Krása ! Moje sestava v té době : Procesor : Cyrix IBM 166 MHZ.. Ram: 32 MB...Grafika : S3 Virge 2MB ....HDD: 2 GB Seagate...později jsem si pořídil 3Dfx Voodoo 1 ..Zvukovka: SB 16bit .😀 Stál 38 000,- Máma, tátu málem zabila 😀 Probdělé noci u her jako Settlers 2, Fallout 2, Duke Nukem 3D, Blood, Shadow Warrior, Command & Conquer atd. Vzpomínky, vzpomínky, vzpomínky. Krásná doba.
Pekná zostava. Ja som na Vianoce 1995 dostal Pentium 90 s 4 MB Ram, 1GB Harddisk, 1 MB grafická, 14 palcový monitor s prídavným filtrom, ktorý chránil zrak, hehe. A k tomu som mal originál EN Win 95 na disketách. Postupne som si kúpil aj nejaký soundblaster, 4x rýchlostnú CDrom a rozšíril Ram na 8 MB. Neviem koľko to stálo, ale už vtedy som si uvedomoval, že to muselo byť sakra drahé a behom 2 rokov to totálne zastaralo. Neskôr som ešte vymenil procesor za Pentium 166, ktorý bol maximum, čo sa dal do tej dosky dať a s touto zostavou som sa prvýkrát pripojoval na internet cez dial-up. Staré dobré časy. Díky za ich pripomenutie chlapci, ste borci.
Dost zvlastni.. driv to prave bylo uplne jinak.. Mel jsem 486 a vydrzela mi deset let.. v ty dobe opravdu PC tak rychle nezastaralo .) O to tenkrat tak trochu slo :)
@@nevimnereknu5623 Presne. A hlavne, ani vyvojari nemali snahu robit hry na to najnovsie zelezo, kedze by ich moc nepredali (okrem vynimiek blaznov ako boli Origin).
tak jsem se taky vrátil o 24 let zpátky, už v této době jsem měl asi třetí upgrade na PC, které jsem v roce 1994 koupil za 34 000 a to bez CD-ROM a sítě a modemů, skvělé to byly časy, díky chlapi za Vaši práci v oblasti retro
Před Vánoci jsem prodával s krvácející srdcem jednomu nadšenci na Slovensko svého milovaného GRAVISE Ultrasound MAXe s rozšířenou pamětí. Je plně funkční a udělala mu velikou radost. Zůstala mi tu "jen" Soundblaster AWE64. Dodnes tu mám podobné PC, na kterém si děcka hrály staré hry ještě okolo roku 2007 i přes to, že měly k dispozici soudobé herní PC. Prostě staré hry je bavily podstatně více. Postavit si v té době dobré PC byl dost náročný koníček. Díky za video, dobrá nostalgie. :-)
No, jak jste ukázali co máte, tak koukám a: Instalačku Windows 95 mám, Desku hodně podobnou i s RAM mám, i s 386 nebo 486 procesorem. Grafiky do PCI dvě, agp jednu, 8x mechaniku, myš do COMportu, klávesnici s pětikolíkem .. asi si to nafotím :D Hezký díl .. Moooc jsem si zaretrovzpomínal :)
V te době jsem jako 9-10 letý sbíral katalogy s těmito stroji a moc si některý z nich přál. Tuším, že největší bichle byla od Autocontu. V té době jsem pařil na 386 a až o nějaký rok později jsem dostal 486 DX4... Pentium měl jen soused z bohaté rodiny a mohl v té době hrát nejnovější pecky.
Pamatam ako mi otec v 1997-om kupil Pentium 133Mhz, 2MB S3 trio grafazjna, 16MB ram(neskor rozsiril o 32MB, 2.1 GB disk, 15' monitor, AWE32 Zvuk a 8x CD-Rom. 45000,-Svk. Moja prva normalna zostava. Na to sa nikdy nezabudne..
No mne babca koupila muj prvni stolni pocitac (pred tim jsem mel Amigu 500) prave v roce 1996-1997 a tenkrat to bylo AMD K6-2 300MHz, 32Mb ram, Nejaka grafika S3 Trio 1Mb a HDD 2,5 Gb myslim. Dokonce mel i CD-Romku. V te dobe za ten PC davala i s monitorem a periferiemi co jsem se ptal 17k ,ale vic to prej urcite nebylo. Rikam to proto,ze hledim jak levne ho koupila (bral ho jeji kamarad na svoji firmu) kdyz vidim jake byly ceny. Chvilku na to mi dokoupila jeste dalsich 32Mb RAMku a Rivu TNT 2 32Mb. Super video kluci diky ;-)
Urcite to nemohl byt AMD k6-2 300, lebo ten vysiel az v roku 1998. V 1997 AMD uviedlo K6 233 Mhz, ako svoj najvyssi highend, ktory mal konkurovat Pentium MMX 200 a 233. A cely rok sa nevedeli dostat cez 266 Mhz. Potom Intel vydal v polke 1997 Pentium II 233-300 Klamath, a mal highend len pre seba. AMD ich dobehlo az v 1998, presne o rok, ked sa im podarilo konecne dostat na 300 Mhz, a rovno vydat AMD k6-2 (300 Mhz). Intel bol nuteny kvoli tomu vydat Celeron.
Tyjo, do Jimazu jsem jako chudý puberťák chodil pro počítače a součástky na náhradní díly co se jim tam váleli v krabici za 25kč. 😁 Místo kupování svačin sem domu nosil starý skříně , zdroje nebo monitory. Máti vždycky mohla ranit mrtvice když mě viděla ve dveřich s nějakým šrotem :) Ale spousta věcí bylo funkčních, poskládal sem několik počítačů a pak je prodal spolužákům za 200-300. Většinou to byly nějaké Pentium I , II. Na dooma nebo diablo II to stačilo.
rovnako mna. Hladal som cele mesiace akekolvek forum, kanal v cestine/slovencine, ale nic. Na hnusnom nesympatickom vogons sa mi uz nechce browsovat. Ako keby cesko-slovenska retro komunita neexistovala. Ale vedel som ze existuje, ale vsetci kecali po anglicky na vogons alebo si robili uzavrete sukromne skupiny.
úplně první bylo Pentium 75 , 3,2GB HD , bylo první v Liberci :D šlo na brurální upgrade na 133Mhz. Potom se otec zbláznil a pořídil P II 233MHZ, 32GB, CD DVD vypalovačka.... ten rok jsme nejeli na dovolenou :D Ale všichni spolužáci z toho srali :D
Tie Pentia II boli v roku 1997 inak predrazene a neoplatili sa. Ale to nikto nevedel, ako to pojde. Uz o rok prisli Celerony, ktore isli pretaktovat na 450, a dobehli tak Pentium II 400-450. Za lacno. Ale nemuselo to tak byt, ale kto kupil Pentium II klamath v roku 1997, sa dost odrbal. Za tie prachy to nestalo, kedze Celeron uz o rok, mal 2x vacsi vykon. Je jasne, ze ked prisli, prekonali Pentia 1 o poriadny kus, a vela ludi si odrezalo od huby aby to kupilo. :) Mysleli, ze snad 2-3 roky to vydrzi. Dobre museli nadavat, ked videli Celeron 300A, pretaktovany na 450A, ako drtil este aj Pentium II 400. :) A to uz v auguste 1998. :) A potom koncom 1998 a zaciatkom 1999 AMD k6-2 400-450 a k6-3. Ale co uz. Ja som sa zas odrbal ze som kupil AMD k6-2 500, a pritom stacilo pockat 3/4 roka a kupil Celeron Coppermine a pretaktovat ho na 900 mhz. Alebo pockat este dalsie 3 mesiace a kupit Duron 600. Ale to si potom mohol cakat donekonecna. V kazdom pripade kupovat Highend sa vtedy ludom neopaltilo, ako to starlo. Vzdy trebalo kupit lowend alebo mid-range a pretaktovat ho. Intel urobil v 1997 dojem, ze Pentium II je nieco super rychle, a tak skoro nic neprijde. A AMD sa trapilo dostat cez 233 mhz s K6. Cize Pentium II Klamath vyzerala ako dobra high-end investicia. Ale zaciatok 1998 ukazal, ze nie. Ze trebalo chvilu pockat a investovat az do Celerona 300A. Ten rok sa dal pretrpiet na Pentiu 1.
@@FalconFanatic.GhostDog0 u mě ta "nestabilita" byl problém...už nevím co to přesně dělalo jestli se vypnul nebo modrá obrazovka a to jen pár minut po startu windows...
@@Martas668 Ja som si tiez zazil nestabilitu s AMD k6-2. To boli strasne chipsety, tie VIA na zaciatku. Doteraz si pamatam, tie driveri VIA 4in1... kopec problemov som s tym mal, najhorsia a najnestabilnejsia platforma. Potom sme upgradli na Athlon thunderbird, a cipset KT333, a to uz bolo ine kafe, problemy zmizli.
Pamatuji si náš první počítač byl to rok 1997 když nám ho s bratrem rodiče koupili na Vánoce :) první hra kterou jsem hrál byl nfs 2 :D a pak si pamatuji, že bratr sehnal vodoo 3 grafickou kartu. Jo to byly časy. A hry se samozřejmě kupovaly vypálené :D nebo level či score
Ahoj, pěkný video. Tak trochu ale nevěřím, že ten PC ve finále je postavenej z těch komponent ale pouze z části, dost jsem v těhle dobách tohle dělal a při takovým počtu karet bejval problém s kolizema IRQ a rozjet SCSI v prvních WIN95 nic moc. Už jen ta 40x mechanika je IDE a trochu novější v roce 96 byly často 8x. Proč jste neotevřeli správce zařízení?
Je potřeba věřit :) Všechno to fakt dohromady funguje. Mechaniku jsme museli vyměnit, protože ta SCSI, kterou jsme ukazovali, už má problémy se čtením, takže to nechtělo vzít Win95 instalační CD. V lednu budeme s tímhle počítačem provádět další věci a správce zařízení klidně ukážeme.
Ludek, to sa tykalo skor horsich cipsetov. Jasne, ked si to zapojil do VIA alebo SIS. Ale tu pouzili high-end Socket 8 dosku, myslim ze Intel FX cipset? Intelacke cipsety mali menej problemov. Intel FX bol v 1996 asi najlepsi cipset. Potom neskor prisiel HX, VX a TX, ale tie boli skor zalezitost 1997.
Pamatuju, že soused si někdy kolem roku 1994 koupil počítač 486DX/33 a dal za to 75 000 Kč. Ty ceny byly totálně šílený, že člověk mohl maximálně tak koukat do katalogu.
Ceny boli vysoke, prijmy rodicov nizke, tak sme sa poniektori snazili setrit kde sa da. CDROM mechaniku som mal nejakeho neznameho cinskehu supaka, ktora, ked sa vlozilo medium, tak ho roztocila asi na 10tisic otacok s prisernym hlukom a vibraciami, ale posluchu zvuku to nevadilo, pretoze reproduktory som nemal ziadne v tej dobe :-)
Taková technická otázka, jak vlastně řešíte nahrávání obrazovky z toho starého PC? Předpokládám, že skrze nějaký převodník to máte napojené ještě k hlavnímu PC, kde je nahrávací software. Koukal jsem na netu, jak se to technicky řeší a pro nezkušeného mi to přišlo jako děsná piplačka. Předem díky za odpověď.
Bylo to dost hrozný, po pravdě řečeno :) Máme asi čtyři různé konvertory včetně dost drahého OSSC (Open Source Scan Converter). OSSC má sice VGA vstup, jenže ho neumí upscalovat, takže ven sice leze HDMI signál, ale třeba v 1024x768 při 85 Hz, což nám grabovací karta odmítla vzít. Takže jsme udělali šílenou sérii všech možných konvertorů a proto to video nevypadá úplně kvalitně. Momentálně zkoumáme možnosti grabovacích karet s DVI portem. Ve (snad) blízké budoucnosti bychom mohli udělat nějakého průvodce skrz převodníky a grabovací karty. Momentálně máme v hledáčku StartTech.com PCI Express HD Video Capture HDMI/DVI/VGA.
@@RetroNationCZ Díky za odpověď. Pokud najdete i nějaké lehčí řešení, mohli byste na to zpracovat i nějaký krátký tutoriál. Určitě by tahle věc dost lidí zajímala.
Ach ta nostalgie, pamatuji jak rodiče koupili za 92.000kč na splátky Pentium 166 MHz (a to číslo vím protože case měl malý číselný display ukazující tento údaj, samozřejmě s tlačítkem Turbo které počítač zpomalovalo), 15 palcový monitor a originál Windows 95 (CD mám dodnes, zbylé info už si nepamatuji) od bývalého veksláka, který na tom měl legální business, a pak se do toho dokupovalo Voodoo 3dfx aby textury v NFS Hot Pursuit byly hladší. Potom byla vtipná situace že v nějakém roce (už nevím v jakém) jsme měli nový počítač s Intel Celeron 800Mhz a přesto se to staré Pentium, které jsme už neměli, ještě splácelo :D
Pentia uz turbo nemali. Mozno mali to tlacitko, aj display znizil Mhz, lebo tak bol naprogramovany, aby ukazoval 2 ciselne hodnoty, ale pocitac uz neslo spomalit. Da sa spravit na Pentiu iba trik, ze sa to tlacitko napoji na jumpre, a ide prehadzovat 1.5x na 3x nasobic a podobne, ale treba na to vzdy restart, lebo nasobic sa za behu prehadzovat neda.
