Witaj, ja mam Panasonic 7kw split, dom parterowy 120 m2. Mam tylko grzejniki Purmo oryginalne. Moja pompa pracuje na krzywej grzewczej: +10 stopni na zewnątrz/+30 stopni temperatura wody na grzejniki. Przy -10 stopni na zewnątrz/ +40 stopni temperatura wody na grzejniki. W domu temperatura 22-23 stopnie. Delta T - 5 stopni. Zbiornik wody ciepłej 185 l jest podgrzewany do 40 stopni a dla kąpieli w wannie+50 stopni. Mogę podać zużycie energii oraz COP. Jeżeli chodzi o twoje ustawienia. Delta T 7 stopni jest za duża, ponieważ temperatura wody ochładza się zbyt mocno: np. zasilanie+36 stopni, pompa włączy się gdy temperatura spadnie do +28 stopni. Przy niskiej temperaturze na zewnątrz nie zdąży nagrzać zładu wody, bo albo włączy się defrost lub skończy się czas pracy pompy na ogrzewaniu. Tryb pracy cichej powoduje podobne zachowanie pompy. Ten tryb ogranicza moc pompy i może skończyć się czas pracy pompy. Tryb "siłacz", o który pytałeś służy do szybkiego osiągnięcia temperatury wody w ogrzewaniu lub ciepłej wody. Wtedy pompa pracuje na maksimum mocy. Masz pompę o wielkiej mocy 16kw, ma ogromne możliwości pracy. Wystarczy zaprogramować krzywą grzewczą oraz Deltę T. W ten sposób będziesz miał najlepszą i najbardziej ekonomiczną pracę pompy. Nie wiem jak masz ocieplony dom, jakie okna itp. Jeszcze jedna sprawa, ja do defrostu mam bufor 50 litrowy. Dzięki temu pompa nie używa wody z obiegu co do defrostu i wtedy nie wychładza się dom. Jeżeli nie masz tego bufora do defrostu, to go zamontuj. Podobna sprawa to harmonogram czy to ogrzewania czy podgrzewania wody ciepłej. Harmonogram nie pozwala pompie włączyć się wcześniej a przez to temperatura wody spada bardzo mocno. Wtedy pompa musi poświęcić dużo więcej czasu na podgrzanie wody. Zużycie energii jest dużo większe pompa ma więcej defrostów i włączeń i wyłączeń. Zawór o ktróry pytałeś, to zawór trójdrożny. Każda pompa może wykonywać jedną czynność, albo grzeje, co albo ciepłą wodę albo robi defrost. Pozdrawiam.
@@krystianber3383Czy uważasz, że lepsza jest krzywa grzewcza, a nie stała temperatura wody w linii prostej jak Robert Pisula? Również uważasz, że nie jest dobrze używać trybu cichego?
@@themisg4354 Wszystko uzasadniłem w wypowiedzi powyżej. Kiedy ustawisz właściwą krzywą grzewczą, nie musisz jej zmieniać, bo krzywa zmienia temperaturę wody w zależności od temperatury zewnętrznej. Prosta powoduje, że musisz ją korygować w zależności od temperatury zewnętrznej. Krzywa robi to za mnie.
Robert Pisula Lepsze ciągłe ogrzewanie w temperaturze 33oC? Wszyscy mówią, że krzywa grzewcza jest trybem bardziej ekonomicznym. Tryb cichy 3 sprawdza się przy temperaturach powyżej 0oC. Przy ujemnych temperaturach lepiej bez trybu cichego, tak myślę. Jaką masz Deltę T?
Jedna zimę miałem ustawiona krzywa grzewcza, z Delta 5. Druga zimę ustawiłem stała temperaturę ok 34 Delta 7. 2 opcja miała zdecydowanie lepszy stosunek włączeń do czasu pracy. Oczywiście napisałem wszystko w skrócie. ;)
Witam, tez staram sie dobrac odpowiednie ustawienia dla pompy panasonic 9kW split, i obecnie mam delta t na 5 oraz grzeje najnizszymi ustawieniami na krzywej grzewczej i pomimo ustawienia krzywej na grzejniki 20stopni a na podlogówkę 25 stopni to pompa i tak podbija mi ta temperature do 32stopni na grzejniki a na podlogowke idzie zadane 25stopni bo zawor mieszajacy to steruje. Nie wiem czemu przy ustawionych 20stopniach na grzejniki , pompa dogrzewa mi do 32stopni? Ciagle staram sie to zrozumiec. Dom 106 m2 powierzchni ogrzewanej, 12 cm styropianu na scianach, 23 cm welna na dachu, 9cm styropianu w podlodze, okna dwuszybowe plastiki i moja pompa przy tych ustawieniqch zuzywala przy tych minusowych temperaturach ( od 0 do -12) około 30-35 kWh na dobe (liczone z podlicznika). Widzac zuzycia ludzi na youtube nie wydaje mi sie to dobrym rezultatem. Pytanie czy jest cos co mozna jeszcze ustawic aby rezultaty zuzycia poprawic? Tez tak macie ze przy zadanej temperaturze na prostej lub krzywej grzewczej pompa wam i tak podbija temperature grzania wyzej? Dodam ze mam dwa obiegi 60% to grzejniki, 40% podlogowka. Pozdrawiam.
