Bardzo ciekawe... Daję suba 🏆
Pierwszy raz trafiłam na ten kanał i jestem zachwycona :-)
Miło mi to słyszeć
Super kanał, fajnie że na ciebie wpadłem
Tez mnie to ciesY
Masz bardzo nudny głos ale za to bardzo ciekawie mówisz. Oglądam i słucham z wielką przyjemnością. Wiele ciekawostek się dowiedziałem. Bardzo dobra robota!
Zdaję sobie sprawę, że w profesjonalnej telewizji nie miałbym szans, ale za to mogę być motywacją dla wątpiących. "Jeśli gość z wadą wymowy i bez zęba na przedzie może robić youtuby, to ja mogę wszystko"
@ broń boże nie traktuj tego jak obrazę z mojej strony czy naśmiewanie się, Kanał naprawdę bardzo się mi podoba. Materiały fajne merytoryczne i wszystko się bardzo dobrze broni. Nawiązanie to do mojego nauczyciela historii, brzmiał podobnie ale nie szło 5 min wytrzymać. A tutaj jest OK!
@@raffciou dzięki piękne i luz, staram się mieć dystans;-)
Co sądzisz o pracach Richarda Pipesa nt. Rosji carskiej i radzieckiej?
Nie czytałem. Zdaje sobie sprawę, że takie podejście ma wady, ale jeśli czytam cos o tej stronie świata, to zwykle szukam lokalnych źródeł. Te zachodnie na pewno mają przewagę spojrzenia z boku i to bywa cenne. Często jednak brakuje im zrozumienia specyfiki tego regionu.
@patryko3222 to dobrze, że nie czytałem. Żal czasu;-) nie twierdzę, że bolszewików jest za co chwalić, ale tego typu stronnicze prace raczej człowieka nie przybliżą do zrozumienia tematu
Serdecznie pozdrawiam:)
naprawdę świetny kanał łykam kolejne odcinki jak pelikan rybki ;)
Dziękuję za dobre słowo
Fajny film. Może byś przedstawił w którymś swoją alternatywną historię gdyby carat nie upadł w 1917 - co by musiało zajść aby się utrzymał i czym by to poskutkowało :)
Aby bardziej się wczuć zaparzyłem herbatę z samowaru. Kolejny dobry film, pozdrawiam.
Wzajemnie. Dziękuję!
@ a no i literówka Ci się wkradła w tytule :)
@@kasztan1257 o matulu, dzieki
3:35 w 1918 w rosji uprawiali kukurydzę?
A czemu nie?
@ To roślina dosyć wymagająca, nie tylko pod względem agrotechniki ale i klimatu. Przez odpowiednie krzyżówki które były w stanie rosnąć w naszym klimacie, w Polsce zaczęła zdobywać popularność w katach 90. Dlatego dziwnym by było, żeby była uprawiana już w carskiej Rosji.
@@pawei8935 była tam znana od wojen z Turcją w XVIII wieku
@ Może była uprawiana gdzieś na południu, ale była raczej mało popularna. Chruszczow zafascynowany po wizycie w USA w latach 50 nakazał siać kukurydzę i efekt był średni z powodu złego klimatu
@@pawei8935 oczywiście, w ogóle w imperium rosyjskim i w ZSRR regionami "zbożowymi" był południe. Nie twierdzę, że była to najważniejsza z upraw, ale była znana
18:10 fajnie jakbyś wyświetlał liczby jak podajesz jakieś dane 😉
30:55 czyli twierdzisz że stalin nie wiedział o głodzie, to ciekawe bo wszyscy go o to osadzają
Powiem tak, moim zdaniem osądzają go całkiem słusznie. Tylko stawiam tezę, że jego celem nie był głód sam w sobie. On stworzył system, który miał na celu wyciśnięcie wsi jak cytryny dla umożliwienia industrializacji, a więc stworzenia armii dla zachowania i rozszerzenia władzy. I według mnie się nie przejmował losem ludzi na wsiach. Nie oznacza to jednak według mnie, żeby był mniej winny.
Świetny materiał.
Dziękuję
To jeden z najlepszych materiałów Pana Marcina. Dzięki niemu można zrozumieć rosjan
Herbatka w klasycznej oprawie. Szklanka z koszyczkiem. U nas też tak było ale zmieniło się na rzecz kubków. Szklanki łatwiej się tłuką
Wyświetliło mi się w proponowanych - zobaczyłem kto (znam z tvgry) - od razu zasubskrybowałem :)
Bardzo się cieszę;-)
Czy można prosić o linki do przytaczanych prac naukowych i do cytowanych ukazów (mogą być po Rosyjsku)
Dzieki za film
Ja dziękuję!
