Miałem przyjemność poznać Holendra który walczył z generałem Maczkiem o wyzwolenie Bredy. Aż mam ciarki na plecach jak przypomnę sobie jego łzy i wdzięczność za wyrwanie ich od niemców.
To ja dorzucę swoje trzy grosze, ponieważ znam starszego pana który do tej dywizji trafił pod sam koniec wojny. Do obozów pracy przymusowej w głębi Niemiec trafiło naturalnie dużo Polaków jak i jeńców z powstania warszawskiego. Jak tylko te obozy były wyzwalane przez aliantów zachodnich, natychmiast pojawiali się reprezentanci polskich jednostek, szukający przede wszystkim weteranów powstania, i oferujących zapisanie się do dywizji - trwało to nawet już po zakończeniu wojny choć przez niedługi czas.
Ciekawy odcinek. Myślę że wszyscy się zgodzą i poproszą o więcej materiału odnośnie pierwszej dywizji. Mnie osobiście ciekawi skąd tak wielki szacunek w Holandii dla polskiego żołnierza. Nasi żołnierze walczyli właściwie wszędzie a o wdzięczności holendrów cały czas słyszę. Pozdrawiam
Bo taka np. Breda dzięki działaniom Dywizji, nie została obrócona w kupę gruzów przez lotnictwo i artylerię. I dlatego Oranje tak szanują działania wojsk polskich
@ Wyjechał na roboty do Niemiec na wakacje i go wcielili:P W jakimś opowiadaniu SF czytałem właśnie taką wersję, a może w memach na youtub było defilada zwycięzców w Brześciu i w kolumnie radzieckiej w czołgu Olgierd Jarosz a w kolumnie niemieckiej Gustlik Jeleń. Obrazoburcze, ale bardzo kuszące.
Każda śmierć to tragedia, a na wojnie często dodatkowo straszna. Człowiek rozszarpany przez minę czy pocisk, uwięziony w tonącym okręcie, smażący się w płonącym budynku czy spalającym samolocie... Opisy związane z poległymi czołgistami lub przygotowywaniem do dalszej służby uszkodzonych tudzież podbitych maszyn też zawsze robiły na mnie mocne wrażenie. Np. bodajże u Skibińskiego - chowanie zabitych poprzez zsypywanie resztek spopielonych ciał do pustych łusek po pociskach. Tym większe moje uznanie dla ludzi w rodzaju Lesliego Skinnera, kapelana brytyjskiego pułku Sherwood Rangers Yeomanry, który za punkt honoru postawił sobie, by każdego poległego wydobyć i pochować, a w miarę możliwości z każdym umierającym porozmawiać. Czego się naoglądał - niejednego by złamało. Polecam, swoją drogą, świetną książkę Jamesa Hollanda o tym pułku.
Przydałby się odcinek o samych walkach 1DPanc w Normandii, lata temu czytałem artykuł o udziale 1DPanc w operacji Totalize i o ile dobrze pamiętam nie było tam chyba tak różowo jeżeli chodzi o nasze wyczyny.
Dwa lata mieszkałem w Bredzie co weekend byłem na cmentarzu...nie raz dotykalem krzyży na cmentarzu.....Mogłem na żywo dotykać Pantery na cokole ..W Bredzie w Arnhem nas kochają ❤
Prof. Wieczorkiewicz wspomniał w jednym z radiowych wywiadów że II RP nie chciała wypłacić renty inwalidzkiej dla ochotników z USA. Jak znajdę ten wywiad na YT to edytuje komentarz i wstawię link
Cześć. Brak ludzi to poważny problem w Piechocie. Natomiast jeśli chodzi o kierowców, mechaników itp pewnie więcej ich bylo wśród stadunkowo nielicznej Polonii gdzie na zachodzie stopień motoryzacji był większy niż u nas przed Wojną
I teraz nasuwa się pytanie: jak to wygląda teraz, ile i jakie mamy ośrodki szkoleniowe dla rezerwistów powoływanych w czasie ,,W" . Jakie mamy rezerwy. Podejrzewam ze sytuacja się poprawia ze wzg. na szkolenie Ukraińców i doświadczenie jakie zdobywamy w ten sposób. Ale ile ich tam jest, 15tys? a my będziemy musieli przeszkolić jakieś pół miliona ludzi...
