Szia! Azért akad egy pár magyar csatorna, ami elektronikával és hasonlókkal foglalkozik. (Ha esetleg a mikrochip programozás érdekel, akkor az én csatornámra is ránézhetsz ;) )
Az első mikrovezérlős videóm! Fogadjátok szeretettel! Mielőtt megköveznétek:A hőbiztosíték megpatkolása a hibakeresés része! Lett utólag belerakva egy lengő üvegbiztosíték és egy hőbiztosíték is!
Tetszik. De egy apró kritika. IC felismerés módja. Bár lehet, hogy a konkrét esetben rá volt írva, de gyakran lecsiszolt. Általában a tápfeszültség, és órajel bemenetek könnyen felismerhetők, és általa a típuscsalád beazonosítható. Csendesen megjegyezném, hogy valóban a hőbiztosítékok a tervezett elavulás elsőszármű eszközei, de nem kell átkötni. Kereskedelemben kaphatók. pl. LOMEX
@@arpadszeiff inkább azért lett szerintem átkötve, mert fizikailag olyan helyen volt, ahol nem tudta megoldani a cserét. Én azért a patkolás után, valahova tettem volna be egy másikat, az ördög nem alszik...
Tetszett, kitartásból jeles! :) Több oka lehet, h nem arretáló kapcsolókat használtak. Az egyik (azt hiszem itt nem erről van szó) de nagyon könnyű megoldani az automata kikapcsolást. A másik, hogy a kis kapcsolónyomás prémiumabb érzést ad. Anno a kazettásmagnókkal éltem ezt először meg, a drágábbakon épp csak meg kellett érinteni. A tervezett avulást itt én nem érzem ( a villanykörte az más téma, az úgy volt jó ahogy csinálták. sok írás van a témában) Itt szerintem a motor volt a gond. Valószínű addig nyúzták a rossz hangok ellenére, amig ki nem ment a hőbizti. Ezalatt olyan tranziens jelenség is elképzelhető, ami kinyírta a táp ic-t. A 7805 szerintem sokszorosan túl van méretezve. ránézésre 4 LED, 3 tranzisztor, mikrovezérlő, mennyi lehet? 25-50mA között valahol. Igen, tudom, hogy egy LED 20 mA, de vagy kisáramú, vagy PWM vezérelt, mert ezeknek a kis mikrovezérlőknek az össz. áramfelvétele annyi lehet, mint egy ESP32-es egy lába. Talán egy zéner, és egy 100mA-es bizti megvédhette volna a mikrovezérlőt, ebben az esetben is. A relék tízszeresen vannak túlméretezve. A táp ic is erősebb, mint ami indokolt lenne. Talán az nem szerencsés, hogy a kondi, pont az 7805 fölött van. Szerintem nem mikrovezérlő vs. félmilla, hanem filléres csapágy vs. félmilla :) A villanymotorok drágák tudnak lenni, pont a jó csapágyak miatt, a rendesen elhelyezett vezetékek miatt. Ez a motor nem tűnik drágának.
Én is nagyon örülök....., de ez valószínűleg a youtube algoritmus erőltetése. Az ember úgy gondolná ha kijön az új videó, ami legalább ennyi tudást tartalmaz, akkor a régi videó nézettsége csökken, az újé növekszik. ....és a valóság: a régit 300-an nézik óránként, az újat 3-an. Akkor hányan kíváncsiak az "igazi értékes tudásra"? A videóim átkattintási aránya 5 %. Az, hogy hányan fogják megnézni, "sajnos" csak attól függ hány embernek mutatja meg a youtube!
Remek videó, aprólékos és pontos, köszönöm! Azonban hiányoltam egy tesztet, hogy lássuk, működik, mert így bármi lehet, egy chip pár kusza vezeték darabbal... :) sok sok magyarázattal...
Annyira azért nem vagyok elvetemült,hogy nem működő dolgokkal dicsekedjem! Ezt meghagyom a több száz-ezres nézettségű youtubereknek(Lásd: ua-cam.com/video/X_BvaOX4s9Q/v-deo.html). Ha megnézed a videóimat állóképeket tartalmaznak csak és ez nem véletlen. Már azelőtt kezdtem gyűjteni az "anyagot", mielőtt elindult a youtube csatornám. A videók válogatások a legjobb anyagokból.
(Zárójelbe teszem: A beszéd stílusa nekem kicsit hülye gyerekes, meg idegesítő, de ezt eltekintve) zseniális. Komolyan mondom, le a kalappal. Én annak a híve vagyok, hogy amit csak lehet, azt javítsuk meg és nem kell mindent kidobni. Nagyon köszi!
Hát amivel nem számolták, az a munkaidőd. Azt gyanítom összemérhető a konyhabútor árával amit bele fektettél. :) Egyébként lenyűgöző volt És tudom hogy ez a kihívásról szólt... :) Gratula!
Rohadt jo video. A Kandos idoszakomra emlekeztet, viszont a motor megpatkolasaval, mint villmernok nem ertek egyet, meg hat a programozasi resze is hagy nemi kivannivalot, de osszessegeben baromi jo, h meg vannak ilyen szakik. Csak igy tovabb!
...Ja én nem vagyok programozó. A pic programozást autodidakta módon tanultam. Az első működő verzióval megelégszem! A megpatkolt biztosíték a hibakeresés része, később lett bele rakva másik!
@@azelektronikabarataibakail1185 Kedves Lajos! Remélem nem sértettem meg. Nagyon jók a videói és szeretném ha tovább folytatná, mivel hiánypótló, amit csinál. Örülök, hogy a "patkolás" csak a hibakeresés része volt. Az ilyenekre érdemes kitérnie majd a későbbi videóiban. Hajrá!
Annó mikor még szakközépben ipari elektrotechnikusnak tanultam gyakorlaton volt egy hasonló panel tervezési feladatunk megvoltak adva a bemeneti ill kimeneti értékek mit kap és mit ad ki a panel tervezd meg hogy működjön ahogy kell majd miután ezzel megvoltál a feladat ugyan ez volt de a lehető legkevesebb alkatrészekből old meg ugyan ezt azzal már automatikusan biztosítva volt az élettartam kérdése mivel igy egyes alkatrészek már eleve túl terheltek voltak illetve alul méretezve. A mai Szak szervizes pl mint háztartás gépszerelő is csak a müködési elvét ismeri az adott készüléknek ill a tapasztalat meg a rutin mi adja meg magát az adott tipusban de a paneleket eleve mit fekete dobozt kezelik már a gyártó részéröl is semmilyen információt nem adnak ki róla olyan cselédséget hogy kéne egy kapcsolási rajz visszakérdeznek hogy mi az nem adunk. Mert a javitásnál a gyorsaságra mennek panel ki panel be jöhet a következő mint hogy az xy panelt le javítaná az ember. Ez a mai világban mindenhol megtalálható hogy bár az alkatrész pár forint de mivel az úgy nem kapható csak Komplet egység cserével orvosolható a javitás . Hisz minden gyártó úgy van vele hogy az ujjabb modeljeit is valakinek el kell adni ha nem megy tönkre nem vesz az emeber másikat alapon .
Az ilyen mechanikai jellegű készülékekbe a panelt külső cégekkel gyártatják és valóban csak fekete dobozként kezelik. A kapcsolási rajzzal semmire sem megy az ember egy mikrovezérlőnél.
Egy volt kollégám VideoTON ban volt mérnök, 80-as években már úgy tervezték a panelt, hogy egymáshoz közel tettek alkatrészeket, amit nem lett ajánlott így filléres alkatrészek mentek tönkre, 2 évenként, melyre a VT Márkaszervíz kapásból tudta a hiba okát, így kb 500-1000 Ft kiszállással együtt javította, ja és TV opciózása a rövedrezárt távirányítóval... Villámlás esetén rendszeresen megkerlgűlt.
Durván 5 éve javítottam hasonlóan egy szagelszívót. Azon a 4 LED helyett egy csiricsárés LED-es kijelző volt. A vezérlő le volt csiszolva, de a lábkiosztás megegyezett a PIC16F628-éval, vagy a 16F84A-val. Már nem tudom melyikkel helyettesítettem. Írtam rá egy rövid programot. A gazda kívánsága is bekerült az új programba. Azóta is néha felhozom hogy a négy kapcsoló helyett milyen bonyolult módon hajt meg négy relét és a végeredmény ugyanaz. Az egésznek az értelme a villogók és a dizájn okozta jobb eladhatóság.
@@sabadasubidu Ez nem összesküvés... Nekünk már az iskolában is tanították, hogy a sima hagyományos izzó 1000 évig is működött volna, de abban nem lett volna semmi biznisz.
@@xPrometheus Kaliforniában, Livermore-ban 1901 óta világít egy izzó. Egy tűzoltóállomáson működik gyakorlatilag 120 éve egyhuzamban. "Livermore's Centennial Light Bulb" néven megtalálható a neten.
2 роки тому+2
Nagyon tetszett a videó. Sok vezérlést programoztam régen C-ben, pascalban, és gépkódban is meg ASM-ben is. Én még gépikódban tanultam meg programozni lyukkártyán és utána lyukszalagon. Fejből nyomtam akkoriban a gépikódók jelenését. Az ASM-re csak 3-4 év után tértem át, mint egy újdonság volt, hogy jobban megjegyezhető volt és könnyebb volt javítani is, mert könnyebb volt visszafejteni a saját programomat hetek múlva is. A C-ben nem szerettem programozni, az nekem kicsit idegen vol, de a pascalt, majd később a turbo pascalt nagyon imádtam. Egy munkahelyen belekezdtünk a Borsodi sörgyár főzőház vezérlés és készletezés és folyamatirányítási rendszerének elkészítéshez egy pár fős csapattal. Én a clipperben készítettem a teljes vezérlést, és az egyes futószalagok, szelepek, motorok, hőmérők, ph mérők vezérlését pascalban és c-ben írtuk meg, majd a modulokat .OBJ-be lefordítottuk és ezt már includálni tudtuk a clipper vezérlő szoftverbe. Pár tucat PLC-t is kellett vezérelni. Hatalmas munka volt megcsinálni, csak a teszt üzem 1 évig tartott, olyan bonyolult volt a vezérlés. Európa, de talán a világ legmodernebb főzőházát sikerült akkor létrehozni. Így nekem nem volt nehéz megérteni az egyszerű pascal programodat, nagyon frappáns és egyszerű lett. Gratulálok.
Valami ESP32 modulkával még fel is lehetne turbózni, mobiltelóról vezérelhetőre, valami plusz funkciókat bele rakva, persze kérdés, hogy mivel is lehetne egy szagelszívót még használni, talán egy kijelzővel megspékelve, kiírná az éppeni HUF-EUR árfolyamot. :)
ESPHome-mal pedig még programozni sem kell, és egyből illeszthető mondjuk egy Home Assistanthoz, amivel automatikusan be is lehet kapcsolni egy páratartalom érzékelő segítségével. Manapság felesleges NYÁK-ot gyártani, meg mikrovezérlőket programozni. Kell két modul, összedugja az ember és vezeték nélkül beállítja, majd használja.
