Materiał się spodobał? Poza polubieniem, skomentowaniem, subskrybcją i podaniem dalej, pamiętaj też, by w osobnym komentarzu opisać też swój portfel dywidendowy (jeśli takowy prowadzisz) i sposób, w jaki wybierasz spółki. Z góry dzięki, bo rozpocznie to ciekawą dyskusję!
16:50 To, że spółki są bliżej swojego maksimum niż minimum to nie tylko oznacza, że są to dobre i stabilne spółki, to oznacza też że mamy obecnie trend wzrostowy i większość spółek jest bliżej swojego maksimum niż minimum.
Dziękuję za materiał. Nie ukrywam że ten ranking jest jednym z głównych na jakie czekam obecnie jeżeli chodzi o Twoje materiały. Zdecydowanie jednak nie poprieram zasady aby każda spółka mogła występować tylko na jednej liscie. Uważam że brak tego ograniczenia daje lepszy obraz rynku oraz lepszy pogląd na spółki dywidendowe. No i pozwala uniknąć takich dylematów jakie wpomniałeś czyli np na której liście umieścić Kęty a na której Text
Bardzo mi miło. Szanuję Twoje zdanie odnośnie "wielolistowości", ale miało to negatywny efekt na rankingi sprzed roku, bo.... wszystkie portfele były do siebie zbyt podobne. Wróciłbym do tamtej reguły, gdybyśmy mieli na GPW przynajmniej 100 porządnych spółek dywidendowych (a nie mamy, więc naturalnie będzie "stłoczenie" tych samych firm w 2-3 rankingach).
@Inwestomat eurosnack, nawet zwróciłem uwagę, że pojawily sie ich produkty w netto, cda, chyba u polskiego konsumenta przestawila sie zapadka ze za filmy z tej platformy mozna zaplacic, lokum
@@Andy-g4f Tak, mają produkty w netto :). Są na moim radarze od kilku lat. CDA niestety zawiesiło politykę dywidend, więc nie wiadomo, jak będzie z nimi dalej pod kątem moich rankingów. LKD to lokalny deweloper o defensywnej wycenie (już od lat).
@Inwestomat CDA zawiesiło tą politykę z uwagi na zmiany legislacyjne i ich niewiadomy wpływ na wyniki, ale wyniki jak na razie dowieźli, więc jest ryzyko, ale rzeczywiście może to być okazja
Mam 20 lat i jestem studentem więc można sobie wyobrazić że kapitału dużego na razie nie mam, ale zainteresowałem się mocno w inwestowanie dywidendowe szczegolnie przez konto IKE. Staram sie dywersyfikowac sektorowo w taki sposob zeby wybierac moim zdaniem najlepsze spolki z danego sektora, a później dokupuje kiedy wydaje mi sie ze cena ktorejs ze spolek wydaje sie atrakcyjna. Na razie nie musialem specjalnie rebalansowac swojego portfela ze wzgledu na maly kapital ale bardzo podoba mi sie perspektywa kilku pokrewnych portfeli dywidendowych nastawionych na różne cele. Dzięki wielkie za Twoje materiały z których uczę sie bardzo duzo i na razie nie wszystko rozumiem ale dzieki temu ogromnie duzo nauki przede mną i masa tego swiata do poznania 😊. Pozdrawiam serdecznie
Bardzo miło mi słyszeć, że zainteresowałeś się inwestowaniem w tak młodym wieku. Gratuluję, bo zaczynasz szybciej ode mnie. Ja zacząłem w wieku 22 lat i też od spółek dywidendowych z GPW, z czego niektóre dalej mam w portfelu (!) :). Powodzenia i pamiętaj o dywersyfikacji (geograficznej).
Treściom przez Ciebie tworzonym najbardziej ufam. Widać, że jesteś fascynatem analiz i robisz to z przyjemnością. Dzięki Tobie było mi łatwiej rozpocząć moją przygodę z rynkami finansowymi:) Dzięki
Bardzo mi miło, choć z tym zaufaniem uważaj, bo w inwestowaniu warto mieć je tylko do samego siebie (w sensie przeprowadzania własnych analiz/weryfikowania internetowych twórców) :).
@Inwestomat Cześć Mateusz. Uboczny efekt wstawania o 5 rano. Wtedy kawa i coś by się ciekawego posłuchało. Nie przypuszczałem że Ambra wypadnie z rankingów.
@@adamkomarnicki5632 Wypadła, ale była na 13 miejscu DA :). Mówiłem w materiale. No ja też wstaję o 5 od wielu miesięcy. Gdy pisałem książkę to też o 4-5 wstawałem (inaczej bym jej nie napisał).
@Inwestomat zabraķło mi w arystokratach Ambry. W liderach wzrostu LPP a w okazjach.... uwaga... Orlenu. I mimo wszystko bardzo mi sie podobał czwarty, wspolny ranking spinający to wszystko do kupy :) A tak muszę coś po swojemu bazgrać 😅
@@piotrszewczyk2072 Ambra była o 1 miejsce poza Arystokratami. Mówiłem o tym w materiale. Orlen nie był daleko Okazji (faktycznie). LPP też nie było daleko liderów wzrostu, więc "dobrze kobminujesz" :). Wspólnego rankingu nie wykonuję, bo nie chcę "zbyt wielu tabelek", sorry :P.
Bardzo ciekawy materiał, część spółek mam, nad częścią dumam, a części w ogóle nie rozważam. Pewnie jak każdy. Materiał przygotowany bardzo czytelnie, powtarzalne przedstawienie w sposób czytelny analizy spółek jest dużym plusem. Sam wpis na blogu również przeczytałem. PS. Chętnie bym zobaczył taki materiał dot. spółek niedywidendowych.
Mateusz, dziękuję za merytoryczny materiał 🤗 W kwestii inwestowania w spółki dywidendowe - I’m just beginner 😊 Wprawdzie zakupiłam trochę akcji xtb ale bez szaleństw. Inwestuję głównie w ETFy w ramach IKE i IKZE oraz w wiedzę. Bardzo dziękuję Ci za Twoją pracę i za to, że dzielisz się wiedzą i doświadczeniem 🧡 Pozdrawiam serdecznie, Małgosia
Co do Wittchen, pracując w DPD na rejonie w centrum miasta (2-4k mieszkań) to od początku września może z 10 walizek było także szału nie ma. Raczej nie jest to żaden wyznacznik ale w ramach ciekawostki.
Serdecznie dziękuję. Sposób określenia jest automatyczny (i banalny) - biorę zysk z Q4 zeszłego roku oraz Q1,Q2,Q3 tego roku i sumę przemnażam przez średnią stopę wypłaty dywidendy z ostatnich 3 lat.
Dzięki za szczegółową analizę i kilka zdań o każdej spółce z rankingu, bo nie ukrywam, że jesteś jednym z głównych źródeł informacji, według których podejmuję swoje decyzje zakupowe (na własne ryzyko, oczywiście). W tym roku pierwszy raz zainwestowałam dywidendowo, w ramach eksperymentu, ograniczając się do 7 spółek (tu bez zaskoczeń: ASE, ABS, PZU, iFirma, XTB, Wittchen, Kęty). Kryteria decyzyjne to 1) słuchanie analiz takich jak ta, 2) chęć choćby małej dywersyfikacji branżowej, 3) wykluczenie pewnych branż, w które nie chcę wchodzić, a na końcu także 4) argument "na czuja" ;) W 2025 na pewno zainwestuję choćby częściowo w polskie akcje dywidendowe w ramach IKE/IKZE, ale poza tym będę się trzymać etf-ów, mimo że ta rosnąca bańka w USA (i mająca odbicie w światowych etf-ach) mnie raczej odstrasza niż zachęca. No ale nic to, inwestując długofalowo inwestuje się też na górce, a nigdy nie wiadomo, kiedy ona się skończy. Aaa, no i zapomniałam dodać, że zainteresowałeś mnie dziś Rainbow Tours (mimo że poniżej rankingu), bo skoro z nimi jeżdżę, to mogłabym i coś w nich zainwestować... ;) Dołączam do tych, którzy pisali, że chętnie obejrzeliby też Twoje analizy nieograniczające się do spółek dywidendowych!
Dzięki za miłe słowa i cieszę się, że jestem dla Ciebie jednym ze źródeł informacji. Fakt, że Rainbow stało się modne, ale było trochę poza rankingami. I dzięki za głos na materiał o spółkach niedywidendowych. Przemyślę to!
U mnie również asseco bs numer 1. Do tego kruk, mirbud, kety, neuca, auto partner i kiedyś dojdzie handlowy ale to po cięciach stóp. Zależało mi na dosyć prostym i stabilnym portfelu z dywersyfikacją na różne sektory. Mam długi horyzont czasowy więc nie zniechęcają mnie niskie stopy dywidendy niektórych spółek. Po za tym Polskie akcje to około 70% docelowej wagi portfela, reszta to etf na rynki rozwinięte.
@ No po cięciach stóp spadną i zyski i dywidendy. Pewnie spadnie też kurs. Dopiero po cięciach będę mógł sobie małymi pakietami kupować. Teraz uważam że jest to mało opłacalne. Chyba że ktoś spekuluje i liczy na kilka procent w jakimś mniejszym czasie
@Inwestomat Mam problem z tym, że spółki z GPW dają mi jakieś emocje i mam fun z tego. Natomiast etf jest po prostu nudny.. ( nie chce się bawić w pojedyncze zagraniczne spółki z względu na rozliczenie podatków )
Hej Mateusz,, zawsze słuchając Cię i czytając Twoją książkę zastanawiam się i nie daje mi to spokoju, dlatego pytanie osobiste (bez urazy) czy zastanawiales sie kiedys czy jestes w spektrum? :D Po lekturze "inwestowania dla kazdego" doszedlem do wniosku ze wyciąłbym z 30% tresci i wtedy rzeczywiscie byloby "dla kazdego" i o wiele lżej byłoby ją przyjąć na klatę. Alternatywny tytuł przy obecnym wydaniu "inwestowanie dla ambitnych" albo "inwestowanie dla każdego: suplement dla studentów ekonomii". Twoja wiedza i publicystyka mnie zachwyca, ale i zarazem okrutnie momentami przytłacza. Nie mogę przez Ciebie czasem spać bo czytam co napisałeś x3 razy - te wyliczenia, tabelki, szerokie wnioski no przytłaczający kosmos - ostatnio wzialem twoja ksiazke do poczytania w kawiarnii przy kawce i po 20 stronnicowej sesji mialem popalone styki no i ponownie chęć, żeby zadać ci pytanie z początku komentarza. Inwestuje aktywnie od 7 lat.
Cześć Miłosz, Nie ma sensu się zastanawiać, bo nic nie wskazuje na to, że jestem w spektrum autyzmu. W sensie "życiowo" nie mam żadnych typowych "objawów", więc chyba nie jestem. Co ciekawe, wiele osób mówi, że książka jest bardzo zrozumiała i prosto się czyta :P, więc to relatywna kwestia.
@Inwestomat Cześć Mateusz! Nie spodziewałem się odpowiedzi, a tu proszę. Bardzo mi miło. Możliwe, że jestem trudnym przypadkiem. Artysta-programista ;P Dla porównania z finansową fortecą subiektywnie jest ciężej. Marcin pisał wprost jak "do kumpla" u Ciebie sie czuje jak na laborkach z matmy :D to jest plus, bo wyczerpujesz temat jak najlepszy wykładowca akademicki, ale po 20 minutach przy gorszym biometrze bufor momentalnie zapchany. Pozdrowienia i wszystkiego dobrego w nowym roku.
Dzięki za bardzo merytoryczny ranking. U mnie na ten moment mam GPW, XTB, Asseco Business, Kruk i PZU. Planuję jeszcze Kęty, Ferro, Dom Development, Mo-Bruk i może jeszcze jakieś z 2-3 spółki. Wszystko na IKE, zakres czasowy 25-30lat więc może coś z tego będzie. Pozdrowienia.
Serdeczne dzięki, Rafał! Myślę, że coś z tego może być, choć niektórych z tych spółek bym nie kupował (ze względu na marne szanse na wzrost). Z drugiej strony jest duża szansa, że taka GPW będzie za 25-30 lat dalej istnieć, więc jeśli chcesz zachowawczo to ok.
@@rafal91bb Jeszcze GPW (tak zupełnie szczerze). Widzę, co robi zarząd i jak inwestorzy Polscy skupiają się na zagranicy (do czego sam się zresztą dokładam) i naprawdę wątpię w to, że GPW warto mieć w portfelu.
