Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

To i owo o budowie szpaleru

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 лют 2024
  • www.winnicaprz...

КОМЕНТАРІ • 19

  • @piotrflisnik9441
    @piotrflisnik9441 5 місяців тому +2

    Pomocny filmik, dobre solidne odciągi.
    Ja mam jeden szpaler winorośli w ogrodzie o długości 15m. Konstrukcja składa się z 3 słupków (dwa końcowe i 1 środkowy). Na środkowym słupku przyspawane nakrętki od śrub przez które drut przechodzi przelotowo do końcowych słupków. 4 piętra drutów stalowych w plastikowym zielonym oplocie (od naprężania siatki ogrodzeniowej ok 3mm grube). Druty naprężam śrubami rzymskimi. Słupki zabetonowałem na ok 80cm i tak troszkę zaczęły się przechylać. Rok później zastosowałem odciągi z łańcucha po skosie ściągającego śrubami rzymskimi do wbetonowanego uchwytu.
    Przy mojej ilości winorośli latorośle przywiązuje grubą wełną do drutów. Już mam wypracowany sposób kilka razy oplatam wełnę na drucie przez co się zaciska i nie przesuwa z latoroślą, później z drugiej strony latorośli do drutu i 2-3 supły (latorośl ma lekki luz nie jest ściśnięta, wełna się nie wżyna). W następnym sezonie łatwo wełnę nożykiem się czyści z drutu i nie zaśmieca, oczywiście przy większej ilości krzewów czasochłonny sposób z wełną, ale przy niewielkiej tani i wydajny kłębek.
    Obserwując długoterminową pogodę na Mazowszu zapowiadają ok 15 stopni, a przy słonecznym dniu w słońcu będzie i więcej. Noce też ciepłe. Wygląda na to że winorośl zacznie szybciej rosnąć.
    Jak zapobiec niewielkie przydomowe winorośle przed zmarznięciem gdy latorośle wyrosną? Czym okrywać? Lepiej wcześniej pomyśleć niż żałować że się nie okryło. Oczywiście nikt dużej winnicy nie okryje ale te małe krzewy w ogrodach.

  • @waldemarbrandys9630
    @waldemarbrandys9630 5 місяців тому +2

    Witam. Oglądamy z żoną Wszstkie pana filmiki są dla nas bardzo cenne bo zakładany mini winnicę oczywiście 95 %pańslich sadzonek reszta ukożenione przez żonę. Cieszy nas fakt że skożystał pan z podpowiedzi mojej żony aby nagrać filmiki reklamujące pana piękne winigrona i winorośle . I udało się robi pan świetn filmy . Byliśmy u pana dwa razy i zawsze mieliśmy pełen bagażnik sadzonek, skożystaliśmy też z pana gościnności czyli degustacja wielu odmian . Dziękujemy. PS sadzonki figowe przeżyły zimę 😊. Janina i Waldemar z Górnego Śląska

  • @Aaa-rm3tc
    @Aaa-rm3tc 5 місяців тому +3

    Prosimy sąsiada odwiedzić, tego co miał stary zapuszczony krzew i Pan go odmładzał. Ciekawi nas jak go w kolejnym roku poprzycinać no i jak wygląda teraz

    • @przybylowka
      @przybylowka  5 місяців тому

      Tak, juz umówiony termin, będziemy kręcić.

  • @zbigniewpuszkar4584
    @zbigniewpuszkar4584 5 місяців тому

    Wszystko jest bardzo zrozumiałe

  • @piotrpanufnik9538
    @piotrpanufnik9538 3 місяці тому

    Jest coś takiego jak kotwa ogrodnicza winiarska - kawałek blachy ocynk przyhetany do pręta zbrojeniowego z oczkiem.

    • @przybylowka
      @przybylowka  3 місяці тому +1

      Tak, mogłem o tym tez wspomnieć ale pomyślałem żeby wskazać sposób na darmowe wykorzystanie czegoś co mamy w zasięgu ręki i często wala się po obejściu.

  • @piotrpanufnik9538
    @piotrpanufnik9538 3 місяці тому

    Przy odmianach deserowych silnie rosnących w RUS i UA są stosowane szpalery podwójne - mamy wtedy cztery ramiona zamiast dwóch i lepsze oświetlenie silnie rosnących krzewów. Ciekawe, czy jak krzewy bardzo urosną, u Pana też trzeba będzie stosować takie rozwiązanie. [Давид Алверцян - Самая удобная шпалера для винограда - Какая]

    • @przybylowka
      @przybylowka  3 місяці тому +1

      Widziałem i fajnie to wygląda ale powoduje zwiększone obciążenie krzewu. Przy moim pod toruńskim klimacie pewnie by się nie sprawdziło. Chociaż warto by spróbować.

    • @piotrpanufnik9538
      @piotrpanufnik9538 3 місяці тому

      @@przybylowka Tak, w opisywanym przypadku koło Biełgorodu występują niesamowite czarnoziemy i pewnie stąd potrzeba podwójnych szpalerów.

  • @neomarex
    @neomarex 5 місяців тому

    Widziałem u kogoś winorośl prowadzoną przy ścianie bardzo podobnie jak u Pana. Niestety elewacja domu była bardzo ubrudzona od oprysków.

    • @przybylowka
      @przybylowka  5 місяців тому +1

      To albo przesadzał z opryskami albo elewacja była w ciemnym kolorze - wtedy mogą być widoczne jasne ślady po oprysku szczególnie takich środków jak Siarkol ale są przecież środki bezbarwne (Topas) lub tworzące lekko zabarwiona zawiesinę (ZATO)

  • @sawomirszczygiel2365
    @sawomirszczygiel2365 5 місяців тому

    Pomocny film właśnie mam robić nowy szpaler bo drewniany nie zdał egzaminu po wichurze kilka słupów się złamało.Było dużo masy zielonej i zadziałało jak żagiel szpaler poległ.

  • @adamgrzesik2698
    @adamgrzesik2698 4 місяці тому

    Witam
    W którym kierunku wyginamy łoze owocujące...północ lub południe czy nie ma to znaczenie?
    Super Pozdrawiam

    • @przybylowka
      @przybylowka  3 місяці тому

      W zależności jak przebiega rządek, w każdym razie jest taka zasada, że ze wschodu w kierunku zachodu lub z północy w kierunku południa.

  • @diego9263
    @diego9263 4 місяці тому

    Ja pracuje przy winogronie w niemczech 9 lat z wziełem sobie specialne sruby wkrecane do ziemi nie trzeba sie tak bawić kobinować

    • @przybylowka
      @przybylowka  3 місяці тому

      Tak, mogłem o tym tez wspomnieć ale pomyślałem żeby wskazać sposób na darmowe wykorzystanie czegoś co mamy w zasięgu ręki i często wala się po obejściu.

  • @mariuszmazur9656
    @mariuszmazur9656 5 місяців тому

    Czy prawdą jest, że winorośl deserowa powinna być prowadzona w formie Guyota, gdyż owocuje na dalszych oczkach?

    • @przybylowka
      @przybylowka  4 місяці тому

      Zależy od odmiany - trzeba tej informacji szukać w opisie. Większość odmian owocuje już z pierwszego oczka na łozie ale są i takie, które owocują od 3 lub 4 oczka i dla tych najlepszym jest cięcie długie jakim jest guyot.