Mivel foglalkozik a vallástudomány? - prof. Dr. Máté-Tóth András | egyetem tv | Választár

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 сер 2024
  • Napjainkban jelentősen változott a vallás szerepe, de vajon mondhatjuk azt is, hogy eltűnhet a társadalomból? A vallástudomány ezzel a kérdéssel is foglalkozik, a Választár legújabb epizódjában pedig többek között erre is kitér vendégünk, prof. dr. Máté-Tóth András, az SZTE Vallástudományi Tanszék alapítója.
    Kérdések:
    00:00 Bevezető
    00:37 Mivel foglalkozik a vallástudomány?
    02:01 Mi a különbség a vallástudomány és a teológia között?
    04:18 Mi a rítusok jelentősége vallástudományi szempontból?
    06:24 Hogyan értelmezhető a vallás a modern korban?
    10:20 Milyen szerepet játszik a vallás a közösségépítés nézőpontjából?
    Szerkesztő: Erdei Miklós
    Operatőr: Solymosi Rita
    Adásrendező: Novák Tamás
    Vágó, indexképet készítette: Nagy Luca
    Főszerkesztő: Dobi Richárd
    Kövess minket a többi oldalunkon is:
    / egyetemtv
    / egyetemtv
    / egyetemtv_szeged
    / egyetemtv
    #vallás #tudomány #teológia
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 3

  • @Vid.186
    @Vid.186 Місяць тому +1

    Köszönöm a videót! 👍

  • @sansayan3952
    @sansayan3952 Місяць тому +1

    Engem az is érdekelne, hogy mi a teológia, pontosan, és mi hogy Professzor úr milyen témában írta a szakdolgozatát a teológia témájában?
    Ezt azért is kérdezem, mert sokak szerint a teológia nem tudomány. Nézegettem egy teológia konferencia videót, és nem tudtam sírjak-e vagy nevessek rajta. Erről van szó (első rész, van második is)
    ua-cam.com/video/ZSj4nm71KVM/v-deo.html
    Képtelen voltam komolyan venni a felhozott témákat... De ez csak a keresztény teológia. Az viszont érdekes lehet, hogy van e közös metszet, van-e egy közös minimum, vallástól függetlenül a világ teológusai közt?
    A vallás-tudomány része viszont teljesen rendben van, az a fejemben pár dolgot helyretett, és ilyen módon tényleg tudományként tudom tekinteni, azonban a teológiát még mindig nem.
    Egyik teológus mondta, hogy ahány teológus, annyi féle teológia... nem tudom ez mennyire igaz...
    Ezt mondják egyébként a filozófiára is, de ezt nem hasonlítanám össze a teológiával.
    Egyébként azt nagyon is érdemes lenne esetleg vizsgálni, hogy miért jönnek vissza például a táltosokba, boszorkányokba, ezotériába, horoszkópba ( amiről már többszörösen is bizonyították, hogy teljes butaság) vetett hitek? Hogyhogy nem valamelyik világvallást választják ezek helyett? A "vallás nem vész el, csak átalakul", illetve miért ezekbe "alakul vissza"?
    A repülő-spagettiszörny egyházának egyébként jómagam is tagja vagyok. Ez egy vallás "paródia", semmi több. Például tudtommal tésztaszűrőt kellene bizonyos esetekben a fejemen hordani.. :D. Ezt nyilván a Professzor úr is tudja pontosan, csak meg kellett említenem. Ez csak paródia, semmi más.
    A közösségek megalakulásával, meg szakítószilárdságával kapcsolatban viszont nem értek egyet. Én például táncolni jártam, és ott is, egy közös érdeklődés, egyébként teljesen különböző embereket tudott összehozni, egyben tartani, és végül is közösségként (mindenféle módon egymásnak segítséget nyújtó módon) együttműködni. És ehhez nem kellett vasárnap korán kelni, bemenni a hideg templomban (katolikus, a református például egy fokkal barátságosabb, de az sem sokkal), kinyilatkoztatásokat meghallgatni... Csak táncolni. De ez igaz sok más közösségre is, amik ilyen alapon szerveződnek. Tényleg igaz, hogy közösségek kellenek, de a vallási közösségek is csak egy a sok lehetséges közül. Más kérdés, hogy egy kis lélekszámú falucskában van-e a vallási közösségépítésen kívül más lehetőség. Szerintem kellene, hogy legyen a vallásnak ezen kis településeken is alternatívája.