Wydaje mi sie, ze Orlen po wycenie akcji ponizej 50 zl jest całkiem fajną opcją dywidendową. Po pierwsze ma rozpisaną strategię do 2030 roku z podanymi bazowymi dywidendami, jest szansa że będzie ona w jakimś roku nawet wieksza niż bazowa. Po drugie, historycznie kurs nisko więc jest szansa na jakiś wzrost. Pozdrawiam autora kanału, fajna robota 🙂
Cześć Artur, Serdeczne dzięki. Może i ma spisaną strategię, ale to było za mało, by znaleźć się w dowolnym z 3 rankingów. Nie był jednak na samym dole listy :).
XTB, PZU, KRUK, TEXT, KETY, XTB już miałem, zastanawiałem się nad ASB i DOM i ranking mi pomógł w podjęciu decyzji :) Może jeszcze Autopartner, ale to w styczniu, na razie dość zakupów i trzeba do IKZE coś dorzucić by podatek zbić :D
Nie zrozumiałem kwestii z „reinwestuje dywidendy uwzględniając podatk belki czyli tak jakbym inwestował na opodatkowanym koncie”. Te dywidendy, które dostałeś po prostu zainwestowałeś w akcje spowrotem, ale jak to się ma do podatku.
Tak, że jak ja otrzymuję dywidendy, to uwzględniam 19% podatek Belki od nich, więc reinwestuję tylko 81% dywidend. Indeks uwzględnia 100% dywidend (ma jakby przewagę).
A jakie mam do wyboru? Inwestowanie zgodnie z cyklem koniunkturalnym ma to do siebie, że (jak widać po ostatnich latach) niespecjalnie działa. Nie neguję istnienia cyklu długu, ale wskaż mi 1 eksperta, który inwestuje zgodnie z cyklami i pobija dzięki temu rynek :P.
Trochę mnie zaskoczyło, że w żadnym z trzech rankingów nie zmieściło się Ferro. Faktycznie nie załapali się do pierwszej piętnastki w żadnej z trzech kategorii?
Odważnie. Nie odważyłbym się tyle załadować w SSP, a zwłaszcza Orlen. Już PZU jest pewniejsze. P.S. w sumie to nie odważyłbym się mieć 100% kapitału w żadnej pojedynczej spółce.
@@tjan4151 Inwestowanie dużej części portfela w spółkę skarbu państwa jest lekko mówiąc nierozsądne. Ale ładowanie w takową całości to już samobójstwo. Zwłaszcza w Orlen, który obecnie leży i kwiczy do tego stopnia, że boją się publikować sprawozdania finansowe, a walne zgromadzenie to jakiś żart z inwestorów.
Witam. Mój portfel dywidendowy zacząłem budowac we wrzesniu, na tą chwilę mam 5 spółek: Kruk, Mo-bruk, PZU, XTB, Elektrotim. Docelowo chce ich miec okolo 10-12, planuję w najblizszym czasie kupic: Budimex, Kęty, Handlowy, Digital Network, DomDev, Ferro, któraś spółka z grupy Asseco i może Text :)
@@andrzejpuszynski8392 Pamiętam, jak redukowałem tę liczbę (chyba 42 spółki) do 15-20 i po tej redukcji znacznie łatwiej mi się monitorowało portfel. Kolejno zredukowałem do około 12 spółek i od lat nie mam większej liczby w portfelu.
@Inwestomat tak z ciekawości to ile z tych 12 spółek jest z GPW a ile z zagranicy? Duży procent portfela stanowią u Ciebie spółki? Czy raczej masz je z sentymentu?
@@poi5on86 Coraz mniejszy procent portfela stanowią u mnie spółki. Zacytuję ostatni wpis portfelowy (z czerwca '24): "W moim portfelu znajdują się obecnie akcje 12 spółek (50% polskich, 50% zagranicznych), jednostki 2 ETF-ów akcyjnych i 1 ETF obligacyjny oraz kilka samodzielnie kupionych na Catalyst emisji polskiego długu skarbowego" Docelowo chciałbym posiadać: - przynajmniej 60% instrumentów nominowanych w walutach obcych (albo prościej: instrumentów zagranicznych, bo nie chodzi tylko o walutę notowań), - przynajmniej 50% części akcyjnej w ETF-ach, - akcje najwyżej 15 spółek i obligacje najwyżej 5 emitentów (a reszta „załatwiona” przez ETF i to maksymalnie kilka).
Dzieki za opracowanie, rewelacyjne wyniki! Na przyszlość bede musial omijac, bo *€& strzeli moją strategię szerokiego rynku acc. patrzac jak Tobie wchodzą portfele dywidendowe GPW ;)
Korzystam z IKE więc dobre polskie spółki dywidendowe to super pomysł. Czekam na spadki i do boju. PS: zna ktoś na XTB instrument pozwalający przechować bezpiecznie środki w USD ze stopą zwrotu ok. 5%?
Dzięki za miłe słowa. Co do USD ze stopą zwrotu 5% to zapomnij o tym, ale masz ETF-y na obligacje krótkoterminowe USA, które dają zwrot zgodny z krótkoterminowymi stopami procentowymi w USA.
Materiał jak zawsze doskonały. Śledzę od początku serii i zawsze czekam na te analizę. Mój portfel dywidendowy (który tworzyłem też przy pomocy Twoich analiz) jest coraz mniejszy. Życie pokazało, że wygodniej (i póki co zyskowniej) inwestować mi w ograniczoną ilość ETFów, głównie na rynki zagraniczne, aniżeli starać się wyszukiwać/rozdrabniać na pojedyncze spółki. Nie mam wiele czasu na śledzenie bieżących raportów i potem przegapiam takie zjazdy jak np na TXT albo wyprzedaję Synektik uznając, że wzrost jest już zbyt absurdalny. Może po prostu nadal nie rozumiem rynku. Dzięki za Twoją robotę!
Bardzo mi miło i cieszę się, że ograniczasz udział spółek dywidendowych na rzecz ETF-ów, jeśli nie masz czasu na analizy. Co do sprzedaży Synektik: no cóż, ja sprzedałem kiedyś ASBIS za około 5 PLN (po wzroście o 100%) :D.
Wszystko pięknie ładnie tylko jaki sens ma tak naprawdę inwestowanie dywidendowe ? :) Według mnie nie ma żadnego już lepiej grać pod spółki buybackowe. Jeśli takowe na GPW są bo Buyback(skup akcji własnych) tak naprawdę działa lepiej w długim terminie niż dywidenda ;). Już abstrachuje od tego jaki sens jest budowanie portfela pod dywidendy jeśli ten portfel nie ma powiedzmy 1.5 czy 2 milionów PLN gdzie te dywidendy mogą Ci faktycznie dać możliwość życia z dochodu pasywnego. Przy niższych kwotach Ci to nie da nawet tego. A osobiście uważam że lepsze są spółki które zostawiają zyski w spółce i się np agresywnie rozwijają i wykorzystują te środki na rozwój niż klepią co rok dywidendę 6% a kurs idzie bokiem bo rozwój jest żaden ;) Ale to moja perespektywa każdy może mieć własną. Pozdrawiam
Niektórzy nie zrozumieją Twojego podejścia, tak działa świat. Aspekt psychologiczny jest bardzo znaczący w inwestowaniu, jeżeli komuś pomaga to wytrwać w dokładaniu gotówki do portfela to dlaczego nie.
Nie każdemu zależy na chorobliwym pomnażaniu majątku, czytaj: patrzeniu przez 30 czy 40 lat jak TYLKO na kontach maklerskich cyferki sie zmieniają, a nie realnie w portfelu. Może ktoś nie będzie chciał mieć po 60 na koncie kilku czy kilkunastu milionów, bo wie że tego nie "przeje" i wtedy magia procenta składanego średnio go interesuje.
Rozumiem, że widziałeś wyniki moich rankingów? :D Oczywiście to żart. Wyniki są w dużej mierze przypadkiem (jak to przy stockpickingu). A tak serio, to ten sposób może pobijać rynek, a może go nie pobijać. Podatkowo to nieefektywne, bo gubimy 19% od każdej dywidendy (chyba że na IKE/IKZE), ale niektórym pomaga to mentalnie (zwłaszcza, gdy na rynkach są spadki).
@Inwestomat Ba, przy założeniu kolegi to firma nie wykazuje zysków, ponieważ generuje wysokie koszty związane z ekspansja i nie płaci lub płaci niższy podatek dochodowy, więc dodatkowo oszczędzamy jakieś kilka procent :D Z drugiej strony mam z tyłu głowy zawsze taką myśl, jaka rzeczywiście wartość rynkowa ma spółka, która nie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Ktoś zaraz powie, że tyle ile inni za nią zapłacą, wtedy mógłbym porównać je do obrazu, który możesz zakupić na aukcji, ba ma on taki plus, że przynajmniej jest namacalny w porównaniu do cyfrowych akcji... Podsumowując i upraszczajac , kupując spółki dywidendowe kupuje sie aktywo, które zarabia na właściciela, zaś kupując taką co nie dzieli się zyskiem kupuje się aktywo, które może jakiś inny ktoś kupi drożej, bo podobają się jemy np rosnące przychody.
Pytanie może proste ale dla mnie nie jasne. Chcę wykorzystać limit ike + nadwyżki na zwykłym koncie. Część akcji to zwykle spółki a inne dywidendowe, to lepiej dywidendowe na IKE ile mogę a reszta na zwykłym koncie maklerskim czy odwrotnie? Jesli chcę inwestować długoterminowo, tzn 20-40 lat to warto skupiać się na dywidendach czy raczej nie?
Tak naprawdę nie ma to wielkiego znaczenia, choć lokując dywidendowe (polskie) na IKE masz bieżącą korzyść (nie będzie pobierany podatek Belki od dywidend - 19%). Ważny jest jednak całkowity zwrot jaki przez lata osiągniesz na obydwu kontach, ale ten jest nieprzewidywalny. Długoterminowo czy krótkoterminowo na dywidendowych spółkach skup się tylko, jeśli masz czas na ich wybieranie i analizę.
@Inwestomat w sytuacji jeśli moja wiedza jest dosyć mała, bezpieczniej będzie w tak długiej perspektywie kupić ETFy takie jak S&P500 / MSCI world czy NASDAQ 100. Chcę w tym roku wykorzystać limity na dwóch kontach IKE i widzę że Polski rynek jest niedowartościowany więc chciałem zrobić tak że na koncie żony w mBank kupić za całość S&P 500 a na moim XTB tylko polski rynek. Czy jest to nierozsądne z moją niewielką wiedzą?
@@AUBTC Z tym "niedowartościowanym polskim rynkiem" to bym trochę uważał, bo na rynku akcji to nie jest tak proste, że jak coś jest tanie, to nie może być a) jeszcze tańsze b) tak samo tanie przez kolejne 20 lat Pozdrawiam :) Mateusz
Przyjemne zestawienie, u mnie złoty strzał dywidendowy to było zbieranie xtb od 2020 po 17-25pln ;) minus na gpw taki, ze zasadniczo to prawie wszystko roczne wypłaty i to skumulowane w q2/3, pojedyncze asbisy płacą zaliczkę (czyli półrocznie). Także gpw uzupełniam jankesami (głównie reity), żeby regularnie coś wpłwało ;)
Hej, czy udostepniasz gdzies arkusz w ktorym masz taką analize dokladniejsza tych spólek tak jak w filmie czyli np. wykresik, dane historyczne, wskazniki. Widzialem arkusz do spolek dywidendowych, ale nie ma tam tych wszystkich informacji dokladniejszych o konkretnej spolce
Nie udostępniam tego arkusza, bo łamałbym licencję darmowego źródła danych. Czym innych jest udostępnienie grafiki z liczbami, a czym innym całego zbioru danych.
@ rozumiem, a mógłbym wtedy spytać z jakich źródeł danych korzystasz, bo jeśli dobrze rozumiem udostępnianie arkusza nie jest legalne, ale pewnie odtworzenie na własny użytek samemu to co innego?Chciałbym coś podobnego odtworzyć, w sumie jeśli szukasz tematu na odcinki to myślę że to byłby super pomysł na odcinek z takimi tipami jak tworzyć swój własny porządny arkusz, o czym pamiętać, jakieś darmowe źródła z aktualnymi informacjami.
@@mateuszkowalski9229 Według jakich kryteriów? Moje rankingi robione są algorytmicznie, a nie uznaniowo, więc - nie - według moich kryteriów nie powinna.
szukam spółek dywidendowych nie na rok, a na dekady bo to ma być mój prywatny fundusz emerytalny... moje doświadczeni są różne, ale wychodzi częśto na to, że spółka zaczyna fajnie zarabiać , fajnie płacić i potem boom - albo dump przychodów (PCR, ETL) albo dump branży (ACG - instalacje gazowe do aut, w tych czasach :P), albo rząd coś nawywyija (PKN) albo przymusowe ściągnięcie z giełdy (Synthos, Energa). Skupiłbym się na USA, ale tam ci arystkokracie płaća ze 2,5% brutto w porywach. Tak więc pytanie do komentujących (albo do autora, jak będzie miał chęci i ambicje) - dajcie mi 5 spółek takich co ich branże będą isnieć i one będą płącić dywidendy za 2, 5, 10, 20, 50 lat. Jak MacDOnlds, Coca Cola, Proctor and Gamble, Microsoft - tylko że poproszę o polskie. Zmiana portfela dywidendowego co roku jest po prostu bez sensu - choćby przez tą odcinkę dywidendy... :p
W Polsce nie szukałbym takich spółek z prostego powodu - zbyt niedojrzała gospodarka/rynek. Może rozejrzałbym się w USA, Japonii, ew. Niemczech/UK. Co do zmiany portfela dywidendowego co roku, to oczywiście prywatnie tego nie robię, ale skoro rankingi się zmieniają, to w portfelach rankingowych dokonuję zmian.