Saját használatra okés az ilyen, de másnak nem merném bevállalni. Túl sok ismeretlen faktor, apróságok, amikre nem gondolunk, az egyébként rémes minőségű tömeggyártás tervezési fázisában viszont talán még jutott rá figyelem. Bug nélküli program eleve nincs, akkor se, ha csak 117 byte. Alapos tesztelés híján nem aludnék nyugodtan, mert mi van, ha valamit benéztem, és mondjuk egy ponton nem lehet kikapcsolni, és persze épp akkor áll be a motor csapágya? 12:15 amennyire emléxem a pacalra, az a repeat ciklus soron belül le van zárva, azért nem nyit külön blokkot (függőleges vonalat) az ide-ben, notepadben meg aztán főleg sose fog. Ha leforog, akkor semmi baja, jó volt az úgy. Esetleg egy ~ hiányzik az until után, amennyiben pont az ellenkezőjére várunk, vagy ami itt a logikai negáció, nem emlékszem már, frissebb hangvételű nyelveken egy sima != megoldja.
Ezt elképesztően túl gondolod, letesztelni ilyen szinten minimális funkcionalítást kell, de azt alaposan. Ha aggodalmas vagy akkor egy UML diagramon ábrázolod az összes lefutást és teszteléskor minden ágat kipróbálsz, ha jó akkor jó lesz, ha nem javítod.
@@attilabalazs5903 Igazad lehet, feltéve persze, hogy a fizikai védelmi elemeket nem patkolgatjuk, vagy megfelelően helyettesítjük, akkor valóban sokadlagos kellemetlenség, ha netán bebugzik valami. Itt elvileg ki lett iktatva egy hőbiztosíték, az egész kramanc a használat jellegéből adódóan csupa zsír, ha megáll a hűtése, akár tüzet is foghat, bár esélye nem sok, azért a magam részéről inkább túlaggódnám, mint hogy utólag kelljen magyarázkodni.
@@azelektronikabarataibakail1185 A pickit3 at pic ekhez vettem, azelott pic eket hasznaltam, de az arduinoval a fejlesztesi ido a toredekete csokkent koszonhetoen a fejleszto kornyezetenek es a szamtalan, interneten fellelheto fuggvenyeknek.
Szia! A koronavírus járvány kellős közepén tanultam a legtöbb elektronikával kapcsolatos tárgyamat az egyetemen. Emiatt semmi gyakorlat nem volt... az ilyen videók, még ha csak részben is, pótolják ezt. :) Köszi!
@Dávid Kis Nálunk is sok embert kivágtak. Persze, akkor "vicces" volt, de utólag visszagondolva, vagy az oktatás, vagy a felvételi követelmények vannak nagyon elrontva (de inkább mindkettő).
A motor hőbiztosítékának a megpatkolása azért nem szerencsés legalább a menet végére tett hőbiztosíték nélkül, mert ez egy szellőző: ha használjuk, kifele fújja a füstjét, amikor leég - ezért ha nem oldana le, akkor éppen elég sokáig tudna égni ahhoz, hogy leállás előtt még begyújtson pár dolgot a szelőzőrendszerben (persze ez csak tipp, de van rá esély). Abból pedig elég nagy baj lehet. Lehet, hogy a motor 30-50 évig még vidáman elmegy, de aztán egyszer csak lehet, hogy megpróbál megint leégni. Ha már a tervezett avulás ellen vagyunk.
A motor hőbiztosíték hibáját a csapágy kiszáradás okozta. Ez a nagyobb terhelés miatt, nagyobb áramfelvétellel jár. Ezért lett bele rakva egy lengő üvegbiztosíték.(..és évente kell olajozni, nem 15 évente...)
A duplafunkciós lábhasználat és az a tekercselés ... nem egy reklám a CATA-nak :) Nagyon jó videó, plusz pont a "szovjet" nyelvleckéért és az antik olajozóért! Esetleg érdemes volna egy induktív áram szenzort berakni, ami méri a motor áramfelvételét, akkor az elektronika le tud tiltani mielőtt leégne. A tűz páraelszívóban a lerakódott zsÍr miatt problémás, Simontornyán pár éve egy ház porig égett egy ilyen tűz miatt.
Dehogy veszünk új bútort! Lesz..rom az elszívó vezérlő ic-t! Kiforrasztok minden használható alkatrészt, jó lesz tartalékba máshova... Fordulatszám szabályzós vezérlést összerittyentek neki, oszt csókolom! Függően attól, hogy DC vagy AC motor megy benne, bár szerintem az ilyenekben AC van. Nem szeretem a kizárólag on vagy off funkciós működéseket, már csak az élettartam miatt sem! Hosszabb, ha szabályozható.. kímélve van a csapágyazás, és a motor tekercselése is. Ahogy ismerem a mai szemléletet, kicsit alulméretezik a tekercs rézvezetékének az átmérőjét, aztán kész is, melegszik, majd 2-3 év múlva kiég a motor tekercs is. Lehet cserélni.. már ha tudod... Az sem elhanyagolható, ha csak on vagy off van, akkor mindig full elszívás van, vagyis a párával együtt egy nagy csomó meleget is kiszív télen a semmibe a házból! Tehát ha új a bútor, már eleve azzal kezdem, hogy átalakítom szabályzósra, nekem ne szívjon ki a kelleténél több meleget a házból. :D Marha egyszerű szabályozás egyébként, nem kell programozgatni. Sőt, mivel ez fordulatszám szab... így már prémium kategória , luxus funkció... a boltban vagy 50-100 ezerrel drágább lenne az ilyen bútor :D
Potméter, vezérlés? Modern szemfényvesztés! Odaállítok egy embert hogy nyitogassa az ablakot és hadonásszon egy plexilappal. Beépített hangvezérlés, ha elég hangosan rákiabálsz, krumplit pucol és még a szemetet is leviszi.
Rossz hírem van: a motor nem kommutátoros, tehát az egyszerű fázishasítós szabályozó nem jó hozzá, csak a frekvenciaváltós. Az pedig sokkal bonyolultabb lenne az eredetinél!
@@azelektronikabarataibakail1185 Erre van egy nagyon olcsó lehetséges megoldás, a motor teljesítmény csökkentésére! Bár ez fix, de a semminél sokkal jobb! Sorba kötünk egy ellenállást a motorba vezető vezetéken! Ha a motor tekercse ~0.93ohm, ekkor tud 230volton 240wattal üzemelni... Ebben az esetben ...2DB párhuzamosan kötött 50W terhelhetőségű 0.47ohmos ellenállással lekorlátozzuk a motor teljesítményét /hirtelen ezt az ellenállást találtam/, így a motor csak nagyjából ~190W körül tud majd működni maximum! Az ellenállás nem szól bele semmibe, kivéve, hogy lekorlátozza a motor áramát... Halkabb, kíméltebb, és mivel az ellenállás max terhelhetősége 100W összesen, de csak 50W esik rajtuk, túl van méretezve, ráadásul passzív alaktrész = 0.235R 100W/ örök élet! Ráadásul a motor tekercs sem rántja meg felmágneseződésekor a hálózatot, mert az ellenállás az áramkorlát szerepét betöltve lágyindítóként is működik. 2100 ft, Semmi, de sok előnnyel járhat, pl motor túlhevülés elkerülhető, csapágy túlterhelés, zajcsökkenés stb stb... www.hqelektronika.hu/50w-ellenallas-axial-047r-5-res-0r47-50w
@@azelektronikabarataibakail1185 Köszönöm. Az apróbetűből kiderül hogy lehet mégsem tűzveszélyes. :) Pár hét múlva lehet kiderül, hogy a szigetelés vizsgálaton is átment a szerkezet :)
Lassan a wclehúzót is microchip fogja vezérelni, ami ha elromlik, akkor nagyon szar lesz . Újra fog kelleni programozni a wc-t😂. Gratulálok, nagyon jó a video 👍
Régen a szakirodalom azt tartotta, hogy az alu-elko alkalmatlan impulzus üzemű alkalmazásra. Aztán az ISO úgy döntött, hogy mégis alkalmas 1000 üzemórát. Változnak az idők.
Jó kis tanító videó lett vona, ha egy elektronika javításánál nem kezd el kókányolni. Ha egy programban nem jól írom meg a port kiosztást vagy mást, nem kezdek el nyáklapot átkábelezni, főleg így.
Ha nem kókányolom akkor is kellett volna kábelezni. Innen már tulajdonképpen mindegy, hogy egymás mellett mennek a vezetékek vagy összevissza, kívülről úgysem látszik. Már így is több időt felemésztett a project mint terveztem ezért nem látható "szépítésre" sajnáltam az időt, még akkor is ha valakinek nem tetszik a végeredmény.
Üdv! Több panellal is találkoztam mostanság, /KV főzőtől a főtés-vezérlésig/ amiben elhalálozott a uC, egy kimenete, pedig semmi külső alkatrész nem volt sérült a panelon. Szerintem, ha nem a táp teszi tönkre akkor is lejár a programban egy óra, ami kikapcsolja a legfőbb funkciót....
Erre nem tudok válaszolni: mivel a programokat általában nem lehet kiolvasni így nem is lehet bizonyítani. Ez a letiltás a software lopás ellen is véd, hiszen gyorsabb ellopni egy programot mint megírni!
Én is el szoktam felejteni, ezert egy txt files gyűjtöm, pl prell.txt. Én is uPascalt használok pic-ekhez, mert sajna az assembley nekem túl érthetetlen. Arduniohoz pedig marad a C ami problémás, sok mindenbe más
Prell mentesitésre egy gyakorlati tanács: El kell tárolni a legutolsó állapotot, és kell 1-1 számláló ami számolja hogy hány olyan érték jött be ami NEM EGYEZIK azzal. Ha 5 darab inverz érték jött (pl. 50 ms alatt) akkor lehet futtatni a "megjött" kódot, ha azonban ugyanaz az érték jön mint a legutóbbi stabil akkor a számlálót nullázni kell. Egyszerű megirni és nekem 5 éve számtalan projectben bevált. Egy arduino C példa 11 bemenetre: int prelllimit = 6; byte oldread[12]; byte repeats[12]; // ez szamolja hogy hanyszor lett ugyanaz. prell mentesites. byte roundrobin = 0; int sensors[12] = {2,3,4,5,6,7,8,A2,A3,A6,A7}; // 0..10, tehat 11 darab. az A6,A7 kamubol van benne hogy az idozites ne valtozzon meg. int sensorsize = 11; boolean val; int r; // for ciklusokhoz ........ void setup() { { for (r = 0; r < sensorsize; r++) { // pinMode(sensors[r], INPUT_PULLUP); pinMode(sensors[r], INPUT); oldread[r] = digitalRead(sensors[r]); repeats[r] = 0; if (debug) } } .... roundrobin++; if (roundrobin>=sensorsize) {roundrobin=0;} { val = digitalRead(sensors[roundrobin]); if (val != oldread[roundrobin]) { repeats[roundrobin]++; if (repeats[roundrobin] > prelllimit) { oldread[roundrobin] = val; inchange(sensors[roundrobin], val); // funkcio hogy jobban attekintheto legyen } } else { repeats[roundrobin] = 0; // kinullazzuk ha ugyanazt kapta } } Ha nem kell preciziós pontosság, akkor mehet a main loopba, amúgy szépen interruptba ...
az if (debug) sor véletlen maradt benne, értelemszerűen törlendő. (Ha valakinek nem tüni fel, az előbb tanuljon egy keveset mielőtt mikrokontrollereket kezd programozni)
Elismerésem, nekem ez nem ment volna. Sajnos nem tudok mikrovezérlőt programozni, pedig már kétszer elkezdtem tanulni, de nem haladtam vele semmit. Sajnos a C-nyelv szintaktikáját sem igazán értem... :(
Ezért nem szabad lineáris regulátort használni. Amúgy a jó jugoszláv "mikropascal" csinált ilyeneket, nem feltétlenül a kód rossz, egyszerűen tiszta bug a fejlesztőrendszerük.
