Q&A # 2: Z której strony podłączyć zasilanie wyłącznika różnicowoprądowego (RCD, RCCB)?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 жов 2024
  • 📊 Pliki dla elektryków, konsultacje, oznaczniki i nie tylko 👉 zpe24.pl/shop-...
    🛒Sklep allegro z plikami i oznacznikami 👉 allegro.pl/uzy...
    Wsparcie kanału💰
    PAYMEDIA: 👉www.paymedia.p...
    PATRONITE: 👉patronite.pl/z...
    Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów, selektywności zabezpieczeń? Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic.
    👉O czym jest ten film❓
    W tym filmie dowiesz się z której strony powinniśmy podłączać zasilanie wyłącznika różnicowoprądowego. Dowiesz się czy wszystkie typy wyłączników podłącza się tak samo, czy są jakieś wyjątki lub różnice w sposobach podłączeń. Zapraszam!
    ⛔ UWAGA !!! ⛔
    ⚠️PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠️
    Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych.
    Pozostałe linki:
    🔵Facebook: / z.poradnika.elektryka
    🟡Grupa ZPE: / z.poradnika.elektryka
    🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/
    ⚫Tik Tok: vm.tiktok.com/...
    🟣Instagram: / z.poradnika.elektryka

КОМЕНТАРІ • 94

  • @zpe
    @zpe  Рік тому +1

    📊 Pliki dla elektryków, konsultacje, oznaczniki i nie tylko 👉 zpe24.pl/shop-full-width/
    🛒Sklep allegro z plikami i oznacznikami 👉 allegro.pl/uzytkownik/ZPE_MK
    Wsparcie kanału💰
    PAYMEDIA: 👉www.paymedia.pl/zporadnikaelektryka
    PATRONITE: 👉patronite.pl/zpe_mk/description
    Potrzebujesz dobrych plików Excel do wyceny instalacji, podziału obwodów, selektywności zabezpieczeń? Zapraszam do mojego sklepu na zpe24.pl lub na allegro. Znajdziesz tam również szablony opisów do rozdzielnic.
    👉O czym jest ten film❓
    W tym filmie dowiesz się z której strony powinniśmy podłączać zasilanie wyłącznika różnicowoprądowego. Dowiesz się czy wszystkie typy wyłączników podłącza się tak samo, czy są jakieś wyjątki lub różnice w sposobach podłączeń. Zapraszam!
    ⛔ UWAGA !!! ⛔
    ⚠PRĄD ZABIJA, BĄDŹ OSTROŻNY !!!⚠
    Wszystkie prace elektryczne powinny być wykonywane przez osoby o odpowiednich uprawnieniach i kwalifikacjach zawodowych, osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji nie powinny wykonywać prac elektrycznych.
    Pozostałe linki:
    🔵Facebook: facebook.com/z.poradnika.elektryka
    🟡Grupa ZPE: facebook.com/groups/z.poradnika.elektryka
    🟠Serwis zpe24.pl: zpe24.pl/
    ⚫Tik Tok: vm.tiktok.com/ZMR9vS4E7/
    🟣Instagram: instagram.com/z.poradnika.elektryka/

  • @__kuba.w.r7429
    @__kuba.w.r7429 Рік тому +14

    Wielki szacun dla Pana za chęć dzielenia się wiedzą. W genialny sposób tłumaczy Pan te wszystkie „rzeczy”. Ten kanał to Rewelacja 👍🏽👍🏽👍🏽👍🏽👍🏽👍🏽

  • @Pawel_GP
    @Pawel_GP Рік тому +2

    Witaj.
    Jest szansa na film omawiający jak prawidłowo podłączyć i w jakie miejsce falownik PV do rozdzielnicy ?

  • @JerzyWojciech
    @JerzyWojciech 4 місяці тому +3

    Brawo! Wiedza podana fachowo i zgodna z normami PN-IEC.