Czy ja wiem czy mozemy mowic ze oni przeszli jakis tam chrzest bojowy? To byli ludzie (nie wszyscy) z doswiadczeniem bojowym. Chrzest czesc z nich przeszla w 39, a niektorzy w 20 roku w Holandii to co najwyzej bierzmowanie bojowe. Czekam na odcinek skad wlasciwie byli rekruci werbowani na zachodzie oprocz tych ktorzy przedarli sie po porazce kampanii wrześniowej.
Tak jak dzisiaj polscy pracownicy co wyjechali przed wojną za chlebem i ich potomkowie, jeńcy z wermachtu, część z Legii cudzoziemskiej, polscy komuniści z wojny hiszpańskiej.
W 1984 w jednostce artyleri w Wegorzewie bylem na przysiedze wojskowej. Odbywala sie na Placu Wolnosci. Z wozkiem z malenkim dzieckiem nie pchalem sie na przod. Zwrocilem uwage na rozmowe 3 dziadkow. Temat: kto ile razy przysiege skladal. 1. 2 przysiegi: Wojsko Polskie a pozniej wzieli do Werhmachtu. 2. 2 przysiegi: Werhmacht a w Itali uciekl do Wojska Polskiego. 3. 3 przysiegi: Wojsko Polskie, Werhmacht. Na Wschodzie dostal sie do niewoli i aby przezyc uprosil o przyjecie do Armi Czerwonej.
Zaczęliście od opracowań naukowych. Tymczasem za Dywizję poważnie wzięła się beletrystyka. Polecam "Pięciu i czołg" - niezłe jaja, kiedy autor pije do przygód załogi T-34 o nr taktycznym 102 :D
Nie, jeśli pierwszy wyprzedzi drugiego opowieścią (w temacie), że jadł akurat kanapkę z serem ...chyba, iż drugi doda, że jechał akurat tramwajem - to może jednak będzie 'kompromis' 🤦🏼♂️
W Tobruku ten batalion był jednostką jednorazowego użycia. A potem przekształcono go od razu w pułk artylerii przeciwlotniczej. Czechosłowacka brygada pancerna w WB, też była związkiem jednorazowego użytku. Do tego stopnia, że po desancie do końca wojny pilnowała Dunkierki wraz z Francuzami.
Kiedyś czytałem że nasze biura werbunkowe w Anglii i Francji ziały pustką. Brak było chętnych. To pokłosie ucieczki oficerów i podoficerów w 1939 roku. Szeregowcy zostali w kraju bo ewakuowano głównie specjalistów i wyższe szarże. Stąd jednostki kadrowe na zachodzie. A polscy jeńcy z Wehrmachtu mieli niewielki wybór, dlatego woleli zmienić stronę niż gnić w jakimś obozie jenieckim w Szkocji. Ale uważaliśmy się za sojusznika równego Anglii i Francji. Po tym odcinku wielu z nas być może zweryfikuje swoje zdanie.
Wspomnienia Władysława Deca z okresu działania w 1 SBSP (Narwik) wskazują na nadmiar oficerów w stosunku do szeregowych. Większość szeregowców w tej brygadzie wzieło z się emigracji francuskiej. Czy to pokłosie ucieczki ofecerów, nie wiem. Myslę, że oficerowie byli poprostu bardziej zmotywowani to kontynuacji walki za granicą.
@pierogi_samurai według mnie umożliwiano ucieczkę oficerom i specjalistom z prostej przyczyny. Raz że mogli bo koneksje itd, a dwa byli przeszkolonymi i wyedukowanymi ludźmi, więc to raczej normalne że mieli pierwszeństwo przed prostymi żołnierzami. Nie czynię z tego zarzutu, raczej stwierdzam fakt. Zresztą Niemcy pod Stalingradem też tak robili. Prosta ekonomia wojny.
@@wiesawszarmancki3788 Obudziła się we mnie ciekawość socjologiczna. Niezwykle mnie frapuje, czy autor powyższego pytania próbuje rozpętać w tak idiotyczny sposób kolejną dyskusję na temat feminatywów, czy też może nie chodził nigdy do szkoły podstawowej w Polsce (ewentualnie z racji fatalnych stopni z polskiego wciąż zostawał na drugi rok w klasie) i nie ma bladego pojęcia o tym, że słowo patronka jest żeńską wersją słowa patron, używaną w języku polskim co najmniej od kilku stuleci. No chyba że zaplanował z tym drugim użytkownikiem dowcip o nabojach. Wtedy oklaski.