Nagyon tanulságos volt ez amit én csináltam annál nem is foglalkoztam az ic vezérlővel egyszerűen levágtam a kapcsolókat és a 3 relével öntartásba kereszt reteszeléssel be kötöttem azt kész aztán néztem meg hogy 300ezer Ft készüléket pakoltam meg vicc ami itt folyik
@@azelektronikabarataibakail1185 A vége felé már igen: mi már fortocskáról és futbólnájá komándáról tanultunk, nem pártizánszkomu pámjátnikokról, ahogy a tesómék.
Ilyenkor áldom az eget, hogy a kukától megmentettem az idén 20 éves analóg hagyományos kapcsolós Zanussi elszívómat. Utálok micro controllert még cserélni is, bár érdekes dolgokat ki lehet hozni LCD-s motyókból. 😃
Hát, maga a uC szerintem nem megy tönkre, vannak még '95 óta működő ős Picjeim, amik mennek. Valószínűleg inkább egy tervezett ' tönkremenetel ' lehet, Pl kapcsolási számok alapján egy végtelen ciklusba került, vagy a port iránya csak input mostantól... Idő alapú nem hiszem hogy lehetne a tönkremenetel, mert órát nem tartalmaz a 14 lábú csoda.
Ha az én elszívómról lenne szó, biztos kihajítanám a mikrovezérlős elképzelést, és befaragnék egy kő egyszerű kapcsolós megoldást, ahogy az elején is említed. Mindamellett a videó érdekes, precíz, és igényes, úgyhogy ez egy feliratkozás részemről. Külön tetszik, hogy noha említve van a "tervezett elavulás" kifejezés, ki van hangsúlyozva, hogy a fogyasztói társadalom az igazi ludas, rendszerszinten. Sajnos erre vagyunk berendezkedve, és úgy látom, nagy munka, vagy pofára esés árán tud ez megváltozni. :(
Nem nagyon tud megváltozni mert érdekeket sért. Paradox módon annak kellene megváltoznia, aki meg van győződve róla, hogy amit tesz az úgy jó!( tudod a megerősítési torzítás)
Szerintem drágább, de modernebb megoldás lett volna fet alapú kapcsolókkal építeni egy saját panelt. A LED panel úgy is külön van :) A bútor értéke simán elbírta volna és még egy modern, saját fejlesztésű panel is került volna a helyére.
Nem gondolnam hogy a fet-ek annyira dragak lennenek, de eleg gyanus hogy azok a relek AC-t kapcsolnak, igy relek helyett optotriac es triac ami szobajohet.
Lajos, nagyon jó a videó, de kár hogy a poént lelövöd az elején, mint a Colombo filmekben. A készülék kiábrándító a pattogó-gombos konzol, és a kattogó relé sor közé telepített "intelligens mikrokontroller" létszükséglete miatt.
Azért 14 év működés nem feltétlen a tervezett elavulás. Annak vannak sokkal jobban kifejlett megoldásai. Elöregedő műanyag alkatrészek, elkopó csapágyak kenőanyag nélkül (vagy épp annyival, hogy elég legyen), üzemórára tervezett alkatrészek, amik a garanciaidó lejárta utánra vannak datálva ésatöbbi. Amúgy ahol volt pénz rendesen egy ilyesmi (úgy értem, ami 2022-ben 500E Ft, az 14 éve is drága volt) elszívóra, ott szerintem a cseredarabra is kéne, hogy legyen. Majom és a banán esete. Persze, rosszul esne nekem is, ha ilyen bajom lenne, hogy kipukkadt a szagelszívóm, le kéne cserélni, de ami nálam van, az működik 10 éve, és nincsen benne mikrovezérlő (se). Mindenesetre minden tisztelet a kitartó munkáért és az alapos dokumentálásért. A megfelelő elszántságot azonban szerintem nem egy ilyen kiszolgált masinába kellett volna fektetni, aminek a panelje, az azon lévő alkatrészei, a motorja és kábé minden más alkatrésze "oda"van. Ahogy a végtelen+1 napot kibíró arretáló gomb se volt szempont ennek a készüléknek a tervezésekor. Ez mai szemmel nézve időpazarlás.
Nem csak a villanymotor kínai, hanem számomra, sajnos, a tartalom is ami, nyilván, az én hiányosságom. :( Csak annyit jegyeznék meg, hogy a tervezett elavulást drasztikusan kéne büntessék, hisz az ipari hulladék nem csak a pénztárcánkat viseli meg, hanem a környezetet is. Egy szakemberi gárda minden termékcsaládra (pl. TV, telefon, háztartási cikkek, autó stb.) meg kéne határozzon egy minimálisan elvárható élettartamot, aminek ha nem felelnek meg, ne lehessen forgalomba hozni őket. Ezenkívül, gazdaságosan javíthatónak kelljen lenniük. Én is megjártam már, hogy meghibásodott egy gázérzékelőm, és a szervízben azt mondták, hogy nem javítható, vegyek újat. Az egyik zseni, elektronikához értő ismerősöm viszont, seperc alatt, ingyen, kicserélt benne egy alkatrészt (talán egy kondenzátort? fene tudja, sajnos nem értek hozzá), s azóta - néhány év múltán - is működik. Minden elismerésem ezeknek a szakiknak! 👍
Csak a "minden elismerésért" nem adnak egy kiló kenyeret (sem!) a bótban - ergó: venni fogtok másikat, újat., a megcsoffadt helyett. 😛 (Megmég: tudást se lehet szerezni táki-máki dirty hackelt workaroundokról és műhelyfelszerelést sem. A "minden elismerésből" arra se fussa.😛 ) Laji bá'-k pedig elég ritkán akadnak az ismerettségi körökben... 😕 Ez van... 😞
@@Vatzekatya Ha valaki egyáltalán, akkor a szakik úgy nálunk, mint nyugaton, jól meg vannak fizetve, egyrészt a tudásuk, másrészt a hiányuk miatt. (Ezt, gondolom, senkinek nem kell taglalnom aki akár csak egyszer is víz-, gáz-, villany- stb. szerelő szolgáltatásaira szorult. 😱) Szaktudásuk és hiányuk miatt a társadalmi megbecsültségük és elismertségük is nőtt, megítélésem szerint. Így hát nem igazán értem, hova is akarsz kilyukadni a mondandóddal.
Üdv mindenkinek! Most találtam erre a csatornára, és tudom valószínüleg ilyen körökben lerágott csont már, de szeretnék egyet kérdezni. Meg tudom egyáltalán nem kapcsolódik ezen remek videó tartalmához sem. De akik ilyen komoly szinten benne vannak az elektronikában azoknak nagyon egyszerű lehet a ledes izzók problémájának javítása. Nagyon unom már, hogy akár pár havonta cserélnem kell a túlárazott, drága ledes izzókat, látszólag semmi hibával, és gondolom akár komolyabb elektronikai tudás nélkül is fillérekből, az új állapotánál még jobb állapotba lehet őket hozni. Esetleg ebben tudna nekem valaki segíteni, ha van erre egyszerű megoldás? Hogy ne kelljen a gyűjtőbe dobnom egy pár év alatt összegyűlt zsáknyi ledes izzót. Vagy vásárlásnál mire kell odafigyelni, melyiket érdemes megvenni? Válaszukat előre is köszönöm. Üdv.
Van egy olyan sejtésem hogy szándékosan úgy tervezik hogy hamar tönkremenjen. Mert elvileg a led nem égne ki kb a végtelenségig működne, legalábbis tízszer annyi ideig mint a tervezett avulás. De majd a szakemberek megcáfolnak...
@@PPOOPP33FREEMAIL Ez egyértelmű, hogy tervezett elevulás miatt romlanak el, a led tényleg szinte örök élet plussz egy napig kéne, hogy működjön. Így is reklámozták és ezzel váltották le a hagyományos izzókat, hogy sokkal jobb lesz nekünk kevesebb áramot fogunk fogyasztani, de ezzel ellentétben sokkal hamarabb tönkremennek, sokkal többe kerülnek, sokkal gyengébbek. Összeségében kevesebbe kerülne száz wattos hagyományos izzóval világítani, mint ezekkel. Persze azok is nagyon lelettek butitva, mert akár 100 évig is éghetnének, volt rá példa. Értem én, hogy nem müködhet minden örökké, mert akkor megállna a gazdaság, de azért ez is túlzás. Az 1-2 év garanciális időt 1-2 db kivételével szinte egyik sem bírja ki, állandóan cserélgettetem ki őket garanciában, ami nem rossz, de a cseréltre már nem vállalnak garanciát, mindig kell pénzt ott hagynom, hogy megint legyen mit visszavinni. A kérdésem viszont a javításukra irányult volna, hogy lehet e őket gazdaságosan javítani?
Üdv! Máshol kell keresni a problémát, valami hálózati zavar jön be, vagy termelődik, vagy kóboráram, földelési gond. Nekem a számítógép alaplapot ez nyírta ki. Nálunk, meg anyámnál töménytelen LED-es lámpa, cucc van (ide értve a fotós bevilágítókat, LED-panel, ilyesmi, de vagy 10 éve semmi sem nyíródott ki. Néhány csere is azért volt, mert keveseltem a fényerőt.
Nem nagyon javítok ledes izzókat mert ahol sok kicsi led van sorba kapcsolva, ott egy led problémája is eloltja az egész sort. Egyszer egy kolléga két fénycső szerű led sorában cserélgettem a rossz ledeket, a kettőből csináltam egyet.Két hétig működött. Tehát lutri a ledes lámpa és mindig csak utólag derül ki mennyit bír.