    • @JerzyWojciech
      @JerzyWojciech 3 місяці тому +1

      Dziękuję za przekazanie dużo wiedzy fachowej! Ale żeby kogoś coś nauczyć trzeba wytłumaczyć całość zagadnienia od samego początku jak nakazują obow. normy, zasady projektowania, wykonawstwa. Wytłumaczeniu podlega całość instalacji wewnętrznej od zabezpieczenia przed licznikowego, licznika energii, linii zasilającej tablice mieszkaniowa, miejscowe połączenia wyrównawcze. Dobór, oprzewodowania, zabezpieczeń w zależności od obciążeń i ich selektywność w układzie zasilania i tablicy mieszkaniowej dla całej instalacji. Wiem że to jest proste dla osoby , która zna wszystkie normy bewzglednie obowiązujące i normy zalecane. Chwalę za ruszenie tego .
      tematu , ale podpowiadam że na czystej kartce papieru narysować schemat wew. inst. jest trudne tylko dla fachowca co nie nie zna całego tematu najprostrzych instalacji jakie tylko mogą występować w budownictwie mieszkaniowym. Piszę to w dobrej wierze. Zawsze słuchałem w mym życiu jako elektryk tych co mają do przekazania coś fachowego i mogą to wytłumaczyć w oparciu o obowiązujące lub europejskie normy z branży energetycznej krajów jak Niemcy, Anglia, Francja. Godziłem się aby to wprowadzić ale ja się pod tym podpisywałem a fachowca dziękowałem. Moje zdanie na temat jak wyżej to : Wewn. inst. elektr. w budownictwie mieszkaniowym jedn. i wielo. rodz. powinni projektować i wykonywać technicy z odpowiednimi uprawnieniami!I
      Dobrze ze fachowcy z internetu nie biorą się za tlumaczeniu - instalacji, sieci napow. kablowej, nN , SN, stacje trafo. SN/nN, rozdzielnie sieciowe SN, GPZ-ty. A takie roboty wykonują fachowcy energetycy.

  • @michazajac9017
    @michazajac9017 Рік тому +3

    To po cholere odwieczna reguła, że zasilania na nieparzystych a obciążenia na parzystych jak sie nie da zrobić tego na szynach bez fuszerkowego kombinowania i wyłamywania, zawsze mnie to wkurwia, po co robią opisy na esach jak sie kur***wa nie da tego estetycznie i z jajami zrobić

    • @zpe
      @zpe  Рік тому +13

      Ta reguła wzięła się z tego, że numery nieparzyste odpowiadają stykom stałym, a parzyste stykom ruchomym, ale to jest zasada z dawnych lat, kiedy w starych aparatach miało to znaczenie. W obecnych aparatach modułowych nie ma to znaczenia, bo tak właściwie nie ma tam styku stałego i ruchomego. Obecnie aparaty są budowane w większości w taki sposób aby oba styki były zwierane jednocześnie, jak w rozłączniku izolacyjnym lub po prostu mamy 1 styk, więc nie ma znaczenia z której strony przyjdzie zasilanie. Tymczasem numeracja zacisków pozostała jak dawniej, a starzy elektrycy, nauczeni zasilania od strony styków stałych przekazują tę zasadę młodym mówiąc: "Młody pamiętaj, zasilanie ZAWSZE na styki stałe czyli na NIEPARZYSTE!". A młodemu tak zostaje i potem tak dalej przekazuje. Oczywiście do dzisiaj są aparaty, w których nadal ma to znaczenie, chociażby odłączniki czy rozłączniki SN na słupach, ale to już inna bajka.

    • @ogi22
      @ogi22 18 днів тому

      @@zpe Dodatkowo wymuszało to jeszcze pewną logiczną strukturę podłączeń. Łatwiej potem w przypadku diagnozowania szukać obwodów, kiedy z góry wiadomo co po której stronie jest. Potem przy sprawdzaniu kilku takich "pomerdanych" szaf, człowiek się gubi co gdzie idzie, kiedy raz z jednej a raz z drugiej strony są przyłącza. Tak samo z wymuszeniem standardu gdzie ma być faza w gniazdku.

  • @ciawesciaweres
    @ciawesciaweres 8 днів тому

    Od strony stykow nieruchomych bedzie dobrym zwyczajem :-)

  • @pawelparul249
    @pawelparul249 Рік тому +1

    Ile maksymalnie nadprądowych za różnicowką? Są jakieś normy i zalecenia? W NL pracuję i tu maksymalnie 4 się stosuje.

    • @moralniezwichrowany9880
      @moralniezwichrowany9880 Рік тому

      Normalnie to się wylicza z amperoów, i ile ma różnicówka chyba u was nie jest inaczej.