Nie mam ani ochoty, a przede wszystkim umiejętności aby analizować pojedyncze spółki. Wolę szeroki rynek, ale posłuchać tego rankingu było i miło i pożytecznie. Mam wybite z głowy głupie pomysły na długi czas.
Jako rodzic 8 miesięcznego syna wiem co to jest 😁 W sumie dosyć podobne spółki mam w portfelu plus Wittchen po spadku dużym zakupiłem, elektrotim przed wzrostami i przy 40.50 PZU :) Pozdrawiam!
Na końcu materiału mówisz, że skupiasz się na najlepszych spółkach dywidendowych a nie perspektywicznych. Myślę, że nikt by się nie obraził jakbyś zrobił ranking spółek najbardziej perspektywicznych🙂
Wow ale robota . Jestem pełen uznania . Zostanę jednak przy budowaniu pasywnego portfela 80 proc etf cały świat i 20 % obligacje Rod . Jeszcze raz dzięki za materiał
Materiał do kawki jak znalazł 😊 Odpowiadając na Twoje pytanie, to ja inwestuje tylko na naszym rynku, czyli GPW, mamy tyle dobrze prosperujących firm, że nie widzę potrzeby inwestować gdzieś poza Polską. Ogólnie uważam, i to jest moje zdanie, że większość z tych co inwestują gdzieś za granicami głównie w USA, czy w UK chcą być bardziej otwarci i czuć się profesjonalni. Niestety według mnie tak nie jest. Większość tych ludzi tak inwestuje, bo posłuchało jakiegoś Patrika, czy Karolka z youtuba, którzy mówią ciagle o zagranicy, bo w tle świeci sponsor, broker, który tego by chciał. W Polsce mam większe pole do manewru w selekcji i zaznajomieniu się z firmą, za granicą tego nie mam, nawet posiadając najlepsze programy do analizy. Natomiast ci co inwestuje w ETFy to już chcą mieć cały koszyk akcji co jest zrozumiałe, bo wiedzą że ciężko analizować firmę, która jest za ocenem. To jest tylko moje zdanie, każdy ma swoje. Jeżeli ktoś napiszę że w USA można osiągnąć wysokie stopy zwrotu, to od razu wam napiszę że Indie miały wyższe, więc inwestując w USA na stopy zwrotu to nie jest argument. To że firmy są stabilniejsze, to radziłbym poczytać naprawdę co się dzieje w USA, to zobaczycie co tam się dzieje. Wiem, że wszyscy zwracają uwagę tam, ale nie zawsze tak było. Zobaczcie indeks SP500 od 2000r do 2012r. Tak poza tym to bardzo lubię twoje materiały. Są wyjątkowe. Nie przerwyasz w tle jakimiś sponsorami, naprawdę duży szacunek za przekazywanie wiedzy i dzielenie się nimi.
Cieszę się, że materiał pasował do kawki i dzięki za podzielenie się swoją strategią. Też myślę, że ludzie się za bardzo wzorują na różnych guru z UA-cam i za mało analizują to samodzielnie. Co do Indii - no trafny komentarz. Zawzsze będzie jakiś zwycięzca i nie zawsze jest to USA. A co do sponsorów to sam się umiem zasponsorować, więc nie muszę żadnych współprac podpisywać. Sam nie lubię takich neonów z tyłu, więc nie robię tego moim słuchaczom/widzom :).
Nie rozumiem idei inwestowania w polskie spółki. Znacznie bardziej racjonalnym pomysłem jest globalny ETF lub ETF na SP500. Tam nie ma ryzyka, że pewnego dnia się obudzimy ze stratą -80% z powodu np. rosyjskich rakiet. A zarobić w innych miejscach można dodatkowo więcej niż na GPW. Tak więc po co, na co? Tu chodzi o wspieranie polskiego rynku kapitałowego na siłę?
@@Piotr-fo6tk Chińska rakieta może spowodować straty w USA, natomiast reszta świata spadnie wtedy jeszcze bardziej. Także jeśli inwestować w akcje, to i tak USA wydaje być się najbardziej rozsądnym kierunkiem.
@@paskudztwoludowe6188 Nie kupuję tego argumentu. Poza bezpieczeństwem fizycznym, ja nie dostrzegam innych poważniejszych problemów w takiej sytuacji poza stratą finansową właśnie.
Oprócz polskich spółek dywidendowych, mam ekspozycję na USA - Reit-y oraz z UK - BAT. W każdym miesiącu coś wpadnie i będzie reinwestowane. Dzięki za odcinek.
Dywidendowych spółek raczej unikam, a jak już mam to raczej na koncie IKE i tylko polskie, żeby się to spinało podatkowo. Nie bardzo widzę sens wykorzystywania małego limitu z IKE na spółki NYSE, żeby płacić 15% podatku w stanach. Co do kryterium 'must have' dla spółki, to musi ona mieć w miarę dużą płynność, stąd unikam wszelkich new connectów. Moim zdaniem lepiej zarobić kilka razy po kilka złotych niż szukać perełki wśród małych przedsiębiorstw, kolejnego unicorna.
Sporo osób unika spółek dywidendowych. Ironia jest taka, że to na nich mam historycznie najlepsze wyniki (zwykle tych, które startowały na NC i przeszły później na GPW).
Mieliście w swoim inwestycyjnym życiu problemy z płynnością sprzedawanych akcji bądź ETF-ów? Jeśli tak, to jak duże? Czy również z góry unikacie aktywów o niskiej płynności?
Witam 🙋♂️, dopiero zaczynam z inwestowaniem. Swój portfel prowadzę od niespełna miesiąca, znajdują się w nim akcje spółki: - XTB - KĘTY - City Bank Handlowy - Oponeo - Develia - Cognor - PZU - Orlen - Wittchen - Kruk - Asbis - Asseco SEE - Auto partner - Ambra Docelowo celuję w około 20 spółek (według modelu ryzyka), inwestuję tylko i wyłącznie dywidendowo, no i za cel obrałem sobie F.I.R.E. Do emerytury ustawowo zostało mi ponad 45 lat także czasu, a czasu. Pozdrawiam 😃.
Wow, wcześnie zacząłeś (w wieku 20 lat). Robiłem coś podobnego od początku i żałuję tylko, że nie inwestowałem też za granicą od początku (ale 13 lat temu ETF-y zagraniczne były niedostępne w Polsce). gratuluję startu w tak młodym wieku!
wcześniej zaczynam, dlatego napisałem ponad. Zaczynam według daty ustawowej, 18 lat. Dywersyfikację na ETF zamierzam dopiero po osiągnięciu 20 spółek :). Dziękuje bardzo serdecznie.
Hej Mati. Wpłaciłem dziś blikiem 100zl na XTB, po czym wolne środki do dyspozycji na koncie to nie było 100zl tylko 99,25zl. Dziwne co? Wiesz może czemu tak się stało?
mam: -XTB -Asseco See - Kruk - DomDev - PalyWay - PKO BP - Mirbud -Mobruk - Text - Kęty Myślę nad zakupem: -Synectic - Cyber Folx Kolejny krok to przerzucenie wszystkich spółek dywidendowych do IKE
tzw lokalny patriotyzm, korzystam z usług tego banku i jestem zadowolony. Jak wchodzę do oddziału to tak czuję się trochę jakby był po części mój. Podobnie mam z Dino😁 i kilkoma innymi spółkami.
Ja odpuszczam inwestowanie typowo dywidendowe ale chętnie obejrzałem. Fajnie byłoby gdyby na początku w porównaniach wyników pojawiły się również indeksy typu swig80, mwig40. Ciekawie byłoby też wiedzieć czy dane spółki znajdują się w tych indeksach.
Oczywiście mogę dodać do porównania sWIG80 i mWIG40, ale w MyFund nie mogłem ich znaleźć w wersjach TR, więc zaciągnąłbym dane ze stooq. Na szczęście też nie wygrały z tymi portfelami :). Dzięki za obejrzenie mimo że nie interesuje Cię ten typ inwestowania!
CyberFolks - to mój pewniak na najbliższe lata, za ~130zł dobieram bez strachu :D. PS. Mercator oraz Unimot też bym teraz dobierał, ale mam już tego za dużo. Jaka jest Wasza opinia?
Ja "pewniaków" nie mam, ale rozumiem wiarę w tę spółkę (super, że rozpycha się w innych krajach). Mercator? Z jakiego powodu? Jestem ciekaw akurat tej decyzji.
@Inwestomat Cła na Chiny, wzrost ceny akcji konkurencji, powrót koniunktury, zakup akcji przez zarząd, rezerwy finansowe, dywersyfikacja i 150 mln na nieruchomości... Ogólnie spółka obrzydzona, obecna wartość akcji raczej nie odzwierciedla rzeczywistej. Ale racja - pewników nie ma. 🙂
U mnie Mercator jest skreślony z powodu, że nie potrafił wykorzystać nadmiarowych zysków za 2020 i jeszcze próbowano je wyprowadzić ze spółki z pominięciem drobnicy. Nie zamierzam tykać tego rodzaju januszerki bez względu na to, jakich złotych gór nie obieca
Mam poltfel (głównie) dywidendowy na IKZE - wybieram co jakiś czas stabilne firmy w trendzie wzrostowym, najlepiej bez dużego udziału SP, z dobrą historią dywidend, najlepiej o rosnącej wartości. To zostawia dość wąski rynek w Polsce, planuję coś dobierać z UK ale tam rynek jest... ciężki. Mam sporo z rodzimych "arystokratów". Z mniej znanych lubię bardzo Mobruk i Sonel. Przetrzymałem Covida, ale obiecuję sobie na przyszłość że będę agresywniej wychodził ze spółek które wyjdą z trendu. Patrzę chciwym okiem na zagraniczne spółki tytoniowe i REITy ale się nadal waham.
Taktyczny komentarz pasywnego nudziarza z Edo10 i msci acwi. Dzięki, może kiedyś się skuszę, ale wtedy ostrożność podpowie - no dosyp sobie do etfa, będzie pewniej👍
O ile dobrze kojarzę to CDA zawiesiło politykę dywidendową ze względu na nowe regulacje prawne wymuszające potencjalnie wysokie opłaty. Nie wiem czy coś się zmieniło w ostatnim czasie ale jeśli nie to dywidenda jest co najmniej niepewna. Miłego :)
U mnie po czyszczeniu i przeniesieniu dużej części kapitału na giełdę US bez dywidendy to zostało od najwyższej pozycji: - Rainbow - Kruk - PZU - Elektrotim - XTB - Develia
Odcinek bardzo potrzebny! Dla celów edukacyjnych i praktycznych.. Wprowadza ład i porządek w głowie u osób, którym ciężko się znaleźć na inwestycyjnym poletku
@Inwestomat Oczywiście że inwestuje mój portfel składa się z kilkudziesięciu spółek dywidendowych ale nie ograniczam się tylko do wąskiego regionu. Duża ilość zwiększa szansę na "perełkę"
AGNC to nieco trudny temat, konsekwentnie traci na wartości w długiej perspektywie... zmieniłbym na ABR. Altira jest w trudnej branży o ograniczonym rozwoju.
@Lotar_Kowal Traci na wartości przez stopy procentowe, natomiast sama dywidenda pokryła trzykrotnie wartość spółki. Na Altrie należy patrzeć globalnie rynek nikotyny może i trudny ale nadal silny.
Komentarz taktyczny Sam inwestuję w szerokie indeksy, ale z samej ciekawości lubię posłuchać jak się mają spółki z naszej giełdy 😉 PS. Odnośnie braku otoczenia, które inwestuje, to od 1.5 roku staram się przekonać swoje otoczenie. I do tej pory, udało mi się przekonać kilka osób chociaż do zakupu obligacji detalicznych, co uważam za swój duży sukces. Reszta nadal uparcie twierdzi, że ETFy to scam, że obligacje mi zabiorą, że liczą się tylko gotówka pod materacem, konta walutowe, worek złota, przedmioty kolekcjonerskie (???) itp, itd.