@@azelektronikabarataibakail1185 Köszönöm válaszod. Én a saját kezű javítást kérdeztem volna, hogy nem túl bonyolult-e, gondoltam mindig ugyan az az alkatrész romolhat el bennük. A ledekre azért nem gyanakodnék, mert ilyen kevés idő alatt nem mehetnének tönkre. Ha azt vesszük, hogy néha akár fél évente tönkremegy, addig nagyon max. 100 órát ha működnek. Szerintem az a kis elektronika ami benne van, abból mehet ki bennük valami. Már nagyon megbántam, hogy E14-es foglalatú lámpákat vettem, ezek, hogy nagyjából elegendő fényt adjanak, nagyon túl vannak húzva, 806 lumeneseket használok, ez a legerősebb ezekből. De így ezek a túlforrósodás miatt meghetnek tönkre, alig lehet hozzájuk érni, úgy felforrósodnak egy kis használat után is. De akár a rendszerben is lehet valami baj, mert 1 hete az 5-ös csilláromból a 2-es ágán egyszerre égett ki mind a kettő égő, ami nem lehet véletlen. Vagy túl olcsó égőket veszek, és azoknak gyenge, gagyi az elektronikája, mert van philips ledes égőm is, ami már vagy 5 éve szépen teljesít. Nem tudom mi lehet a baj, de nagyon unom már, hogy állandóan cserélgetnem kell őket, pedig elméletileg sokáig kéne bírniuk. Gondoltam csak 1 filléres alkatrészt kéne bennük kicserélni, átforrasztani amit direkt alulméreteznek hozzájuk, és ezzel megszünne a problémám.
Az a kusza tekercselés, azért nem jellemző még a kínaiakra sem, bár én más dolgokat szoktam szétszedni. A felháborító, hogy drága konyhabútorba volt beszerelve.
Nemrég írtam egy 3500 soros Python programot. Érdekel valakit karakterről-karakterre a visszafejtése? Szívesen elmagyarázom. Alig 70 000 órában, annyit megér az egóm. 😂
Az a motortekercselés botrányos volt, pedig ma már ami nem kínai, az hamisítvány... Anno basicben sokat programoztam. Az megengedett bizonyos mértékű trehányságot. A Pascal már nem engedett meg ilyesmit. Annál már előre precízen deklarálni kellett mindent és minél elegánsabban megtervezni a program algoritmusait. Mivel születetten trehány ember vagyok, ez el is vette a kedvemet a pascal komolyabb megtanulásától. Azóta persze már nagyon elavult ez a program nyelv is és maga a struktúra is amelyre épül. Egyáltalán nem értem, miért kellett mikrovezérlő egy ilyen primitív feladatra? Helyesen említi Lajos a "fogyasztói társadalmat" ez ügyben. Értem én hogy profit! Végül is pár pcb relé, néhány filléres nyomógomb és elektronikai alkatrész egy szintén filléres mikrovezérlővel, nagyságrenddel olcsóbb mint egy több fokozatú arretáló kapcsoló...
Nem igazán értek a témához, de szerintem a tervezett elavulás elvét már több mint 100 éve nem alkalmazzák. A fogyasztói társadalom lényege, hogy ösztönözzék a fogyasztókat, amit reklámokkal és divattal érnek el, és nem az életciklus lerövidítéssel, mivel a gyártóknak fontos a márkahűség. A mai világban 2 évente cserélik az emberek a telefonjukat, számítógépjüket, 5 évente autót, 10 évente konyhát újítanak fel. Egyre ritkább, hogy valaki azért vegyen új televíziót mert elromlott a jelenlegije, inkább 4K-t szeretne OLED panellel és pár centivel nagyobbat mint az előző. A tervezett elavuláshoz vagy trösztre lenne szükség vagy monopóliumra, amiket ellenőriznek, de az árak miatt és nem a címben említett elv miatt. Ha például a Samsung mosógépek 10 év után fixen elromlanának, egy idő után senki se venne Samsung márkát. Ha jól érettem a videó konklúzióját, azért helyettesítik a tranzisztorokat IC-kkel, hogy ne lehessen őket megjavítani. Ezt azért laikusként is nehéz elképzelni. Ennek ellenére láttam már olyan videót, amiben egy HP nyomtatóban megtalálták az epromot ami számolta a nyomtatásokat, és X után megadta magát. Csere után újra működött. Szóval lehet hülyeséget írtam, de 10 sort már nem fogok törölni, csak azért is elküldöm.
Sajna van tervezett avultatás, a felsőfokú oktatási anyagban is van (én is tanultam). De ez nem úgy értendő, hogy akkor mindegyik rögtön elromlik (túl feltűnő lenne), hanem az elromlás esélye megugrik
@@ferenckis1301 Kérlek jelölj meg forrást is. Tankönyv, oldalszám. Azt tanították főiskolán, hogy hogyan kell úgy panelt tervezni, hogy később elromoljon az eszköz? Van rá funkció is a paneltervező programban is? Vagy csak a tanár megemlítette a fogalmat (hogy az 1800-as években összefogtak a villanykörte gyártók, max 1000 órát bírjon)?
"Tervezett elavulás" márpedig NINCS! 😛 Az vaporware! ;-) Profit maximalizálás viszont van! 😛S azt tanítják is mostanság a villanymérnökin: "Kollégák, első szempont, hogy a maguk által megálmodott kacat, termék ne üsse agyon, rázza meg az 'elhasználót! Jogilag legyen védve a seggük! Második szempont - itt a lényeg! -: Maximális profit! A kocsmában is azt tanítják, hogy "Bő mérésből haszon nincsen!" 😀 Minden más szempont majd ott... a fasorban hátul jön majd, hogy mit hogyan kéne még... 😛 Ha 24 hónap a gari ideje, nyugi bele, hogy mikrogramra, tizedmiliméterre ki lesz számolva, hogy statisztikai átlag alapján mennyi anyag kell csak a produktba, hogy erősen valószínűen a 25., 26. hónapban pusztuljon meg... 😀
@@Vatzekatya Ha körbe nézel otthon, az összes műszaki cikkedet le szoktad cserélni 2 évente mert elromlanak? Pirítós, mosógép, számítógép, hűtő, autó...? Ha átlagban 25 hónapot bír egy műszaki cikk, akkor az azt jelenti, hogy a fele garancia előtt romlik el. "Bő mérésből haszon nincsen!", de ha (akár drágábban adod a a bő mérést) visszatérő vendégeid vannak emiatt, akkor van haszon. Az ismerősöm egyetemi tanára megemlítette Erich Von Danikent, szóval egyetemen azt tanítják, hogy az űrlények építették a piramisokat?
Felét sem értem, de nagy játékos vagy a témában. 👍🏻🤣
De jó, nem hittem volna, hogy léteznek ilyen Magyar csatornák is 👍👍
Szia! Azért akad egy pár magyar csatorna, ami elektronikával és hasonlókkal foglalkozik. (Ha esetleg a mikrochip programozás érdekel, akkor az én csatornámra is ránézhetsz ;) )
Az első mikrovezérlős videóm! Fogadjátok szeretettel!
Mielőtt megköveznétek:A hőbiztosíték megpatkolása a hibakeresés része!
Lett utólag belerakva egy lengő üvegbiztosíték és egy hőbiztosíték is!
Tetszik. De egy apró kritika.
IC felismerés módja. Bár lehet, hogy a konkrét esetben rá volt írva, de gyakran lecsiszolt. Általában a tápfeszültség, és órajel bemenetek könnyen felismerhetők, és általa a típuscsalád beazonosítható.
Csendesen megjegyezném, hogy valóban a hőbiztosítékok a tervezett elavulás elsőszármű eszközei, de nem kell átkötni. Kereskedelemben kaphatók. pl. LOMEX
@@arpadszeiff inkább azért lett szerintem átkötve, mert fizikailag olyan helyen volt, ahol nem tudta megoldani a cserét. Én azért a patkolás után, valahova tettem volna be egy másikat, az ördög nem alszik...
@@VeeFTeeS
Igaz
Isten áldja Lajos bácsi! Sok ilyen videót kérünk, köszönöm mindenki nevében!!! 👍😀
Tetszett, kitartásból jeles! :)
Több oka lehet, h nem arretáló kapcsolókat használtak. Az egyik (azt hiszem itt nem erről van szó) de nagyon könnyű megoldani az automata kikapcsolást.
A másik, hogy a kis kapcsolónyomás prémiumabb érzést ad. Anno a kazettásmagnókkal éltem ezt először meg, a drágábbakon épp csak meg kellett érinteni.
A tervezett avulást itt én nem érzem ( a villanykörte az más téma, az úgy volt jó ahogy csinálták. sok írás van a témában)
Itt szerintem a motor volt a gond. Valószínű addig nyúzták a rossz hangok ellenére, amig ki nem ment a hőbizti. Ezalatt olyan tranziens jelenség is elképzelhető, ami kinyírta a táp ic-t.
A 7805 szerintem sokszorosan túl van méretezve. ránézésre 4 LED, 3 tranzisztor, mikrovezérlő, mennyi lehet? 25-50mA között valahol. Igen, tudom, hogy egy LED 20 mA, de vagy kisáramú, vagy PWM vezérelt, mert ezeknek a kis mikrovezérlőknek az össz. áramfelvétele annyi lehet, mint egy ESP32-es egy lába.
Talán egy zéner, és egy 100mA-es bizti megvédhette volna a mikrovezérlőt, ebben az esetben is.
A relék tízszeresen vannak túlméretezve. A táp ic is erősebb, mint ami indokolt lenne. Talán az nem szerencsés, hogy a kondi, pont az 7805 fölött van.
Szerintem nem mikrovezérlő vs. félmilla, hanem filléres csapágy vs. félmilla :)
A villanymotorok drágák tudnak lenni, pont a jó csapágyak miatt, a rendesen elhelyezett vezetékek miatt. Ez a motor nem tűnik drágának.
Nagyon örülök hogy ennyien megnézték. Van még kereslet az igazi értékes tudásra. 👍
Én is nagyon örülök....., de ez valószínűleg a youtube algoritmus erőltetése. Az ember úgy gondolná ha kijön az új videó, ami legalább ennyi tudást tartalmaz, akkor a régi videó nézettsége csökken, az újé növekszik. ....és a valóság: a régit 300-an nézik óránként, az újat 3-an. Akkor hányan kíváncsiak az "igazi értékes tudásra"? A videóim átkattintási aránya 5 %. Az, hogy hányan fogják megnézni, "sajnos" csak attól függ hány embernek mutatja meg a youtube!
Sokat lehet az ilyen jó szakiktól tanulni ☝️
Köszönjük Lajos bácsi 😀
JA, vágja az ember, nagyon tud.
Remek videó, aprólékos és pontos, köszönöm! Azonban hiányoltam egy tesztet, hogy lássuk, működik, mert így bármi lehet, egy chip pár kusza vezeték darabbal... :) sok sok magyarázattal...
Annyira azért nem vagyok elvetemült,hogy nem működő dolgokkal dicsekedjem! Ezt meghagyom a több száz-ezres nézettségű youtubereknek(Lásd: ua-cam.com/video/X_BvaOX4s9Q/v-deo.html). Ha megnézed a videóimat állóképeket tartalmaznak csak és ez nem véletlen. Már azelőtt kezdtem gyűjteni az "anyagot", mielőtt elindult a youtube csatornám. A videók válogatások a legjobb anyagokból.
