Moja mama pochodziła z pobliskiego od Kutna, Żychlina. 3 km dalej była cukrownia Dobrzelin, która do lat 70. ubiegłego wieku posiadała zakładową kolej wąskotorową.
Panie Kulecki... takich materiałów w telewizji nie znajdziesz, pełen profesjonalizm i wiedza przy zachowaniu uspokojajacego chillaut-u. Mega wyborne to jest.
Na tej stacji wysiadałem jadąc do dziadków. Od kiedy pamiętam, kursował tam najstarszy tabor w Polsce. Tam widziałem ostatnie kursujące parowozy, ostanie wagony z kołami szprychowymi, drewnianymi ławkami i mnóstwem drzwi w których były szyby podnoszone przy pomocy paska. I ostatni raz dziadka który odwiózł nas na stacje bryczką. Dziękuję za sprowokowanie wspomnień.
Gratulacje Panie Witoldzie wygranej nagrody a po obejrzeniu odcinka zazdroszczę jednocześnie 😊. Z taką ekipą to nawet mazowieckie równiny są bardzo ciekawe. Pozdrawiam wszystkich, oglądających również 🍻
Dziękuję za ten odcinek. Jeździłem tą linią bardzo często jako dziecko do dziadków w Dalanowku :), wracają wspomnienia, kręci się w oku łza. Pamiętam, Wkrę z budynkiem stacyjnym i dwoma peronami oraz bocznica. Na tej linii jeździły wagony tzw biby ciągnęły ich wtedy parowozy :)
Pierwszy film (wogóle) w 2024 obejrzany Piękne nagranie, piękna okolica i pięknie opowiedziana historia... Nie wiedziałem że na Mazowszu są takie zarośniete linie kolejowe ... aż kusi wybrać się TLK Flisak przez Płock, Sierpc, Brodnice, Grudziądz nad Bałtyk - Nurek i stare, dobre Y-greki ... no no no Szczęśliwego Nowego 2024 Roku Pozdrawiam z Małopolski
Mega ciekawy odcinek. Bardzo fajnie że odnawiane są stare dworce które architektonicznie upiększają nasz krajobraz. Dobra teraz dalsza część bo już obejrzana całość :D Zaaaaajebisty odcinek. Chciałbym więcej takich zwiedzanek pokazywanek wraz z ciekawymi postaciami. Mega mega mega ciekawa sprawa.
Super film na 1 stycznia. Zastanawiałem się co zrobić z takim sennym deszczowym dniem, a tu proszę - godzinka przyjemności. A tak poza tym, to już kolejnego finału WOŚP z Kuleckim nie mogę sie doczekać.
Byłem na dworcu w Sierpcu ~7-8 lat temu. Był wtedy jak często się to zdarza piękny, stary budynek, zaniedbany czy może raczej zapuszczony z powodu braku środków na remonty, czy renowacje. Cieszy że w końcu remont ruszył. Będzie dobrze. Rozważania Jacka a propos skrócenia przejazdu z Sierpca nad morze to bardzo duży problem natury bardziej ogólnoludzkiej. Chodzi mi o umiejętności organizacyjne i adaptacyjne do nowej organizacji. Kiedyś tego typu kwestie, co prawda w nieco innej materii trenowałem. To znaczy próbowałem wprowadzić nietypową organizację procesów w oparciu o procesy cząstkowe istniejące, ale dotychczas eksploatowanych w innych typowych zestawach. Okazuje się, że to często wywołuje "ból i zgrzytanie zębów" na tak dużym poziomie, że jeśli brak konsekwencji w egzekwowaniu nowych procedur to w końcu całe przedsięwzięcie upada. Cóż..., specyfika funkcjonowania człowieka jest bardzo wymagająca i jeśli ma być efektywna musi być bardzo dokładnie przygotowana do eksploatacji jakby dla osoby nie znającej tematu. To tzw. problem programu "idiotodpornego". To o czym mówi Jacek trzeba by rozpracować jako procedurę realizacyjną rozbitą precyzyjnie na kolejne kroki. Po dokładnym rozplanowaniu robi się z tego checklistę do realizacji i problemy znikają. No ale to jest mało znane i mało popularne podejście do tematu, jak cała kwestia procedur rozwiązujących typowe problemy. Pokazaliście dziś dużo ciekawych miejsc. Dzięki, pzdr
Właśnie... najgorzej, gdy decyzje są podyktowane założeniami i przyzwyczajeniami z czasów minionych tudzież orientacją polityczno-spolegliwą w kombinacji z systemem przetargowym; nieumiejętność - i brak promocji - uczenia i adaptacji zdają się pokutować... betonu głową nie przebije. Wszelkiej Ci pomyślności w Nowym Roku! Dziękuję Ci za wytrwałe komentowanie!
