Zwykle te teksty są poprostu zapisane takim językiem, żeby tego nie rozumieć, ale główna idea jest prosta. Wszystko stylem naukowym, aby uczniowie poczuli, że są debilami. Ale tak naprawdę nie jest, wszyscy jesteście mądrzy tylko musicie się poświęcić i dać wrażenie, że traktujecie czyjś tekst poważnie. I się skupcie na pytaniu.
No i Pan Adam Tadeusza Mickiewicza😂. Nie no uważam że tak źle nie było. Myślę że temat był dość przyjemny i też jestem zadowolony ze swojego wypracowania, pomimo że wolałem dziady na maturze. Zadania też same w sobie jakieś trudne nie były ale może sie łudzę bo dużo osób było załamanych wychodząc z tej sali tylko ja byłem uśmiechnięty i sie zastanawiałem czy to ze mną jest coś nie tak czy z nimi. Powodzenia jutro na maturce z matmy❤🍀
Z tych tematów jedynie co mogłoby się pojawić to ten o miłości. Inne są zbyt wąskie i za trudne dla ucznia. Rok temu było o ambicji i o wokulskim, więc łatwy temat, w tym roku też taki będzie.
Według statystyk będą dziady ale stawiam też na książkę "chłopi" ale Pan Tadeusz też jest całkiem wysoce prawdopodobny. 2015 - lalka 2016 - dziady cz.4 2017- Ziemia, Planeta ludzi 2018 - lalka 2019- dziady cz. 3 2021 - lalka 2022 - ???
Czy prawdą jest, że Jackowi Soplicy została podana czarna polewka przez Stolnika? Nie wiem co o tym myśleć, bo w różnych źródłach różnie na ten temat mówią...
Nie. Jest to plotka rozsiewana przez Gerwazego. Jacek nie oświadczył się Ewie wiec też polewki mu nie podano. Jednak prawdą jest że GDYBY pytał o rękę Ewy to takową polewkę by mu podano. Stolnik nie widział w Jacku kandydata na męża córki.
Przyroda stanowi integralna część wielu dzieł literackich, w wielu z nich natura staje się jednostką indywidualna, którą cechuje zmysłowością i piękno. Natura w życiu bohaterów literackich wyznacza dobowy rytm pracy, staje się odrębnym elementem akcji i jego tłem. Przyroda w literaturze jest próbą ukazania dobrobytu bohaterów, ich wtopienia się w zegar biologiczny, współgra z emocjami bohaterów i stanowi odzwierciedlenie ich duszy i tłumionych emocji. I możesz odwołać się wlasnie do tego, ze natura wyznacza dzień pracy mieszkańców spolicowa, kiedy zachodziło słońce oni kończyli prace, natura tez pokazywała ich dobrobyt i to, ze żyją w pięknym miejscu. Dodałabym do tego wtopienie się w zegar biologiczny, ci którzy potrafili docenić nature żyli dobrym życiem, a przykładowo telimena i hrabia którzy nie za bardzo potrafili się zjednoczyć z natura czuli się zagubieni i nie potrafili odnaleźć szczescia A do wertera to możesz napisać ze gdy czuł się szczęśliwy natura była odzwierciedleniem jego szczescia, współgrała z nim, gdy był smutny natura była „nieznośna”
@@martix0309 jest celny, tu chodzi o funkcje natury a nie o to, ze ma ona pozytywny wpływ na dzieło i bohaterów, argumenty nie musza ze sobą współgrać wystarczy ze zaznaczysz w tezie każdy elementy przyrody który będziesz opisywać i pokrywać przykładami
Nie. Jeśli nie odniesiesz się do całości lektury obowiązkowej, zrealizujesz temat w sposób niepełny - to zabiera punkty, ale nie powoduje wyzerowania jej.
tu bez gwiazdki ale można też się zastanawiać nad tym jak Tarrou w Dzumie opisywał mieszkancow Oranu w swoim pamiętniku na początku i że było to przybliżenie tego jak to miasto wyglądało i funkcjonowało plus moznaby w to wpleść to jak relacja Tarrou z oranem ewoluuje i co świadczy taka obserwacja zewnętrzna codziennosci o jego postaci
Czy wprowadzenie kontekstu jest wymagane, żeby móc uzyskać 18 punktów z kategorii B, czy wystarczy dobrze przeanalizować treść lektury i zbudować obszerny argument?