Dzięki za taktyczny komentarz. Jeszcze większe dzięki za próby przekonania znajomych i bliskich do inwestowania. Szkoda, że wierzą w finansowy zabobon, bo to się im nie opłaca.
@Inwestomat nie wiem czy to dobre miejsce, ale chciałem się pochwalić, że udało mi się przekonać 1 znajomego do założenia maklerskiego IKE oraz 'dania szansy' obligacjom detalicznym. Rok rozmów w końcu przyniósł skutek
@@tomaszgasior9027 Gratuluję. Niesamowite, że się udało (serio, ja często przez lata nie daję rady i w końcu stwierdzam, że nie warto, bo to ich pieniądze).
Dywidendowo zacząłem od tego roku. Około 20-25% przeznaczanych środków na inwestycje rocznie. Głównie dlatego że do tej pory inwestowałem w walutach obcych (nie mówie o polskich obligacjach skarbowych), a chciałbym jednak mieć jakąś ekspozycje na PLN. Drugi argument no to oczywiście dywidendy :) Na tą chwile 6 spółek: KRUK, ASSECO POLAND, KETY, XTB, MOBRUK, CITY HANDLOWY. Ale pewnie po nowym roku zasugeruję się kilkoma z twojej listy.
@Inwestomat Racja. Z tym że też wybierając spółki raczej kieruje się w kierunku takich arystokratów. Powiedzmy pewniki, które powinny rosnąć, i jednocześnie mieć przewidywalną polityke dywidendową :)
Elegancko, sluchawki na uszy i lecimy z psem na godzinny spacer. Ja zacząłem od wrzesnia: PZU, ORLEN, WITCHEN, HANDLOWY, KRUK, COGNOR. W planach: NEUCA, PCC ROKITA, AMBRA. I taki portfel zamykam w IKE i dokupuje przez najblizsze 10lat za 1000pln miesiecznie. Zastanawiam ile tego bedzie za 10lat.
@Inwestomat obie spółki w okresie złej koniunktury dowożą pomału do końca spore inwestycje w nowe moce produkcyjne, gdy koniunktura się poprawi mogą to być duzi wygrani. To co się działo w ich przypadku i z wynikami i na kursie w ostatnim czasie nie zachwyca mówiąc delikatnie, ale cierpi cała branża. Jest ryzyko, ale też uważam że jest potencjał
Bawie się w bycie inwestorem od roku. Podstawową miał być ETF FTSE, a obecnie przewagę procentową mają polskie spółki. 🫣 Jeśli w przyszłym roku powstanie BetaETF Rentier to jest duża szansa, że zainteresuję się tym peoduktem wzamian za pojedyńcze akcje spółek, bo uważam, że to może być bezpieczniejsze. Zapewne będzie to zajmowało mniej czasu.
@Inwestomat na TFI w ogóle nie patrzę. Szczerze to o tym nie pomyślałem, że tam coś takiego może w ogóle być. Zatem czekam na Rentiera i jakoś porównam koszty.
Co do IFIRMY, to ja widzę dwa duże zagrożenia. Pierwsze to KSeF. Już niedługo KSeF będzie obowiązkowy. IFIRMA polega głównie na mikroprzedsiębiorstwach, a w zasadzie głównie JDG. Skoro KSeF będzie obowiązkowy, a rządowy serwis będzie/jest darmowy, to jaką motywację będą mieć użytkownicy, żeby płacić IFIRMIE za to samo, co mają za darmo? Część użytkowników zostanie, bo mają np. stany magazynowe. Część zostanie ze względu na przyzwyczajenie. Ale masa użytkowników odpadnie i przyrost nowych zdecydowanie zmaleje. Drugie zagrożenie to potencjalne przeciwdziałanie stosowania umów B2B w miejsce UoP, które jest też forsowane przez UE. Efekt na bazę klientów byłby podobny, jak KSeF, może nawet mocniejszy.
Ja dopiero zaczynam przygodę z GPW i dywidendami. Robię to na miękko i kupuje spółki, które ktoś dobrze omówił ja YT. Bardziej fokusuje się ją ETF na cały świat.
A tak serio obyśmy natrafili na taką bessę i można by coś taniej kupić. Chociaż w czasach coraz mocniejszej mody na inwestowanie pasywne takie promocję będą coraz rzadsze .
Dzięki Mateusz za super robotę. Widać ogrom pracy, jaki w to włożyłeś. Nie mogę sobie nawet tego wyobrazić, bo ja nawet nie dałem rady jeszcze całego artykułu przeczytać i przeanalizować. Wielki szacun. Powiedz, czy jakaś dobra spółka dywidendowa to sensowny zakuo dla nastolatka, by trochę się oswoił z giełdą?
Bardzo mi miło! Myślę, że zakup kilku spółek dywidendowych dla nastolatka to dobry pomysł, bo spływające dywidendy mogą go zmotywować do inwestowania. Dorzucić do tego jakiś ETF wypłacający dywidendy np. co kwartał i mamy dobry fundament do nauki inwestowania.
Materiał się spodobał? Poza polubieniem, skomentowaniem, subskrybcją i podaniem dalej, pamiętaj też, by w osobnym komentarzu opisać też swój portfel dywidendowy (jeśli takowy prowadzisz) i sposób, w jaki wybierasz spółki. Z góry dzięki, bo rozpocznie to ciekawą dyskusję!
16:50 To, że spółki są bliżej swojego maksimum niż minimum to nie tylko oznacza, że są to dobre i stabilne spółki, to oznacza też że mamy obecnie trend wzrostowy i większość spółek jest bliżej swojego maksimum niż minimum.
Świetny materiał. Bardzo merytoryczny i profesjonalny. Dziękuję za Twoją pracę i pozdrawiam
Serdeczne dzięki za miłe słowa, Kuba!
Bardzo mi się podoba ten materiał. Merytorycznie i fachowo przygotowany
Szczególnie zainteresowały mnie spółki z Nc .
Dzięki
Bardzo dziękuję! Wszystkiego dobrego!
Dziękuję za materiał. Nie ukrywam że ten ranking jest jednym z głównych na jakie czekam obecnie jeżeli chodzi o Twoje materiały. Zdecydowanie jednak nie poprieram zasady aby każda spółka mogła występować tylko na jednej liscie. Uważam że brak tego ograniczenia daje lepszy obraz rynku oraz lepszy pogląd na spółki dywidendowe. No i pozwala uniknąć takich dylematów jakie wpomniałeś czyli np na której liście umieścić Kęty a na której Text
Bardzo mi miło. Szanuję Twoje zdanie odnośnie "wielolistowości", ale miało to negatywny efekt na rankingi sprzed roku, bo.... wszystkie portfele były do siebie zbyt podobne. Wróciłbym do tamtej reguły, gdybyśmy mieli na GPW przynajmniej 100 porządnych spółek dywidendowych (a nie mamy, więc naturalnie będzie "stłoczenie" tych samych firm w 2-3 rankingach).
Świetny i rzetelnie przygotowany materiał. Pozdrawiam.
Bardzo mi miło, dzięki!
Fajnie, zwróciłeś mi uwagę na 2-3 społki ktore wydają się ciekawe pod analize a były poza moim radarem. Dzięki!
Z ciekawości: jakie to spółki?
@Inwestomat eurosnack, nawet zwróciłem uwagę, że pojawily sie ich produkty w netto, cda, chyba u polskiego konsumenta przestawila sie zapadka ze za filmy z tej platformy mozna zaplacic, lokum
@@Andy-g4f Tak, mają produkty w netto :). Są na moim radarze od kilku lat. CDA niestety zawiesiło politykę dywidend, więc nie wiadomo, jak będzie z nimi dalej pod kątem moich rankingów.
LKD to lokalny deweloper o defensywnej wycenie (już od lat).
@Inwestomat CDA zawiesiło tą politykę z uwagi na zmiany legislacyjne i ich niewiadomy wpływ na wyniki, ale wyniki jak na razie dowieźli, więc jest ryzyko, ale rzeczywiście może to być okazja
Mam 20 lat i jestem studentem więc można sobie wyobrazić że kapitału dużego na razie nie mam, ale zainteresowałem się mocno w inwestowanie dywidendowe szczegolnie przez konto IKE. Staram sie dywersyfikowac sektorowo w taki sposob zeby wybierac moim zdaniem najlepsze spolki z danego sektora, a później dokupuje kiedy wydaje mi sie ze cena ktorejs ze spolek wydaje sie atrakcyjna. Na razie nie musialem specjalnie rebalansowac swojego portfela ze wzgledu na maly kapital ale bardzo podoba mi sie perspektywa kilku pokrewnych portfeli dywidendowych nastawionych na różne cele. Dzięki wielkie za Twoje materiały z których uczę sie bardzo duzo i na razie nie wszystko rozumiem ale dzieki temu ogromnie duzo nauki przede mną i masa tego swiata do poznania 😊. Pozdrawiam serdecznie
Bardzo miło mi słyszeć, że zainteresowałeś się inwestowaniem w tak młodym wieku. Gratuluję, bo zaczynasz szybciej ode mnie. Ja zacząłem w wieku 22 lat i też od spółek dywidendowych z GPW, z czego niektóre dalej mam w portfelu (!) :).
Powodzenia i pamiętaj o dywersyfikacji (geograficznej).
@@kwasota duży błąd
Super material to prawda co rok wyczekiwany😊
Dzięki, bardzo mi miło, Daniel!
Ale idealna długość odcinka 😮
No mam trochę obsesję na tym punkcie :D.
Treściom przez Ciebie tworzonym najbardziej ufam. Widać, że jesteś fascynatem analiz i robisz to z przyjemnością. Dzięki Tobie było mi łatwiej rozpocząć moją przygodę z rynkami finansowymi:)
Dzięki
Bardzo mi miło, choć z tym zaufaniem uważaj, bo w inwestowaniu warto mieć je tylko do samego siebie (w sensie przeprowadzania własnych analiz/weryfikowania internetowych twórców) :).
Dzięki :D czekam na ten ranking co roku :)
Bardzo mi miło! Dzięki!
Bardzo dziękuje za materiał.
Serdeczne dzięki!
Idealnie do śniadanka. Wybornie.
Mam nadzieję, że śniadanie smakowało, a materiał się spodobał.
Bardzo to lubię, dziękuję za dobrą robotę.
Bardzo mi miło, dziękuję!
Cześć Mateusz 😊 Nareszcie długo wyczekiwany materiał ❤
Cześć Adam, jak zwykle pierwszy. Miło mi, że materiał się przydał :).
@Inwestomat Cześć Mateusz. Uboczny efekt wstawania o 5 rano. Wtedy kawa i coś by się ciekawego posłuchało. Nie przypuszczałem że Ambra wypadnie z rankingów.
@@adamkomarnicki5632 Wypadła, ale była na 13 miejscu DA :). Mówiłem w materiale.
No ja też wstaję o 5 od wielu miesięcy. Gdy pisałem książkę to też o 4-5 wstawałem (inaczej bym jej nie napisał).
Jak zawsze top!
Dzięki, Wojtek!
Bity rok na to czekałem! :) Pora na domową analizę i porównanie z poprzednim rankingiem.
Dzięki, wielką robotę wykonujesz!
Bardzo mi miło, dzięki! Powodzenia we własnej analizie!
@Inwestomat zabraķło mi w arystokratach Ambry.
W liderach wzrostu LPP a w okazjach.... uwaga... Orlenu.
I mimo wszystko bardzo mi sie podobał czwarty, wspolny ranking spinający to wszystko do kupy :)
A tak muszę coś po swojemu bazgrać 😅
@@piotrszewczyk2072 Ambra była o 1 miejsce poza Arystokratami. Mówiłem o tym w materiale.
Orlen nie był daleko Okazji (faktycznie).
LPP też nie było daleko liderów wzrostu, więc "dobrze kobminujesz" :).
Wspólnego rankingu nie wykonuję, bo nie chcę "zbyt wielu tabelek", sorry :P.
Świetny materiał, dziękuję.
PS. Książka kupiona jest świetna i świetnie napisana
Cześć Paweł,
Serdecznie dziękuję za miłe słowa, zakup książki i pozytywną opinię niej. Bardzo mi miło!
Super! Dzięki bardzo, wykorzystam do IKE
Miło mi! Korzystaj do woli :).
Bardzo ciekawy materiał, część spółek mam, nad częścią dumam, a części w ogóle nie rozważam. Pewnie jak każdy.
Materiał przygotowany bardzo czytelnie, powtarzalne przedstawienie w sposób czytelny analizy spółek jest dużym plusem. Sam wpis na blogu również przeczytałem.
PS. Chętnie bym zobaczył taki materiał dot. spółek niedywidendowych.
Serdeczne dzięki! Pomyślę o materiale o spółkach niedywidendowych.
