Найбільший провал Лінукса - менеджери пакетів | RPM та DEB vs TARBALL

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 чер 2024
  • Навіть найбільші любителі Linux повинні визнати, що спільноті бракує єдності у виборі та використанні єдиного менеджера пакетів. Тому не дивно, що така велика кількість графічних і командних менеджерів може збити новачків з пантелеку. 🙄🙄
    В цьому відео ми з'ясуємо причину виникнення пакетних менеджерів, поглянемо на менеджери низького і високого рівня, а також розберемося, з чого складається лінукс пакет і яка інформація зашифрована в його назві.
    Що в імені твоєму, о пакете? 🧐🧐🧐
    -----------------------------------------------------
    00:00 Найбільший провал Лінукс дистрибутивів
    01:31 Tarball у період до пакетних менеджерів
    03:30 Фомати пакетів: RPM та DEB
    04:27 Як створюються лінукс пакети?
    05:07 Про що говорить назва пакету?
    05:50 RPM - Red Hat Package Manager
    06:46 YUM - Yellowdog Updater Modified
    -----------------------------------------------------
    Подобається контент і хочеш висловити вдячність? 😜
    Обміняй час, витрачений на створення цього відео, на кілька гривень для наших хлопців та дівчат. Підтримай ЗСУ нижче за посиланням! 💛💙
    Підтримай тут: savelife.in.ua/donate
    Або більш точково отут: icare.org.ua/

КОМЕНТАРІ • 43

  • @user-rr6jp8em4e
    @user-rr6jp8em4e Рік тому +6

    На мою думку, все навпаки: менеджери пакетів - це величезна перевага. Вони значно полегшують розгортання програмного забезпечення, навіть якщо це простий менеджер пакетів (якщо потрібно 100500 файлів розмістити на своїх місцях - це не так вже й класно робити руками). Якщо менеджер вміє будувати дерево залежностей і автоматично ці залежності задовольняти, то це чудовий інструмент автоматизації.
    Репозиторій - це теж дуже зручно. От на Windows у нас як зазвичай проходить процес пошуку і встановлення ПЗ? Відкриваємо браузер, шукаємо потрібну тулзу, качаємо або архів/екзешник або інсталятор. Архів можна розпакувати куди завгодно (там зазвичай всі залежності уже лежать), екзешник можна просто запускати (за умови що маєш встановлені усі залежності, або коли він злінкований статично), а інсталятор сам все розкладе в потрібні директорії, встановить деякі залежності (як от колись .Net певної версії ставили для додатків на основі цієї технології, чи DirectX) і зареєструє ПЗ в системі. Репозиторіїв в такому вигляді, як вони є для Linux-based систем у Windows нема. Хоча от у 8 версії з'явився магазин додатків, його можна вважати репозиторієм, тим більше що зараз він значно виріс. + Були спроби зробити репозиторій ПЗ і тулзи для роботи з ним, але це не настільки функціонально як на Лінуксі.
    Основна проблема в Linux системах з точки зору встановлення і використання ПЗ одночасно є перевагою: ми не дублюємо залежності.
    У вінді тобі більшість залежностей прилітає з самою програмою, і вони лежать в одній з нею директорії. Якщо 2 програми використовують одну й ту ж shared library (DLL) однієї версії, то при їх встановленні ти отримаєш 2 однакові бібліотеки в різних місцях системи, а отже вони будуть їсти в 2 рази більше місця, більше трафіку на скачування і т.д.
    На Лінуксі ж пакетний менеджер просто не качає залежність, яка вже встановлена в системі. Але тут закрадається мінус: якщо залежність - це окремий пакет ПЗ, то й оновити його можна окремо від тих пакетів, які від нього залежать. Таким чином, якщо твоя програма вимагає конкретної версії бібліотеки, а ти пакет з бібліотеками оновиш, то не факт що нова версія бібліотеки буде сумісна з програмою, а відтак вона просто не буде працювати. + Різні програми можуть вимагати різні версії бібліотеки, а якщо вона буде в одному пакеті, то як встановити 2 різні версії? Оскільки оновлення все одно потрібні (наприклад, було знайдено вразливість, і для неї випустили патч), то розробили спеціальну модель версіонування: у пакета/бібліотеки/ПЗ є мажорний та мінорний релізи. Мажорні релізи можуть мати зміни в частині, що взаємодіє з іншим ПЗ (на рівні API/ABI), тоді як мінорні цих змін мати не повинні. Мажорні версії зазвичай організовують в окремі пакети.
    А взагалі, велика проблема Лінукса з користувацької точки зору - це те, що купу речей можна зробити мільйоном різних способів. Купа утиліт, які можна застосувати щоб зробити одне й теж, і люди просто тонуть в цьому всьому різноманні, коли шукають як вирішити якусь проблему. Люди дивляться на весь цей зоопарк, і не розуміють чим одне відрізняється від іншого, гадають чи дійсно якщо зробити таким-то способом, то все вийде правильно. При чому, різноманіття - це не проблема, а перевага. Ми яскраво бачимо це на Вінді: людям подобається багато програм. Проте на Вінді це різноманіття стосується прикладних програм, а адміністративні задачі виконуються за допомогою досить стабільного набору ПЗ, і тому знайти відповідь в інтернеті з приводу того чи іншого налаштування набагато простіше, і запам'ятати легше. Лінукс же, для того щоб мати стабільне уявлення в плані адміністрування, вимагає спускатися на досить глибокий рівень, і розбиратися з величезним масивом інформації. Далеко не кожен готовий цим займатися.
    За відео лайк, воно класне! Дехто каже, що в ньому мало інформації і т.д., і це, як на мене, справедливо. Рекомендую тобі сегментувати аудиторію по рівню знань (можливо ще за іншими параметрами), і сконцентруватися або на одному з сегментів, або ж робити РІЗНІ відео під вибрану множину сегментів. Усім вгодити не вийде, тому потрібно це якось менеджити, при цьому враховуючи свої ресурси.

