MA35 - Direct Materials Price and Quantity Variances - Sample Problems

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лют 2025
  • Go to: www.accountingw... to download the problems.
    Module 9 examines variances. We learn to compute and interpret materials, labour, variable overhead and fixed overhead variances.
    We also learn about Flexible Budgeting.

КОМЕНТАРІ • 13

  • @jessikapal8105
    @jessikapal8105 Рік тому +7

    frankly saying you have been my accounting teacher this whole semester. thnx for making these videos.

  • @bendomning4605
    @bendomning4605 3 місяці тому +1

    I was struggling to understand this concept and with your help it just clicked. I appreciate it man!

    • @jsgames6843
      @jsgames6843 3 місяці тому +1

      For me the concept seems simple but when I put it into practice I keep messing up somehow

  • @thresialapita
    @thresialapita 9 місяців тому +1

    If I could give you flowers 💐 I would best teacher ever

  • @thresialapita
    @thresialapita 9 місяців тому

    So helpful honestly🔥❤️🥺🫶

  • @livewireredb.9953
    @livewireredb.9953 Рік тому

    For standard quantity, you are assuming the standard plan was to make 300 sausages? Why couldn't the standard plan been 350 sausages? It wasn't stated in the question.

  • @KleinZhou
    @KleinZhou Місяць тому

    sry, I can't understand why we calculate DM price variance with DM purchased, but calculate DM quantity variance with DM used?

    • @KleinZhou
      @KleinZhou Місяць тому

      I' ve seen the 3:30 again and I'm still confused

  • @NabnitKDeo
    @NabnitKDeo 8 місяців тому

    Sir, I have one question. Since, $750 is the total amt. Invested in beef, and $10 is the standard price per 1kg of beef. So, the the standard quantity that can be obtained is 75 kg which is the standard purchase quantiy. And also 2 kgs which are left over of the beef must be deducted from the standard purchase quantity to know the standard quantity used. Which is 73kgs.

    • @FarheenAnika
      @FarheenAnika Місяць тому

      In the question, Steve bought 80 KG of beef for $750 (actual quantity purchased & actual price incurred). $10/KG of beef is the Standard price. So, if you have ACTUALLY bought 80 KG of beef and still have 2 KGs of beef remaining, you ACTUALLY used 78 KGs of beef

  • @nutellawhippedcream
    @nutellawhippedcream 2 роки тому +1

    How do you know the $20 is favorable? 5:54

    • @Tony-Bell
      @Tony-Bell  2 роки тому +1

      Just the total - 50F-30U = 20F (some profs may debate the merits of doing an overall variance here, but I think it's fine!)

    • @jessikapal8105
      @jessikapal8105 Рік тому

      its just 50f-30u=20f