@@warrax111 to jsem ani neveděl, přesto jsem se otce ptal kdysi proč to tlačítko turbo nemáme zapnuté (byla u toho indikující dioda), protože i jako dítěti mi bylo jasné že turbo znamená rychlejší (to byla taková turbo éra co nemělo nápis turbo jakoby nebylo), a otec mi zdlouhavě vysvětloval že v tomhle případě turbo není rychlejší :D
v Jimazu jsme byli peceny vareny v te obri bedne u vchodu jsme kradli jumpery z nám záhadných desek... a byl tam takovy prijemny fousaty pan co mel vzdycky pro nas ucha docela pochopeni ... a na to že jsem tam byl skoro každý den tak jsem tam Vas v Hermance pane Dobrovsky nikdy nepotkal ......
v 96 roku nebyla prumerna mzda 9 tisic .Mozna ani ne hrubého .V te dobe počitam, že lidi braly okolo 5 tisic cisteho a veřil bych že mnoho lidí i méně . V 99 roku byla minimalní hodinový tarif tusim 32 /h hrubeho .Ale jako počitam nejnižšší cenovou skupinu :P
Ahoj kluci, dávám odběr. Nostalgicky jsem si vzpomněla na naši první 486 v roce 94, která tehdy ješte to turbo měla. T-roi (jestli si mě janys pamatuje)
3Dfx Voodoo jsem mel v prvni pocitaci kolem roku 2000 :-D Jojo Need for speed 2 Special Edition... Soundblaster 128 PCI :-D Jojo Doom, Blood, Descent, DukeNukem 3D,... Moje mladí a stredni skola. Prvni sitove prestrelky se spoluzaky odpoledne po skole ve skolni ucebne... :-D Krasne roky to byly.
Keď poliaci dokončia Gothic Sequel tak by ho mohol Honza s Milošom Bohoňkom vyskúšať. Alebo pokiaľ nechcete túto verziu, tak možno by sa dala aj opatchovaná originálna zahrať, no neviem, či tam je dostatočné množstvo funkčného obsahu. Každopádne je k tomu dosť informácií o vývoji, čiže by nebola núdza o materiál na rozprávanie
První počítač co Táta kupoval domů stál něco k 100 tisícům. Ještě to doma na půdě někde mám. Už si moc nepamatuju co v tom přesně bylo. Nějaká vcelku dobrá grafika, 2GB pevný disk a hlavně Pentium 2. Vím, že sem se pak jako kluk divil u dalšího PC, že ty procesory vypadají úplně jinak. Bylo k tomu ještě celkem dost příslušenství (gamepad od Microsoftu) a win95 + nějaké hry "pro" Microsoft (Gex). Hodně jsem s tím počítačem prožil a slzička nad vaším videem ukápla. Jsem ročník 93 a myslím, že to Táta koupil někdy +-98. Jo a taky ten céres, když jsme jednou nechali běžet přes noc modem :-F, dodneška jelita :-D.
To CRTčko jste dost ošidili, když už ukazujete, na čem to ukazujete. Tehdy ta 21" (je to 21" se zobrazitelnými 20") normálně běžela v 1600x1200 při obnovovací frekvenci naprosto normálních 85Hz (měl jsem HP model P1100 od 98) a v nižších rozlišeních dosahovala až 100Hz. Těžká byla proto, že byla dobře od většiny ostatních monitoru perfektně odstíněná, takže se daly dát dva monitory proti sobě a nerušily se). Dneska nám vyšší obnovovací frekvence jak 60Hz prodávají jako nějaké luxusní zboží :D SCSI řadič s SCSI disky jste zvolili naprosto správně. Bez problémů se na SCSI dalo souběžně pálit na dvou vypalovačkách (na jedné vypalovačce iso image z SCSI disku a na druhé vypalovačce 1:1 z obyčejné SCSI CD mechaniky).
Ahoj, ano. Dostat signál ze staré karty do streamu byl hodně složitý úkol (konvertory - a že jich máme hodně - a jejich nastavení nám prostě nevycházely vstříc) a nakonec jsme museli použít řešení s nepříliš vysokou kvalitou obrazu. Už pracujeme na tom, aby to příště bylo bez kompromisů.
Kluci len pre zaujimavost- ja som nedavno objavil asi prvy compaq armada ale s win 98 a doplnkovou sietovou kartou. Asi hodinu som sa trapil s tym ze mi nesiel ziadny webovy obsah. Myslel som ze je zle nakonfigurovana dns. Ale vo finale bol dôvod uplne prosty. Nebol nastaveny systemovy cas a datum a teda prehliadac neuznaval certifikaty :D po nastaveni to slo. pomaly ale slo :)
Compaq Armada je docela populární notebook na retro gaming, ne? :) Jinak ty problémy s certifikáty jsme měli taky, ale nám teda nepomohla ani změna času. Jaký browser, btw? Firefox?
@@RetroNationCZ jo bol to Firefox. Postupne som instaloval novsie a novsie verzie az kym to zacalo ako tak fungovat. Notebook som defacto zachranil pred likvidaciou do elektroodpadu nezainteresovanym kolegom :) jo a je to armada 110 je tam dokonca este disketovka. CD mechanika bola KO tu som nahradil DVD napalovackou.
Moooc pekny videjko :) 4 x 32mb simm ram, tak to jsem jeste nevidel, kdyz jsem jako malej kluk vytahnul z desky 2 x 16mb tak jsem se cejtil jak nejvetsi pan, protoze do ty doby jsem potkaval jenom 2mb nebo 4mb, jinak nejvetsi SDram kterou jsem mel tu cest ziskat byla 512mb 133mhz, standart byval 128/256 :-D
To byla porno doba. V roce 96 jsem pod vánočním stromečkem rozbalil 486 100MHz, o rok později přistála Pentium 230MHz. V 98" kdy všem reklamy na Pentium II vyplachovaly mozek už jsem měl PII MMX 350MHz, která v roce 2000díky Duronu 900Mhz představovala posměšný vykon.... V 2000 jsem za výlohou obdivoval PS2 které stály 19 000sk
pekny video hosi i vzpominani.... 45:15 podle videa myslim ze ty MonsterTrucky Vam nakonec hardwarove na 3Dfx nebezely (sam jsem mel Voodoo 1 i 2 a ten obraz vypadal o dost lip)
3 роки тому
Já měl kdysi Pentium 1 s Windows 98SE a 40 GB disk, bylo absolutně nemožný ho zaplnit. :D
Hosi , neviem ci ste sa inspirovali tymto clankom, ale davam do pozornosti clanok zo Score 29, kde sa riesil "Pocitac Snu" za 160 tisic. www.oldgames.sk/mag/score-29/page/82/ Nieco podobne ako vy teraz, ale dobovy clanok. Je v tom ina energia, lebo tam nieje zosmiesnovanie, a smianie sa nad 16 MB, alebo 166 mhz a podobne, ale naozaj to opisuju ako nieco bozsky rychle. Ja som to nedavno cital, kedze vtedy som sa o hardware nezaujimal, teraz som cital stare casopisy, a precital som ten clanok, nechapal som ake drahe to bolo vtedy. Samozrejme to bolo Pentium 166! Nad ktorym sa rozplyvali v 1996, aky je to najrychlejsi procesor na trhu. Ze ako ta masina neskutocne rychlo slape, vsetko ide rychlo, aj windows 95. Predpokladam ze v polke 1996, Pentium 166 zvladalo vsetky hry, ale na 640x480 plynule mohli aj tak zabudnut, aspon v hrach ako Quake. A ci islo Need For Speed 1 plynule na 640x480, to musim vyskusat, mam Pentium 150 v retro kompe, ale ide pretaktovat na 166. :)
Len tak pre zaujimavost 1MB Ram stal vtedy okolo 1.000 Korun, bezne bolo mat 4MB, mne sa podarilo donho nabuchat 16MB RAM :) , CPU som mal tusim 486, cize to bolo este, pred pentiom, rok dva dozadu...
V roku 1998/99 som kupoval bazárový PC - Pentium 150Mhz, 32MB RAM, 1,7GB HDD, VGA S3 1MB bez 3D, CD-ROM 24X Mitsumi a 14"Daewoo monitor za 12 000sk. Pozerám, že o 2-3 roky skôr stál 130 000kčs s tým, že síce mal vačší monitor, 4MB grafiku a o 300MB vačší disk, ale aj tak tie ceny vtedy leteli šialene rýchlo dolu... Dodnes snívam, ako nahradzujem tú S3 Voodoo grafikou, alebo Rivou TNT2 16MB, do ktorej som sa vtedy zamiloval a nikdy ju nemal... Mimochodom paradoxom je, že Windows 95 vyzeral popravde lepšie, ako windows 10, u ktorého sa nemôžem zbaviť pocitu, že pôsobi tak nejak nedokončene. WinXP je potom dokonalý v tomto ohlade. PS: Kde je Winamp!!!
Jestli je to herni PC tak by tam asi nemelo byt Pentium PRO ne? Pentium PRO nebylo moc vhodne na hry. Na hry bylo pomale - pomaly zapis do video pameti a pomale smisene 8/16 a 16/32 bit intstrukce. Viz Wolfcast 06: Historie procesorů - část 1. poslednich 5 minut - byl to jen marketing.
Já dával za HDD do PC o velikosti 40mb 25tisic ... dokokonce jej ještě mám doma na památku a problém nastal kdyz jsem si chtěl zahrat Lands of Lore který byl tuším na 16 disket (no space)
17:40 - ty vole tuhle grafiku (nebo hodně blízkej model) jsem měl ještě nedávno někde v krabici s krámama, používal jsem jí ještě tak v roce 2005 a pak ňákej čas jako nouzovku do PCI. S tim jak přišlo 3D tak tyhle grafiky po roce 2000 už neměly žádnou hodnotu tak se to všude válelo ve sklepě, na půde, u popelnice a tak....až teď to začíná mít zase historickou hodnotu. Je škoda že Matrox umřel, myslim že ještě tak v roce 2006 něco zkoušeli ale nikdo tomu nevěnoval pozornost a na nvidii a ATI se to asi nechytalo. Jedna z prvních 3D grafik co jsem měl ve vlastnim kompu byla ňáká 8MB S3 do PCI, to bylo tak v roce 2004, jo, bylo to samozřejmě v tý době už šíleně zastaralý, ale tak kdo měl ve 12 letech prachy na novej komp že jo? :-D AvP z roku 2000 to rozjelo, myslim že i Hitmana jedničku. Ten nápis Diamond je mi taky povědomej, myslim že jsem to taky měl v ruce. Ňákej ten obří sound blaster do ISA slotu jsem měl taky, ani nevim kam to přišlo, docela mě štve že jsem si to nenechal. Ale největší brutal je že ještě tak do roku 2005 jsem si hrál s takovejma věcm a v roce 2008 jsem si koupil C2D a GF 9800GTX, to byl hroznej šok. :-D
Bolo to S3 trio3d/2x , 8 MB. Davali sa casto ako najnizsi lowend do zostav aj ked uz v 1999 boli zastarale. Ako v podstate lacne kancelarske grafiky. S3 potom skusilo este Savage, ale neuspeli, a potom to vzdali. To co mali, este predavali ako lowend do OEM zostav, napriklad S3 Trio3D bol maximalne vylepseny Virge, vyzdimali z toho jadra z roku 1996 co islo a predavali to ako kancelarske grafiky, mozno az do roku 2005.
