Co do przełączników, tak to rosyjskie AZSy (АЗС, Automatyczne Zabezpieczenie Sieci) czyli przełącznik i zabezpieczenie nad prądowe w jednym. Szeroko stosowane w radzieckich konstrukcjach lotniczych i sprzęcie wojskowym. Fluorescencyjne oznaczenie świeciło w warunkach nocnych po naświetleniu umieszczonymi w kokpicie lampami ultrafioletowymi (АРУФОШ-45).
Jeden z kilku rewolucyjnych i niekonwencjonalnych kombajnów na świecie obok Axial-Flow, Natural-Flow czy Twin-Rotor :D , BS mógłby się stać podstawowym modelem Bizona na eksport, i jakby FMŻ czy potem Bizon zadbał o lepszy marketing za granicą mógłby się stać w niektórych krajach bardzo popularny, tam gdzie było zapotrzebowanie na coś takiego. No i wtedy, BS mógłby uratować fabrykę.
@@mirekk1775 Jednym z materiałów był tryt (izotop wodoru). Stosowano też Farbą Radową. I to jest analogia do prezentowanego wyposażenia w tym kombajnie.
Fajny odcinek Bardzo mnie cieszy że pan pokazuje ciekawostki jak się kombajny różnią bizony ot Bizona. Wacolo życzę dużo zdrowia dla całej rodziny i jeszcze raz dużo dużo zdrowia i serdecznie pozdrawiam.
Ma ma, cały plac zawalony bizonami. Aż się smutno robi jak człowiek przechodzi między maszynami. Z110 lub BS5510 stoi napewno na placu. Ba, któryś z nich ciągle kosi.
Miałem takiego bs z 2001r ostatnie wydanie już z nh. Wdzięczny kombajn naprawdę ale w przypadku awarii płacz za częściami. Gdyby był normalny dostęp do części to kombajn by był u mnie nadal
A ja zapytał bym z jakiego materiału zrobione są wały w bizonach tu urwany od napędu podsiewacza ,na drugim filmie od napędu hedera moim dwóm wujkom w suprze pękł wał odrzutnika z lewej strony przy łożysku a na polu raz mi kosił i pękł napędu przenośnika pochyłego na środkowej zębatce jakiś dziwny materiał dałem kiedyś wytoczyć wałek do łuparki świdrowej jak go odbierałem to tokarz pytał mnie z kąt mam ten materiał bo bardzo dobry a to był kawałek wału z prasy do słomy stacjonarnej z 60 lat widocznie wtedy nawet żelazo było inne
Osobiście uważam że do Suprow akcesoryjnie powinni produkować też dłuższą garsziel, podobnej długości do BSa. Jak by to poprawiło widoczność i komfort pracy operatora! Przez lata ile to tych maszyn bym nie pamiętał, to wszyscy panowie koszą na stojąco... Bez względu na własny wzrost.
po 1 zmieniając długość gardzieli kombajn mógł by stawać dęba przy jezdzie do tyłu a po 2 to jest kwestia ustawienia fotela niestety jak sobie nie umią ustawić fotela to koszą na stojąco ;p
W Suprze podajnik jest krótki, bo całe mocowanie przedniej osi jest za słabe. Mówił o tym jeden z konstruktorów pracujący kiedyś w FMŻ. W Rekordach była możliwość założenia dłuższej gardzieli ze względu na zastosowanie wytrzymałej beki przedniej.
@@Radiomaniak96 Nawet jak ustawią fotel, to i tak leżą na kierownicy. Powiedzmy szczerze, zbyt krótka gardziel. Błąd konstrukcyjny, który dość łatwo można było naprawić, łącznie z osią i skrzynią biegów. Upierali się przy tym rozwiązaniu tak samo, jak FSO przy kołach 13 w Polonezie. Niby prosta rzecz do zmiany, mało kosztowna, ale znacząco ulepszająca produkt.
Witam.Jestem od pięciu lat operatorem takiej maszyny z 2001r.z logo new holland bardzo dobra maszyna duża wydajność i łatwość w obsłudze.Szkoda tylko że zaprzestano produkcji tej maszyny bo po małych poprawkach mogła by śmiało konkurować z zachodnimi markami.Małe sprostowanie do tego filmiku to nie są rotory a wytrząsacze system młócący jest cepowy nie rotorowy silnik sw680 220km.dajacy sobie radę .A co do części są jeszcze dostępne tylko trzeba troszkę poszukać.Bardzo dobra maszyna i polecam.