(Zárójelbe teszem: A beszéd stílusa nekem kicsit hülye gyerekes, meg idegesítő, de ezt eltekintve) zseniális. Komolyan mondom, le a kalappal. Én annak a híve vagyok, hogy amit csak lehet, azt javítsuk meg és nem kell mindent kidobni. Nagyon köszi!
Nagyon tetszett. Bejön ez a Dolák-Saly stílus! :)
Nagyon érdekes volt! A cím alapján nem számítottam programozásra, de kellemesen csalódtam. Köszönjük a videót!
Nagyon szívesen!
gyorsítva néztem, a videó pazar és meglepően informatív! :)
köszi!!
Nagyon tetszett! A stílus is, a szemlélet is!
Nagyon jòk ezek a videòk👍
Hobbi műszerész vagyok sokat lehet tanulni a videòibòl
Gratulálok. Köszi a videókat
Hát amivel nem számolták, az a munkaidőd. Azt gyanítom összemérhető a konyhabútor árával amit bele fektettél. :) Egyébként lenyűgöző volt És tudom hogy ez a kihívásról szólt... :) Gratula!
Bocs, közbeszólnék. Ez inkább a kihívás elfogadása, hobbi, mintsem munka kényszer...szinte szórakozás..:) Ismerem ezt a "kényszert"...:)
5 órámba került. Egész jó órabér jönne ki, ha összemérhető lenne a konyhabútor árával!
Valami egészen hiánypótló tartalomgyártást láthattam. Köszönöm, hogy a részese lehettem! Lájkolva, feliratkozva ;)
Köszönöm a dicséretet! Pontosan ezért készült!
Köszönöm a videot és a meglepően sok hozzàértő kommentet! +++
Rohadt jo video. A Kandos idoszakomra emlekeztet, viszont a motor megpatkolasaval, mint villmernok nem ertek egyet, meg hat a programozasi resze is hagy nemi kivannivalot, de osszessegeben baromi jo, h meg vannak ilyen szakik. Csak igy tovabb!
...Ja én nem vagyok programozó. A pic programozást autodidakta módon tanultam. Az első működő verzióval megelégszem! A megpatkolt biztosíték a hibakeresés része, később lett bele rakva másik!
@@azelektronikabarataibakail1185 Kedves Lajos! Remélem nem sértettem meg. Nagyon jók a videói és szeretném ha tovább folytatná, mivel hiánypótló, amit csinál. Örülök, hogy a "patkolás" csak a hibakeresés része volt. Az ilyenekre érdemes kitérnie majd a későbbi videóiban. Hajrá!
Én viszont az egészet értem, nagy tisztelettel !
Nagyon cuki videó, imádtam. Szerintem a repeat-ből sosem lépett ki, ezért akadhatott el a képernyőn és a chip-ben is.
Annó mikor még szakközépben ipari elektrotechnikusnak tanultam gyakorlaton volt egy hasonló panel tervezési feladatunk megvoltak adva a bemeneti ill kimeneti értékek mit kap és mit ad ki a panel tervezd meg hogy működjön ahogy kell majd miután ezzel megvoltál a feladat ugyan ez volt de a lehető legkevesebb alkatrészekből old meg ugyan ezt azzal már automatikusan biztosítva volt az élettartam kérdése mivel igy egyes alkatrészek már eleve túl terheltek voltak illetve alul méretezve. A mai Szak szervizes pl mint háztartás gépszerelő is csak a müködési elvét ismeri az adott készüléknek ill a tapasztalat meg a rutin mi adja meg magát az adott tipusban de a paneleket eleve mit fekete dobozt kezelik már a gyártó részéröl is semmilyen információt nem adnak ki róla olyan cselédséget hogy kéne egy kapcsolási rajz visszakérdeznek hogy mi az nem adunk. Mert a javitásnál a gyorsaságra mennek panel ki panel be jöhet a következő mint hogy az xy panelt le javítaná az ember. Ez a mai világban mindenhol megtalálható hogy bár az alkatrész pár forint de mivel az úgy nem kapható csak Komplet egység cserével orvosolható a javitás . Hisz minden gyártó úgy van vele hogy az ujjabb modeljeit is valakinek el kell adni ha nem megy tönkre nem vesz az emeber másikat alapon .
Az ilyen mechanikai jellegű készülékekbe a panelt külső cégekkel gyártatják és valóban csak fekete dobozként kezelik. A kapcsolási rajzzal semmire sem megy az ember egy mikrovezérlőnél.
Egy volt kollégám VideoTON ban volt mérnök, 80-as években már úgy tervezték a panelt, hogy egymáshoz közel tettek alkatrészeket, amit nem lett ajánlott így filléres alkatrészek mentek tönkre, 2 évenként, melyre a VT Márkaszervíz kapásból tudta a hiba okát, így kb 500-1000 Ft kiszállással együtt javította, ja és TV opciózása a rövedrezárt távirányítóval... Villámlás esetén rendszeresen megkerlgűlt.
Jöhetnek hasonló témákról videók. Felíratkoztam
Durván 5 éve javítottam hasonlóan egy szagelszívót. Azon a 4 LED helyett egy csiricsárés LED-es kijelző volt. A vezérlő le volt csiszolva, de a lábkiosztás megegyezett a PIC16F628-éval, vagy a 16F84A-val. Már nem tudom melyikkel helyettesítettem. Írtam rá egy rövid programot. A gazda kívánsága is bekerült az új programba.
Azóta is néha felhozom hogy a négy kapcsoló helyett milyen bonyolult módon hajt meg négy relét és a végeredmény ugyanaz. Az egésznek az értelme a villogók és a dizájn okozta jobb eladhatóság.
...vagy a javíthatatlanság!
@@azelektronikabarataibakail1185 Igen Az is. Ezt a lecsiszolt IC bizonyítja.
@@sabadasubidu Ez nem összesküvés... Nekünk már az iskolában is tanították, hogy a sima hagyományos izzó 1000 évig is működött volna, de abban nem lett volna semmi biznisz.
@@sabadasubidu Valóban, Kínában nagyon nagyra tartják mások szellemi termékét.
@@xPrometheus Kaliforniában, Livermore-ban 1901 óta világít egy izzó. Egy tűzoltóállomáson működik gyakorlatilag 120 éve egyhuzamban. "Livermore's Centennial Light Bulb" néven megtalálható a neten.
Nagyon tetszett a videó. Sok vezérlést programoztam régen C-ben, pascalban, és gépkódban is meg ASM-ben is. Én még gépikódban tanultam meg programozni lyukkártyán és utána lyukszalagon. Fejből nyomtam akkoriban a gépikódók jelenését. Az ASM-re csak 3-4 év után tértem át, mint egy újdonság volt, hogy jobban megjegyezhető volt és könnyebb volt javítani is, mert könnyebb volt visszafejteni a saját programomat hetek múlva is. A C-ben nem szerettem programozni, az nekem kicsit idegen vol, de a pascalt, majd később a turbo pascalt nagyon imádtam. Egy munkahelyen belekezdtünk a Borsodi sörgyár főzőház vezérlés és készletezés és folyamatirányítási rendszerének elkészítéshez egy pár fős csapattal. Én a clipperben készítettem a teljes vezérlést, és az egyes futószalagok, szelepek, motorok, hőmérők, ph mérők vezérlését pascalban és c-ben írtuk meg, majd a modulokat .OBJ-be lefordítottuk és ezt már includálni tudtuk a clipper vezérlő szoftverbe. Pár tucat PLC-t is kellett vezérelni. Hatalmas munka volt megcsinálni, csak a teszt üzem 1 évig tartott, olyan bonyolult volt a vezérlés.
Európa, de talán a világ legmodernebb főzőházát sikerült akkor létrehozni.
Így nekem nem volt nehéz megérteni az egyszerű pascal programodat, nagyon frappáns és egyszerű lett. Gratulálok.
Köszönöm!
Én se értem mit mond de nagyon teccik! Remélem sok videó lesz! Lehet tanulni!
Valami ESP32 modulkával még fel is lehetne turbózni, mobiltelóról vezérelhetőre, valami plusz funkciókat bele rakva, persze kérdés, hogy mivel is lehetne egy szagelszívót még használni, talán egy kijelzővel megspékelve, kiírná az éppeni HUF-EUR árfolyamot. :)
Már régóta nem csinálok többet az eredeti kérésnél, mert extrém esetben előfordult, hogy megsértődtek a bonyolítás miatt!
ESPHome-mal pedig még programozni sem kell, és egyből illeszthető mondjuk egy Home Assistanthoz, amivel automatikusan be is lehet kapcsolni egy páratartalom érzékelő segítségével. Manapság felesleges NYÁK-ot gyártani, meg mikrovezérlőket programozni. Kell két modul, összedugja az ember és vezeték nélkül beállítja, majd használja.
Csak az arfolyam kijelzojenel gondolni kell a jovore, ugyhogy harom digit nem lesz eleg.
Ha Nyitna egy iskolat,beülnék a padsorba.
Üdv a kv.gépes.
Jó hírem van , már tervezés alatt áll egy tanfolyam! Ha kész lesz, akkor úgyis jelzem a videókban!
Saját használatra okés az ilyen, de másnak nem merném bevállalni. Túl sok ismeretlen faktor, apróságok, amikre nem gondolunk, az egyébként rémes minőségű tömeggyártás tervezési fázisában viszont talán még jutott rá figyelem. Bug nélküli program eleve nincs, akkor se, ha csak 117 byte. Alapos tesztelés híján nem aludnék nyugodtan, mert mi van, ha valamit benéztem, és mondjuk egy ponton nem lehet kikapcsolni, és persze épp akkor áll be a motor csapágya?
12:15 amennyire emléxem a pacalra, az a repeat ciklus soron belül le van zárva, azért nem nyit külön blokkot (függőleges vonalat) az ide-ben, notepadben meg aztán főleg sose fog. Ha leforog, akkor semmi baja, jó volt az úgy. Esetleg egy ~ hiányzik az until után, amennyiben pont az ellenkezőjére várunk, vagy ami itt a logikai negáció, nem emlékszem már, frissebb hangvételű nyelveken egy sima != megoldja.
Ezt elképesztően túl gondolod, letesztelni ilyen szinten minimális funkcionalítást kell, de azt alaposan. Ha aggodalmas vagy akkor egy UML diagramon ábrázolod az összes lefutást és teszteléskor minden ágat kipróbálsz, ha jó akkor jó lesz, ha nem javítod.
@@attilabalazs5903 Igazad lehet, feltéve persze, hogy a fizikai védelmi elemeket nem patkolgatjuk, vagy megfelelően helyettesítjük, akkor valóban sokadlagos kellemetlenség, ha netán bebugzik valami. Itt elvileg ki lett iktatva egy hőbiztosíték, az egész kramanc a használat jellegéből adódóan csupa zsír, ha megáll a hűtése, akár tüzet is foghat, bár esélye nem sok, azért a magam részéről inkább túlaggódnám, mint hogy utólag kelljen magyarázkodni.