@@warrax111 Jo, to bude asi ono. Tenkrát ostatní kámoši měli ňáký kompy od popelnice, často s 2MB integrovanejma grafikama takže tohle bylo ještě celkem slušný na ty kompy co jsem běžně vídal u jinejch lidí. :-D Když jsem pak u známýho viděl Pentium 4 a GF5700 a Dooma 3 tak to byl dost šok proti tomu s čim jsem se běžně setkával, ve škole jsme tou dobou ještě chodili do knihovny hrát dos hry na 486 a Pentium 1. :-D Ten HW se holt vyvíjel rychle a byl drahej, když se nad tim zamyslíš tak používat Pentium 1 v roce 2004 zní směšně ale ten počítač byl třeba jenom 10 let starej, dneska na 10 let starym kompu klidně spustíš i nejnovější hry, dost se to změnilo. Před těma cca 15 lety jsme ten HW měnili každejch pár měsíců, většinou si ňákej známej něco koupil tak ten jeho starší HW nechal za rozumnou cenu nebo to rovnou zahodil s tim že je to starej šrot a pak jsme to rádi ještě využili, v tom věku jsme byli rádi i za takovej šrot. :-)
@@Pidalin Jo mas recht. V zahranici si to kupovali ako nic, ale tu, aj kvoli pociatocnemu zlemu kurzu, plus DPH za dovod, to tu bolo neskutocne drahe. My sme mali to stastie, ze sme dostali voodoo2 k vianociam. Tusim stalo 6000 sk (prepocitane na dnes, tak 12000sk =400eur). Takze na tom sa dalo preckat az do roku 2002, sice len na 640x480x16, ale hry este aspon isli. Potom uz sme skocili rovno na Geforce 4. Ale kopa deciek a studakov nedostala nic a museli z brigad kupovat. :) Ale to s3 trio3d v roku 2004, nechapem, to bolo uz trochu moc malo na 2000-2004. Nechapem, co si neskupil pouzite voodoo2 alebo voodoo3, to sa predavali za 2000 KC uz v roku 2000. :) To by tu S3 Trio3D strcilo do kapsy asi tak 5 nasobne. V roku 2000, po vychode geforce 2 MX, isli vsetky starsie grafiky neskutocne dole, a dali sa kupit za babku, Geforce 2 MX totiz porazalo vsetko, okrem najnovsich Geforce 2 GTS a stalo 5500-6000 czk. Nove. Cize pouzite by stalo aj pod 4000 sk/czk. Pozri napriklad Score 83, hardware tech box, tam bolo spominane, ze za 5600 KC treba skupit geforce 2 MX a nic ine. :)
@@warrax111 Já bych koupil ale bylo mi 12 a jediný kapesný co jsem měl bylo občas 100 Kč u babičky. :-) Pak jsem se dostal k aktuálnějšímu HW až když se o PC začal zajímat táta a koupil si něco vlastního, ale i tak to byl starej šrot protože prostě neměl prachy. Měli jsme pak GF5200 a ňákou Pentium III, myslim že asi 550 MHz nebo tak něco, pak v roce 2006 už jsem měl Celerona D a GF6800, to už celkem stačilo. Pak jsem měl použitou 7600GT ke konci roku 2006, pamatuju si že stála 3500 Kč a to bylo v době kdy se běžně dělalo za 10, 12 tisíc měsíčně.
@@Pidalin Aha, tak to ano. To si bol este prilis mlady. :) Decka pod 15 to mali fakt ze tazke, len co im rodicia kupili, s vreckoiveho si vtedy deti nemohli dovolit z hardware v podstate nic. No to ta dost mucili tym Trio3D/2X az do roku 2004. :) Ale tak na druhu stranu, ja ked som mal 12, tak som nemal ani pocitac, chodili sme hadzat 10 koruny do herni automatov, alebo hrat na Segu, alebo zobrat u kamosa zahrat si Doom 1 na 30 minut. :) Oproti tomu si mal vlastne v 12tich kralovstvo, S3 Trio 8MB, bola ako najlepsia S3 Virge, co sme mohli snivat, na 486tke a 512 kb trident VGA grafike cely rok pocas 1996. Potom sme vyzobrali 1 MB grafiku, aby mohla ist SUperVGA (bez toho sa nedal hrat NHL97, lebo v menu mal tusim 800x600, neslo kliknut na tlacitko hraj, ktore bolo mimo obrazovku, aj ked hra uz potom isla nastavit aj 320x200, aj tak trebalo SuperVGA grafiku. :)
J to masakr kdyz si vzpomenu na muj prvni pocitac co me tata privezl. To bylo P1 na 233MHz, 16 MB Ram, bez zvukovky, bez CD, grafika Western Digital s 4 MB 😂😂 W95 na tom celkem chodily, W98 uz ne 😂 parametrama hardwaru sice W98 kompatibilni byly, ale i tak nesly. No a prvni notebook s 386SX, 32kB Ram a MS DOS uz ani neni pravda 😂 jenze vypravej o tom dneska nekomu kdyz kazda kalkulacka ma nasobne vetsi vykon 😂
v 97 som kupoval Pentium Pro 266 MHz, 128 MB Ram, 4 MB ATI Rage tuším, 1,2 G HDD na systém, 9 GB SCSI HDDD s radičom , karta DV MASTER PRO na grabovanie a strih digitálneho videa 17" Nokia Trinitrom monitor a ALPS tlačiareň na voskové kazety...cca 350 K , bola to raketa v cene boloi w 95, a sw razor pro na strih videa. CD to ešte nemalo, tuším za rok sa kupovala cd napaľovačka tuším za 10 K
No vidis, a keby si kupil byt, a o rok Celeron 300A @ 450 mhz, tak by si teraz mal o jeden byt viac :) A este aj lepsi pocitac na 1998-2000. A vyjde ta to rovnako penazi. :) Len s tym rozdielom, ze ten byt by mal hodnotu 1,5-2 milionov korun. A ten pocitac bol po roku 2000 uz nepouzitelny.
@@warrax111 no vidíš, nekupoval som celeron, ale po vyjdení P3 1GHz. A neboj, to pc na seba zarábalo, Takže upgrade prebiehal takmer každý rok nové pc, samo na svoju dobu topka. Staré vždy šlo predať za dobrý peniaz nakoľko som kupoval pod nákupné ceny.
@@dudogersak Hej, ked vysiel Celeron 300A, tak si v panike rychlo predaval. :) Len zase ten chudak, co to kupil. Urcite niekto, kto este o Celerone 300A nevedel. :)
Jako dobrý kluci, ale vy jste neukázali jedinou hru běžet přes tu 3Dfx... není to trochu škoda? :D Jinak ten Monster Truck vám nešel přepnout na 3D akceleraci, protože Matrox Millennium 1 bohužel má Direct3D ovladač, takže se hlásí taky jako akcelerátor a rovnou jako ten primární. Direct3D hry, které nenabízely výběr akcelerátoru, pak kvůli tomu hodily chybu, protože zjistili, že primární akcelerátor neumí nějakou základní funkci (třeba textury...). Na tohle je takový malý dobový prográmek ("něco"-switch), který sedí v traybaru a umožňuje vybrat, co má být primární D3D device. Kdybyste ho tam měli a pustili Monster Trucky na 3Dfx, tak běžej úplně plynule (řečí té doby stabilních 30fps) bez ohledu na vybranou kameru.
Ty vole, ja som si to nevsimol na prvy krat, len som bol prekvapeny, ze im to tak seka. Fakt, Matroxi nemali ani bilinearnu filtraciu najprv. Chudak Voodoo, tak draha zostava, a ani sa nedostal k praci. :)
@@warrax111 Chybějící bilineární filtrace by Monster Truckům ani nevadila, ale ten první MGA-2064W ještě neuměl ani vykreslit jakkoli otexturovaný trojúhelník :D (natož filtrovaně) Takhle to vypadá, když se tam omylem podaří nějakou hru pustit: ua-cam.com/video/VWxkafov9fs/v-deo.html
@@jirkazima1126 Nojo, na to by asi museli specialne programovat taku hru, ktora ma len jednu farbu, namiesto textury, mozno taka Ecstatica 1? Alebo tie stare simulatory ako Stuns, ci F19. Alebo Frontier. Asi by to slapalo rychlejsie a viac FPS, keby to akokolvek odlahcilo procesor.
I letos a s SSD čekám na nějakou hru 15minut, 7days mod Undead Legacy 😁ale stojí to za čekání. Ark s módy primal fear, primitive plus. A to mám high end PC a rychlej net.
Nechápu proč by to mělo tolik stát. Někdy v tu dobu jsem kámošovi zařizoval Pentium 2 366 Mhz komplet i s monitorem za 36000 kč možná to bylo o něco později, ale bylo to tak. Moje první CDROM 2x stála v roce 1995 2100 Kč. Monitor 8600 Kč 14 palc. vše nové. Doom jsem hrál na 386 DX, 4 MB RAM, HDD 120 MB. Musel se pouštět z řádku protože 4 MB bylo na exe málo.
@@RetroNationCZ Samozrejme, to bol Celeron 366 Mhz. A muselo to byt dokonca v 1999. Cize o 2-3 roky po tomto co tu predvadzate. Ale pre neho asi 2-3 roky nic neznamenaju, ale vtedy to bola cela vacsnost. Celeron 266 a 300 Covington, bez L2 Cache, vysiel v aprili a juny 1998. Potom vysiel mendochino 300A a 333 v auguste 1998. A potom az v januari 1999 vysli 366 a 400 Mhz verzie. Cize, predpokladam, ze to riesil tak v polke 1999. Jasne, ze tam uz bola zachrana v podobe celeronov, ale to len preto, ze vyslo AMD k6-2 a AMD dobehol Intel, lebo sa im zacalo darit dostat sa na socket 7 platforme nad 300 Mhz. Inak by Celerony Intel nikdy nevydal. A mohol by o 36000 KC akurat tak snivat, za Pentium II 350 by musel zacvakat 50000-60000.
Průměrná mzda v roce 1996 byla 9 825,- Kč měsíčně. Takže na PC za 200 tyček se makalo 20 měsíců, resp. 30+ měsíců, když bereme čistou mzdu. A to tehdy počítače stárly výrazně rychleji, než dnes. EDIT: 200 000,- Kč z roku 1996 je na dnešní peníze (inflace) kolem 390 000,- Kč. Nicméně, jak jsem psal, naše ekonomika rostla, takže na 390 000,- Kč se dnes maká kratší dobu.
jo první email jsem si založil v roce 1998 na @quick.cz :) první PC co jsem si složil na CZC asi +- v roce 2002 byla mašina s Athlonem 3000+ (přetaktován na 4100+) a 6600GT s brutálně rychlejma paměťma na 1120MHz !!! časem jsem koupil druhou a měl jsem to v SLI !!! po snad 10ti letech přišla aktualizace Adobe Acrobat a pak jsem s tim nepustil ani video na Youtubu
Nerekli jste, ze Voodoo podvadela - aby dosahla kyzeneho vykonu, zobrazovala jen 8bit barvy.. oproti ostatnim kartam (nvidia tnt ktera prisla potom apod)
Když už, tak pracovala v 16bit barvách a v době, když ta jejich Voodoo Graphics vyšla, nikdo hry ve vyšší barevné hloubce ani neakceleroval (a NVIDIA tou dobou ani neměla smysluplnou 3D grafiku). Proti TNT byly až Voodoo2/3 a ty sice měli 16bit framebuffer, ale reálně pracovaly tuším ve 22bit přesnosti a z framebufferu se při vykreslování deditherovacím filtrem obraz rekonstruoval (takže ironicky na monitoru to vypadalo dobře, ale nebylo možné to přes printscreen uložit do souboru). TNT sice uměla 32bit barvy, ale výkonu měla tak málo, že stejně na ní všichni hráli v 16bit barvách a měli to ošklivější než lidi s 3Dfx... což vím docela dobře, protože sám jsem jel jen na nvidiích (to ani nepočítám, že TNT1/2 nemají trilineární filtrování, které měla od začátku i S3 Virge, takže hry na tom vypadaly ještě o kus hnusněji, když byly vidět jednotlivé řezy mezi úrovněmi mipmap).
Nechapem, kde mal kazdy na Pentium. Dokonca 150, co bol vtedy druhe najrychlejsie pentium a vzdy islo pretocit na 166mhz . (aspon teda do juna 1996, potom vyslo Pentium 200). My sme mali 486, a aj to sme boli pomaly jediny v triede na strednej co mali PC doma. Pentium nemal nikto, iba 486 DX 100, a ostatni amigu, atari atd... a stalo to aj tak 50 tisic v 1995 ta 486tka, na to rodicia sporili 2 roky. Ale tu v komentoch kazdy pise, ako uz v 1996 mal doma Pentium 120, 150, 166... nechapem.
@@warrax111 Měl jsem to štěstí ,že otec potřeboval k práci PC a neměl problém investovat. PC jsem tedy neměl čistě pro sebe ,ale když otec nepracoval,tak jsem hrál. 😊
@@Tarsinien jo tak to jo. :) To si mal stastie. To Pentium 150 muselo v 1996 lietat ako dive. Precitaj si dobovy clanok z maja 1996, ako ospevuju Pentium 166 ako dream PC, za 160 tisic KC (na dnesne peniaze tak 300000 KC :))
but can it run crysis? ...neskutocne aki bohati ludia su tu :D vsetci mali v tej dobe pentia. ja som v roku 96 alebo 97 dostal svoj prvy pc. 80386 41mb hdd a 1792kb ram
presne, tiez som si to vsimol, ako tu kazdy pise o Pentiu 150 alebo 166 v 1996, co bol vtedy dream PC, neraz isla cena nad 100 tisic. Nic v zlom, ale ked sme dostali k Vianociam prvy pocitac v 1995, 486tku 66 mhz, tak sme boli jedini v triede (30 ziakov), co mali doma pocitac. Aspon s chalanov, bab som sa na to nepytal, teoreticky mohli mat doma brata s PC. Ale chalani vedeli o kazdom , kto ma doma aspon amigu alebo atari. :) Dalsi spoluziaci sa postupne pridali az pocas 1996, a hlavne v 1997. No a tu v diskusii mal samozrejme uz kazdy v 1995 a 1996 uz Pentium. :) A nasi rodicia sporili na tu 486tku takmer 2 roky. Tak neviem... asi mal kazdy doma podnikatelov, co boli uspesni uz prvych 5 rokov s prichodom kapitalizmu.
