Subskrybuj nasz kanał, żeby być na bieżąco z filmami! Zapraszamy na I KONFERENCJE kanału e-pole, które odbędą się 19 lutego w Poznaniu oraz 25 lutego w Lublinie. Możecie się zarejestrować jeszcze na spotkanie w Lublinie (Poznań został wyprzedany!) na www.e-pole.pl/konferencje
Północne mazowsze. U mnie w gospodarstwie kukurydza jest od ponad 20 lat i sezonu gorszego niż 2024 nie było. (2023 był drugim najgorszym). 2024 Zapowiadało się fajnie, bo na przedwiośniu dużo padało, później od razu zrobiło się ciepło, ale też przestało padać i nie padało aż do połowy września, a tak naprawdę to nadal jest sucho. Mimo gliniastego podglebia mógłbym dzisiaj wjeżdzać z głęboszem i szkody bym nie zrobił. Przedwczoraj chodziłem po polach i ledwo co do podeszwy się klei. Jak tak dalej pójdzie to bedzie jeszcze gorszy rok.
Dzieki za komentarz. Niestety, nie wszedzie 2024 był tak dobry do uprawy kukurydzy jak w naszej rozmowie. Jednak średnio dla całej Polski to był jeden z lepszych sezonów. Życzymy opadow I dobrych warunków w tym roku!
Bardzo merytoryczny odcinek, tak samo jak każdy powszedni. Z miłą chęcią przeprowadził bym doświadczenia odmian kukurydzy Pioniera. w tym roku 9 ha do siewu stanowisko po kukurydzy nawożenie pod korzeń ( gnojowica świńska) . Lokalizacja kujawsko pomorskie.
Super wywiad . Uważam że w związku ze zmieniającym się klimatem potencjał plonowania kukurydzy będzie rósł. Wiem to po swoim gospodarstwie . Mój tata 20 lat temu siał kukurydzę na kiszonkę o niższym FAO niż ja teraz na ziarno.
Dzięki za komentarz, pamiętajmy jednak że w ubiegłym sezonie cała Europa Zachodnia zbierała dużo później niż zawsze i to Polska była tym miejscem w Europie w którym mieliśmy super warunki cieplne w sezonie 2024. Pisze o tym żeby jednak mieć na uwadze że zawsze może być chłodniej i lepiej zachować rozsądek w doborze wczesności odmiany.
A no dokładnie tak było, proszę się ujawnić następnym razem ;) z odmian które weszły na listę odmian zalecanych na Opolszczyźnie P9255 i P9610 o ile mnie pamięć nie myli ;)
Chętnie podejmę temat doświadczenia w uprawie kukurydzy (powierzchnia zasiewów 100ha) moja propozycja to porównanie kukurydzy w uprawie z nawożeniem organicznym, obornik bydlęcy, kurzak oraz nawozy sztuczne. Siew w zmiennej obsadzie przy uprawie orkowej oraz bezorkowej, woj śląskie Pozdrawiam Marcin
Ja obecnie bazuję tylko na odmianach kukurydzy z pioneera gdyż w moim regionie wychodzą najlepiej. Woj. Łódzkie. Ale jeszcze musisz zrobić film o rzepaku bo jeszcze nie miałem okazji używać nasiona Pioneera w tej uprawie. Pozdrawiam 😊
Żałuję, że nie było mi dane być na poletkach u Pana Piotrka i Mateusza G. w Boguchwałowie , chętnie bym zamienił kilka słów z Panem Karolem, wiem, że Pan był i z kuzynem rozmawiał . No cóz, siewy pszenicy same sie nie zrobiły 😂, byłem na polu obok. W tym roku postaram sie być na poletkach.