@@PokoleizKuleckim Cóż..., nie komentuję tematów nudnych i nieciekawych. W moim pojęciu to nie jest komplement, ale chłodna ocena faktów. Tworzycie ciekawe i zarazem edukacyjne filmidła w obszarach interesujących mnie więc spotykacie się z moją reakcją na to co robicie. 😀
Witajcie Panowie... Wycieczka jak widzę udana, w zasadzie zrobiona w ostatniej chwili przed wycinką starych semaforów kształtowych w Sierpcu... Porównując starą.kolej z obecną widać, że pewna epoka odchodzi do historii... Dzięki za uwiecznienie dla potomnych i tych którzy niezdążyli zobaczyć tego własnymi oczami... Szczęśliwego Nowego Panowie... ps. odcinek znów oglądany na raty...😉
Miałem kilkakrotnie okazję przejechać tymi liniami, częściej linią 27. Pierwszy raz, na przełomie tysiącleci, jak jeszcze pociągi były zestawione z SU45 i czterosekcyjnych Bhp. Później już szynobusy, albo pociągi specjalne. Najbardziej jednak wspominam podróż 1 stycznia 2022 r. (jak się fajnie złożyło, że odcinek dokładnie w drugą rocznicę tej podróży), kiedy wracałem z Pucka do Lublina i postanowiłem przejechać się wspomnianym TLK Flisakiem z przesiadkami w Gdyni Gł. i Łodzi Widzewie. Była to jazda z przygodą na stacji Sierpc, gdzie Flisak wówczas skończył jazdę z powodu wypadku na przejeździe kolejowym na szlaku Płock Trzepowo - Sierpc. Szynobus potrącił pieszego (być może Pan Witek brał udział w akcji ratunkowej, z tego co wówczas mówili kolejarze z Kolei Mazowieckich potrącony przeżył, ale był w stanie bardzo ciężkim). Wówczas trochę zmieniłem plany i zamiast przez Płock wróciłem przez Płońsk, ale szczęśliwie udało mi się dotrzeć po przesiadkach w Nasielsku i Warszawie Wsch. do Lublina chyba nawet tym samym pociągiem co planowałem. Pamiętam także (niestety tylko z posiadanych SRJP, potocznie zwanych cegłami), że linią nr 27 jeździł nocny pociąg osobowy relacji Warszawa Zach. - Kołobrzeg / Połczyn Zdrój, zaś linią nr 33 pośpieszny Mazowsze relacji Lublin - Płock (tego jako dzieciak widywałem pod Lublinem w realu), a wcześniej relacji Warszawa Wsch. - Płock z sezonowym wydłużeniem relacji do Grudziądza przez Sierpc i Brodnicę oraz sezonowy pośpieszny z Łodzi Kaliskiej do Olsztyna, od Brodnicy trasowany nieistniejącą już linią Tama Brodzka - Iława Gł.). Wówczas musiało być ciekawie w takim Sierpcu. Dziś TLK Flisak, jak dobrze kojarzę, jest jedynym pociągiem tranzytującym przez stację Sierpc.
Stacja Raciąż zachowała jeszcze piękne, stare perony bez żółtych linii bezpieczeństwa. Widzę także oryginalny betonowy płot kolejowy w niezłym stanie i pobielony. Jedynie co brak w Raciążu, to sygnalizacji kształtowej.
Panie Jakubie ciekawy odcinek panie Jakubie jak pan nagrywa takie filmy to proszę też z danej stacji podawać godziny odjazdu pociągów w danym kierunku i proszę zrobić Jeszcze jeden taki film Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia i łask Bożych oraz kręcenia filmów
Linia z Płocka przez Sierpc do Szczutowa to moje dzieciństwo. Pamiętam dłuższy postój w Sierpcu, wodowanie Ol49 i młotkowego, opukującego zestawy kołowe ryflaków. Kilka lat temu miałem okazję przejechać do Sierpca tym składem. Nie z Płocka tylko z Nasielska i nie dojechaliśmy do Szczutowa tylko skończyliśmy w Sierpcu ale kilka miejsc, które tu pokazujecie się załapało. ua-cam.com/video/VKpWZJlxWmg/v-deo.htmlsi=bhC_XMb7kVcsMK90
Co do Glinojecka, to pamiętam z dzieciństwa, że mają tam w parku starą cukrownię, od której biegły pozostałości toru do magazynów składowania i ten magazyn jak i stary kompleks chyba jeszcze istnieją. Pamiętam jak we wczesnych latach 90 tych były tam jeszcze dwa wagony towarowe dwuosiowe wykorzystywane jako pomieszczenia gospodarcze przy ulicy Fabrycznej. Dla mnie było to zawsze magiczne miejsce, tylko do dzisiaj nie wiem jakim dokładnie śladem szedł ten tor.
Co do "Flisaka": nie bardzo zgadzam się z tym co tu było mówione. To że pociąg ten jedzie 10h z Gdyni do Katowic nie jest problemem, bo jego celem nie jest łączenie tych dwu miast. Należy go traktować jako kombinację pociągów z Katowic do Płocka, z Łodzi do, powiedzmy, Grudziądza (gdy ten film był przygotowywany nie kursował przez Grudziądz ale to z racji robót torowych między Grudziądzem i Jabłonowem, obecnie jeździ przez Grudziądz i Kwidzyn), z Płocka do Gdyni i odwrotnie. Na tych dystansach czasy są przyzwoitsze, choć 4 h 30' między Gdańskiem a Płockiem na kolana nie rzuca, (prawdopodobnie koleją między tymi miastami krócej się aktualnie nie da, a żeby mieć prędkość efektywną większą niż 70 km/h przy jeździe samochodem prawdopodobnie też nie łatwo byłoby dobrać trasę). Tak się składa że latem ub. r. (2023, rzecz jasna) korzystałem z tego pociągu na trasie Brodnica - Sierpc i był on całkiem solidnie obłożony (konduktor wpuścił mnie z rowerem tylko dlatego, że jechałem tylko do Sierpca bo oba skrajne pomosty były już zastawione, a wolnych miejsc w przedziałach też wiele nie było). Natomiast co w "węźle sierpeckim" miałoby sens, to bezpośrednie pociągi przyspieszone między Płockiem a Toruniem, i to że takich nie ma to chyba tylko efekt lenistwa umysłowego w obu urzędach marszałkowskich które musiałyby być organizatorami takiego połączenia. NB. O ile większość pasażerskiego taboru spalinowego w Polsce jest niskowejściowa, to akurat nie VT627 które nierzadko pojawiają się w Sierpcu jako zamienniki niskowejściowych SA135.
