MIEJSCE / Architektury Potok / Nr 33 /Andrzej Stasiuk - "Miejsce" /

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 кві 2023
  • | OBIEKT: Cerkwisko po świątyni św. Dymitra, Czarne
    Budynki wznosiło się kiedyś po to, żeby trwały. I to najlepiej po wsze czasy. No, ale co zrobić - takie niedzisiejsze budowanie, żeby było „już na zawsze”, zniknęło chyba na dobre. Dzisiaj liczy się to co dzisiaj. Jakaś tam wieczność? Ha, co za żałosna i niepraktyczna abstrakcja!
    Mamy więc oto biurowce, których żywotność powszechnie programuje się na nie więcej niż 50 lat, mamy osiedla, z którymi może się stać co tam chce, kiedy tylko deweloper opchnie ostatnie mieszkanie, mamy olimpijskie areny zarastające chwastami niedługo po rozjechaniu się w cztery strony świata wszystkich sportowców, kibiców i korespondentów. Oto nasza teraźniejszość - licha i chwiejna, sklerotyczna i nieufna. Václav Havel powiadał wszak, że bylejakość wytworów współczesności tkwi właśnie w powszechnym i gruntownym braku wiary w wieczność.
    Ale bywa i tak, że kiedy architektura - zwłaszcza taka, którą powołano do wieczności - po prostu znika, wówczas pojawia się człowiek, który się na to otwarcie nie zgadza. Obraz budynku wznosi się wtedy w jego pamięci i trwa. Jednak żeby takie trwanie wydłużyć - niechby i w nieskończoność - człowiek ów siada i na ten przykład pisze opowiadanie. Być może robi to dlatego, bo wie, że jego pamięć - ostatnie miejsce, gdzie zachowały się tamte proporcje, detale i kolory - nie będzie dłuższa niż jego życie. Postanawia więc w genialny i porywający sposób zachować znikający budynek. Jako wielki artysta rozumie bowiem, że powołaniem owego budynku była zwyczajna, prosta i staroświecka wieczność.
    Posłuchajmy o tego rodzaju fenomenalnej architekturze - takiej którą należało genialnie zapamiętać, zapisać i unieśmiertelnić. Zapraszamy wszystkich na kolejny odcinek Akademii Architektury i opowiadanie Andrzeja Stasiuka pt. „Miejsce”.
    W filmie przytoczyliśmy opowiadanie Andrzeja Stasiuka " Miejsce", które znaleźć można w zbiorze "Opowieści galicyjskie" (Wydawnictwo Czarne).
    _________________________
    | ARCHITEKTURY POTOK |
    Jeśli chcesz dojść do morza idź w dół rzeki, mówi stare powiedzenie. Wiadomo, że podążając tym szlakiem spotka się nie tylko ludzi, ale też niezbędną do życia architekturę. Czy zatem rozmowa o najróżniejszych fenomenach architektury, toczona nieśpiesznie akurat nad potokiem nie brzmi jak dobry pomysł?
    To właśnie dlatego Bartek i Sonia Pochopień postanowili usiąść nad brzegiem strumienia i spoglądać tam gdzie za horyzontem znika jego wartki nurt, a pojawia się niechybnie architektura - wiejska, małomiasteczkowa, modernistyczna, renesansowa, mieszkaniowa, handlowa, opisywana w leksykonach czy przez wielkich poetów albo taka zupełnie niepozorna i pozostająca na uboczu.
    Jedyny w swoim rodzaju projekt - sto odcinków, sto szkiców i cały potok opowieści.
    _________________________
    Subskrybuj kanał: / @akademiaarchitektury
    Więcej filmów: / @akademiaarchitektury
    Instagram: / akademia.architektury
    Facebook: profile.php?...
    www: www.akademia-architektury.pl
    _________________________

КОМЕНТАРІ •