Podlaskie 70 ha, w tym 60 ziarno Cały czas poszukujemy, tej najlepszej testujemy waszą odmianę miałem 7818 niestety brak deszczu nie e pozwolił na wyższy plon Gleby 80% IVaIVb Pozdrawiam
Cześć Jestem chętny podjąć rękawice do testu nasion Pioneer. Małopolska, 300 ha kukurydzy ziemię dość dobre lessowe i dodatkowo uprawa w technologii dwuetapowego ST. Pozdrawiam 😊
Jeśli się nie opłaca sprowadzać sprzętu na mały areał tym bardziej się nie opłaca go kupować...chyba, że jakiegoś czerwonego bizona rekorda z przystawką do kuku i go klepać co sezon
@@jerzymichalak8905 na słabe lepiej P8834, P9610 raczej na średnie do bardzo dobrych. P9944 rakieta ale późna więc niesie ze sobą pewne ryzyka - ale w potencjale best
kukurydza hardware w tym roku dała mi 17t przy wilgotności 25% kujawsko pomorskie klasa gleby 3b /4a to na sucho wyszło około 14,8t z ha. A odmiany z innych firm( polskie ze smolic DKC CASADE )o podobnym fao o 3t na mokro mniej wszystko bezorkowo i na nawożeniu naturalnym od trzody . jeszcze muszę przetestować nasiona pioneer
Jestem krowiarzem sieje qq od 30lat. I teraz moje pytanie stosuje w żywieniu śrutowane ziarno qq i zwykłą prywmową qq obora jest robotowa krowy na stole muszą dostać odpowiednią ilość skrobi. I teraz siejąc 83tys. mam zawartość skrobi na poziomie ok42 jeżeli zwiększam obsadę do 95tys skrobia spada mi do ok.34 dla mie jest lepiej gdy mam tą niższa wartość skrobi. Co ciekawe gospodaruje na ziemiach słabych 5kl. trochę 4 i śr. wydajność qq mam na poziomie 50t/ha w tym roku nawet 65 a przy obsadzie 83tys. wydajność spada o 5-7ton. Jeżeli mówimy o qq na ziarno najlepiej sprawdza się obsada 83-85tys. Jeśli chodzi o termin siewu z mojej praktyki weekend majowy zawsze najlepszy. Po tyg. ziarno juz przebija ziemię i ma ten wigor przy czym uprawa przedsiewna jest robiona bardzo płytko
@@epole_kanal krowy dojone robotem muszą mieć dobrze zbilansowaną dawkę na stole. Muszą się najeść ale nie do syta trochę musi im brakować aby iść do robota zjeść cukierka na deser. Teraz jak za dużą mamy skrobie na stole krowa czuje się syta i nie chce im się iść po ten cukierek do robota. Krowy zamiast chodzić do robota ponad 3razy na dobę chodzą np. 2,5 spada wydajność stada plus trzeba iść podgonić jaką szt do robota. Aby krowy nie zakwasić musi mieć ona odpowiedni stosunek białka do skrobi jak mamy dużo skrobi musimy dołożyć białka ale jeżeli dostanie więcej białka w wozie a jej się to nie należy widząc wyniki wydajność, białka tłuszczu i mocznika spowoduje że krowa bedzie robiła sie otyła. Tutaj zaczynają się problemy zdrowotne czego nie chcemy. Wszystko zależy od wydajności stada ale żywienie dzisiejszych krów jest dosyć skomplikowane badania pasz min. 1raz w mies. stado np. u mnie pod dozorem dwóch żywieniowców plus raz w mies. lekarz przyjeżdża na kontrol. Jak to się ma teraz do siewu z małą obsadą qq na kiszonkę. Żeby zniwelować skrobię muszę kupić paszę energetyczną z małą zawartością skrobi np. wysłodki buraczane mokre co podnosi koszty chociaż ma swoje plusy.
zależy w jakiej fazie wegetacji przychodzi ten przymrozek jeśli po wystąpieniu czarnej plamki to może tylko pomóc bo nastąpi defoliacja zielonych liści i na pewno spadnie wilgotność po przejściu przez kombajn. Wilgotność ziarna w fazie czarnej plamki po wystąpieniu przymrozku będzie spadać adekwatnie do temperatur i zdolności biernego oddawania wody danej odmiany. Jeśli przymrozek nastąpi przed fazą czarnej plamki w dojrzałości ( ciastowatej, nabierania rejestru) i będzie to lekki przymrozek to stracimy około 25-35% plonu a oddawanie wody z ziarna będzie wolniejsze niż w przypadku normalnego przebiegu wegetacji.