@@warrax111 nejsi jediny. Ja samozrejme taky dostal 486, navic od AMD ;) ... *am486* DX-33 MHz (s TURBO tlačítkem 40 MHz!)... s 8-bit ISA grafikou VGA. Casem jsem si pořidil VESA grafiku... rázem to zrychlilo asi 8 krát! - hry jako Doom a Duke Nukem 3D se konečně staly *HRATELNE* v 320x200 ! :D
@@overtonecz Presne, takto vyzerali zaciatky... ale len pre stastlivcov. Zvysok 90% ludi nemal komp doma vobec. Maximalne nejake Atari 2700, Comm64 alebo v najlepsom Amigu. PC zacalo byt rozsirene az ku koncu 1997. Viem to, lebo sa spoluziaci a kamarati ku mne chodili hrat, a cas za kompom bol cenny. Nielen ze my sme to mali ako novinku, ale bol 1 na celu domacnost. A ktomu este kamosi, co sa tam chodili hrat. Az v 1997-1998 si kupili kompy aj ich rodicia a konecne prestali kazdy den volat, ci mozu na navstevu. :))))
pěkný, mě by zajímalo, proč už dnešní karty, i ty nejvýkonnější, mají mnohem míň čipů? A tohle vypadá jako průměrná základní deska, ty lepší by měly mít aspoň 2 procesory a 8 ramek ne?
Menší počet čipů je daný tím, že se spousta věcí integruje. Jeden čip zvládne to, na co dřív muselo být čipů pět. Jinak s tím dual-CPU a podobně, ano, zvažovali jsme to, ale Windows 95 neumělo pracovat s více jak jedním procesorem, takže by to bylo zbytečné.
@@RetroNationCZ aha, to i chápu, ale stejně, kdyby tam zase dali víc čipů, tak by to mohlo mít o to větší výkon ne? Dnešní nejvýkonnější grafické karty mají jen 1 procesor, přitom na tu kartu by se jich vešlo víc a mohly by být ještě výkonnější. Ale pamatuju si ty první 3D hry, Wolfenstein a Doom, to mělo rozlišení 320 x 240 myslím, a na to se nedalo koukat. Až teprve 640 x 480 bylo smysluplně hratelné. A přitom už mnohem dřív byly počítače s lepší grafikou a větším rozlišením, tak nechápu proč PC začínaly s tak mizernou grafikou. Viděli jste třeba tenhle počítač z konce 50. let? ua-cam.com/video/1EWQYAfuMYw/v-deo.html Proč první PC neměly taky takovou grafiku?
@@mireknovacek9680 viaccipove riesenia skusalo viac firiem, ale neboli moc uspesne. AMD urobilo tuto taktiku, ked nestihala za 8800GTX, a urobili 3850 x2 a 3870 x2, teda dvojcipove riesenie. Nieje to moc dobre, a je to dost drahe, kedze treba 2 cipy. Problem je aj s chladenim... kedze dva cipy generuju 2x viac tepla. Cize treba hlucnejsie a vacsie chladice. Problem je aj s kompatibilitou, nie vzdy to funguje dobre, ta spolupraca viac cipov, a vykon je malokedy +100%, casto iba +33%. Vo vysledku zistili, ze sa to neoplati, a radsej urobili SLI. Teda kazdy z cipov ma vlastnu kartu, obvod aj pamate len pre seba. Takto je to efektivnejsie, ako placat viac cipov na jednu kartu. To zistli prakticky vsetky firmy a snazia sa tomu vyhnut, lebo je to menej efektivne.
@@warrax111 to nechápu, proč by to bylo míň efektivní. Když jeden čip má velký výkon, tak se špatně chladí. Kdyby to rozdělili, třeba jako procesor a koprocesor, tak by byla větší plocha na chlazení a líp by se to chladilo. A matematický koprocesor byl hodně efektivní ne?
@@mireknovacek9680 U cipu nejde o velkost plochy, ktoru ma, ale o mnozstvo tepla, ktore generuje. Dva cipy vyvinu viac tepla, nez jeden vacsi, a pritom celkovo nedavaju zdaleka taky vykon. Narasta teda cena za chladic. Ludia takisto nemaju radi viac cipove riesenia. A vo vseobecnosti ani SLI. Ja som tiez taky priklad, nikdy by som si nekupil 3870 x2. Je to znak toho, ze AMD zaostava, a musi pouzit tuto taktiku. Takisto voodoo5 mi je vrcholne nesympaticka, ktora pouzila 2 cipy. Vzdy som mal rad jednocipove riesenia, ktore su ukazkou, kam to ktora firma technologicky vie vytiahnut. viac cipov , teda vykonnostnych, ktore potom musia davat dokopy vykon do jedneho vysledku, vzdy predstavuje potencionalne problemy, a ako som pisal, efektivitou sa to menej oplati, nez urobit jeden vacsi. Niekde to ma ale limit aj co sa tyka jednocipovej velkosti. Zase prilis velky jeden cip , sa prestava opat oplatit, pretoze budes mat velke straty pri rezani z wafferu, a takisto, pri potencionalnej chybe, kedy treba cely cip vyhodit. Optimalizaciou casu to vyslo tak, ze to robia najlepsie, ako to je. Napriklad, GTX 280 mala uz prilis velky cip, vacsina cipov sa snazi byt tak o 30-50% mensia, nez tieto mega-cipy. Tam je to najefektivnejsie a firmy sa snazia do cipu takej strednej velkosti namaxovat co najviac vykonu. To je najefektivnejsia cesta.
Aj keď si na konci robíte srandu, ale vďaka Vám a Radarovmu rozhovoru na DVTV som na HITHIT tiež podporil Železnou kouli a chystám sa podporiť aj Vlada Ríšu a XB-1 a to nie len preto že Vlado sa narodil na SLovensku ;-)
Masakr video. Moje sestava z roku 1997 byla hodne podobna - 3,2 GB HDD, 64MB RAM, faxmodem jen 28,8 coz bylo na tu dobu uz malo...realne pripojoval casto 14,4, 3D FX VOODOO 4MB, Creative SoudBlaster AWE 64 (jestli gold uz nevim...ale byl tam midi vstup a clovek mohl jednoduse komponovat na domacim PC pomoci elektronickych klaves), Pentium II 266Mhz. Myslim, ze tehdy uz dochazelo k pomaly transformaci Escomu na Comfor. Pamatuju si, ze otec kvuli tomu bral praci na druhym konci republiky a delal kde vsude. Snad rok jsme ho doma prakticky nevideli. Ty ceny byly vysoky. Kdyz dneska vidim ty stary katalogy, v pomeru k tehdejsim cenam to bylo hodne nepriznivy. Neni divu, ze tehdy mel pocitac malokdo a neco jinyho nez nejakou 386 uz prakticky nikdo.
Tomu nechapem, preco nemate na Gamescztv odkazy na tento kanal. Ja som ho kvoli tomu nenasiel, hoci videa na gamescztv som pozeral od vas dvoch. Ved si tam hodte odkazy na sekunarny kanal, kopec ludi to nenajde.
Pentium 1 sa predava tak za 35-50 eur. Ja som kupil za 35 eur z bazara. Ani za 100 eur to tu nepredas. Pretoze mame platy do 1000 eur vacsinou. V zahranici na ebay to kupuju tak max za 200 eur. 600 eur ti nikto neda. Ale to len preto, ze zarabaju 4000-6000 eur. Tu ti nikto neda ani 100 eur za to. Vacsina ludi tu bojuje o to, aby si mohli za 100-200 eur vylepsit moderny komp, novu grafiku a tak. Nikto si nekupi Pentium 1 za drahsie peniaze, ako co dava do moderneho kompu. :) Taki bohati niesme.
@@warrax111 vies este som nevidela nikde inzerat s kompletnou povodnou zostavou a ani tu tlaciaren nikde nenajdes tu som uz nenasla vobec a ja nepredavam len pocitac ako sa predava inde a je to vsetko v povodnom stave ako keby si to vytiahol z krabice jedine co je tak je to zazltnute od slnka a kartridze su stratene a uz som to zlacnila na 500 ...cez ebay sa to bojim posielat pretoze neviem ako to zabalim ked monitor je zo skla a bojim sa ze pri shipingu to znicia... a rada by som videla co si dostal za tych 35eur... lebo to co mam ja je compactq aj pc aj monitor ta ista firma ...
@@warrax111 divala som sa na ten bazos za tie 35e a tie modely su ovela mladcsie a v ovela horsiom stave... a niesu to zname znacky je tam jeden compakt ale to je o 4modely novsi a ma doslova vytrhnute rohy...
Skoda ze jste nedali poslechnout ten AWE64 :D a ze jste tam nedali nakou pravou 3dfx gamesku jako ten quake 1 nebo ty nfs :D nebo kingpin to byla tenkrat bozi gameska :D
Dnes postavis cely celkom dobry pocitac za 60-100 eur. (napr. na socket 775 platforme, ale na zakaldnu pracu to staci) Hlavne z bazara ked kupujes komponenty. Neuveritelne ako sa doba zmenila. Na peniaze prepocitane na inflaciu, by to bolo vtedy v 90tych rokoch, ako tak za 1000-1500 KC. Cely pocitac.
Krása ! Moje sestava v té době : Procesor : Cyrix IBM 166 MHZ.. Ram: 32 MB...Grafika : S3 Virge 2MB ....HDD: 2 GB Seagate...později jsem si pořídil 3Dfx Voodoo 1 ..Zvukovka: SB 16bit .😀 Stál 38 000,- Máma, tátu málem zabila 😀 Probdělé noci u her jako Settlers 2, Fallout 2, Duke Nukem 3D, Blood, Shadow Warrior, Command & Conquer atd. Vzpomínky, vzpomínky, vzpomínky. Krásná doba.
Pekná zostava. Ja som na Vianoce 1995 dostal Pentium 90 s 4 MB Ram, 1GB Harddisk, 1 MB grafická, 14 palcový monitor s prídavným filtrom, ktorý chránil zrak, hehe. A k tomu som mal originál EN Win 95 na disketách. Postupne som si kúpil aj nejaký soundblaster, 4x rýchlostnú CDrom a rozšíril Ram na 8 MB. Neviem koľko to stálo, ale už vtedy som si uvedomoval, že to muselo byť sakra drahé a behom 2 rokov to totálne zastaralo. Neskôr som ešte vymenil procesor za Pentium 166, ktorý bol maximum, čo sa dal do tej dosky dať a s touto zostavou som sa prvýkrát pripojoval na internet cez dial-up. Staré dobré časy. Díky za ich pripomenutie chlapci, ste borci.
Jo ty filtry na monitory byly boží 🙂
Dost zvlastni.. driv to prave bylo uplne jinak.. Mel jsem 486 a vydrzela mi deset let.. v ty dobe opravdu PC tak rychle nezastaralo .) O to tenkrat tak trochu slo :)
@@nevimnereknu5623 Presne. A hlavne, ani vyvojari nemali snahu robit hry na to najnovsie zelezo, kedze by ich moc nepredali (okrem vynimiek blaznov ako boli Origin).
tak jsem se taky vrátil o 24 let zpátky, už v této době jsem měl asi třetí upgrade na PC, které jsem v roce 1994 koupil za 34 000 a to bez CD-ROM a sítě a modemů, skvělé to byly časy, díky chlapi za Vaši práci v oblasti retro
Hezké video plné vzpomínek 🙂 Byla to doba, která měla taky svoje kouzlo 🙂
"Žádného boha zde nevidím." "Protože je neviditelný, střílej, třeba se trefíš!" Tahle hláška mě naprosto dostala. Na tričko s tím. 😄😅
Před Vánoci jsem prodával s krvácející srdcem jednomu nadšenci na Slovensko svého milovaného GRAVISE Ultrasound MAXe s rozšířenou pamětí. Je plně funkční a udělala mu velikou radost. Zůstala mi tu "jen" Soundblaster AWE64. Dodnes tu mám podobné PC, na kterém si děcka hrály staré hry ještě okolo roku 2007 i přes to, že měly k dispozici soudobé herní PC. Prostě staré hry je bavily podstatně více. Postavit si v té době dobré PC byl dost náročný koníček. Díky za video, dobrá nostalgie. :-)
No, jak jste ukázali co máte, tak koukám a: Instalačku Windows 95 mám, Desku hodně podobnou i s RAM mám, i s 386 nebo 486 procesorem. Grafiky do PCI dvě, agp jednu, 8x mechaniku, myš do COMportu, klávesnici s pětikolíkem .. asi si to nafotím :D Hezký díl .. Moooc jsem si zaretrovzpomínal :)
Skvely video, panove. Zamacknul jsem nostalgickou slzu a zaroven jsem skvele zrelaxoval. At se dari!
káááámo, ta reklama by dneska neprošla xD ... zlatý devadesátky
Takova reklama ale nebyla v CR :-)
Je, ta nostalgie...co jsem strávil času čištěním kuličky v mysi aby necukala. Kalibroval yoistick. Tahal CRT monitor na LAN party...
