🚩 Nie obrabiam zdjęć! - Fotografia jest Fajna

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 бер 2024
  • Nie musisz obrabiać zdjęć w programie graficznym - wystarczy wykorzystać potencjał swojego aparatu. Zapraszam - Paweł Horąży - Fotografia jest Fajna.
    Używałem:
    - aparat - www.ceneo.pl/53077299#crid=42...
    - obiektyw - www.ceneo.pl/30296129#crid=42...
    - statyw lekki - www.ceneo.pl/137837845#crid=6...
    - statyw duży - www.ceneo.pl/28646106#crid=62...
    - głowica do dużego - www.ceneo.pl/15522639#crid=62...
    - mikrofony radiowe - www.ceneo.pl/120786560#crid=6...
    - mikrofon kierunkowy - www.ceneo.pl/144158168#crid=6...
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    Możesz zostać Patronem kanału:
    ➡️ patronite.pl/Fotografia-jest-...
    lub postawić mi wirtualną kawę:
    ➡️ buycoffee.to/phorazy
    albo kupić jakiś gadżet związany z Kanałem:
    ➡️ fotografiajestfajna.cupsell.pl
    lub wesprzeć tworzenie filmów bezpośrednio:
    ➡️ paypal.me/PHorazy
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    🎞Kanał o fotografii analogowej - Fotografia Analogowa
    ➡️ / analogi
    #NaukaFotogafii, #Fotografia, #FotografiaJestFajna
    Produkcja, zdjęcia i realizacja: Paweł Horąży, Dorota Milerowicz
    Muzyka: John Bartmann - johnbartmann.com/
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 97

  • @Mrkrzyh
    @Mrkrzyh 4 місяці тому +9

    jeśli chodzi o fotografię analogową to obróbka zdjęć jest częścią procesu..... wywoływanie, potem naświetlanie odbitki w ciemni - tu wpływaliśmy na kontrast, jasność ziarnistość, do tego wybór papieru .... słowem obróbka była i jest - teraz oczywiście jeden obrabia zdjęcia cyfrowe bardziej, drugi tylko suwaczkiem poprawia kontrast czy jasność, pewnie każdy kadruje - jestem zwolennikiem minimalnej ingerencji a widzę że ludzie lubią przesadę - barwy przejaskrawione, pododawane jakieś zamglenia nienaturalne itd. lepiej za mało niż za dużo

  • @bartlomiejbondyra
    @bartlomiejbondyra 4 місяці тому +7

    ja też nie! Robię RAW + JPG, ale staram się tak robić zdjęcia żeby nie tracić czasu na ich obrówkę. Super kanał. Miło się słucha.

  • @Lancan11
    @Lancan11 Місяць тому

    Dziękuję że Pan powiedział to o jpg. Od zawsze delikatnie je koryguję w programach graficznych i nie dostrzegam negatywnych skutków. Uwielbiamy demonizować jpg, tymczasem ten format też jest "dla ludzi". Nie zawsze i wszystko musi się koniecznie robić w rawach.

  • @slawoimir4658
    @slawoimir4658 4 місяці тому +4

    Miło się oglądało. Ja też obrabiam zdjęcia, ale w minimalnym stopniu. Zacząłem robić zdjęcia na diapozytywach , aby sprawdzić siebie, czy moja wiedza i umiejętości są wystarczalne , aby zdjęcie już po wywołaniu w labie wyglądało dobrze. Jak na razie udaje sie:)
    Wracając do tematu obróbki i jedynie , to co mi się bardzo nie podoba, to że ambasadorzy różnych marek aparatów. Prezentują Oni aparat danej firmy i to co powstaje z aparatu, tylko oni obrabiają te zdjęcia. Zamiast pokazać możliwości aparatu i swój kunszt, to pokazują zdjęcie już obrobione w programie graficznym.
    Pozdrawiam serdecznie

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  4 місяці тому

      Zdjęcia o których wspominasz to często obrabiają edytorzy których umiejętności obróbki zdjęć są ogromne 😀

    • @slawoimir4658
      @slawoimir4658 4 місяці тому

      @@FotografiajestFajna czasami też mam takie wrażenie.
      PS. sorry za literówki w pierwszym komentarzu.