Gdy jechałem 1 stycznia 2022 też było niemało podróżnych. Dla podróżnych jeżdżących z Trójmiasta na Śląsk jest całkiem dobra oferta przez Warszawę. Też nie uważam, żeby to był pociąg nieprzemyślany. Gdy ja jechałem wytrasowany był przez Laskowice, Grudziądz, Brodnicę. Gdy autorzy wizytowali Sierpc był trasowany przez Iławę z powodu remontu mostu na Wiśle na szlaku Grudziądz - Grupa.
Google podaje czas przejazdu samochodem z Płocka do Gdańska trochę ponad 3 h, do Włocławka i dalej A1 z prędkością efektywną ok. 90 km/h. Czas przejazdu "Flisakiem" jest ok 50% dłuższy, ale dla wielu może mieścić się w granicach przyzwoitości, a uwzględniając opłaty autostradowe przejazd pociągiem może nie wypaść drożej.
Czasami ten pociąg TLK jest jedynym szybkim połączeniem dużych miast, a weś jedź zwykłym pociągiem regionalnym to dobry cały dzień niema ciebie w domu, a TLK w kilka godzin i jesteś z powrotem w domu
Dla ciekawości powiem, że zdążyliście dosłownie uwiecznić tory na stacji WKRA, bo na koniec jesieni zostały wymienione podkłady i szyny :) od stacji Cieksyn do Dalanówka, a być może i początku Płońska są już zmodernizowane.
Panie Jakubie pan mnie prześladuje :) najpierw Otwock a teraz Cieksyn rodzinne strony pozdrawiam serdecznie ps miło się pana ogląda pan Jacek też daje radę ;)
Mam propozycję, aby nagrał Pan coś (naturalnie jeżeli tylko będzie Pan mógł) na stacji Mrozy. Myślę, że jest to dość interesująca stacja (powstała przy budowie kolei Warszawsko-Terespolskiej) w dodatku ostatnimi czasy przechodzi remont (ostatnio grzebali przy peronach i sieci trakcyjnej, jednak halę dworca ukończono już wcześniej), lecz pomimo owej renowacji bez przeszkód można się poruszać. Nie jest to może jakaś stacja wyjątkowa, jednak myślę, że warta nagrania
Używa się zamiennie, choć poprawnie jest nazywać całe ustrojstwo "rozjazdem", zaś "zwrotnica" to ta część rozjazdu, gdzie mamy ruchome iglice www.gostek.eu/domagala/Infrastruktura_Kolejowa_19_05.pdf . Trzymajcie się mocniej i najmocniej, nie dajcie się - orki dały ostatnio ognia, ale nie dadzą Wam rady!
20:40 Tor nr 9 ma "poważną wadę" - nie ma na końcu semafora. Był kiedyś już w Internecie materiał o tym dlaczego stawia się czasami, niby niepotrzebnie, na końcu takiego toru semafor z tylko jednym światłem (wiadomo - stale świecące czerwone). Otóż tylko wtedy jest to w przepisach i urządzeniach SRK uznawane za odcinek umożliwiający wjazd jazdą pociągową, czyli można utwierdzić drogę przebiegu i na semaforze wjazdowym dać sygnał zezwalający i przyjąć pociąg. Bez tego semafora niestety tylko jazda manewrowa. Tym bardziej, że semafora wyjazdowego nie widać czyli to tylko "żeberko". Z toru 9 aby do Płocka to najpierw trzeba zrobić manewr na tor stacyjny z którego będzie można dać wyjazd, tor 9 tego nie umożliwia :(
Czesi by zrobili na takiej stacji skomunikowanie czterokierunkowe (Nasielsk/Warszawa/Tłuszcz + Toruń + Płock/Kutno + Brodnica/Jabłonowo Pomorskie/Grudziądz), zresztą peron można stosownie przebudować po zachodniej stronie!
W internecie jest sporo informacji o przebiegu starej linii wąskotorowej, szczególnie odcinek Lubicz-Raciąż i okolice Płońska widać że przebiegały inaczej. Brak natomiast informacji o tym jak przebiegała na odcinku Płońsk-Nasielsk a jak Pan zauważył przebiegała inaczej.
J. Fink-Finowicki powierdział, że w autobusie nie przewieziemy osób, na wózkach inwalidzkich. Nowoczesne miejskie autobusy, mają odpowiednie rampy, które to umożliwiają.