Mateusz, dziękuję za merytoryczny materiał 🤗
W kwestii inwestowania w spółki dywidendowe - I’m just beginner 😊 Wprawdzie zakupiłam trochę akcji xtb ale bez szaleństw. Inwestuję głównie w ETFy w ramach IKE i IKZE oraz w wiedzę.
Bardzo dziękuję Ci za Twoją pracę i za to, że dzielisz się wiedzą i doświadczeniem 🧡 Pozdrawiam serdecznie, Małgosia
Cześć, wielkie dzięki za miłe słowa i mam nadzieję, że rankingi Cię zainspirują do dalszych analiz.
Dzięki wielkie za materiał!
Nie ma sprawy :). Bardzo się cieszę, że się podobał!
Świetny materiał!
Bardzo dziękuję, Dawid!
Dobra robota
Dzięki!
Super odcinek. Przypomniało mi się, że w zeszłym roku też oglądałem, nawet odnalazłem własne notatki do tego odcinka :)
Bardzo dziękuję! Tym razem też robiłeś notatki?
Świetny materiał. Szukałem takich zestawień. Wielkie dzięki za Twój wysiłek i czas, który na to poświęciłeś 🙂
Bardzo mi miło i cieszę się, że materiał się przydał!
Jedziemy 🎉
I jak? Zajechaliście daleko? :D Pozdrawiam!
Mateusz
Co do Wittchen, pracując w DPD na rejonie w centrum miasta (2-4k mieszkań) to od początku września może z 10 walizek było także szału nie ma. Raczej nie jest to żaden wyznacznik ale w ramach ciekawostki.
Może to żaden wyznacznik, ale jeśli wiesz, ile było w ostatnich latach, to pewnie możesz coś w ten sposób ocenić ;).
O mój ulubiony typ materiałów, czyli rankingi. Szanuję.
PS. Żarcik z muszkieterami i ich dywidendami przedni :)
Super, bardzo mi miło.
No musiałem coś o tarczyńskich muszkieterach powiedzieć :D. Mocny marketing mają.
Dzięki za materiał, bardzo pomocny w wyborze spółek pod dywidendę... Interesuje mnie w jaki sposób określasz prognozę dywidendy na przyszły rok?
Serdecznie dziękuję.
Sposób określenia jest automatyczny (i banalny) - biorę zysk z Q4 zeszłego roku oraz Q1,Q2,Q3 tego roku i sumę przemnażam przez średnią stopę wypłaty dywidendy z ostatnich 3 lat.
Dzięki za szczegółową analizę i kilka zdań o każdej spółce z rankingu, bo nie ukrywam, że jesteś jednym z głównych źródeł informacji, według których podejmuję swoje decyzje zakupowe (na własne ryzyko, oczywiście).
W tym roku pierwszy raz zainwestowałam dywidendowo, w ramach eksperymentu, ograniczając się do 7 spółek (tu bez zaskoczeń: ASE, ABS, PZU, iFirma, XTB, Wittchen, Kęty). Kryteria decyzyjne to 1) słuchanie analiz takich jak ta, 2) chęć choćby małej dywersyfikacji branżowej, 3) wykluczenie pewnych branż, w które nie chcę wchodzić, a na końcu także 4) argument "na czuja" ;) W 2025 na pewno zainwestuję choćby częściowo w polskie akcje dywidendowe w ramach IKE/IKZE, ale poza tym będę się trzymać etf-ów, mimo że ta rosnąca bańka w USA (i mająca odbicie w światowych etf-ach) mnie raczej odstrasza niż zachęca. No ale nic to, inwestując długofalowo inwestuje się też na górce, a nigdy nie wiadomo, kiedy ona się skończy.
Aaa, no i zapomniałam dodać, że zainteresowałeś mnie dziś Rainbow Tours (mimo że poniżej rankingu), bo skoro z nimi jeżdżę, to mogłabym i coś w nich zainwestować... ;)
Dołączam do tych, którzy pisali, że chętnie obejrzeliby też Twoje analizy nieograniczające się do spółek dywidendowych!
Dzięki za miłe słowa i cieszę się, że jestem dla Ciebie jednym ze źródeł informacji.
Fakt, że Rainbow stało się modne, ale było trochę poza rankingami.
I dzięki za głos na materiał o spółkach niedywidendowych. Przemyślę to!
U mnie również asseco bs numer 1. Do tego kruk, mirbud, kety, neuca, auto partner i kiedyś dojdzie handlowy ale to po cięciach stóp. Zależało mi na dosyć prostym i stabilnym portfelu z dywersyfikacją na różne sektory. Mam długi horyzont czasowy więc nie zniechęcają mnie niskie stopy dywidendy niektórych spółek. Po za tym Polskie akcje to około 70% docelowej wagi portfela, reszta to etf na rynki rozwinięte.
Dlaczego handlowy będziesz dobierał po cięciu stóp procentowych? Przewidujesz wtedy spadek cen akcji tego banku?
@ No po cięciach stóp spadną i zyski i dywidendy. Pewnie spadnie też kurs. Dopiero po cięciach będę mógł sobie małymi pakietami kupować. Teraz uważam że jest to mało opłacalne. Chyba że ktoś spekuluje i liczy na kilka procent w jakimś mniejszym czasie
Fajny portfel, bo masz niewiele spółek.
Ale masz mocny home bias. U mnie jest znacznie więcej zagranicy niż Polski.
@Inwestomat Mam problem z tym, że spółki z GPW dają mi jakieś emocje i mam fun z tego. Natomiast etf jest po prostu nudny.. ( nie chce się bawić w pojedyncze zagraniczne spółki z względu na rozliczenie podatków )
Neuce polecam obserwować, trwają rozmowy na temat mocniejszego regulowania rynku jeśli chodzi o leki bez recepty
Dzięki za ranking i podzielenie się nim. Świetna robota.
Wielkie dzięki, Tomek! Pozdrawiam serdecznie!
Hej Mateusz,, zawsze słuchając Cię i czytając Twoją książkę zastanawiam się i nie daje mi to spokoju, dlatego pytanie osobiste (bez urazy) czy zastanawiales sie kiedys czy jestes w spektrum? :D Po lekturze "inwestowania dla kazdego" doszedlem do wniosku ze wyciąłbym z 30% tresci i wtedy rzeczywiscie byloby "dla kazdego" i o wiele lżej byłoby ją przyjąć na klatę. Alternatywny tytuł przy obecnym wydaniu "inwestowanie dla ambitnych" albo "inwestowanie dla każdego: suplement dla studentów ekonomii". Twoja wiedza i publicystyka mnie zachwyca, ale i zarazem okrutnie momentami przytłacza. Nie mogę przez Ciebie czasem spać bo czytam co napisałeś x3 razy - te wyliczenia, tabelki, szerokie wnioski no przytłaczający kosmos - ostatnio wzialem twoja ksiazke do poczytania w kawiarnii przy kawce i po 20 stronnicowej sesji mialem popalone styki no i ponownie chęć, żeby zadać ci pytanie z początku komentarza. Inwestuje aktywnie od 7 lat.
Cześć Miłosz,
Nie ma sensu się zastanawiać, bo nic nie wskazuje na to, że jestem w spektrum autyzmu. W sensie "życiowo" nie mam żadnych typowych "objawów", więc chyba nie jestem.
Co ciekawe, wiele osób mówi, że książka jest bardzo zrozumiała i prosto się czyta :P, więc to relatywna kwestia.
@Inwestomat Cześć Mateusz! Nie spodziewałem się odpowiedzi, a tu proszę. Bardzo mi miło. Możliwe, że jestem trudnym przypadkiem. Artysta-programista ;P Dla porównania z finansową fortecą subiektywnie jest ciężej. Marcin pisał wprost jak "do kumpla" u Ciebie sie czuje jak na laborkach z matmy :D to jest plus, bo wyczerpujesz temat jak najlepszy wykładowca akademicki, ale po 20 minutach przy gorszym biometrze bufor momentalnie zapchany. Pozdrowienia i wszystkiego dobrego w nowym roku.
Bardzo dziękuję za ten materiał, sporo wiedzy merytorycznej i konkretnych przykładów, tak trzymać
Serdeczne dzięki za miłe słowa! Będę go wydawał co roku :).
Dzięki za bardzo merytoryczny ranking. U mnie na ten moment mam GPW, XTB, Asseco Business, Kruk i PZU. Planuję jeszcze Kęty, Ferro, Dom Development, Mo-Bruk i może jeszcze jakieś z 2-3 spółki. Wszystko na IKE, zakres czasowy 25-30lat więc może coś z tego będzie. Pozdrowienia.
Serdeczne dzięki, Rafał!
Myślę, że coś z tego może być, choć niektórych z tych spółek bym nie kupował (ze względu na marne szanse na wzrost). Z drugiej strony jest duża szansa, że taka GPW będzie za 25-30 lat dalej istnieć, więc jeśli chcesz zachowawczo to ok.
@Inwestomat PZU traktuję jako dywidendową dojną krowę, które jeszcze z tych spółek masz na myśli?
@@rafal91bb Jeszcze GPW (tak zupełnie szczerze). Widzę, co robi zarząd i jak inwestorzy Polscy skupiają się na zagranicy (do czego sam się zresztą dokładam) i naprawdę wątpię w to, że GPW warto mieć w portfelu.
Wydaje mi sie, ze Orlen po wycenie akcji ponizej 50 zl jest całkiem fajną opcją dywidendową. Po pierwsze ma rozpisaną strategię do 2030 roku z podanymi bazowymi dywidendami, jest szansa że będzie ona w jakimś roku nawet wieksza niż bazowa. Po drugie, historycznie kurs nisko więc jest szansa na jakiś wzrost. Pozdrawiam autora kanału, fajna robota 🙂
Cześć Artur,
Serdeczne dzięki. Może i ma spisaną strategię, ale to było za mało, by znaleźć się w dowolnym z 3 rankingów. Nie był jednak na samym dole listy :).
to może czas na ranking spółek wzrostowych na GPW bez mocno ograniczającego filtra dywidendowego? 😉
No właśnie kusi mnie, by to zrobić!
Oczy mi zabłysnęły. Materiałów o zagranicznych ETFach mamy już na kanale mnóstwo, ale czegoś takiego nie. Także Mateusz czuj się zachęcony :D
@@MrMoroes Ok, zapisane.
XTB, PZU, KRUK, TEXT, KETY, XTB już miałem, zastanawiałem się nad ASB i DOM i ranking mi pomógł w podjęciu decyzji :) Może jeszcze Autopartner, ale to w styczniu, na razie dość zakupów i trzeba do IKZE coś dorzucić by podatek zbić :D
Miło mi, że ranking pomaga!
Nie zrozumiałem kwestii z „reinwestuje dywidendy uwzględniając podatk belki czyli tak jakbym inwestował na opodatkowanym koncie”. Te dywidendy, które dostałeś po prostu zainwestowałeś w akcje spowrotem, ale jak to się ma do podatku.
Tak, że jak ja otrzymuję dywidendy, to uwzględniam 19% podatek Belki od nich, więc reinwestuję tylko 81% dywidend. Indeks uwzględnia 100% dywidend (ma jakby przewagę).
Dziękuję pięknie za Twoja pracę doceniam.Mam pytanie w jakim obecnie cyklu koniunkturalnym uważasz że jesteśmy?dziękuję wszystkiego dobrego pozdrawiam
A jakie mam do wyboru? Inwestowanie zgodnie z cyklem koniunkturalnym ma to do siebie, że (jak widać po ostatnich latach) niespecjalnie działa. Nie neguję istnienia cyklu długu, ale wskaż mi 1 eksperta, który inwestuje zgodnie z cyklami i pobija dzięki temu rynek :P.
Super materiał. Jak zawsze sporo wiedzy. Dzięki Mateuszu za pracę.
Dzięki, miło mi!
Trochę mnie zaskoczyło, że w żadnym z trzech rankingów nie zmieściło się Ferro. Faktycznie nie załapali się do pierwszej piętnastki w żadnej z trzech kategorii?
Niestety nie zmieściło się, ale nie było bardzo daleko.
All in w Orlen pytanie czy caly czas beda placic dywidende ?
Odważnie. Nie odważyłbym się tyle załadować w SSP, a zwłaszcza Orlen. Już PZU jest pewniejsze.
P.S. w sumie to nie odważyłbym się mieć 100% kapitału w żadnej pojedynczej spółce.
@@tjan4151 Inwestowanie dużej części portfela w spółkę skarbu państwa jest lekko mówiąc nierozsądne. Ale ładowanie w takową całości to już samobójstwo. Zwłaszcza w Orlen, który obecnie leży i kwiczy do tego stopnia, że boją się publikować sprawozdania finansowe, a walne zgromadzenie to jakiś żart z inwestorów.
@@pablosames narazie caly czas jestem na plusie bo kupowane bylo po 50zl
@@tjan4151 inwestowanie dywidendowe to maraton. A zresztą... Twoje pieniądze rób co chcesz.
