Nie musi być młody, byle się rozwijał i ogarniał temat. U mnie w okolicy z tego co widzę na 10 montaży, 7 jest niepoprawnych. Większość hydraulików robi to jak się nauczyło sie 10-15 lat temu . Niestety.. Później ludzie narzekają ale ...to nie wina producentów, tylko montażystów.
Też w tym roku zacząłem palenie ekogroszkiem i też mam kocił 13kw ale przyznam szczerze ze sadzu to jak mam tyle że na razie walczę z ustawieniami i tyle co ty po 3 tygodniach ja mam po jednym dniu.
@@Seferful szukałem informacji na temat tego kotła. ale nie widzę ofert. Wnioskuję więc że nie jest nowy. Jaki tam siedzi podajnik i jaka (ile wat) dmuchawa?
Piec jak najbardziej Ok ale palnik po jednym sezonie się jakby stopił złożyłem reklamacje i czekam odzew z firmy Malina był błyskawiczny a z Technixa już nie koniecznie cisza...
Witam. Jaka masz pow.domu do ogrzania grzejniki, podłogówka? Jakieś opinie na temat tego pieca? Zamówiłem właśnie 9kw z zapalarką na 107m2 podłogówki. Pozdo
Witam! Nie grzeję podłogówek. C.W 180l. Kocioł należy zainstalować zgodnie z instrukcją, tj zawór zabezpieczający powrót obowiązkowy. Na zasilaniu dobry pomysł to filtr usuwający rozpuszczone powietrze z obiegu. Wkład ceramiczny w komin lub komin kompozytowy to też konieczność. Zapalarka działa dobrze chyba że za mocno skręcisz powietrze w ustawieniach. Sterowanie przez telefon działa, ale strasznie wolno. Najmniejsze spalanie uzyskuję na KGM Gold, tworzy tylko minimalne spieki. Sprawdziłem z 15 różnych producentów Ecogroszku.
@@tuitamnawsi Te kotły jak mi się wydaje to ta sama konstrukcja .Tylko przerabia się podajnik na pelletowy .Czyli lepiej kupić typowy tylko na ekogroszek lub tylko na pellet.Jak bym miał być szczery to na ekogroszek bardziej mi się widzi.
@@grzegorzd1625 myślę że dziś to kwestia wyboru i odczuć każdego użytkownika. Osobiście uważam że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Pelletu należy spalić więcej niż węgla, i to też jest jakiś argument w rozważaniach :)
@@tuitamnawsi Dokładnie sami producenci kotłów pelletowych twierdzą że 20 do 30% więcej.Myślałem o pellecie ze względu że ekogroszek będzie zakazanym paliwem a tu doczytałem że pellet też.Świat schodzi na psy zieloni robią wodę z mózgu ludzią.To jedna ściema.Kotły na ekogroszek i pellet jeśli mają 5 klasę to będzie je można użytkować to końca ich żywotności.no chyba że ceny nas otstraszą.Tak jak to zrobili w tym roku.
@@grzegorzd1625 Wartość opałowa eko którym palę to 29. Pelletu zapewne dobrego będzie zbliżona do drewna. A więc 30 % jest zupełnie realne. Czasami może być więcej, bo i pellety bywają słabe jakościowo. Przy pellecie kotłownia będzie czystsza i rzadziej wybierasz popiół. Kotły pod pellet lepiej odzyskują też ciepło spalin niż te na groszek. A temat eko-propagandy ... szkoda poruszać, każdy kto potrafi myśleć wysuwa podobne wnioski :)
@@depta3131 Powiem Ci że u mnie niby jest podobnie... ale to niby gdyż, ocieplenie jest zrobione na sztukę przez sprzedającego, i w rzeczywistości to lipa. Więc dom rozpatruje jako nie ocieplony z zaizolowanym jedynie stropem. Zapotrzebowanie możesz policzyć na stronie bodajże... ciepło właściwe :) Długo decydowałem się czy 9 czy 12 i dziś wiem że wybór był dobry. Próbowałem różnych ustawień palnika, i u mnie, wychodzi naj niższe spalanie gdy kocioł jak najszybciej dobije temperaturę, i przejdzie w stan czuwania. 12Kw na pewno robi to szybciej niż 9 , na takiej samej powierzchni.
