Rozmawiałem kiedyś z gościem z azoo na targach w Niemczech na temat preparatów bakteryjnych. W opakowaniach są faktycznie formy przetrwalnikowe bakterii (endospory) z masą konserwantów i to jest pierwsza metoda sprzedaży preparatów bakteryjnych. Druga metoda to pożywki dla bakterii z niewielką ilością endospory. Obie te metody działają. Różnica jest w jakości tych preparatów, prędkości namnażania bakterii i proporcji namnażania bakterii nitryfikacyjnych do denitryfikacyjnych. Ten ostatni czynnik jest niezwykle ważny ze względu na to że np. powstanie duża liczba NO3 w wodzie i nie będzie rozkładany na OH i H2, albo inna sytuacja NH4 i NH3 będzie rozkładane na NO2 ale nie będzie bakterii rozkładających NO2 na NO3 i katastrofa gotowa. Można także kupić żywe bakterie przechowywane w specjalnej pożywce. Te są najlepsze i najszybciej działają ale muszą być przechowywane w specjalnych warunkach, albo i nie muszą być przechowywane w specjalnych warunkach, ale wtedy kosztują tyle co te z ADA. Bakterie w proszku to tak naprawdę bakterie przechowywane w mikroporowatym materiale coś w rodzaju ziemi okrzemkowej z pożywką. Mam nadzieję że wyczerpałem temat bakterii.
Wiem, że to komentarz sprzed 8 miesięcy, ale mimo to skomentuję. Temat bakterii, myślę, że jest dalej otwarty, bo w swojej wypowiedzi odnosisz się do procesów nitryfikacji i denitryfikacji, a tak jak to zostało wyjasnione w materiale - bakterie, które je przeprowadzają, nie wytwarzają form przetrwalnikowych. Więc w tych preparatach pewnie są jakieś endospory, tylko w sumie nie wiadomo jakich bakterii.
Bardzo dziękuję za super materiał i czekam na kolejne filmy! Jeśli jesteśmy w temacie bakterii to czy nie najprościej zdobyć od kolegi albo ze sklepu akwarystycznego trochę dojrzałych mediów albo wodę z wycisnietej gąbki z dojrzałego filtra? Ewentualnie jeśli ktoś ma parę zbiorników to zaszczepić sobie bakterie z jakiegoś dojrzałego? Nie dość że bakterie są wtedy żyjące i od razu działające to jeszcze zapewne ich różnorodność jest znacznie większa nie mówiąc o tym że oszczędzamy na preparatach. Ja tak przeważnie robię i po 2 tygodniach mogę już delikatnie zarybiać bez obaw! Może zamiast dyskutować który preparat najlepszy idźmy po najmniejszej linii oporu 😉. Pozdrawiam serdecznie! Monika
Dokładnie ! Ja też tak robię, wyciskam wodę z gąbki działającego filtra. Dokładam też trochę starego drewna i kamyków lawowych z działającego zbiornika. I po ok. dwóch tygodniach jest OK 🙂Poziom NO3 i PO4 podręcznikowy.
Proponuja szersze omówienie tematu jonizatorow , uv-c, ozonowania wody .1 jak to dziala - reakcje chemiczne 2.wplyw na zycie bakterie ,ryby, glony rosliny ale tez mikro i makro elementy 3 kiedy jak i jakie dawki stosowac Zglebilem troche temat ale uwazam ze Ty bedziesz potrafil to wytlumaczyc najlepiej . Pozdrawiam.
A mnie się wydaje, że po to trzeba czekać 2-3 tygodnie od startu zbiornika, żeby cały łańcuch bakteri filtracyjnych się rozwinął. Więc można wywnioskować, że w oferowanych produktach bakteryjnych chodzi o pomoc i wsparcie w rozwinięciu się tego łańcucha, właśnie poprzez dodawanie różnych poszczególnych elementów łańcucha (czy przetrwalników, czy pożywek, itp.) i tym samym by stworzyć jak najbardziej korzystne warunki do rozwoju bakterii, których nie jesteśmy w stanie wprowadzić 'na gotowo'. Inne pytanie można zadać: czy mamy jakiś produkt bakteryjny, po zastosowaniu którego można od razu wprowadzić ryby? A jeśli nie, to dlaczego? Może odpowiedź jest właśnie w Pańskim pytaniu? PS. Panowie, szacunek dla Waszej pracy i prowadzenia tego kanału 👋 Dzięki Wam nasze hobby to przyjemność, a nie ciągła walka😁 Pozdrawiam 🤘
Po 6 miesiącach akwarium jest w pełni dojrzałe. W dozowaniu bakterii nie chodzi o to aby tylko szybko wystartować, Przede wszystkim chodzi o to, aby wystartować bez problemów związanych ze startem zbiornika, czyli skrócić fazy występowania niepożądanych zjawisk jak np. rozrost zielonych glonów.