Jakie odmiany polecicie na kiszonkę , wschodnia część mazowsza, gleby przeważnie lekkie, fao minimum 250, zależy mi bardziej na jakości niż na dużej masie
W mojej okolicy jest szkoła rolnicza na poletkach zasiane miała 12 odmian kukurydzy pioneer plon od 9 .600 t/ha do 23.380 t/ha przy wilg 20 -22 % a dwie w okolicy 20 t/ha różnica tylko w odmianie . Nieznam nawożenia klasy ziemi czy całej agrotechniki ,jeżeli ktoś zainteresowany zsckr lututów pozdrawiam
Zanim obejrzę odcinek to na wstępie zapytam o rozstaw rzędów. Z czego wynika rozstaw 80cm we Francji, jak na logikę powinni siać w mniejszym rozstawie?
Rozstaw rzędów 75 czy 80 myślę że nie ma znaczenia ta różnica. bardziej chodzi aby dostosować gęstość na ha do warunków glebowych i agroklimatycznych. Przez lata były też robione dosw w rozstawie 37 cm i benefit plonu był w granicy błędu statystycznego.
Na ziarno zaczynamy od fazy dojrzałości pełnej czyli " czarnej plamki" oczywiście można czekać aż ziarno "zgubi" nieco wody ale to już zależy od indywidualnego podejścia oraz stanu roślin na plantacji. Na kiszonkę - im więcej skrobi w ziarnie tym lepiej czyli 2/3 linii mlecznej ale to też zleży od "stay green", sucha masa nie powinna przekraczać 38% bo może być problem z ugniataniem masy na pryźmie.
Na pewno im szybciej podasz, tym chlorki będą szybciej wypłukane. Stad przy dużych dawkach sensowne jest podanie już jesienią. Moje doświadczenie z gleb lekkich jest takie, że lepiej "tuż przed siewem" nie przekraczać 100kg potasu/ha w chlorku. Podają potas miesiąc przed siewem ra tolerancja rośnie do 140-160kg, ale dużo zależy od pogody
ja mierzę od dołu tam jest największy kontakt z glebą , jeśli ziarno wpadnie "do góry nogami" to kiełek będzie się musiał odwinąć ku górze więc taki pomiar jest moim zdaniem bardziej prawidłowy.
@@marcinq2896 a co ma do tego redlica? W ziemniaki głębokość sadzenia mierzy się od góry. Po uformowaniu ma być 15-20 cm ziemi w zależności od odmiany.
Jak odmiany kukurydzy ziarnowej marki Pioneer radzą sobie z niższymi normami wysiewu? Gospodaruję na lekkich, mozaikowatych stanowiskach głównie klasy IV i V. Spotkałem się z opiniami konkurencyjnych specjalistów odmianowych, jakoby to głównie odmiany z kolbą typu Flex sprawdzały się w wysiewach z normą 60-70 tys. nasion. Czy odmiany Pioneera również poradzą sobie w takich warunkach? Swoją drogą chętnie przeprowadziłbym takie doświadczenie w swoim gospodarstwie w woj. podkarpackim, gdzie co roku uprawiamy ok. 40 ha kukurydzy ;)
Większość odmian Pioneer z powodzeniem poradzi sobie w niższych obsadach. Ogólna zasada jest taka że im późniejsza odmiana tym powinna lepiej wyciągać kolbę ( są oczywiście wyjątki). Zagrożenia co do obniżania obsady omówiłem w materiale filmowym.
@@TroszeczkeZiemiTroszeczkeSlonc jak z plonami przy takich obsadach i na takich stanowiskach? Siałeś sztywne 65 tys., czy ze zmienną dawką w oparciu o mapy glebowe?
Podobno prawdziwe flexy nie sprawdzają się w warunkach stresu czy to zimna, czy upału czy suszy. Tzn. redukują plon jak tylko się nadarzy okazja. Najpierw redukują podczas ustalania liczby rzędów ziaren, potem długość kolby, a na końcu MTZ. W zasadzie takich prawdziwych flexów nikt nie ma w ofercie bo słabo plonują.
P8834 jest dużo lepsza od P8400 gdyby stanęły w szranki byłby knockout ;) P8400 do dziś wspominają w fabryce w Austrii jako odmianę super trudna w obróbce na materiał siewny.
@ siewniki też z „końskimi zębami” latwo nie mają. 5 lat było 8400 teraz leci 5 lat 8834 i trochę jest inaczej, nie że gorzej, ale pokrój rośliny, osadzenie kolby czy reakcja na stres 8400 oceniam lepiej. Pozdrawiam z zachodniopomorskiego.