@@depta3131 dokładnie. Wymiennik nie jest wiele większy. Ze względu na ceramikę kominową, pozwalam sobie na temperatury spalin 70 do 100C teraz, zimą 90-160C. Efekt kondensacji pary w kominie występuje bardzo rzadko . Nie ma problemu z wysterowaniem palnika na temperatury spalin 200C, tylko po co? Spalanie jest ważne, i gdybym grzał komin mocno to odczuwałbym to po kieszeni. Modułowy komin ceramiczny 5m kosztował około 1200pln i to trafiona inwestycja. Jedna rzecz. Kupując 9kw na zasilaniu grzejników załóż filtr odpowietrzający, który wyłapuje rozpuszczone powietrze. W przeciwnym razie zimą będziesz często odpowietrzał grzejniki. Budowa kotła prowokuje przy mocniejszym użytkowaniu, miejscowe podgotowywanie wody, mikro bąbelki wciąga pompka i osadzają się w grzejnikach, zapowietrzając je bez końca.
To zależy kiedy. Inna jest zimą, gdy kocioł pracuje na max modulacji, a inna teraz gdy tylko działa na wodę. Generalnie około 100C, zimą 120 do max 150C.
@@andrzejzwierz4040 kocioł działa bezawaryjnie. Po tym sezonie w palniku wymienię ruszt na nowy. Do tej pory raz wymieniłem grzałkę zapalającą. Jeśli myślisz o paleniu pelletem, kupuj od razu dobry kocioł na pellet, tu nie ma on ekonomicznego sensu. Wyjdzie tyle samo lub więcej niż za najlepszy ekogroszek.
Witam! A jaki węgiel ? Bo to też bardzo ważne. Rozumiem że gaśnie w podtrzymaniu? Pierwsza rzecz to prawidłowo ustawiony potencjał podajnika, trzeba ustawić z instrukcji, bądź zrobić przesyp. O mocy wiem że ta sama, a podajnik ten sam, czy może retorta?
Pale ekogroszkiem sztygar ultra 26-28mj. Potencjał podajnika ustawiony na 5kg/h. Palnik mam chyba ten sam (Technix). Prawdopodobnie gaśnie w czuwaniu - wczoraj zmniejszyłem przerwę do 5 min. zobaczymy czy coś to da. Jakbyś mógł podać ustawienia to może coś porównam :)
@@michan7652 OK. Jeżeli chodzi o pracę palnika u mnie potencjał 5.8 . Na 20% modulacji ogień powinien wystawać lekko po za palnik, na 100% lekko dotykać ściany przeciwległej do palnika. Wiec blokujesz modulacje na 20 % i zostawiasz piec na 30 min żeby się ustabilizował, ma być krótki ogień za palnikiem. Później to samo dla 100%.i ogień po 30 min ma lekko omywać ścianę przeciwległą, dzięki temu wiesz że wszystko jest ok. Jeżeli ogień nie będzie wystawał za palnik na modulacji 20% to w zakładce paliwo zmniejsz kaloryczność np o 1 czyli z 26 do 25. Poczekaj znowu z 20 min jeżeli potrzeba zmniejsz jeszcze o 1 lub 0.5. To co pisze producent węgla to dane wejściowe a resztę musisz dopasować sam. W okresach małego zapotrzebowania na ciepło możesz też spróbować zablokować palnik w modulacji do np 40% przez co bardziej ustabilizujesz pracę pieca . Ustawienia dla groszku Kgm 29 : Paliwo 28 potencjał 5.8 palnik czuwanie: przerwa 10 czas nadmuchu 45 powietrze%20 czas podawania 6 wyjście z czuwania 5 . Dynamika 7. Jeżeli wiesz na 100% że pod czas pracy jest ok to zostaje Ci manipulować czasem podawania palnika pod czas czuwania. Zwiększ o 1 s i zobacz efekty. Jak wygaśnie to znowu o 1s. To wystarczy.