Ciągnąc temat octu i pożywek dla bakterii, moze opowiedział byś o metodzie vsv która obniża no3 i po4 posiadacze morskiego akwarium dobrze wiedzą o co chodzi ale mało kto wie że tą samą metode mozna stosować w akwarium słodkowodnym
Można też stosować kwas borowy. To jest typowe zakwaszanie wody, są inne środki, jak kwasek cytrynowy. Ale są typowe środki, na bazie garbników. Bezpieczniejsze.
Witam Panie Łukaszu, widzę że już @piotrzieba6111 zadał pytanie, które chodziło mi po głowie. Może faktycznie Pan lub Pan Daniel opowiedział coś więcej o zastosowaniu VSV. Jest to mało znana metoda odżywiania bakterii, a szkoda ja ją stosuję z powodzeniem w moim skromnym akwarium roślinnym na ziemi ogrodowej. Kiedyś miałem problem z azotanami w akwarium, mam żyworódki i pomimo regularnych podmian NO3 było na poziomie 30-50, męczyłem się z tym kilka miesięcy. Podawałem bakterie stosowałem regularnie fix zooleka na azotany i nic. Po zastosowaniu VSV po pierwszym tygodniu azotany spadły tak że czasami muszę podawać azot. Nie robiłem żadnych innych zmian. Myślę że warto rozpropagować tą metodę bo jest prosta tania i skuteczna. Pozdrawiam obu Panów prowadzących i dziękuję za przekazywanie wiedzy, wróciłem do tego hobby po 10 latach, a moje początki to koniec lat 70-tych, czyli cieknące akwaria z kitowanymi szybami, grzałki solne ze szklanej U-rurki itp.
Bardzo ciekawy temat zwłaszcza że czasem dodaje trochę octu aby zmiękczyć wodę dla roślin, ale nie akwariowych,bo podobno wtedy lepiej przyswajają nawozy. Ciekawe jak u roślin w akwarium. Mam też obnizacz pH firmy biobiz dla roślin doniczkowych ciekawe czy mogę to użyć. Ocet w akwarium używam ale tylko na szybach na szczotce, aby usunąć kamień i od razu wycieram. A nie wiedziałam że to pożywką dla bakterii.
Witam mam pytanie, czy można ceramikę z dojrzałego kubelka słodkowodnego przełożyć do morszczaka Celem przyspieszenia dojrzewania swierzego akwarium morskiego? Czy taki zabieg nie uda się i bakterie padną. Dziękuję za odp. Pozdrawiam.
Witam. Przyznam, że jak dr Łukasz zaczyna tłumaczyć, to nie można się oderwać... :) W jednym z odcinków wspomniał Pan o rozpuszczających się skałach w akwarium i zaprzestaniu mineralizacji wody RO. Jakiś czas później wspomniał Pan, że to chyba nie był dobry pomysł, bo rośliny zaczęły to odczuwać. Czy mógłby Pan powiedzieć kilka zdań o całej sytuacji? Zawsze mineralizować RO czy niekoniecznie?
Ja tylko mam informację do kwestii poruszonej chyba w q&a106 - od około 9 lat robię podmiany wodą bezpośrednio z filtra (5 mikron, wegiel, 1 mikron) i nigdy nie miałem żadnych problemów. Wode nalewam co prawda wężykiem od osmozy więc leci z prędkością około 2l/min. Nigdy nie zaobserwowałem żadnych niepokojących objawów.
Ja też tak robiłem w mojej tanganice ale obawiam się że przy większym stężeniu środków dexynfekcyjnych mogłoby być różnie. Z całą pewnością nie podpisze się pod stwierdzeniem że każdy tak może robić bo u jednej czy dwóch osób nic się nie stało. Jak wyjaśniałem środki dezynfekcyjne są stosowane różnie i w różnych dawkach a ogląda nas wiele tysięcy osób z całej Polski (i nie tylko). Więc trzeba stosować nieco powściągliwości / odpowiedzialności
Witam Panie Łukaszu. Około 2 tygodnie temu zadałem pytanie dotyczące możliwości wykorzystania wody- odpadu z filtru RO do akwarium . Taka woda jest oczyszczona przez filtr mechaniczny i węgiel aktywne, ale oczywiście twardsza. Na razie nie było odpowiedzi, ale wiem, że nie wszystko jest od ręki. Ale mam także drugie pytanie. Czy żelazo znajdujące się w wodzie wodociągowej w nadmiarze ( woda zazelaziona) ma wpływ na ryby w akwarium. Czy taka woda może być wykorzystywana, czy żelazo w nadmiarze nie jest toksyczne.Dziękuję z góry za odpowiedz i pozdrawiam fachowca.
