Тайните и красотата на мозъка

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 бер 2024
  • Тялото ни едва ли има по-голяма загадка от човешкия мозък. Но какво знае съвременната наука за него? Доколко изобщо можем да твърдим, че го познаваме? Как работи той насън и наяве? Какво представлява оптогенетиката и възможно ли е с помощта на светлината да се контролира мозъкът и поведението? Отговори на всички тези въпроси ще потърсим заедно с украинските невроучени Павел Белан и Нана Войтенко.
    Проф. Нана Войтенко е невроучен, професор по биомедицина и невронауки в Киевския академичен университет, и Ректор на Медицинската академия-Добробут. Проучванията й са в областта на възприятието и молекулните механизми на болката. От 1999 год. изследванията й са финансирани от европейските и американски фондации INTAS, CRDF, JDRF и NIH. Ръководила е проекти по програмата на ЕС Хоризонт 2020, носител е държавното отличие за наука и технологии на Украйна, член е на Американското дружество по невронауки, основател и Вице-президент е на Украинското дружество по невронауки, член е на Управителния съвет на Международната организация за проучвания на мозъка.
    Проф. Павел Белан е биофизик и невроучен, ръководите на Департамента по биомедицина и невронауки при Киевския академичен университет, и на Департамента по молекулярна биофизика в Института по физиология „Богомолец” при Националната академия на науките на Украйна. Изследванията на Белан са насочени към молекулярните и клетъчни механизми, които стоят зад синаптичната трансмисия, възбуждането на невроните и болката. Работи с множество международни партньорски лаборатории от САЩ, Обединеното кралство и Португалия по проекти, финансирани от INTAS, CRDF, Wellcome Trust и NIH. Носител е на държавното отличие за наука и технологии на Украйна, член е на Американското общество по невронауки и член на Президиума на Украинското общество по невронауки.
    На английски, очаквайте субтитри на български език.
    В партньорство с Посолство на Украйна и Проект STEM IS FEM

КОМЕНТАРІ •