  • @maryan4221
    @maryan4221 4 місяці тому +2

    Panie Pawle, ujmę to z mojego punktu widzenia i zapewne w kontrze do kilku tutejszych opinii. Otóż fotografując w RAW-ach nie mogę nie obrabiać zdjęć. Przecież już samo wywoływanie RAW-ów to klasyczna obróbka z zastosowanie wielu narzędzi zawartych w programach takich jak Lightroom, Capture One czy RawTherapee (mój ulubiony) lub Darktable - czy innych. Już choćby balans bieli trzeba ustawić samemu, a to przecież obróbka, bo obraz surowy balansu nie zawiera. A ponadto tonalność czy ostrość.
    Natomiast gdy fotografuję w JPG-ach, zawsze mam do większości z nich jakieś uwagi, mimo ustawienia na ekstra wysoką jakość w aparacie. A to tonalność nieco nie taka, a to balans bieli kapkę szwankuje. Bowiem ani ustawienia automatyczne, ani specjalizowane - nigdy, wobec zmienności warunków oświetlenia, nie dają końcowo idealnych efektów. Tak bowiem nieprecyzyjnie działają matryce (dużo gorsze niż nasze oczy), jak również i do pewnego stopnia oprogramowanie samego aparatu.
    I bez względu na to, czy mamy RAW, czy JPG - wskazane bywają korekty obiektywów, a także i korekty geometrii.
    Jedna połowa misterium tworzenia odbywa się w plenerze, a druga w komputerze w domu. Przy dużym ekranie komputera (ale dobrego) wychodzą od razu wszystkie drobne odstępstwa od plenerowej kolorystyki i tonalności, którą zapamiętały moje oczy. Bo przy ocenie obrazu decyduje wrażliwość naszego oka. Jeśli ktoś jej nie ma, to zdjęcia z aparatu będą mu się wydawać w porządku, więc będzie uważać korekty za niepotrzebne. To tyle.
    Dziękuję za Pana pogadanki o fotografowaniu. Polecam je mojemu wnukowi, bo opowiada Pan klarownie i dowcipnie. Pozdrawiam!

  • @piotrszopa3356
    @piotrszopa3356 4 місяці тому

    Super film, zacznę się bawić tymi ustawieniami 😃

  • @ZIMNY1972
    @ZIMNY1972 4 місяці тому

    Pozdrawiam

  • @jans7387
    @jans7387 4 місяці тому

    Bardzo ciekawy temat. Powziąłem sobie (jeszcze przed obejżeniem filmu) robić od razu gotowe zdjęcia w JPG bez konieczności ich późniejszej obróbki. Chociaż by dla tego, że męczy mnie siedzenie godzinami przed komputerem i poprawianie zdjęć. Rzeczywiście bardzo ważne jest żeby dobrze znać swój Aparat. Chwilowo trochę błądzę w moim Fujifilm X-T30II, bo oprócz klasycznych ustawień ma też symulacje rożnych filmów kliszowych, nadające specyficzne efekty - odwzorowanie kolorów, miękkość itd. Technicznie ustawienie tego nie jest problemem, ale żeby dopasować to do danej sytuacji, brak mi punktu odniesienia. Tak czy inaczej pracuję dalej nad tym wyzwaniem.

  • @daro0352
    @daro0352 4 місяці тому +1

    Współczesne aparaty cyfrowe są już tak dobre że można robić zdjęcia tylko w JPG a wszelkie zabawy z RAW można już sobie darować. Wystarczy tylko przed zrobieniem zdjęcia dobrze ustawić balans bieli, ekspozycję z odpowiednią korektą, ustawić przysłonę a ISO i czas naświetlania mogą być i na auto. A smartfonem to już w ogóle nie ma sensu się bawić w RAW. W takim lesie często trzeba dawać korektę ekspozycji na jakieś -0.67 do -1.33 EV bo światłomierz oszukuje i rozjaśnia, co dobrze widać na obrazie z kamery nagrywającej ten film a z automatycznym balansem bieli też często może być problem.

