Политкоректността и пренаписването на историята / Кръг Квадрат / еп.47

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 лют 2024
  • Емил Йотовски, Андрей Райчев, Тончо Краевски и Радослав Илиев в Кръг Квадрат тази седмица:
    За това, че почти всяка властовата борба е всъщност борба за история;
    За монополът върху разказа на историята, като монопол над цялото общество;
    Съществува ли колективна памет или тя е винаги е фикция?
    Политическата коректност е днешната цензура;
    Политкоректния език, като материализация на обществения договор;
    За онези, които махат паметници, защото са си купили акции в правилната версия на бъдещето;
    За травмиращите събития в нашата история, за които трябва да се говори, но не може да се говори на политкоректен език;

КОМЕНТАРІ • 58

  • @valentinmanolov375
    @valentinmanolov375 4 місяці тому +2

    Полезно и приятно ми бе. Благодаря на всички участници.

  • @dimabakardjieva8715
    @dimabakardjieva8715 2 місяці тому

    Браво на младото момче! Изключително интелигентно говорене!

  • @user-ue3cm2qw5d
    @user-ue3cm2qw5d 4 місяці тому +3

    От коментарите разбирам, че голяма част от зрителите не са готови да разберат контекста на Райчев, макар това да е основата в социалните науки! Адмираций за смелоста да се говори по този начин!

  • @velichkageorgieva164
    @velichkageorgieva164 4 місяці тому +7

    Йотовски е прав. Историята трябва да се помни. Който не познава историята си, не би могъл да разбере настоящето.

    • @krasimirastoycheva8607
      @krasimirastoycheva8607 4 місяці тому +5

      Които не си знае историята, му променят географията

    • @valsilev
      @valsilev 2 місяці тому

      ​@@krasimirastoycheva8607
      Хаха това е много яко! В десетката!

  • @velkoradichev3124
    @velkoradichev3124 4 місяці тому +4

    Здравейте! Искам да предложа тема за обсъждане в бъдещо предаване, която вярвам би била интересна за доста хора, а именно за мястото на затворите в съвременното общество и функцията им. Трябва ли да наказват или да реабилитират. Също има ли място смъртното наказание в съвременните демократични общества.

  • @predte4a
    @predte4a 4 місяці тому +3

    Господа, с голямо удоволствие гледам предаването ви, но този път заорахте в тинята. Подбирайте по-добре гостите.

  • @zzorov
    @zzorov 4 місяці тому +1

    Коментар от един социолог - Езикът като интегрираща структура и обуславяща нацията, както казва Райчев, може да бъде разгледано през Бурдийо и символната власт - налагането в училище за всички граждани на общи призми.
    Другият коментар, че човешката ръка, когато пипне историята я изопачава - също може да бъде разгледано през Бурдийо. Дейците като актьори, които отстояват свои собствени позиции, настроения и защитават "капитали" не само в буквален смисъл.

  • @user-xh1tz3jv1r
    @user-xh1tz3jv1r 4 місяці тому +31

    Аз си мислех колко е брутално да се опиташ да изтриеш признателността на цял народ за това, че някъде някой друг му е протегнал ръка и е жертвал нещо, за да постигне освобождение. И това се случва днес както казвате грубо и неинтелигентно.Колко по -потискащо е за народа да го бутат към неблагодарност, след като виждаме конфликта в Газа, очевидната решимост и жертва на един народ да си възстанови независимостта и как няма кой истински да го подкрепи от цял свят и да спре избиването на цивилни .Това можехме да сме ние ако не ни бяха протегнали ръка нашите по вяра.

    • @aleksandarkaishev7178
      @aleksandarkaishev7178 4 місяці тому +1

      Нашите априлци облякоха униформи, развяха знаме ''Свобода или смърт'' биха с башибозука и армията и загинаха. Не убиха нито един турчин или туркиня и не се криха зад цивилни. Палестините, които се увеличиха 14 пъти под израелска окупация още нямат униформи. А униформата казва ''стреляй в мен''. Относно признателността - в България има 15 хил. паметника на руските войници и нито един не е изтрит.