Panowie, bardzo lubię merytorykę waszych odcinków ale zaczynam się męczyć kiedy p. Norbert po raz 5-10 powtarza zdanie, po zdaniu ten sam argument. Zastanówcie się proszę jak trochę uspójnić całość to będzie się lepiej słuchać.
Bo jest. Przerzuć do 1939 najnowocześniejszy współczesny czołg, a zobaczysz, że we wrześniu 1939 praktycznie nic nie zrobi, chociażby z powodu braku współpracy elektronicznej, czołg będzie głuchy, ślepy, skazany tylko na własne czujniki.
Żywione, zapłaciliśmy za każdy pocisk, łącznie za te które zużyto do obrony Anglii. Anglia niegdy nie była naszym sojusznikiem, najlepszy przykład defilada zwycięstwa, czwarta siła w pokonaniu Osi nie dostaje zgody na uczestnictwo Polska nie była traktowana jak poważny gracz. Smutne dzięki postawie naszych wladz nasz żołnierz się bił ,będąc mamiony ułudą. że wróci do wolnej Rzeczywistość była zgoła inna.
oczywiscie że była gdyby to od anglikow zalezalo to polska nie bylaby pod butem zwiazku radzieckiego to glownie przez imperialistyczne ambicje Roosevelta doszlo do podzialu europy
Poczytaj o walkach Szkotów, Kanadyjczyków czy Australijczyków. Oni lali się przez całą wojnę. Znacznie więcej przyczynili się do zwycięstwa niż my. Z perspektywy Anglików wiele nie zdziałaliśmy i nie byliśmy czwartą siłą aliancką.
Kanada od kiedy tak naprawdę weszła do wojny? Napewno od ładowania w normandii ale czy wcześniej? I nie mówię o ochotnikach którym dawano papierów angielskich.
Obstawiam w ciemno, że największym wyzwaniem (jako że część dywizji używała czołgów brytyjskich a część amerykańskich) było to, że połowa czołgów miała kierownicę po drugiej stronie 😉
No zostało to dokładnie powiedziane. Dezercja nie polega na przejściu na stronę przeciwną tylko na opuszczeniu swojej armii i następuje raczej na terenie swoim a nie wrogim. Z żołnierza stajesz się cywilem i na własną rękę szukasz drogi tam dokąd chcesz się udać.
Stawiam w ciemno że raczej nie bo nie wyobrażam sobie dzisiaj zmobilizować milion młodych i w miarę zdrowych mężczyzn chociaż nowoczesna technika mogłaby robić różnice
O czym ty piszesz?. Choćby nie wiem jak nowoczesne samoloty stały na lotniskach, są tylko kupą atomów do spalenia. Pamiętaj że ilość to też jakość jak mawiał wujaszek Stalin.
Najciekawsze jest to, że przekazanie tych czołgów Polakom można uznać za symboliczne "naplucie w twarz" ze strony Brytyjczyków. Nazwa czołgu nawiązuje bowiem do Cromwella, jednej z postaci historycznych, które przyczyniły się do klęsk I Rzeczypospolitej. To właśnie Cromwell wspierał Rosję i Szwedów, a szkockie pułki odegrały znaczącą rolę w konfliktach tamtego okresu. Warto zgłębić historię Cromwella i jego wpływ na upadek I RP. I jego wsparcia dla butów kozackich...
NIE przesadzaj!! Dostali DOBRE czołgi, to co mieli je "odrzucić" za uwagi na nazwę. ŚMIESZNE. Poza tym Cromwell a I RP, wspierał raz tych raz tamtych, normalne - POLITYKA. Pułki szkockie walczyły za żołd, dla tego kto im płaci. Czy I RP to miała stałe sojusze??!!
Dziękuję za ten materiał. Pozdrawiam autorów i słuchaczy 👋✌️👍💪
Nie ma jak nowy materiał z rana. Dziękuję.
Miałem przyjemność poznać Holendra który walczył z generałem Maczkiem o wyzwolenie Bredy. Aż mam ciarki na plecach jak przypomnę sobie jego łzy i wdzięczność za wyrwanie ich od niemców.