Teoretycznie, z ciekawości - czy tego omawianego kationitu nie dałoby się wykorzystać zamiast butli/reaktora co2 przy "typowej kranówie" (kh ok. 15) - spiąć złoże z elektrozaworem sterowanym komputerem ph (np. na bypassie wylotu z filtra kubełkowego)? Ciekawe ile z takiego jednego woreczka można uzyskać co2 i czy da się to porównać z takimi rozwiązaniami jak bimbrownia, czy reaktory na kwasek i sodę?
Temat tych preparatów z bakteriami trochę mi pachnie tzw suplementami diety i bezgraniczną wiarą ludzi w ich lecznicze działanie. Kiedyś nikt nie słyszał o bakteriach w płynie a zbiorniki startowały. Po prostu ludzie są niecierpliwi i chcą wszystko na już. A tu jest potrzebna cierpliwość i czas a zbiornik sam wystartuje. Można się wspomóc np wodą z dojrzałego zbiornika czy brudem wypłukanym z gąbki filtra. Tam potrzebnych bakterii jest całe mnóstwo. Za jakiś czas można wpuścić kilka sztuk tzw. "oblatywaczy" jakiś odpornych ryb np danio, gupik itp. czy kilka zakazanych ampularii. Nie ma co się rozpisywać bo większość doświadczonych akwarystów zna dobrze te metody. Pozdrawiam serdecznie
Ja mam ciągle problem z PH.Chciał bym mieć 6,2 ale nie mieć wody ,,herbaty" . Wode mam z RO. Nie mam pojęcia jak to zrobić bez szyszek olchy itp ani preparatów chemicznych... Podłoże jest aktywne ale ciągle jest około 6,8 lub 7...
Coz nie podejzewam producentow akwarystycznych preparatow o stosowanie technologi rodem z NASA😂😂😂😂 i mysle ze raczej sa to heterotroficzne bakterie ale coz moge sie mylic . Storage of liquid cultures is recommended at 17 °C in the dark and cells of Nitrobacter can be reactivated even after several years. This might be difficult for the more sensitive cultures like Nitrospira, here a high inoculum of 10% (v/v) should be used and the substrate content can be lowered in the beginning to 0.15 mM sodium nitrite especially for the marine strains. Freezing in liquid nitrogen is suitable for maintenance of stock cultures that are suspended in a cryoprotecting buffer like Hatefi. It is necessary to use cells of about 150 mL medium, concentrated on a filter. Hatefi: 100 mL distilled water, 0.6 g Tris, 22.6 sucrose, 0.015 g histidine, pH 7.5, freeze in aliquots. Another possibility for the storage of Nitrobacter for several years is the cultivation in 1 L-bottles filled to the top with mixotrophic medium (increase the amount of organic matter by a factor of 10). Glycerol should be used instead of pyruvate to keep the pH stable for a long period. Nitrobacter has been shown to grow anaerobically by dissimilatory nitrate reduction, resulting in a high cell amount (Freitag et al., 1987; Starkenburg et al., 2008b). External electrons from organic matter are required as carbon source. Zrodlo www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780123812940000055
I to jest wyjaśnienie tematu. Jako osoba związana z nauką doceniam Twoją merytoryczność. Co do tematu bakterii i "całego życia" w akwarium to myślę że jest to dzielenie włosa na czworo. Dużo tutaj obaw, zmartwień, komercji a mało radości z hobby.
@@damianuadamus i tu masz racje . Po paru latach takiego zglebiania tematu od strony naukowej odpuscilem z dwoch powodow po 1 - nie mam wyksztalcenia i po prostu czesci nie rozumie co czytam a w zasadzie mowiac krotko jestem za glupi . Z racji tez wieku czesto zapomnialem podstaw chemii czy fizyki i musze siegac do podrecznikow z liceum 😂😂 po 2 mysle ze trzeba troche zaufac producentom , przynajmniej tym renomowanym . Nie sprawdzamy skladu antybiotyku ani nawet witamin ktore kupujemy . Ba wielu nie czyta skladu wedliny ktora je na sniadanie 😁😁 Fajnie ze ludzie dociekaja , pytaja itd ale czasami przesadzamy . Ja jestem tego dobrym przykladem 😂😂🤣🤣
Może sie mylą i wprowadzają w błąd') ale wg producenta Stability zawiera mieszankę czterech gatunków bakterii. Dwa z nich są nitryfikacyjne, jeden zjada odpady, a czwarty azotany. Oraz wygląda na to ,że to jedyny produkt na rynku zawierający nitryfikacyjne, jak również denitryfikacyjne bakterie - w formie przetrwalników.