Witam. Mam pytanie. Jaki numer koloru w palecie ral maja felgi od bizona rekorda lub bs-a oraz jasny daszek kabiny. Nie jest to typowy bialy polysk. Jest on nieco zlamany szaroscia. Chce w przyszlym roku dokonczyc malowanie rekorda a nie wiem jaki kolor farby zamowic z granita. (Zapraszam na moj kanal na film z bizonem). Pozdrawiam
Najważniejsze co do sinika zostało pominięte SW 680/xx/x a pod Xx zawarta jest wersja i cała kompletacja danego silnika oraz jego moc. Silnik ten był stosowany w samochodach ciężarowych, autobusach, maszynach nie tylko rolniczych. Różnica w wersji do ciężarówek i autobusówod silnika przeznaczonego do maszyn kryje się w budowie regulatora obrotów umoeszczonego w pompie wtryskowej. Zegary zapożyczone z autobusów ikarus gdzie były pierwotnie stosowane. Przełączniki to rosyjska mysl techniczna i są zarazeb bezpiecznikami załączanych obwodów. By świeciły w ciemności musiało w kabinie być źródło UV.
Fajny, ale jednak trochę już stracił z uroku popularniejszych bizonów. Te światła z Malucha (kosztem nadających uroku okrągłych)... ... pewnie zaczynało się cięcie kosztów, ale od razu ma się wrażenie, że to jakiś składak. Te Bizony Z056, Z058 dużo ładniejsze, naprawdę super wyszły i choć nie jestem ekspertem w tym temacie, to chyba mało które konstrukcje z tych czasów mogą się z nimi konkurować (no i ten dźwięk z którym do dziś absolutnie nic nie może się równać!).
Taki silnik był montowany w ciężarówkach Jelcz, ładowarkach Stalowa Wola Ł34, w wojskowych kutrach, agregatach prądotwórczych, w sieczkarniach PFMŻ Z350 i wielu innych maszynach i urządzeniach. Przy silniku z czołgu to SW680 wydaje się niewielki.
@@laszek8665 V8 z kombajnów Fortschritt gabarytowo są znacznie większe od SW680 ale różnica między pojemnościami skokowymi tych silników nie jest duża. Tym bardziej, że różnica w mocy między nimi wynosi tylko 8KM na korzyść Fortschritta. Silniki V12 z czołgów są ponad 2 razy większe, a nawet 3 razy.
@@piotrwarszynski797 no tu chyba chodziło właśnie o gabaryty. Pamiętam jak wyciągaliśmy go z 516 i postawiliśmy na przyczepie. Silnik był kompletny że wszystkimi kolektorami i osprzętem, jebany pół przyczepy zajął 😁 później właśnie zrobiłem przeszczep na sw680
Dokładnie, dobre pytanie. Supra nie da się przegryźć. Zwyczajnie ze względu na największy wolumen sprzedaży. Osobiście twierdzę że te kombajny zbożowe jeszcze przez co najmniej 15-20 lat nie znikną z naszych polskich pól.
@@netuserist akurat Gigant i BS mają taką samą przepustowość wynoszącą 10kg/s, więc mają identyczną wydajność. BS jest nowocześniejszym kombajnem i dorównał wydajnością Gigantowi mimo, że ma mniejszą szerokość bębna młócącego i mniejszą powierzchnię sit.
Ktoś powinien beknac za uśmiercenie FMŻ, i nie tylko tej fabryki bo mieliśmy wiele różnych maszyn od kombajnów przez dźwigi koparki auta samochodowe osobowe motory. Przykra sprawa że są ludzie którzy przywozili na taka wyprzedaż w naszej ojczyźnie ....
@@januszguu7930 SW680 jako jedyny był produkowany PZL Mielec. Po za tym Andoria produkowała silniki stacjonarne i silniki do samochodów dostawczych i terenowych, które były jej własną konstrukcją.
@@piotrwarszynski797 wszystkie silniki z rodziny 6c byly konstrukcja na licencji Leylanda, oprocz produkowanego w Andorii 6c90 do dostawczych, 6ct107 i podobne byly w Andorii Andrychow, SW 680 w Mielcu.
@@adrian.008 pomyliłeś się z oznaczeniem silnika 6c90, powinno być 4c90. Silniki 4c90 i ich wersje rozwojowe, to konstrukcję własne WSW Andrychów. Po za tym Andoria produkowała też kilka serii własnych silników: - S-60, S-61, S-62, S-63, S-64; - S320, S321, S322, S323, S324, 326; - S301; - S231; - 1hc102; - 1ca90, 2ca90.
Problem z wałem do bs nic dziwnego ale problem z wałem do super to jest śmieszne mam akurat tą przyjemność że posiadam super z 90r model przejściowy w którym wał napędowy gardzieli jest bardzo zadki ma 175cm długość na jeden klin z cofaniem gardzieli A zabestieczenie przeciąrzeniowe jest na jedną sprężynę centralną. Swoją drogą chyba najprostsze w porównaniu do poprzedników
@@piotrwrobel8482 nie wiem jak u Ciebie ale u mnie w momencie awari wszyscy tokarze w okolicy albo byli zawaleni 2tyg do przodu albo urlop albo cenę odwołali drugie tyle. Z drugiej strony to też troszkę wina Płocka że niedostalisimy książki od niego tylko od poprzednika
@@paweud6874 dokladnie, mial mocniejszy motor, a takze np wstepny beben młucacy (separator), co gdy Claas jak podobne rozwiązanie wczesjiej wprowadzil to wielce z tego zrobili magiczny APS...