@@mirekcichmyślę że kolega zaznaczył że to to samo- czyli pewnie wie że to jest z hodowli Pioneer. Koledzy z hodowli bardzo się starają i mamy po prostu bardzo dużo odmian które wyróżniają się in + na rynku.
Może warto porównać Pioneer z innymi hodowlami bo na naszym terenie 3 lata z rzędu 8834 wcale nie robi rekordów a nawet nie plonuje na niższym poziomie a stabilnie
Jaki to teren? 8834 to klasa sredniowczesna i w ostatnich latach z pewnością w swojej klasie wczesnosci jest wybitna ale z odmianami późniejszymi oczywiście może nie mieć najłatwiej. W każdej grupie wczesnosci mamy rekordzistów wiec od Bałtyku po Tatry możemy coś zaproponować z marki Pioneer. ;). Co do porównania 8834 z innymi odmianami to najlepiej zobaczyć doświadczenia COBORU 2021 i 2022 . coboru.gov.pl/Publikacje_COBORU/Wstepne_wyniki_PDO/WWPO_Kukurydza_porejestrowe2022.pdf
8834 jest z grupy sredniowczesnej i z tymi z późniejszymi nie koniecznie wygra ale najlepiej sprawdź wyniki z PDO COBORU 2021 i 2022 tam widać potęgę tej odmiany w swojej klasie wczesnosci
@ co ma coboru do porównania u mnie w gospodarstwie odmian różnych hodowli mieszkam na terenie gdzie wszyscy mówią że są super gleby ale nie każdy widzi co jest u mnie mozaika od 4b-6z. Nie każde gleby na Kujawach są super a druga sprawa opady wszyscy w koło że mają dość a u mnie tyle co kot naplakal
Subskrybuj nasz kanał, żeby być na bieżąco z filmami!
Zapraszamy na I KONFERENCJE kanału e-pole, które odbędą się 19 lutego w Poznaniu oraz 25 lutego w Lublinie. Możecie się zarejestrować jeszcze na spotkanie w Lublinie (Poznań został wyprzedany!) na www.e-pole.pl/konferencje
Północne mazowsze. U mnie w gospodarstwie kukurydza jest od ponad 20 lat i sezonu gorszego niż 2024 nie było. (2023 był drugim najgorszym). 2024 Zapowiadało się fajnie, bo na przedwiośniu dużo padało, później od razu zrobiło się ciepło, ale też przestało padać i nie padało aż do połowy września, a tak naprawdę to nadal jest sucho. Mimo gliniastego podglebia mógłbym dzisiaj wjeżdzać z głęboszem i szkody bym nie zrobił. Przedwczoraj chodziłem po polach i ledwo co do podeszwy się klei. Jak tak dalej pójdzie to bedzie jeszcze gorszy rok.
Dzieki za komentarz. Niestety, nie wszedzie 2024 był tak dobry do uprawy kukurydzy jak w naszej rozmowie. Jednak średnio dla całej Polski to był jeden z lepszych sezonów. Życzymy opadow I dobrych warunków w tym roku!
Jaki plon udało się osiągnąć oraz jaka jest średnia z wielolecia ?
Panowie, bardzo merytoryczna rozmowa 😊 Do zobaczenia wiosną w terenie!
Dzięki za to co robicie. Chociaż nie ogladam kazdego od "deski do deski" to myslę wiekszą część odsłuchałem. Pozdrawiam serdecznie
Dzięki za komentarz i dobre słowo.
Bardzo merytoryczny odcinek 👍
Karol, jeden z najlepszych ekspertów kukurydzianych w kraju! ⚠️
Bardzo merytoryczny odcinek, tak samo jak każdy powszedni. Z miłą chęcią przeprowadził bym doświadczenia odmian kukurydzy Pioniera. w tym roku 9 ha do siewu stanowisko po kukurydzy nawożenie pod korzeń ( gnojowica świńska) . Lokalizacja kujawsko pomorskie.
Dzięki, Paweł jak ogarnie komentarze to zrobimy listę co i jak i będziemy działać.
Super wywiad . Uważam że w związku ze zmieniającym się klimatem potencjał plonowania kukurydzy będzie rósł. Wiem to po swoim gospodarstwie . Mój tata 20 lat temu siał kukurydzę na kiszonkę o niższym FAO niż ja teraz na ziarno.