  • @vdsmade
    @vdsmade 11 місяців тому

    Witam. Buduję szlifierkę na taśmie bezkońcowej i mam takie pytanie - Czy do silnika typ ML 90S-2 jednofazowy o mocy 1,5kW obroty 2810 obr/min wystarczy przełącznik start stop DKLD -6 -2 czy muszę również mieć stycznik? Gdzieś wyczytałem że potrzebny będzie przełącznik nadprądowy 6-10A 🤔
    Proszę o radę

  • @grzegorzkaczor121
    @grzegorzkaczor121 Рік тому +1

    Chyba, już raz był na kanale, film na temat podłączania różnicówek. Fajnie, że pojawił się Pan na filmikach kanału Ruchu Oporu - Elektryk w UK.

    • @zpe
      @zpe  Рік тому +1

      Nie było takiego filmu. Gdzieś ten wątek się przewijał, wielokrotnie mówiłem o tym, że trzymamy się informacji od producenta, ale nigdy nie omawiałem tego problemu tak obszernie. Co do Ruchu Oporu to czuję się zaszczycony, że Regan zaprosił mnie do współpracy, bardzo lubię ten kanał.

  • @event151
    @event151 8 місяців тому

    Przydałby się film pokazujący i omawiający różnice między: MCB, MCCB, ELCB, RCCB, RCBO, RCD oraz MPCB a w sklepach widzę jeszcze AFDD i AFDD+. Za dużo do wyboru a człowiek chciałby się zabezpieczyć dobrze.

  • @sebastians.7855
    @sebastians.7855 5 місяців тому

    Ja do tej pory nie rozumiem dlaczego, z uporem maniaka, od X lat prawie wszyscy producenci wymuszaja podlaczac N z prawej strony FI, kiedy na rynku wiekszosc grzebieni ma nie wycieta Nke. Dlatego zeby nie rzezbic w G lepiej stosowac sprzet Noark (ktos tam widocznie mysli) lub Siemens przy serii N po lewej stronie.

  • @ukaszjanus3614
    @ukaszjanus3614 Рік тому +2

    Jak zawsze klasa :)

  • @FireOwl889
    @FireOwl889 4 місяці тому

    15 minutowy film który mógłby trwać minutę. 😂😂😂

  • @krisk1236
    @krisk1236 Рік тому

    Przypuszczam że ma to znaczenie że musi być rozłączana elektronika. Bo jak będzie ciągły upływ to cały czas będzie zasilany wybijak i może się zapalić. No nie przypuszczam żeby komory gaszące miały wpływ.

  • @jawa9724
    @jawa9724 Рік тому +1

    Pan dobrze tłumaczy

  • @tomaszkycler895
    @tomaszkycler895 Рік тому

    Hehe a pytałem Ciebie kiedy kolejny filmik, i pary z ust nie puścił :D dzięki Mateusz! Robisz świetna robotę 👍🏻💪🏻

  • @andrzejurbaniak5105
    @andrzejurbaniak5105 5 місяців тому

    Dobry materiał prosto i na temat. Mnie uczyli w szkole, że zasilanie podajemy na styk stały a odbiornik na styk ruchomy. W nadprądówkach styk stały jest od góry a ruchomy od dołu.

    • @tiemanowo
      @tiemanowo 4 місяці тому

      Często mają u góry ale nie zawsze. Przykład: Fael P302, ETI EFI6-P4

  • @mateuszkominek204
    @mateuszkominek204 Рік тому +1

    Jasno, prosto i na temat😊

  • @ukaszwieczorek5651
    @ukaszwieczorek5651 9 місяців тому

    Czy moge z wylacznika nadpradowego trojfazowego wyprowadzic siłę do drugiego garażu. W drugim garazu bedzie roznicowka.

    • @zpe
      @zpe  9 місяців тому

      Możesz, ale możesz nie mieć selektywności, czyli gdy zrobisz zwarcie w garażu to wyłączy Ci też ten nadprądowy w głównej. Obserwuj kanał, bo w najbliższych dniach wrzucę film na ten temat.

  • @henrykzajac4129
    @henrykzajac4129 Рік тому

    Pytanie za 1 punkt:
    Jak podłączyć wyłącznik różnicowo-prądowy w układzie 3x230[V], bez przewodu N?