Sadza w całym piecu,czopuch też, bardzo wilgotna, spróbuję z mniej kalorycznym groszkiem.tez nie mogę dojść do ładu z powietrzem,mam 40W dmuchawę, otworzyć na maxa ? Nowa instalacjia,palę od miesionca
@@zusjdhdjsdhdjdjdjd3082 ja u siebie widzę sadzę ale nie jest jej dużo, czarna i owszem na KGM 29, na słabszych groszkach była szara. Natomiast jest jej nie dużo. Groszek masz suchy? Jaka temp. na kotle? Jakie masz zabezpieczenie powrotu? Byłem na 3 inspekcjach kotłów gdzie właściciele nie mogli sobie poradzić z ustawieniami... i w 3 nie było zabezpieczenia powrotu. Jaką powierzchnie grzejesz i czy kocioł często wchodzi w czuwanie?
Z tym groszkiem to ciężko stwierdzić,kupuje na bieżąco.ochrone powrotu stosuje pompkę od cwu włoczoną na stałe.nie schodzę poniżej 55st. 100m samej podłogówki. W czówanie mało kiedy wchodzi bo mam w pid 30-100%
Pid mam ograniczony do dziś na 60% max i kocioł wyrabia spokojnie u mnie, ale ja grzeję 75m2, trzeba doprowadzić by kocioł pracował spokojnie, bez dużego bujania i wchodzenia w czas czuwania...Czyli kocioł zamontowany nie zgodnie z instrukcją. Pompka to nie ochrona powrotu. Ma być zawór termostatyczny mieszający na powrocie, i pisze to w instrukcji montażu, nie uznają Ci gwarancji bez tego. Można od biedy użyć też 4-drogowego mieszacza na zasilaniu i on też może chronić powrót, choć mniej skutecznie.
Kup też parę worków np: sobianek tygrys 24-26, wyczyść kocioł i zobacz jak będzie po tym. Pamiętaj że mokry opał to problem. Rdzewieje od tego kosz w szybkim tempie i niestety szybciej wyciera się podajnik, nie mówiąc o kondensacie który będzie dużo większy w kominie.
Malina, skzp , sv200 i zapalarka to świetne połączenie. :)
Jak najbardziej potwierdzam u progu kolejnego sezonu :) Pozdrowienia
Podstawa to jest dobrze zmontowana instalacja....nie przez hydraulików z 50 letnim stażem ale przez mlodych znajacych sie na nowoczesnych piecach...
Nie musi być młody, byle się rozwijał i ogarniał temat. U mnie w okolicy z tego co widzę na 10 montaży, 7 jest niepoprawnych. Większość hydraulików robi to jak się nauczyło sie 10-15 lat temu . Niestety.. Później ludzie narzekają ale ...to nie wina producentów, tylko montażystów.
Ciekawy film.pozdrawiam
A jakie nastawy zrobić do kociołka 9kw modulacji i tak dalej😢
Dzień dobry, jaki węgiel? Prawidłowe ustawienie każdego kotła zaczynamy od próby wydajności podajnika.
Też w tym roku zacząłem palenie ekogroszkiem i też mam kocił 13kw ale przyznam szczerze ze sadzu to jak mam tyle że na razie walczę z ustawieniami i tyle co ty po 3 tygodniach ja mam po jednym dniu.
Ok. Ten sam sterownik? I kocioł też Malina?
@@tuitamnawsi Nie. Sterownik Iryd rtz pid a kocioł barthez 12kw groszek bartex silver
@@Seferful rozumiem że potencjał podajnika ustalony na podstawie przesypu?
@@tuitamnawsi Tak właśnie zrobiłem
@@Seferful szukałem informacji na temat tego kotła. ale nie widzę ofert. Wnioskuję więc że nie jest nowy. Jaki tam siedzi podajnik i jaka (ile wat) dmuchawa?
Piec jak najbardziej Ok ale palnik po jednym sezonie się jakby stopił złożyłem reklamacje i czekam odzew z firmy Malina był błyskawiczny a z Technixa już nie koniecznie cisza...