Dzięki za komentarz, pamiętajmy jednak że w ubiegłym sezonie cała Europa Zachodnia zbierała dużo później niż zawsze i to Polska była tym miejscem w Europie w którym mieliśmy super warunki cieplne w sezonie 2024. Pisze o tym żeby jednak mieć na uwadze że zawsze może być chłodniej i lepiej zachować rozsądek w doborze wczesności odmiany.
Super podcast 🙃 Pozdrawiam Pana Karola. W piatek przed tym podcastem razem ustalalismy odmiany do PDO w opolskim
A no dokładnie tak było, proszę się ujawnić następnym razem ;) z odmian które weszły na listę odmian zalecanych na Opolszczyźnie P9255 i P9610 o ile mnie pamięć nie myli ;)
@KarolKozowski-ot5bc to ja pytalem czy 8834 wypadnie 🙃
@@johnnyvarioczyli Pan przede mną siedział - brawo aktywny rolnik 💪
Chętnie podejmę temat doświadczenia w uprawie kukurydzy (powierzchnia zasiewów 100ha) moja propozycja to porównanie kukurydzy w uprawie z nawożeniem organicznym, obornik bydlęcy, kurzak oraz nawozy sztuczne. Siew w zmiennej obsadzie przy uprawie orkowej oraz bezorkowej, woj śląskie
Pozdrawiam Marcin
Skąd Pan jest ? Ja z opolskiego, Głubczyce. Jak blisko, to chętnie obejrzę takie doświadczenia 😀
Ja obecnie bazuję tylko na odmianach kukurydzy z pioneera gdyż w moim regionie wychodzą najlepiej. Woj. Łódzkie. Ale jeszcze musisz zrobić film o rzepaku bo jeszcze nie miałem okazji używać nasiona Pioneera w tej uprawie. Pozdrawiam 😊
Jest potrzeba to zrobimy ;)
Żałuję, że nie było mi dane być na poletkach u Pana Piotrka i Mateusza G. w Boguchwałowie , chętnie bym zamienił kilka słów z Panem Karolem, wiem, że Pan był i z kuzynem rozmawiał . No cóz, siewy pszenicy same sie nie zrobiły 😂, byłem na polu obok.
W tym roku postaram sie być na poletkach.
Do zobaczenia na następnych dniach pola :)
15 ton na sucho to jest góra ziarna. W tym roku widziałem plantacje ocierającą się o 17 ton przy 28% , ale to była konkurencyjna odmiana.
Farmsatu?
@radosawpietrzak5884 igp inception
Igp
Podlaskie 70 ha, w tym 60 ziarno
Cały czas poszukujemy, tej najlepszej testujemy waszą odmianę miałem 7818 niestety brak deszczu nie e pozwolił na wyższy plon
Gleby 80% IVaIVb
Pozdrawiam
W jakim regionie Podlaskiego ❓
@lukaszkownacki między Sokółka a krynkami
Brałem raz u Ciebie Pallasa
Kukurydza nie moja dziedzina, ale posłuchać w aucie i pozdrowić zawsze można :)
Dzięki za odsłuchanie ;)
@@pawekubacka4175 Dzieki Paweł, pozdrawiamy! :)
Cześć
Jestem chętny podjąć rękawice do testu nasion Pioneer. Małopolska, 300 ha kukurydzy ziemię dość dobre
lessowe i dodatkowo uprawa w technologii dwuetapowego ST.
Pozdrawiam 😊
Kolejny znajomy z okolicy 👍
Gdzie gospodarzysz?
@@KarolKozowski-ot5bc Racendów gmina Kotlin
@@KarolKozowski-ot5bc Kotlin
@@KarolKozowski-ot5bc okolice Kotlina
Kotlin
witam kukurydza jest warta w płodozmianie ale trzeba mieć sprzet do koszenia nie zawsze się opłaci sprowadzać sprzęt na mały areał
Jeśli się nie opłaca sprowadzać sprzętu na mały areał tym bardziej się nie opłaca go kupować...chyba, że jakiegoś czerwonego bizona rekorda z przystawką do kuku i go klepać co sezon
@@undisputed3258rekordy były też niebieskie ;)
@@KarolKozowski-ot5bc zgadza się mój sąsiad ma niebieskiego rekorda
👍
U nas średnio zebraliśmy 10 t na sucho i to wydaje się dobry wynik w centrum Polski a najlepiej plonowała P9610
Cześć ile tych ton? Tak P9610 jest bdb w gr sredniopoznej ;)
@@KarolKozowski-ot5bc A na słabe gleby lepiej P8834 czy P9610, jaką ma Pan opinie o P9944
@@jerzymichalak8905 na słabe lepiej P8834, P9610 raczej na średnie do bardzo dobrych. P9944 rakieta ale późna więc niesie ze sobą pewne ryzyka - ale w potencjale best
Ja bym chciał paczkę na 05: 1h
kukurydza hardware w tym roku dała mi 17t przy wilgotności 25% kujawsko pomorskie klasa gleby 3b /4a to na sucho wyszło około 14,8t z ha. A odmiany z innych firm( polskie ze smolic DKC CASADE )o podobnym fao o 3t na mokro mniej wszystko bezorkowo i na nawożeniu naturalnym od trzody . jeszcze muszę przetestować nasiona pioneer
Ładny wynik jaki rejon ?