    • @zpe
      @zpe  Рік тому +2

      Zgodnie z instrukcją. Wszystko zależy jak jest połączony przycisk TEST w wyłączniku. Niektórzy producenci (np. EATON) w ulotkach zamieszczają informację jak powinno być to podłączone. Ogólnie robi się po prostu mostek, za wyłącznikiem od zacisku N do jednego z zacisków L (tego na którym jest podłączony TEST - patrz schemat na wyłączniku), tylko trzeba mieć się na baczności, żeby ktoś nie podłączył potem N przed wyłącznikiem i zapomniał zdjąć tego mostka bo będzie bum. Warto zamieścić gdzieś informację przy wyłączniku, że jest takie połączenie.

  • @soooolar
    @soooolar Рік тому

    Świetny materiał! Mógłbyś nagrać szybki filmik odnośnie jak podłączyć przekaźnik bistabilny (BIS 412) chodzi mi dokładnie o te schematy na tym przekaźniku jak to podłączyć.

    • @darioaga1979
      @darioaga1979 Рік тому

      Banał, wystarczy przeczytać instrukcję.

  • @maciej1387
    @maciej1387 Рік тому

    Nie każdy wyłacznik ma instrukcję 😂LTC z marketu nie ma

    • @twkolejofil
      @twkolejofil Рік тому

      Spotkałem się z takim LC Tec, co ma tor neutralny po lewej (dobre przy podłączeniu szyny grzebieniowej), ale można go podłączyć tylko od góry. Przy podłączeniu od dołu przycisk test spowodował zwarcie, które trzeba było wyłączyć rozłącznikiem. Najwyraźniej obwód testowy jest podłączony po stronie dolnej głównych zestyków, a styki w przycisku spawają się przy dłuższym przepływie prądu... Będę musiał go w wolnej chwili rozebrać i przyjrzeć się dokładniej 🤔

  • @PROinstal
    @PROinstal Рік тому

    3min 12 sek koniec filmu

  • @trustnoone3864
    @trustnoone3864 Рік тому

    Czy jeżeli mamy płytę indukcyjną z przeznaczeniem do podłączenia tylko jednej fazy, a mamy przewód z 3 fazami, to czy można wykorzystać dwie wolne żyły, żeby zdublować N i L1?
    Oczywiście wtedy w rozdzielnicy dwie wolne żyły zostaną odłączone od faz i podłączone do L1 i N.
    Cały temat wynika z tego, że żyły mają zaledwie 1,5mm2, a płyta 4,5kW.
    Gdyby podłączyć po dwie żyły pod L i N, to problemu by nie było.
    Czy są jakieś przeciwwskazania?

    • @zpe
      @zpe  Рік тому +1

      Można tylko trzeba to odpowiednio połączyć w rozdzielnicy żeby nie spalić płyty i nie narobić innych problemów. Dobrze byłoby w puszcze lub na przewodzie zostawić jakąś zawieszkę z taką informacją. Np. "UWAGA L (czarna+brązowa), N (niebieska+ szara)

    • @haczyk84
      @haczyk84 Рік тому

      @@zpe a co z przekrojem PE w takiej sytuacji? Bo teoretycznie ma być taki jak fazowy?

  • @absurdywokonas6695
    @absurdywokonas6695 10 місяців тому

    Promocja Legranda ?

  • @mapleleaf7069
    @mapleleaf7069 9 місяців тому

    👍

  • @robertkowalski4519
    @robertkowalski4519 Рік тому

    Super film ale mam do pana pytanko nie związane z tematem poruszanym na filmiku?co to za czapeczkę z daszkiem pan posiada?

    • @zpe
      @zpe  Рік тому

      H&M 0781570001

  • @aleksander1610
    @aleksander1610 Рік тому

    A czym się różni wyłącznik różnicowoprądowy od nadprądowego

    • @Gvvynbleid
      @Gvvynbleid Рік тому

      Wyłącznik różnicowoprądowy spełnia ochronę przeciwporażeniową, sprawdza czy nastąpił upływ prądu np. w wyniku przebicia na obudowę odbiornika. Nadprądowy chroni przed zwarciem i przeciążeniem.

    • @haczyk84
      @haczyk84 Рік тому

      W uproszczeniu różnicówka wykrywa jak prąd przez nią wyjdzie i nie wróci. To właśnie jest ów upływ. W rzeczywistości działa na zasadzie znoszenia się pola magnetycznego od przewodów roboczych.