Evil Norbert be like - Nie! Mylisz się Kamilu
@@janusz18 Jak ja chciałbym to chociaż raz usłyszeć! 😁
Bardzo ciekawy odcinek. Mój stryj poległ pod Falaise jako jedna z pierwszych ofiar w dywizji. Był strzelcem w czolgu.
Lecimy 💪
To ja dorzucę swoje trzy grosze, ponieważ znam starszego pana który do tej dywizji trafił pod sam koniec wojny. Do obozów pracy przymusowej w głębi Niemiec trafiło naturalnie dużo Polaków jak i jeńców z powstania warszawskiego. Jak tylko te obozy były wyzwalane przez aliantów zachodnich, natychmiast pojawiali się reprezentanci polskich jednostek, szukający przede wszystkim weteranów powstania, i oferujących zapisanie się do dywizji - trwało to nawet już po zakończeniu wojny choć przez niedługi czas.
Jak zwykle super . Dziękuje
Bardzo ciekawy materiał. Dzięki i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
Ło jerona... Dobry wieczór! Już wiem po co się budziłem o 4tej 😅
Łapka w górę komentarz dla zasięgu i jedziemy
liczyłem na 'masz rację kamilu' i nie zawiodłem się
Wielkie dzięki, Panowie, za poruszenie tej kwestii. Popularne publikacje pomijają temat ograniczeń werbunkowych po naszej stronie.
Bravo merytoryczne jak zawsze
Polecam!
No świetnie jak zwykle.pozdro.
Ciekawy odcinek. Myślę że wszyscy się zgodzą i poproszą o więcej materiału odnośnie pierwszej dywizji. Mnie osobiście ciekawi skąd tak wielki szacunek w Holandii dla polskiego żołnierza. Nasi żołnierze walczyli właściwie wszędzie a o wdzięczności holendrów cały czas słyszę. Pozdrawiam
Bo taka np. Breda dzięki działaniom Dywizji, nie została obrócona w kupę gruzów przez lotnictwo i artylerię. I dlatego Oranje tak szanują działania wojsk polskich
Gustlik z Czterech Pancernych też był wcześniej żołnierzem Wehrmachtu.
I podobno w 1939 mijał się z Olgierdem Jaroszem na wspólnej defiladzie niemiecko sowieckiej w Brześciu:D
@@prasaite W wrześniu raczej jeszcze nie byłby wcielony do Wehrmachtu :)
@ Wyjechał na roboty do Niemiec na wakacje i go wcielili:P W jakimś opowiadaniu SF czytałem właśnie taką wersję, a może w memach na youtub było defilada zwycięzców w Brześciu i w kolumnie radzieckiej w czołgu Olgierd Jarosz a w kolumnie niemieckiej Gustlik Jeleń. Obrazoburcze, ale bardzo kuszące.
Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
Witam Wszystkich taktycznie.
Super materiał chwała bohaterom 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🪖🪖🪖🪖
Pierwsza Pancerna gen.Franciszka Skibińskiego, polecam, tłuste tomiszcze, ale to samo pisał co omówił pan Norbert
Każda śmierć to tragedia, a na wojnie często dodatkowo straszna. Człowiek rozszarpany przez minę czy pocisk, uwięziony w tonącym okręcie, smażący się w płonącym budynku czy spalającym samolocie... Opisy związane z poległymi czołgistami lub przygotowywaniem do dalszej służby uszkodzonych tudzież podbitych maszyn też zawsze robiły na mnie mocne wrażenie. Np. bodajże u Skibińskiego - chowanie zabitych poprzez zsypywanie resztek spopielonych ciał do pustych łusek po pociskach. Tym większe moje uznanie dla ludzi w rodzaju Lesliego Skinnera, kapelana brytyjskiego pułku Sherwood Rangers Yeomanry, który za punkt honoru postawił sobie, by każdego poległego wydobyć i pochować, a w miarę możliwości z każdym umierającym porozmawiać. Czego się naoglądał - niejednego by złamało. Polecam, swoją drogą, świetną książkę Jamesa Hollanda o tym pułku.
Dobra robota
Dzięki za wielką robotę ❤
Dziękuję za odcinek. W sumie nic odkrywczego -- każde przemyślenie tej sprawy prowadziło do podobnych wniosków...