AZOO - biobacteria SuperPSB, QUALDOP 3 preparaty z bakteriami w proszku. MIcrobelive też robi preparaty, kltóre zawierają wszystkie niezbędne bakterie, i wiele innych firm. Kompleksowych preparatów bakteryjnych zawierających bakterie nitryfikacyjne, denitryfikacyjne i PSB - rozkładających biomasę jest mnóstwo. Seachem robi dwa preparaty do akwariów słodkowodnych stability i guard. Stability zawiera bakterie nitryfikacyjne denitryfikacyjne natomiast guard bakterie PSB. Najlepiej moim zdaniem działają bakterie z AZOO. Mam porównanie jak wyglądają akwaria, w których nie dodaje się bakterii do wody i takie wspomagane bakteriami. Dzieli je przepaść. Zupełnie inaczej funkcjonują. Zero glonów przy wysokich stężeniach wartości odżywczych dla roślin, zero problemów z chorobami ryb, filtrów można nie czyścić latami - nic się w nich nie odkłada. Nie wyobrażam sobie współczesnej akwarystyki bez preparatów bakteryjnych. Ja używam bakterii nie tak jak zalecają producenci po podmianach wody tylko codziennie. Całe serwisowanie akwarium sprowadza się do uzupełnienia nawozów w zbiornikach pomp perystatycznych, przycince roślin, karmieniu ryb i podmianie wody raz w tygodniu.
A ja mam pytanie z innej beczki do Pana Łukasza. Już je zadawałem kiedyś ale pewnie umknęło uwadze ;) Elementy dekoracji w akwarium, węgiel kamienny i węgiel drzewny. Czy węgiel kamienny wpływa w jakikolwiek sposób na parametry wody? Stosowałem lata temu bryły węgla kamiennego do Malawi ze względu na kolor skały (25-30 lat temu, kiedy jeszcze mało było wiadomo o parametrach wody w akwa - oprócz pH). Czy węgiel drzewny, buk, dąb, czereśnia zmieniają parametry wody?
Tak pamiętam to pytanie ale niestety nie mam wiedzy na ten temat więc nie bardzo mam co mądrego do opowiedzenia w filmie. Jedyne co mi przychodzi do głowy to że węgle kamienne są bardzo różne i zawierają wiele domieszek więc nawet jeśli jeden jest bezpieczny to nie koniecznie musi to oznaczać że wszystkie takie są
Tak! Każda skała wpływa na skład wody, a nawet szkło z którego jest zrobione akwarium (w nocy jak nikt nie widzi zjadają Ci je okrzemki). Skały takie jak węgiel czy łupki węglowe wprowadzają do wody metan i przez to nie nadają się do akwarium świeżo po wydobyciu . Jeśli długo są przechowywane po wydobyciu z pod ziemi, wtedy można użyć do akwarium, ale po co? Jest tyle fajnych skał, które zmieniają parametry w niewielkim stopniu.
Rozmawiałem kiedyś z gościem z azoo na targach w Niemczech na temat preparatów bakteryjnych. W opakowaniach są faktycznie formy przetrwalnikowe bakterii (endospory) z masą konserwantów i to jest pierwsza metoda sprzedaży preparatów bakteryjnych. Druga metoda to pożywki dla bakterii z niewielką ilością endospory. Obie te metody działają. Różnica jest w jakości tych preparatów, prędkości namnażania bakterii i proporcji namnażania bakterii nitryfikacyjnych do denitryfikacyjnych. Ten ostatni czynnik jest niezwykle ważny ze względu na to że np. powstanie duża liczba NO3 w wodzie i nie będzie rozkładany na OH i H2, albo inna sytuacja NH4 i NH3 będzie rozkładane na NO2 ale nie będzie bakterii rozkładających NO2 na NO3 i katastrofa gotowa. Można także kupić żywe bakterie przechowywane w specjalnej pożywce. Te są najlepsze i najszybciej działają ale muszą być przechowywane w specjalnych warunkach, albo i nie muszą być przechowywane w specjalnych warunkach, ale wtedy kosztują tyle co te z ADA. Bakterie w proszku to tak naprawdę bakterie przechowywane w mikroporowatym materiale coś w rodzaju ziemi okrzemkowej z pożywką. Mam nadzieję że wyczerpałem temat bakterii.
