Budeme platit za návštěvu národních parků? Masový turismus vyžaduje regulaci, říká Zámečník

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 вер 2024
  • Měli by si milovníci přírody připlatit, aby viděli krásy Česka ukryté v národních parcích? A pomohlo by to v boji s overturismem, proti němuž se čím dál více lidí vymezuje? O tom všem v novém Hrotcastu s ekonomem Mirkem Zámečníkem a jeho hostitelem Pavlem Štruncem.
    Má se zpoplatnit návštěva národních parků v Česku? Téma je to u nás víc než kontroverzní, zároveň ale poplatky v zahraničí výborně fungují jako odstínění nadměrného turismu. A právě ten vadí čím dál většímu množství lidí. „Overturismus vyžaduje řešení regulatorního charakteru. V Litvě jsme v národním parku platili za vstup osm euro (okolo 200 korun) a působilo to jako filtr pro masového návštěvníka,“ popisuje analytik Hrotu24 Miroslav Zámečník.
    „Lidé, kteří jsou opravdovými milovníky přírody a rádi prozkoumávají její tajemství, by měli mít možnost to dělat s průvodcem, ale budou za to muset zaplatit víc než symbolický poplatek,“ pokračuje Zámečník v novém Hrotcastu. Ekonom přitom zdůrazňuje, že by masová turistika měla být směřována spíše do oblastí, kde způsobí co nejméně škody.
    Ale nejen zpoplatnění, i zřízení nových národních parků je v Česku dosti kontroverzní téma, které vyvolává silné emoce - hlavně mezi obyvateli, jichž se vyhlášení parku týká. Jedním z hlavních důvodů je obava, že se tím podstatně zvýší turistický ruch, což může místní připravit o klid a soukromí.
    „Jsou tady obavy místních obyvatel z toho, že vyhlášení národního parku bude fungovat jako jakýsi magnet, který přitáhne více turismu. A ti, kteří nepodnikají v cestovním ruchu, berou turisty jako něco, co jim znepříjemňuje život",“ vysvětluje Zámečník.
    Přesto mohou národní parky přinést významné ekonomické výhody, pokud jsou správně spravovány a propojeny s místní komunitou. V praxi se ukazuje, že mohou být zdrojem příjmů nejen pro ty, kteří podnikají v cestovním ruchu, ale i pro širší skupinu obyvatel, kteří žijí v těsném sepětí s parkem. Pro příklad jak to může fungovat sahá analytik Hrotu24 do Afriky.
    „Tam je běžné, že národní parky poskytují pracovní příležitosti místním lidem - například jako průvodcům nebo řidičům, což může být vysoce ceněná a dobře placená práce. Kromě toho mohou parky přinášet přímé výhody, jako jsou stipendia pro děti, zlepšení infrastruktury nebo přístup ke zdravotní péči,“ říká.
    A jsme zpátky u toho zpoplatnění vstupů. V Africe je totiž podle Zámečníka běžné třeba i to, že cizinci platí mnohem vyšší vstupné než místní obyvatelé. Měly by se tedy vstupy do národních parků v Česku zavést? V jaké výši? A je to vůbec přínosné řešení? Poslechněte si náš nejnovější Hrotcast.
    X: / echo24cz
    Facebook: / echo24cz

КОМЕНТАРІ • 15

  • @jazik7507
    @jazik7507 21 день тому +2

    určitě jsou některé oblasti přetížené turisty, chápu ... je to ovšem podobné jako úvahy o poplatcích za sběr lesních plodů ....
    Podle mne zavedení poplatků za procházku lesem v národním parku bude znamenat výrazný úbytek turistů, zavedení poplatků za sběr lesních plodů pokud vím nebylo ani za Marie Terezie.... prostě na to lidé hodí bobek ! !

  • @josefporubsky8709
    @josefporubsky8709 20 днів тому

    Dobrý den, vážený pane, máte v jistých věcech pravdu, ale hodně fabuluje. Patrně jste se v Namibii pohyboval v soukromé rezervaci. Já provázel v Namibii a ostatních státech v okolí na safari cca 15 let a rád bych Vám vysvětlil realitu. Děkuji pěkně Porubský

    • @lenkanovakova3068
      @lenkanovakova3068 10 днів тому

      Josefe, v tom rozhovoru je strašně moc nepřesností, dojmologie a velmi špatných příměrů (pro Boha, jak může někdo srovnávat NP a motivace lidí k jeho akceptaci u nás a v Namibii??). Čekala jsem, že se dozvím něco o ekonomice ochrany přírody a ne dojmy poučeného ekonoma. Na OŽP je jeden celý zákon a 5 studia na univerzitě, plus je potřeba být v terénu, aby člověk pochopil, co se učí a fakt na to dovolená v daném kraji nestačí....úplně mám chuť do redakce napsat upřesňující dopis (jsem od fochu). Tenhle podcast mám ráda, ale tento díl je debakl. P.S. Jsem od fochu.