  • @radek.p5707
    @radek.p5707 2 місяці тому

    Super film

  • @krzysztof_antczak
    @krzysztof_antczak Рік тому

    Która aparatura wedlug Ciebie jest najlepsza, lub której Ty najczęsciej używasz ? Hager, Eaton Schenider Siemens czy Legrand ?

    • @zpe
      @zpe  Рік тому +4

      Nie mam ulubionej aparatury. Nie będę się zagłębiał w działanie tych aparatów, bo jakoś nie spotkałem się z większą awarią, w przypadku żadnej z tych marek. Każda ma coś fajnego w sobie, np. Hager fajnie wygląda i jak dla mnie jest najlepiej dostępny ze wszystkich i nigdy nie mam większego problemu z zamówieniem, zawsze wszystko dostanę praktycznie od ręki. Eaton jest bardzo fajny, jeśli mamy większe szafy, bardzo fajnie się je komponuje i jest na półkach w większości lokalnych hurtowni czy sklepów, więc jak czegoś zabraknie to nie ma problemu, żeby podjechać i kupić. Jeśli chodzi o wyłączniki lub rozłączniki mocy, układy sterowania i automatyki, myślę, że Eaton najlepiej się sprawdza w tej dziedzinie jak dla mnie. Jeśli chodzi o wygląd samej aparatury, to bardzo podoba mi się Schneider. Rozdzielnice na Schneiderze są bardzo ładne. Kiedyś robiłem cały zakład produkcji dźwigów na Schneiderze i były to bardzo ładne szafy. Legrand ma najlepsze rozdzielnice, w mojej opinii, zarówno te małe jak i duże szafy, ale są dosyć drogie, chociaż warto za nie zapłacić bo składanie dużych szaf Legranda to czysta przyjemność. Siemensa dopiero poznaję, ale wydaje się być solidnym konkurentem dla wcześniej wymienionych, natomiast nie mogę na jego temat zbyt dużo powiedzieć.

    • @spokojnyMamut
      @spokojnyMamut Рік тому +1

      Legrand to budżetowa marka Shneidera.

  • @TheAsiSu
    @TheAsiSu Рік тому

    Dzięki za film! Pozdrawiam

  • @osikowiczpawe2715
    @osikowiczpawe2715 Рік тому

    Dzięki

  • @x2x8x1
    @x2x8x1 Рік тому

    Jest szanda na jakies kursy albo praktyki u ciebie, zeby sie poduczyć troche dla siebie ?

    • @zpe
      @zpe  Рік тому

      A jakie kursy by Cię interesowały. Rozważam stworzenie serii kursów ale muszę pozbierać informacje od chętnych co byłoby interesujące.

    • @Radoslaw1986xx
      @Radoslaw1986xx Рік тому +1

      ​@@zpe myślę, że idealne były by kursy dla kogoś kto zaczyna pracę w zawodzie.
      Sam zaczynam i choć są jakieś doświadczenia i SEPy to tak naprawdę duuuużo wiedzy potrzeba.
      Może coś praktycznego do zawodu. Np dostaję zlecenie na instalację elektryczną w nowym garażu wolnostojącym.
      Od czego zacząć, jak prawidłowo połączyć garaż z instalacją w domu itp.

    • @zpe
      @zpe  Рік тому +1

      Pomyślę o takich kursach ale dopiero na jesień. Obecnie za dużo się dzieje.

  • @dariuszhebda3062
    @dariuszhebda3062 11 місяців тому

    A ja chciałabym sie zapytać czy można użyć zabezpieczenia nadprądowego do obwodu pradu stalego np 12V?

    • @zpe
      @zpe  11 місяців тому

      Są wyłączniki nadprądowe do strony DC, np. seria PL7-DC od EATON, ale zabezpieczanie strony DC z reguły nie jest konieczne. Zasilacze 230/12 V mają przeważnie wbudowane zabezpieczenie po stronie DC, a poza tym prąd po stronie DC jest stosunkowo mały i nie stwarza zagrożenia dla obwodu i samego zasilacza.

    • @dariuszhebda3062
      @dariuszhebda3062 11 місяців тому

      ​@@zpemoje pytanie o to zabezpieczenie 12V dotyczyło sytuacji gdy obwody sa zasilane akumulatorem w warunkach surwiwalowych.