Wiem, że to komentarz sprzed 8 miesięcy, ale mimo to skomentuję. Temat bakterii, myślę, że jest dalej otwarty, bo w swojej wypowiedzi odnosisz się do procesów nitryfikacji i denitryfikacji, a tak jak to zostało wyjasnione w materiale - bakterie, które je przeprowadzają, nie wytwarzają form przetrwalnikowych. Więc w tych preparatach pewnie są jakieś endospory, tylko w sumie nie wiadomo jakich bakterii.
Ten kanał merytorycznie miażdży jutub brawo panowie 💪
Dziękuje za kolejną porcję wiedzy :)
Dziękuję i życzę miłego wypoczynku. Do zobaczenia za dwa tygodnie.
Witam Panie Łukaszu jak zawsze ciekawy odcinek, ogląda i słucha się pana superowo. Życzę udanego wypoczynku i pozdrawiam serdecznie.
Dziekuję za poruszenie ciekawego tematu. Milego wypoczynku 😊
Bardzo dziękuję za super materiał i czekam na kolejne filmy! Jeśli jesteśmy w temacie bakterii to czy nie najprościej zdobyć od kolegi albo ze sklepu akwarystycznego trochę dojrzałych mediów albo wodę z wycisnietej gąbki z dojrzałego filtra? Ewentualnie jeśli ktoś ma parę zbiorników to zaszczepić sobie bakterie z jakiegoś dojrzałego? Nie dość że bakterie są wtedy żyjące i od razu działające to jeszcze zapewne ich różnorodność jest znacznie większa nie mówiąc o tym że oszczędzamy na preparatach. Ja tak przeważnie robię i po 2 tygodniach mogę już delikatnie zarybiać bez obaw! Może zamiast dyskutować który preparat najlepszy idźmy po najmniejszej linii oporu 😉. Pozdrawiam serdecznie! Monika
Dokładnie ! Ja też tak robię, wyciskam wodę z gąbki działającego filtra. Dokładam też trochę starego drewna i kamyków lawowych z działającego zbiornika. I po ok. dwóch tygodniach jest OK 🙂Poziom NO3 i PO4 podręcznikowy.
Proponuja szersze omówienie tematu jonizatorow , uv-c, ozonowania wody .1 jak to dziala - reakcje chemiczne 2.wplyw na zycie bakterie ,ryby, glony rosliny ale tez mikro i makro elementy 3 kiedy jak i jakie dawki stosowac
Zglebilem troche temat ale uwazam ze Ty bedziesz potrafil to wytlumaczyc najlepiej . Pozdrawiam.
A to ci zagwozdka! Dziękuję bardzo i miłego urlopu
Może coś nakręci ciekawego pod wodą ;)
Udanego urlopu 🏝
A mnie się wydaje, że po to trzeba czekać 2-3 tygodnie od startu zbiornika, żeby cały łańcuch bakteri filtracyjnych się rozwinął. Więc można wywnioskować, że w oferowanych produktach bakteryjnych chodzi o pomoc i wsparcie w rozwinięciu się tego łańcucha, właśnie poprzez dodawanie różnych poszczególnych elementów łańcucha (czy przetrwalników, czy pożywek, itp.) i tym samym by stworzyć jak najbardziej korzystne warunki do rozwoju bakterii, których nie jesteśmy w stanie wprowadzić 'na gotowo'. Inne pytanie można zadać: czy mamy jakiś produkt bakteryjny, po zastosowaniu którego można od razu wprowadzić ryby? A jeśli nie, to dlaczego? Może odpowiedź jest właśnie w Pańskim pytaniu? PS. Panowie, szacunek dla Waszej pracy i prowadzenia tego kanału 👋 Dzięki Wam nasze hobby to przyjemność, a nie ciągła walka😁 Pozdrawiam 🤘
Po 6 miesiącach akwarium jest w pełni dojrzałe. W dozowaniu bakterii nie chodzi o to aby tylko szybko wystartować, Przede wszystkim chodzi o to, aby wystartować bez problemów związanych ze startem zbiornika, czyli skrócić fazy występowania niepożądanych zjawisk jak np. rozrost zielonych glonów.
Filmik jak zwykle bardzo ciekawy:-) Pozdrawiam serdecznie:-)
Pozdrawiam serdecznie jak zwykle ciekawe tematy 👍🏻👀🐳
Ciągnąc temat octu i pożywek dla bakterii, moze opowiedział byś o metodzie vsv która obniża no3 i po4 posiadacze morskiego akwarium dobrze wiedzą o co chodzi ale mało kto wie że tą samą metode mozna stosować w akwarium słodkowodnym
Można też stosować kwas borowy. To jest typowe zakwaszanie wody, są inne środki, jak kwasek cytrynowy. Ale są typowe środki, na bazie garbników. Bezpieczniejsze.