Z cyklu: wiedza bezużyteczna: W Sierpcu w galerii CH Stacja Sierpc toalety są ukryte przy drodze 560 (od cmentarza w bok, koło drugiego wjazdu na plac). Między Płońskiem a Toruniem nawigacja google próbuje trzy razy wyprowadzić nas w pole. Ciężko mi teraz na 100% potwierdzić konkretne miejsca ale chyba jest to koło Drobina lub Góry, w Kikóle (Kikół) i w miejscowości Skępe (Matko jak to się odmienia?..:))
7:20 przez "remont" rozumiemy dewastację tak? zniszczenie zabytkowej nawierzchni peronów, zmiana oświetlenia na szkodliwe dla wzroku ledy, normalnie dramat co się dzieje
Most nad Wkra, ech kąpalo sie. Szkoda, ze nie odwiedziliscie Płocka Trzepowa. Duzo interesujacych elementow infrastruktury i stara cysterna powypadkowa stojaca od lat na zarosnietym torze
4:18 Niestety, pogotowie ratunkowe oraz miasto Łódź, nie kojarzą się najlepiej... chyba nie było innej afery niż ta "łowców skór", która by we mnie tak poderwała wiarę w człowieka.
To, zdaje się, odizolowany przypadek w historii polskiego ratownictwa medycznego. Każdego dnia ratownicy, lekarze, kierowcy i piloci niosą pomoc ramię w ramię ze strażakami i innymi służbami.
W wielkim skrócie sposób obrazowania powierzchni ziemi bez roślinności oparty na różnicy poziomów na gruncie. Najprościej można wykorzystać portal geoportal i tam w zakładkach jest taka opcja wysokości z cieniowaniem i wychodzą ... cuda :)
ależ akuratnie w Nowy Rok!
Kuracyja szef
Moja mama pochodziła z pobliskiego od Kutna, Żychlina.
3 km dalej była cukrownia Dobrzelin, która do lat 70. ubiegłego wieku posiadała zakładową kolej wąskotorową.
Panie Kulecki... takich materiałów w telewizji nie znajdziesz, pełen profesjonalizm i wiedza przy zachowaniu uspokojajacego chillaut-u. Mega wyborne to jest.
Kłaniam się nisko za dobre słowo. Dziękuję.
Fenomenem tego kanału jest to, że Panowie potraficie ze wszystkiego uczynić pasjonującą opowieść.
Mam tak jak piszesz , gdy obejrzałem odcinek o węglarce. Niby zwykła węglarka, a obejrzałem z dużym zainteresowaniem. 🙂 takie były początki. 🙂
@@tomaszcezarybernard8982 Co tam węglarka. Odcinki o trylince i sławojce to było coś :))
@@baltazargabka_ też pamiętam. Slawojke też oglądałem u Irytującego historyka. :)
Cis w tej slawojce jest. :)
Na tej stacji wysiadałem jadąc do dziadków. Od kiedy pamiętam, kursował tam najstarszy tabor w Polsce. Tam widziałem ostatnie kursujące parowozy, ostanie wagony z kołami szprychowymi, drewnianymi ławkami i mnóstwem drzwi w których były szyby podnoszone przy pomocy paska. I ostatni raz dziadka który odwiózł nas na stacje bryczką. Dziękuję za sprowokowanie wspomnień.
Piękne wspomnienia. Kłaniam się nisko za ten wspaniały komentarz.
Dzień dobry wszystkim oglądającym Po kolei z Kuleckim. To mój pierwszy odcinek w tym nowym roku. Niechaj to będzie dobra wróżba na ten 2024 rok. 😊🚂🚃🙂
Pełna profeska, lepiej niż w TV
Cóż to moje piękne oczy widzą? Sierpecki węzeł - tutaj krzyżowały się pociągi piętrowe prowadzone "oelkami". To były fantastyczne czasy!
Gratulacje Panie Witoldzie wygranej nagrody a po obejrzeniu odcinka zazdroszczę jednocześnie 😊.
Z taką ekipą to nawet mazowieckie równiny są bardzo ciekawe.
Pozdrawiam wszystkich, oglądających również 🍻
Cóż dodać ... człowiek się zatapia w opowieści i zapomina o całym świecie :-) Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich :-)
Najpiękniejszy komplement! Maćku - tylu lądowań, co startów, w Nowym Roku!
Prześwietny materiał! Bardzo przyjemnie spędzona godzina!
Bardzo ciekawy materiał zabieram się za oglądanie .
Dziękuję za ten odcinek. Jeździłem tą linią bardzo często jako dziecko do dziadków w Dalanowku :), wracają wspomnienia, kręci się w oku łza. Pamiętam, Wkrę z budynkiem stacyjnym i dwoma peronami oraz bocznica. Na tej linii jeździły wagony tzw biby ciągnęły ich wtedy parowozy :)
Jak zwykle bardzo dobrze, dostatecznie (cytując klasyka) . Smaczki kolejowe na najwyższym poziomie (kozioł oporowy i szyny użyte przy budowie peronu).
super odcinek, super goscie, super klimat, super realizacja!
''Jak to dobrze.mądrego posłuchać'',mówią...Zdrowia w Nowym Roku życzę !
Łooo kurła! Najlepszego w nowym roku Panie Kulecki 🍻
Idealnie, pozdrawiam z Sierpca
Pierwszy film (wogóle) w 2024 obejrzany
Piękne nagranie, piękna okolica i pięknie opowiedziana historia...
Nie wiedziałem że na Mazowszu są takie zarośniete linie kolejowe ... aż kusi wybrać się TLK Flisak przez Płock, Sierpc, Brodnice, Grudziądz nad Bałtyk - Nurek i stare, dobre Y-greki ... no no no
Szczęśliwego Nowego 2024 Roku
Pozdrawiam z Małopolski
Sierpniowa środa w Sierpcu! Piękny wstęp!