    • @DevopsOnWire
      @DevopsOnWire  Рік тому +2

      Дякую за коментар 🙃
      1) Ви дуже добре підсумували думку про переваги менеджерів пакунків. Я в захваті 🤩
      І я б виділила жирним шрифтом оце речення "А взагалі, велика проблема Лінукса з користувацької точки зору - це те, що купу речей можна зробити мільйоном різних способів. Купа утиліт, які можна застосувати щоб зробити одне й теж, і люди просто тонуть в цьому всьому різноманні, коли шукають як вирішити якусь проблему. "
      Під час знайомства з лінуксом важко одразу зрозуміти різницю між усіма менеджерами. Тому я сподіваюся, що це і ще наступні 2 відео по цій темі допоможуть впорядкувати свої знання тому, кому це потрібно.
      2) Поки усі відео, які були по лінуксу розраховані на джуніор спеціалістів. 😅😅
      І головна мета в тому, щоб закрити пробіли у знаннях потрібних джуніору під час роботи. Хоча, можливо, часом мене заносить не туди 🤪

  • @oleksandromelchenko3627
    @oleksandromelchenko3627 Рік тому +2

    Шановна пані Хелена хочу подякувати за вашу працю! Дуже інформативне відео, полонили мої вушка від задоволення ☺

    • @DevopsOnWire
      @DevopsOnWire  Рік тому +2

      Ця Хелена засоромилася і випала в осад 😂😂😂

  • @user-ey1hc3kj5u
    @user-ey1hc3kj5u Рік тому +1

    Чудовий матеріал. Дякую авторці. Підписався - буду дивитись і надалі

    • @DevopsOnWire
      @DevopsOnWire  Рік тому +1

      Спасибі за добрі слова. 😌 З нетерпінням чекатиму доповнень і коментарів по темі або ні. 😁

  • @user-fr4cd4pz8p
    @user-fr4cd4pz8p Місяць тому

    Дякую авторці за контент, хоч і сам не початківець, але знайшов для себе гарні відоси =)

  • @sugar5874
    @sugar5874 Рік тому

    Супер, один из лучших роликов на тему, очень доступно. Не смотря на язык, укроинского никогда не слышал, но все понял даже на скоросте 1.5.