Witam Panie Łukaszu, widzę że już @piotrzieba6111 zadał pytanie, które chodziło mi po głowie. Może faktycznie Pan lub Pan Daniel opowiedział coś więcej o zastosowaniu VSV. Jest to mało znana metoda odżywiania bakterii, a szkoda ja ją stosuję z powodzeniem w moim skromnym akwarium roślinnym na ziemi ogrodowej. Kiedyś miałem problem z azotanami w akwarium, mam żyworódki i pomimo regularnych podmian NO3 było na poziomie 30-50, męczyłem się z tym kilka miesięcy. Podawałem bakterie stosowałem regularnie fix zooleka na azotany i nic. Po zastosowaniu VSV po pierwszym tygodniu azotany spadły tak że czasami muszę podawać azot. Nie robiłem żadnych innych zmian. Myślę że warto rozpropagować tą metodę bo jest prosta tania i skuteczna. Pozdrawiam obu Panów prowadzących i dziękuję za przekazywanie wiedzy, wróciłem do tego hobby po 10 latach, a moje początki to koniec lat 70-tych, czyli cieknące akwaria z kitowanymi szybami, grzałki solne ze szklanej U-rurki itp.
Bardzo ciekawy temat zwłaszcza że czasem dodaje trochę octu aby zmiękczyć wodę dla roślin, ale nie akwariowych,bo podobno wtedy lepiej przyswajają nawozy. Ciekawe jak u roślin w akwarium. Mam też obnizacz pH firmy biobiz dla roślin doniczkowych ciekawe czy mogę to użyć. Ocet w akwarium używam ale tylko na szybach na szczotce, aby usunąć kamień i od razu wycieram. A nie wiedziałam że to pożywką dla bakterii.
Ciekawe tematy, pozdrawiam :)
Witam mam pytanie, czy można ceramikę z dojrzałego kubelka słodkowodnego przełożyć do morszczaka Celem przyspieszenia dojrzewania swierzego akwarium morskiego? Czy taki zabieg nie uda się i bakterie padną. Dziękuję za odp. Pozdrawiam.
Witam. Przyznam, że jak dr Łukasz zaczyna tłumaczyć, to nie można się oderwać... :) W jednym z odcinków wspomniał Pan o rozpuszczających się skałach w akwarium i zaprzestaniu mineralizacji wody RO. Jakiś czas później wspomniał Pan, że to chyba nie był dobry pomysł, bo rośliny zaczęły to odczuwać. Czy mógłby Pan powiedzieć kilka zdań o całej sytuacji? Zawsze mineralizować RO czy niekoniecznie?
Ja tylko mam informację do kwestii poruszonej chyba w q&a106 - od około 9 lat robię podmiany wodą bezpośrednio z filtra (5 mikron, wegiel, 1 mikron) i nigdy nie miałem żadnych problemów. Wode nalewam co prawda wężykiem od osmozy więc leci z prędkością około 2l/min. Nigdy nie zaobserwowałem żadnych niepokojących objawów.
Ja też tak robiłem w mojej tanganice ale obawiam się że przy większym stężeniu środków dexynfekcyjnych mogłoby być różnie. Z całą pewnością nie podpisze się pod stwierdzeniem że każdy tak może robić bo u jednej czy dwóch osób nic się nie stało. Jak wyjaśniałem środki dezynfekcyjne są stosowane różnie i w różnych dawkach a ogląda nas wiele tysięcy osób z całej Polski (i nie tylko). Więc trzeba stosować nieco powściągliwości / odpowiedzialności
Witam Panie Łukaszu.
Około 2 tygodnie temu zadałem pytanie dotyczące możliwości wykorzystania wody- odpadu z filtru RO do akwarium . Taka woda jest oczyszczona przez filtr mechaniczny i węgiel aktywne, ale oczywiście twardsza. Na razie nie było odpowiedzi, ale wiem, że nie wszystko jest od ręki. Ale mam także drugie pytanie. Czy żelazo znajdujące się w wodzie wodociągowej w nadmiarze ( woda zazelaziona) ma wpływ na ryby w akwarium. Czy taka woda może być wykorzystywana, czy żelazo w nadmiarze nie jest toksyczne.Dziękuję z góry za odpowiedz i pozdrawiam fachowca.
{Pytanie) Czy dobrą praktyką jest używanie preparatów z bakteriami różnych producentów naraz.