Mega ciekawy odcinek. Bardzo fajnie że odnawiane są stare dworce które architektonicznie upiększają nasz krajobraz. Dobra teraz dalsza część bo już obejrzana całość :D
Zaaaaajebisty odcinek. Chciałbym więcej takich zwiedzanek pokazywanek wraz z ciekawymi postaciami. Mega mega mega ciekawa sprawa.
Super film na 1 stycznia. Zastanawiałem się co zrobić z takim sennym deszczowym dniem, a tu proszę - godzinka przyjemności.
A tak poza tym, to już kolejnego finału WOŚP z Kuleckim nie mogę sie doczekać.
Czołem Tadku! To brzmi jak wyzwanie! Wiem, że nie rzucasz słów na wiatr :) . Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku!
Gostynin Pozdrawia Sierpc, Płock oraz Kutno :)
same zajebiste rzeczy
film myster Kuleckiego,
i tuż przed północą mrugło do Nas Słońce - X5 !
Szcześliwego Nowego Roku
Super odcinek... z resztą jak każdy 😊
51:55 "biegiem krócej"
"MISZCZ"🤣🤣🤣👍
Dziękuję i pozdrawiam
To ja Ci dziękuję! Wielu inspiracji!
Byłem na dworcu w Sierpcu ~7-8 lat temu. Był wtedy jak często się to zdarza piękny, stary budynek, zaniedbany czy może raczej zapuszczony z powodu braku środków na remonty, czy renowacje. Cieszy że w końcu remont ruszył. Będzie dobrze.
Rozważania Jacka a propos skrócenia przejazdu z Sierpca nad morze to bardzo duży problem natury bardziej ogólnoludzkiej. Chodzi mi o umiejętności organizacyjne i adaptacyjne do nowej organizacji. Kiedyś tego typu kwestie, co prawda w nieco innej materii trenowałem. To znaczy próbowałem wprowadzić nietypową organizację procesów w oparciu o procesy cząstkowe istniejące, ale dotychczas eksploatowanych w innych typowych zestawach. Okazuje się, że to często wywołuje "ból i zgrzytanie zębów" na tak dużym poziomie, że jeśli brak konsekwencji w egzekwowaniu nowych procedur to w końcu całe przedsięwzięcie upada. Cóż..., specyfika funkcjonowania człowieka jest bardzo wymagająca i jeśli ma być efektywna musi być bardzo dokładnie przygotowana do eksploatacji jakby dla osoby nie znającej tematu. To tzw. problem programu "idiotodpornego". To o czym mówi Jacek trzeba by rozpracować jako procedurę realizacyjną rozbitą precyzyjnie na kolejne kroki. Po dokładnym rozplanowaniu robi się z tego checklistę do realizacji i problemy znikają. No ale to jest mało znane i mało popularne podejście do tematu, jak cała kwestia procedur rozwiązujących typowe problemy.
Pokazaliście dziś dużo ciekawych miejsc.
Dzięki, pzdr
No i jeszcze pomyślności wszelakiej w Nowym 2024.
Właśnie... najgorzej, gdy decyzje są podyktowane założeniami i przyzwyczajeniami z czasów minionych tudzież orientacją polityczno-spolegliwą w kombinacji z systemem przetargowym; nieumiejętność - i brak promocji - uczenia i adaptacji zdają się pokutować... betonu głową nie przebije.
Wszelkiej Ci pomyślności w Nowym Roku! Dziękuję Ci za wytrwałe komentowanie!
@@PokoleizKuleckim Cóż..., nie komentuję tematów nudnych i nieciekawych. W moim pojęciu to nie jest komplement, ale chłodna ocena faktów. Tworzycie ciekawe i zarazem edukacyjne filmidła w obszarach interesujących mnie więc spotykacie się z moją reakcją na to co robicie. 😀
Kolejna uczta, wspaniały odcinek.
Dostrzegacie Panowie detale z duszą, ktorych coraz mniej.
Udanego Nowego Roku.
Witajcie Panowie... Wycieczka jak widzę udana, w zasadzie zrobiona w ostatniej chwili przed wycinką starych semaforów kształtowych w Sierpcu... Porównując starą.kolej z obecną widać, że pewna epoka odchodzi do historii... Dzięki za uwiecznienie dla potomnych i tych którzy niezdążyli zobaczyć tego własnymi oczami...
Szczęśliwego Nowego Panowie...
ps. odcinek znów oglądany na raty...😉
Przemku - dziękuję Ci za kibicowanie i komentowanie. Zieloności na szlaku przez cały rok i przyczepności na mokrych szynach!
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku ze szlaku Żyrardów/Łowicz/Żychlin.