  • @AD-pe8wg
    @AD-pe8wg Рік тому

    Залік, чекаємо 2 серію

  • @bioplanet8436
    @bioplanet8436 8 місяців тому

    Дуже цікаво

  • @rostykrost3725
    @rostykrost3725 Рік тому +1

    You are the best 👌 Thanks you

  • @tymofii.lytvynenko
    @tymofii.lytvynenko Рік тому

    Чудове пояснення! Давно хотів розібратися, і ось воно.
    Сам до речі користуюся Fedora для роботи, і тамтешня робота з пакунками мені дуже подобається

    • @DevopsOnWire
      @DevopsOnWire  Рік тому

      Які саме риси подобаються, якщо не секрет?)

  • @markmatkovskyi5265
    @markmatkovskyi5265 Рік тому +1

    Файне відео і як завжди флешбеки про депенденсі (особлвио на продакшн тачках). Маленька порада чисто з мого боку, можна троха відео розбавити приколами (для прикладу типу гіфками з пінгвінами де вони як завжди якусь муть роблять). Це чисто порада а не дорікання, бо сам спробував створити відео і розумію шо це не легка праця, особливо якщо контен, про якісь ноуково-технологічні речі. Дяка за відео і поскоріше б вже нова серія

    • @DevopsOnWire
      @DevopsOnWire  Рік тому +1

      Дяка ☺
      Візьму пораду на радар:)

    • @DevopsOnWire
      @DevopsOnWire  Рік тому

      А на яку тематику відео?

    • @markmatkovskyi5265
      @markmatkovskyi5265 Рік тому

      @@DevopsOnWire відео про всякі там налаштування, перші два записав про телеграм бота і з чим його їсти. Називається відео персональний помічник).

    • @DevopsOnWire
      @DevopsOnWire  Рік тому +1

      @@markmatkovskyi5265 вітаю з початком 🥳

    • @markmatkovskyi5265
      @markmatkovskyi5265 Рік тому

      @@DevopsOnWire дякую!🤝до Вас ще рости і рости, але буду старатись🫡

  • @MrPeresvit
    @MrPeresvit 11 місяців тому

    Флетпак в поміч)

  • @user-nx5fq7te2h
    @user-nx5fq7te2h Рік тому +3

    Зайшла мова про пакунки, згадав шо стіму в лінукс стало погано.
    Той хто робив прогу, під час останіх оновлень не врахував питання дозволів при роботі з файлами . І тепер з ним(стімом) є купа проблем без розуміння того як їх вирішувати.
    *так, я граю в ігри з лінукса не переходячи на вікна.

    • @DevopsOnWire
      @DevopsOnWire  Рік тому

      mind blowing. І часто бувають такі казуси?
      Комп ігри - це чи не головна причина, чому у мене стоїть Вінда:)

    • @user-nx5fq7te2h
      @user-nx5fq7te2h Рік тому

      @@DevopsOnWire іноді буває, але не часто. Але це у мене,в інших різне може бути.
      Памятаю, ще колись Gparter відформатував мені флешку , так потім доступ до неї був тільки від рута, на будь якій лінукс ситемі.
      Звісно я потім дозволи позмінював, але все ж.
      А ради ігор ставити вінду... ну хз. Вінда важка, не лояльна при установці до інштх систем, закритий код, куча збору даних...
      Для ігр той же протон ок запускає ігри. Навіть Wine нічого так.
      Рано чи пізно проблеми з дозволами у стімі виправлять і можна буде грати якось ще крім як в автономному режимі з вимкненим інтернетом.

  • @alekseiismirnov4705
    @alekseiismirnov4705 Рік тому

    Клікбейт зарах. 😁

    • @DevopsOnWire
      @DevopsOnWire  Рік тому

      Значить усе правильно 😂

  • @eq716
    @eq716 Рік тому

    Пані Хелено.. ви, часом, не озвучуєте(вали) мультфільми українською?)