@KarolKozowski-ot5bc kujawsko pomorskie powiat brodnicki
Jestem krowiarzem sieje qq od 30lat. I teraz moje pytanie stosuje w żywieniu śrutowane ziarno qq i zwykłą prywmową qq obora jest robotowa krowy na stole muszą dostać odpowiednią ilość skrobi. I teraz siejąc 83tys. mam zawartość skrobi na poziomie ok42 jeżeli zwiększam obsadę do 95tys skrobia spada mi do ok.34 dla mie jest lepiej gdy mam tą niższa wartość skrobi. Co ciekawe gospodaruje na ziemiach słabych 5kl. trochę 4 i śr. wydajność qq mam na poziomie 50t/ha w tym roku nawet 65 a przy obsadzie 83tys. wydajność spada o 5-7ton. Jeżeli mówimy o qq na ziarno najlepiej sprawdza się obsada 83-85tys. Jeśli chodzi o termin siewu z mojej praktyki weekend majowy zawsze najlepszy. Po tyg. ziarno juz przebija ziemię i ma ten wigor przy czym uprawa przedsiewna jest robiona bardzo płytko
Cześć, nie mogę się dopatrzyć pytania. Gratuluje wyników 💪
No właśnie kolego spoko tylko jakie jest pytanie? 🙃
Dlaczego niższa skrobia jest dla Ciebie lepsza?
@@epole_kanal krowy dojone robotem muszą mieć dobrze zbilansowaną dawkę na stole. Muszą się najeść ale nie do syta trochę musi im brakować aby iść do robota zjeść cukierka na deser. Teraz jak za dużą mamy skrobie na stole krowa czuje się syta i nie chce im się iść po ten cukierek do robota. Krowy zamiast chodzić do robota ponad 3razy na dobę chodzą np. 2,5 spada wydajność stada plus trzeba iść podgonić jaką szt do robota. Aby krowy nie zakwasić musi mieć ona odpowiedni stosunek białka do skrobi jak mamy dużo skrobi musimy dołożyć białka ale jeżeli dostanie więcej białka w wozie a jej się to nie należy widząc wyniki wydajność, białka tłuszczu i mocznika spowoduje że krowa bedzie robiła sie otyła. Tutaj zaczynają się problemy zdrowotne czego nie chcemy. Wszystko zależy od wydajności stada ale żywienie dzisiejszych krów jest dosyć skomplikowane badania pasz min. 1raz w mies. stado np. u mnie pod dozorem dwóch żywieniowców plus raz w mies. lekarz przyjeżdża na kontrol. Jak to się ma teraz do siewu z małą obsadą qq na kiszonkę. Żeby zniwelować skrobię muszę kupić paszę energetyczną z małą zawartością skrobi np. wysłodki buraczane mokre co podnosi koszty chociaż ma swoje plusy.
@@sylwiasylwka790tez doszedłem do takiego wniosku i uważam że pewien poziom skrobii kiszonej działa niekorzystnie
Jak zmienia się oddawanie wody z ziarna po przymrozku, który przerywa wegetację rośliny?
zależy w jakiej fazie wegetacji przychodzi ten przymrozek jeśli po wystąpieniu czarnej plamki to może tylko pomóc bo nastąpi defoliacja zielonych liści i na pewno spadnie wilgotność po przejściu przez kombajn. Wilgotność ziarna w fazie czarnej plamki po wystąpieniu przymrozku będzie spadać adekwatnie do temperatur i zdolności biernego oddawania wody danej odmiany. Jeśli przymrozek nastąpi przed fazą czarnej plamki w dojrzałości ( ciastowatej, nabierania rejestru) i będzie to lekki przymrozek to stracimy około 25-35% plonu a oddawanie wody z ziarna będzie wolniejsze niż w przypadku normalnego przebiegu wegetacji.