@@paweud6874 no wlasn rzucil wielkie hasło a chyba nawet rok wcześniej w JD to bylo, ogólnie Dynamic tecnologicznie byl sprzetem na rowni z zachodnimi... po prostu najlepszy kombajn jaki wyszedl z Płocka , choc pewnie gimbaza stwierdzi ze Super no bo w koncu jest ich najwiecej xD
Przepustowość Giganta i BSa jest taka sama i wynosi 10kg/s. Gigant ma młocarnię o szerokości 1600mm a BS tylko 1280mm. Powierzchnia sit w Gigancie wynosi 4,81m2 a w BS 3,9m2. Bęben młócący w obu kombajnach ma taką samą średnicę wynoszącą 600m. BS ma mniejszą młocarnię od Giganta ale ma taką samą wydajność. Długość Giganta wynosi 10,1m a BSa 8,8m.
Panie Wacławie dlaczego Bizony BS jak i Dynamic nie odniosły sukcesu rynkowego? Cena ich była na poziomie zachodnich kombajnów czy może jakość wykonania i przez to awaryjność odbiegała od innych konstrukcji?
Bizon BS był dużym kombajnem, zbudowanym na potrzeby PGRów i kombinatów rolnych. Po 1989 roku większość PGRów upadło i nie miał kto kupować tych kombajnów. Dla gospodarstw rodzinnych, kombajny BS były za drogie. Dynamic był nowoczesnym kombajnem, który miał zastąpić Rekorda. Fabrykę Bizonów w Płocku kupił New Holland, który miał w swojej ofercie nowoczesne kombajny wielkości Dynamica, więc nie opłacało mu się produkować dwóch różnych kombajnów o zbliżonych parametrach.
Kosił raz u nas taki gość narzekał na niego bo to była wersja jakaś slabsza a prasowanie słomy po tym mordęga. Pamiętam jak kumpel jechał do Norwegii i wyslał mi film bo był mega zdziwiony że tam Bizon kosił.
Praktycznie każdy kombajn rotorowy niszczy (łamie, harata) słomę. Taka ich konstrukcja. Wyjątkiem są te małe japońskie kombajny rotorowe, gdzie tylko kłosy mają styczność z bębnem młócącym a słoma przemieszcza się bokiem.
@@adrian.008 bębny separujące. Całość konstrukcji coś jak obecnie kombajny hybrydowe z poprzecznym bębnem młócącym i wzdłóżnymi separującymi ziarno od slomy A tu w bs i claasie cs zamiast separatorów wzdłóżnych są poprzeczne
Nie, tu chodziło o to że bizon ten został wypuszczony na rynek zanim jeszcze został ukończony, miał wtedy jeszcze sporo wad. Dlatego wyrobił sobię słabą opinię u rolników. A te nowsze niebieskie okazy śmigają do dziś
@@obiektslask4143 wyglądem się różni sporo a MF a Bizon to prawie to samo tylko w innym ubraniu i dodatkowo niebieskie bizony mają harakterystyczne trójkącikowe logo na pasach które jest logiem MF
Według mnie to bizonowi bliżej do claasa commandora pod względem rozwiązań technicznych i wyglądu niż do MF. Seria MF 34-40 to były wersje rozwojowe kombajnów dronningborg d8900-d9000, które były produkowane jeszcze przed rozpoczęciem produkcji bs'a. Możliwie że bizon zerżnął po chamsku ale wydaje mi się to mało prawdopodobne.
Co do przełączników, tak to rosyjskie AZSy (АЗС, Automatyczne Zabezpieczenie Sieci) czyli przełącznik i zabezpieczenie nad prądowe w jednym. Szeroko stosowane w radzieckich konstrukcjach lotniczych i sprzęcie wojskowym. Fluorescencyjne oznaczenie świeciło w warunkach nocnych po naświetleniu umieszczonymi w kokpicie lampami ultrafioletowymi (АРУФОШ-45).
Jeden z kilku rewolucyjnych i niekonwencjonalnych kombajnów na świecie obok Axial-Flow, Natural-Flow czy Twin-Rotor :D , BS mógłby się stać podstawowym modelem Bizona na eksport, i jakby FMŻ czy potem Bizon zadbał o lepszy marketing za granicą mógłby się stać w niektórych krajach bardzo popularny, tam gdzie było zapotrzebowanie na coś takiego.
No i wtedy, BS mógłby uratować fabrykę.
Widzialem wczoraj taki kombajn,jadac droga S7 w kierunku Kielc.Faktycznie duzy sie wydawal.Wielki napis czytelny z odległości.