V te době jsem jako 9-10 letý sbíral katalogy s těmito stroji a moc si některý z nich přál. Tuším, že největší bichle byla od Autocontu. V té době jsem pařil na 386 a až o nějaký rok později jsem dostal 486 DX4... Pentium měl jen soused z bohaté rodiny a mohl v té době hrát nejnovější pecky.
pekna nostalgia, to boli casy :) bol rok 98 ked som dostal prve pentium 133, 32mb ram a 800mb disk, 8 rychlostna cdromka
Pamatam ako mi otec v 1997-om kupil Pentium 133Mhz, 2MB S3 trio grafazjna, 16MB ram(neskor rozsiril o 32MB, 2.1 GB disk, 15' monitor, AWE32 Zvuk a 8x CD-Rom. 45000,-Svk. Moja prva normalna zostava. Na to sa nikdy nezabudne..
No mne babca koupila muj prvni stolni pocitac (pred tim jsem mel Amigu 500) prave v roce 1996-1997 a tenkrat to bylo AMD K6-2 300MHz, 32Mb ram, Nejaka grafika S3 Trio 1Mb a HDD 2,5 Gb myslim. Dokonce mel i CD-Romku. V te dobe za ten PC davala i s monitorem a periferiemi co jsem se ptal 17k ,ale vic to prej urcite nebylo. Rikam to proto,ze hledim jak levne ho koupila (bral ho jeji kamarad na svoji firmu) kdyz vidim jake byly ceny. Chvilku na to mi dokoupila jeste dalsich 32Mb RAMku a Rivu TNT 2 32Mb. Super video kluci diky ;-)
Urcite to nemohl byt AMD k6-2 300, lebo ten vysiel az v roku 1998. V 1997 AMD uviedlo K6 233 Mhz, ako svoj najvyssi highend, ktory mal konkurovat Pentium MMX 200 a 233. A cely rok sa nevedeli dostat cez 266 Mhz. Potom Intel vydal v polke 1997 Pentium II 233-300 Klamath, a mal highend len pre seba. AMD ich dobehlo az v 1998, presne o rok, ked sa im podarilo konecne dostat na 300 Mhz, a rovno vydat AMD k6-2 (300 Mhz). Intel bol nuteny kvoli tomu vydat Celeron.
Tyjo, do Jimazu jsem jako chudý puberťák chodil pro počítače a součástky na náhradní díly co se jim tam váleli v krabici za 25kč. 😁 Místo kupování svačin sem domu nosil starý skříně , zdroje nebo monitory. Máti vždycky mohla ranit mrtvice když mě viděla ve dveřich s nějakým šrotem :) Ale spousta věcí bylo funkčních, poskládal sem několik počítačů a pak je prodal spolužákům za 200-300. Většinou to byly nějaké Pentium I , II. Na dooma nebo diablo II to stačilo.
Vôbec nechápem prečo má UA-cam neupozornilo na vaše videá. Stále totiž hľadám retro. Už sa teším na staršie videá.
rovnako mna. Hladal som cele mesiace akekolvek forum, kanal v cestine/slovencine, ale nic. Na hnusnom nesympatickom vogons sa mi uz nechce browsovat. Ako keby cesko-slovenska retro komunita neexistovala. Ale vedel som ze existuje, ale vsetci kecali po anglicky na vogons alebo si robili uzavrete sukromne skupiny.
@@warrax111 tak sme to našli. A teraz už len užívať. 😎
Když tam Honza dával modem tak jsem si vzpomněl jak byla 2x bouřka za 2 dny a každý den mně shořel 1 😁
úplně první bylo Pentium 75 , 3,2GB HD , bylo první v Liberci :D šlo na brurální upgrade na 133Mhz. Potom se otec zbláznil a pořídil P II 233MHZ, 32GB, CD DVD vypalovačka.... ten rok jsme nejeli na dovolenou :D Ale všichni spolužáci z toho srali :D
Já měl Pentium 75 taky, táta ho i přetaktoval na úžasných 83 Mhz !! Více nešlo, byl pak nestabilní.
Tie Pentia II boli v roku 1997 inak predrazene a neoplatili sa. Ale to nikto nevedel, ako to pojde. Uz o rok prisli Celerony, ktore isli pretaktovat na 450, a dobehli tak Pentium II 400-450. Za lacno. Ale nemuselo to tak byt, ale kto kupil Pentium II klamath v roku 1997, sa dost odrbal. Za tie prachy to nestalo, kedze Celeron uz o rok, mal 2x vacsi vykon.
Je jasne, ze ked prisli, prekonali Pentia 1 o poriadny kus, a vela ludi si odrezalo od huby aby to kupilo. :) Mysleli, ze snad 2-3 roky to vydrzi. Dobre museli nadavat, ked videli Celeron 300A, pretaktovany na 450A, ako drtil este aj Pentium II 400. :) A to uz v auguste 1998. :) A potom koncom 1998 a zaciatkom 1999 AMD k6-2 400-450 a k6-3. Ale co uz. Ja som sa zas odrbal ze som kupil AMD k6-2 500, a pritom stacilo pockat 3/4 roka a kupil Celeron Coppermine a pretaktovat ho na 900 mhz. Alebo pockat este dalsie 3 mesiace a kupit Duron 600. Ale to si potom mohol cakat donekonecna. V kazdom pripade kupovat Highend sa vtedy ludom neopaltilo, ako to starlo. Vzdy trebalo kupit lowend alebo mid-range a pretaktovat ho.
Intel urobil v 1997 dojem, ze Pentium II je nieco super rychle, a tak skoro nic neprijde. A AMD sa trapilo dostat cez 233 mhz s K6. Cize Pentium II Klamath vyzerala ako dobra high-end investicia. Ale zaciatok 1998 ukazal, ze nie. Ze trebalo chvilu pockat a investovat az do Celerona 300A. Ten rok sa dal pretrpiet na Pentiu 1.
@@Martas668 nás vůbec nezajímalo že na 133mhz to bude nestabilní 😃 tenkrát o tom nikdo nic nevěděl a čím víc, tím líp 😃
@@FalconFanatic.GhostDog0 u mě ta "nestabilita" byl problém...už nevím co to přesně dělalo jestli se vypnul nebo modrá obrazovka a to jen pár minut po startu windows...
@@Martas668 Ja som si tiez zazil nestabilitu s AMD k6-2. To boli strasne chipsety, tie VIA na zaciatku. Doteraz si pamatam, tie driveri VIA 4in1... kopec problemov som s tym mal, najhorsia a najnestabilnejsia platforma. Potom sme upgradli na Athlon thunderbird, a cipset KT333, a to uz bolo ine kafe, problemy zmizli.
Taky jsem u ESCOM ceníků slintal... 486/25MHz byl můj sen :D
Pamatuji si náš první počítač byl to rok 1997 když nám ho s bratrem rodiče koupili na Vánoce :) první hra kterou jsem hrál byl nfs 2 :D a pak si pamatuji, že bratr sehnal vodoo 3 grafickou kartu. Jo to byly časy. A hry se samozřejmě kupovaly vypálené :D nebo level či score
Ahoj, pěkný video. Tak trochu ale nevěřím, že ten PC ve finále je postavenej z těch komponent ale pouze z části, dost jsem v těhle dobách tohle dělal a při takovým počtu karet bejval problém s kolizema IRQ a rozjet SCSI v prvních WIN95 nic moc. Už jen ta 40x mechanika je IDE a trochu novější v roce 96 byly často 8x. Proč jste neotevřeli správce zařízení?
Je potřeba věřit :) Všechno to fakt dohromady funguje. Mechaniku jsme museli vyměnit, protože ta SCSI, kterou jsme ukazovali, už má problémy se čtením, takže to nechtělo vzít Win95 instalační CD. V lednu budeme s tímhle počítačem provádět další věci a správce zařízení klidně ukážeme.
Ludek, to sa tykalo skor horsich cipsetov. Jasne, ked si to zapojil do VIA alebo SIS. Ale tu pouzili high-end Socket 8 dosku, myslim ze Intel FX cipset? Intelacke cipsety mali menej problemov. Intel FX bol v 1996 asi najlepsi cipset. Potom neskor prisiel HX, VX a TX, ale tie boli skor zalezitost 1997.
Kluci, krásné Vánoce a moc moc děkuji za nostalgický díl, velmi nostalgický :´)...
3dfx karta funguje i bez káblíku, stačí po zapnutí hry přehodit kabel od monitoru z 2d karty do 3dfx😀
Bozi! Zavzpominal sem na dobu kdy jsem v roce 94 nastoupil do prvni prace a montoval pocitace... Btw: mikina dorazila a je skvela 😉
Fakt kvalitní práce chlapci 👍
Pamatuju, že soused si někdy kolem roku 1994 koupil počítač 486DX/33 a dal za to 75 000 Kč. Ty ceny byly totálně šílený, že člověk mohl maximálně tak koukat do katalogu.
Ceny boli vysoke, prijmy rodicov nizke, tak sme sa poniektori snazili setrit kde sa da. CDROM mechaniku som mal nejakeho neznameho cinskehu supaka, ktora, ked sa vlozilo medium, tak ho roztocila asi na 10tisic otacok s prisernym hlukom a vibraciami, ale posluchu zvuku to nevadilo, pretoze reproduktory som nemal ziadne v tej dobe :-)
dobrý video
Pani super užil som si vaše video len vám tam fakt chýba ten Gravis UltraSound MAX a ešte Escom bedňa a bolo by to práve orechové :)))
Taková technická otázka, jak vlastně řešíte nahrávání obrazovky z toho starého PC? Předpokládám, že skrze nějaký převodník to máte napojené ještě k hlavnímu PC, kde je nahrávací software. Koukal jsem na netu, jak se to technicky řeší a pro nezkušeného mi to přišlo jako děsná piplačka.
Předem díky za odpověď.
Bylo to dost hrozný, po pravdě řečeno :) Máme asi čtyři různé konvertory včetně dost drahého OSSC (Open Source Scan Converter). OSSC má sice VGA vstup, jenže ho neumí upscalovat, takže ven sice leze HDMI signál, ale třeba v 1024x768 při 85 Hz, což nám grabovací karta odmítla vzít. Takže jsme udělali šílenou sérii všech možných konvertorů a proto to video nevypadá úplně kvalitně. Momentálně zkoumáme možnosti grabovacích karet s DVI portem. Ve (snad) blízké budoucnosti bychom mohli udělat nějakého průvodce skrz převodníky a grabovací karty. Momentálně máme v hledáčku StartTech.com PCI Express HD Video Capture HDMI/DVI/VGA.
@@RetroNationCZ Díky za odpověď.
Pokud najdete i nějaké lehčí řešení, mohli byste na to zpracovat i nějaký krátký tutoriál. Určitě by tahle věc dost lidí zajímala.
Skoda ze ty reklamy nejsou i dnes, 90tky byly skutecne svobodny :D diky za navrat do mladi.
Ach ta nostalgie, pamatuji jak rodiče koupili za 92.000kč na splátky Pentium 166 MHz (a to číslo vím protože case měl malý číselný display ukazující tento údaj, samozřejmě s tlačítkem Turbo které počítač zpomalovalo), 15 palcový monitor a originál Windows 95 (CD mám dodnes, zbylé info už si nepamatuji) od bývalého veksláka, který na tom měl legální business, a pak se do toho dokupovalo Voodoo 3dfx aby textury v NFS Hot Pursuit byly hladší. Potom byla vtipná situace že v nějakém roce (už nevím v jakém) jsme měli nový počítač s Intel Celeron 800Mhz a přesto se to staré Pentium, které jsme už neměli, ještě splácelo :D
Pentia uz turbo nemali. Mozno mali to tlacitko, aj display znizil Mhz, lebo tak bol naprogramovany, aby ukazoval 2 ciselne hodnoty, ale pocitac uz neslo spomalit. Da sa spravit na Pentiu iba trik, ze sa to tlacitko napoji na jumpre, a ide prehadzovat 1.5x na 3x nasobic a podobne, ale treba na to vzdy restart, lebo nasobic sa za behu prehadzovat neda.
@@warrax111 to jsem ani neveděl, přesto jsem se otce ptal kdysi proč to tlačítko turbo nemáme zapnuté (byla u toho indikující dioda), protože i jako dítěti mi bylo jasné že turbo znamená rychlejší (to byla taková turbo éra co nemělo nápis turbo jakoby nebylo), a otec mi zdlouhavě vysvětloval že v tomhle případě turbo není rychlejší :D
v Jimazu jsme byli peceny vareny v te obri bedne u vchodu jsme kradli jumpery z nám záhadných desek... a byl tam takovy prijemny fousaty pan co mel vzdycky pro nas ucha docela pochopeni ... a na to že jsem tam byl skoro každý den tak jsem tam Vas v Hermance pane Dobrovsky nikdy nepotkal ......
v 96 roku nebyla prumerna mzda 9 tisic .Mozna ani ne hrubého .V te dobe počitam, že lidi braly okolo 5 tisic cisteho a veřil bych že mnoho lidí i méně . V 99 roku byla minimalní hodinový tarif tusim 32 /h hrubeho .Ale jako počitam nejnižšší cenovou skupinu :P
Vycházeli jsme z dat ČSÚ, který uvádí pro rok 1996 průměrnou hrubou mzdu 9825 Kč...