Polecam
Przydałby się odcinek o samych walkach 1DPanc w Normandii, lata temu czytałem artykuł o udziale 1DPanc w operacji Totalize i o ile dobrze pamiętam nie było tam chyba tak różowo jeżeli chodzi o nasze wyczyny.
Dwa lata mieszkałem w Bredzie co weekend byłem na cmentarzu...nie raz dotykalem krzyży na cmentarzu.....Mogłem na żywo dotykać Pantery na cokole ..W Bredzie w Arnhem nas kochają ❤
Ja w zeszlym roku mialem rajd po cmentarzach - falaise- breda- oosterbek... wszedzie znicze zostawiłem. I wpis do ksiegi
Może podobny odcinek o II korpusie, pod Bolonią przekroczyła stan korpusu - czy to prawda? I jak zwykle, operacja Dragoon proszę
Prof. Wieczorkiewicz wspomniał w jednym z radiowych wywiadów że II RP nie chciała wypłacić renty inwalidzkiej dla ochotników z USA.
Jak znajdę ten wywiad na YT to edytuje komentarz i wstawię link
Komiczne, bo firmy USA unikają wypłacania jakichkolwiek odszkodowań 😜🤪🤣🤣🤣
Dziękuję za kolejny znakomity odcinek!
Kiedyś czytałem że Polacy mieli za dużo oficerów i Anglicy zatrudniali ich w dwoich jednostkach w Afryce. Jak duży był to procent?
Cześć. Brak ludzi to poważny problem w Piechocie. Natomiast jeśli chodzi o kierowców, mechaników itp pewnie więcej ich bylo wśród stadunkowo nielicznej Polonii gdzie na zachodzie stopień motoryzacji był większy niż u nas przed Wojną
Ci z Ameryki Południowej często robili za kierowców - również dlatego, że ze względu na wiek do strzelców się niekoniecznie nadawali.
W Nederland spotykam starszych ludzi którzy pytają mnie czy znam historię gen.Maczka ❤
A w Holandii?
A tak, to nie @@Jarek1225-w6w
Wiadomo o co chodzi
I teraz nasuwa się pytanie: jak to wygląda teraz, ile i jakie mamy ośrodki szkoleniowe dla rezerwistów powoływanych w czasie ,,W" . Jakie mamy rezerwy. Podejrzewam ze sytuacja się poprawia ze wzg. na szkolenie Ukraińców i doświadczenie jakie zdobywamy w ten sposób. Ale ile ich tam jest, 15tys? a my będziemy musieli przeszkolić jakieś pół miliona ludzi...
Czy prawdą jest że amerykańska armia odmawiała przekazywania jeńców polskich z Wehrmachtu do P.S.Z ?
Czy ja wiem czy mozemy mowic ze oni przeszli jakis tam chrzest bojowy? To byli ludzie (nie wszyscy) z doswiadczeniem bojowym. Chrzest czesc z nich przeszla w 39, a niektorzy w 20 roku w Holandii to co najwyzej bierzmowanie bojowe. Czekam na odcinek skad wlasciwie byli rekruci werbowani na zachodzie oprocz tych ktorzy przedarli sie po porazce kampanii wrześniowej.
Tak jak dzisiaj polscy pracownicy co wyjechali przed wojną za chlebem i ich potomkowie, jeńcy z wermachtu, część z Legii cudzoziemskiej, polscy komuniści z wojny hiszpańskiej.
Ale w nowej jednostce, z nowym uzbrojeniem, to też pewien chrzest, nawet jeśli kiedyś się walczyło.
Niezwykle ciekawa synteza. Pozdrawiam
Chwała Bohaterom, chwała Bohaterom 🇵🇱.
Nigdzie nie spotkałem się z jakimś opracowaniem poruszonym w tej audycji na wstępie o losach wziętych do niewoli Polaków z wermachtu na wschodzie.
Zdaje się, że chłopaki nagrali o tym odcinek. Trzeba poszukać.....
W 1984 w jednostce artyleri w Wegorzewie bylem na przysiedze wojskowej.
Odbywala sie na Placu Wolnosci. Z wozkiem z malenkim dzieckiem nie pchalem sie na przod.
Zwrocilem uwage na rozmowe 3 dziadkow. Temat: kto ile razy przysiege skladal.
1. 2 przysiegi: Wojsko Polskie a pozniej wzieli do Werhmachtu.