  • @zemekf1
    @zemekf1 Місяць тому

    Fotografuję w RAW+JPG, na RAW idę jeden przypadek na sto)))))
    Drukuję od M4/3 do 50x70cm, nie ma problemu)))))
    Jeśli chodzi o ustawienia aparatu, trzy sekundy przed zrobieniem zdjęcia oszczędzają dziesięć minut przy komputerze

  • @maczek70pl
    @maczek70pl 4 місяці тому

    W aparacie można także ustawić korektę ekspozycji , w bezlusterkowcach canona można sobie włączyć trójbarwny histogram RGB zamiast tylko szarego i dzięki temu uniknąć przepalenia jakiegoś koloru .

    • @ShwarcArnold
      @ShwarcArnold 4 місяці тому

      A wiesz że to bzdury są gdy fotografujesz w RAW? By balans bieli RGB pokazywał prawdę trzeba w aparacie ustawić tzw UniWB czyli spec balans bieli mnożący kolor niebieski i czerwony przez wartość 1. Ttlko wtedy histogram RGB pokaże popraene naświetlenie i tylko ze spec płaskim profilem koloru

  • @kamilwisniewski4786
    @kamilwisniewski4786 4 місяці тому

    warto się zainteresować światłem i cieniem w fotografii i jedno i drugie robi fotografię ( światło i brak światła )

  • @siekierkaKam
    @siekierkaKam 4 місяці тому +2

    Ciekawy koncept ale dla mnie piekno fotografii i mozliwosci dzisiejszych matryc to tylko obrobka rawow. Szeczoglnie w chlodne dni nie ma nic lepszego jak kawka , dobra muzyka i obrobka zdjęć

  • @kobylkowy_mafioso
    @kobylkowy_mafioso 4 місяці тому

    W jakim programie montuje Pan filmy na yt?

  • @paweosinski4259
    @paweosinski4259 4 місяці тому

    Ustawienia korekcji w aparacie, to jest pomyłka, zwracam uwagę, że producenci co chwilę upgradeują swoje firmowe edytory dostępne za darmo lub nie, w internecie, tak samo upgrade podlega profil aparatu do lightrooma, a SW w puszce jest często niezmienne jeżeli miało błedy i niedoróbki to je ma na zawsze.- to znaczy UI pewnie w niektórych aparatach da się zmienić, ale system i silnik obróbki jest ten sam.

    • @ShwarcArnold
      @ShwarcArnold 4 місяці тому

      Ustawilem wartości na Auto w swoich Nikonach podczas wywoływania, 3 rzeczy tam są, chyba kontrast, nasycenie i jasność. Działa całkiem ok, czesto lepiej niż jakieś ustawienia stałe

  • @barbarawol-gajewska5915
    @barbarawol-gajewska5915 4 місяці тому

    Dla mnie pierwsze zdjęcie jest najładniejsze. Marek

  • @maciekd.8556
    @maciekd.8556 4 місяці тому

    Nie tylko smartfon to komputer - aparat CYFROWY, to też komputer! WSZYSTKIE pokazane obrazki i tak powstały na skutek OBROBIENIA danych z sensora przez procesor - jakie więc znaczenie ma to, czy zrobił to Intel w laptopie, czy DIGIC w Canonie...? Różnica jest tylko taka, że laptop będzie miał więcej suwaczków i trochę większy ekranik. 😀
    0:57 - z tą fotografią B&W to trochę taka legenda... W fotografii kolorowej dla wszystkich materiałów obowiązywały standardowe procesy C-41 / E-6, nie pozostawiające miejsca na żadną "interpretację" - dlatego możliwe były tylko dwa stany: albo wywołanie "wyszło" w 100% po myśli producenta, albo zniszczyliśmy materiał. W fotografii B&W ta mityczna możliwość "zrobienia DUŻO ze zdjęciami" wynikała z rozmaitości dostępnych wywoływaczy, ale i tak w 99% sprowadzała się jedynie do doboru kombinacji konkretnego materiału fotograficznego i chemii - bo na ich skład i właściwości też nie mieliśmy żadnego wpływu.