Ustaw go na dowolny tryb cichy, ale inni zgłaszali, że w przypadku trybu 3 pompa ma trudności z osiągnięciem temperatury docelowej, więc może działać bez przerwy przez cały dzień. Ponieważ ostatecznie tak jest, w trybie cichym 3 zużycie energii jest większe, niż gdyby pompa pracowała przez kilka godzin w ciągu dnia w trybie normalnym.
W jaki sposób będzie większe zużycie przy pracy ciaglej... nie wprowadzaj w błąd bo na pewno nie chodzi ci o to że pompa w pewnych zakresach obrotów ma inną efektywność .
@@themisg4354 pompa w skrajnie niskich i wysokich obrotach ma mniejszą efektywność (niższy COP) to wynika z charakterystyki pracy sprężarki . Więc najlepiej jeśli pracuje sobie w środkowym zakresie , to tak w skrócie.
Ja mam inne zdanie. W trybie cichym wymiennik dużo wolniej się szroni. więc na jedno wychodzi a zyskujesz brak taktowania. Pompa jest po prostu za mocna i tryb cichy jest dla ciebie jedynym ratunkiem.
Witaj,
ja mam Panasonic 7kw split, dom parterowy 120 m2. Mam tylko grzejniki Purmo oryginalne. Moja pompa pracuje na krzywej grzewczej: +10 stopni na zewnątrz/+30 stopni temperatura wody na grzejniki. Przy -10 stopni na zewnątrz/ +40 stopni temperatura wody na grzejniki. W domu temperatura 22-23 stopnie. Delta T - 5 stopni. Zbiornik wody ciepłej 185 l jest podgrzewany do 40 stopni a dla kąpieli w wannie+50 stopni. Mogę podać zużycie energii oraz COP.
Jeżeli chodzi o twoje ustawienia. Delta T 7 stopni jest za duża, ponieważ temperatura wody ochładza się zbyt mocno: np. zasilanie+36 stopni, pompa włączy się gdy temperatura spadnie do +28 stopni. Przy niskiej temperaturze na zewnątrz nie zdąży nagrzać zładu wody, bo albo włączy się defrost lub skończy się czas pracy pompy na ogrzewaniu.
Tryb pracy cichej powoduje podobne zachowanie pompy. Ten tryb ogranicza moc pompy i może skończyć się czas pracy pompy. Tryb "siłacz", o który pytałeś służy do szybkiego osiągnięcia temperatury wody w ogrzewaniu lub ciepłej wody. Wtedy pompa pracuje na maksimum mocy.
Masz pompę o wielkiej mocy 16kw, ma ogromne możliwości pracy. Wystarczy zaprogramować krzywą grzewczą oraz Deltę T. W ten sposób będziesz miał najlepszą i najbardziej ekonomiczną pracę pompy.
Nie wiem jak masz ocieplony dom, jakie okna itp.
Jeszcze jedna sprawa, ja do defrostu mam bufor 50 litrowy. Dzięki temu pompa nie używa wody z obiegu co do defrostu i wtedy nie wychładza się dom.
Jeżeli nie masz tego bufora do defrostu, to go zamontuj.
Podobna sprawa to harmonogram czy to ogrzewania czy podgrzewania wody ciepłej. Harmonogram nie pozwala pompie włączyć się wcześniej a przez to temperatura wody spada bardzo mocno. Wtedy pompa musi poświęcić dużo więcej czasu na podgrzanie wody. Zużycie energii jest dużo większe pompa ma więcej defrostów i włączeń i wyłączeń. Zawór o ktróry pytałeś, to zawór trójdrożny. Każda pompa może wykonywać jedną czynność, albo grzeje, co albo ciepłą wodę albo robi defrost.
Pozdrawiam.
Dzieki za tak obszerną odpowiedz , ocieplenie tylko 7 cm a okna pamiętają moją komunie jeszcze dają rade kiedyś bede musiał wymienić
@@87muerte
Zbieraj pieniądze na nowe okna a w następnym etapie na docieplenie. Powodzenia.
@@krystianber3383Czy uważasz, że lepsza jest krzywa grzewcza, a nie stała temperatura wody w linii prostej jak Robert Pisula? Również uważasz, że nie jest dobrze używać trybu cichego?
@@themisg4354
Wszystko uzasadniłem w wypowiedzi powyżej. Kiedy ustawisz właściwą krzywą grzewczą, nie musisz jej zmieniać, bo krzywa zmienia temperaturę wody w zależności od temperatury zewnętrznej.
Prosta powoduje, że musisz ją korygować w zależności od temperatury zewnętrznej. Krzywa robi to za mnie.
@@themisg4354
Na temat trybu cichego napisałem w moim poście. To są moje doświadczenia. Klimatyzacja Katowice ma filmy na ten temat.