Czyżby na obwodnicy Radomia?
Panie Wacławie mógłby pan odwiedzić TheMateusz Dirty Garage, on ma BS'a i dwa giganty
Ciekawy filmik troche nam opowirdzałes o nieco innym bizonie pozdrawiam serdecznie cię Wacławie z okolic Pucka 7:39
Wacław nagraj film jak opowiadasz o bizonie z020
To było genialne rozwiązanie obniżające koszty, wykorzystać części produkowane masowo dla samochodów.
Sw 680 budzi we mnie respekt piękny silnik.
8:54 te przełączniki świeca tak jak tarcze zegarów budzików z czasów ZSRR, farba radioaktywna. Podobno nieszkodliwa... ;)
Bzdura
@@mirekk1775 Jednym z materiałów był tryt (izotop wodoru). Stosowano też Farbą Radową. I to jest analogia do prezentowanego wyposażenia w tym kombajnie.
Silnik sw680 głównie były montowane w jelczach i Fadromach z HSW
Piękna sztuka :D
To jest moc 240 kucy tym morzesz orac jak wszystko ok giganty mialy te silniki to bejka taki silnik.
Kiedy Bizon Dynamic?
Jest na sprzedaż BS na wytrząsaczach Prototypowy za 60 tys około, przemalowany na niebiesko, jeden z 4 sztuk
Fajny odcinek Bardzo mnie cieszy że pan pokazuje ciekawostki jak się kombajny różnią bizony ot Bizona. Wacolo życzę dużo zdrowia dla całej rodziny i jeszcze raz dużo dużo zdrowia i serdecznie pozdrawiam.
Dziękuję. Pozdrawiam.
@@wacolo73 Bardzo zadbany egzemplarz, aż prosi się do takiego zalożyć klimę i dodatkowe oświetlenie
@@wacolo73chłopie nie znasz podstawowej budowy tego kombajnu to się za to nie bierz
@@wacolo73 Czy posiada Pan może schematy elektryczne. Włącznik od regulacji prędkości wialni wysiadł ale szukam co było powodem.
Walco w Zatorze ma podobno jakiś pan dużo części do bizonów. Zapytaj themateuszdirty Garage. Bo on robił takiego bs.a nie dawno. Może pomoże
No właśnie niech Pan Wacław się spyta the Mateusz dirty garage on by na pewno coś pomógł przy tym BS ie
Ma ma, cały plac zawalony bizonami. Aż się smutno robi jak człowiek przechodzi między maszynami. Z110 lub BS5510 stoi napewno na placu. Ba, któryś z nich ciągle kosi.
Tak
na olx jest pełno ogłoszeń z Zatoru
@@Rames. dokładnie Trzebieńczyce pod Zatorem na ulicy Ukrytej 😃
Zabieram się za oglądanie 🥰
13:25 SW-680 ten sam co w gigancie
Miałem takiego bs z 2001r ostatnie wydanie już z nh. Wdzięczny kombajn naprawdę ale w przypadku awarii płacz za częściami. Gdyby był normalny dostęp do części to kombajn by był u mnie nadal
Ta rurka z tłumika to nie powrót ciepłego powietrza tylko to wysysa pył z filtra wstępnego powietrza
Śilnik SW 680 R3 Mielec dizel. Głównie stosowany w Jelczu stalowej Woli Ł34 i Bizon gigant. Ma piękne brzmienie.
A ja zapytał bym z jakiego materiału zrobione są wały w bizonach tu urwany od napędu podsiewacza ,na drugim filmie od napędu hedera moim dwóm wujkom w suprze pękł wał odrzutnika z lewej strony przy łożysku a na polu raz mi kosił i pękł napędu przenośnika pochyłego na środkowej zębatce jakiś dziwny materiał dałem kiedyś wytoczyć wałek do łuparki świdrowej jak go odbierałem to tokarz pytał mnie z kąt mam ten materiał bo bardzo dobry a to był kawałek wału z prasy do słomy stacjonarnej z 60 lat widocznie wtedy nawet żelazo było inne
Super !😀, przuydala by się jakaś latarka aby oswietlic wnetrze 😀
Gdzie to było nagrywane? 11:48 Podkarpackie pozdrawia 😀
Ja też z podkarpackiego 😁
NaD MORZEM PRAKTYCZNIE
Osobiście uważam że do Suprow akcesoryjnie powinni produkować też dłuższą garsziel, podobnej długości do BSa. Jak by to poprawiło widoczność i komfort pracy operatora! Przez lata ile to tych maszyn bym nie pamiętał, to wszyscy panowie koszą na stojąco...