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  4 місяці тому

      Obrobienie/edycja zdjęcia to nie odtworzenie jak najwierniej tego co było - to możliwość wpłynięcia na odtwarzany obraz poprzez strefowe zmiany ekspozycji czy ostrości, w kolorowej dodatkowo poprzez zmianę barwy. Edycja to wolność interpretacji obrazu.

    • @maciekd.8556
      @maciekd.8556 4 місяці тому

      @@FotografiajestFajna Ale procesor w aparacie dokładnie to robi! Przecież na filmie widzimy TO SAMO zdjęcie w pięciu wersjach kolorystycznych - i konia z rzędem temu, kto powie jak było "naprawdę"... 🙄

  • @kamilwisniewski4786
    @kamilwisniewski4786 4 місяці тому

    umówmy się aparat robi tam jakieś JPG - aaale to nie jest to samo co RAW i jakiś program (pomijam telefony komórkowe)

  • @grzegorzg69
    @grzegorzg69 4 місяці тому +5

    Psa nie niosłem pies sam szedł 😂.Uwielbiam Pańskie poczucie humoru. Świetny materiał zresztą jak zawsze.Pozdrawiam

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  4 місяці тому

      Psa nie niosłem ale musiałem mieć dziesięć par oczu by patrzeć gdzie poleciał. Pozdrawiam 😀

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  4 місяці тому +1

      @@piotrm4565Znajomy który przez całe życie był fotoreporterem, jak słyszał RAW to go aż trzęsło - tylko JPG, żadna redakcja nie przyjmie rawów.

  • @kamilwisniewski4786
    @kamilwisniewski4786 4 місяці тому

    jednym zdaniem FOTOGRAFIA - to jest zabawa ŚWIATŁEM

  • @rafamiosek7857
    @rafamiosek7857 4 місяці тому

    „Są ludzie…” i gwizd 🤔 to na tych ludzi czy Frodo? 😂😂😂 4.15

  • @jaroslawgrajdek3572
    @jaroslawgrajdek3572 4 місяці тому

    Zmień opis swojego filmu " Nie muszę, nie obrabiam zdjęć, ale czasami lubię to zrobić"

  • @koltunisko
    @koltunisko 4 місяці тому +17

    A może coś o fotografii czarno białej robionej cyfrą??

    • @mirror7553
      @mirror7553 4 місяці тому

      Swietny pomysł :D

  • @kamilwisniewski4786
    @kamilwisniewski4786 4 місяці тому

    ciemniejsze zdjęcie jest ciekawsze - nie wszystko na zdjęciu musi być widoczne

  • @piotrm4565
    @piotrm4565 4 місяці тому

    Ja RAW- y to tylko dla siebie z wędrówek i to nie zawsze. Zawody konne i postanowiłem komuś niby lepsze zrobić bo w RAW. Ciemna hala. Nigdy więcej tego błędu nie popełniłem. JPG nawet na zewnątrz w mocnym słońcu. Skoro robi się średnio ok 2 tys zdjęć podczas jednego dnia, to ile tych kart? Po drugie - pstrykając w trakcie już były wiadomości czy już są gotowe. Także dla mnie to JPG i szybka lekka korekta bo uczestnicy zawodów już czekali by wstawić u siebie na FB.