2. 2 przysiegi: Werhmacht a w Itali uciekl do Wojska Polskiego.
3. 3 przysiegi: Wojsko Polskie, Werhmacht. Na Wschodzie dostal sie do niewoli i aby przezyc uprosil o przyjecie do Armi Czerwonej.
❤❤
Witam
O, nigdy nie udało mi się znaleźć konkretów w temacie 1Dpanc. Są jakieś książki ich weteranów które polecacie?
"Od podwody do czołga" - autorstwa samego dowódcy.
Jest film o tej dywizji.
I jeszcze są książki płk/gen. Franciszka Skibińskiego
@slawomir-p6k A możesz podać tytuł?
Witam, prośba do autorów, panowie moglibyście zrobić odcinek o czołgu cromwell. Pozdrawiam
Oni są za głupi , żeby przewertować setki dokumentów....😜😘🤣🤣🤣 Nie da się 🤬🫡🫡
Na bieżąco żonglowany, regulowany i modyfikowany komentarz taktyczny celem promocji wartościowych i ciekawych treści.
Czyli w zasadzie możnaby powiedzieć, że to sami Niemcy dostarczyli rekrutów i tym samym zapewnili 1.DP istnienie :)
nic nowego, wojna to system, a każdy system ma OGRANICZENIe/WĄSKIE GARDŁO, które limituje wydajność całego systemu,tu świetnie to pokazano, pozdo
DZIEŃ DOBRY PANOWIE
Znakomity!
👍
Zaczęliście od opracowań naukowych. Tymczasem za Dywizję poważnie wzięła się beletrystyka. Polecam "Pięciu i czołg" - niezłe jaja, kiedy autor pije do przygód załogi T-34 o nr taktycznym 102 :D
Obstawiam w ciemno że największym wyzwaniem była logistyka 😅 tzn system 💪👍
Nie bądź zgryzliwy
I tak i nie
@@dziaddomniemany8293Kamilu
I tak, i nie, Drogi Kamilu: tym razem to demografia
Masz rację Edku, to zawsze system
Cześć i chwała Polskim żołnierzom.
Oglądam ten film
hm.... jak zwykle ŚWIETNIE
I mamy dwóch pierwszych. Czy dojdzie do kompromisu?
Nie, jeśli pierwszy wyprzedzi drugiego opowieścią (w temacie), że jadł akurat kanapkę z serem ...chyba, iż drugi doda, że jechał akurat tramwajem - to może jednak będzie 'kompromis' 🤦🏼♂️
I tak, i nie 😉
@@marcinhetna557 😆
@@toms327 😄
😁
Moze odcinek o legii cudzoziemskiej? Oni mieli jakies sukcesy w WW2?
Tak, tak. Czolgi francuzkie mialy 4 biegi. 1 do przodu i 3 do tylu...
@@pbe4478 o kurde! Ale zabawne! Dlugo nad tym myslases, co
I jeszcze miaĺy lusterka wsteczne,do obserwacji pola walki !😂😂😂
A co z żołnierzami września, którzy przedarli się do Francji i potem byli ewakuowani do Anglii?
A ilu ich było? na 2 brygady (Karpacka i Strzelców Podhalańskich) i dwie szkieletowe DP we Francji w 1940 roku
@@aniaw1810 no właśnie. Ilu ich było? Też dobry materiał na odcinek.
🖖
To samo działo się w PSP od 1944 roku, szczególnie w lotnictwie bombowym. Ale tam nie dało się uzupełniać niedoborów rekrutami z Luftwaffe
Jasne
Witam serdecznie i pozdrawiam wszystkich fanów P.W.H
No dobra była 1 Dywizja Pancerna. Ale co z całym 1 Korpusem Polskim? Dałoby się zrobić odcinek o 1 Korpusie?
Nie taki znowu unikalny fenomen. Czesi mieli jeszcze mniejszą bazę rekrutacyjną, a też walczyli pod Tobrukiem.
W Tobruku ten batalion był jednostką jednorazowego użycia. A potem przekształcono go od razu w pułk artylerii przeciwlotniczej.
Czechosłowacka brygada pancerna w WB, też była związkiem jednorazowego użytku. Do tego stopnia, że po desancie do końca wojny pilnowała Dunkierki wraz z Francuzami.