W zasadzie 18 punktów przydziela się wtedy, gdy pojawiają się konteksty w związku z przytoczonym tekstem. Jeśli tego nie ma, znacznie trudniej jest uzyskać tak wysoką punktację. Egzaminator musi podjąć decyzję, na ile Twój zapis (opis) jest bogaty i może uzyskać najwyższą punktację.
Czy mógłby się trafić temat o wpływie dzieciństwa na życie człowieka z fragmentem inwokacji? I czy w takim przypadku można pisać wymiennie narrator/Mickiewicz?
Temat o dzieciństwie mógłby się trafić. Nie tylko w inwokacji Mickiewicz o dzieciństwie (swoim) wspomina. Jest też ten motyw poruszony w Epilogu. Warto zaznaczyć na początku informowania o narratorze, że utożsamiamy go z Mickiewiczem. Wtedy nie będzie problemu.
lepiej tego nie robić, niewiadomo na jakiego egzaminatora trafisz, jeden doceni to ze wiesz więcej, drugi ci wyzeruje prace bo uzna ja niezgodna z zasadami
Gerwazy razem ze Stolnikiem bronił zamku. Stolnik umarł na rekach Gerwazego. Dlatego obaj wiedzieli, kto strzelał. Stolnik wybaczył przed śmiercią (zrobił znak krzyża w kierunku zabójcy), a Gerwazy pozostał w nieukojonym bólu i z pragnieniem zemsty w sercu.
Przy temacie pierwszym: fragment z obowiązkowej, inny przykład z tej samej obowiązkowej i przynajmniej jeden tekst kultury więcej. Temat drugi: fragment podany pod tematem oraz minimum dwa inne teksty kultury.
@@szymonmynarski751 , zawsze lepiej do książki. Ewentualnie możesz pisać o filmie, ale tak, jakbyś odwoływał się do książki (pamiętaj, że mogą być różnice w tekście i jego adaptacji).
Jeżeli jest temat odnośnie miłości, załóżmy, że fragment podany jest o Jacku i Ewie to czy jako drugi argument, całość utworu mogę się odwołać właśnie do cierpienia Mickiewicza i jego miłości do ojczyzny, dlaczego powstał ,, Pan Tadeusz " i w ogóle?
@Klaudia Śpiewak, niestety nie - drugi argument musi być wzięty z treści lektury (tej obowiązkowej, która jest podana jako podstawa do realizacji tematu). Informacja o Mickiewiczu będzie tylko poszerzeniem kontekstowym. A możliwość odwołania sie do tego wątku jest ściśle uzależniona od brzmienia tematu.
Uwielbiam tą serię maturalną ☺️ czekam na pozostałe lektury ogwiazdkiwane
Cieszymy się! Pozostałe będą już niebawem 🙂
Zwykle te teksty są poprostu zapisane takim językiem, żeby tego nie rozumieć, ale główna idea jest prosta. Wszystko stylem naukowym, aby uczniowie poczuli, że są debilami. Ale tak naprawdę nie jest, wszyscy jesteście mądrzy tylko musicie się poświęcić i dać wrażenie, że traktujecie czyjś tekst poważnie. I się skupcie na pytaniu.
No i Pan Adam Tadeusza Mickiewicza😂. Nie no uważam że tak źle nie było. Myślę że temat był dość przyjemny i też jestem zadowolony ze swojego wypracowania, pomimo że wolałem dziady na maturze. Zadania też same w sobie jakieś trudne nie były ale może sie łudzę bo dużo osób było załamanych wychodząc z tej sali tylko ja byłem uśmiechnięty i sie zastanawiałem czy to ze mną jest coś nie tak czy z nimi.