    • @romankomc12345
      @romankomc12345 4 місяці тому

      dostosowujesz po prostu format pod klienta.. ty masz kilkudziesięciu klientów na jednym evencie którym zależy na czasie, a robiąc np ślub masz dwójkę (wiadomo by chciała żeby zdjęcia były po oczepinach xD) ale która może poczekać

  • @livstar666
    @livstar666 4 місяці тому

    Może porówna Pan smartfon do aparatu.
    Zastanawiam się czy nie lepiej mieć dobry telefon do zdjęć na insta ,na którym mogę zrobić,"obrobić" i opublikować w jednej chwili .
    Taki S24 ultra robi bardzo ładne zdjęcia

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  4 місяці тому +3

      Miałem taki pomysł, ale smartfony są bardzo różne, czy porównać topowy czy średniaka? Jeśli topowy to do aparatu za adekwatną kwotę, czy może też do topowego aparatu? Dylematów nie rozwiązałem. Moim zdaniem do zdjęć do internetu dla osoby która się nie pasjonuje fotografią to smartfon jest w zupełności wystarczający, nawet średniak.

    • @maciejwidacki1905
      @maciejwidacki1905 4 місяці тому +1

      nie robi, od razu koryguje wg swojego algorytmu, poza tym błyskawicznie traci szczegóły przy powiększaniu itp.

  • @arsenelupin3796
    @arsenelupin3796 4 місяці тому

    Witam.
    Panie Pawle mam pytanie: jakiego Olympusa Mju analoga kupić? Którą generacje: 1,2 czy 3 oraz z jakim obiektywem, czy ze stalką czy z zoomem? Bo chcę kupić takiego wycieczkowca.
    Jeśli ktoś jest w temacie to również proszę o komentarze.
    Pozdrawiam wszystkich widzów kanału oraz Pana Pawła oczywiście ❤ ❤❤❤❤

  • @rexaljimire6775
    @rexaljimire6775 4 місяці тому

    Pierwsze zdjęcie jest najbliżej prawdy, pozostałe próbują pokazać że jednak świeciło słońce

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  4 місяці тому

      Zdjęcia są w kolejności wykonania, te pierwsze są zrobione jeszcze zanim zacząłem nagrywać film (i zanim wyszło słońce) :)

  • @elzbietakwiatkowska1257
    @elzbietakwiatkowska1257 4 місяці тому +4

    Dziękuję za kolejne inspiracje, wiedzę i porcję humoru.

  • @piotrmarcin5123
    @piotrmarcin5123 4 місяці тому +1

    Ton koloru to jest przesunięcie ku ciepłym albo ku zimnym barwom.

  • @kamilwisniewski4786
    @kamilwisniewski4786 4 місяці тому

    kto broni obrabiać JPG>?? - kompresja obrazu

  • @XarXsPL
    @XarXsPL 4 місяці тому +2

    Właśnie ostatnio postanowiłem więcej się pobawić fotografią, że tak ujmę, jpg'ową. Czyli tylko tym co puszka daje mi do zaoferowania. A że to fujifilm x-t30 to mam do dyspozycji jeszcze symulację filmów.
    Poczułem od razu, że to wartościowe podejście do nauki, czyli brać na klatę błędy i skorygować je nowym zdjęciem, a nie poprawiać w paincie :)

  • @Lipiec-hi2fd
    @Lipiec-hi2fd 4 місяці тому

    Świetny praktyczny film. Zdecydowanie takich więcej na kanale.

  • @Lipiec-hi2fd
    @Lipiec-hi2fd 4 місяці тому

    Czy mógłbyś polecić jakiś mały kompaktowy aparat na wakacje? Szukam zamiennika dla swojego g7x Canona ale producenci chyba olali ten segment. Zależy mi szczególnie na filmach w 4K.