    • @DevopsOnWire
      @DevopsOnWire  Рік тому

      Ахаха, ні. В мене занадто рівний тон голосу для такого 😆

    • @eq716
      @eq716 Рік тому

      @@DevopsOnWire ну ок, а то я вас майже впізнав на початку "Ая та відьма")))

  • @user-nx5fq7te2h
    @user-nx5fq7te2h Рік тому

    Цікаві відео.
    Красива картинка то добре, але на мою думку ліпше зменшити час на виробництво красивої картинки і зосередиться на інфі яку треба донести. Ьо наприклад у цьому відео все було добре, крім того що інформації майже і не було.
    Може наввіть краще на презентації перейти,щоб зберегти час...
    Загалом , це моя думка яка ні до чого не закликає.

    • @DevopsOnWire
      @DevopsOnWire  Рік тому +3

      Питання того, як подавати відео турбує мене вже не один місяць.
      І поки, на жаль, я не знайшла такого формату, який би мене задовільняв.
      Робити презентації не хочу, бо це нагадує якусь школу і така подача матеріалу мені не цікава.
      Плюс деякі люди навпаки жаліються, що відео виглядають занадто примітивно. Складно, одним словом.
      Згодна, що поки було не багато інфи про пакунки, але це тільки вступ.
      Я навпаки переживаю, що наступні дві частини мають занадто багато детальної інформації

    • @user-nx5fq7te2h
      @user-nx5fq7te2h Рік тому

      @@DevopsOnWire Шкода , що вам презентації не ок(
      Красива картинка чи цікава інфа?
      Знаю купу випадків,що люди при зніманні відео про лінукс, просто роблять віртуалку, відкривають термінал і по ньому розказують. Звісно там підсвічують необхідні моменти, але на цьому все.
      Розказали по терміналу інфу і власне , що ще треба?
      А на рахунок багато інфи... відео то реально чудово, просто для тих хто тільки вчиться, на мою думку буде краще підкріплювати відео текстом. Бо навіть коротке відео важко сприйняти без тексту або практики + якщо робити собі конспект (а чому б і ні) то зручніше переносити в документ.
      *Важко сприймати це за умови ,якщо людина про цю чи іншу тему чує ледь не вперше.
      Хоча накрутка переглядів хороша напевно буде 🤔.
      Ви до речі ніде текстів по цій (лінукс) тематиці не пишите?

  • @kyryloyemets7022
    @kyryloyemets7022 Рік тому

    A snap, flatpak? Вони ж як раз одни й ті самі в незалежності від дистрибутива.

    • @DevopsOnWire
      @DevopsOnWire  Рік тому

      З ними не працювала, але судячи з опису в Вікі, з ними також не все гладко і вони не є універсальним рішенням для усіх дистрибутивів. А також вони не є варіантом за замовчуванням як rpm чи dpkg. Тобто швидше за все їх потрібно доставляти окремо.
      А який у вас досвід і враження від snap та flatpak?

    • @kyryloyemets7022
      @kyryloyemets7022 Рік тому

      @@DevopsOnWire ну в цілому флатпак використовую кожен день, все гарно. А снап доволі тормознутий був раніше.

    • @kyryloyemets7022
      @kyryloyemets7022 Рік тому

      @@DevopsOnWire ну і на fedora silverblue flatpak за замовчуванням)

    • @DevopsOnWire
      @DevopsOnWire  Рік тому

      @@kyryloyemets7022 але це тільки один із безлічі дістро:)

    • @VINRARUS
      @VINRARUS 6 місяців тому

      @@DevopsOnWire flatpak це таки універсальне рішення для всіх дистрибутивів, бо для цього воно й придумано. Тому без нього запускати steam софт на openSUSE не життєздатно.
      Що до snap, то це, на мою думку, універсальне рішення тільки для *buntu (хоча в flatpak теж використаний еталонний образ ubuntu). Й конкретно в kubuntu 22.04+ він стоїть одразу й софт під нього пріоритетний при встановленні з Discover.