Powodzenia jutro na maturce z matmy❤🍀
no i był Pan Tadeusz
To widzimy się w sierpniu
no i przewidział
Świetny film! Oby takich więcej!
Temat o mitologizacji moim zdaniem zdecydowanie za trudny jak na podstawę. :/
Z tych tematów jedynie co mogłoby się pojawić to ten o miłości. Inne są zbyt wąskie i za trudne dla ucznia. Rok temu było o ambicji i o wokulskim, więc łatwy temat, w tym roku też taki będzie.
No i jak tam XD
@@racuszekplacuszek6131 Zdziwiłem się trochę, ale to nie był problem, ponieważ wszystkie lektury przeczytałem.
był i było zabawnie :D
...może być ....byłoby też fajnie .. pozdrawiam serdecznie.
Ania, Ty sobie z każdą poradzisz! :)
super!
No i był Pan Tadeusz 🤣
Czy jest możliwość wysłania wszystkich motywów literackich i do nich przykładów?
Miales racje rajzer.
mowi pan niesamowicie mądrze ale każdy filmik musze oglądać na predkości przyspieszonej dwukrotnie..............
No i był 😅
To dobrze, czy źle? :)
Już lepiej, żeby były dziady na maturze🙈
Dziady wydają się najbardziej prawdopodobne, ale w tym roku mamy Rok Romantyzmu Polskiego wiec "Pan Tadeusz" też się wpisuje :)
Broń Boże, Pan Tadeusz ma jeszcze jakąś fabułę...
No i faktycznie był
no i był Pan Tadeusz XD
Według statystyk będą dziady ale stawiam też na książkę "chłopi" ale Pan Tadeusz też jest całkiem wysoce prawdopodobny.
2015 - lalka
2016 - dziady cz.4
2017- Ziemia, Planeta ludzi
2018 - lalka
2019- dziady cz. 3
2021 - lalka
2022 - ???
Chłopi nie sa obowiązkowi nie będzie ich
❤️❤️
Czy prawdą jest, że Jackowi Soplicy została podana czarna polewka przez Stolnika? Nie wiem co o tym myśleć, bo w różnych źródłach różnie na ten temat mówią...
Nie. Jest to plotka rozsiewana przez Gerwazego. Jacek nie oświadczył się Ewie wiec też polewki mu nie podano. Jednak prawdą jest że GDYBY pytał o rękę Ewy to takową polewkę by mu podano. Stolnik nie widział w Jacku kandydata na męża córki.
MIAŁ RACJE
O nie to byłaby dla mnie najgorsza lektura ,bo za nią nie przepadam XD
Ale taka odczarowana już chyba nie jest taka zła? :)
@@Maturanamaksa Oczywiście, ja na przykład lubię Wesele i Dziady, ale za żadne skarby nie potrafię się przekonać do Pana Tadeusza i Lalki
@@ArsziwaAya Tak samo, a najgorzej pan Tadeusz.. tego się nie da zrozumiec
@@nataliamiszczak2913 Chyba dziady i Wesele najgorsze...
@@ArsziwaAya, a z czego wynika to, że lubisz właśnie te lektury?
Virgin dziady vs Chad Pan Tadeusz enthusiast
Oby był Tadeusz, najlepiej o Jacku..
Jaka byście postawili tezę do tej funkcji przyrody? 💐 Tak żeby pasowało jeszcze do innego tekstu, np. cierpień młodego Wertera
cieszę się ze ktoś myśli podobnie jak ja bo myślałam ze Werter nie jest celny
Tez pomyslalam o Werterze, ale nie wiedziałabym do czego się odnieść... Także dołączam się do pytania
Przyroda stanowi integralna część wielu dzieł literackich, w wielu z nich natura staje się jednostką indywidualna, którą cechuje zmysłowością i piękno. Natura w życiu bohaterów literackich wyznacza dobowy rytm pracy, staje się odrębnym elementem akcji i jego tłem. Przyroda w literaturze jest próbą ukazania dobrobytu bohaterów, ich wtopienia się w zegar biologiczny, współgra z emocjami bohaterów i stanowi odzwierciedlenie ich duszy i tłumionych emocji.