    • @user-ot4yc9yj7z
      @user-ot4yc9yj7z 4 місяці тому +1

      Кой и кога е дошъл "просто ей така", с "идеална цел" да те "освобождава", бе ?? Имаш ли акъл в главата, малко здрав, прагматичен разум ?
      Този който за 500 години съществуване на картата е заграбил с кръв, огън и меч 13% от сушата на земята, който е лиши от физическа идентичност и самостоятелрност близо 190 пнарода, превръщайки всички в "руские" и лишавайки ги от собствен език, самоидентичност и територия, че този може да бъде реален "освободител" на когот и да било или на каквото и да било ?!? Как може да си толкова промит мозък, без милиграм критично и аналитично мислене !
      Т.н. "освобождение" е НАЙ-ГОЛЯМАТА ЛЪЖА в българската история, осакатила 5-6 поколения българи! И ти си типичен пример на кастриран ментално българин !
      Защо не се изучава, че 1915 г "великата" освободителка напада гр. Варна с цяла корабна ескадрила ?
      Защо не се изучава , че буквално 1 ден преди Хитлер да нападне, руснаците отново бомбардират Г.Оряховица, Добрич, и Русе ?
      Защо не се изучава, че Левски фактически е убит по поръчка на граф Игнатиев, заради фразата "Който ни "освободи", той ще ни пороби" !
      Цялото предаване е русофилско и опитващо се "някакси" отново да плъзне русофилията наложена от шумкарите (организирани престъпни групи по съвременните трактовки), като масово съзнание ! Стига с тази русия...никога за 1300 не сме имали нищо общо с тия генетични варвари ..и реално до 9-и септември - пак нямахме нищо общо!
      Самият факт, че в две войни СЪЗНАТЕЛНО сме били против тях, а след това те НАСИЛСТВЕНО ни вкарват в тяхната мизерна орбита е показателен, че никота българите не сме харесвали москалите !

    • @nikolachuhlev8122
      @nikolachuhlev8122 4 місяці тому +1

      Едно освобождение - едно заробване? Каква признателсност? Освобождение от какво? От робството ли? такова не еи мало. Това е лъжа за да обслужва истинкият поробител. Ако се говоривше истината за освобождение от авторитарната власт, много щяха да се замислят за реалната авторитарна власт, която Русия ни налага. Но така от една лъжа към друга и после послушно население.
      Държавата взима от бедните работещи 2/3 ти от заработеното. Къде го има това? В руските колонии.

    • @nikolachuhlev8122
      @nikolachuhlev8122 4 місяці тому +1

      Газа бяха независими и какво направиха? Нали бяха толкова много години независи и с 50 километра брегова ивица към средиземно море. Без зима !!! Какво направиха? Помощи и секс. Секс и бебета във ислямската война срещу Израел и свободният свят. И сега страдат. И пак някой друг им е виновен.

    • @dimabakardjieva8715
      @dimabakardjieva8715 2 місяці тому

      Неблагодарността е най-големият грях! И се плаща! А това, че нямало робство е откровена глупост!

  • @desislavakashova8937
    @desislavakashova8937 4 місяці тому +11

    Ами на повечето българи не им харесва овчата,консуматорска писмена на Запад! Аз например установих,че имам нужда от ИДЕАЛИ,нещо към което да се стремя да съм добра,състрадателна, желаеща да се усъвършенствам! Извинявайте, ама сегашната ситуация в Европа е същото като преди 89 год., но с фринтифлюшки и без надежди!

  • @bladezone
    @bladezone 4 місяці тому +8

    Този гост определено сваля нивото на предаването.

  • @alexandarsimeonov7989
    @alexandarsimeonov7989 4 місяці тому

    И лъха проруско влияние , но да е жив и здрав !