    • @frutifruti5300
      @frutifruti5300 10 місяців тому

      @@dariuszhebda3062 Tu chyba by było łatwiej stosować bezpieczniki topikowe, które są formą wyłączników "nadprądowych" (tj wkładki topikowe pełnią tą samą funkcję przeciwzwarciową).
      O jakich natężeniach prądu mówisz? Bo zakładam że raczej nie chcesz tu rzucać liczbami rzędu 100A :) .

    • @dariuszhebda3062
      @dariuszhebda3062 10 місяців тому

      Oczywiście ze nie chodzi tu o 100A. Myślę o takiej prostej skrzynce rozdzielczej pod którą można podpiąć oświetlenie led na 12V, jakiś wentylator 12V czy tez przetwornice 12/240V, 300W do zasilania ładowarki telefonu. Topikowe, owszem rozważałem taką opcje, ale w warunkach survivalowych jest nieco uciążliwa, trzeba miec na zapas takie bezpieczniki (np adoptując standard motoryzacyjny), a one łatwo sie gubią - ogólne jest to kłopotliwe. Natomiast popularne BS np 6A, wystarczy ''cyk'' i obwód załączony i zabezpieczony. Można do tej skrzyneczki dodać np 6 zabezpieczeń i podlaczyc zasilanie 12V z osobnego akumulatora i korzystać wg potrzeb.

    • @frutifruti5300
      @frutifruti5300 10 місяців тому

      @@dariuszhebda3062 Tylko przy tak niskich natężeniach, skuteczność wyłączników nadprądowych jest wątpliwa.
      Bo to że wyłącznik nadprądowy ma np 6A, to nie oznacza że przy 6,1A ci wywali natychmiast. On się będzie dość długo grzał. Trochę inaczej to działa przy wkładkach topikowych :) .
      Znowu też bezpieczniki nadprądowe bywają zawodne, bo to urządzenie "mechaniczne". Fizyka jest niezawodna w przypadku topików. Kwestia gubienia - kto ci zabrania trzymać bezpieczniki topikowe poza skrzynką rozdzielczą? Do skrzyneczki, przy tych natężeniach, możesz dołożyć po prostu włączniki i też będzie cacy. W warunkach survivalowych, raczej cenniejsza jest bezawaryjność oraz prostota, niż wygoda. Tu jednak topik jest lepszy. Zwłaszcza że bezpieczniki samochodowe (które spokojnie ogarną takie natężenia prądów), dostaniesz niemal wszędzie. Stacje benzynowe, sklepy, hipermarkety itd. I taki zestaw bym by polecał. Przełącznik mechaniczny, bezpiecznik topikowy i zapas topików w skrzynce :) . Choć zasadniczo nie wiem po co ci taka instalacja 12V w w warunkach survivalowych :P . Przetwornica 12V-230V do ładowania telefonu to przesada. O wiele łatwiej jest kupić ładowarkę 12V o wysokiej mocy. Będziesz mieć mniejsze straty. Przetwornica ma sprawność około 70% przy podbijaniu napięcia. Ładowarka impulsowa z redukcją napięcia ma sprawność ponad 90%.

  • @xyno_xyz8017
    @xyno_xyz8017 Рік тому

    Witam robię instalacje w warsztacie i kupiłem gniazdko do którego można podpiąć dwa przewody jakie to mają być?

    • @zpe
      @zpe  Рік тому +1

      Kupiłeś złe gniazdko. Musisz kupić takie na 3 przewody.

    • @xyno_xyz8017
      @xyno_xyz8017 Рік тому

      @@zpe spoko dzięki

    • @xyno_xyz8017
      @xyno_xyz8017 Рік тому +1

      @@zpe a da się to ominąć że bez ochronnego przewodu?

    • @zpe
      @zpe  Рік тому

      Nie można.

    • @lubanskasolarigrafia3164
      @lubanskasolarigrafia3164 Рік тому +1

      @@xyno_xyz8017 , da się. Muszą być spełnione pewne warunki.