Z tym, że też po inwazji mieli rekrutów z jeńców z WH.
Kopytko
Kiedyś czytałem że nasze biura werbunkowe w Anglii i Francji ziały pustką. Brak było chętnych. To pokłosie ucieczki oficerów i podoficerów w 1939 roku. Szeregowcy zostali w kraju bo ewakuowano głównie specjalistów i wyższe szarże. Stąd jednostki kadrowe na zachodzie. A polscy jeńcy z Wehrmachtu mieli niewielki wybór, dlatego woleli zmienić stronę niż gnić w jakimś obozie jenieckim w Szkocji. Ale uważaliśmy się za sojusznika równego Anglii i Francji. Po tym odcinku wielu z nas być może zweryfikuje swoje zdanie.
Wspomnienia Władysława Deca z okresu działania w 1 SBSP (Narwik) wskazują na nadmiar oficerów w stosunku do szeregowych. Większość szeregowców w tej brygadzie wzieło z się emigracji francuskiej. Czy to pokłosie ucieczki ofecerów, nie wiem. Myslę, że oficerowie byli poprostu bardziej zmotywowani to kontynuacji walki za granicą.
@pierogi_samurai według mnie umożliwiano ucieczkę oficerom i specjalistom z prostej przyczyny. Raz że mogli bo koneksje itd, a dwa byli przeszkolonymi i wyedukowanymi ludźmi, więc to raczej normalne że mieli pierwszeństwo przed prostymi żołnierzami. Nie czynię z tego zarzutu, raczej stwierdzam fakt. Zresztą Niemcy pod Stalingradem też tak robili. Prosta ekonomia wojny.
Z wyjatkiem Francji ktora stworzyla swoj mit juz po wojnie.
@@darekdrzewicz8236 Podobnie w lotnictwie bombowym. Spora ilość pilotów mało strzelców ogonowych
@aniaw1810 specjaliści są po prostu zbyt cenni
Niezła technika, nawet laptopy mieli na czołgach.
Przeczytałem biliard książek ale nigdy nie przeczytałem o 4 dywizji.
Trzeci
jednego możemy być pewni 1 Dywizja Pancerna to SYSTEM
kto to są patronki?
malutkie naboje do dubeltówki
@@wiesawszarmancki3788
Obudziła się we mnie ciekawość socjologiczna. Niezwykle mnie frapuje, czy autor powyższego pytania próbuje rozpętać w tak idiotyczny sposób kolejną dyskusję na temat feminatywów, czy też może nie chodził nigdy do szkoły podstawowej w Polsce (ewentualnie z racji fatalnych stopni z polskiego wciąż zostawał na drugi rok w klasie) i nie ma bladego pojęcia o tym, że słowo patronka jest żeńską wersją słowa patron, używaną w języku polskim co najmniej od kilku stuleci.
No chyba że zaplanował z tym drugim użytkownikiem dowcip o nabojach. Wtedy oklaski.
Panowie, bardzo lubię merytorykę waszych odcinków ale zaczynam się męczyć kiedy p. Norbert po raz 5-10 powtarza zdanie, po zdaniu ten sam argument. Zastanówcie się proszę jak trochę uspójnić całość to będzie się lepiej słuchać.
I gitara pierwszy
+
"wojsko (...) jest systemem".... i wszystko w temacie....😊
Bo jest. Przerzuć do 1939 najnowocześniejszy współczesny czołg, a zobaczysz, że we wrześniu 1939 praktycznie nic nie zrobi, chociażby z powodu braku współpracy elektronicznej, czołg będzie głuchy, ślepy, skazany tylko na własne czujniki.
Żywione, zapłaciliśmy za każdy pocisk, łącznie za te które zużyto do obrony Anglii. Anglia niegdy nie była naszym sojusznikiem, najlepszy przykład defilada zwycięstwa, czwarta siła w pokonaniu Osi nie dostaje zgody na uczestnictwo Polska nie była traktowana jak poważny gracz. Smutne dzięki postawie naszych wladz nasz żołnierz się bił ,będąc mamiony ułudą. że wróci do wolnej Rzeczywistość była zgoła inna.
oczywiscie że była gdyby to od anglikow zalezalo to polska nie bylaby pod butem zwiazku radzieckiego to glownie przez imperialistyczne ambicje Roosevelta doszlo do podzialu europy
Z tą czwartą siłą w pokonaniu osi to trochę cię poniosło.