  • @adavsdasavsd
    @adavsdasavsd 4 місяці тому +1

    брилянтен господин Райчев

  • @user-mf6bi3fd2p
    @user-mf6bi3fd2p 4 місяці тому +13

    Г-н Райчев ни предлага смел скок от архаичното патриотично възпитание (което упорито се прилага към учениците до ден днешен) към космополитизма на глобалния свят, в който връзките на индивида с по-тясната общност, от която произхожда, се изрязват внимателно и методично. Формата на патриотизма има нужда от актуализация (защото е абсолютно неадекватна от днешна гледна точка) - но именно формата. Мисля, че Тончо Краевски намекна нещо за това. Иначе за мен поне идеята да станем разтворими частици в космополитния бульон никак не е вдъхновяваща. Надявам се, че можем да го избегнем.

    • @ganjah789
      @ganjah789 4 місяці тому

      Всъщност не. Какво му е архаичното примерно на нашето образование, когато още в общозадължителната част се преподава не само българска, но и световна история? Да, космополитизмът предразполага към намаляване на връзките на индивида с по-тясната общност, към която принадлежи, по простата причина, че едното (принадлежност към общото) е противоположно на другото. Но има най-различни варианти на бъдещото отношение на нашата нация (и всички останали) към въпросните проблеми.

    • @user-ww4ww6od6g
      @user-ww4ww6od6g 3 місяці тому

      Абе, как му разбирате на Райчев какво точно казва...?

  • @borislavpavlov9348
    @borislavpavlov9348 4 місяці тому +7

    Ако ще си говорим за обувки е добре да си поканим обущар. Та така и с историята ..., иначе ще си говорим основно глупости.

    • @Utopia-Distopia
      @Utopia-Distopia 4 місяці тому

      Радослав Илиев е историк - преподавава в Историческия факулет

  • @MrHitman6622
    @MrHitman6622 4 місяці тому +1

    Примерът на господин Райчев за гърците ми хареса и има логика, но не може да бъде съпоставен с днешния политкоректен изказ на запада, тъй като никой в Гърция преди да започне работа не бива задължен да подписва спорозумение, че се оприличава с Платон или Аристотел. Искам да кажа, че техния "политкоректен" говор, свързан с произгохода им, не рефлектира по никакъв начин в техния битов живот, докато либералният политкоректен говор санкционира и на битово ниво.

  • @elissavetanovakova4857
    @elissavetanovakova4857 4 місяці тому

    Не случайно има европейска награда на името на Мелина Меркури. Това, което описва г-н Райчев, го има във формата на филм, дори доста по-брутално "описано"... Песента за децата на Пирея е моментът на обрата.
    ua-cam.com/video/86ecdDhmxmI/v-deo.html

    • @elissavetanovakova4857
      @elissavetanovakova4857 4 місяці тому

      Тонът и картината са част от
      музиката
      ua-cam.com/video/YCFXGanTx4A/v-deo.html
      v.s.
      ua-cam.com/video/WlJe2172GCk/v-deo.html

  • @IvanTodorov-mj1mk
    @IvanTodorov-mj1mk 4 місяці тому +8

    Историческите успехи на България е на Изток.Запада винаги е търсил начин да ни елиминира още от времето на създаването на Българската държава.

    • @jivkoyanchev1998
      @jivkoyanchev1998 4 місяці тому +1

      И к'ви са тия исторически успехи на България, които са на Изток?

  • @burenburen9425
    @burenburen9425 4 місяці тому +6

    Гостът не е на нивото на дискусията. Можехте да направите по-добър избор. Той само отне време и разводни разговора.

  • @bulgariata2012
    @bulgariata2012 4 місяці тому +26

    Райчев говори големи глупости. Никой не ни е питал дали искаме в Европа. Ако той е един от тези които са искали и драпали към Европа ОК , но да прехвърля неговите грехове на българския народ , сори. "Ние" е той и вероятно сглобката, българите не сме в това "ние". Нямам спомен да са ни питали. Да направим референдум и тогава да говори за "ние"

    • @user-mf6bi3fd2p
      @user-mf6bi3fd2p 4 місяці тому +9

      Изобщо е грешка да се твърди, че ние "много сме искали", а те едва ли не от снизхождение са ни "приели". Приеха ни, след като внимателно прецениха, че ще имат достатъчно полза от нас. Интересно би било да се проследи нпример пътят на парите, които ни "дават" от ЕС, след като бъдат превъртяни през джобовете на нашия т.нар. елит.