  • @kamil19021994
    @kamil19021994 Рік тому +1

    Chciałbym się troszeczkę doczepić do słów o prądzie przemiennym. To nie jest tak, ze prąd płynie raz w jedną, a raz w drugą stronę. Zawsze płynie w tą samą stronę, ale zmienia się jego potencjał. Napięcie stopniowo rośnie od zera do +325V, potem stopniowo spada, przechodzi przez zero i spada, aż osiągnie -325V. Możliwe, że właśnie to miałeś na myśli, a to był po prostu niefortunny skrót myślowy.

    • @twkolejofil
      @twkolejofil Рік тому +2

      Prąd płynie w kierunku spadającego potencjału, podobnie jak woda w kierunku spadającej odległości od środka Ziemi. Więc jak potencjał zmienia znak, to i prąd płynie w przeciwną stronę. Tak jak płynęłyby rzeki, gdyby Tatry i Bałtyk zamieniały się miejscami 100 razy na sekundę 😜

    • @ogi22
      @ogi22 18 днів тому

      Tak jak napisał @twojklejofil z jedną małą uwagą. Angielskie oznaczenie AC może być używane do prądów przemiennych i zmiennych, bo mają tylko jedno określenie "Alternate". U nas jest rozróżniane słowami - przemienny oznacza zmieniający się kierunek przepływu prądu a zmienny tylko zmieniającą się wartość przepływu prądu w jednym kierunku. I tak jak Pan ładnie opisał, że w gniazdku wartość napięcia szczytowego w jedną stronę jest od +325V do -325V, oznacza że względem potencjału ziemi, prąd raz płynie w jedną a raz w drugą stronę.

    • @ogi22
      @ogi22 18 днів тому

      @@twkolejofil Tak jak w tym starym dowcipie, kiedy na zajęciach technicznych jakaś uczennica zapytała dlaczego transformator buczy?
      Nauczyciel odpowiedział: gdybyś miała 50 okresów na sekundę, też byś buczała 😉

  • @darioaga1979
    @darioaga1979 Рік тому +1

    Moim zdaniem - to są poradniki dla osób, które nie wiedzą w którym kościele dzwonią. Jeśli instalator, elektryk nie wie jak to zrobić, to nie zna podstaw, mimo instrukcji. Dlaczego wywalam swoje żale - mam dziesiątki telefonów: niech pan przyjedzie, bo mąż robił instalację elektryczną i ciągle wywala "bezpieczniki".

    • @zpe
      @zpe  Рік тому +7

      Czyli jesteś jednym z tych nielicznych elektryków, którzy w wieku np. 15-20 lat stwierdzili "A niech będzie, zostanę elektrykiem!" i na pstryknięcie palcem już wszystko wiedzieli i od razu do roboty klepać instalacje. Słyszałem legendy o takich elektrykach, ale jeszcze niegdy nie spotkałem osobiscie takiego. To po pierwsze. Po drugie narzekasz na to, że klienci dzwonią do Ciebie, że masz przyjechać zrobić robotę? Chyba coś nie do końca tu się zgadza...

  • @MrZiemwit
    @MrZiemwit Рік тому +6

    czyli widzowie nie czytaja instrukcji do tego stopnia ze trzeba 16minut opowiadac o instukcji :) to oni chyba nie ogladaja tez poczatku filmu :)))

    • @zpe
      @zpe  Рік тому +5

      Oj czepiasz się. Ja lubię sobie pogadać, a widzowie najwyraźniej lubią sobie posłuchać. A że na temat instrukcji... To już drugorzędna sprawa. Poza tym jak ktoś wie, to nie musi oglądać, a jak nie wie to może sobie obejrzeć. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Ja tylko śledzę komentarze, maile, wiadomości, posty na grupach i wybieram pytania, które występują dość często, no i na nie staram się udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

    • @MrZiemwit
      @MrZiemwit Рік тому

      @@zpe
      ale jest tyle waznych spraw, raz wysmarowalem pytanie jak tu zrobic zeby ochronic swoje drogie sprzety agd, pompy ciepla tv, komputery gdy dzisiaj wszystko jest za 3f wylacznikami roznicowopradowymi czy moze z nich zrezygnowac przy drogim sprzecie albo sa jakies triki dobre praktyki

    • @lubanskasolarigrafia3164
      @lubanskasolarigrafia3164 Рік тому +1

      Bo czytać to może jeszcze potrafią, ale zrozumieć tego co przeczytali to już nie. I dlatego trzeba kręcić film szesnastominutowy. O rzeczach tak banalnych, że aż strach zapytać ile by trwał o rzeczach poważniejszych. 😁