Pozdrawiam.
Jakis kupiłeś te klimako wektory?
Atlatic
Dzień dobry, w nocy i o północy. Zawór Trójdrożny, też myślę o podłogowce. Podeślę Ci linka do znajomego co ma podgrzewane schody przed domem.
Jasne
Robert Pisula Lepsze ciągłe ogrzewanie w temperaturze 33oC? Wszyscy mówią, że krzywa grzewcza jest trybem bardziej ekonomicznym. Tryb cichy 3 sprawdza się przy temperaturach powyżej 0oC. Przy ujemnych temperaturach lepiej bez trybu cichego, tak myślę. Jaką masz Deltę T?
Deltę chyba 7
@@87muerteSłyszałem, że idealna Delta T dla ogrzewania podłogowego to 4 lub 5
@@themisg4354 tez tak słyszałem a do kaloryferów niby 7
@@87muerteJak długo w warunkach wideo pompa podnosi temperaturę wody z 33oC do 36oC przy użyciu trybu cichego 3?
Jedna zimę miałem ustawiona krzywa grzewcza, z Delta 5. Druga zimę ustawiłem stała temperaturę ok 34 Delta 7.
2 opcja miała zdecydowanie lepszy stosunek włączeń do czasu pracy. Oczywiście napisałem wszystko w skrócie. ;)
masz podlogowke czy grzejniki? ew jak dwa to jak to procentowo masz?
Grzejniki plus 5 już udało się wymienić na klimakonwektory
Witam, tez staram sie dobrac odpowiednie ustawienia dla pompy panasonic 9kW split, i obecnie mam delta t na 5 oraz grzeje najnizszymi ustawieniami na krzywej grzewczej i pomimo ustawienia krzywej na grzejniki 20stopni a na podlogówkę 25 stopni to pompa i tak podbija mi ta temperature do 32stopni na grzejniki a na podlogowke idzie zadane 25stopni bo zawor mieszajacy to steruje. Nie wiem czemu przy ustawionych 20stopniach na grzejniki , pompa dogrzewa mi do 32stopni? Ciagle staram sie to zrozumiec. Dom 106 m2 powierzchni ogrzewanej, 12 cm styropianu na scianach, 23 cm welna na dachu, 9cm styropianu w podlodze, okna dwuszybowe plastiki i moja pompa przy tych ustawieniqch zuzywala przy tych minusowych temperaturach ( od 0 do -12) około 30-35 kWh na dobe (liczone z podlicznika). Widzac zuzycia ludzi na youtube nie wydaje mi sie to dobrym rezultatem. Pytanie czy jest cos co mozna jeszcze ustawic aby rezultaty zuzycia poprawic? Tez tak macie ze przy zadanej temperaturze na prostej lub krzywej grzewczej pompa wam i tak podbija temperature grzania wyzej? Dodam ze mam dwa obiegi 60% to grzejniki, 40% podlogowka. Pozdrawiam.
Ja nie mam podłogówki ale żałuje jej braku może w przyszłości. Powiem ci mi raczej nie podbija temperatury może ktoś inny tez się wypowie
-Panasonic ?
-nie ... sąsiada xD
☺️
Ustaw go na dowolny tryb cichy, ale inni zgłaszali, że w przypadku trybu 3 pompa ma trudności z osiągnięciem temperatury docelowej, więc może działać bez przerwy przez cały dzień. Ponieważ ostatecznie tak jest, w trybie cichym 3 zużycie energii jest większe, niż gdyby pompa pracowała przez kilka godzin w ciągu dnia w trybie normalnym.
Musze to sprawdzić dzięki za uwagę
W jaki sposób będzie większe zużycie przy pracy ciaglej... nie wprowadzaj w błąd bo na pewno nie chodzi ci o to że pompa w pewnych zakresach obrotów ma inną efektywność .
@@kamiljest5006Co chcesz powiedzieć? Jaka jest Twoja sugestia dotycząca optymalnej wydajności pompy?Jakie są według Was najlepsze ustawienia?
@@kamiljest5006Proszę wytłumacz.
@@themisg4354 pompa w skrajnie niskich i wysokich obrotach ma mniejszą efektywność (niższy COP) to wynika z charakterystyki pracy sprężarki . Więc najlepiej jeśli pracuje sobie w środkowym zakresie , to tak w skrócie.
ta Twoja pompa to T-cap 3 fazowy 9kw??
Wszystko się zgadza tyle ze 16
I jak tam chłodzenie dawało to radę?
Tak 5 C jak nie więcej schładza
Ja mam inne zdanie. W trybie cichym wymiennik dużo wolniej się szroni. więc na jedno wychodzi a zyskujesz brak taktowania. Pompa jest po prostu za mocna i tryb cichy jest dla ciebie jedynym ratunkiem.
tryb mocniejszy to jakby byly mrozy silnie pewnie
Nie prawda !!!!co Ci z tego że będziesz miał 20 kw mocy w mróz jak woda na zasilaniu będzie miała 35 stopni :)