  • @marekw8352
    @marekw8352 4 місяці тому +1

    Staruszek 60D? Ja mam 5D i jak dla mnie obrazowanie z tej puszki jest mega. Oczywiście nie mówię o mega pixelach:)

  • @witowerner161
    @witowerner161 4 місяці тому

    3-e zdjęcie - zielony zafarb. Nie widzę sensu robienia kilku zdjęć, oglądania ich na małym ekranie aparatu i manipulowania ustawieniami w aparacie. Robisz RAW i potem w kompie szybko i sprawnie robisz interpretację. Dodajmy jeszcze, że jpg zapisuje mniej danych niż raw, więc jest ryzyko, że z cieni albo świateł nic się nie wydobędzie. Jedyny minus rawów - niestety, potrzeba dobrego programu, który nie jest darmowy. Najlepszy moim zdaniem Capture 1 - sporo kasy, bardzo dobry Lightroom - płatny abonament, Exposure - trochę tańszy i wyraźnie gorszy i np. Raw Therapee - darmowy i bardzo słaby. Uważam, że nie ma co rozpowszechniać iluzji - umiejętna (to ważne, bo to trzeba opanować) obróbka rawa w 9/10 da dużo lepszy efekt niż jpg z puszki

  • @ShwarcArnold
    @ShwarcArnold 4 місяці тому

    Bzdura z tym Auto WB. Warto go używać, szczegolnie w RAW, bo daje kolejną opcję do wyboru podczas obrabiana zdjęcia. Ba, Auto WB jest bardzo dokładny, niedokladna to jest nasza pamięć sceny

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  4 місяці тому

      Zwłaszcza obrabiając RAW-y lepiej mieć zablokowany balans bieli bo wygodniej ujednolicić serię zdjęć.

    • @ShwarcArnold
      @ShwarcArnold 4 місяці тому

      @@FotografiajestFajna ulotna pamięć sceny. Zrobi pan zdjęcie przez okno z AutoWB a nastepnie wyświetli je na komputerze porównując z faktyczną sceną widzianą oczami. Jak aparat dobrze oblicza, to nie odróżni pan scent faktycznej od tej na komputerze. Pamięć jest omylna, wykonywalem takie testy niejednokrotnie, nie da się zgadnąć dwóch barw tak dokladnie jak zrobi to komputer aparatu, tylko omylna pamięć sceny mówi panu, że pan zgadł, faktycznie jest inaczej. Proszę spojrzeć na pomuary optycznych, doskonale pokazują jak nieomylne są współczesne aparaty

  • @user-ve3gh5xg9q
    @user-ve3gh5xg9q 4 місяці тому

    Panie Pawle mantle w garść i wio w teren. Tam pan jest w swoim żywiole 😊

  • @marcinpawlik2324
    @marcinpawlik2324 4 місяці тому

    Po prostu trzeba poznać aparat którymi robimy zdjęcia i dobrać mu odpowiednie ustawienia.

  • @Jot_Pe
    @Jot_Pe 4 місяці тому

    Obrabia Pan zdjęcia, tyle, że w aparacie, więc tytuł mylący.

  • @saga-malak
    @saga-malak 4 місяці тому +2

    Proszę pana, jestem grafikiem całe życie. Edytowałam tysiące jpgów i rawów przygotowując pliki do druku w małym formacie (ulotki, katalogi itp) oraz do wydruków wielkoformatowych. I zapewniam pana, że jest gigantyczna różnica w edycji jpgów i rawów.
    To, ile razy pan zapisze jpga nie ma żadnego znaczenia. Ważne jest jak mocną zmianę pan wprowadzi do zdjęcia. Można zrobić jedną silną korektę i będzie ona miała bardziej destrukcyjny wpływ na zdjęcie niż 10 małych. Skąd pan w ogóle bierze takie pomysły???
    Ciekawi mnie, czemu pan tak się upiera przy precyzyjnym ustawianiu balansu bieli, skoro można zmieniać go bezstratnie w Photoshopie czy Lightroomie jednym pociągnięciem suwaka.

    • @krzysztofg2145
      @krzysztofg2145 4 місяці тому

      To proszę sobie zrobić test: otworzyć JPGa, obrócić o 90st. Zapisac. I Tak ileś razy. Można nawet akcje zrobić. Zapewniam że jakość zdjęcia poleci w dół. Wynika to z magicznego słowa - kompresja stratna :) P.S. Również jestem grafikiem .