Bez względu na własny wzrost.
po 1 zmieniając długość gardzieli kombajn mógł by stawać dęba przy jezdzie do tyłu a po 2 to jest kwestia ustawienia fotela niestety jak sobie nie umią ustawić fotela to koszą na stojąco ;p
@@Radiomaniak96 w ostatnich rekordach była dłuższa gardziel,i nic dęba nie staje
W Suprze podajnik jest krótki, bo całe mocowanie przedniej osi jest za słabe. Mówił o tym jeden z konstruktorów pracujący kiedyś w FMŻ. W Rekordach była możliwość założenia dłuższej gardzieli ze względu na zastosowanie wytrzymałej beki przedniej.
@@Bartek0812 właśnie o to chodzi skrzynia z rekorda też jest dużo lepsza niż zwykła 3
@@Radiomaniak96 Nawet jak ustawią fotel, to i tak leżą na kierownicy. Powiedzmy szczerze, zbyt krótka gardziel. Błąd konstrukcyjny, który dość łatwo można było naprawić, łącznie z osią i skrzynią biegów. Upierali się przy tym rozwiązaniu tak samo, jak FSO przy kołach 13 w Polonezie. Niby prosta rzecz do zmiany, mało kosztowna, ale znacząco ulepszająca produkt.
Witam.Jestem od pięciu lat operatorem takiej maszyny z 2001r.z logo new holland bardzo dobra maszyna duża wydajność i łatwość w obsłudze.Szkoda tylko że zaprzestano produkcji tej maszyny bo po małych poprawkach mogła by śmiało konkurować z zachodnimi markami.Małe sprostowanie do tego filmiku to nie są rotory a wytrząsacze system młócący jest cepowy nie rotorowy silnik sw680 220km.dajacy sobie radę .A co do części są jeszcze dostępne tylko trzeba troszkę poszukać.Bardzo dobra maszyna i polecam.
Wytrząsacz jak sama nazwa mówi wytrząsa a tu jest ruch obrotowy. Czyli jest tu separator obrotowy.
Mi cos nawalił termostat w bs z 110😕 Cięzko z częściami
Zarówno wskaźniki, kontrolki jak i przełączniki były używane w ciężarówkach i autobusach Jelcz.
Wskaźniki węgierskie GANZ-KMGY
9:23 Predkosc motowideł
Widzę, że nawet Pan Wacław we własnej osobie składa i renderuje filmy po nocach. 🤓
Witam. Mam pytanie. Jaki numer koloru w palecie ral maja felgi od bizona rekorda lub bs-a oraz jasny daszek kabiny. Nie jest to typowy bialy polysk. Jest on nieco zlamany szaroscia. Chce w przyszlym roku dokonczyc malowanie rekorda a nie wiem jaki kolor farby zamowic z granita. (Zapraszam na moj kanal na film z bizonem). Pozdrawiam
Powiem Panu ze przydała by sie chociaż latarka bo w niektórych ujęciach nic nie widać
U nas także wał pękł, ale wytoczyliśmy własny wał
Najważniejsze co do sinika zostało pominięte SW 680/xx/x a pod Xx zawarta jest wersja i cała kompletacja danego silnika oraz jego moc.
Silnik ten był stosowany w samochodach ciężarowych, autobusach, maszynach nie tylko rolniczych.
Różnica w wersji do ciężarówek i autobusówod silnika przeznaczonego do maszyn kryje się w budowie regulatora obrotów umoeszczonego w pompie wtryskowej.
Zegary zapożyczone z autobusów ikarus gdzie były pierwotnie stosowane.
Przełączniki to rosyjska mysl techniczna i są zarazeb bezpiecznikami załączanych obwodów.
By świeciły w ciemności musiało w kabinie być źródło UV.
Do ilu modeli już brakuje części tak
A zwykłym bizonie większą ta kabina?
Fajnie jak byś mógł kiedyś tak Bizona giganta obejrzeć jak tego i opowiedzieć.
Wacollo ten wąż z tlumika wysysa zanieczyszczenia z filtra, a nie jak mowisz ze cieple powietrze wraca spowrotem...
DZIEKI ZA INFORMACJE.
@@wacolo73 sam mam 5056, i pasje taką jak twoja😃
@@zbigniewkarcz4774 5056 - indeksowana wersja eksportowa .
@@wacolo73 super maszyna, a ten dzwiek silnika... To jest chyba nałòg
W zeszlym sezonie byl przykryty plandeką i gdy wial wiatr to ocierała o kombajn, w miejscu napisu super ukazal sie napis standart
Fajny, ale jednak trochę już stracił z uroku popularniejszych bizonów. Te światła z Malucha (kosztem nadających uroku okrągłych)... ... pewnie zaczynało się cięcie kosztów, ale od razu ma się wrażenie, że to jakiś składak.
Te Bizony Z056, Z058 dużo ładniejsze, naprawdę super wyszły i choć nie jestem ekspertem w tym temacie, to chyba mało które konstrukcje z tych czasów mogą się z nimi konkurować (no i ten dźwięk z którym do dziś absolutnie nic nie może się równać!).