Hála istennek, hogy vannak olyan emberek, mint maga, akik miatt kútba esik :) 🤗🤗🤗🤗🤗🤭
Egyszer probaltam ki az arduinot, azota porosodik 2 pickit3 a fiokban.
Kb 8-9 eve.
A pickit3-at az arduinohoz vetted?
@@azelektronikabarataibakail1185 A pickit3 at pic ekhez vettem, azelott pic eket hasznaltam, de az arduinoval a fejlesztesi ido a toredekete csokkent koszonhetoen a fejleszto kornyezetenek es a szamtalan, interneten fellelheto fuggvenyeknek.
Húúú vazze! Ez nekem kínaiul hangzik,de mocsok mód (érdekel) érdekes.👍🤗
Szia!
A koronavírus járvány kellős közepén tanultam a legtöbb elektronikával kapcsolatos tárgyamat az egyetemen.
Emiatt semmi gyakorlat nem volt... az ilyen videók, még ha csak részben is, pótolják ezt. :)
Köszi!
@Dávid Kis Nálunk is sok embert kivágtak. Persze, akkor "vicces" volt, de utólag visszagondolva, vagy az oktatás, vagy a felvételi követelmények vannak nagyon elrontva (de inkább mindkettő).
A motor hőbiztosítékának a megpatkolása azért nem szerencsés legalább a menet végére tett hőbiztosíték nélkül, mert ez egy szellőző: ha használjuk, kifele fújja a füstjét, amikor leég - ezért ha nem oldana le, akkor éppen elég sokáig tudna égni ahhoz, hogy leállás előtt még begyújtson pár dolgot a szelőzőrendszerben (persze ez csak tipp, de van rá esély). Abból pedig elég nagy baj lehet.
Lehet, hogy a motor 30-50 évig még vidáman elmegy, de aztán egyszer csak lehet, hogy megpróbál megint leégni. Ha már a tervezett avulás ellen vagyunk.
A motor hőbiztosíték hibáját a csapágy kiszáradás okozta. Ez a nagyobb terhelés miatt, nagyobb áramfelvétellel jár. Ezért lett bele rakva egy lengő üvegbiztosíték.(..és évente kell olajozni, nem 15 évente...)
@@azelektronikabarataibakail1185 Kenéshez ajánlom a teflonos olajat, nagyon tartósak, nekem bejött több helyen is.
Ez a lakonikus hangvétel... jó humorod van!
Ezt dicséretnek veszem, ezért köszönöm!
Felbecsülhetetlen értékű videók !!
Szuper videó volt, tetszett a hozzáértés és a stílus is. Én most találtam ide, és rá is nyomtam a feliratkozásra.
A duplafunkciós lábhasználat és az a tekercselés ... nem egy reklám a CATA-nak :)
Nagyon jó videó, plusz pont a "szovjet" nyelvleckéért és az antik olajozóért!
Esetleg érdemes volna egy induktív áram szenzort berakni, ami méri a motor áramfelvételét, akkor az elektronika le tud tiltani mielőtt leégne. A tűz páraelszívóban a lerakódott zsÍr miatt problémás, Simontornyán pár éve egy ház porig égett egy ilyen tűz miatt.
Erre találták ki a biztosítékot.
@@azelektronikabarataibakail1185 És a patkolt hőbiztosíték is le fog oldani? 🤔 Vagy is le, csak már lehet, hogy későn!
@@Conclooser Kicsit feljebb kifejtette, hogy a próbához lett csak átpatkolva, később került be új.
kedves Lajos! nem mondom, hogy érthetetlen a szöveg, de sokkal érthetőbb lenne nyitottabb szájjal 😀
Persze, csak senki sem szereti a műfogait villogtatni! ( vagy csak nekem vannak ilyen fóbiáim)
Dehogy veszünk új bútort! Lesz..rom az elszívó vezérlő ic-t! Kiforrasztok minden használható alkatrészt, jó lesz tartalékba máshova... Fordulatszám szabályzós vezérlést összerittyentek neki, oszt csókolom! Függően attól, hogy DC vagy AC motor megy benne, bár szerintem az ilyenekben AC van. Nem szeretem a kizárólag on vagy off funkciós működéseket, már csak az élettartam miatt sem! Hosszabb, ha szabályozható.. kímélve van a csapágyazás, és a motor tekercselése is. Ahogy ismerem a mai szemléletet, kicsit alulméretezik a tekercs rézvezetékének az átmérőjét, aztán kész is, melegszik, majd 2-3 év múlva kiég a motor tekercs is. Lehet cserélni.. már ha tudod... Az sem elhanyagolható, ha csak on vagy off van, akkor mindig full elszívás van, vagyis a párával együtt egy nagy csomó meleget is kiszív télen a semmibe a házból! Tehát ha új a bútor, már eleve azzal kezdem, hogy átalakítom szabályzósra, nekem ne szívjon ki a kelleténél több meleget a házból. :D Marha egyszerű szabályozás egyébként, nem kell programozgatni. Sőt, mivel ez fordulatszám szab... így már prémium kategória , luxus funkció... a boltban vagy 50-100 ezerrel drágább lenne az ilyen bútor :D
Potméter, vezérlés? Modern szemfényvesztés! Odaállítok egy embert hogy nyitogassa az ablakot és hadonásszon egy plexilappal. Beépített hangvezérlés, ha elég hangosan rákiabálsz, krumplit pucol és még a szemetet is leviszi.
Rossz hírem van: a motor nem kommutátoros, tehát az egyszerű fázishasítós szabályozó nem jó hozzá, csak a frekvenciaváltós. Az pedig sokkal bonyolultabb lenne az eredetinél!
@@azelektronikabarataibakail1185 Erre van egy nagyon olcsó lehetséges megoldás, a motor teljesítmény csökkentésére! Bár ez fix, de a semminél sokkal jobb! Sorba kötünk egy ellenállást a motorba vezető vezetéken! Ha a motor tekercse ~0.93ohm, ekkor tud 230volton 240wattal üzemelni... Ebben az esetben ...2DB párhuzamosan kötött 50W terhelhetőségű 0.47ohmos ellenállással lekorlátozzuk a motor teljesítményét /hirtelen ezt az ellenállást találtam/, így a motor csak nagyjából ~190W körül tud majd működni maximum! Az ellenállás nem szól bele semmibe, kivéve, hogy lekorlátozza a motor áramát... Halkabb, kíméltebb, és mivel az ellenállás max terhelhetősége 100W összesen, de csak 50W esik rajtuk, túl van méretezve, ráadásul passzív alaktrész = 0.235R 100W/ örök élet! Ráadásul a motor tekercs sem rántja meg felmágneseződésekor a hálózatot, mert az ellenállás az áramkorlát szerepét betöltve lágyindítóként is működik. 2100 ft, Semmi, de sok előnnyel járhat, pl motor túlhevülés elkerülhető, csapágy túlterhelés, zajcsökkenés stb stb...
www.hqelektronika.hu/50w-ellenallas-axial-047r-5-res-0r47-50w
NRemek! Nade hőbiztosítékot megpatkolni és az imára alapozni? Nem is értem :O Működik, legfeljebb felgyújtja a házat.
Kéretik a videó leírását is elolvasni!
@@azelektronikabarataibakail1185 Köszönöm. Az apróbetűből kiderül hogy lehet mégsem tűzveszélyes. :) Pár hét múlva lehet kiderül, hogy a szigetelés vizsgálaton is átment a szerkezet :)
Ez tényleg egy jó kis videó volt! Köszönet érte!
Lassan a wclehúzót is microchip fogja vezérelni, ami ha elromlik, akkor nagyon szar lesz . Újra fog kelleni programozni a wc-t😂. Gratulálok, nagyon jó a video 👍
Jó volt a videó. Csak azt nem értem miért nem pislogott közben?🤔
Remek videó!
Asm-ben írtam a diplomamunkámat. Párhuzamos jelfeldolgozás, és panel tervezés az iparban.. Agyhalál!
Mennyire ruhelltem assemblyben programozni. Sosem volt a kedvencem. Ettol fuggetlenul a villamosagban eleg hasznos mind a mai napig.
Sokszor az elkok is ugy vannak tervezve hogy tönkremegy par ezer ora hasznalat utan aztan lehet ujat venni.
Régen a szakirodalom azt tartotta, hogy az alu-elko alkalmatlan impulzus üzemű alkalmazásra. Aztán az ISO úgy döntött, hogy mégis alkalmas 1000 üzemórát. Változnak az idők.
Jó kis tanító videó lett vona, ha egy elektronika javításánál nem kezd el kókányolni.
Ha egy programban nem jól írom meg a port kiosztást vagy mást, nem kezdek el nyáklapot átkábelezni, főleg így.
Ha nem kókányolom akkor is kellett volna kábelezni. Innen már tulajdonképpen mindegy, hogy egymás mellett mennek a vezetékek vagy összevissza, kívülről úgysem látszik. Már így is több időt felemésztett a project mint terveztem ezért nem látható "szépítésre" sajnáltam az időt, még akkor is ha valakinek nem tetszik a végeredmény.
Üdv! Több panellal is találkoztam mostanság, /KV főzőtől a főtés-vezérlésig/ amiben elhalálozott a uC, egy kimenete, pedig semmi külső alkatrész nem volt sérült a panelon. Szerintem, ha nem a táp teszi tönkre akkor is lejár a programban egy óra, ami kikapcsolja a legfőbb funkciót....
Erre nem tudok válaszolni: mivel a programokat általában nem lehet kiolvasni így nem is lehet bizonyítani.
Ez a letiltás a software lopás ellen is véd, hiszen gyorsabb ellopni egy programot mint megírni!
❤
Nagyon jó videó 👌👍
Helló, a videó elején említetted a mikróvezérlő nélküli megoldást, Azt miért vetettétek el? Köszi a videót :)
A kapcsolósor mechanikailag sokkal bonyolultabb lett volna, nem beszélve a kinézetről!
Én is el szoktam felejteni, ezert egy txt files gyűjtöm, pl prell.txt.
Én is uPascalt használok pic-ekhez, mert sajna az assembley nekem túl érthetetlen. Arduniohoz pedig marad a C ami problémás, sok mindenbe más
Az assembly "gépi agy " közeli, a magasabb nyelvek pedig próbáltak "emberi agy" közeliek lenni. Ezért is hozták létre őket!
Az az 5 forint 40 fillér egy kisebb vagyon volt anno, legkevesebb 5 gombóc fagyi kijött belőle.
Prell mentesitésre egy gyakorlati tanács:
El kell tárolni a legutolsó állapotot, és kell 1-1 számláló ami számolja hogy hány olyan érték jött be ami NEM EGYEZIK azzal. Ha 5 darab inverz érték jött (pl. 50 ms alatt) akkor lehet futtatni a "megjött" kódot, ha azonban ugyanaz az érték jön mint a legutóbbi stabil akkor a számlálót nullázni kell.
Egyszerű megirni és nekem 5 éve számtalan projectben bevált.