Ja mam portfel dywidendowy składający się tylko z PZU i Orlenu i nie narzekam.
Witam. Mój portfel dywidendowy zacząłem budowac we wrzesniu, na tą chwilę mam 5 spółek: Kruk, Mo-bruk, PZU, XTB, Elektrotim. Docelowo chce ich miec okolo 10-12, planuję w najblizszym czasie kupic: Budimex, Kęty, Handlowy, Digital Network, DomDev, Ferro, któraś spółka z grupy Asseco i może Text :)
Cześć,
Czyli dopiero zaczynasz. Myślę, że dobry cel (max 12 spółek), bo kiedyś miałem 30+ firm w portfelu i bardzo trudno się tym zarządzało.
@Inwestomat ooo cenna uwaga bo wlasnie mialem zwiekszac ilosc. ja praktycznie tez zaczynam. dzieki
@@andrzejpuszynski8392 Pamiętam, jak redukowałem tę liczbę (chyba 42 spółki) do 15-20 i po tej redukcji znacznie łatwiej mi się monitorowało portfel. Kolejno zredukowałem do około 12 spółek i od lat nie mam większej liczby w portfelu.
@Inwestomat tak z ciekawości to ile z tych 12 spółek jest z GPW a ile z zagranicy? Duży procent portfela stanowią u Ciebie spółki? Czy raczej masz je z sentymentu?
@@poi5on86 Coraz mniejszy procent portfela stanowią u mnie spółki. Zacytuję ostatni wpis portfelowy (z czerwca '24):
"W moim portfelu znajdują się obecnie akcje 12 spółek (50% polskich, 50% zagranicznych), jednostki 2 ETF-ów akcyjnych i 1 ETF obligacyjny oraz kilka samodzielnie kupionych na Catalyst emisji polskiego długu skarbowego"
Docelowo chciałbym posiadać:
- przynajmniej 60% instrumentów nominowanych w walutach obcych (albo prościej: instrumentów zagranicznych, bo nie chodzi tylko o walutę notowań),
- przynajmniej 50% części akcyjnej w ETF-ach,
- akcje najwyżej 15 spółek i obligacje najwyżej 5 emitentów (a reszta „załatwiona” przez ETF i to maksymalnie kilka).
komentuje wpis i podaje go dalej
Dziękuję serdecznie za wsparcie!
Dzieki za opracowanie, rewelacyjne wyniki! Na przyszlość bede musial omijac, bo *€& strzeli moją strategię szerokiego rynku acc. patrzac jak Tobie wchodzą portfele dywidendowe GPW ;)
Serdeczne dzięki! Nie omijaj, ale też nie daj się skusić wynikami, bo są chwiejne + prowadzenie takiego portfela nie jest łatwe.
Korzystam z IKE więc dobre polskie spółki dywidendowe to super pomysł. Czekam na spadki i do boju.
PS: zna ktoś na XTB instrument pozwalający przechować bezpiecznie środki w USD ze stopą zwrotu ok. 5%?
Dzięki za miłe słowa. Co do USD ze stopą zwrotu 5% to zapomnij o tym, ale masz ETF-y na obligacje krótkoterminowe USA, które dają zwrot zgodny z krótkoterminowymi stopami procentowymi w USA.
Jak zwykle super film . ;)
Dziękuję. Bardzo mi miło!
Materiał jak zawsze doskonały. Śledzę od początku serii i zawsze czekam na te analizę. Mój portfel dywidendowy (który tworzyłem też przy pomocy Twoich analiz) jest coraz mniejszy. Życie pokazało, że wygodniej (i póki co zyskowniej) inwestować mi w ograniczoną ilość ETFów, głównie na rynki zagraniczne, aniżeli starać się wyszukiwać/rozdrabniać na pojedyncze spółki. Nie mam wiele czasu na śledzenie bieżących raportów i potem przegapiam takie zjazdy jak np na TXT albo wyprzedaję Synektik uznając, że wzrost jest już zbyt absurdalny. Może po prostu nadal nie rozumiem rynku. Dzięki za Twoją robotę!
Bardzo mi miło i cieszę się, że ograniczasz udział spółek dywidendowych na rzecz ETF-ów, jeśli nie masz czasu na analizy.
Co do sprzedaży Synektik: no cóż, ja sprzedałem kiedyś ASBIS za około 5 PLN (po wzroście o 100%) :D.
Wszystko pięknie ładnie tylko jaki sens ma tak naprawdę inwestowanie dywidendowe ? :) Według mnie nie ma żadnego już lepiej grać pod spółki buybackowe. Jeśli takowe na GPW są bo Buyback(skup akcji własnych) tak naprawdę działa lepiej w długim terminie niż dywidenda ;). Już abstrachuje od tego jaki sens jest budowanie portfela pod dywidendy jeśli ten portfel nie ma powiedzmy 1.5 czy 2 milionów PLN gdzie te dywidendy mogą Ci faktycznie dać możliwość życia z dochodu pasywnego. Przy niższych kwotach Ci to nie da nawet tego. A osobiście uważam że lepsze są spółki które zostawiają zyski w spółce i się np agresywnie rozwijają i wykorzystują te środki na rozwój niż klepią co rok dywidendę 6% a kurs idzie bokiem bo rozwój jest żaden ;) Ale to moja perespektywa każdy może mieć własną. Pozdrawiam
Zawsze łatwiej wytrzymać spadki w momencie gdy coś generuje cashflow dla Ciebie mimo spadków 😊
Niektórzy nie zrozumieją Twojego podejścia, tak działa świat. Aspekt psychologiczny jest bardzo znaczący w inwestowaniu, jeżeli komuś pomaga to wytrwać w dokładaniu gotówki do portfela to dlaczego nie.
Nie każdemu zależy na chorobliwym pomnażaniu majątku, czytaj: patrzeniu przez 30 czy 40 lat jak TYLKO na kontach maklerskich cyferki sie zmieniają, a nie realnie w portfelu. Może ktoś nie będzie chciał mieć po 60 na koncie kilku czy kilkunastu milionów, bo wie że tego nie "przeje" i wtedy magia procenta składanego średnio go interesuje.
Rozumiem, że widziałeś wyniki moich rankingów? :D
Oczywiście to żart. Wyniki są w dużej mierze przypadkiem (jak to przy stockpickingu). A tak serio, to ten sposób może pobijać rynek, a może go nie pobijać. Podatkowo to nieefektywne, bo gubimy 19% od każdej dywidendy (chyba że na IKE/IKZE), ale niektórym pomaga to mentalnie (zwłaszcza, gdy na rynkach są spadki).
@Inwestomat Ba, przy założeniu kolegi to firma nie wykazuje zysków, ponieważ generuje wysokie koszty związane z ekspansja i nie płaci lub płaci niższy podatek dochodowy, więc dodatkowo oszczędzamy jakieś kilka procent :D
Z drugiej strony mam z tyłu głowy zawsze taką myśl, jaka rzeczywiście wartość rynkowa ma spółka, która nie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Ktoś zaraz powie, że tyle ile inni za nią zapłacą, wtedy mógłbym porównać je do obrazu, który możesz zakupić na aukcji, ba ma on taki plus, że przynajmniej jest namacalny w porównaniu do cyfrowych akcji...
Podsumowując i upraszczajac , kupując spółki dywidendowe kupuje sie aktywo, które zarabia na właściciela, zaś kupując taką co nie dzieli się zyskiem kupuje się aktywo, które może jakiś inny ktoś kupi drożej, bo podobają się jemy np rosnące przychody.
Pytanie może proste ale dla mnie nie jasne. Chcę wykorzystać limit ike + nadwyżki na zwykłym koncie. Część akcji to zwykle spółki a inne dywidendowe, to lepiej dywidendowe na IKE ile mogę a reszta na zwykłym koncie maklerskim czy odwrotnie?
Jesli chcę inwestować długoterminowo, tzn 20-40 lat to warto skupiać się na dywidendach czy raczej nie?
Tak naprawdę nie ma to wielkiego znaczenia, choć lokując dywidendowe (polskie) na IKE masz bieżącą korzyść (nie będzie pobierany podatek Belki od dywidend - 19%).
Ważny jest jednak całkowity zwrot jaki przez lata osiągniesz na obydwu kontach, ale ten jest nieprzewidywalny.
Długoterminowo czy krótkoterminowo na dywidendowych spółkach skup się tylko, jeśli masz czas na ich wybieranie i analizę.
@Inwestomat w sytuacji jeśli moja wiedza jest dosyć mała, bezpieczniej będzie w tak długiej perspektywie kupić ETFy takie jak S&P500 / MSCI world czy NASDAQ 100. Chcę w tym roku wykorzystać limity na dwóch kontach IKE i widzę że Polski rynek jest niedowartościowany więc chciałem zrobić tak że na koncie żony w mBank kupić za całość S&P 500 a na moim XTB tylko polski rynek. Czy jest to nierozsądne z moją niewielką wiedzą?
@@AUBTC Z tym "niedowartościowanym polskim rynkiem" to bym trochę uważał, bo na rynku akcji to nie jest tak proste, że jak coś jest tanie, to nie może być
a) jeszcze tańsze
b) tak samo tanie przez kolejne 20 lat
Pozdrawiam :)
Mateusz
Mega odcinek, dziękuje za twoją pracę
Dzięki, bardzo mi miło :)
Przyjemne zestawienie, u mnie złoty strzał dywidendowy to było zbieranie xtb od 2020 po 17-25pln ;) minus na gpw taki, ze zasadniczo to prawie wszystko roczne wypłaty i to skumulowane w q2/3, pojedyncze asbisy płacą zaliczkę (czyli półrocznie). Także gpw uzupełniam jankesami (głównie reity), żeby regularnie coś wpłwało ;)
Dziękuję serdecznie. Też mam XTB "z tamtych czasów" :).
Hej, czy udostepniasz gdzies arkusz w ktorym masz taką analize dokladniejsza tych spólek tak jak w filmie czyli np. wykresik, dane historyczne, wskazniki. Widzialem arkusz do spolek dywidendowych, ale nie ma tam tych wszystkich informacji dokladniejszych o konkretnej spolce
Nie udostępniam tego arkusza, bo łamałbym licencję darmowego źródła danych.
Czym innych jest udostępnienie grafiki z liczbami, a czym innym całego zbioru danych.
@ rozumiem, a mógłbym wtedy spytać z jakich źródeł danych korzystasz, bo jeśli dobrze rozumiem udostępnianie arkusza nie jest legalne, ale pewnie odtworzenie na własny użytek samemu to co innego?Chciałbym coś podobnego odtworzyć, w sumie jeśli szukasz tematu na odcinki to myślę że to byłby super pomysł na odcinek z takimi tipami jak tworzyć swój własny porządny arkusz, o czym pamiętać, jakieś darmowe źródła z aktualnymi informacjami.
@@jandomozych6457 Biznesradar. Oczywiście możesz używać ich danych, po prostu mi niewolno/nieetyczne byłoby udostępnianie 1:1 danych z Biznesradar.
A gdzie jest spółka Votum w rankingu spółek dywidendowych?
Jest poza rankingiem.
@Inwestomat A powinna być w rankingu w pierwszej trójce.
@@mateuszkowalski9229 Według jakich kryteriów? Moje rankingi robione są algorytmicznie, a nie uznaniowo, więc - nie - według moich kryteriów nie powinna.
szukam spółek dywidendowych nie na rok, a na dekady bo to ma być mój prywatny fundusz emerytalny... moje doświadczeni są różne, ale wychodzi częśto na to, że spółka zaczyna fajnie zarabiać , fajnie płacić i potem boom - albo dump przychodów (PCR, ETL) albo dump branży (ACG - instalacje gazowe do aut, w tych czasach :P), albo rząd coś nawywyija (PKN) albo przymusowe ściągnięcie z giełdy (Synthos, Energa). Skupiłbym się na USA, ale tam ci arystkokracie płaća ze 2,5% brutto w porywach. Tak więc pytanie do komentujących (albo do autora, jak będzie miał chęci i ambicje) - dajcie mi 5 spółek takich co ich branże będą isnieć i one będą płącić dywidendy za 2, 5, 10, 20, 50 lat. Jak MacDOnlds, Coca Cola, Proctor and Gamble, Microsoft - tylko że poproszę o polskie. Zmiana portfela dywidendowego co roku jest po prostu bez sensu - choćby przez tą odcinkę dywidendy... :p
W Polsce nie szukałbym takich spółek z prostego powodu - zbyt niedojrzała gospodarka/rynek.
Może rozejrzałbym się w USA, Japonii, ew. Niemczech/UK.
Co do zmiany portfela dywidendowego co roku, to oczywiście prywatnie tego nie robię, ale skoro rankingi się zmieniają, to w portfelach rankingowych dokonuję zmian.