Jakie odmiany polecicie na kiszonkę , wschodnia część mazowsza, gleby przeważnie lekkie, fao minimum 250, zależy mi bardziej na jakości niż na dużej masie
Cześć, masz do dyspozycji kilka odmiany z Pioneer. p82803, P8782 lub P8888
W mojej okolicy jest szkoła rolnicza na poletkach zasiane miała 12 odmian kukurydzy pioneer plon od 9 .600 t/ha do 23.380 t/ha przy wilg 20 -22 % a dwie w okolicy 20 t/ha różnica tylko w odmianie . Nieznam nawożenia klasy ziemi czy całej agrotechniki ,jeżeli ktoś zainteresowany zsckr lututów pozdrawiam
Mega wynik
W tym roku po raz pierwszy kukurydza Pioneer. Już nasiona dostarczone!
Będzie Pan zadowolony :)
@@KarolKozowski-ot5bc No mam nadzieję, zainwestowałem w klasyk P8834, będzie stawała w szranki z dkc 3595 :)
Zanim obejrzę odcinek to na wstępie zapytam o rozstaw rzędów. Z czego wynika rozstaw 80cm we Francji, jak na logikę powinni siać w mniejszym rozstawie?
Rozstaw rzędów 75 czy 80 myślę że nie ma znaczenia ta różnica. bardziej chodzi aby dostosować gęstość na ha do warunków glebowych i agroklimatycznych. Przez lata były też robione dosw w rozstawie 37 cm i benefit plonu był w granicy błędu statystycznego.
W którym momencie fazy rosliny przystępujemy do zbioru ?
Na ziarno zaczynamy od fazy dojrzałości pełnej czyli " czarnej plamki" oczywiście można czekać aż ziarno "zgubi" nieco wody ale to już zależy od indywidualnego podejścia oraz stanu roślin na plantacji. Na kiszonkę - im więcej skrobi w ziarnie tym lepiej czyli 2/3 linii mlecznej ale to też zleży od "stay green", sucha masa nie powinna przekraczać 38% bo może być problem z ugniataniem masy na pryźmie.
Jak podejść do nawożenia solą potasową? Ile chloru kukurydza wytrzyma? Ile wcześniej wysypać sól?
Na pewno im szybciej podasz, tym chlorki będą szybciej wypłukane. Stad przy dużych dawkach sensowne jest podanie już jesienią. Moje doświadczenie z gleb lekkich jest takie, że lepiej "tuż przed siewem" nie przekraczać 100kg potasu/ha w chlorku. Podają potas miesiąc przed siewem ra tolerancja rośnie do 140-160kg, ale dużo zależy od pogody
Głębokość siewu mierzymy od góry ziarna czy od dołu ziarna w bruździe?
Albo od osi ziarna 😂
@marcinq2896 tu nie się z czego śmiać bo ten 1cm czasem decyduje czy kukurydza wyjdzie czy się zawinie do spodu.
ja mierzę od dołu tam jest największy kontakt z glebą , jeśli ziarno wpadnie "do góry nogami" to kiełek będzie się musiał odwinąć ku górze więc taki pomiar jest moim zdaniem bardziej prawidłowy.
@@dpr8558 a redlice mierzysz od spodu czy od góry ?
@@marcinq2896 a co ma do tego redlica? W ziemniaki głębokość sadzenia mierzy się od góry. Po uformowaniu ma być 15-20 cm ziemi w zależności od odmiany.
Jak odmiany kukurydzy ziarnowej marki Pioneer radzą sobie z niższymi normami wysiewu? Gospodaruję na lekkich, mozaikowatych stanowiskach głównie klasy IV i V. Spotkałem się z opiniami konkurencyjnych specjalistów odmianowych, jakoby to głównie odmiany z kolbą typu Flex sprawdzały się w wysiewach z normą 60-70 tys. nasion. Czy odmiany Pioneera również poradzą sobie w takich warunkach? Swoją drogą chętnie przeprowadziłbym takie doświadczenie w swoim gospodarstwie w woj. podkarpackim, gdzie co roku uprawiamy ok. 40 ha kukurydzy ;)
Większość odmian Pioneer z powodzeniem poradzi sobie w niższych obsadach. Ogólna zasada jest taka że im późniejsza odmiana tym powinna lepiej wyciągać kolbę ( są oczywiście wyjątki). Zagrożenia co do obniżania obsady omówiłem w materiale filmowym.