Trochę dla mnie odcinek sentymentalny z racji że występują tam miejscowości które łączą się z moją rodziną :)
Miałem kilkakrotnie okazję przejechać tymi liniami, częściej linią 27. Pierwszy raz, na przełomie tysiącleci, jak jeszcze pociągi były zestawione z SU45 i czterosekcyjnych Bhp. Później już szynobusy, albo pociągi specjalne. Najbardziej jednak wspominam podróż 1 stycznia 2022 r. (jak się fajnie złożyło, że odcinek dokładnie w drugą rocznicę tej podróży), kiedy wracałem z Pucka do Lublina i postanowiłem przejechać się wspomnianym TLK Flisakiem z przesiadkami w Gdyni Gł. i Łodzi Widzewie. Była to jazda z przygodą na stacji Sierpc, gdzie Flisak wówczas skończył jazdę z powodu wypadku na przejeździe kolejowym na szlaku Płock Trzepowo - Sierpc. Szynobus potrącił pieszego (być może Pan Witek brał udział w akcji ratunkowej, z tego co wówczas mówili kolejarze z Kolei Mazowieckich potrącony przeżył, ale był w stanie bardzo ciężkim). Wówczas trochę zmieniłem plany i zamiast przez Płock wróciłem przez Płońsk, ale szczęśliwie udało mi się dotrzeć po przesiadkach w Nasielsku i Warszawie Wsch. do Lublina chyba nawet tym samym pociągiem co planowałem.
Pamiętam także (niestety tylko z posiadanych SRJP, potocznie zwanych cegłami), że linią nr 27 jeździł nocny pociąg osobowy relacji Warszawa Zach. - Kołobrzeg / Połczyn Zdrój, zaś linią nr 33 pośpieszny Mazowsze relacji Lublin - Płock (tego jako dzieciak widywałem pod Lublinem w realu), a wcześniej relacji Warszawa Wsch. - Płock z sezonowym wydłużeniem relacji do Grudziądza przez Sierpc i Brodnicę oraz sezonowy pośpieszny z Łodzi Kaliskiej do Olsztyna, od Brodnicy trasowany nieistniejącą już linią Tama Brodzka - Iława Gł.). Wówczas musiało być ciekawie w takim Sierpcu.
Dziś TLK Flisak, jak dobrze kojarzę, jest jedynym pociągiem tranzytującym przez stację Sierpc.
Stacja Raciąż zachowała jeszcze piękne, stare perony bez żółtych linii bezpieczeństwa. Widzę także oryginalny betonowy płot kolejowy w niezłym stanie i pobielony. Jedynie co brak w Raciążu, to sygnalizacji kształtowej.
200 👍 Wszystkiego dobrego w 2024 roku, wielu ciekawych realizacji.
Panie Jakubie ciekawy odcinek panie Jakubie jak pan nagrywa takie filmy to proszę też z danej stacji podawać godziny odjazdu pociągów w danym kierunku i proszę zrobić Jeszcze jeden taki film Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia i łask Bożych oraz kręcenia filmów
Nowy rok z nowym ciekawym materiałem Dziękuję i pozdrawiam.
Ciekawy odcinek,ciekawe widoki.
Mam nadzieję że w tym roku zawitasz w moje okolice.
Szczęśliwego Nowego Roku!
Pasja łączy... Pozdrowienia dla Panów w Nowym Roku
Linia z Płocka przez Sierpc do Szczutowa to moje dzieciństwo. Pamiętam dłuższy postój w Sierpcu, wodowanie Ol49 i młotkowego, opukującego zestawy kołowe ryflaków.
Kilka lat temu miałem okazję przejechać do Sierpca tym składem. Nie z Płocka tylko z Nasielska i nie dojechaliśmy do Szczutowa tylko skończyliśmy w Sierpcu ale kilka miejsc, które tu pokazujecie się załapało.
ua-cam.com/video/VKpWZJlxWmg/v-deo.htmlsi=bhC_XMb7kVcsMK90
Jak zawsze świetny ciekawy odcinek.Wszystkiego najlepszego w nowym roku.
Co do Glinojecka, to pamiętam z dzieciństwa, że mają tam w parku starą cukrownię, od której biegły pozostałości toru do magazynów składowania i ten magazyn jak i stary kompleks chyba jeszcze istnieją. Pamiętam jak we wczesnych latach 90 tych były tam jeszcze dwa wagony towarowe dwuosiowe wykorzystywane jako pomieszczenia gospodarcze przy ulicy Fabrycznej. Dla mnie było to zawsze magiczne miejsce, tylko do dzisiaj nie wiem jakim dokładnie śladem szedł ten tor.
Co do "Flisaka": nie bardzo zgadzam się z tym co tu było mówione. To że pociąg ten jedzie 10h z Gdyni do Katowic nie jest problemem, bo jego celem nie jest łączenie tych dwu miast. Należy go traktować jako kombinację pociągów z Katowic do Płocka, z Łodzi do, powiedzmy, Grudziądza (gdy ten film był przygotowywany nie kursował przez Grudziądz ale to z racji robót torowych między Grudziądzem i Jabłonowem, obecnie jeździ przez Grudziądz i Kwidzyn), z Płocka do Gdyni i odwrotnie. Na tych dystansach czasy są przyzwoitsze, choć 4 h 30' między Gdańskiem a Płockiem na kolana nie rzuca, (prawdopodobnie koleją między tymi miastami krócej się aktualnie nie da, a żeby mieć prędkość efektywną większą niż 70 km/h przy jeździe samochodem prawdopodobnie też nie łatwo byłoby dobrać trasę). Tak się składa że latem ub. r. (2023, rzecz jasna) korzystałem z tego pociągu na trasie Brodnica - Sierpc i był on całkiem solidnie obłożony (konduktor wpuścił mnie z rowerem tylko dlatego, że jechałem tylko do Sierpca bo oba skrajne pomosty były już zastawione, a wolnych miejsc w przedziałach też wiele nie było). Natomiast co w "węźle sierpeckim" miałoby sens, to bezpośrednie pociągi przyspieszone między Płockiem a Toruniem, i to że takich nie ma to chyba tylko efekt lenistwa umysłowego w obu urzędach marszałkowskich które musiałyby być organizatorami takiego połączenia.