Powtórzę: Idealne na poniedziałek rano do obejrzenia w robocie :D
Bardzo mi miło i liczę na to, że Twój pracodawca się o tym nie dowie (albo z Tobą ogląda i mu to nie przeszkadza).
Gdyby to nie zajmowałoby dużo czasu, to bym zainwestował w takie spółki, a tak to poszukam sobie jakiś ETF. Pozdrawiam. 😊
No i to jest dobre podejście! To faktycznie zajmuje bardzo dużo czasu, więc nie polecam ludziom zabieganym.
@Inwestomat Do zabieganych to ja raczej się nie zaliczam, ale jest tyle innych ciekawych rzeczy wartych poświęcenia czasu... 🙂↕️
Nie mam ani ochoty, a przede wszystkim umiejętności aby analizować pojedyncze spółki. Wolę szeroki rynek, ale posłuchać tego rankingu było i miło i pożytecznie. Mam wybite z głowy głupie pomysły na długi czas.
Rozumiem Twoje podejście i szanuję je. Właściwie większość moich materiałów promuje właśnie takie podejście.
Jako rodzic 8 miesięcznego syna wiem co to jest 😁 W sumie dosyć podobne spółki mam w portfelu plus Wittchen po spadku dużym zakupiłem, elektrotim przed wzrostami i przy 40.50 PZU :) Pozdrawiam!
Czyli rozumiemy się doskonale :). Pozdrawiam Cię i całą rodzinę!
Na końcu materiału mówisz, że skupiasz się na najlepszych spółkach dywidendowych a nie perspektywicznych. Myślę, że nikt by się nie obraził jakbyś zrobił ranking spółek najbardziej perspektywicznych🙂
Cześć,
Masz na myśli najlepsze spółki wzrostowe z GPW? W sensie, że zignorować kryterium dywidendy?
Dziecko do najlepsza dywidenda jaka może przyjść 😊 dziękuję za poświęcony czas!
Oczywiście, że dziecko to wielka radość, inwestycja. Nawet jeśli dywidend nie wypłaci, to jest to świetny czas.
Dziecko to super dywidenda co miesiąc masz 800 plus i to jeszcze nic nie inwestując!!
😮
@@miguelgomes4999 I wcale nie generuje znacznie wyższych od 800 zł/miesiąc. kosztów, nie? ;-)
A gdzie AMB ?? Tak słabo z nimi??
Chyba od 2008 wypłaca dywidendy
Tak jak powiedział, na 13 miejscu w arystokracji;)
@@511987 o umknęło mi 😉
@@nammachine9 do usług :)
Nieco poza rankingiem arystokratów. Źle nie jest.
Wow ale robota . Jestem pełen uznania . Zostanę jednak przy budowaniu pasywnego portfela 80 proc etf cały świat i 20 % obligacje Rod . Jeszcze raz dzięki za materiał
Bardzo dziękuję i szanuję decyzję. Bez dużych nakładów czasu takie inwestowanie dywidendowe nie ma sensu.
Materiał do kawki jak znalazł 😊 Odpowiadając na Twoje pytanie, to ja inwestuje tylko na naszym rynku, czyli GPW, mamy tyle dobrze prosperujących firm, że nie widzę potrzeby inwestować gdzieś poza Polską. Ogólnie uważam, i to jest moje zdanie, że większość z tych co inwestują gdzieś za granicami głównie w USA, czy w UK chcą być bardziej otwarci i czuć się profesjonalni. Niestety według mnie tak nie jest. Większość tych ludzi tak inwestuje, bo posłuchało jakiegoś Patrika, czy Karolka z youtuba, którzy mówią ciagle o zagranicy, bo w tle świeci sponsor, broker, który tego by chciał. W Polsce mam większe pole do manewru w selekcji i zaznajomieniu się z firmą, za granicą tego nie mam, nawet posiadając najlepsze programy do analizy. Natomiast ci co inwestuje w ETFy to już chcą mieć cały koszyk akcji co jest zrozumiałe, bo wiedzą że ciężko analizować firmę, która jest za ocenem. To jest tylko moje zdanie, każdy ma swoje. Jeżeli ktoś napiszę że w USA można osiągnąć wysokie stopy zwrotu, to od razu wam napiszę że Indie miały wyższe, więc inwestując w USA na stopy zwrotu to nie jest argument. To że firmy są stabilniejsze, to radziłbym poczytać naprawdę co się dzieje w USA, to zobaczycie co tam się dzieje. Wiem, że wszyscy zwracają uwagę tam, ale nie zawsze tak było. Zobaczcie indeks SP500 od 2000r do 2012r. Tak poza tym to bardzo lubię twoje materiały. Są wyjątkowe. Nie przerwyasz w tle jakimiś sponsorami, naprawdę duży szacunek za przekazywanie wiedzy i dzielenie się nimi.
Cieszę się, że materiał pasował do kawki i dzięki za podzielenie się swoją strategią.
Też myślę, że ludzie się za bardzo wzorują na różnych guru z UA-cam i za mało analizują to samodzielnie.
Co do Indii - no trafny komentarz. Zawzsze będzie jakiś zwycięzca i nie zawsze jest to USA.
A co do sponsorów to sam się umiem zasponsorować, więc nie muszę żadnych współprac podpisywać. Sam nie lubię takich neonów z tyłu, więc nie robię tego moim słuchaczom/widzom :).
@Inwestomat dlatego będziesz na topie wśród nas, oglądających i słuchających.
Nie rozumiem idei inwestowania w polskie spółki. Znacznie bardziej racjonalnym pomysłem jest globalny ETF lub ETF na SP500. Tam nie ma ryzyka, że pewnego dnia się obudzimy ze stratą -80% z powodu np. rosyjskich rakiet. A zarobić w innych miejscach można dodatkowo więcej niż na GPW. Tak więc po co, na co? Tu chodzi o wspieranie polskiego rynku kapitałowego na siłę?
Albo chińskiej rakiety , nie takie rzeczy świat widział
@@Piotr-fo6tk Chińska rakieta może spowodować straty w USA, natomiast reszta świata spadnie wtedy jeszcze bardziej. Także jeśli inwestować w akcje, to i tak USA wydaje być się najbardziej rozsądnym kierunkiem.
Na początku materiału pokazuje wyniki i na razie źle nie jest. Z punktu widzenia ryzyka się zgadzam, dlatego u mnie PL to mniej niż 30% portfela.
W sumie jeśli polecą tu ruskie rakiety, to spadki na giełdzie będą moim najmniejszym problemem
@@paskudztwoludowe6188 Nie kupuję tego argumentu. Poza bezpieczeństwem fizycznym, ja nie dostrzegam innych poważniejszych problemów w takiej sytuacji poza stratą finansową właśnie.
Oprócz polskich spółek dywidendowych, mam ekspozycję na USA - Reit-y oraz z UK - BAT. W każdym miesiącu coś wpadnie i będzie reinwestowane. Dzięki za odcinek.
No i myślę, że mądrze robisz, że masz też spółki zagraniczne.
Cieszę się, że odcinek się spodobał.
@Inwestomat gratuluję książki. Oczywiście zakupiona.
@@aleksanderhofman4668 Serdeczne dzięki!
Gdzie słynny orlen? Aż tak źle?
Orlen dalej wykorzystywany w grze politycznej.
No jest mocno poza rankingami. Na blogu w komentarzach chyba wstawiłem tabelkę i wykres.
Dywidendowych spółek raczej unikam, a jak już mam to raczej na koncie IKE i tylko polskie, żeby się to spinało podatkowo.
Nie bardzo widzę sens wykorzystywania małego limitu z IKE na spółki NYSE, żeby płacić 15% podatku w stanach.
Co do kryterium 'must have' dla spółki, to musi ona mieć w miarę dużą płynność, stąd unikam wszelkich new connectów.
Moim zdaniem lepiej zarobić kilka razy po kilka złotych niż szukać perełki wśród małych przedsiębiorstw, kolejnego unicorna.
Przecież możesz unikać podwójnego opodatkowania, jeśli złożysz odpowiedni papier.
@@4e34e545e345w3 USA ma gdzieś nasze IKE i tam musisz zapłacić to co się należy ich skarbówce czyli 15%.
@@4e34e545e345w3 15% od spółek z USA i tak zapłacisz, Na IKE oszczędzasz jedynie te brakujące 4%.
Sporo osób unika spółek dywidendowych. Ironia jest taka, że to na nich mam historycznie najlepsze wyniki (zwykle tych, które startowały na NC i przeszły później na GPW).
Mieliście w swoim inwestycyjnym życiu problemy z płynnością sprzedawanych akcji bądź ETF-ów? Jeśli tak, to jak duże? Czy również z góry unikacie aktywów o niskiej płynności?
Witam 🙋♂️, dopiero zaczynam z inwestowaniem. Swój portfel prowadzę od niespełna miesiąca, znajdują się w nim akcje spółki:
- XTB
- KĘTY
- City Bank Handlowy
- Oponeo
- Develia
- Cognor
- PZU
- Orlen
- Wittchen
- Kruk
- Asbis
- Asseco SEE
- Auto partner
- Ambra
Docelowo celuję w około 20 spółek (według modelu ryzyka), inwestuję tylko i wyłącznie dywidendowo, no i za cel obrałem sobie F.I.R.E. Do emerytury ustawowo zostało mi ponad 45 lat także czasu, a czasu. Pozdrawiam 😃.
Wow, wcześnie zacząłeś (w wieku 20 lat). Robiłem coś podobnego od początku i żałuję tylko, że nie inwestowałem też za granicą od początku (ale 13 lat temu ETF-y zagraniczne były niedostępne w Polsce).
gratuluję startu w tak młodym wieku!
wcześniej zaczynam, dlatego napisałem ponad. Zaczynam według daty ustawowej, 18 lat. Dywersyfikację na ETF zamierzam dopiero po osiągnięciu 20 spółek :). Dziękuje bardzo serdecznie.
@hollol7507 Ano tak, napisałeś ponad 45 lat, a nie 45 lat :). Policzyłem 65-45. To tym bardziej gratuluję, bo w Twoim wieku nie inwestowałem jeszcze.
jak wyliczyłeś że akurat 1h równo wyjdzie? haha, gratki
Przypadek :>
Hej Mati. Wpłaciłem dziś blikiem 100zl na XTB, po czym wolne środki do dyspozycji na koncie to nie było 100zl tylko 99,25zl. Dziwne co? Wiesz może czemu tak się stało?
@@art2win998 może miałeś saldo -0.75
A pytałeś już supportu XTB? Na pewno nie pobierają opłat za wpłatę blikiem.
@hollol7507 a jest taka możliwość? Jak mógłbym mieć saldo na minusie? 🤔
@Inwestomat próbowałem zadzwonić do opiekuna z XTB niestety nie odebrał
@@art2win998 jeżeli kupowałeś coś wcześniej na koncie, i rozjechał się spread przy kupnie transakcji to minimalnie mogłeś być na minusie
mam:
-XTB
-Asseco See
- Kruk
- DomDev
- PalyWay
- PKO BP
- Mirbud
-Mobruk
- Text
- Kęty
Myślę nad zakupem:
-Synectic
- Cyber Folx
Kolejny krok to przerzucenie wszystkich spółek dywidendowych do IKE
Bardzo typowa lista. Z ciekawości: czemu PKO BP, a nie inny bank?
tzw lokalny patriotyzm, korzystam z usług tego banku i jestem zadowolony. Jak wchodzę do oddziału to tak czuję się trochę jakby był po części mój.
Podobnie mam z Dino😁 i kilkoma innymi spółkami.
Ja odpuszczam inwestowanie typowo dywidendowe ale chętnie obejrzałem. Fajnie byłoby gdyby na początku w porównaniach wyników pojawiły się również indeksy typu swig80, mwig40. Ciekawie byłoby też wiedzieć czy dane spółki znajdują się w tych indeksach.
Oczywiście mogę dodać do porównania sWIG80 i mWIG40, ale w MyFund nie mogłem ich znaleźć w wersjach TR, więc zaciągnąłbym dane ze stooq. Na szczęście też nie wygrały z tymi portfelami :).
Dzięki za obejrzenie mimo że nie interesuje Cię ten typ inwestowania!
Git
Majonez :)
CyberFolks - to mój pewniak na najbliższe lata, za ~130zł dobieram bez strachu :D.
PS. Mercator oraz Unimot też bym teraz dobierał, ale mam już tego za dużo.
Jaka jest Wasza opinia?
Ja "pewniaków" nie mam, ale rozumiem wiarę w tę spółkę (super, że rozpycha się w innych krajach).
Mercator? Z jakiego powodu? Jestem ciekaw akurat tej decyzji.