    • @aleksandarkaishev7178
      @aleksandarkaishev7178 4 місяці тому +2

      Ако болшинството българи искаха излизане от ЕС, то вече щеше да има такава партия, която да е взела властта с мнозинство в парламента. Толкова е просто.

    • @samokritchen
      @samokritchen 4 місяці тому +2

      Да, чрез референдум не са ни питали, но социологическите проучвания преди 20, 25, и 30 години показваха голямо желание за влизане в ЕС. Аз лично много се надявах и зарадвах, но тогава нещата изглеждаха много розови. Та кой можеше да предположи сегашната извратена действителност. Сигурно е имало такива мъдреци и много ми е любопитно да разбера кои са те.

    • @blagaboycheva645
      @blagaboycheva645 4 місяці тому +1

      Напълно съм съгласна с вас, че е спорно дали сме го искали, но дори и да приемем, че е така, това не означава, че при промяна на реалностите, не можем да поискаме друго. Най-здравословно е да сме адаптивни, нищо не стои на едно място.

  • @PeterGeorgiev-Rodopsky
    @PeterGeorgiev-Rodopsky 4 місяці тому

    Историята няма никакво значение, ако настоящето не е значимо!

  • @aleksandarkaishev7178
    @aleksandarkaishev7178 4 місяці тому +5

    Андрей Райчев е абсолютно прав, за да съществува общество, трябва да има коректност, ако трябва да има политическо общество - следва да има политкоректност - другото е конфронтация. А този с оранжевата фланела не можа да преглътне ''фрака и цилиндъра''.

    • @blagaboycheva645
      @blagaboycheva645 4 місяці тому +1

      Ако под общество разбирате робовладелчество, да. каква част от обществото има право и възможност да носи "фрак и цилиндър".

    • @aleksandarkaishev7178
      @aleksandarkaishev7178 4 місяці тому +1

      В робовладелското общество няма коректност, затова има конфронтация, а ако още веднъж чуете идеята за възникването на ''фрака и цилиндъра'', може би ще разберете от вторият път. ''фрака и цилиндъра'' не са право и възможност, а коректност и унификация между бюргера и аристократа. @@blagaboycheva645

    • @aleksandarkaishev7178
      @aleksandarkaishev7178 4 місяці тому +1

      Абсолютно сте права @@nataly2194

  • @julispiri5587
    @julispiri5587 4 місяці тому

    Пичаги

  • @jenipushkarova6425
    @jenipushkarova6425 4 місяці тому +1

    Калоян бил куманин...,

    • @ganjah789
      @ganjah789 4 місяці тому +10

      По-важното е, че дори да е бил, се е представял не като такъв, а като приемник на старите български царе и продължител на тяхното дело. Или, какъвто и да е бил, в крайна сметка е работил за българския народ и неговата кауза.

    • @user-hf6gg2sl6x
      @user-hf6gg2sl6x 4 місяці тому

      Точно така . А не като сегашните уж "българи" , които работят за чужди интереси .@@ganjah789

  • @vascoyonchev4220
    @vascoyonchev4220 4 місяці тому

    Kazvase interpretirane na istoricheski subitiia

    • @cherishrd
      @cherishrd 4 місяці тому +2

      Пише се на български, интерпретиране не е българска дума! Използвай думата тълкуване, примерно!

  • @petarstoichev1234
    @petarstoichev1234 4 місяці тому +1

    Скучен епизод. А не сте имали такъв досега.

  • @user-dz6il2bx5p70
    @user-dz6il2bx5p70 4 місяці тому

    историята е най-безполезната специалност изучавана в университетите