Te palniki są dobre, ale może zawsze zdarzyć się gorszy egzemplarz :) Powodzenia z szybką reklamacją :)
@@tuitamnawsi Tak zgadza się jak z każdym produktem... Dziękuję pozdrawiam serdecznie 🙂
Witam posiadam taki sam kocioł. Jakie masz nastawy? Potencjał podajnika modulację itp
Witam. Jaka masz pow.domu do ogrzania grzejniki, podłogówka? Jakieś opinie na temat tego pieca? Zamówiłem właśnie 9kw z zapalarką na 107m2 podłogówki. Pozdo
Witam! Nie grzeję podłogówek. C.W 180l. Kocioł należy zainstalować zgodnie z instrukcją, tj zawór zabezpieczający powrót obowiązkowy. Na zasilaniu dobry pomysł to filtr usuwający rozpuszczone powietrze z obiegu. Wkład ceramiczny w komin lub komin kompozytowy to też konieczność. Zapalarka działa dobrze chyba że za mocno skręcisz powietrze w ustawieniach. Sterowanie przez telefon działa, ale strasznie wolno. Najmniejsze spalanie uzyskuję na KGM Gold, tworzy tylko minimalne spieki. Sprawdziłem z 15 różnych producentów Ecogroszku.
Jak wygląda spalanie na dobę obecnie i jaki metraż domu
Witam. Domek 70m2 słabo ocieplony. Różnie to wygląda... 12 - 13 kg średnio przy 0 na zewnątrz. Oczywiście z CWU.
Co myślisz o takim kotle malina ale z przejściem na dwa paliwa ekogroszek lub pellet?
Jeżeli wymiennik będzie podobnej budowy jak ten który mam, palenie pelletem może być mało opłacalne.
@@tuitamnawsi Te kotły jak mi się wydaje to ta sama konstrukcja .Tylko przerabia się podajnik na pelletowy .Czyli lepiej kupić typowy tylko na ekogroszek lub tylko na pellet.Jak bym miał być szczery to na ekogroszek bardziej mi się widzi.
@@grzegorzd1625 myślę że dziś to kwestia wyboru i odczuć każdego użytkownika. Osobiście uważam że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Pelletu należy spalić więcej niż węgla, i to też jest jakiś argument w rozważaniach :)
@@tuitamnawsi Dokładnie sami producenci kotłów pelletowych twierdzą że 20 do 30% więcej.Myślałem o pellecie ze względu że ekogroszek będzie zakazanym paliwem a tu doczytałem że pellet też.Świat schodzi na psy zieloni robią wodę z mózgu ludzią.To jedna ściema.Kotły na ekogroszek i pellet jeśli mają 5 klasę to będzie je można użytkować to końca ich żywotności.no chyba że ceny nas otstraszą.Tak jak to zrobili w tym roku.
@@grzegorzd1625 Wartość opałowa eko którym palę to 29. Pelletu zapewne dobrego będzie zbliżona do drewna. A więc 30 % jest zupełnie realne. Czasami może być więcej, bo i pellety bywają słabe jakościowo. Przy pellecie kotłownia będzie czystsza i rzadziej wybierasz popiół. Kotły pod pellet lepiej odzyskują też ciepło spalin niż te na groszek. A temat eko-propagandy ... szkoda poruszać, każdy kto potrafi myśleć wysuwa podobne wnioski :)
Tu i tam. 12 kw nie jest za duży na taki metraż? Planuję podobny zakup i zastanawiam się nad 9 kw Maliny.
Jest idealny. Wszystko zależy od budownictwa... A tu jest słabo..
@@tuitamnawsi Mam 80m. Ściany ocieplone, stolarka wymieniona na 3 szybową. Zastanawiam się nad 9 kw
@@depta3131 Powiem Ci że u mnie niby jest podobnie... ale to niby gdyż, ocieplenie jest zrobione na sztukę przez sprzedającego, i w rzeczywistości to lipa. Więc dom rozpatruje jako nie ocieplony z zaizolowanym jedynie stropem. Zapotrzebowanie możesz policzyć na stronie bodajże... ciepło właściwe :) Długo decydowałem się czy 9 czy 12 i dziś wiem że wybór był dobry. Próbowałem różnych ustawień palnika, i u mnie, wychodzi naj niższe spalanie gdy kocioł jak najszybciej dobije temperaturę, i przejdzie w stan czuwania. 12Kw na pewno robi to szybciej niż 9 , na takiej samej powierzchni.