Fajny film więcej prosze
Konkret maszyna
To szrot idioto.sypie się jak zeszłoroczny snieg po zimie.
Te niebieskie już były dopracowane.
Bardz ładnie utrzymany kombajn ten silnik to jak z czołgu wyjenty taki duży 😎
Taki silnik był montowany w ciężarówkach Jelcz, ładowarkach Stalowa Wola Ł34, w wojskowych kutrach, agregatach prądotwórczych, w sieczkarniach PFMŻ Z350 i wielu innych maszynach i urządzeniach.
Przy silniku z czołgu to SW680 wydaje się niewielki.
Porównaj go chociaż do v8 montowanych w E516 -E517...
@@laszek8665 V8 z kombajnów Fortschritt gabarytowo są znacznie większe od SW680 ale różnica między pojemnościami skokowymi tych silników nie jest duża. Tym bardziej, że różnica w mocy między nimi wynosi tylko 8KM na korzyść Fortschritta.
Silniki V12 z czołgów są ponad 2 razy większe, a nawet 3 razy.
@@piotrwarszynski797 no tu chyba chodziło właśnie o gabaryty. Pamiętam jak wyciągaliśmy go z 516 i postawiliśmy na przyczepie. Silnik był kompletny że wszystkimi kolektorami i osprzętem, jebany pół przyczepy zajął 😁 później właśnie zrobiłem przeszczep na sw680
Tak juz jest wyprodukowali a teraz mastw sie bo czesci brak mam sampo 2020 tez problem z czesciami niektorymi
Który lepszy Gigant czy BS ?
Dokładnie, dobre pytanie. Supra nie da się przegryźć. Zwyczajnie ze względu na największy wolumen sprzedaży. Osobiście twierdzę że te kombajny zbożowe jeszcze przez co najmniej 15-20 lat nie znikną z naszych polskich pól.
@@rzizmont89 każdego roku kilkadziesiąt Bizonów Super trafia na złom, gdzie są dawcami części.
Jeśli nie oglądałeś dokładnie całego filmu, to w sumie w 16:04 masz delikatne podsumowanie. ;)
@@netuserist akurat Gigant i BS mają taką samą przepustowość wynoszącą 10kg/s, więc mają identyczną wydajność. BS jest nowocześniejszym kombajnem i dorównał wydajnością Gigantowi mimo, że ma mniejszą szerokość bębna młócącego i mniejszą powierzchnię sit.
Gigant
Widziałem z bliska jak kosił robi robotę na ciekawostkę powiem że ma cepy takie jak w suprze ale wydajność inna
Super się nie znam ale bizon, żeby był porządny to musi być czerwony. Pozdrawiam ludzi ciężko pracujących w polu
dlaczego musi być czerwony?
Zegary Ikarus 280 np. ;)
Super 👍
Piękny
Nic nie wraca do filtra powietrza tylko jest wyciągane (na zasadzie podciśnienia) razem ze spalinami.
Panie Wacławie bizon bs 115 jeszcze był
Dlaczego nie ma filmów z pola?
Czy wiesz gdzie kupić ten gumowy kapturek do zapalania bizona????
Tak
Wacolo73 Wacław To tajemnica?
@@krzycho2626 Resgum ma formę już gotową. Wykonało mi partię 100 sztuk. Nie wiem czy robią detalicznie na sztuki.
Wacolo73 Wacław A Ty coś możesz sprzedać? Potrzebuje 2 lub 3 sztuki.
@@krzycho2626 Zostało mi bardzo mało. Zróbmy zatem nowe zamówienie.
W mojej okolicy stoi taki w pokrzywach już kilka lat☹️ pozdrawiam serdecznie.
Jakie to okolice kupię go
@@CiapekOfficial między Łodzią a Warszawą
Wacolo używaj latarki LED ktora by lepiej oświetlala zacienione zakamarki w kombajnie.
Ktoś powinien beknac za uśmiercenie FMŻ, i nie tylko tej fabryki bo mieliśmy wiele różnych maszyn od kombajnów przez dźwigi koparki auta samochodowe osobowe motory. Przykra sprawa że są ludzie którzy przywozili na taka wyprzedaż w naszej ojczyźnie ....
Mam pytanie którego bizona zerżnię to z new Holand 15.30 bo ja mam dziadzia new Holand 15 30 i części nasz bizon po za 2ma kołemi ktoś wie
Silnik sw680/17/1 220km potwór.
Tylko ten potwór lubi się grzać. W Ł34 podczas pracy w żwirowni cały dzień nie daje rady. Wersje z intercoolerem 280km dawał już jako tako radę
Zatorze u Jacka macie części
110 to ostatni Polski kombajn który miał ratować firmę! I by uratował lecz stało sie jak sie stało. Pozostała historia
Raczej nie. Dwa prototypy T1 i T2. T1 doczekał się realizacji w postaci Bizon Dynamic. Natomiast T2 niestety nie.