    • @saga-malak
      @saga-malak 4 місяці тому

      ​@@krzysztofg2145 Kompresja stratna nie ma nic wspólnego z obracaniem, ani ilością razy zapisywania. Jakość zdjęcia nie poleci w dół. Bo to nie jest tak, że program za każdym razem kompresuje od nowa.
      Żeby pogorszyć jakość zdjęcia trzeba je zapisywać z coraz większym współczynnikiem kompresji. Jeśli cały czas używamy takiego samego, jakość zdjęcia się nie zmienia.

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  4 місяці тому

      @saga-malak Najlepiej to sprawdzić doświadczalnie, zrobienie akcji obrotu i zapisu w Ps to chwila a wiedza zostanie na zawsze.

    • @saga-malak
      @saga-malak 4 місяці тому

      @@FotografiajestFajna Zrobiłam. Nie widzę różnicy.

    • @saga-malak
      @saga-malak 4 місяці тому +1

      @@FotografiajestFajna Poczytałam trochę o tej wielokrotnej kompresji jpg. Ja "na oko" nie widzę tej straty, ale obliczenia matematyczne mnie przekonują :) Nawet jeżeli nie widzę tej straty, to na etapie edycji mogą wyjść różne niespodzianki.
      To może być kolejny powód, żeby trzymać się z daleka od jpg. Lepiej zapisywać zdjęcie w formatach bezstratnych. Tiff albo psd, ewentualnie png dobrze się sprawdzą.

  • @dejmien73
    @dejmien73 4 місяці тому +2

    Edytuję zdjęcia w Darktable oraz Rawtherapee bo lubię. Natomiast jakość zdjęć wprost z puszki jest już tak dobra, że obróbkę można sobie darować.

  • @januszjackowski2200
    @januszjackowski2200 4 місяці тому +4

    Chciałbym powiedzieć że aparat fotograficzny w dzisiejszych czasach za kilka tysięcy i do tego dobre szkło to jest totalny komputer apsolutnie nie używam komputera i robie tylko w jpg i nigdy w auto

    • @jedenasciegodzin8450
      @jedenasciegodzin8450 3 місяці тому

      Pomyśleć że za tematy JPG na forum Foto polis dostawałem takie baty że po trzech dniach usunąłem konto. Sami filozofowie Rawu 🤩ale to było czasu temu

  • @rafamiosek7857
    @rafamiosek7857 4 місяці тому

    👍🏻📷

  • @ukaszkaminski6335
    @ukaszkaminski6335 4 місяці тому +1

    Najlepiej przed obróbką jpeg'a , przerobić na coś bezstratnego. Każde zapisanie jpeg'a na nowo, nawet z 100% jakości, kompresuje ten plik. Najpierw po "pupie" dostaje kolor, potem detale. Wystarczy, że już aparat zniszczył ten plik, my nie musimy. :)

  • @marianjonca2160
    @marianjonca2160 4 місяці тому +1

    No właśnie, zwykły „jpg”. To wszystko nie ma znaczenia, jeśli fotografuję tylko w „RAW”, a tak właśnie czynię. Pozdrawiam!

  • @Lychas96
    @Lychas96 4 місяці тому +2

    Panie Pawle na podstawie nagrania nie jestem w stanie stwierdzić w jakim dokładnie miejscu się pan znajduje ale profilaktycznie poinformuje że zgodzie z artykułem 30 ustawy o lasach jest zakaz puszczania psa luzem

    • @Mario19932
      @Mario19932 4 місяці тому +3

      Nawet jak to prywatny las? A może zakazać wejścia w ogóle bo człowiek niszczy las :D oczywiście dla naszego dobra. Jak pies nie biega za zwierzętami i jest spokojny to co za różnica czy to droga 20m od lasu czy las?