    • @MrZiemwit
      @MrZiemwit Рік тому

      @@lubanskasolarigrafia3164 tylko ja napisalem koment raczej humorystycznie autor moze sobie robic co chce, nudne czy proste tematy tez maja widownie, jest chyba caly kanal ktory pokazuje jak sie robi proste rzeczy czasem az do przesady gdzie 30minut rozwleka sie sprawe na 10 sekund, ale niech sobie beda
      jednak naprawde jest duzo takich ciezkich domowych firmowych tematow elektrycznych gdzie nadal sa bez odpowiedzi
      dobry film o uziemieniu domku jednorodzinnego o podzialach przewodow uziemiajacych to moze jeden widzialem a i tak byl nie do konca bo omawial srodek tematu
      krecic mozna latami jeszcze

    • @lubanskasolarigrafia3164
      @lubanskasolarigrafia3164 Рік тому

      @@MrZiemwit , odpowiedź jest bardzo prosta. Obwody 3f zabezpieczany zabezpieczeniem 3f, a obwody 1f zabezpieczamy zabezpieczeniem 1f. Reszta to popelina, partactwo i niewiedza tumanów technicznych.

  • @stoczwarty
    @stoczwarty Рік тому

    Z tym to jest temat rzeka. Kierunek to jedno, do tego dochodzi zamiana L i N dla jednofazowych i pozycja działania. Dla mnie zasadą uniwersalną jest po prostu dokumentacja.

  • @qwertyasdfgh9176
    @qwertyasdfgh9176 Рік тому

    A jak wyglada polaczenie rozłącznika izolacyjnego czy mozna go spiąć szyną grzebieniową czy tu trzeba zachować podłączenie kierunkowe 1-2?

  • @tomnap2328
    @tomnap2328 10 місяців тому

    Witam. Czym różni się różnicówka jednofazowa 2p od 1p +n? Super kanał. Pozdrawiam.

    • @ogi22
      @ogi22 18 днів тому

      Trochę dziwne oznaczenia i chyba to jest fantazja sprzedawców - 2p oznacza dwa przewody. 1p+n to też dwa przewody. Różnicówka jednofazowa ma zawsze podłączenie fazy i neutralnego. Nie znam innego prawidłowego sposobu podłączenia tego elementu. Zawsze jedna faza i jeden neutralny oraz osobno PE, który jest traktowany domyślnie, ale musi być w instalacji. Inaczej nie będzie działać.
      Widziałem za to podłączenia w starych sieciach TN-C (sieć dwuprzewodowa, w której przewód N jest równocześnie przewodem ochronnym) różnicówki, które w tym przypadku nie spełniają swojej roli i dają złudne przeświadczenie zabezpieczenia - panie, mam różnicówkę i mnie lodówka kopnęła i nie zadziałało.

  • @maykaziu460
    @maykaziu460 Рік тому +1

    gościu brak treści, tylko brandzlowanie powietrza przez nawiedzonego elektryka 🙂

  • @michalleskoi2098
    @michalleskoi2098 Рік тому

    Zależy od typu wyłącznika. Typ B ma elektroniczny układ zbudowany na plytce i podłączony kabelkami do zacisków od dołu. Dla tego się podłącza z góry żeby jak wyłączysz wyłącznik plytka zostanie odłączona od sieci. AC zbudowany inaczej i ma w sobie przekaznik polaryzowany i niema połączenia galwanicznego z siecią. Zresztą to pokazuje schemat na wylaczniku. W przypadku podłączenia z dołu wyłącznik też zadziała.

    • @zpe
      @zpe  Рік тому +2

      No nie do końca. W wyłącznikach typu B Legrand, Eaton, układ elektroniczny faktycznie jest zasilany za stykami czyli po stronie parzystej (na obciążeniu), a przykładowo Schneider i Siemens ma zasilanie układu elektronicznego od strony nieparzystej (na zasilaniu). Hager z kolei to w ogóle nie wiem jak ma, oni sami chyba nie wiedzą, bo na schemacie na wyłączniku jest od strony parzystej, a na schemacie w instrukcji jest od strony nieparzystej.

  • @Unownballs
    @Unownballs Рік тому

    💪