To pokrętło to regulacja obrotów naganiacza. Mogłeś się przygotować do prezentacji.
A jaki jest pierwszy rotorowy kombajn na swiecie
Case axial Flow
Niestety ale silnik sw680 to nie jest Polska konstrukcja, jest na licencji leyland. Nasz silnik to nieudana konstrukcja s-560
Cała andoria,i jej wersje rozwojow,się opierają na leyladznie
@@januszguu7930 SW680 jako jedyny był produkowany PZL Mielec.
Po za tym Andoria produkowała silniki stacjonarne i silniki do samochodów dostawczych i terenowych, które były jej własną konstrukcją.
@@piotrwarszynski797 wszystkie silniki z rodziny 6c byly konstrukcja na licencji Leylanda, oprocz produkowanego w Andorii 6c90 do dostawczych, 6ct107 i podobne byly w Andorii Andrychow, SW 680 w Mielcu.
@@adrian.008 pomyliłeś się z oznaczeniem silnika 6c90, powinno być 4c90. Silniki 4c90 i ich wersje rozwojowe, to konstrukcję własne WSW Andrychów.
Po za tym Andoria produkowała też kilka serii własnych silników:
- S-60, S-61, S-62, S-63, S-64;
- S320, S321, S322, S323, S324, 326;
- S301;
- S231;
- 1hc102;
- 1ca90, 2ca90.
@@piotrwarszynski797 no fakt to byla 4😉 warro tez wspomniec o S359 ze Starachowic ktory tez byl własną konstrukcją oprocz komory spalania
Największą bolączką jest słaba dostępność części a pan Wacolo to chodząca encyklopedia Bizona 👍
Problem z wałem do bs nic dziwnego ale problem z wałem do super to jest śmieszne mam akurat tą przyjemność że posiadam super z 90r model przejściowy w którym wał napędowy gardzieli jest bardzo zadki ma 175cm długość na jeden klin z cofaniem gardzieli A zabestieczenie przeciąrzeniowe jest na jedną sprężynę centralną. Swoją drogą chyba najprostsze w porównaniu do poprzedników
A jaki problem to dorobić
@@piotrwrobel8482 nie wiem jak u Ciebie ale u mnie w momencie awari wszyscy tokarze w okolicy albo byli zawaleni 2tyg do przodu albo urlop albo cenę odwołali drugie tyle. Z drugiej strony to też troszkę wina Płocka że niedostalisimy książki od niego tylko od poprzednika
Szanuje plocka produkcje ale supra nie wygryzie chyba ze rekord ;p
Dynamic moze byl sporo nowoczesniejszy
@@adrian.008 I wydajniejszy sporo.
@@paweud6874 dokladnie, mial mocniejszy motor, a takze np wstepny beben młucacy (separator), co gdy Claas jak podobne rozwiązanie wczesjiej wprowadzil to wielce z tego zrobili magiczny APS...
@@adrian.008 Z taką różnica że Claas to lepiej rozwinął.
@@paweud6874 no wlasn rzucil wielkie hasło a chyba nawet rok wcześniej w JD to bylo, ogólnie Dynamic tecnologicznie byl sprzetem na rowni z zachodnimi... po prostu najlepszy kombajn jaki wyszedl z Płocka , choc pewnie gimbaza stwierdzi ze Super no bo w koncu jest ich najwiecej xD
mistrz drugiego planu ? Dźwięk bizona w polu w oddali :)
Tak, kosił po drugiej stronie ulicy :-)
Zrób jakiś odcinek o bizon sampo 2020
Umnie Claas mercator 70 kosił dzisiaj
Gruba ryba :)
Wszystko Oki ale w ciemności nic nie widać jak przybliżasz. Pozdrawiam
Ja widziałem takiego samego w Zielonej chocinoe
W Zatorze Mateusz z kanału dirty garage kupował części do swojego BS
ua-cam.com/video/ha7A61AirdY/v-deo.html
Myślałem że gigant był największy
Bo gigant był większy😋
Wielkość nie zawsze idzie z przepustowością.
Gigant jest większy od BS ale za to BS ma większy przerob dzięki rotorom dobrze mówię ?
Moim zdaniem Gigant i Bs mają podobny przerób
Przepustowość Giganta i BSa jest taka sama i wynosi 10kg/s.
Gigant ma młocarnię o szerokości 1600mm a BS tylko 1280mm. Powierzchnia sit w Gigancie wynosi 4,81m2 a w BS 3,9m2. Bęben młócący w obu kombajnach ma taką samą średnicę wynoszącą 600m. BS ma mniejszą młocarnię od Giganta ale ma taką samą wydajność.
Długość Giganta wynosi 10,1m a BSa 8,8m.
