Hogyan hat az agyunkra a TIKTOK? Az ATV Híradóban nyilatkoztam

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 кві 2023
  • Napjainkban sajnos gyakori jelenség, hogy akár hosszú órákra is belefeledkezünk a TikTok videók céltalan görgetésébe. De vajon miért csináljuk ezt? Hogyan manipulálja a TikTok algoritmus az agyunkat? Erről kérdeztek Dr. Újszászi Bogár Lászlót.
    Egy friss tanulmányban a kínai Zhejiang Egyetem kutatói, Conghui Su, Hui Zhou, Liangyu Gong, Binyu Teng, Fengji Geng és Yuzheng Hu 201 középiskolás diákon vizsgálták a TikTok-on található videók neurológiai hatását. A kutatás célja az volt, hogy összehasonlítsák az agyi aktivitást a személyre szabott és a nem személyre szabott TikTok tartalmak fogyasztása esetén.
    A kutatók funkcionális MRI-vizsgálatok során mérték a diákok agyi aktivitását a személyre szabott, illetve a nem személyre szabott videók görgetése közben. Azt találták, hogy a személyre szabott tartalmak megtekintése nagyobb aktivitást okoz egy speciális agyi hálózatban, az úgynevezett Default Mode Network-ben (DMN), azaz az alapértelmezett hálózatban, mint az általánosított tartalmak fogyasztása.
    Az alapértelmezett hálózat egy egymással összekapcsolt agyi régiókból álló rendszer, amely akkor lesz aktív, amikor éber állapotban vagyunk, de nem a külvilágra koncentrálunk. Ennek a részét képezi a ventrális tegmentális terület is, amelynek a fő funkciói az agyi jutalmazási rendszerben való részvételhez kapcsolódnak. A DMN akkor aktivizálódik, amikor az agy robotpilóta üzemmódba kapcsol, hogy energiát takarítson meg, vagy amikor olyan feladatot végez, amely nem igényel nagy mentális erőfeszítést. Az alapértelmezett hálózat aktivizálódása az időérzékelést is torzítja, ami megmagyarázza, hogy miért töltünk el annyi időt a közösségi médiában anélkül, hogy észrevennénk.
    A TikTok videók tehát azért olyan hatékonyak a figyelmünk lekötésében, mert a személyre szabott videók nézésével - ironikusan - agyunk figyelmetlenség- és jutalomközpontját is aktiváljuk, ezzel kondicionálva magunkat a viselkedés folytatására. A TikTok algoritmusa pedig ezt remekül ki is használja…
    www.meggyozes.hu
    #meggyőzés
    #befolyásolás
    #sales
    #pr

КОМЕНТАРІ • 10

  • @a.t.1149
    @a.t.1149 Рік тому +1

    Minden népszerű közösségi platform adatokat gyűjt... Sőt kb minden... De csak a messzi kínai a veszélyes .. .😮

    • @LaszloDrBogar
      @LaszloDrBogar Рік тому +1

      Nem allitom hogy az adatgyujtes szempontjabol a TikTok veszelyesebb:) Es nincs benne se Kina se Usa ellenesseg. A kutatasnak ez lett az eredmenye, nem relevans a nemzet:) Raadasul pont kinai kutatok vizsgaltak:)

    • @SpeedFire88
      @SpeedFire88 Рік тому

      Mindig kell egy ellenség, világ már csak így működik... ami nekem szabad az neked nem.

    • @dr.ujszaszibogarlaszlo1620
      @dr.ujszaszibogarlaszlo1620  Рік тому

      @@SpeedFire88 Mármint a TIKTOK az ellenség?

    • @SpeedFire88
      @SpeedFire88 Рік тому

      @@dr.ujszaszibogarlaszlo1620 nem, akik a tiktok ellen vannak azoknak kell egy ellenség tiltsuk be őket mert rosszak 😄 holott a "másik" oldal is ugyanazt csinálja mint ahogy írtak feljebb kommentbe 😉

    • @dr.ujszaszibogarlaszlo1620
      @dr.ujszaszibogarlaszlo1620  Рік тому

      @@SpeedFire88 De pont kínai kutatók igazolták, nem a "másik oldal" kutatói:D

  • @devin2767
    @devin2767 Рік тому

    Promo-SM