Zamiast herbaty terpentyna, ale za to norma będzie 5 godzin dziennie
Świetny film, oby takich więcej
O i materiał do przesłuchania w pracy dziś. Dzięki wielkie! Jutro też coś będzie?
Jutro nie, ten miał 35 minut;-) Nagranie takiego zawsze zajmuje dużo czasu i pracy i bym z drugim nie wyrobił
Bardzo dobry film. Poszedł sub i lapka w górę
Jak zwykle świetny materiał ;). Osobiście lubie dlugie filmy. Ale może coś na temat ostatnich spekulacji na temat zdrowia Putina i jego ewentualnej abdykacji? ;)
Możnaby, sam jestem zainteygowany
Szklanka w koszyczku
Dziękuję za dobre slowo
Siema Magda ;)
@@lothar3610 Hej Kuba! 😄👋
Nie pijam herbaty za często, ale po takiej namowie nie mogłem się oprzeć i faktycznie, dużo przyjemniej się oglądało. Szkoda tylko, że nie w takiej klimatycznej szklaneczce :)
Świetny kanał. Pozdrawiam.
Dzięki. Przesłuchane. Kawał dobrej roboty poczyniłeś. Fajny masz głos. Może zainwestuj w lepszy mikrofon z czasem. Dobry lep na laski mógłby być :).
Cześć, dzięki Patronite'owi i osCzesnosciom ostatnio kupiłem dobry aparat. On ma wejście na zewnętrzny mikrofon i to jest następna rzecz, którą kupię.
Dziewczynę już mam, była bardzo za tym, żebym zaczął nagrywać
@ Z laskami to bardziej o subskrybentki mi chodziło. Masz fajną dykcję stąd moja sugesta o mikrofonie. Powodzenia w rozwoju kanału.
@@edwardelwekr1845 a to fakt, że statystyki pokazują, że mam bardzo męską widownię. Kobiety to według YT jakieś 3 procent widzów.
Fajny materiał ja tylko dodam że jako góral niskopienny z Beskidu Niskiego który wychował się na wsi i niczym dziwnym dla mnie nie było pilnowanie lub prowadzenie do rzeki krów czy kaczek 😂, ot lata dzieciństwa . Po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną mój dziadek zajął poniemieckie gospodarstwo rolne w którym jeszcze mieszkała Niemka a żeby było jeszcze ciekawiej to do Niemki przyjeżdżał lejtnant z pobliskiego posterunku na koniu , zresztą mój tata zawsze wspomina jak wjeżdżał na koniu do sieni i dawał do oporządzić konia starszym moim wujkom a i zdarzało się że pozwolił się przejechać 😀. W 1946 lub 47 wprowadziły się obok czyli jakieś 1.5 może 2 km obok dwie rodziny repatriantów ze wschodu , jedni byli gdzieś z tarnopolskiego a drudzy z lwowskiego . Dostali przydział do gospodarstw pod lasem które w dużej mierze były już wyczyszczone z mienia poniemieckiego a że wtedy jeszcze grasowały 1946-1949 różnego rodzaje bandy w okolicy to mieszkańcy wsi sobie pomagali wzajemnie . Z lat 60 bo w takowych się urodziłem dużo czasu spędzaliśmy razem z sąsiadami a w szczególności po dożynkach czy świniobiciu i takich tam okazji i wtedy oni wspominali jak było na wschodzie tam gdzie dawniej żyli . Szczególnie zapadły mi w pamięci słowa sąsiada że przyszły takie lata nieurodzaju w tarnopolskim gdzie nie było co jeść i w tym czasie jak umarło jakieś dziecko to była to oprócz tragedii też ulga a w szczególności dla rodzin wielodzietnych bo jedna gębą mniej do wykarmienia ......o których latach mówił Antek nie jestem wstanie powiedzieć bo wtedy byłem smarkaczem . Ja do Pana materiału dodam że patrząc na dzisiejszy rozwój wsi i prawidła ekonomiczne które żądzą rynkiem decyzja o kolektywizacji i uprawianiu monokultur była jak najbardziej słuszna ale tak jak Pan wcześniej wspomniał Rosja z kraju feudalnego w 1917 chciała przejść od razu w industrializację a przy tak szybkim tempie popełniano całą masę błędów i zapomniano że monokultury są bardzo narażone na wszelakiego typu choroby roślin które tak naprawdę dziesiątkują zbiory i tu trzeba zaznaczyć że przemysł chemiczny a w szczególności ochrony roślin w Rosji dopiero raczkował . Sam pamiętam z dzieciństwa bo dziadek uprawiał ziemniaki , żyto i pszenicę że jak przyszła zaraza to czasami nie było sensu brać kombajnu z kółka rolniczego , tylko kosiliśmy kosami i tak naprawdę dotyczyło to całej okolicy , to był koniec lat 60 i lat 70 . Pomimo tego że było w uprawie kilka hektarów to i tak w tych latach było trudno dostać jakieś środki ochrony roślin .
