Dostałem pozew od banku! - Jak się bronić? (POZEW O ZWROT KAPITAŁU)
Вставка
- Опубліковано 9 лют 2025
- Jeżeli otrzymałeś pozew z banku o zwrot kapitału/bezpodstawne wzbogacenie, wynagrodzenie za korzystnie z kapitału/waloryzację i potrzebujesz porady prawnej lub chcesz abyśmy reprezentowali Cię w sporze z bankiem, ZADZWOŃ LUB NAPISZ.
🟡 tel. : +48 511 030 795
🟡 e-mail: d.ostaszewski@cno-legal.pl
Więcej na temat naszej kancelarii:
ostaszewskikre...
Istnieją dwie główne strategie postępowania wobec pozwu wytoczonego przez bank: 1. Oświadczenie o potrąceniu lub 2. Zanegowanie powództwa banku (przedawnienie itp. argumenty). Czy mogą Panowie powiedzieć (procentowo) ilu Panów klientów wybiera strategię nr 2?
Wcale nie jest abstrakcyjne to, że Banki „musiałyby” pozywać klientów o kapitał w przypadku umów z WIBOR. Przecież są tak pazerne, że nie zrobią nic by naprawić wyrządzoną szkodę, a już od teraz mają czas.
Mimo wszystkich wyjaśnień, łącznie z Waszym, nadal nie rozumiem jaki kapitał należy się bankowi skoro ja już ten kapitał spłaciłem, a nawet nadpłaciłem. Nie pojmuję twierdzenia, że tego nie dokonałem. Przez prawie dwadzieścia lat wpłacałem bankowi żywą gotówkę, dodatkowo musiałem opłacać składki polisy na życie będącej jednym z zabezpieczeń kredytu. Wygrałem w całości w pierwszej instancji, umowa unieważniona, zasądzono zwrot tego co wpłaciłem do kwietnia 2022(od maja 2022 roku miałem zabezpieczenie), a także dodatkowych opłat związanych z udzieleniem kredytu oraz składek na polisę. Wyrok uprawomocnił się w tym miesiącu. Mój pozew był złożony w 2019 roku, bank złożył pozew o zwrot i korzystanie z kapitału w grudniu 2022 roku. Gdzie w tym pozwie banku jest logika? Pozdrawiam serdecznie 😀
to jest właśnie teoria dwóch kondykcji- skoro Pan/ Pani otrzymał w wyroku zwrot wszystkiego co wpłacone zostało do banku to bank to musi wypłacić ale tak samo bank ma prawo do żądania zwrotu kapitału.
Mam wygraną 1instancji, oczywiście jest apelacja banku a wczoraj dostalam pozew o zwrot kapitału. Napiszemy odpowiedź na pozew i zawrzemy w nim wole rozliczenia kredytu. Zresztą mają caly kapitał spłacony z małą górką.
Bank nie ma spłaconego kapitału. Proszę spojrzeć na wyrok jaki Pani ma. Sąd nie tylko unieważnia umowę ale zasądza zwrot świadczeń. W odpowiedzi trzeba albo zrobić potrącenie albo podnosić zarzut przedwczesności
@kancelariac_o w Rzeszowie 06,2024mam nieważność zasądzone kwoty chf w całości, jest apelacja banku . ,Mam też wyrok z 2023 Warszawa przesłankow nieważność i zwrot kwot w PLN , no niestety w 2018 procesy były inaczej prowadzone, przez prawników było wtedy też wezwanie do ugody, ale bank nie stawił się na rozprawę. Oni teraz złożyli pozew o zapłatę plus odsetki, niestety nie było odpowiedzi na wezwanie banku o zwrot kapitału , bo list został dostarczony do skrzynki pocztowej bo mamy usługę"polecony do skrzynki" ale zaginął i nie miałam szansy odpisać bo nie miałam powiadomienia SMS i @ z poczty. Bardzo się stresuje, czy to bardzo źle że nie odpisaliśmy na wezwanie? I czy mamy to w jakiś sposób bronić czy to bez znaczenia. Moja sprawa była zagmatwana przez niedoświadczonego prawnika jadnak o czym nie wiedziałam. Tyle lat to trwa. Dziękuję za wskazówki dotyczące potrącenia i przedwczesności. Czy będę problemy?
@kancelariac_o Szanowani Państwo, dziękuję, rozumiem. A czy bank może się nie zgodzić na potrącenie? Czy to sędzia zadecyduje. Czy opcja potrącenia jest lepsza/szybsza aby zamknąć temat i się rozliczyć? Czy będziemy wzywani na rozprawę? Czy to normalne że pozew banku trafił do tego samego sędziego który orzekł w 1 instancji? A co można /jak to zrobić aby bank wycofał pozew? Jest szansa?
