Urbanistyczna zagadka centrum Katowic z czasów zakładania miasta | wykład prof. Irmy Koziny

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 лис 2024
  • Jakie zagadki kryje śródmieście Katowic? Gdzie mieścił się dawny staw hutniczy? Czym była chata śląska? W którym katowickim hotelu w 1850 roku dał koncert Johann Strauss? Kto miał wpływ na położenie ulic w śródmieściu?
    Wykład prof. Irmy Koziny przedstawia historię kreowania centrum Katowic w czasach wczesnomiejskich. Widzowie poznają tajemnicę układu urbanistycznego rynku, wytyczonego według wskazówek Friedricha Wilhelma Grundmanna jako masońskie obserwatorium astronomiczne. Dowiedzą się także, co wyjątkowego można zauważyć podczas zachodu słońca w trakcie równonocy, patrząc z rynku w stronę Placu Wolności oraz jaki wpływ katowiccy masoni mieli na kształtowanie śródmieścia.
    Podczas wykładu profesor Irma Kozina przybliża historię powstania Katowic, wynikającą nie tylko przemian społecznych, ale także z inicjatywy konkretnych osób.
    Wykład zilustrowany jest archiwalnym materiałem ikonograficznym, ukazującym historyczną zabudowę centrum, która nie przetrwała do czasów obecnych.
    ***
    Irma Kozina - historyczka sztuki zatrudniona w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Specjalizuje się w badaniach nad sztuką nowoczesną i współczesną, zajmuje się też metodami interpretacji dzieł sztuki oraz historią urbanistyki. W latach 1983-1988 studiowała w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra na podstawie rozprawy napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Jana K. Ostrowskiego. W 1997 roku uzyskała tytuł doktora w Uniwersytecie Wrocławskim, przedstawiając dysertację o pałacach i zamkach górnośląskich, napisaną pod opieką naukową prof. Dr hab. Ewy Chojeckiej. W 2007 r. uzyskała habilitację w Uniwersytecie Warszawskim prezentując publikację „Chaos i uporządkowanie. Dylematy architektoniczne na przemysłowym Górnym Śląsku w latach 1763-1955”. W ramach projektu Design Silesia przeprowadziła projekt badawczy, którego efektem jest m.in. publikacja „Ikony dizajnu w województwie śląskim". W 2015 r. wydała książkę poświęconą historii polskiego wzornictwa, zatytułowaną „Polski design”. Prowadzi też rubrykę „Ikony Designu” na łamach wydawanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich pisma „ARCH”.
    Nagrania audio i wideo: Sebastian Łąkas, Jakub Talarczyk
    Montaż i postprodukcja: Sebastian Łąkas
    Na zlecenie Medialabu Katowice
    ___
    Napisy do materiału wideo zrealizowana w ramach projektu "Przecieramy nowe ścieżki komunikacji o sztuce" w ramach projektu "Kultura bez barier".
    ***
    Medialab Katowice to eksperymentalny projekt łączący działania twórcze, badawcze i edukacyjne. Uczestnicy interdyscyplinarnych przedsięwzięć na pograniczu sztuki, designu i technologii wykorzystują media cyfrowe do badania miasta i tworzenia nowych narracji dla Katowic. Medialab jest miejscem wymiany pomysłów i wiedzy, spotkań z inspirującymi artystami i projektantami, a także platformą współpracy z twórcami oraz instytucjami z różnych krajów - uczelniami, organizacjami pozarządowymi i firmami sektora kreatywnego. W ramach projektu realizowane są warsztaty, interwencje w przestrzeni publicznej, wystawy, wykłady i dyskusje. Obecnie działania odbywają się w kilku blokach tematycznych: Shared Cities, data science, ByteLab i projekt Kościuszki.
    www.medialabkatowice.eu

КОМЕНТАРІ • 3

  • @ilonakulpinska9775
    @ilonakulpinska9775 Рік тому +4

    Dziękuję bardzo za piękny wykład, na który trafiłam przypadkiem.

  • @HandsOfMe
    @HandsOfMe 2 роки тому +6

    bardzo ciekawy materiał - super jakby były linki do mapek żeby móc patrzeć podczas słuchania :)

  • @marianbrom2072
    @marianbrom2072 5 місяців тому +1

    Dlaczego nie odbudowuje się rynku bo jak dla mnie dzisiejszy rynek to koszmar