Kde jsou ty časy, kdy jsem nevěděl, jaký je rozdíl mezi explorer.exe a Internet Explorerem.
Ahoj kluci, dávám odběr. Nostalgicky jsem si vzpomněla na naši první 486 v roce 94, která tehdy ješte to turbo měla. T-roi (jestli si mě janys pamatuje)
Janys pamatuje :D Sakra, to už je let! Díky za odběr :)
0:57 krásné hnízdo Honzo :-)
Neni čas se česat! The show must go on! :D
@@RetroNationCZ Tak to má být :-)
3Dfx Voodoo jsem mel v prvni pocitaci kolem roku 2000 :-D
Jojo Need for speed 2 Special Edition...
Soundblaster 128 PCI :-D
Jojo Doom, Blood, Descent, DukeNukem 3D,... Moje mladí a stredni skola. Prvni sitove prestrelky se spoluzaky odpoledne po skole ve skolni ucebne... :-D Krasne roky to byly.
Keď poliaci dokončia Gothic Sequel tak by ho mohol Honza s Milošom Bohoňkom vyskúšať. Alebo pokiaľ nechcete túto verziu, tak možno by sa dala aj opatchovaná originálna zahrať, no neviem, či tam je dostatočné množstvo funkčného obsahu. Každopádne je k tomu dosť informácií o vývoji, čiže by nebola núdza o materiál na rozprávanie
Konkurenčná zvukovka Gravis Ultrasound s 8MB RAM dokázala prehrávať skutočné sample a bola podporovaná i hrami.
jj, ale ty ceny jsou dneska šílený :(
Má to turbo?
Tenhle už ne :(
První počítač co Táta kupoval domů stál něco k 100 tisícům. Ještě to doma na půdě někde mám. Už si moc nepamatuju co v tom přesně bylo. Nějaká vcelku dobrá grafika, 2GB pevný disk a hlavně Pentium 2. Vím, že sem se pak jako kluk divil u dalšího PC, že ty procesory vypadají úplně jinak. Bylo k tomu ještě celkem dost příslušenství (gamepad od Microsoftu) a win95 + nějaké hry "pro" Microsoft (Gex). Hodně jsem s tím počítačem prožil a slzička nad vaším videem ukápla. Jsem ročník 93 a myslím, že to Táta koupil někdy +-98. Jo a taky ten céres, když jsme jednou nechali běžet přes noc modem :-F, dodneška jelita :-D.
To CRTčko jste dost ošidili, když už ukazujete, na čem to ukazujete. Tehdy ta 21" (je to 21" se zobrazitelnými 20") normálně běžela v 1600x1200 při obnovovací frekvenci naprosto normálních 85Hz (měl jsem HP model P1100 od 98) a v nižších rozlišeních dosahovala až 100Hz. Těžká byla proto, že byla dobře od většiny ostatních monitoru perfektně odstíněná, takže se daly dát dva monitory proti sobě a nerušily se). Dneska nám vyšší obnovovací frekvence jak 60Hz prodávají jako nějaké luxusní zboží :D
SCSI řadič s SCSI disky jste zvolili naprosto správně. Bez problémů se na SCSI dalo souběžně pálit na dvou vypalovačkách (na jedné vypalovačce iso image z SCSI disku a na druhé vypalovačce 1:1 z obyčejné SCSI CD mechaniky).
Ahoj, ano. Dostat signál ze staré karty do streamu byl hodně složitý úkol (konvertory - a že jich máme hodně - a jejich nastavení nám prostě nevycházely vstříc) a nakonec jsme museli použít řešení s nepříliš vysokou kvalitou obrazu. Už pracujeme na tom, aby to příště bylo bez kompromisů.
Kluci len pre zaujimavost- ja som nedavno objavil asi prvy compaq armada ale s win 98 a doplnkovou sietovou kartou. Asi hodinu som sa trapil s tym ze mi nesiel ziadny webovy obsah. Myslel som ze je zle nakonfigurovana dns. Ale vo finale bol dôvod uplne prosty. Nebol nastaveny systemovy cas a datum a teda prehliadac neuznaval certifikaty :D po nastaveni to slo. pomaly ale slo :)
Compaq Armada je docela populární notebook na retro gaming, ne? :) Jinak ty problémy s certifikáty jsme měli taky, ale nám teda nepomohla ani změna času. Jaký browser, btw? Firefox?
@@RetroNationCZ jo bol to Firefox. Postupne som instaloval novsie a novsie verzie az kym to zacalo ako tak fungovat. Notebook som defacto zachranil pred likvidaciou do elektroodpadu nezainteresovanym kolegom :) jo a je to armada 110 je tam dokonca este disketovka. CD mechanika bola KO tu som nahradil DVD napalovackou.
Moooc pekny videjko :) 4 x 32mb simm ram, tak to jsem jeste nevidel, kdyz jsem jako malej kluk vytahnul z desky 2 x 16mb tak jsem se cejtil jak nejvetsi pan, protoze do ty doby jsem potkaval jenom 2mb nebo 4mb, jinak nejvetsi SDram kterou jsem mel tu cest ziskat byla 512mb 133mhz, standart byval 128/256 :-D
To byla porno doba. V roce 96 jsem pod vánočním stromečkem rozbalil 486 100MHz, o rok později přistála Pentium 230MHz. V 98" kdy všem reklamy na Pentium II vyplachovaly mozek už jsem měl PII MMX 350MHz, která v roce 2000díky Duronu 900Mhz představovala posměšný vykon.... V 2000 jsem za výlohou obdivoval PS2 které stály 19 000sk
Super video! Jen škoda, že Vám nešla ta 3D akcelerace na tom Voodoočku :-)
Bylo by fajn tu horní kameru, která snímá z ptačí perspektivy, připevnit mimo stůl. Pohybuje se obraz, když drcnete do stolu.
Všimli jsme si :( Kamera je na stropě, ale stůl se viklá.
@@RetroNationCZ Tak v tom případě připevnit kameru k pohyblivému stolu. Budou se kinklat jen ruce :).
Tak toto video patří ke zlatému fondu.
Pro srovnání, v roce 1996 stála felicie s motorem 1,3 a výbavou LX asi 220 tisíc.
pekny video hosi i vzpominani.... 45:15 podle videa myslim ze ty MonsterTrucky Vam nakonec hardwarove na 3Dfx nebezely (sam jsem mel Voodoo 1 i 2 a ten obraz vypadal o dost lip)
Já měl kdysi Pentium 1 s Windows 98SE a 40 GB disk, bylo absolutně nemožný ho zaplnit. :D
32 mega RAM a 850 mega HDD, bylo neskutečný dělo :) to si pamatuji
Co takto zahrat Sand warriors ? Pre mna top pc bola 486 dx5 s turbom na 133mhz lepsie nez niektore pentia...len mdk neslo lebo to nebol pentium cip...
1:00:00 co znamená "TRORE"? :D
Hosi , neviem ci ste sa inspirovali tymto clankom, ale davam do pozornosti clanok zo Score 29, kde sa riesil "Pocitac Snu" za 160 tisic. www.oldgames.sk/mag/score-29/page/82/
Nieco podobne ako vy teraz, ale dobovy clanok. Je v tom ina energia, lebo tam nieje zosmiesnovanie, a smianie sa nad 16 MB, alebo 166 mhz a podobne, ale naozaj to opisuju ako nieco bozsky rychle.
Ja som to nedavno cital, kedze vtedy som sa o hardware nezaujimal, teraz som cital stare casopisy, a precital som ten clanok, nechapal som ake drahe to bolo vtedy. Samozrejme to bolo Pentium 166! Nad ktorym sa rozplyvali v 1996, aky je to najrychlejsi procesor na trhu. Ze ako ta masina neskutocne rychlo slape, vsetko ide rychlo, aj windows 95. Predpokladam ze v polke 1996, Pentium 166 zvladalo vsetky hry, ale na 640x480 plynule mohli aj tak zabudnut, aspon v hrach ako Quake. A ci islo Need For Speed 1 plynule na 640x480, to musim vyskusat, mam Pentium 150 v retro kompe, ale ide pretaktovat na 166. :)
Len tak pre zaujimavost 1MB Ram stal vtedy okolo 1.000 Korun, bezne bolo mat 4MB, mne sa podarilo donho nabuchat 16MB RAM :) , CPU som mal tusim 486, cize to bolo este, pred pentiom, rok dva dozadu...
nejde o zesmesnovani, pouhy sarkazmus nesmyslnych cen tenkrat IMHO
V roku 1998/99 som kupoval bazárový PC - Pentium 150Mhz, 32MB RAM, 1,7GB HDD, VGA S3 1MB bez 3D, CD-ROM 24X Mitsumi a 14"Daewoo monitor za 12 000sk. Pozerám, že o 2-3 roky skôr stál 130 000kčs s tým, že síce mal vačší monitor, 4MB grafiku a o 300MB vačší disk, ale aj tak tie ceny vtedy leteli šialene rýchlo dolu...
Dodnes snívam, ako nahradzujem tú S3 Voodoo grafikou, alebo Rivou TNT2 16MB, do ktorej som sa vtedy zamiloval a nikdy ju nemal...
Mimochodom paradoxom je, že Windows 95 vyzeral popravde lepšie, ako windows 10, u ktorého sa nemôžem zbaviť pocitu, že pôsobi tak nejak nedokončene. WinXP je potom dokonalý v tomto ohlade.
PS: Kde je Winamp!!!
Diablo je klasika!
Pentium Pro Quad konfiguracia, to bola stratosfericka cena. Ale podporoval to snad len Unix.
Jak doba napreduje keď toto video sledujem cez mobil spojený s Bluetooth reproduktorom je to šialene 😊
SCSI je jediný rozumný způsob jak dostat 36GB disk do 486 :)
V Diablu 1 se behat nedalo, borci. What a pain, kdyz jsi v Catacombs lvl 6 zjistil, ze ti dosly TP scrolls... :-o
Jinak super dzideo, merry Xmas!!
Honza si obarvil vlasy a vousy na hnedo? :-O
Jestli je to herni PC tak by tam asi nemelo byt Pentium PRO ne? Pentium PRO nebylo moc vhodne na hry. Na hry bylo pomale - pomaly zapis do video pameti a pomale smisene 8/16 a 16/32 bit intstrukce. Viz Wolfcast 06: Historie procesorů - část 1. poslednich 5 minut - byl to jen marketing.
👏👏👏
Já dával za HDD do PC o velikosti 40mb 25tisic ... dokokonce jej ještě mám doma na památku a problém nastal kdyz jsem si chtěl zahrat Lands of Lore který byl tuším na 16 disket (no space)
Náhodou monster traky boli fajn.
17:40 - ty vole tuhle grafiku (nebo hodně blízkej model) jsem měl ještě nedávno někde v krabici s krámama, používal jsem jí ještě tak v roce 2005 a pak ňákej čas jako nouzovku do PCI. S tim jak přišlo 3D tak tyhle grafiky po roce 2000 už neměly žádnou hodnotu tak se to všude válelo ve sklepě, na půde, u popelnice a tak....až teď to začíná mít zase historickou hodnotu. Je škoda že Matrox umřel, myslim že ještě tak v roce 2006 něco zkoušeli ale nikdo tomu nevěnoval pozornost a na nvidii a ATI se to asi nechytalo.
Jedna z prvních 3D grafik co jsem měl ve vlastnim kompu byla ňáká 8MB S3 do PCI, to bylo tak v roce 2004, jo, bylo to samozřejmě v tý době už šíleně zastaralý, ale tak kdo měl ve 12 letech prachy na novej komp že jo? :-D AvP z roku 2000 to rozjelo, myslim že i Hitmana jedničku. Ten nápis Diamond je mi taky povědomej, myslim že jsem to taky měl v ruce.
Ňákej ten obří sound blaster do ISA slotu jsem měl taky, ani nevim kam to přišlo, docela mě štve že jsem si to nenechal.
Ale největší brutal je že ještě tak do roku 2005 jsem si hrál s takovejma věcm a v roce 2008 jsem si koupil C2D a GF 9800GTX, to byl hroznej šok. :-D
Bolo to S3 trio3d/2x , 8 MB. Davali sa casto ako najnizsi lowend do zostav aj ked uz v 1999 boli zastarale. Ako v podstate lacne kancelarske grafiky. S3 potom skusilo este Savage, ale neuspeli, a potom to vzdali. To co mali, este predavali ako lowend do OEM zostav, napriklad S3 Trio3D bol maximalne vylepseny Virge, vyzdimali z toho jadra z roku 1996 co islo a predavali to ako kancelarske grafiky, mozno az do roku 2005.
