Зимові криївки УПА 🟥⬛️

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 січ 2024
  • Як було зимувати у криївках?
    ❄️ Насправді, до кінця 40-х років підпільники ОУН намагалися знаходити схов деінде і мінімізувати виснажливе перебування у землянці. Втім від 1949 р., коли Шухевичем було оголошено про переформатування УПА у збройне підпілля, - бункери або ж криївки стали життєво необхідними. У сільських хатах ночувати було особливо небезпечно, у лісі також, тому підпільники йшли під землю. Криївка ставала помешканням у час холодної пори і не тільки (тут залежить від специфіки обов’язків того чи іншого підпільника).
    Але ми говоримо про зиму і тих, хто зимували у криївках!
    ❄️ Йшли у бункери з перших снігів і заморозків. Могли почати рити землянку ще у листопаді, на початку грудня, або ж мали завчасно підготовлений схов, і виходили з нього ранньою весною, коли танув сніг.
    ❄️ Завчасно готували продукти та воду (якщо, звісно, як у карпатських криївках, там не проходив струмок або бункер не був «під» чи «біля» чиєїсь хати, де господарі забезпечували підпільників усім необхідним).
    Дуже складно виводити якісь певні формули про перебування або ж зимування у бункерах підпільників ОУН, бо усе залежало від часу, місця, кількості, статусу та звання тих, хто ішов під землю.
    ❄️ Є два цікавих, водночас чимось подібних, жіночих спогадів самотнього зимування у криївці підпільниць Марії Ровенчук-Лабуньки на Закерзонні та Анни Попович у Карпатах. Обидвом на кінець зими надзвичайно бракувало їжі, це їх виснажувало і збивало з поставленого графіку. Адже, що важливо було під час перебування у бункері? Вміння конструктивно розписати день, тиждень, місяць, аби не зійти з розуму, розрахувати вірно прийом їжі, якої мало вистачити до весни. А було це дуже складно. Особливо наприкінці зими, коли ставав відчутний брак їжі, руху, сонця, спілкування.
    ❄️ У спогадах Марія Ровенчук-Лабунька пише, що їй забракло води у криївці. Підпільниця не мала чим вмитися і зварити їжу. Тому близько місяця Марія не знімала чобіт, що сильно зашкодило здоров’ю та шкірі її ніг - і давало про себе знати усе життя! Марія після такого зимування означила свої ноги, як копита, - такими вони були після тяжкого випробування. Підпільниця також пригадує той момент, коли залишилася абсолютно без нічого під землею і на свій ризик спробувала відкрити ляду криївки, аби вийти на поверхню. Втім та була ще замерзлою і не піддавалася слабкими зусиллям юнки. Марія впала непритомною і пролежала у бункері більше тижня без свідомості - поки не знайшли її інші підпільники.
    ❄️ Бувало і таке, що описувала Марійка Савчин. Сталося то на Волині. Жили у бункері неподалік хати господарів, як ранньою весною їхній схов почало заливати водою. То так швидко, що на свій ризик довелося вже і негайно покидати бункер.
    ❄️ Зимували як самітниками, так і по двоє, четверо, шестеро. У більшій компанії ніби було простіше перезимувати, веселіше, а з іншого - постійний брак харчів.
    ❄️ Аби не втрачати відчуття реальності, підпільники формували графік роботи у криївці, розписуючи день погодинно. Наприклад, три години роботи на друкарській машинці, година читання ідеологічної літератури, година вивчення іноземних слів і т.д.
    ❄️ Навесні важко було виходити з криївок. За зиму шкіра ставала хворобливою, зелено-синього кольору, що звісно, привертало увагу радянських спецслужб у селах та містах. Недоїдання, сирість, брак світла загострював найменші хвороби.
    Отже, зимування у криївках - це не романтичні ночівлі у бункері день-два, це виснажливе існування місяцями під землею, що є справжнім випробуванням. Марійка Савчин описувала як прохала слізно чоловіка «Орлана» про те, аби визирнути з бункера і хоч на мить увібрати свіже повітря, так вже було їй зле і так байдуже на безпеку, коли місяцями не бачиш сонячного проміння...
    Радянські спецслужби говорили про українських підпільників, які йдуть на зиму у криївки, що вони хоронять себе заживо. Була у цих словах правда. Але дуже мала. Бо підпілля ОУН з року в рік повставало із мертвих - як не з автоматом, то у прийдешніх поколіннях!
    Марина Мірзоєва ©️
    За матеріалами відкритих джерел.
    🔵🟡
    Просимо підтримати наш канал, за можливістю, переказом зручною для вас сумою на картку ПриватБанк ⤵️
    5169 3600 2165 4599
    Анатолій Р.
    Або монобанку
    send.monobank.ua/jar/5cSNEokTnn
    Дякуємо!
    🔻 запрошуємо на наш телеграм канал за посиланням⤵️
    t.me/Ukraine1_000

КОМЕНТАРІ • 7

  • @molfar1000
    @molfar1000  4 місяці тому +6

    🔵🟡
    Просимо підтримати наш канал, за можливістю, переказом зручною для вас сумою на картку ПриватБанк ⤵️
    5169 3600 2165 4599
    Анатолій Р.
    Або монобанку
    send.monobank.ua/jar/5cSNEokTnn
    Дякуємо!
    🔻 запрошуємо на наш телеграм канал за посиланням⤵️
    t.me/Ukraine1_000

  • @elenashemetova301
    @elenashemetova301 4 місяці тому +6

    Неймовірні Люди!
    Світла їм память і шана !!!
    Герої Вільної України!!!

  • @iamfromua100
    @iamfromua100 4 місяці тому +2

    🟥⬛️

  • @robertlabazevych5240
    @robertlabazevych5240 Місяць тому

    Це наша свята історія України!🇺🇦🇺🇦🇺🇦❤️ Дякую за популяризацію!❤️🤝👍

  • @SB168
    @SB168 4 місяці тому +3

    Слава ЗСУ!!! 🇺🇦
    Хату в НАТО.!!!💙💛

  • @robertlabazevych5240
    @robertlabazevych5240 Місяць тому

    Вічна слава незламним патріотам вільної, соборної України від Сяну по Кавказ !🇺🇦🇺🇦🇺🇦❤️ Слава нації!🇺🇦🇺🇦🇺🇦❤️ Україна понад усе! 🇺🇦🇺🇦🇺🇦❤️