Egy arduino C példa 11 bemenetre:
int prelllimit = 6;
byte oldread[12];
byte repeats[12]; // ez szamolja hogy hanyszor lett ugyanaz. prell mentesites.
byte roundrobin = 0;
int sensors[12] = {2,3,4,5,6,7,8,A2,A3,A6,A7}; // 0..10, tehat 11 darab. az A6,A7 kamubol van benne hogy az idozites ne valtozzon meg.
int sensorsize = 11;
boolean val;
int r; // for ciklusokhoz
........
void setup() {
{
for (r = 0; r < sensorsize; r++)
{
// pinMode(sensors[r], INPUT_PULLUP);
pinMode(sensors[r], INPUT);
oldread[r] = digitalRead(sensors[r]);
repeats[r] = 0;
if (debug)
}
}
....
roundrobin++; if (roundrobin>=sensorsize) {roundrobin=0;}
{
val = digitalRead(sensors[roundrobin]);
if (val != oldread[roundrobin])
{
repeats[roundrobin]++;
if (repeats[roundrobin] > prelllimit)
{
oldread[roundrobin] = val;
inchange(sensors[roundrobin], val); // funkcio hogy jobban attekintheto legyen
}
} else
{
repeats[roundrobin] = 0; // kinullazzuk ha ugyanazt kapta
}
}
Ha nem kell preciziós pontosság, akkor mehet a main loopba, amúgy szépen interruptba ...
az if (debug) sor véletlen maradt benne, értelemszerűen törlendő. (Ha valakinek nem tüni fel, az előbb tanuljon egy keveset mielőtt mikrokontrollereket kezd programozni)
Köszönöm!
Elismerésem, nekem ez nem ment volna. Sajnos nem tudok mikrovezérlőt programozni, pedig már kétszer elkezdtem tanulni, de nem haladtam vele semmit. Sajnos a C-nyelv szintaktikáját sem igazán értem... :(
Ezért nem szabad lineáris regulátort használni.
Amúgy a jó jugoszláv "mikropascal" csinált ilyeneket, nem feltétlenül a kód rossz, egyszerűen tiszta bug a fejlesztőrendszerük.
Lajosbá, imádom a videójit
Vao eddig ezt a csatornát miért nem hozta fel? Fel is iratkoztam :)
Kedves Lajos, azt szeretném kérdezni hogy hogyan lehet egy mosógép vezérlését megjavítani? (Samsung ehobubble) köszönöm előre is!
Ha nem a táp része romlik el, hanem a processzoros résznél valami akkor leginkább sehogy. Ki van ez találva: tudod, a nem létező tervezett elavulás.
@@azelektronikabarataibakail1185 köszönöm a segítségét!
Elszívóban egy ventillátor van. Nincs túlbonyolítva egy ventillátor be- és kikapcsolása?
De igen, pont erről szól a videó!
Nagyon tanulságos volt ez amit én csináltam annál nem is foglalkoztam az ic vezérlővel egyszerűen levágtam a kapcsolókat és a 3 relével öntartásba kereszt reteszeléssel be kötöttem azt kész aztán néztem meg hogy 300ezer Ft készüléket pakoltam meg vicc ami itt folyik
17:10 szovjet nyelv? értem én, hogy szakmai előadás, de akkor is... :)
@László Barabás a mondatom vegen vigyor-e van? :)
Vártam kinek fog először feltűnni! Gratulálok, te nyertél! Természetesen az orosz nyelvet tanították!
@@azelektronikabarataibakail1185 A vége felé már igen: mi már fortocskáról és futbólnájá komándáról tanultunk, nem pártizánszkomu pámjátnikokról, ahogy a tesómék.
van pár Kávéföző ami valszeg ilyen probléma miatt nem használható.... de amúgy meg semmi baja nincs .... mondjuk kicsivel bonyolultabb a programja
Ilyenkor áldom az eget, hogy a kukától megmentettem az idén 20 éves analóg hagyományos kapcsolós Zanussi elszívómat. Utálok micro controllert még cserélni is, bár érdekes dolgokat ki lehet hozni LCD-s motyókból. 😃
Remélem hogy lesz még!?!
Hetente vasárnaponként!
Hát, maga a uC szerintem nem megy tönkre, vannak még '95 óta működő ős Picjeim, amik mennek. Valószínűleg inkább egy tervezett ' tönkremenetel ' lehet, Pl kapcsolási számok alapján egy végtelen ciklusba került, vagy a port iránya csak input mostantól...
Idő alapú nem hiszem hogy lehetne a tönkremenetel, mert órát nem tartalmaz a 14 lábú csoda.
Valószínűleg ennyire nem kompilálták túl. A zárlatos táp-ic lehet inkább a ludas, mert 5V helyett 12V-ot elviselni nem kötelező!
@@azelektronikabarataibakail1185 Ja, vagy úgy! Erről lemaradtam. Akkor nyilvánvaló az eset.
Köszönöm a választ!
ha van benne eeprom, vagy flash rom, azoknak véges írási száma...szóval megoldható
Ha az én elszívómról lenne szó, biztos kihajítanám a mikrovezérlős elképzelést, és befaragnék egy kő egyszerű kapcsolós megoldást, ahogy az elején is említed. Mindamellett a videó érdekes, precíz, és igényes, úgyhogy ez egy feliratkozás részemről.
Külön tetszik, hogy noha említve van a "tervezett elavulás" kifejezés, ki van hangsúlyozva, hogy a fogyasztói társadalom az igazi ludas, rendszerszinten. Sajnos erre vagyunk berendezkedve, és úgy látom, nagy munka, vagy pofára esés árán tud ez megváltozni. :(
Nem nagyon tud megváltozni mert érdekeket sért. Paradox módon annak kellene megváltoznia, aki meg van győződve róla, hogy amit tesz az úgy jó!( tudod a megerősítési torzítás)
5,40 Forint volt az olaj???? 😀😀
Hála a fater gyűjtő szenvedélyének!
Szerintem drágább, de modernebb megoldás lett volna fet alapú kapcsolókkal építeni egy saját panelt. A LED panel úgy is külön van :) A bútor értéke simán elbírta volna és még egy modern, saját fejlesztésű panel is került volna a helyére.
Nem gondolnam hogy a fet-ek annyira dragak lennenek, de eleg gyanus hogy azok a relek AC-t kapcsolnak, igy relek helyett optotriac es triac ami szobajohet.
Fölösleges időt nem pazaroltam rá! A bútor értéke nem számított, ("csókos meló")
imádom a l'art pur l'art- os poénjaid. :) fel is iratkoztam
Lajos, nagyon jó a videó, de kár hogy a poént lelövöd az elején, mint a Colombo filmekben.
A készülék kiábrándító a pattogó-gombos konzol, és a kattogó relé sor közé telepített "intelligens mikrokontroller" létszükséglete miatt.
Sajnos csak néhány "olyan" M-ber van ! Tehát végül is jól okoskodtak a fundamentorok .😑
Pontosan így van. Ez a videó a kevés kivételek egyike, tehát nem kell aggódnia a fogyasztói társadalomnak!
Jaj. Én egyszer már újraépítettem egy ilyet kb 12 évvel ezelőtt, egy volt munkatársamnak.
Gratulálok!
Azért 14 év működés nem feltétlen a tervezett elavulás.
Annak vannak sokkal jobban kifejlett megoldásai. Elöregedő műanyag alkatrészek, elkopó csapágyak kenőanyag nélkül (vagy épp annyival, hogy elég legyen), üzemórára tervezett alkatrészek, amik a garanciaidó lejárta utánra vannak datálva ésatöbbi.
Amúgy ahol volt pénz rendesen egy ilyesmi (úgy értem, ami 2022-ben 500E Ft, az 14 éve is drága volt) elszívóra, ott szerintem a cseredarabra is kéne, hogy legyen. Majom és a banán esete.
Persze, rosszul esne nekem is, ha ilyen bajom lenne, hogy kipukkadt a szagelszívóm, le kéne cserélni, de ami nálam van, az működik 10 éve, és nincsen benne mikrovezérlő (se).
Mindenesetre minden tisztelet a kitartó munkáért és az alapos dokumentálásért. A megfelelő elszántságot azonban szerintem nem egy ilyen kiszolgált masinába kellett volna fektetni, aminek a panelje, az azon lévő alkatrészei, a motorja és kábé minden más alkatrésze "oda"van. Ahogy a végtelen+1 napot kibíró arretáló gomb se volt szempont ennek a készüléknek a tervezésekor. Ez mai szemmel nézve időpazarlás.
A vezérlést itt nem részletezhető okok miatt mindenképpen meg kellett csinálni! Az 500.000 nem az elszívó, hanem a konyhabútor ára.
Nem csak a villanymotor kínai, hanem számomra, sajnos, a tartalom is ami, nyilván, az én hiányosságom. :(
Csak annyit jegyeznék meg, hogy a tervezett elavulást drasztikusan kéne büntessék, hisz az ipari hulladék nem csak a pénztárcánkat viseli meg, hanem a környezetet is. Egy szakemberi gárda minden termékcsaládra (pl. TV, telefon, háztartási cikkek, autó stb.) meg kéne határozzon egy minimálisan elvárható élettartamot, aminek ha nem felelnek meg, ne lehessen forgalomba hozni őket. Ezenkívül, gazdaságosan javíthatónak kelljen lenniük.
Én is megjártam már, hogy meghibásodott egy gázérzékelőm, és a szervízben azt mondták, hogy nem javítható, vegyek újat. Az egyik zseni, elektronikához értő ismerősöm viszont, seperc alatt, ingyen, kicserélt benne egy alkatrészt (talán egy kondenzátort? fene tudja, sajnos nem értek hozzá), s azóta - néhány év múltán - is működik.
Minden elismerésem ezeknek a szakiknak! 👍
Csak a "minden elismerésért" nem adnak egy kiló kenyeret (sem!) a bótban - ergó: venni fogtok másikat, újat., a megcsoffadt helyett. 😛 (Megmég: tudást se lehet szerezni táki-máki dirty hackelt workaroundokról és műhelyfelszerelést sem. A "minden elismerésből" arra se fussa.😛 )
Laji bá'-k pedig elég ritkán akadnak az ismerettségi körökben... 😕 Ez van... 😞
@@Vatzekatya
Ha valaki egyáltalán, akkor a szakik úgy nálunk, mint nyugaton, jól meg vannak fizetve, egyrészt a tudásuk, másrészt a hiányuk miatt. (Ezt, gondolom, senkinek nem kell taglalnom aki akár csak egyszer is víz-, gáz-, villany- stb. szerelő szolgáltatásaira szorult. 😱) Szaktudásuk és hiányuk miatt a társadalmi megbecsültségük és elismertségük is nőtt, megítélésem szerint. Így hát nem igazán értem, hova is akarsz kilyukadni a mondandóddal.
A PCB-n a 2008-as dátum nem feltétlenül a gyártás, annál inkább a tervezés időpontja lesz.