@@warrax111 Jo, to bude asi ono. Tenkrát ostatní kámoši měli ňáký kompy od popelnice, často s 2MB integrovanejma grafikama takže tohle bylo ještě celkem slušný na ty kompy co jsem běžně vídal u jinejch lidí. :-D Když jsem pak u známýho viděl Pentium 4 a GF5700 a Dooma 3 tak to byl dost šok proti tomu s čim jsem se běžně setkával, ve škole jsme tou dobou ještě chodili do knihovny hrát dos hry na 486 a Pentium 1. :-D Ten HW se holt vyvíjel rychle a byl drahej, když se nad tim zamyslíš tak používat Pentium 1 v roce 2004 zní směšně ale ten počítač byl třeba jenom 10 let starej, dneska na 10 let starym kompu klidně spustíš i nejnovější hry, dost se to změnilo. Před těma cca 15 lety jsme ten HW měnili každejch pár měsíců, většinou si ňákej známej něco koupil tak ten jeho starší HW nechal za rozumnou cenu nebo to rovnou zahodil s tim že je to starej šrot a pak jsme to rádi ještě využili, v tom věku jsme byli rádi i za takovej šrot. :-)
@@Pidalin Jo mas recht. V zahranici si to kupovali ako nic, ale tu, aj kvoli pociatocnemu zlemu kurzu, plus DPH za dovod, to tu bolo neskutocne drahe. My sme mali to stastie, ze sme dostali voodoo2 k vianociam. Tusim stalo 6000 sk (prepocitane na dnes, tak 12000sk =400eur). Takze na tom sa dalo preckat az do roku 2002, sice len na 640x480x16, ale hry este aspon isli. Potom uz sme skocili rovno na Geforce 4.
Ale kopa deciek a studakov nedostala nic a museli z brigad kupovat. :) Ale to s3 trio3d v roku 2004, nechapem, to bolo uz trochu moc malo na 2000-2004. Nechapem, co si neskupil pouzite voodoo2 alebo voodoo3, to sa predavali za 2000 KC uz v roku 2000. :) To by tu S3 Trio3D strcilo do kapsy asi tak 5 nasobne. V roku 2000, po vychode geforce 2 MX, isli vsetky starsie grafiky neskutocne dole, a dali sa kupit za babku, Geforce 2 MX totiz porazalo vsetko, okrem najnovsich Geforce 2 GTS a stalo 5500-6000 czk. Nove. Cize pouzite by stalo aj pod 4000 sk/czk.
Pozri napriklad Score 83, hardware tech box, tam bolo spominane, ze za 5600 KC treba skupit geforce 2 MX a nic ine. :)
@@warrax111 Já bych koupil ale bylo mi 12 a jediný kapesný co jsem měl bylo občas 100 Kč u babičky. :-) Pak jsem se dostal k aktuálnějšímu HW až když se o PC začal zajímat táta a koupil si něco vlastního, ale i tak to byl starej šrot protože prostě neměl prachy. Měli jsme pak GF5200 a ňákou Pentium III, myslim že asi 550 MHz nebo tak něco, pak v roce 2006 už jsem měl Celerona D a GF6800, to už celkem stačilo.
Pak jsem měl použitou 7600GT ke konci roku 2006, pamatuju si že stála 3500 Kč a to bylo v době kdy se běžně dělalo za 10, 12 tisíc měsíčně.
@@Pidalin Aha, tak to ano. To si bol este prilis mlady. :) Decka pod 15 to mali fakt ze tazke, len co im rodicia kupili, s vreckoiveho si vtedy deti nemohli dovolit z hardware v podstate nic. No to ta dost mucili tym Trio3D/2X az do roku 2004. :) Ale tak na druhu stranu, ja ked som mal 12, tak som nemal ani pocitac, chodili sme hadzat 10 koruny do herni automatov, alebo hrat na Segu, alebo zobrat u kamosa zahrat si Doom 1 na 30 minut. :)
Oproti tomu si mal vlastne v 12tich kralovstvo, S3 Trio 8MB, bola ako najlepsia S3 Virge, co sme mohli snivat, na 486tke a 512 kb trident VGA grafike cely rok pocas 1996. Potom sme vyzobrali 1 MB grafiku, aby mohla ist SUperVGA (bez toho sa nedal hrat NHL97, lebo v menu mal tusim 800x600, neslo kliknut na tlacitko hraj, ktore bolo mimo obrazovku, aj ked hra uz potom isla nastavit aj 320x200, aj tak trebalo SuperVGA grafiku. :)
J to masakr kdyz si vzpomenu na muj prvni pocitac co me tata privezl. To bylo P1 na 233MHz, 16 MB Ram, bez zvukovky, bez CD, grafika Western Digital s 4 MB 😂😂 W95 na tom celkem chodily, W98 uz ne 😂 parametrama hardwaru sice W98 kompatibilni byly, ale i tak nesly.
No a prvni notebook s 386SX, 32kB Ram a MS DOS uz ani neni pravda 😂 jenze vypravej o tom dneska nekomu kdyz kazda kalkulacka ma nasobne vetsi vykon 😂
v 97 som kupoval Pentium Pro 266 MHz, 128 MB Ram, 4 MB ATI Rage tuším, 1,2 G HDD na systém, 9 GB SCSI HDDD s radičom , karta DV MASTER PRO na grabovanie a strih digitálneho videa 17" Nokia Trinitrom monitor a ALPS tlačiareň na voskové kazety...cca 350 K , bola to raketa v cene boloi w 95, a sw razor pro na strih videa. CD to ešte nemalo, tuším za rok sa kupovala cd napaľovačka tuším za 10 K
No vidis, a keby si kupil byt, a o rok Celeron 300A @ 450 mhz, tak by si teraz mal o jeden byt viac :) A este aj lepsi pocitac na 1998-2000. A vyjde ta to rovnako penazi. :) Len s tym rozdielom, ze ten byt by mal hodnotu 1,5-2 milionov korun. A ten pocitac bol po roku 2000 uz nepouzitelny.
@@warrax111 no vidíš, nekupoval som celeron, ale po vyjdení P3 1GHz. A neboj, to pc na seba zarábalo, Takže upgrade prebiehal takmer každý rok nové pc, samo na svoju dobu topka. Staré vždy šlo predať za dobrý peniaz nakoľko som kupoval pod nákupné ceny.
@@dudogersak Hej, ked vysiel Celeron 300A, tak si v panike rychlo predaval. :) Len zase ten chudak, co to kupil. Urcite niekto, kto este o Celerone 300A nevedel. :)
Jako dobrý kluci, ale vy jste neukázali jedinou hru běžet přes tu 3Dfx... není to trochu škoda? :D Jinak ten Monster Truck vám nešel přepnout na 3D akceleraci, protože Matrox Millennium 1 bohužel má Direct3D ovladač, takže se hlásí taky jako akcelerátor a rovnou jako ten primární. Direct3D hry, které nenabízely výběr akcelerátoru, pak kvůli tomu hodily chybu, protože zjistili, že primární akcelerátor neumí nějakou základní funkci (třeba textury...). Na tohle je takový malý dobový prográmek ("něco"-switch), který sedí v traybaru a umožňuje vybrat, co má být primární D3D device. Kdybyste ho tam měli a pustili Monster Trucky na 3Dfx, tak běžej úplně plynule (řečí té doby stabilních 30fps) bez ohledu na vybranou kameru.
Ty vole, ja som si to nevsimol na prvy krat, len som bol prekvapeny, ze im to tak seka. Fakt, Matroxi nemali ani bilinearnu filtraciu najprv. Chudak Voodoo, tak draha zostava, a ani sa nedostal k praci. :)
@@warrax111 Chybějící bilineární filtrace by Monster Truckům ani nevadila, ale ten první MGA-2064W ještě neuměl ani vykreslit jakkoli otexturovaný trojúhelník :D (natož filtrovaně)
Takhle to vypadá, když se tam omylem podaří nějakou hru pustit: ua-cam.com/video/VWxkafov9fs/v-deo.html
@@jirkazima1126 Nojo, na to by asi museli specialne programovat taku hru, ktora ma len jednu farbu, namiesto textury, mozno taka Ecstatica 1? Alebo tie stare simulatory ako Stuns, ci F19. Alebo Frontier. Asi by to slapalo rychlejsie a viac FPS, keby to akokolvek odlahcilo procesor.
36:10 ještě před třeba 6 lety, kdy jsem neměl ssd disk si pamatuju, že jsem dal zapínat pc a šel jsem si mezitím udělat snídani
I letos a s SSD čekám na nějakou hru 15minut, 7days mod Undead Legacy 😁ale stojí to za čekání. Ark s módy primal fear, primitive plus. A to mám high end PC a rychlej net.
@@zdenekzase280 Můj PC mám s pár úpravami od roku 2013, takže u mě už to taky občas "stojí za to" :D
Nechápu proč by to mělo tolik stát. Někdy v tu dobu jsem kámošovi zařizoval Pentium 2 366 Mhz komplet i s monitorem za 36000 kč možná to bylo o něco později, ale bylo to tak. Moje první CDROM 2x stála v roce 1995 2100 Kč. Monitor 8600 Kč 14 palc. vše nové. Doom jsem hrál na 386 DX, 4 MB RAM, HDD 120 MB. Musel se pouštět z řádku protože 4 MB bylo na exe málo.
A nebyl to spíš Celeron 366 (ten vyšel 1999), Pentium 2 366 MHz se mi nikde nepodařilo dohledat.
@@RetroNationCZ Samozrejme, to bol Celeron 366 Mhz. A muselo to byt dokonca v 1999. Cize o 2-3 roky po tomto co tu predvadzate. Ale pre neho asi 2-3 roky nic neznamenaju, ale vtedy to bola cela vacsnost.
Celeron 266 a 300 Covington, bez L2 Cache, vysiel v aprili a juny 1998. Potom vysiel mendochino 300A a 333 v auguste 1998. A potom az v januari 1999 vysli 366 a 400 Mhz verzie. Cize, predpokladam, ze to riesil tak v polke 1999. Jasne, ze tam uz bola zachrana v podobe celeronov, ale to len preto, ze vyslo AMD k6-2 a AMD dobehol Intel, lebo sa im zacalo darit dostat sa na socket 7 platforme nad 300 Mhz. Inak by Celerony Intel nikdy nevydal. A mohol by o 36000 KC akurat tak snivat, za Pentium II 350 by musel zacvakat 50000-60000.
Průměrná mzda v roce 1996 byla 9 825,- Kč měsíčně. Takže na PC za 200 tyček se makalo 20 měsíců, resp. 30+ měsíců, když bereme čistou mzdu. A to tehdy počítače stárly výrazně rychleji, než dnes. EDIT: 200 000,- Kč z roku 1996 je na dnešní peníze (inflace) kolem 390 000,- Kč. Nicméně, jak jsem psal, naše ekonomika rostla, takže na 390 000,- Kč se dnes maká kratší dobu.
Běhání šlo až v Helffire :-)
Jinak teda Pentium Pro 200Mhz uz bych asi chladil :D vim ze uz od 150 mhz se tam daval malickej chladic :D
Mám pre vás jednu otázku: poznáte niekto kto by kupil mám v pôvodnej krabici (zafoliovanej) miš na win 97 a PE. Bez poškodenia a nikdy neotvorená.
Diablo-adventura?😀...
jo první email jsem si založil v roce 1998 na @quick.cz :) první PC co jsem si složil na CZC asi +- v roce 2002 byla mašina s Athlonem 3000+ (přetaktován na 4100+) a 6600GT s brutálně rychlejma paměťma na 1120MHz !!! časem jsem koupil druhou a měl jsem to v SLI !!! po snad 10ti letech přišla aktualizace Adobe Acrobat a pak jsem s tim nepustil ani video na Youtubu
Start 0:57
pavel rumová víla :-D
Utáhne to Haf Lajf? Haf, haf, haf. Omlouvám se, začal jsem brát dogy a možná jsem se předávkoval bernardýnem. - Nevíte někdo v kterém díle to bylo?
Nerekli jste, ze Voodoo podvadela - aby dosahla kyzeneho vykonu, zobrazovala jen 8bit barvy.. oproti ostatnim kartam (nvidia tnt ktera prisla potom apod)
Když už, tak pracovala v 16bit barvách a v době, když ta jejich Voodoo Graphics vyšla, nikdo hry ve vyšší barevné hloubce ani neakceleroval (a NVIDIA tou dobou ani neměla smysluplnou 3D grafiku). Proti TNT byly až Voodoo2/3 a ty sice měli 16bit framebuffer, ale reálně pracovaly tuším ve 22bit přesnosti a z framebufferu se při vykreslování deditherovacím filtrem obraz rekonstruoval (takže ironicky na monitoru to vypadalo dobře, ale nebylo možné to přes printscreen uložit do souboru). TNT sice uměla 32bit barvy, ale výkonu měla tak málo, že stejně na ní všichni hráli v 16bit barvách a měli to ošklivější než lidi s 3Dfx... což vím docela dobře, protože sám jsem jel jen na nvidiích (to ani nepočítám, že TNT1/2 nemají trilineární filtrování, které měla od začátku i S3 Virge, takže hry na tom vypadaly ještě o kus hnusněji, když byly vidět jednotlivé řezy mezi úrovněmi mipmap).
My jsme toho neřekli spoustu... to by to video mělo tři hodiny :) Ale možná se k Voodoo časem vrátíme v nějakém samostatném dílu.
@@jirkazima1126 vůbec kamos s tnt měl o dost ostřejší obraz než ja s nvidii a hrál 800x600
V té době jsem měl Pentium 150 Mhz, 16MB RAM a 2MB S3 Trio 64 :D
Nechapem, kde mal kazdy na Pentium. Dokonca 150, co bol vtedy druhe najrychlejsie pentium a vzdy islo pretocit na 166mhz . (aspon teda do juna 1996, potom vyslo Pentium 200).