@Inwestomat Cła na Chiny, wzrost ceny akcji konkurencji, powrót koniunktury, zakup akcji przez zarząd, rezerwy finansowe, dywersyfikacja i 150 mln na nieruchomości... Ogólnie spółka obrzydzona, obecna wartość akcji raczej nie odzwierciedla rzeczywistej. Ale racja - pewników nie ma. 🙂
@@nickjuzzajety Dokładnie - obrzydzona :D. Dobrze to nazwałeś. Dzięki za wypisanie powodów, przeanalizuję ją sobie.
U mnie Mercator jest skreślony z powodu, że nie potrafił wykorzystać nadmiarowych zysków za 2020 i jeszcze próbowano je wyprowadzić ze spółki z pominięciem drobnicy. Nie zamierzam tykać tego rodzaju januszerki bez względu na to, jakich złotych gór nie obieca
Mam poltfel (głównie) dywidendowy na IKZE - wybieram co jakiś czas stabilne firmy w trendzie wzrostowym, najlepiej bez dużego udziału SP, z dobrą historią dywidend, najlepiej o rosnącej wartości. To zostawia dość wąski rynek w Polsce, planuję coś dobierać z UK ale tam rynek jest... ciężki. Mam sporo z rodzimych "arystokratów". Z mniej znanych lubię bardzo Mobruk i Sonel.
Przetrzymałem Covida, ale obiecuję sobie na przyszłość że będę agresywniej wychodził ze spółek które wyjdą z trendu. Patrzę chciwym okiem na zagraniczne spółki tytoniowe i REITy ale się nadal waham.
Cześć,
Dzięki za komentarz. Nie dziwię się, że unikasz SP w akcjonariacie.
Sonel się załapał do rankingu, ale Mo-BRUK był trochę poza.
z rynku w UK polecam dywidendowo RIO & sthy (pimco)
@@Lotar_Kowal 2 popularne spółki.
Taktyczny komentarz pasywnego nudziarza z Edo10 i msci acwi.
Dzięki, może kiedyś się skuszę, ale wtedy ostrożność podpowie - no dosyp sobie do etfa, będzie pewniej👍
Dziękuję i pozdrawiam pasywnego nudziarza, który prawdopodobnie i tak pobije w końcu takie portfele :)
O ile dobrze kojarzę to CDA zawiesiło politykę dywidendową ze względu na nowe regulacje prawne wymuszające potencjalnie wysokie opłaty. Nie wiem czy coś się zmieniło w ostatnim czasie ale jeśli nie to dywidenda jest co najmniej niepewna. Miłego :)
To prawda, dzięki za info. Zmieniłem we wpisie!
Właśnie tak było, przy czym jak na razie wyniki dowożą dobre
Jak portfel dywidendowy to spółki amerykańskie, dojrzały rynek i płynny, tam spółek arystokratycznych nie brakuje.
Jak moja doba rozszerzy się na 36 godzin, to zrobię też ranking amerykańskich spółek dywidendowych :).
U mnie po czyszczeniu i przeniesieniu dużej części kapitału na giełdę US bez dywidendy to zostało od najwyższej pozycji:
- Rainbow
- Kruk
- PZU
- Elektrotim
- XTB
- Develia
Konkretna, krótka lista spółek.
Świetny materiał. Dziękuję bardzo👏👍
Dziękuję, Waldemar!
Odcinek bardzo potrzebny! Dla celów edukacyjnych i praktycznych.. Wprowadza ład i porządek w głowie u osób, którym ciężko się znaleźć na inwestycyjnym poletku
Też tak uważam, więc bardzo dziękuję za docenienie materiału!
Moje top 3 akcji dywidendowych - AGNC, Hafnia, Altria. Pozdrawiam
Altria pojawiła się lata temu w mojej serii o REIT-ach.
Rozumiem, że na GPW nie inwestujesz?
@Inwestomat Oczywiście że inwestuje mój portfel składa się z kilkudziesięciu spółek dywidendowych ale nie ograniczam się tylko do wąskiego regionu. Duża ilość zwiększa szansę na "perełkę"
AGNC to nieco trudny temat, konsekwentnie traci na wartości w długiej perspektywie... zmieniłbym na ABR. Altira jest w trudnej branży o ograniczonym rozwoju.
@Lotar_Kowal Traci na wartości przez stopy procentowe, natomiast sama dywidenda pokryła trzykrotnie wartość spółki. Na Altrie należy patrzeć globalnie rynek nikotyny może i trudny ale nadal silny.
Komentarz taktyczny
Sam inwestuję w szerokie indeksy, ale z samej ciekawości lubię posłuchać jak się mają spółki z naszej giełdy 😉
PS. Odnośnie braku otoczenia, które inwestuje, to od 1.5 roku staram się przekonać swoje otoczenie. I do tej pory, udało mi się przekonać kilka osób chociaż do zakupu obligacji detalicznych, co uważam za swój duży sukces. Reszta nadal uparcie twierdzi, że ETFy to scam, że obligacje mi zabiorą, że liczą się tylko gotówka pod materacem, konta walutowe, worek złota, przedmioty kolekcjonerskie (???) itp, itd.
Dzięki za taktyczny komentarz. Jeszcze większe dzięki za próby przekonania znajomych i bliskich do inwestowania.
Szkoda, że wierzą w finansowy zabobon, bo to się im nie opłaca.
@Inwestomat nie wiem czy to dobre miejsce, ale chciałem się pochwalić, że udało mi się przekonać 1 znajomego do założenia maklerskiego IKE oraz 'dania szansy' obligacjom detalicznym. Rok rozmów w końcu przyniósł skutek
@@tomaszgasior9027 Gratuluję. Niesamowite, że się udało (serio, ja często przez lata nie daję rady i w końcu stwierdzam, że nie warto, bo to ich pieniądze).
Dywidendowo zacząłem od tego roku. Około 20-25% przeznaczanych środków na inwestycje rocznie. Głównie dlatego że do tej pory inwestowałem w walutach obcych (nie mówie o polskich obligacjach skarbowych), a chciałbym jednak mieć jakąś ekspozycje na PLN. Drugi argument no to oczywiście dywidendy :)
Na tą chwile 6 spółek: KRUK, ASSECO POLAND, KETY, XTB, MOBRUK, CITY HANDLOWY. Ale pewnie po nowym roku zasugeruję się kilkoma z twojej listy.
Dzięki za komentarz. Ile chcesz mieć maksymalnie spółek w portfelu? Do 10?
@Inwestomat do 10
@@korges2590 I dobrze. Nie przekraczaj tego, bo zarządzanie nawet 20 spółkami robi się bardzo trudne.
@Inwestomat Racja. Z tym że też wybierając spółki raczej kieruje się w kierunku takich arystokratów. Powiedzmy pewniki, które powinny rosnąć, i jednocześnie mieć przewidywalną polityke dywidendową :)
Elegancko, sluchawki na uszy i lecimy z psem na godzinny spacer.
Ja zacząłem od wrzesnia: PZU, ORLEN, WITCHEN, HANDLOWY, KRUK, COGNOR.
W planach: NEUCA, PCC ROKITA, AMBRA. I taki portfel zamykam w IKE i dokupuje przez najblizsze 10lat za 1000pln miesiecznie. Zastanawiam ile tego bedzie za 10lat.
Bardzo dziękuję za komentarz.
Z ciekawości: COGNOR i ROKITA: co Cię do nich przekonało?
@Inwestomat COGNOR duży potencjał wzrostu z napływem pieniędzy z KPO i ewentualnie jakis kontrakt zbrojeniowy
@@ukasznedza2005 Ok, dzięki za odpowiedź.
@Inwestomat PCC to jeszcze nie wiem, przymierzam się. Współpracujemy z tą firmą wiec znamy potencjał - pozostawimy sobie pod analizę na 2025
@Inwestomat obie spółki w okresie złej koniunktury dowożą pomału do końca spore inwestycje w nowe moce produkcyjne, gdy koniunktura się poprawi mogą to być duzi wygrani. To co się działo w ich przypadku i z wynikami i na kursie w ostatnim czasie nie zachwyca mówiąc delikatnie, ale cierpi cała branża. Jest ryzyko, ale też uważam że jest potencjał
Bawie się w bycie inwestorem od roku. Podstawową miał być ETF FTSE, a obecnie przewagę procentową mają polskie spółki. 🫣 Jeśli w przyszłym roku powstanie BetaETF Rentier to jest duża szansa, że zainteresuję się tym peoduktem wzamian za pojedyńcze akcje spółek, bo uważam, że to może być bezpieczniejsze. Zapewne będzie to zajmowało mniej czasu.
Bezpieczniejsze? Może (bo większa dywersyfikacja). Fajnie jeśli wprowadzą ten produkt z niskimi opłatami, bo 1,5% będzie przypominać TFI.
@Inwestomat na TFI w ogóle nie patrzę. Szczerze to o tym nie pomyślałem, że tam coś takiego może w ogóle być. Zatem czekam na Rentiera i jakoś porównam koszty.
@@kubashq Oczywiście mają takie fundusze, ale zwykle koszty są za wysokie wobec wyników.
Czekam na spadek jeszcze na Introl mam i nie żałuję ale najlepiej ją poniżej 8.5 zł dobrać
Czasem spadek będzie, a czasem nie :).
Co do IFIRMY, to ja widzę dwa duże zagrożenia.
Pierwsze to KSeF. Już niedługo KSeF będzie obowiązkowy. IFIRMA polega głównie na mikroprzedsiębiorstwach, a w zasadzie głównie JDG. Skoro KSeF będzie obowiązkowy, a rządowy serwis będzie/jest darmowy, to jaką motywację będą mieć użytkownicy, żeby płacić IFIRMIE za to samo, co mają za darmo? Część użytkowników zostanie, bo mają np. stany magazynowe. Część zostanie ze względu na przyzwyczajenie. Ale masa użytkowników odpadnie i przyrost nowych zdecydowanie zmaleje.
Drugie zagrożenie to potencjalne przeciwdziałanie stosowania umów B2B w miejsce UoP, które jest też forsowane przez UE. Efekt na bazę klientów byłby podobny, jak KSeF, może nawet mocniejszy.
Zgadzam się z obydwoma zagrożeniami, ale na razie to drugie jest bardzo odległe.
@Inwestomat stosowne prawo na poziomie UE zostało już chyba uchwalone? Teraz kraje mają kilka lat na implementację w prawie krajowym
Mateusz zawsze możesz zrobić ranking spółek bez patrzenia na dywidendę. Moje top 15 na najbliższe 5lat😉
Myślałem nawet o tym, by zrobić ranking społek... niedywidendowych :D.
Mój portfel pl dywidendowych jest częścią szerszego portfela, w tej chwili mam 8 spółek ale docelowo chciałbym do 12
Myślę, że to dobra liczba. Więcej bym nie dodawał, bo ciężko prowadzić taki portfel.
Ja dopiero zaczynam przygodę z GPW i dywidendami. Robię to na miękko i kupuje spółki, które ktoś dobrze omówił ja YT. Bardziej fokusuje się ją ETF na cały świat.
I dobrze robisz, bo selekcja spółek nie jest dla początkujących i dla tych, którzy nie mają na to dużo czasu.
Kiedy Panowie nastąpi bessa , około 20 -35 %.
@@alberteinstein8909 16 marca, nie mów nikomu ;)
Myślę, że nikt tego nie wie.
Myślę też, że nie warto o to pytać w internecie. :D
@Inwestomat Pytanie było rzucone w kategorii żartu , w necie wszyscy są ekspertami a szczególnie ostatnio samozwańczy guru - youtubery
@@alberteinstein8909 Uff :). Pozdrawiam serdecznie!
A tak serio obyśmy natrafili na taką bessę i można by coś taniej kupić. Chociaż w czasach coraz mocniejszej mody na inwestowanie pasywne takie promocję będą coraz rzadsze .
Dzięki Mateusz za super robotę. Widać ogrom pracy, jaki w to włożyłeś. Nie mogę sobie nawet tego wyobrazić, bo ja nawet nie dałem rady jeszcze całego artykułu przeczytać i przeanalizować. Wielki szacun. Powiedz, czy jakaś dobra spółka dywidendowa to sensowny zakuo dla nastolatka, by trochę się oswoił z giełdą?
Bardzo mi miło!
Myślę, że zakup kilku spółek dywidendowych dla nastolatka to dobry pomysł, bo spływające dywidendy mogą go zmotywować do inwestowania. Dorzucić do tego jakiś ETF wypłacający dywidendy np. co kwartał i mamy dobry fundament do nauki inwestowania.
Święta przyszły wcześniej w tym roku!
Albo Mikołaj się spóźnił (6 grudnia za nami) :(
Pomysł na odcinek- analiza spółek z tamtego roku, co się sprawdziło, a co nie
Na początku tego odcinka mam podsumowanie wyników a pod klipem jest link do portfeli :).
Serio syf z gpw?