@@tuitamnawsi 12kw ma większy wymiennik ale palnik jest z 9 kw. Boję się,ze będę miał za zimne spaliny. Komin jest bez wkładu
@@depta3131 dokładnie. Wymiennik nie jest wiele większy. Ze względu na ceramikę kominową, pozwalam sobie na temperatury spalin 70 do 100C teraz, zimą 90-160C. Efekt kondensacji pary w kominie występuje bardzo rzadko . Nie ma problemu z wysterowaniem palnika na temperatury spalin 200C, tylko po co? Spalanie jest ważne, i gdybym grzał komin mocno to odczuwałbym to po kieszeni. Modułowy komin ceramiczny 5m kosztował około 1200pln i to trafiona inwestycja. Jedna rzecz. Kupując 9kw na zasilaniu grzejników załóż filtr odpowietrzający, który wyłapuje rozpuszczone powietrze. W przeciwnym razie zimą będziesz często odpowietrzał grzejniki. Budowa kotła prowokuje przy mocniejszym użytkowaniu, miejscowe podgotowywanie wody, mikro bąbelki wciąga pompka i osadzają się w grzejnikach, zapowietrzając je bez końca.
Jaką masz temperaturę spalin na mocy max i minimum?
To zależy kiedy. Inna jest zimą, gdy kocioł pracuje na max modulacji, a inna teraz gdy tylko działa na wodę. Generalnie około 100C, zimą 120 do max 150C.
@@tuitamnawsi Dziękuję za informację
@@michamicha368 No problemos :)
Kolego piec nadal działa?
Tak, bez awarii na dodatek :)
Próbowałeś palić pelletem? Myślę na wymianą pieca. Czy warto postawić na fabrykę malina?
@@andrzejzwierz4040 kocioł działa bezawaryjnie. Po tym sezonie w palniku wymienię ruszt na nowy. Do tej pory raz wymieniłem grzałkę zapalającą. Jeśli myślisz o paleniu pelletem, kupuj od razu dobry kocioł na pellet, tu nie ma on ekonomicznego sensu. Wyjdzie tyle samo lub więcej niż za najlepszy ekogroszek.
Do tej pory palę ekogroszkiem, i nadal zostaje z ekogroszkiem.
@Tu i tam. Jakie ustawienia na sterowniku? Mam tą samą moc 12kw, sterownik ten sam ale pochodzi 3 dni i gaśnie.
Witam! A jaki węgiel ? Bo to też bardzo ważne. Rozumiem że gaśnie w podtrzymaniu? Pierwsza rzecz to prawidłowo ustawiony potencjał podajnika, trzeba ustawić z instrukcji, bądź zrobić przesyp. O mocy wiem że ta sama, a podajnik ten sam, czy może retorta?
Pale ekogroszkiem sztygar ultra 26-28mj. Potencjał podajnika ustawiony na 5kg/h. Palnik mam chyba ten sam (Technix). Prawdopodobnie gaśnie w czuwaniu - wczoraj zmniejszyłem przerwę do 5 min. zobaczymy czy coś to da. Jakbyś mógł podać ustawienia to może coś porównam :)
@@michan7652 OK. Jeżeli chodzi o pracę palnika u mnie potencjał 5.8 . Na 20% modulacji ogień powinien wystawać lekko po za palnik, na 100% lekko dotykać ściany przeciwległej do palnika. Wiec blokujesz modulacje na 20 % i zostawiasz piec na 30 min żeby się ustabilizował, ma być krótki ogień za palnikiem. Później to samo dla 100%.i ogień po 30 min ma lekko omywać ścianę przeciwległą, dzięki temu wiesz że wszystko jest ok. Jeżeli ogień nie będzie wystawał za palnik na modulacji 20% to w zakładce paliwo zmniejsz kaloryczność np o 1 czyli z 26 do 25. Poczekaj znowu z 20 min jeżeli potrzeba zmniejsz jeszcze o 1 lub 0.5. To co pisze producent węgla to dane wejściowe a resztę musisz dopasować sam. W okresach małego zapotrzebowania na ciepło możesz też spróbować zablokować palnik w modulacji do np 40% przez co bardziej ustabilizujesz pracę pieca . Ustawienia dla groszku Kgm 29 : Paliwo 28 potencjał 5.8 palnik czuwanie: przerwa 10 czas nadmuchu 45 powietrze%20 czas podawania 6 wyjście z czuwania 5 . Dynamika 7. Jeżeli wiesz na 100% że pod czas pracy jest ok to zostaje Ci manipulować czasem podawania palnika pod czas czuwania. Zwiększ o 1 s i zobacz efekty. Jak wygaśnie to znowu o 1s. To wystarczy.