8834 od 5 lat niezawodny. Siany w obsadzie 68000.kl gl.4 -5 kuj.pom.@@KarolKozowski-ot5bc
Tak 8834 .obsada 65000. Gle.4-5kl.tak od 5 lat. Spróbuję teraz tą 9255
@@TroszeczkeZiemiTroszeczkeSlonc jak z plonami przy takich obsadach i na takich stanowiskach? Siałeś sztywne 65 tys., czy ze zmienną dawką w oparciu o mapy glebowe?
Podobno prawdziwe flexy nie sprawdzają się w warunkach stresu czy to zimna, czy upału czy suszy. Tzn. redukują plon jak tylko się nadarzy okazja. Najpierw redukują podczas ustalania liczby rzędów ziaren, potem długość kolby, a na końcu MTZ. W zasadzie takich prawdziwych flexów nikt nie ma w ofercie bo słabo plonują.
P8400 to była odmiana. Chyba P8834 to ta sama linia, ale już nie jest tak stabilna.
P8834 jest dużo lepsza od P8400 gdyby stanęły w szranki byłby knockout ;) P8400 do dziś wspominają w fabryce w Austrii jako odmianę super trudna w obróbce na materiał siewny.
@ siewniki też z „końskimi zębami” latwo nie mają. 5 lat było 8400 teraz leci 5 lat 8834 i trochę jest inaczej, nie że gorzej, ale pokrój rośliny, osadzenie kolby czy reakcja na stres 8400 oceniam lepiej. Pozdrawiam z zachodniopomorskiego.
@@pancarrol dzięki za obserwację , doceniamy
Rzucam wyzwanie; dwa lata z rzędu braweran 17,5 t przy 30% fao 250-260. Dajcie pioniera (mimo że to niby to samo) co to przebije
Polska południowo-zachodnia.
Ty dziecko w ogóle kojarzysz ze to czyjąś hodowla a nazwa braweran to wymysł sprzedawcy dla takiego palikana jak ty 😂😂😂
Brevant? Jaka odmiana ?
@@KarolKozowski-ot5bc B2218
@@mirekcichmyślę że kolega zaznaczył że to to samo- czyli pewnie wie że to jest z hodowli Pioneer. Koledzy z hodowli bardzo się starają i mamy po prostu bardzo dużo odmian które wyróżniają się in + na rynku.
Może warto porównać Pioneer z innymi hodowlami bo na naszym terenie 3 lata z rzędu 8834 wcale nie robi rekordów a nawet nie plonuje na niższym poziomie a stabilnie
Jaki to teren? 8834 to klasa sredniowczesna i w ostatnich latach z pewnością w swojej klasie wczesnosci jest wybitna ale z odmianami późniejszymi oczywiście może nie mieć najłatwiej. W każdej grupie wczesnosci mamy rekordzistów wiec od Bałtyku po Tatry możemy coś zaproponować z marki Pioneer. ;). Co do porównania 8834 z innymi odmianami to najlepiej zobaczyć doświadczenia COBORU 2021 i 2022 . coboru.gov.pl/Publikacje_COBORU/Wstepne_wyniki_PDO/WWPO_Kukurydza_porejestrowe2022.pdf
O jakich wartościach plonu mówimy?
@ kujawsko pomorskie okolice radziejowa
8834 jest z grupy sredniowczesnej i z tymi z późniejszymi nie koniecznie wygra ale najlepiej sprawdź wyniki z PDO COBORU 2021 i 2022 tam widać potęgę tej odmiany w swojej klasie wczesnosci
@ co ma coboru do porównania u mnie w gospodarstwie odmian różnych hodowli mieszkam na terenie gdzie wszyscy mówią że są super gleby ale nie każdy widzi co jest u mnie mozaika od 4b-6z. Nie każde gleby na Kujawach są super a druga sprawa opady wszyscy w koło że mają dość a u mnie tyle co kot naplakal