I możesz odwołać się wlasnie do tego, ze natura wyznacza dzień pracy mieszkańców spolicowa, kiedy zachodziło słońce oni kończyli prace, natura tez pokazywała ich dobrobyt i to, ze żyją w pięknym miejscu. Dodałabym do tego wtopienie się w zegar biologiczny, ci którzy potrafili docenić nature żyli dobrym życiem, a przykładowo telimena i hrabia którzy nie za bardzo potrafili się zjednoczyć z natura czuli się zagubieni i nie potrafili odnaleźć szczescia
A do wertera to możesz napisać ze gdy czuł się szczęśliwy natura była odzwierciedleniem jego szczescia, współgrała z nim, gdy był smutny natura była „nieznośna”
@@martix0309 jest celny, tu chodzi o funkcje natury a nie o to, ze ma ona pozytywny wpływ na dzieło i bohaterów, argumenty nie musza ze sobą współgrać wystarczy ze zaznaczysz w tezie każdy elementy przyrody który będziesz opisywać i pokrywać przykładami
@@anielaszymanska9919 Wielkie dzięki! ♥️
8:15 myślałem, że wolność :D
Jeśli w drugim agrumencie nie odniosę się do całości utworu tylko do argumnetu z innej lektury to nie wyzeruja mi rozprawki, prawda?
Nie. Jeśli nie odniesiesz się do całości lektury obowiązkowej, zrealizujesz temat w sposób niepełny - to zabiera punkty, ale nie powoduje wyzerowania jej.
NO I WYKRAKAŁ
W jakim tekście z gwiazdką znajdziemy dobre odniesienie do tematu o codzienności? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙊
z gwiazdką to nie jest, ale przychodzą mi na myśl "Chłopi"
moznaby mówić o rutynach Rzeckiego i co dla niego znaczyły jako postaci i co o nim świadczą
tu bez gwiazdki ale można też się zastanawiać nad tym jak Tarrou w Dzumie opisywał mieszkancow
Oranu w swoim pamiętniku na początku i że było to przybliżenie tego jak to miasto wyglądało i funkcjonowało plus moznaby w to wpleść to jak relacja Tarrou z oranem ewoluuje i co świadczy taka obserwacja zewnętrzna codziennosci o jego postaci
Czy wprowadzenie kontekstu jest wymagane, żeby móc uzyskać 18 punktów z kategorii B, czy wystarczy dobrze przeanalizować treść lektury i zbudować obszerny argument?
W zasadzie 18 punktów przydziela się wtedy, gdy pojawiają się konteksty w związku z przytoczonym tekstem. Jeśli tego nie ma, znacznie trudniej jest uzyskać tak wysoką punktację. Egzaminator musi podjąć decyzję, na ile Twój zapis (opis) jest bogaty i może uzyskać najwyższą punktację.
Czy mógłby się trafić temat o wpływie dzieciństwa na życie człowieka z fragmentem inwokacji? I czy w takim przypadku można pisać wymiennie narrator/Mickiewicz?
Temat o dzieciństwie mógłby się trafić. Nie tylko w inwokacji Mickiewicz o dzieciństwie (swoim) wspomina. Jest też ten motyw poruszony w Epilogu. Warto zaznaczyć na początku informowania o narratorze, że utożsamiamy go z Mickiewiczem. Wtedy nie będzie problemu.
@@Maturanamaksa dziękuje!
no i był
Był potwierdzam
Czy moge w pierwszy argumencie odniesc sie do fragmentu i calej lektury a w dwoch pozostalych do innych tekstow kultury?