NB. O ile większość pasażerskiego taboru spalinowego w Polsce jest niskowejściowa, to akurat nie VT627 które nierzadko pojawiają się w Sierpcu jako zamienniki niskowejściowych SA135.
Gdy jechałem 1 stycznia 2022 też było niemało podróżnych. Dla podróżnych jeżdżących z Trójmiasta na Śląsk jest całkiem dobra oferta przez Warszawę. Też nie uważam, żeby to był pociąg nieprzemyślany. Gdy ja jechałem wytrasowany był przez Laskowice, Grudziądz, Brodnicę. Gdy autorzy wizytowali Sierpc był trasowany przez Iławę z powodu remontu mostu na Wiśle na szlaku Grudziądz - Grupa.
Google podaje czas przejazdu samochodem z Płocka do Gdańska trochę ponad 3 h, do Włocławka i dalej A1 z prędkością efektywną ok. 90 km/h. Czas przejazdu "Flisakiem" jest ok 50% dłuższy, ale dla wielu może mieścić się w granicach przyzwoitości, a uwzględniając opłaty autostradowe przejazd pociągiem może nie wypaść drożej.
Ciekawy odcinek. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku:)
JSL Jedyna Słuszna Linia :D Jeszcze pamiętam jak jeździły tam parowozy, wagony piętrowe :D Były mieszkaniec Nasielska pozdrawia
Czasami ten pociąg TLK jest jedynym szybkim połączeniem dużych miast, a weś jedź zwykłym pociągiem regionalnym to dobry cały dzień niema ciebie w domu, a TLK w kilka godzin i jesteś z powrotem w domu
Dla ciekawości powiem, że zdążyliście dosłownie uwiecznić tory na stacji WKRA, bo na koniec jesieni zostały wymienione podkłady i szyny :) od stacji Cieksyn do Dalanówka, a być może i początku Płońska są już zmodernizowane.
Dokładnie! Oglądając postępy prac w duchu cieszyłem się, że zdążyliśmy!
Wymiana szyn i podkładów zakończyła się zaraz za lasem - 3 km za Wkrą, na wysokości wsi Osiek.
Z Torunia do Nasielska i Płocka, Bipą z Oelką.
Tak to pamiętam.
Panie Jakubie pan mnie prześladuje :) najpierw Otwock a teraz Cieksyn rodzinne strony pozdrawiam serdecznie ps miło się pana ogląda pan Jacek też daje radę ;)
Stacja Wkra zapisała się w historii polskiej kinematografii.
Pozdrowienia dla R18. Nie przypuszczałem że na śmigle są też mikole 😉
Co do Flisaka to jak ktoś juz napisał - ten pociąg ma chyba inne zadania.
Z lotniczym pozdrowieniem!
@@PokoleizKuleckim Pozdro! Zapraszam do Brodnicy !
Mam propozycję, aby nagrał Pan coś (naturalnie jeżeli tylko będzie Pan mógł) na stacji Mrozy. Myślę, że jest to dość interesująca stacja (powstała przy budowie kolei Warszawsko-Terespolskiej) w dodatku ostatnimi czasy przechodzi remont (ostatnio grzebali przy peronach i sieci trakcyjnej, jednak halę dworca ukończono już wcześniej), lecz pomimo owej renowacji bez przeszkód można się poruszać. Nie jest to może jakaś stacja wyjątkowa, jednak myślę, że warta nagrania
aha i jako, że to stacja na LK 2 dojazd koleją jest dość dobry
I Rudka-Mrozy...
@@fifi81pl jeżeli chodzi o tramwaj konny to jest to faktycznie dość ciekawy temat
Było jeszcze coś takiego jak wąskotorowa kolej Mrozy - Wierzbno
@@poltrotek2262 niech tylko, nomen omen, mrozy odpuszczą to będę Jakuba wyciągał do Mrozów ... w końcu mors ;)
Stacja w Płocku ma zyskać nową funkcję. W jej wnętrzu znajdzie miejsce izba regionalna. W wieży ciśnień ma powstać obserwatorium astronomiczne
Płońsku*
Dziękuję! Nadal nie mogę zrozumieć: zwrotnica czy rozjazd? Wszystkiego dobrego w nowym roku!
Używa się zamiennie, choć poprawnie jest nazywać całe ustrojstwo "rozjazdem", zaś "zwrotnica" to ta część rozjazdu, gdzie mamy ruchome iglice www.gostek.eu/domagala/Infrastruktura_Kolejowa_19_05.pdf
.
Trzymajcie się mocniej i najmocniej, nie dajcie się - orki dały ostatnio ognia, ale nie dadzą Wam rady!
@@PokoleizKuleckim rozumiem już. Stres oczywiście jest, ale trzeba się trzymać! Dziękuję!