Poczytaj o walkach Szkotów, Kanadyjczyków czy Australijczyków. Oni lali się przez całą wojnę. Znacznie więcej przyczynili się do zwycięstwa niż my. Z perspektywy Anglików wiele nie zdziałaliśmy i nie byliśmy czwartą siłą aliancką.
Z tą czwartą siłą to cie fantazja poniosła... 😅
Kanada od kiedy tak naprawdę weszła do wojny? Napewno od ładowania w normandii ale czy wcześniej? I nie mówię o ochotnikach którym dawano papierów angielskich.
Obstawiam w ciemno, że największym wyzwaniem (jako że część dywizji używała czołgów brytyjskich a część amerykańskich) było to, że połowa czołgów miała kierownicę po drugiej stronie 😉
Biorąc pod uwagę poziom "usamochodowienia" II RP to problemem mogło być ze ktos nie wiedzial co to kierownica :)
@@grzegorzef991 mogłoby być, gdyby któreś z tych czołgów miały kierownicę 😁
Kojarzę wspomnienia jakiegoś oficera:
- będziesz mieć nowych ludzi
- a skąd?
- z AK
- ooo z Warszawy może? Powstańcy?
- nie, z Afrika Korps
Pierwszy
1 dywizja pancerna to system
Nie bardzo rozumiem- dokąd dezertererowali żołnieze poch.żydowskiego? Przecież nie do Niemców.
No zostało to dokładnie powiedziane. Dezercja nie polega na przejściu na stronę przeciwną tylko na opuszczeniu swojej armii i następuje raczej na terenie swoim a nie wrogim. Z żołnierza stajesz się cywilem i na własną rękę szukasz drogi tam dokąd chcesz się udać.
Do późniejszego Izraela. To samo było z żołnierzami 2KP, w stosunku do których gen. Anders wydał polecenie, aby ich nie ścigać.
Jak myślicie, gdybyśmy w 39roku mieli takie wojsko jak teraz, 1 do 1, to czy dalibyśmy radę obronić się przed Niemcami i związkiem radziekim?
są filmy na ten temat wystarczy poszukać są też poważne filmy na ten temat
Stawiam w ciemno że raczej nie bo nie wyobrażam sobie dzisiaj zmobilizować milion młodych i w miarę zdrowych mężczyzn chociaż nowoczesna technika mogłaby robić różnice
Obejrzyj sobie film Jeszcze raz w Pearl Harbour z Kirkiem Douglasem i nie rób z siebie idioty.😜😎😎😎
O czym ty piszesz?. Choćby nie wiem jak nowoczesne samoloty stały na lotniskach, są tylko kupą atomów do spalenia. Pamiętaj że ilość to też jakość jak mawiał wujaszek Stalin.
😂
Towar zaginął podczas wysyłki
comet
No bo... no ale... no i...no rbert... Kamilu, czy ty się słyszysz?😊
Najciekawsze jest to, że przekazanie tych czołgów Polakom można uznać za symboliczne "naplucie w twarz" ze strony Brytyjczyków. Nazwa czołgu nawiązuje bowiem do Cromwella, jednej z postaci historycznych, które przyczyniły się do klęsk I Rzeczypospolitej. To właśnie Cromwell wspierał Rosję i Szwedów, a szkockie pułki odegrały znaczącą rolę w konfliktach tamtego okresu. Warto zgłębić historię Cromwella i jego wpływ na upadek I RP. I jego wsparcia dla butów kozackich...
NIE przesadzaj!! Dostali DOBRE czołgi, to co mieli je "odrzucić" za uwagi na nazwę. ŚMIESZNE. Poza tym Cromwell a I RP, wspierał raz tych raz tamtych, normalne - POLITYKA. Pułki szkockie walczyły za żołd, dla tego kto im płaci. Czy I RP to miała stałe sojusze??!!
uzewnętrzniłeś się? możesz juz iść bawić się swoimi lalkami boomer
XD jeden z solidniejszych czołgów- ale powinni zmienić nazwę zeby nie urazić Cb zyjecacego 80 lat później xD
@@krisealsk9673 Dobre, dobre 😊
Nasi dostali w tylek od SS w Normandi.
👍
Pierwszy