Poziom Zero Budynku !!! - Jak Go Ustalić ??? / Budowa Domu - Fundamenty (Część 4/47)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 сер 2019
  • Nasz drugi Kanał: www.youtube.com/@BudowaDomuJe...
    Moja strona www: www.BudowaDomuJednorodzinnego.pl/
    Zdejmujemy sznurek z bocznej krawędzi i rozciągamy go na frontowej ścianie.
    Od narożnika odmierzamy wymiar z projektu. U nas jest to 5,50. W tym miejscu znajduje się lico wewnętrznej ściany. Ściana będzie miała 25 cm, co zaznaczamy kolejnym prętem.
    Od drugiego narożnika odmierzamy grubość ściany czyli 25 cm. Pomiędzy nimi powinno być teraz 4,25, czyli tak jak mamy w projekcie.
    U nas wszystko się zgadza, dlatego robimy to samo po drugiej stronie wykopu. Najpierw rozciągamy sznurek pomocniczy.
    Teraz możemy wyznaczyć ścianę po drugiej stronie. Robimy to tak samo jak wcześniej.
    Po wyznaczeniu wewnętrznej ściany, sprawdzamy jeszcze przekątne prostokąta. Powinny być takie same.
    U nas jest różnica jednego centymetra, ale nie przejmujemy się tym. Ostatecznej korekty będziemy dokonywać na ławach drutowych, które właśnie teraz będziemy wykonywać.
    Do tego celu będzie nam potrzebny niwelator.
    Jeśli nigdy nie miałeś styczności z niwelatorem, to właśnie teraz pokażę Ci jak on wygląda oraz jak za jego pomocą przenosić poziomy.
    Niwelator, z którego my korzystamy jest z firmy Nivel System, a jego dokładne oznaczenie to N24x. Taki niwelator kosztuje około 750 zł i w zestawie posiada statyw oraz łatę.
    Cały zestaw wygląda tak.
    Oczywiście poziomy na budowie, zawsze możemy przenieść za pomocą poziomicy wodnej i również jest to dobre rozwiązanie, a w dodatku o wiele tańsze. Niwelator jednak ułatwia to zadanie i potrafi zaoszczędzić dużo czasu.
    Będziemy teraz wyznaczać poziom zero naszej budowy i na tym przykładzie zobaczysz jak go używać.
    Aby wszystko było zrozumiałe, poziom zero nowego budynku będzie taki sam jak istniejącego domu. Przejdźmy, zatem do jego przeniesienia.
    Na początku przygotowujemy drewnianą łatę, na której będziemy zaznaczać ten poziom. Jeden koniec zaostrzamy, aby można było ją wbić w ziemię. Tak przygotowaną łatę wbijamy przy skraju wykopu.
    Następnie rozkładamy statyw niwelatora. Jego nogi posiadają szpice, które należy wbić w ziemię. W ten sposób będziemy mieli pewność, że się nie przesunie.
    Niwelator kładziemy na głowicy statywu i przykręcamy od dołu odpowiednią śrubą. Nie dokręcamy jej do końca, ponieważ najpierw musimy ustawić niwelator w poziomie.
    Do tego celu służy poziomica pierścieniowa, która znajduje się po boku. Aby nie trzeba było patrzeć na nią od góry, zamontowane jest tutaj lusterko ułatwiające poziomowanie. Patrząc w lusterko ustawiamy pęcherzyk powietrza dokładnie na środku pierścienia.
    Na tym ujęciu możesz zobaczyć jak to wygląda.
    Po wstępnym wypoziomowaniu dokręcamy śrubę na dole.
    Drugi etap poziomowania polega na tym, aby poziom był zachowany na całej osi obrotu. Dlatego obracamy niwelator w inną stronę i kontrolujemy oczko. Teraz precyzyjnie ustawiamy je za pomocą trzech nóżek, wyposażonych w regulację.
    Niwelator obracamy w trzech kierunkach i dokładnie poziomujemy. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ od niego zależy, czy poziom zostanie przeniesiony prawidłowo.
    Teraz przystępujemy do rozłożenia łaty. Maksymalnie naszą łatę można rozsunąć na długość 5 m, co widać na tym ujęciu.
    Mając wszystko przygotowane, stawiamy łatę w miejscu, którego poziom chcemy przenieść. U nas chcemy przenieść poziom zero istniejącego budynku, dlatego łatę stawiamy na schodach frontowych. Podkładamy dwucentymetrowa deskę, ponieważ posadzka w domu jest właśnie o tyle wyżej.
    Mając ustawioną łatę, celujemy w nią niwelatorem. Wstępnie robimy to szczerbinką znajdującą się na górze obudowy.
    Po wycelowaniu w łatę patrzymy przez lunetę. Ostrość ustawiamy dużym pokrętłem po prawej. Mniejszym pokrętłem natomiast przesuwamy precyzyjnie niwelator w prawo lub w lewo. Tak, aby celownik znalazł się dokładnie na łacie.
    Zobacz jak to wygląda od środka.
    Mamy tutaj celownik, który wskazuje wymiar 99 cm i 6 mm. Odczytany wymiar zapamiętujemy.
    Teraz przenosimy łatę do wykopu. Przykładamy ją do wbitego w ziemie palika, i celujemy w nią niwelatorem. Dokładnie tak samo jak poprzednio. Ustawiamy ostrość i odczytujemy wymiar na łacie.
    W ten sposób przenieśliśmy poziom zero do wykopu. W tym miejscu możemy umieścić wkręt, który posłuży nam jako reper. Na nim będziemy stawiać łatę niwelacyjną i w przyszłości wykonywać ławy drutowe. Na razie poziom zero potrzebny jest nam do odmierzenia głębokości wykopu.
    Dla przykładu pokażemy naszą kartkę, gdzie mamy rozrysowany fundament. Wysokość schodów będzie miała 30 cm, podmurówka 56 cm, ława fundamentowa 35, i chudziak 9. Łącznie daje to 130 cm i na tę głębokość musimy wykonać wykop.
    U nas od poziomu zero do gruntu jest 124 cm, więc musimy pogłębić go jeszcze o 6 cm. Ściągamy ziemię łopatą wyznaczając dokładny poziom.
    Teraz wszystko się zgadza.
    #budowadomu #fundamenty #niwelator