My sme mali 486, a aj to sme boli pomaly jediny v triede na strednej co mali PC doma. Pentium nemal nikto, iba 486 DX 100, a ostatni amigu, atari atd... a stalo to aj tak 50 tisic v 1995 ta 486tka, na to rodicia sporili 2 roky. Ale tu v komentoch kazdy pise, ako uz v 1996 mal doma Pentium 120, 150, 166... nechapem.
@@warrax111 Měl jsem to štěstí ,že otec potřeboval k práci PC a neměl problém investovat. PC jsem tedy neměl čistě pro sebe ,ale když otec nepracoval,tak jsem hrál. 😊
@@Tarsinien jo tak to jo. :) To si mal stastie. To Pentium 150 muselo v 1996 lietat ako dive. Precitaj si dobovy clanok z maja 1996, ako ospevuju Pentium 166 ako dream PC, za 160 tisic KC (na dnesne peniaze tak 300000 KC :))
Tvl jsem starej :D
Co na tom stalo tolik proboha xD kus šrotu xD
když na to koukám teď a koupil jsem grafiku za 20k před silvestrem 3060 RTX 12gb 😀
To tě asi natáhli, ve stejnou dobu jsem kupoval tu samou v Alze za 14k, 12gb je ta méně výkonná než ta s 8gb. Ale netopí tolik.
but can it run crysis?
...neskutocne aki bohati ludia su tu :D vsetci mali v tej dobe pentia. ja som v roku 96 alebo 97 dostal svoj prvy pc. 80386 41mb hdd a 1792kb ram
presne, tiez som si to vsimol, ako tu kazdy pise o Pentiu 150 alebo 166 v 1996, co bol vtedy dream PC, neraz isla cena nad 100 tisic. Nic v zlom, ale ked sme dostali k Vianociam prvy pocitac v 1995, 486tku 66 mhz, tak sme boli jedini v triede (30 ziakov), co mali doma pocitac. Aspon s chalanov, bab som sa na to nepytal, teoreticky mohli mat doma brata s PC. Ale chalani vedeli o kazdom , kto ma doma aspon amigu alebo atari. :) Dalsi spoluziaci sa postupne pridali az pocas 1996, a hlavne v 1997. No a tu v diskusii mal samozrejme uz kazdy v 1995 a 1996 uz Pentium. :) A nasi rodicia sporili na tu 486tku takmer 2 roky. Tak neviem... asi mal kazdy doma podnikatelov, co boli uspesni uz prvych 5 rokov s prichodom kapitalizmu.
@@warrax111 nejsi jediny. Ja samozrejme taky dostal 486, navic od AMD ;) ... *am486* DX-33 MHz (s TURBO tlačítkem 40 MHz!)... s 8-bit ISA grafikou VGA. Casem jsem si pořidil VESA grafiku... rázem to zrychlilo asi 8 krát! - hry jako Doom a Duke Nukem 3D se konečně staly *HRATELNE* v 320x200 ! :D
@@overtonecz Presne, takto vyzerali zaciatky... ale len pre stastlivcov. Zvysok 90% ludi nemal komp doma vobec. Maximalne nejake Atari 2700, Comm64 alebo v najlepsom Amigu. PC zacalo byt rozsirene az ku koncu 1997. Viem to, lebo sa spoluziaci a kamarati ku mne chodili hrat, a cas za kompom bol cenny. Nielen ze my sme to mali ako novinku, ale bol 1 na celu domacnost. A ktomu este kamosi, co sa tam chodili hrat. Az v 1997-1998 si kupili kompy aj ich rodicia a konecne prestali kazdy den volat, ci mozu na navstevu. :))))
@@warrax111 presne ako píšeš,ja som si prvý počítač kúpil,keď som začal chodiť do roboty a to bolo 15 rokov dozadu :-)
Zvuková karta väčšia ako grafika no holt iná doba 😂
pěkný, mě by zajímalo, proč už dnešní karty, i ty nejvýkonnější, mají mnohem míň čipů?
A tohle vypadá jako průměrná základní deska, ty lepší by měly mít aspoň 2 procesory a 8 ramek ne?
Menší počet čipů je daný tím, že se spousta věcí integruje. Jeden čip zvládne to, na co dřív muselo být čipů pět. Jinak s tím dual-CPU a podobně, ano, zvažovali jsme to, ale Windows 95 neumělo pracovat s více jak jedním procesorem, takže by to bylo zbytečné.
@@RetroNationCZ aha, to i chápu, ale stejně, kdyby tam zase dali víc čipů, tak by to mohlo mít o to větší výkon ne? Dnešní nejvýkonnější grafické karty mají jen 1 procesor, přitom na tu kartu by se jich vešlo víc a mohly by být ještě výkonnější.
Ale pamatuju si ty první 3D hry, Wolfenstein a Doom, to mělo rozlišení 320 x 240 myslím, a na to se nedalo koukat. Až teprve 640 x 480 bylo smysluplně hratelné. A přitom už mnohem dřív byly počítače s lepší grafikou a větším rozlišením, tak nechápu proč PC začínaly s tak mizernou grafikou. Viděli jste třeba tenhle počítač z konce 50. let? ua-cam.com/video/1EWQYAfuMYw/v-deo.html Proč první PC neměly taky takovou grafiku?
@@mireknovacek9680 viaccipove riesenia skusalo viac firiem, ale neboli moc uspesne. AMD urobilo tuto taktiku, ked nestihala za 8800GTX, a urobili 3850 x2 a 3870 x2, teda dvojcipove riesenie. Nieje to moc dobre, a je to dost drahe, kedze treba 2 cipy. Problem je aj s chladenim... kedze dva cipy generuju 2x viac tepla. Cize treba hlucnejsie a vacsie chladice. Problem je aj s kompatibilitou, nie vzdy to funguje dobre, ta spolupraca viac cipov, a vykon je malokedy +100%, casto iba +33%. Vo vysledku zistili, ze sa to neoplati, a radsej urobili SLI. Teda kazdy z cipov ma vlastnu kartu, obvod aj pamate len pre seba. Takto je to efektivnejsie, ako placat viac cipov na jednu kartu. To zistli prakticky vsetky firmy a snazia sa tomu vyhnut, lebo je to menej efektivne.
@@warrax111 to nechápu, proč by to bylo míň efektivní. Když jeden čip má velký výkon, tak se špatně chladí. Kdyby to rozdělili, třeba jako procesor a koprocesor, tak by byla větší plocha na chlazení a líp by se to chladilo. A matematický koprocesor byl hodně efektivní ne?
@@mireknovacek9680 U cipu nejde o velkost plochy, ktoru ma, ale o mnozstvo tepla, ktore generuje. Dva cipy vyvinu viac tepla, nez jeden vacsi, a pritom celkovo nedavaju zdaleka taky vykon. Narasta teda cena za chladic.
Ludia takisto nemaju radi viac cipove riesenia. A vo vseobecnosti ani SLI. Ja som tiez taky priklad, nikdy by som si nekupil 3870 x2. Je to znak toho, ze AMD zaostava, a musi pouzit tuto taktiku. Takisto voodoo5 mi je vrcholne nesympaticka, ktora pouzila 2 cipy. Vzdy som mal rad jednocipove riesenia, ktore su ukazkou, kam to ktora firma technologicky vie vytiahnut.
viac cipov , teda vykonnostnych, ktore potom musia davat dokopy vykon do jedneho vysledku, vzdy predstavuje potencionalne problemy, a ako som pisal, efektivitou sa to menej oplati, nez urobit jeden vacsi. Niekde to ma ale limit aj co sa tyka jednocipovej velkosti. Zase prilis velky jeden cip , sa prestava opat oplatit, pretoze budes mat velke straty pri rezani z wafferu, a takisto, pri potencionalnej chybe, kedy treba cely cip vyhodit.
Optimalizaciou casu to vyslo tak, ze to robia najlepsie, ako to je. Napriklad, GTX 280 mala uz prilis velky cip, vacsina cipov sa snazi byt tak o 30-50% mensia, nez tieto mega-cipy. Tam je to najefektivnejsie a firmy sa snazia do cipu takej strednej velkosti namaxovat co najviac vykonu. To je najefektivnejsia cesta.
👍👍👍👌🖖
Aj keď si na konci robíte srandu, ale vďaka Vám a Radarovmu rozhovoru na DVTV som na HITHIT tiež podporil Železnou kouli a chystám sa podporiť aj Vlada Ríšu a XB-1 a to nie len preto že Vlado sa narodil na SLovensku ;-)
Masakr video.
Moje sestava z roku 1997 byla hodne podobna - 3,2 GB HDD, 64MB RAM, faxmodem jen 28,8 coz bylo na tu dobu uz malo...realne pripojoval casto 14,4, 3D FX VOODOO 4MB, Creative SoudBlaster AWE 64 (jestli gold uz nevim...ale byl tam midi vstup a clovek mohl jednoduse komponovat na domacim PC pomoci elektronickych klaves), Pentium II 266Mhz. Myslim, ze tehdy uz dochazelo k pomaly transformaci Escomu na Comfor.
Pamatuju si, ze otec kvuli tomu bral praci na druhym konci republiky a delal kde vsude. Snad rok jsme ho doma prakticky nevideli.
Ty ceny byly vysoky. Kdyz dneska vidim ty stary katalogy, v pomeru k tehdejsim cenam to bylo hodne nepriznivy. Neni divu, ze tehdy mel pocitac malokdo a neco jinyho nez nejakou 386 uz prakticky nikdo.
Tomu nechapem, preco nemate na Gamescztv odkazy na tento kanal. Ja som ho kvoli tomu nenasiel, hoci videa na gamescztv som pozeral od vas dvoch. Ved si tam hodte odkazy na sekunarny kanal, kopec ludi to nenajde.
Protože tohle není "sekundární kanál", ale náš primární kanál :) Z Games.cz jsme odešli už dost dávno, takže si tím pádem ani nikam nenahážeme odkazy.
český Linus a Luke? :D
*nechcete niekdo kupit pentium 1 v povodnom stave pc monitor klavesnica miska tlaciaren a vsetky kable za 600e vsetko jedna firma a povodne*
Zkus to dát na ebay, tam bude větší šance prodeje. :)
Pentium 1 sa predava tak za 35-50 eur. Ja som kupil za 35 eur z bazara. Ani za 100 eur to tu nepredas. Pretoze mame platy do 1000 eur vacsinou. V zahranici na ebay to kupuju tak max za 200 eur. 600 eur ti nikto neda. Ale to len preto, ze zarabaju 4000-6000 eur. Tu ti nikto neda ani 100 eur za to. Vacsina ludi tu bojuje o to, aby si mohli za 100-200 eur vylepsit moderny komp, novu grafiku a tak. Nikto si nekupi Pentium 1 za drahsie peniaze, ako co dava do moderneho kompu. :) Taki bohati niesme.
@@warrax111 vies este som nevidela nikde inzerat s kompletnou povodnou zostavou a ani tu tlaciaren nikde nenajdes tu som uz nenasla vobec a ja nepredavam len pocitac ako sa predava inde a je to vsetko v povodnom stave ako keby si to vytiahol z krabice jedine co je tak je to zazltnute od slnka a kartridze su stratene a uz som to zlacnila na 500 ...cez ebay sa to bojim posielat pretoze neviem ako to zabalim ked monitor je zo skla a bojim sa ze pri shipingu to znicia... a rada by som videla co si dostal za tych 35eur... lebo to co mam ja je compactq aj pc aj monitor ta ista firma ...
@@warrax111 divala som sa na ten bazos za tie 35e a tie modely su ovela mladcsie a v ovela horsiom stave... a niesu to zname znacky je tam jeden compakt ale to je o 4modely novsi a ma doslova vytrhnute rohy...
@@warrax111 mozes si to pozriet mam to na bazosi kamoska mi to tam dala natukaj tam Pentium 1 Compaq prolinea 5120
Skoda ze jste nedali poslechnout ten AWE64 :D a ze jste tam nedali nakou pravou 3dfx gamesku jako ten quake 1 nebo ty nfs :D nebo kingpin to byla tenkrat bozi gameska :D
Tady se dá AWE poslechnout: www.clous.cz/zvukovky-2/
kluci sežeňte ONYX
LOL to je masakr disky za 60 tis., to je víc než za celý nový comp co jsem si kupoval před rokem, který patří mezi ty lepší v dnešní době :D
Dnes postavis cely celkom dobry pocitac za 60-100 eur. (napr. na socket 775 platforme, ale na zakaldnu pracu to staci) Hlavne z bazara ked kupujes komponenty. Neuveritelne ako sa doba zmenila. Na peniaze prepocitane na inflaciu, by to bolo vtedy v 90tych rokoch, ako tak za 1000-1500 KC. Cely pocitac.
Tak zase když jdeš pro potraviny, radši si koupíš novou lednici, než uzenyho lososa a vyjde to levněji 😁
vw golf stal pol miliona :D v bazare....voodoo1 som mal a voodoo2 este mam :D:D