Najlepiej uważnie przeczytać polecenie i wykonać zadanie zgodnie z nim.
lepiej tego nie robić, niewiadomo na jakiego egzaminatora trafisz, jeden doceni to ze wiesz więcej, drugi ci wyzeruje prace bo uzna ja niezgodna z zasadami
możesz mieć 4 argumenty, czyli w 2 odnosisz się krotko do całości, a kolejne 2 inna lektura
Mi się wydaje że w tym roku będzie jakiś temat związany z wojną.
Teoretycznie to możliwe, ale dość mało prawdopodobne. Tematy maturalne są już gotowe od końca ubiegłego roku.
A jak Gerwazy dowiedział się o śmierci Stolnika? Był podczas miejsca zabicia?
Gerwazy razem ze Stolnikiem bronił zamku. Stolnik umarł na rekach Gerwazego. Dlatego obaj wiedzieli, kto strzelał. Stolnik wybaczył przed śmiercią (zrobił znak krzyża w kierunku zabójcy), a Gerwazy pozostał w nieukojonym bólu i z pragnieniem zemsty w sercu.
@@Maturanamaksa A więc, Stolnik wybaczył mu zabójstwo? w czasie po ostrzale?
@@justynalucyna6461 , tak, po trafieniu go, zanim zmarł na rękach Gerwazego, zrobił znak krzyża w kierunku zabójcy (Jacka) na znak przebaczenia.
Ja obstawiam Lalke, bo dawno jej nie bylo ;)
Gdyby w tym roku wskoczyła "Lalka" - to byłby hit sezonu!! 🙂
Niestety była w tamtym roku :/
@@decadence9180, tak, ten tekst był - ale "tylko" na próbnej z CKE. Więc...
@@Maturanamaksa Wydaje mi się, że w ubiegłym maju był temat o ambicji z fragmentem Lalki 😅
@@decadence9180 Tak, na maturze w maju. Ale w marcu był "Pan Tadeusz" na próbnej.
I był xd :}
Pan Tadeusz jest super polecam film i wszystko wiecie.
No I był
To dobrze, czy źle? :)
@@Maturanamaksa Nawet świetnie C:
do ilu lektur powinnam się odnieść na maturze oprócz fragmentu i znajomosci całej lektury?
Przy temacie pierwszym: fragment z obowiązkowej, inny przykład z tej samej obowiązkowej i przynajmniej jeden tekst kultury więcej. Temat drugi: fragment podany pod tematem oraz minimum dwa inne teksty kultury.
@@Maturanamaksa Pytanie czy jesli chce odnieść sie do Harrego Pottera np musze do książki czy mg do filmu?
@@szymonmynarski751 obojetnie
@@szymonmynarski751 , zawsze lepiej do książki. Ewentualnie możesz pisać o filmie, ale tak, jakbyś odwoływał się do książki (pamiętaj, że mogą być różnice w tekście i jego adaptacji).
@@Maturanamaksa dlatego jeśli ogl film to już lepiej chyba do filmu niż nie pewność czy w książce bylo to co w filmie prawda?
Jeżeli jest temat odnośnie miłości, załóżmy, że fragment podany jest o Jacku i Ewie to czy jako drugi argument,
całość utworu mogę się odwołać właśnie do cierpienia Mickiewicza i jego miłości do ojczyzny, dlaczego powstał ,, Pan Tadeusz " i w ogóle?
@Klaudia Śpiewak, niestety nie - drugi argument musi być wzięty z treści lektury (tej obowiązkowej, która jest podana jako podstawa do realizacji tematu). Informacja o Mickiewiczu będzie tylko poszerzeniem kontekstowym. A możliwość odwołania sie do tego wątku jest ściśle uzależniona od brzmienia tematu.
@@Maturanamaksa Dziękuję bardzo za wyjaśnienie!
Jest taki filmik o dziadach 3??
Będzie!