20:40 Tor nr 9 ma "poważną wadę" - nie ma na końcu semafora. Był kiedyś już w Internecie materiał o tym dlaczego stawia się czasami, niby niepotrzebnie, na końcu takiego toru semafor z tylko jednym światłem (wiadomo - stale świecące czerwone). Otóż tylko wtedy jest to w przepisach i urządzeniach SRK uznawane za odcinek umożliwiający wjazd jazdą pociągową, czyli można utwierdzić drogę przebiegu i na semaforze wjazdowym dać sygnał zezwalający i przyjąć pociąg. Bez tego semafora niestety tylko jazda manewrowa. Tym bardziej, że semafora wyjazdowego nie widać czyli to tylko "żeberko". Z toru 9 aby do Płocka to najpierw trzeba zrobić manewr na tor stacyjny z którego będzie można dać wyjazd, tor 9 tego nie umożliwia :(
To ciekawy smaczek. Dzięki.
20:03
ZAWSZE.
Nawet na imitacjji toru dawnej kolei fabryki Scheiblera też się rozglądam.
Taki nawyk.
Na Żelaznej Drodze - 150 Lat Kolejowej Iławy
Czesi by zrobili na takiej stacji skomunikowanie czterokierunkowe (Nasielsk/Warszawa/Tłuszcz + Toruń + Płock/Kutno + Brodnica/Jabłonowo Pomorskie/Grudziądz), zresztą peron można stosownie przebudować po zachodniej stronie!
Trzymajcie się chłopaki 😅
W internecie jest sporo informacji o przebiegu starej linii wąskotorowej, szczególnie odcinek Lubicz-Raciąż i okolice Płońska widać że przebiegały inaczej. Brak natomiast informacji o tym jak przebiegała na odcinku Płońsk-Nasielsk a jak Pan zauważył przebiegała inaczej.
J. Fink-Finowicki powierdział, że w autobusie nie przewieziemy osób, na wózkach inwalidzkich. Nowoczesne miejskie autobusy, mają odpowiednie rampy, które to umożliwiają.
No właśnie... ale z rampą i bez toalety... czyli autobus mimo oczywistego postępu nadal nie może w pełni zastąpić kolei.
Z cyklu: wiedza bezużyteczna: W Sierpcu w galerii CH Stacja Sierpc toalety są ukryte przy drodze 560 (od cmentarza w bok, koło drugiego wjazdu na plac). Między Płońskiem a Toruniem nawigacja google próbuje trzy razy wyprowadzić nas w pole. Ciężko mi teraz na 100% potwierdzić konkretne miejsca ale chyba jest to koło Drobina lub Góry, w Kikóle (Kikół) i w miejscowości Skępe (Matko jak to się odmienia?..:))
W osadzie Shikakatwa jeszcze 41minut do Nowego RokA...😊
3:09 oj Tu się Pan ugryzł w język
Kubę i motocykliści znają . Pozdrawiam .
LwG w Nowym Roku!
Potrzebna pomoc - ua-cam.com/video/eqp_dSv37S4/v-deo.html - ratowanie skansenu kolejowego
Kula..Ty się nudzisz..o tej porze..??😅😮
Dzień dobry
Śmigłowiec tak powinno się mówić.
Pozdrawia były żołnierz.
7:20 przez "remont" rozumiemy dewastację tak? zniszczenie zabytkowej nawierzchni peronów, zmiana oświetlenia na szkodliwe dla wzroku ledy, normalnie dramat co się dzieje
Co tu dodać... czasem lepiej by było zostawić to, co jest i nie "ulepszać".
Kiedy film o remtraku
cy zrobicie film o pociagach ratunkowych jak moi dzadkowie przedwojenii kolejarze mowili akuszera
Chodzi nam to po głowie, ale temat wymaga dobrego przygotowania.
👍👍👍
Pozdrawia K01-020 😊
Spokojności tym, co na dyżurze!
Most nad Wkra, ech kąpalo sie. Szkoda, ze nie odwiedziliscie Płocka Trzepowa. Duzo interesujacych elementow infrastruktury i stara cysterna powypadkowa stojaca od lat na zarosnietym torze
Dzień zbyt krótki :/
Dein Kanal gefällt mir...ich würde so gerne mit Dir über die Eisenbahn in Polska sprechen
4:18 Niestety, pogotowie ratunkowe oraz miasto Łódź, nie kojarzą się najlepiej... chyba nie było innej afery niż ta "łowców skór", która by we mnie tak poderwała wiarę w człowieka.
To, zdaje się, odizolowany przypadek w historii polskiego ratownictwa medycznego. Każdego dnia ratownicy, lekarze, kierowcy i piloci niosą pomoc ramię w ramię ze strażakami i innymi służbami.
przekładacie mikrofon jak flaszkę :)
Coś w tym jest! :D
Tyko dwa mikroporty pchnęły nas w kierunku wykorzystania "pały"... i rzeczywiście zwłaszcza pod wiatą, to jakbyśmy się flaszką dzielili ;)
Co to jest lidar, odcinek w sam raz na posylwetrowym zawrocie głowy Ryszard
W wielkim skrócie sposób obrazowania powierzchni ziemi bez roślinności oparty na różnicy poziomów na gruncie. Najprościej można wykorzystać portal geoportal i tam w zakładkach jest taka opcja wysokości z cieniowaniem i wychodzą ... cuda :)
@@JanKowalski-yu4vd dzięki
Nie ma tam takiej zakładki chyba coś z przeglądarką mam
@@rysiumag warstwy -> rzeźba terenu -> numeryczny model terenu 1m x 1m -> cieniowanie (WMTS)
Świętować Pan nie możesz ? 😂
Toć świętuję :) .