Smutna historia potęgi PZMŻ. Przykra sprawa. Żal patrzeć że kiedy te kombajny były bliskie doskonałości zakład został oddany w obce ręce.
Panie Wacławie dlaczego Bizony BS jak i Dynamic nie odniosły sukcesu rynkowego? Cena ich była na poziomie zachodnich kombajnów czy może jakość wykonania i przez to awaryjność odbiegała od innych konstrukcji?
Bizon BS był dużym kombajnem, zbudowanym na potrzeby PGRów i kombinatów rolnych. Po 1989 roku większość PGRów upadło i nie miał kto kupować tych kombajnów. Dla gospodarstw rodzinnych, kombajny BS były za drogie.
Dynamic był nowoczesnym kombajnem, który miał zastąpić Rekorda. Fabrykę Bizonów w Płocku kupił New Holland, który miał w swojej ofercie nowoczesne kombajny wielkości Dynamica, więc nie opłacało mu się produkować dwóch różnych kombajnów o zbliżonych parametrach.
Dodatkowo, nie dość że nie było już zamówień z PGR-ów, to jeszcze używane kombajny z nich zalały rynek.
I pojawiły się kombajny używane z zachodu.
Kosił raz u nas taki gość narzekał na niego bo to była wersja jakaś slabsza a prasowanie słomy po tym mordęga. Pamiętam jak kumpel jechał do Norwegii i wyslał mi film bo był mega zdziwiony że tam Bizon kosił.
Nie wraca do filtra ciepłe powietrze tylko odsysa syf
reflektory od malucha :D
to jest kombajn na rotorze, w przeciwieństwie do tradycyjnych, klawiszowych lepiej sprawdza sie w kukurydzy, aniżeli zbożu.
Słomę dosyć mocno harata
Praktycznie każdy kombajn rotorowy niszczy (łamie, harata) słomę. Taka ich konstrukcja.
Wyjątkiem są te małe japońskie kombajny rotorowe, gdzie tylko kłosy mają styczność z bębnem młócącym a słoma przemieszcza się bokiem.
on nie jest do komca na rotorze, ale na bebnach wytrzasajacych jak juz
@@adrian.008 bębny separujące. Całość konstrukcji coś jak obecnie kombajny hybrydowe z poprzecznym bębnem młócącym i wzdłóżnymi separującymi ziarno od slomy A tu w bs i claasie cs zamiast separatorów wzdłóżnych są poprzeczne
Jelczowski silnik na Leylandzie
Skrzynia biegów wygląda jak by była body rekorda zaczerpnięta
BS powinien v8 choćby shombeck mieć zwłaszcza z jego układem chłodzenia mocy nie miał za wiele ale moment był demon w forshritach
Panie a klime ma?
Pokaż więcej
Była taka reklama król pól i bs na tapecie
Akurat gigant jest wydajniejszy od bs
Bo on wszystkie chce kupić po co to dupe zawracać
Mój rok młodszy i numer ramy o100 wyższy czyli 350i chedraulika Bosch, kopiowanie chedera i oczywiście klima
Zadzwońcie do Agro mig turek
Dokładnie ja tam kupowalem trzy lata temu i mieli 2 sztuki tych wałow na miejscu
Dla mnie jak bizon to tylko czerwony
W 1995 roku zmieniono na niebieskie.
@@wacolo73 i po co?
Największy i najwydajniejszy był gigant.
U mnie kosi bs
Niestety miał być piękny a wyszedł złom totalny zrobili go z resztek innego zlomu
Nie, tu chodziło o to że bizon ten został wypuszczony na rynek zanim jeszcze został ukończony, miał wtedy jeszcze sporo wad. Dlatego wyrobił sobię słabą opinię u rolników. A te nowsze niebieskie okazy śmigają do dziś
ua-cam.com/video/8Dmes2iZPkU/v-deo.html bidaki
Bizon Z056 najlepszy :D
W czym?
@@andrzejsidoryk662 w awariach...
Jak dla mnie Bizon Z110 to jest kopia kombajnu Massey Ferguson 38 ma nawet na bocznych pasach logo fergusona
Podobny też trochę do Claas Comanndor 115 one też miały rotory.
@@obiektslask4143 wyglądem się różni sporo a MF a Bizon to prawie to samo tylko w innym ubraniu i dodatkowo niebieskie bizony mają harakterystyczne trójkącikowe logo na pasach które jest logiem MF
Jest kopią modelu, który później wszedł do produkcji ?
Według mnie to bizonowi bliżej do claasa commandora pod względem rozwiązań technicznych i wyglądu niż do MF. Seria MF 34-40 to były wersje rozwojowe kombajnów dronningborg d8900-d9000, które były produkowane jeszcze przed rozpoczęciem produkcji bs'a. Możliwie że bizon zerżnął po chamsku ale wydaje mi się to mało prawdopodobne.
@@bohdanandrzejewski3733 był wzorowany na classie comandorze,