KRZEMIONKI OPATOWSKIE - KOPALNIE KRZEMIENIA NA LIŚCIE UNESCO

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 жов 2024
  • Wesprzyj nas. zrzutka.pl/dfrpjw
    Siedemnastym skarbem Polski zaliczonym do dziedzictwa kultury ludzkości świata są świętokrzyskie kopalnie krzemienia pasiastego. Ich eksploatacje rozpoczął człowiek neolitu przed około 5 tysiącami lat. Robił to z głową, z przygotowaniem technicznym i ze znajomością górniczej rzeczy. Nie bez znaczenia dla komisji UNESCO był także fakt, że są to największe pola górnicze tego surowca w Europie (doliczono się 4 tysięcy kopalń) i że są to jedyne na świecie prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego udostępnione turystom do zwiedzania.
    Kopalnie w Krzemionkach Opatowskich odkrył - a trafniej powiedziawszy - wpadł na nie (anegdota głosi, że wpadł dosłownie) geolog profesor Jan Samsonowicz w roku 1922.
    Pradziejowe kopalnie świętokrzyskie, to jeden ze szczebli w drabinie cywilizacyjnej ludzkości. Z twardego krzemienia pasiastego człowiek neolitu wyrabiał siekiery, które służyły mu jako narzędzie i jako broń. Takim sprzętem większych szkód poczynić nie mógł ani przyrodzie ani ludziom (znaczy się w skali masowej). Ale ów sprzęt, z epoki na epokę, z wieku na wiek, stawał się coraz doskonalszy. Dziś można powiedzieć, że wprost cudownie się rozwinęliśmy. Sięgamy gwiazd. Dumę i dobre samopoczucie wynikające z tych naszych dokonań psuje jeden drobny szczegół - każdy naukowy postęp przekształcamy od razu w coś złego. Zbudowaliśmy cywilizację opierającą się na sile, władzy, strachu i zależności a pomiędzy rozwojem materialnym a rozwojem duchowym wykopaliśmy ogromną przepaść. Klepsydry zaczęły już odmierzać czas, kiedy ta przepaść nas pochłonie.
    PS. Nie każda krajoznawcza historyjka kończy się wesoło. Choć powinna. Cześć Włóczykije!
    KARTECZKI Z WYCIECZKI
    KRZEMIONKI OPATOWSKIE - KOPALNIE KRZEMIENIA NA LIŚCIE UNESCO
    Podziękowania za muzykę dla Karola Krusia oraz zespołu White Garden
    produkcja
    maxlook.pl
    biuro@pljestok.pl
    2019
    #Krzemieńpasiasty #geologJanSamsonowicz #MuzeumKrzemionkiOpatowskie #rysunekWielkiejMatki #neolitycznezagłębiekrzemionkowskie

КОМЕНТАРІ • 9