Tu i Tam. Dzięki! Będę próbował :)
Tu i Tam. Może głupie pytanie ale co znaczy zablokować modulacje? Tzn. Jak doprowadzić żeby było 20 albo 100? :)
Witam,widzę że mamy ten sam piecyk,ale cały czas walczę z osadzaniem sadzy w kotle,3 dni znowu czarno czy te piece tak mają?
Cześć. A gdzie widzisz sadzę u siebie? Dużo zależy od nadmuchu i węgla którego użyjesz. Na węglach 24- 26 sadzy praktycznie u mnie nie widziałem.
Sadza w całym piecu,czopuch też, bardzo wilgotna, spróbuję z mniej kalorycznym groszkiem.tez nie mogę dojść do ładu z powietrzem,mam 40W dmuchawę, otworzyć na maxa ? Nowa instalacjia,palę od miesionca
@@zusjdhdjsdhdjdjdjd3082 ja u siebie widzę sadzę ale nie jest jej dużo, czarna i owszem na KGM 29, na słabszych groszkach była szara. Natomiast jest jej nie dużo. Groszek masz suchy? Jaka temp. na kotle? Jakie masz zabezpieczenie powrotu? Byłem na 3 inspekcjach kotłów gdzie właściciele nie mogli sobie poradzić z ustawieniami... i w 3 nie było zabezpieczenia powrotu. Jaką powierzchnie grzejesz i czy kocioł często wchodzi w czuwanie?
Mam15 lat ekogroszek i z sadzą nikt nie wygra:)
Jaki masz potencjał palnika?
Cześć. Na chwilę obecną min 20% max100% :)
W filmie ustawienia : min 20 max 60%
@@tuitamnawsi Nie chodzi mi o modulacje tylko o potencjał tzn. ile na godzinę ekogroszku przesypie ślimak
@@marcinkaminski2629 w tym podajniku 4.9 kg.
@@tuitamnawsi U mnie jest podobnie a już myślałem że mam za mały palnik. W sterowniku jaką moc podałeś i czas podawania
Ja mam dość czyszczenia tego rodzaju piecy
A więc, tylko gaz pozostaje :) Dla mnie, zepchniecie popiołu raz na dwa tygodnie z półek, to 3 minuty roboty :) I chwalę sobie :)
Z tym groszkiem to ciężko stwierdzić,kupuje na bieżąco.ochrone powrotu stosuje pompkę od cwu włoczoną na stałe.nie schodzę poniżej 55st. 100m samej podłogówki. W czówanie mało kiedy wchodzi bo mam w pid 30-100%
Pid mam ograniczony do dziś na 60% max i kocioł wyrabia spokojnie u mnie, ale ja grzeję 75m2, trzeba doprowadzić by kocioł pracował spokojnie, bez dużego bujania i wchodzenia w czas czuwania...Czyli kocioł zamontowany nie zgodnie z instrukcją. Pompka to nie ochrona powrotu. Ma być zawór termostatyczny mieszający na powrocie, i pisze to w instrukcji montażu, nie uznają Ci gwarancji bez tego. Można od biedy użyć też 4-drogowego mieszacza na zasilaniu i on też może chronić powrót, choć mniej skutecznie.
Kup też parę worków np: sobianek tygrys 24-26, wyczyść kocioł i zobacz jak będzie po tym. Pamiętaj że mokry opał to problem. Rdzewieje od tego kosz w szybkim tempie i niestety szybciej wyciera się podajnik, nie mówiąc o kondensacie który będzie dużo większy w kominie.
Mokra sadza to prawdopodobnie efekt zbytniego wychładzania kotła, lub paliwa. Trzeba to sprawdzić i trochę poeksperymentować niestety.
Jak ustawić rynnę technix: ua-cam.com/video/t5icHLfKYOw/v-deo.html