КОМЕНТАРІ • 15

  • @nikolagrey5033
    @nikolagrey5033 3 роки тому +1

    Fajne porady.Zawsze aktualne. Dzięki za filmiki.
    Wiosną zaczynam.

    • @eFilar
      @eFilar  2 роки тому

      Cieszy że mogliśmy pomóc:) pozdrawiam

    • @sshots4816
      @sshots4816 Рік тому

      Skończyłaś już ?

  • @yessaint5681
    @yessaint5681 2 роки тому

    Kurcze, szukam wszędzie tego od paru tygodni.

  • @biczpanski6963
    @biczpanski6963 3 роки тому +4

    Komentarze na tym kanale, wołają o pomstę do nieba. Same orły.

  • @tracktrend9722
    @tracktrend9722 4 роки тому +2

    Juz myslalem ze tan kanal zostal zapomniany pozdro ja Od poczodku jestem :)

  • @lolarola7631
    @lolarola7631 3 роки тому

    wydaje mi sie ,iż niezbędne kroki w budownictwie dla amatora sa wyjaśniane w sposób zrozumiały - przynajmniej dla mnie.

    • @eFilar
      @eFilar  2 роки тому

      Dziękuję! pozdrawiam

  • @sebastianr5229
    @sebastianr5229 4 роки тому +2

    Ten poziom zero w połączeniu z głębokością stref przemarzania to chyba pomyłka?

    • @eFilar
      @eFilar  4 роки тому

      Budynek będzie obsypywany dookoła ziemią z wykopu, więc fundament będzie 80 cm w gruncie.

    • @jozeft7283
      @jozeft7283 4 роки тому +3

      Jak to, przecież 56+35+9=100 to chyba pasuje, spód chudziaka jest na równo ze strefą przemarzania gruntu, czy coś źle myślę? No chyba że przemarzanie gruntu ma inną strefę to OK. Proszę o odpowiedź bo żywo mnie interesuje ten temat. Pozdrawiam

    • @Heekk
      @Heekk 2 роки тому

      @@jozeft7283 w PL strefa jest od 0.8 do 1,4 Domy podpiwniczone stawia się zawsze poniżej głębokości przemarzania gruntu. Na przeważającym obszarze Polski jest to głębokość 1 metra, a w najzimniejszych rejonach 1,5 metra. Zasada ta chroni budynek przed uszkodzeniami spowodowanymi wysadzinami mrozowymi.
      Głębokość przemarzania gruntu decyduje o poziomie posadowienia niepodpiwnicznego domu. W gruncie wysadzionym fundamenty muszą się oprzeć w podłożu poniżej strefy przemarzania. Grunty wysadzinowe to wszystkie piaski, które zawierają więcej niż 10% drobnych cząsteczek (mniejsze niż 0,02mm.).

  • @krzysieeek6134
    @krzysieeek6134 4 роки тому +3

    Kto od KikiSwiat?😂

  • @vtomasz
    @vtomasz 4 роки тому +3

    Poradnik lekko nie dopracowany. Widać, że miara nie jest prosto, więc nie może być żądany wymiar... Myślę, że więcej zaszkodzi autor tym poradnikiem niż pomoże przyszłemu wykonawcy.