Zabytkowy drewniany kościół w Kamieńczyku-Ziemia Kłodzka 5 wrz. 2020 r.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 жов 2024
  • Link do filmu
    • Zabytkowy drewniany ko... Położenie
    Kościół pod wezwaniem Św. Michała, położony jest w południowo-zachodniej Polsce, w południowej części Gór Bystrzyckich, na niewielkim grzbiecie odchodzącym w kierunku wschodnim od wzniesienia Kamyk, w miejscowości Kamieńczyk, około 5 km. na południowy zachód od centrum miejscowości Międzylesie.
    Charakterystyka:
    Stary, zabytkowy kościół filialny pw. św. Michała Archanioła, zbudowany w stylu barokowym, orientowany, jednonawowy, drewniany, o zwartej, lekkiej konstrukcji wieńcowej. Położony w górnej części wsi ponad dnem doliny potoku Kamionka na jej północnym stoku. Kościół złożony z nawy i prezbiterium, zbudowany z drewna. Całość posadowiona na kamiennym fundamencie. W osi budowli od zachodniej strony znajduje się wysoka kwadratowa drewniana wieża konstrukcji słupowo-szkieletowej z kruchtą w przyziemiu od frontu całość oszalowana deskami w ułożeniu pionowym. Wieża zwieńczona barokowym, cebulastym hełmem gontowym z latarnią, chorągiewką i krzyżem. Stromy dach jednokalenicowy, dwuspadowy tworzący okapy, pokryty gontem. Po południowej stronie prezbiterium znajduje się prostokątna zakrystia ułożona prostopadle do osi kościoła, zwieńczona dachem dwuspadowym krytym gontem, z dwoma małymi prostokątnymi oknami w ścianie od strony południowej. Przed kościołem po północnej stronie kamienna rzeźba Ukrzyżowanie z II poł. XVIII wieku i murowany budynek dawnej kostnicy zwieńczony dwuspadowym dachem pokrytym gontem. Taki budynek zwano po łacinie ossuarium. Składano tu kości dawno zmarłych mieszkańców, których groby musiano rozkopywać dla nowych pochówków. Między budynkiem kostnicy a kościołem stoi wysoki drewniany płot z bramą zakończony okapem.
    Kościół filialny pw. Św. Michała Archanioła w Kamieńczyku wpisany jest do rejestru zabytków pod poz.471 z dn. 26.07.1958.
    Barokowa polichromia empor i chóru z 1743 roku malowana przez czeskiego malarza Antoniego Ferdynanda Veita, została latach 1935-36 przemalowana i ozdobiona bogatymi ornamentami roślinnymi.
    Po północnej stronie kościoła znajduje się stary cmentarz z porcelanowymi tablicami i różnokolorowymi inskrypcjami na grobach sprzed 1945. Cmentarz od 1950 nie jest użytkowany. Wikipedia.

КОМЕНТАРІ • 3

  • @stanisawaorczyk3527
    @stanisawaorczyk3527 4 роки тому

    Witam Serdecznie Jerzy! Dziękuję z całego serca za ten piękny film,narrację i przepiękną muzyką. Jeden z najstarszych na Ziemi Kłodzkiej. Zabytkowy drewniany kościół pod wezwaniem Św. Michała w Kamieńczyku , położony w cudownym krajobrazie górskiej przyrody. Te wspaniałe wyjątkowe kościoły posiadają niezwykłą magię, moc i duszę, która przyciąga duszę i serce do modlitwy i podziwiania.Ja czuję się w takich miejscach wyjątkowo dobrze . Pozdrawiam życzę dużo zdrowia i niezwykłych pięknych wrażeń z wojaży po Cudownej Krainie Ziemi Kłodzkiej.

    • @wedkarz121
      @wedkarz121  4 роки тому

      Dziękuję Stanisławo za piękny komentarz. Masz rację,w starych kościołach panuje atmosfera, przez którą przemawiają minione wieki i modlitwa tu ma inny wymiar. W tych świątyniach bardzo chętnie bierze się śluby. Ponoć małżeństwa są szczęśliwe po zawarciu ślubu w takich pięknych starych kościółkach. Te kościoły mają inny zapach, naprawdę. Ja je wszystkie na Ziemi Kłodzkiej znam i tak odbieram tą atmosferę i zapachy minionych wieków. Oprócz drewnianego kościoła św. Józefa w Międzygórzu pozostałe trzy nagrałem na filmach. Chociaż od zewnątrz też ten kościółek sfilmowałem. Życzę Ci pięknej pogody i długich miłych spacerów w Twych pięknych stronach !!

  • @Amnas2011
    @Amnas2011 4 роки тому

    Witam Jurku!Jak zawsze z ciekawością oglądam Twoje
    kolejne już letnie nagrania z wędrówek,super relacja ,podziwiam i życzę udanego weekendu,
    pozdrawiam:)