Pozdrawiam
Bardzo dziękuję za bardzo ciekawy komentarz
"Wieczne wezwanie" Anatolij Iwanow Radzę też obejrzeć ten film lub przeczytać książkę
Marcinie co mam zrobić aby otrzymać taki plakat "siewców kołchożników ' , czy wystarczy powiedzieć "kocham Cię ' hehe .hej
Eee? Wydrukować sobie?
@ Wstyd , nie umie .
@@wiesawgauszka2664 nic dziwnego jak się ma na imię Wiesław.
Lepiej lep pierogi z gównem
...głosowanie w ZSRR : kto jest za, niech opuści ręce i odejdzie spod ściany...
o kolektywizacji dobrze pisze suworow we swych ksiazkach. jest tam takie zdanie ze wiekszosc przemyslu za stalina to byl przemysl ciezki a resztki produkowano dla ludnosci, ceny zboza byly niskie a produktow potrzebnych chlopom wysokie, kiedy cglop juz pokupil co trzeba to nie mial ingteresu by oddawac panstwu prawie za darmo zboza a kolchozy powstaly dlatego by nie rozliczac sie pojedynczo tylko wlasnie zabierac takiej spoldzileni ile panstwu potrzeba
Dlaczego yt nie poleca tak zajebistych kanałów? Zamiast tego jakichś pseudopopularnych youtuberów, głupkowatymi filmikami. Leci sub i zostaje na dłużej
A nie wiem;-) dziękuję
Cóż z tych racjonalnych wyjaśnień, jak ludzie zjadali się z głodu?
To, że doszło do przerażającej sytuacji, i że doprowadziły do niej zbrodnicze działania to jedno. Ale powinniśmy próbować zrozumieć, co doprowadziło do tej sytuacji, żeby lepiej unikać podobnych w przyszłości
Ciekawie omowione I rzeczowo
Dziękuję
bardzo dobry materiał, a co pan sądzi o książce pani Applebaum ,,czerwony głód ,,bo z niektórych wypowiedzi sprawia wrażenie rusofobki więc może to zniekształcać jej prace ale może mi się tylko wydaje?
Nic nie sądzę, wolę pracować z lokalnymi źródłami i jej nie czytałem:-)
Bardzo fajny film z ciekawą analizą. Zabrakło mi w nim tylko poruszenia jednej ważnej sprawy. Bez względu na wszystko kolektywizacja musiała się wydarzyć, gdyż komunizm z założenia zakładał likwidację własności prywatnej w przemyśle i rolnictwie, a w zasadzie we wszystkich dziedzinach życia.
Powiem tak, to ważne, ale wydaje mi się, że to była kwestia mniej istotna niz kwestia zachowania władzy. Władza potrzebowała armii, do tego konieczny był przemysł, a dla przemysłu konieczna była przemiana rolnictwa. Sądzę, że to tu bylo najbardziej istotne, choć oczywiście mogę się mylić
@ Nie mylisz się. Ale do tego powinieneś jeszcze uwzględnić proporcje narodowościowe w ówczesnych władzach radzieckich i ich ambicje do stworzenia własnego państwa na Bliskim Wschodzie
Świetny film :D
Bardzo ciekawy materiał. Chętnie zobaczył bym coś na temat Mołotowa
Dzięki za pomysł
4:23
Mała uwaga i generalnie poza głównym tematem filmu, ale myślę, że warto o tym wspomnieć, bo dużo ludzi to powtarza.
I wojna światowa nie wprowadziła karabinu maszynowego. Sam wynalazek Maxim, na którym wzorowali się następni rusznikarze czy wynalazcy, miał już 30 lat i był z powodzeniem używany w wojsku. W czasie drugiej wojny burskiej, jeden z brytyjskich oficerów powiedział nawet "cokolwiek się stanie, my mamy Maxima, a oni nie", co świadczy o tym, że doskonale zdawano sobie sprawę z siły ognia karabinu maszynowego i z niej chętnie korzystano.
To, co zmieniła I wojna światowa, to być może sposób użycia karabinu maszynowego i nasycenie własnych szeregów tym rodzajem broni.
Dziękuję, słuszna uwaga
O znajomy człowiek i ciekawy temat, warto zostawić subskrypcję
Dzień dobry;-)
Rządy socjalistyczne na saharze doprowadziłyby do braku piasku
Ciekawy program. Bez politycznego bełkotu ociekającego nienawiścią do bolszewików.