Teoretycznie, z ciekawości - czy tego omawianego kationitu nie dałoby się wykorzystać zamiast butli/reaktora co2 przy "typowej kranówie" (kh ok. 15) - spiąć złoże z elektrozaworem sterowanym komputerem ph (np. na bypassie wylotu z filtra kubełkowego)? Ciekawe ile z takiego jednego woreczka można uzyskać co2 i czy da się to porównać z takimi rozwiązaniami jak bimbrownia, czy reaktory na kwasek i sodę?
Temat tych preparatów z bakteriami trochę mi pachnie tzw suplementami diety i bezgraniczną wiarą ludzi w ich lecznicze działanie. Kiedyś nikt nie słyszał o bakteriach w płynie a zbiorniki startowały. Po prostu ludzie są niecierpliwi i chcą wszystko na już. A tu jest potrzebna cierpliwość i czas a zbiornik sam wystartuje. Można się wspomóc np wodą z dojrzałego zbiornika czy brudem wypłukanym z gąbki filtra. Tam potrzebnych bakterii jest całe mnóstwo. Za jakiś czas można wpuścić kilka sztuk tzw. "oblatywaczy" jakiś odpornych ryb np danio, gupik itp. czy kilka zakazanych ampularii. Nie ma co się rozpisywać bo większość doświadczonych akwarystów zna dobrze te metody. Pozdrawiam serdecznie
Żeby było jasne nie neguję pozytywnego działania takich preparatów. Po prostu uważam że nie są niezbędne
Rybka w occie, w sumie bym zjadła 😅
Ja mam ciągle problem z PH.Chciał bym mieć 6,2 ale nie mieć wody ,,herbaty" . Wode mam z RO. Nie mam pojęcia jak to zrobić bez szyszek olchy itp ani preparatów chemicznych... Podłoże jest aktywne ale ciągle jest około 6,8 lub 7...
👍
Coz nie podejzewam producentow akwarystycznych preparatow o stosowanie technologi rodem z NASA😂😂😂😂 i mysle ze raczej sa to heterotroficzne bakterie ale coz moge sie mylic .
Storage of liquid cultures is recommended at 17 °C in the dark and cells of Nitrobacter can be reactivated even after several years. This might be difficult for the more sensitive cultures like Nitrospira, here a high inoculum of 10% (v/v) should be used and the substrate content can be lowered in the beginning to 0.15 mM sodium nitrite especially for the marine strains. Freezing in liquid nitrogen is suitable for maintenance of stock cultures that are suspended in a cryoprotecting buffer like Hatefi. It is necessary to use cells of about 150 mL medium, concentrated on a filter.
Hatefi: 100 mL distilled water, 0.6 g Tris, 22.6 sucrose, 0.015 g histidine, pH 7.5, freeze in aliquots.
Another possibility for the storage of Nitrobacter for several years is the cultivation in 1 L-bottles filled to the top with mixotrophic medium (increase the amount of organic matter by a factor of 10). Glycerol should be used instead of pyruvate to keep the pH stable for a long period. Nitrobacter has been shown to grow anaerobically by dissimilatory nitrate reduction, resulting in a high cell amount (Freitag et al., 1987; Starkenburg et al., 2008b). External electrons from organic matter are required as carbon source.
Zrodlo
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780123812940000055
I to jest wyjaśnienie tematu. Jako osoba związana z nauką doceniam Twoją merytoryczność. Co do tematu bakterii i "całego życia" w akwarium to myślę że jest to dzielenie włosa na czworo. Dużo tutaj obaw, zmartwień, komercji a mało radości z hobby.
@@damianuadamus i tu masz racje . Po paru latach takiego zglebiania tematu od strony naukowej odpuscilem z dwoch powodow
po 1 - nie mam wyksztalcenia i po prostu czesci nie rozumie co czytam a w zasadzie mowiac krotko jestem za glupi . Z racji tez wieku czesto zapomnialem podstaw chemii czy fizyki i musze siegac do podrecznikow z liceum 😂😂
po 2 mysle ze trzeba troche zaufac producentom , przynajmniej tym renomowanym . Nie sprawdzamy skladu antybiotyku ani nawet witamin ktore kupujemy . Ba wielu nie czyta skladu wedliny ktora je na sniadanie 😁😁
Fajnie ze ludzie dociekaja , pytaja itd ale czasami przesadzamy . Ja jestem tego dobrym przykladem 😂😂🤣🤣
Może sie mylą i wprowadzają w błąd') ale wg producenta Stability zawiera mieszankę czterech gatunków bakterii. Dwa z nich są nitryfikacyjne, jeden zjada odpady, a czwarty azotany. Oraz wygląda na to ,że to jedyny produkt na rynku zawierający nitryfikacyjne, jak również denitryfikacyjne bakterie - w formie przetrwalników.