@@Czekolada52Szanowni Państwo dlatego tak ważny jest udział doświadczonego prawnika aby wyjaśnił wszystkie za i przeciw. Potraceni robi kredytobiorca a sąd ewentualnie je ocenia. Tu będzie normalna sprawa która potrwa kilka lat będą rozprawy its
@@kancelariac_oSzanowny Panie mecenasie precyzuje;
Otrzymaliśmy pozew o zwrot kapitału 01,2025, w nim jest załącznik "wezwanie do zapłaty" z dnia 16,06,2024 z wydrukiem potwierdzenie ,że odebraliśmy list , mamy włączoną usługę na poczcie "list polecony do skrzynki " , ale listu nie było w skrzynce ! Przecież odpowiedziałoby się na wezwanie , że rozliczymy dobrowolnie kredyt , bo chcemy mieć święty spokój . Oczywiście mamy wygrana 1 i 2 instancja w Warszawie -tu zwrot tylko PLn. i przesłankowa nieważność prawomocną 10,2024 ( 1 pozew złożony 2018z propozycja ugody na która się bank nie wstawił chyba 2019 lub 2020r ) potem 2020 przesłane akta już do właściwego sądu w Warszawie . Wreszcie nowy pozew o ustalenie i zapłatę i mamy też nieważność w SO i zasadzone do zwrotu 120 tys. chf - wygrana 1 instancja 06,2024 , jest tez apelacja banku . Bardzo proszę o i informacje , jak zamknąć temat , co w moim przypadku można zrobić, bo obecny prawnik myśli ... A zostało 3 tygodnie na złożenie odpowiedzi Wiem że nie macie Państwo moich akt ale w skrócie tak to u nas wygląda.
Dzień dobry
Otrzymałem pozew z banku o zwrot kapitału lecz od razu dostałem z sądu info iż zawiesza sprawę do czasu roztrzygniecia mojego pozwu o unieważnienie wobec banku.Czy w takiej sytuacji jeśli udałoby mi się wygrać w 1 i 2 instancji to czy Sąd który zawiesił postępowanie na czas roztrzygnjecia mojego pozwu może oddalic pozew banku?Czy wówczas potrzebuje skorzystać z kancelarii ?
zazwyczaj tak wygląda procedura, że sąd doręcza pozew i zawiesza postępowanie. ale UWAGA w takiej sytuacji i tak trzeba złożyć odpowiedź na pozew w zakreślonym przez sąd terminie bo sąd może wydać wyrok zaoczny. Sąd nie oddali pozwu banku bo on jest zasadny jeżeli roszczenie nie jest przedawnione. po prawomocnym procesie o ustalenie nieważności należy zawrzeć porozumienie kompensacyjne i rozliczyć się z bankiem.
Proszę o wskazówkę co zrobić w następującej sytuacji. Kredyt wzięty w 2008 r, pierwsza reklamacja do banku wraz z wezwaniem do zapłaty w 2018 roku. Pozew do sądu 2021 rok, doręczenie pozwu dla banku marzec 2022 r. Wyrok unieważniający umowę grudzień 2024 i kilka dni po wyroku otrzymałam wezwanie do zwrotu kapitału. Kancelaria proponuje aby złożyć oświadczenie o potrąceniu, jednakże ja nie jestem do tego przekonana ponieważ w mojej sytuacji jest przedawnienie roszczenia o prawie 6 lat. Jak złożę oświadczenie o potrąceniu to przyznaję się, że mam dług wobec banku a faktycznie długu nie mam bo kapitał spłacony z nawiązką. Ja chcę podnieć zarzut przedawnienia. Co zrobić w takiej sytuacji
trzeba wiedzieć jakie są skutki potrącenia, straci Pani po pierwsze wszystkie odsetki za czas trwania postepowania, po drugie przegra Pani w II instancji sprawę którą wygrała Pani w I bo będzie trzeba cofnąć powództwo o zapłatę. potrącenie to najgorszy wybór. ja bym rozważył przedawnienie lub nawet po prostu odpowiedź z wnioskiem o zawieszenie i potem rozliczenie. to i tak dużo korzystniejsze nić potrącenie na którym którym traci Panu ODSETKI ZA PONAD 3 lata!
@@DanielOstaszewski-m3p Dziękuję za wskazówki, ja też wolałabym iść w przedawnienie tym bardziej że w mojej sytuacji minęło 6 lat od reklamacji ale chyba kancelaria traktuje sprawy taśmowo, a nie indywidualnie. Owszem boje się, że Sąd odrzuci przedawnienie i wtedy mogę mieć kłopoty finansowe, no ale na coś trzeba się zdecydować :/ I tak jestem stratna w wyroku I instancji 5 lat za odsetki ponieważ kancelaria wpisała w pozwie datę liczenia odsetek od dnia doręczenia pozwu zamiast od dnia złożenia reklamacji co miało miejsce 5 lat wcześniej niż złożony pozew. Mimo, że TSUE dało ku temu zielone światło to pozew w późniejszym czasie nie został rozszerzony o te odsetki od dnia reklamacji wraz z wezwaniem do zapłaty
@@DanielOstaszewski-m3p Dzień dobry. W związku z powyższą odpowiedzią mam pytanie o wsteczne skutki oświadczenia o potrąceniu. Skoro stan potrącalności powstaje wtedy gdy obie wierzytelności są wymagalne, a wierzytelność banku o zwrot kapitału staje się wymagalna po upływie terminu wyznaczonego w przedsądowym wezwaniu do zapłaty, to czy logicznym byłoby przyjęcie, że nie powinno to anulować odsetek naliczonych frankowiczowi do przedednia powstania wymagalności roszczenia banku o zwrot kapitału?
Pierdolenie 😁
Witamy trzodę 😜