  • @vitslunecko8445
    @vitslunecko8445 20 днів тому +1

    Hezký povídání a ve finále i pár dobrých nápadů. Co se týká Čech tak ten problém tu ale bude bohužel vždy. Jsme malá země s poměrně vysokým zalidněním a Češi jsou ke všemu celkem konzervativní. Já mám Česko prolezlé sem tam a přiznám se, že už mě vůbec neláká. To si radši záletím na sever a užívám si přírodu v podstatě bez lidí.
    Zpoplatnění bych s našimi kulturními zvyklostmi neviděl jako správnou cestu. Začal bych nejdříve tím, že bych zakázal kraviny tipu stezky v oblacích, nové rozhledny atd. S přírodou to nemá nic společného a jsou to jen výrobníky peněz. Také bych silně zreguloval výstavbu letních bytů, jelikož nepřispívají místním komunitám a jen zatěžují okolí, o ničení rázu krajiny a obcí ani nemluvě.

    • @bohumilpesek3107
      @bohumilpesek3107 8 днів тому

      Nevím, i v těch zalidněných Čechách máš místa kam skoro nikdo nepáchne. Není to taková divočina jako americké parky nebo východní karpaty, ale i tak. Kolikrát stačí posunout se o 3km od hlavní turistické atrakce a je tam klid. Mám to vyzkoušené dokonce i na Kokořínsku, kde ta hlavní oblast je opravdu přecpaná.

  • @jazik7507
    @jazik7507 21 день тому +2

    RE - "zřízení nových národních parků" .... opravdu jde o obavy místních z masivního turismu ? pokud vím tak ti kteří bydlí v takových oblastech jsou naštvaní kvůli různým omezením v oblasti staveb.
    Což třeba vytyčení BIO koridoru ? nakonec budete potřebovat schválení úřadů i na boudu pro psa, na své zahradě....

    • @pavelwronka4827
      @pavelwronka4827 16 днів тому +1

      Ano, pane... Žiju v bohužel CHKO. Sice jen 1000 m za hranicí ale CHKO hnus. Díky bohu tady nemáme NP.

    • @lenkanovakova3068
      @lenkanovakova3068 10 днів тому

      Ano, ta obava je reálná a relevantní. Říká se tomu overturismus a přináší řadu negativ nejen pro místní, ale i pro vzácné ekosystémy. Už to řeší i věda. No a stačí mrknout do Krkonoš třeba.

    • @jazik7507
      @jazik7507 10 днів тому

      @@lenkanovakova3068 - věřím že leckde je to velký problém ale pokud se zavedou poplatky za vstup do národního parku tak podle mne většina lidí se na takové návštěvy vybodne.... Je to podobné jako s poplatky za sběr hub,lesních plodů.... vždyť to nebylo ani za Marie Terzie 😀. Když to zavedou tak se na sběr lidé vykašlou, až na výjimky.
      Při ukončení lovení rybníků byli odjakživa na místě "čapíci" ....kteří posbírali malé čudly a zapomenuté....dnes asistuje policie a nahání je ... 🙄😳, to nebylo ani ve středověku.
      Podobně se zprznil amatérský sport, široká základna pro vrcholový sport. Kdysi fungovala výpomoc otců mladých sportovců při zajištění závodů, výstavbě sportovišť, trénovali začínající mladé. Dnes ? prakticky všichni se na to vybodli .... když se děcku něco stane jsou rodiče schopní žalovat trenéra.... za tyto aktivity nikdy nic neměli a v dnešní době kdy nás odírá stát i zaměstnavatelé na max. už zadarmo také nikdo nic dělat nebude.
      Zmínil jsem BIO koridory, město si klidně bez vašeho vědomí s nějakými aktivisty určí že přes váš pozemek, zahradu u domu,chaty... povede BIO koridor.... a omezení jsou jasná. Neuvěřitelný !!
      Takže tento "skvělý" systém regulací povede k tomu že občané na vše hodí bobek....jako za komunistů kdy byly baráky šedé, oprýskané.
      Nedávno měl p.Březina prez.kandidát krátký monolog kde vybízel lidi že je nutný pracovat, že nemají na všechno kašlat.... a ví proč to říká.

    • @pavelwronka4827
      @pavelwronka4827 8 днів тому

      ​@@lenkanovakova3068já jsem z Beskyd, a rozhodně nesdílím tento pocit. Jasně, Krkonoše jsou strašně "profláknuté"... Jediné, co nás tady poněkud irituje, jsou " odpolední sportovci" . Zaparkují odpoledne po práci těsně pod kopcem, vyběhnou nahoru, udělají si selfie, pošlou na fb (nebo jinam) seběhnou dolů, skočí do auta a jedou domů. Tohle dělají denně a je jich opravdu hodně, až máme my místní v určitou hodinu problém dostat se "do baráku". Naštěstí je to problém jen několika málo populárních vrcholů.
      Mimochodem, pokud pojedete do Beskyd, vykašlete se na Lysou horu, tam chodí procesí. Naproti je Smrk, hora podle mého mnohem hezčí... Ale "jen" druhá nejvyšší, nahoře není hospoda... Takže pokud cestou potkáte více než deset lidí, zřejmě jste trefili den s výjimečným počtem návštěvníků 😂