AZOO - biobacteria SuperPSB, QUALDOP 3 preparaty z bakteriami w proszku. MIcrobelive też robi preparaty, kltóre zawierają wszystkie niezbędne bakterie, i wiele innych firm. Kompleksowych preparatów bakteryjnych zawierających bakterie nitryfikacyjne, denitryfikacyjne i PSB - rozkładających biomasę jest mnóstwo. Seachem robi dwa preparaty do akwariów słodkowodnych stability i guard. Stability zawiera bakterie nitryfikacyjne denitryfikacyjne natomiast guard bakterie PSB. Najlepiej moim zdaniem działają bakterie z AZOO. Mam porównanie jak wyglądają akwaria, w których nie dodaje się bakterii do wody i takie wspomagane bakteriami. Dzieli je przepaść. Zupełnie inaczej funkcjonują. Zero glonów przy wysokich stężeniach wartości odżywczych dla roślin, zero problemów z chorobami ryb, filtrów można nie czyścić latami - nic się w nich nie odkłada. Nie wyobrażam sobie współczesnej akwarystyki bez preparatów bakteryjnych. Ja używam bakterii nie tak jak zalecają producenci po podmianach wody tylko codziennie. Całe serwisowanie akwarium sprowadza się do uzupełnienia nawozów w zbiornikach pomp perystatycznych, przycince roślin, karmieniu ryb i podmianie wody raz w tygodniu.
😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊😊
Komercyjnie. 💚 Jest mowa ma ogromne znaczenie : PROBIOTYKI - FORMY I SKŁAD . TERMINY ODDZIAŁYWANIA KOLEJNO PO SOBIE 🧩🤳 .
🛑🛑🛑🛑Pytanie do dr Łukasza : Woda plazmowa. Czy coś pan wie o tym i jakie mogłaby mieć zastosowanie w akwarystyce.🛑🛑🛑🛑
Witam
Ocet octem ale metoda VCV jest znana i stosowana w akwarystyce przynajmniej od 30-lat, odkąd miałem pierwsze akwarium i stos książek o rybach 😊
Na rynku organiki 💚 podobnież : ALGiNIT , GUMISiL , CARBOMAT 🇵🇱, Antyglon =. Formy składu .
🥃🥃🥃🥃🥃🥃🥃
, ,,,,🍄⛑️💚🌪️ jest to również część formy etap , rodzaje. Biostymulacji indukcji odporności . Zabezpieczanie namnażanie pozytywnych czynników - przed wystąpieniem zbioru , okoliczności negatywnych ⏳. ROLA WSPÓŁPRACY produktywnego namnażania - efektywności odporności np przy użyciu. AMINOKWASY , ENZYMÓW , HORMONÓW . MA ISTOTNE WSPÓŁODDZIAŁYWANIE , INTEGROWANA PRODUKTYWNOŚĆ 👍🇵🇱💎 , TAKŻE 🍓🌽🥕🐝🕸️
A ja mam pytanie z innej beczki do Pana Łukasza. Już je zadawałem kiedyś ale pewnie umknęło uwadze ;)
Elementy dekoracji w akwarium, węgiel kamienny i węgiel drzewny.
Czy węgiel kamienny wpływa w jakikolwiek sposób na parametry wody? Stosowałem lata temu bryły węgla kamiennego do Malawi ze względu na kolor skały (25-30 lat temu, kiedy jeszcze mało było wiadomo o parametrach wody w akwa - oprócz pH). Czy węgiel drzewny, buk, dąb, czereśnia zmieniają parametry wody?
Tak pamiętam to pytanie ale niestety nie mam wiedzy na ten temat więc nie bardzo mam co mądrego do opowiedzenia w filmie. Jedyne co mi przychodzi do głowy to że węgle kamienne są bardzo różne i zawierają wiele domieszek więc nawet jeśli jeden jest bezpieczny to nie koniecznie musi to oznaczać że wszystkie takie są
Tak! Każda skała wpływa na skład wody, a nawet szkło z którego jest zrobione akwarium (w nocy jak nikt nie widzi zjadają Ci je okrzemki). Skały takie jak węgiel czy łupki węglowe wprowadzają do wody metan i przez to nie nadają się do akwarium świeżo po wydobyciu . Jeśli długo są przechowywane po wydobyciu z pod ziemi, wtedy można użyć do akwarium, ale po co? Jest tyle fajnych skał, które zmieniają parametry w niewielkim stopniu.