POMIAR CIĄGŁOŚCI PRZEWODOW OCHRONNYCH I POŁĄCZEŃ WYRÓWNAWCZYCH: TEORIA I PRAKTYKA
Вставка
- Опубліковано 6 лют 2025
- Film omawiający pomiar ciągłości przewodów ochronnych i połączeń wyrównawczych. Omówione zostały wymagania norm i przepisów, metodyka postępowania, pułapki jakie można trafić podczas pomiarów. Zostało też zawarte praktyczne wykonywanie pomiarów na budowie oraz zawarto odpowiedzi na pytania jaki się pojawiły na ten temat.
Plan filmu
1. Wprowadzenie.
2. 2:56 Wymagania odnośnie pomiaru
4. 4:09 Metody pomiarowe
5. 11:37 Temperaturowy współczynnik rezystancji
5. 15:25 Jaki miernik wybrać? - praktyczne porównanie Sonel MPI 525 i Sonel MMR 650
7. 18:58 Praktyczne wykonywanie pomiarów na budowie (nowa instalacja)
8. 27:56 Wykonywanie pomiaru a zaśniedziałe styki - pokaz co się dzieje w takiej sytuacji
9. 31:15 Omówienie pułapek na jakie trzeba uważać przy pomiarach
10. 33:55 Interpretacja wyników pomiarów
11. 38:57 Odpowiedzi na komentarze od widzów
Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
/ @jacekh07elektryk
www.paymedia.p...
e-mail: jaclaw887@gmail.com
Jak zwykle klasa- merytorycznie dzięki!
To nie ma znaczenia czy wynik w gniazdu wyjdzie 0,072 oma czy 0,11 oma. To wszystko są wartości bardzo małe nie mające wpływu na prawidłowe działanie obwodów ochronnych.
Z wtyczką nie zrozumiałeś kolegów. Jeden przewód, ten 20 metrowy z instrumentu pomiarowego podłączasz krokodylem do szyny obwodów ochronnych i to jest ok. Zaś ten drugi, krótszy, który masz zakończony sondą to powinieneś wymienić na wtyczkę z gniazdem bananowym (są takie). Wtedy do badanego gniazda wkładasz taką wtyczkę i do niej wkładasz wtyk bananowy idący do przyrządu (zamiast tej sondy z ostrzem). Wtedy masz zawsze powtarzalny wynik pomiaru, gdyż zacisk we wtyczce zawsze zapewni jednakową siłę docisku i powtarzalny kontakt ze stykiem ochronnym gniazda.
Moimi zdaniem dotykanie igłą tej sondy losowo po styku ochronnym gniazda, w celu znalezienia najniższej rezystancji przejścia jest nieprawidłową metodą zestawiania obwodu pomiarowego. Należy zawsze zastosować takie rozwiązanie, aby zapewnić stałą powtarzalność pomiaru. Takie jest moje zdanie. Oczywiście, Pan Jacek nie musi się ze mną zgadzać. Ja sam mam tak zestawione instrumentarium pomiarowe, że jeden przewód mam zakończony krokodylem a drugi przewodem z odpowiednim wtykiem, zapewniającym stałą, zawsze taką samą siłę docisku przewodu pomiarowego ze stykiem ochronnym. Takie wtyczki do instrumentów pomiarowych są w sprzedaży i warto się w nie wyposażyć, bo praca przebiega szybciej i nie trzeba się doktoryzować nad tym, czy wynik jest taki, bo za słabo docisnąłem igłę przyrządu, czy źle wyszło bo igła "objechała" itd. Jak sam zauważyłeś wiele razy, przy tego typu robocie przede wszystkim należy myśleć i wyciągać wnioski. Zaś tu zabrakło tego jednego wniosku, że wynik pomiaru zależy od siły "wbicia" igły sondy w styk ochronny. Takie błędy pomiarowe tzw. błędy systematyczne należy eliminować. Pozdrawiam serdecznie!
Bardzo dobrze powiedziane
Zdecydowanie racja, najlepiej przewód pomiarowy z wtyczką lub krokodylek, aby nie trzymać sondy w ręce podczas pomiaru.
Popieram, przykładowo Sonel ma taki adapter AZ-3 i można tam włożyć wtyk bananowy.
Jacek ale nie krzycz.Słychać ciebie dobrze.
Pozdrawiam.
Witam, dziękuję za interesujący materiał. Mam pytanie odnośnie zakupu miernika uniwersalnego . Planuję zakup i zastanawiam się czy z pomiarem izolacji na 1 KV czy 2,5 KV do mieszkaniówki? Druga sprawa czy posiadając świadectwo kwalifikacji E i D z pomiarami mogę wykonać odbiór instalacji w nowo wybudowanym domu ? Pozdrawiam
Nie znam się na mikrofonach, ale ten jest tragiczny.
Dziękuję za merytoryczny odcinek.
dlaczego jest tragiczny? jeśli chodzi o niewielki szum to pochodzi od od wentylatorów naświetlaczy.
@@JacekH07elektryk Głos jest miejscami przesterowany, wpada w rezonans. Tak to słychać na moich słuchawkach.
Czyli tym super hiper miernikiem nie możemy badać poprawnie wykonanych instalacji ponieważ wartość zmierzonych rezystancji jest zbyt niska ze względu na dopuszczalny blad pomiaru urzadzenia? Skoro pomiar miernika wskazuje wartości poniżej 0,12 omów, to wniosek powinien być taki, że na 100% nie przekroczyliśmy max wartości dopuszczalnej. Po co sztucznie ograniczać możliwość wykonania tego typu badania? Przecież zbyt niskie wartosci rezystancji w kontekscie tego pomiaru nas nie interesują.
Czy zwykłym miernikiem (uni-t) który ma standardową opcje "piszczka" można zmierzyć ciągłość obwodów i uznać to za dobrą metodę pomiarową?
PS: widzę że Pan podłącza jedną sondę do szyny PE w rozdzielnicy, a jeżeli rozdzielnice są bardzo daleko od miejsca badania?? jak to wykonać?
czy taki pomiar wykonuje się na wyłączonym napięciu ?
A jak!
od kiedy przewodność miedzi przyjmuje się 59.5? Dawno temu to było 54, potem ewoluowało na 56 a ostatnio widziałem 58 MS/m.
58
Jak wynik pętli zwarcia jest w porządku L-PE to pomiar ciągłości połączeń wyrównawczych też będzie w porządku (dotyczy gniazd).
Przy założeniu że oględziny niczego podejrzanego nie wykazały.
@@JacekH07elektryk no zgadza się. Taka zależność kiedyś odkryłem.
@@JacekH07elektryk Jak pomiar IPZ wyjdzie prawidłowo to oględziny też nie mogą niczego, nieprawidłowego wykazać. Jak gdzieś będzie słaby styk to IPZ wyjdzie zaburzony. Można powiedzieć, że IPZ jest pomiarem, który dodatkowo w sobie zawiera pomiar ciągłości przewodu oraz oględziny.
Tu bym się kłócił. Jest film na moim kanale o tym mozna zobaczyc
Jacku a co oznacza okreslenie w specyfikacji miernika np. Metrel "Ciągłość połączeń wyrównawczych PE prądem 7 mA bez wyzwolenia RCD"
Nie bardzo to rozumiem jak ma zadzialac RCD podczas takiego badania jakie np Ty wykonujesz w tym filmie ? Prosze o odpowiedz