    • @Lychas96
      @Lychas96 4 місяці тому

      @@Mario19932 ależ oczywiście, przecież masz np w parkach narodowych tereny na które osoba nieupoważniona wejść nie może

    • @janek79
      @janek79 4 місяці тому +5

      i pewnie piesek jeszcze ma maseczkę założyć 😅😅😅

  • @leswu1314
    @leswu1314 4 місяці тому

    Podstawą jest prawidłowe naświetlanie zdjęcia - ale nie według aparatu, a na podstawie tego, co jest na zdjęciu - bo po co później "wyciągać" mocno w rawie np. fotografując krajobraz w śniegu - wystarczy prześwietlić ponad to, co pokazuje aparat

  • @DarthRatel
    @DarthRatel 4 місяці тому +8

    Wziąć!!!! Wziąć nie wziąść! Panie kochany to są podstawy podstaw. Mówi Pan do ludzi, dbajmy o język..

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  4 місяці тому +1

      Staram się. Gdybym dziś chodził do szkoły to dostał bym orzeczenie o dysortografii i dysekcji. I gdyby nie to, że z matematyki, fizyki i chemii miałem 5 to pewnie polonista nie raz by mnie oblał 😀

    • @DarthRatel
      @DarthRatel 4 місяці тому +2

      @@FotografiajestFajna żeby nie było. Uwielbiam kanał, lubię Pana słuchać, nawet puszczam przed snem. Teraz leci w aucie.. Ale dobrze byłoby zwrócić uwagę na takie rzeczy. Wszak edukuje Pan i myślę, że to ważne. Włączam, przełączam, a nie "przełanczam" 😉 Itp. Proszę się nie gniewać za moją uwagę. Pozdrawiam serdecznie i udanego dnia 👊

    • @marcinflees4543
      @marcinflees4543 4 місяці тому +1

      Panie! Żeby kogoś pouczać to trzeba samemu znać poprawną wymowę. Mówimy WZIOŃĆ a nie wziąć.

    • @DarthRatel
      @DarthRatel 4 місяці тому

      @@marcinflees4543 chcesz być zabawny czy żenujący? Bo to drugie Ci nawet wychodzi 😉

    • @marcinflees4543
      @marcinflees4543 4 місяці тому

      @@DarthRatel
      Skąd w tobie takie przekonanie o własnej nieomylności? Nie bierzesz tego pod uwagę, że jednak nie masz racji i błędnie wymawiasz "wziąć" w dodatku pouczając innych?

  • @bajkierbroda
    @bajkierbroda 4 місяці тому +2

    Nie obrabiam zdjęć, gdyż cenię sobie zdjęcia, które odzwierciedlają rzeczywistość, i staram się aby takie wychodziły z aparatu. Z kolei jeśli muszę coś na przykład rozjaśnić, to jest mi wstyd, że nie potrafiłem tego zdjęcia wykonać poprawnie, tylko muszę poprawiać...

    • @FotografiajestFajna
      @FotografiajestFajna  4 місяці тому

      Czasem nie da się poprawnie odtworzyć na zdjęciu tego co było w rzeczywistości 😀

    • @romankomc12345
      @romankomc12345 4 місяці тому

      co to znaczy odzwierciedlają rzeczywistość? np jaki obiektyw jest tym jedynym który oddaje prawdziwą rzeczywistość? zrobienie zdjęcia tym samym aparatem w tym samym momencie ale z inna ogniskową zmienia perspektywę i które zdjęcie jest wówczas prawdziwe?
      Kolory to też jest w jakimś stopniu tylko nasza osobnicza percepcja czy szybkość do adaptacji.. gdy założysz "ciepłe" (zażółcające) okulary to po pewnym czasie sie do nich przyzwyczaisz i będziesz widzieć biały jako biały.. a przecież tak nie będzie po powinnaś widzieć go na żółto..

    • @bajkierbroda
      @bajkierbroda 4 місяці тому

      @@romankomc12345 Zgadza się. Dla mnie odzwierciedlenie rzeczywistości, to efekt na zdjęciu taki, jak ja go widzę własnymi oczami. Ktoś może widzieć inaczej, wiadomo. Przy czym chodzi mi głównie o kolory i naświetlenie np krajobrazu. Nie mówię tu o zdjęciach portretowych, bo tu ważne są rozmycia, których oczami raczej nie widać..