Ilyen minőségű tekercseléssel a 240 W-ból mennyi ment el vajon melegedésre 😂
Üdv mindenkinek! Most találtam erre a csatornára, és tudom valószínüleg ilyen körökben lerágott csont már, de szeretnék egyet kérdezni. Meg tudom egyáltalán nem kapcsolódik ezen remek videó tartalmához sem. De akik ilyen komoly szinten benne vannak az elektronikában azoknak nagyon egyszerű lehet a ledes izzók problémájának javítása. Nagyon unom már, hogy akár pár havonta cserélnem kell a túlárazott, drága ledes izzókat, látszólag semmi hibával, és gondolom akár komolyabb elektronikai tudás nélkül is fillérekből, az új állapotánál még jobb állapotba lehet őket hozni. Esetleg ebben tudna nekem valaki segíteni, ha van erre egyszerű megoldás? Hogy ne kelljen a gyűjtőbe dobnom egy pár év alatt összegyűlt zsáknyi ledes izzót. Vagy vásárlásnál mire kell odafigyelni, melyiket érdemes megvenni? Válaszukat előre is köszönöm. Üdv.
Van egy olyan sejtésem hogy szándékosan úgy tervezik hogy hamar tönkremenjen. Mert elvileg a led nem égne ki kb a végtelenségig működne, legalábbis tízszer annyi ideig mint a tervezett avulás. De majd a szakemberek megcáfolnak...
@@PPOOPP33FREEMAIL Ez egyértelmű, hogy tervezett elevulás miatt romlanak el, a led tényleg szinte örök élet plussz egy napig kéne, hogy működjön. Így is reklámozták és ezzel váltották le a hagyományos izzókat, hogy sokkal jobb lesz nekünk kevesebb áramot fogunk fogyasztani, de ezzel ellentétben sokkal hamarabb tönkremennek, sokkal többe kerülnek, sokkal gyengébbek. Összeségében kevesebbe kerülne száz wattos hagyományos izzóval világítani, mint ezekkel. Persze azok is nagyon lelettek butitva, mert akár 100 évig is éghetnének, volt rá példa. Értem én, hogy nem müködhet minden örökké, mert akkor megállna a gazdaság, de azért ez is túlzás. Az 1-2 év garanciális időt 1-2 db kivételével szinte egyik sem bírja ki, állandóan cserélgettetem ki őket garanciában, ami nem rossz, de a cseréltre már nem vállalnak garanciát, mindig kell pénzt ott hagynom, hogy megint legyen mit visszavinni. A kérdésem viszont a javításukra irányult volna, hogy lehet e őket gazdaságosan javítani?
Üdv! Máshol kell keresni a problémát, valami hálózati zavar jön be, vagy termelődik, vagy kóboráram, földelési gond. Nekem a számítógép alaplapot ez nyírta ki. Nálunk, meg anyámnál töménytelen LED-es lámpa, cucc van (ide értve a fotós bevilágítókat, LED-panel, ilyesmi, de vagy 10 éve semmi sem nyíródott ki. Néhány csere is azért volt, mert keveseltem a fényerőt.
Nem nagyon javítok ledes izzókat mert ahol sok kicsi led van sorba kapcsolva, ott egy led problémája is eloltja az egész sort. Egyszer egy kolléga két fénycső szerű led sorában cserélgettem a rossz ledeket, a kettőből csináltam egyet.Két hétig működött. Tehát lutri a ledes lámpa és mindig csak utólag derül ki mennyit bír.
@@azelektronikabarataibakail1185 Köszönöm válaszod. Én a saját kezű javítást kérdeztem volna, hogy nem túl bonyolult-e, gondoltam mindig ugyan az az alkatrész romolhat el bennük. A ledekre azért nem gyanakodnék, mert ilyen kevés idő alatt nem mehetnének tönkre. Ha azt vesszük, hogy néha akár fél évente tönkremegy, addig nagyon max. 100 órát ha működnek. Szerintem az a kis elektronika ami benne van, abból mehet ki bennük valami. Már nagyon megbántam, hogy E14-es foglalatú lámpákat vettem, ezek, hogy nagyjából elegendő fényt adjanak, nagyon túl vannak húzva, 806 lumeneseket használok, ez a legerősebb ezekből. De így ezek a túlforrósodás miatt meghetnek tönkre, alig lehet hozzájuk érni, úgy felforrósodnak egy kis használat után is. De akár a rendszerben is lehet valami baj, mert 1 hete az 5-ös csilláromból a 2-es ágán egyszerre égett ki mind a kettő égő, ami nem lehet véletlen. Vagy túl olcsó égőket veszek, és azoknak gyenge, gagyi az elektronikája, mert van philips ledes égőm is, ami már vagy 5 éve szépen teljesít. Nem tudom mi lehet a baj, de nagyon unom már, hogy állandóan cserélgetnem kell őket, pedig elméletileg sokáig kéne bírniuk. Gondoltam csak 1 filléres alkatrészt kéne bennük kicserélni, átforrasztani amit direkt alulméreteznek hozzájuk, és ezzel megszünne a problémám.
Félelmetes, hogy nem pislogsz:)
Azért 20 másodpercig nem nagy kunszt!
Néztem, néztem és vártam, hogy jöjjön az a rész, hogy ...."ez a gyerek meg nem normális"....😂
Az a kusza tekercselés, azért nem jellemző még a kínaiakra sem, bár én más dolgokat szoktam szétszedni. A felháborító, hogy drága konyhabútorba volt beszerelve.
Nemrég írtam egy 3500 soros Python programot. Érdekel valakit karakterről-karakterre a visszafejtése? Szívesen elmagyarázom. Alig 70 000 órában, annyit megér az egóm. 😂
Várjuk!
Várjuk szeretettel, de legalább ilyen jó legyen!
Az a motortekercselés botrányos volt, pedig ma már ami nem kínai, az hamisítvány...
Anno basicben sokat programoztam. Az megengedett bizonyos mértékű trehányságot. A Pascal már nem engedett meg ilyesmit. Annál már előre precízen deklarálni kellett mindent és minél elegánsabban megtervezni a program algoritmusait.
Mivel születetten trehány ember vagyok, ez el is vette a kedvemet a pascal komolyabb megtanulásától.
Azóta persze már nagyon elavult ez a program nyelv is és maga a struktúra is amelyre épül.
Egyáltalán nem értem, miért kellett mikrovezérlő egy ilyen primitív feladatra?
Helyesen említi Lajos a "fogyasztói társadalmat" ez ügyben.
Értem én hogy profit!
Végül is pár pcb relé, néhány filléres nyomógomb és elektronikai alkatrész egy szintén filléres mikrovezérlővel, nagyságrenddel olcsóbb mint egy több fokozatú arretáló kapcsoló...
Hát ez a motor csoda, hogy eddig ment, ilyen trehány kivitelezéssel ! Bár lehet, hogy a betanított munkás 2 hete még a rizsföldön dolgozott !
Nem néztem végig, túl vontatott számomra.
Egy elszívó ventilátort egyszerű kapcsolókkal is lehet működtetni, túl van bonyolítva újabban minden.
Buksi hozzászólás! Nézzél inkább Győzike sót. 🥴
Gúvadt ..merev szemekkel néz... pislogás nélkül....
Ön egy robot ???
Meg van tervezve az elavulása???
Hat ez nem volt semmi. Ilyet meg bem lattam.
Nem igazán értek a témához, de szerintem a tervezett elavulás elvét már több mint 100 éve nem alkalmazzák.
A fogyasztói társadalom lényege, hogy ösztönözzék a fogyasztókat, amit reklámokkal és divattal érnek el, és nem az életciklus lerövidítéssel, mivel a gyártóknak fontos a márkahűség. A mai világban 2 évente cserélik az emberek a telefonjukat, számítógépjüket, 5 évente autót, 10 évente konyhát újítanak fel. Egyre ritkább, hogy valaki azért vegyen új televíziót mert elromlott a jelenlegije, inkább 4K-t szeretne OLED panellel és pár centivel nagyobbat mint az előző.
A tervezett elavuláshoz vagy trösztre lenne szükség vagy monopóliumra, amiket ellenőriznek, de az árak miatt és nem a címben említett elv miatt. Ha például a Samsung mosógépek 10 év után fixen elromlanának, egy idő után senki se venne Samsung márkát.
Ha jól érettem a videó konklúzióját, azért helyettesítik a tranzisztorokat IC-kkel, hogy ne lehessen őket megjavítani. Ezt azért laikusként is nehéz elképzelni.
Ennek ellenére láttam már olyan videót, amiben egy HP nyomtatóban megtalálták az epromot ami számolta a nyomtatásokat, és X után megadta magát. Csere után újra működött. Szóval lehet hülyeséget írtam, de 10 sort már nem fogok törölni, csak azért is elküldöm.
Sajna van tervezett avultatás, a felsőfokú oktatási anyagban is van (én is tanultam). De ez nem úgy értendő, hogy akkor mindegyik rögtön elromlik (túl feltűnő lenne), hanem az elromlás esélye megugrik
@@ferenckis1301 Kérlek jelölj meg forrást is. Tankönyv, oldalszám. Azt tanították főiskolán, hogy hogyan kell úgy panelt tervezni, hogy később elromoljon az eszköz? Van rá funkció is a paneltervező programban is? Vagy csak a tanár megemlítette a fogalmat (hogy az 1800-as években összefogtak a villanykörte gyártók, max 1000 órát bírjon)?
A tervezett elavulás története ( villanykörte összeesküvés gyakorlata) című videó elég jól körbejárja a témát.
"Tervezett elavulás" márpedig NINCS! 😛 Az vaporware! ;-) Profit maximalizálás viszont van! 😛S azt tanítják is mostanság a villanymérnökin: "Kollégák, első szempont, hogy a maguk által megálmodott kacat, termék ne üsse agyon, rázza meg az 'elhasználót! Jogilag legyen védve a seggük! Második szempont - itt a lényeg! -: Maximális profit! A kocsmában is azt tanítják, hogy "Bő mérésből haszon nincsen!" 😀 Minden más szempont majd ott... a fasorban hátul jön majd, hogy mit hogyan kéne még... 😛
Ha 24 hónap a gari ideje, nyugi bele, hogy mikrogramra, tizedmiliméterre ki lesz számolva, hogy statisztikai átlag alapján mennyi anyag kell csak a produktba, hogy erősen valószínűen a 25., 26. hónapban pusztuljon meg... 😀
@@Vatzekatya Ha körbe nézel otthon, az összes műszaki cikkedet le szoktad cserélni 2 évente mert elromlanak? Pirítós, mosógép, számítógép, hűtő, autó...? Ha átlagban 25 hónapot bír egy műszaki cikk, akkor az azt jelenti, hogy a fele garancia előtt romlik el.
"Bő mérésből haszon nincsen!", de ha (akár drágábban adod a a bő mérést) visszatérő vendégeid vannak emiatt, akkor van haszon.
Az ismerősöm egyetemi tanára megemlítette Erich Von Danikent, szóval egyetemen azt tanítják, hogy az űrlények építették a piramisokat?
What a Ancient Garbage is that 🤣🤣🤣