Święta Góra Grabarka i obchody stulecia autokefalii PAKP

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 17

  • @marhi153
    @marhi153 2 місяці тому +3

    Dziękuję bardzo ❤

  • @pikpoczek
    @pikpoczek 2 місяці тому +1

    Grzesiu, dziękuję za film.

  • @Eliasz07
    @Eliasz07 2 місяці тому +4

    Dziękujemy Panu Bogu za dar autokefalii naszemu Świętemu Kościołowi! Niech żyje Święte Prawosławie!

    • @ave1395
      @ave1395 2 місяці тому

      Co jest świętego w nawoływaniu do mordów na Polakach i chwaleniu III rzeszy?

    • @arturiszarewski2701
      @arturiszarewski2701 Місяць тому

      @@ave1395 Nie wiem. Trzeba zapytać na Mazowszu w okolicy Łomży. Albo paulinów z Jasnej Góry, tak się cieszyli z odwiedzin Himmlera.

  • @mudrakova_music
    @mudrakova_music 2 місяці тому +1

  • @WojciechOlichwiruk
    @WojciechOlichwiruk 2 місяці тому

    Sanktuarium w Grabarce miało nadane w XVIII w. nawet papieskie odpusty, było więc ważnym miejscem kultu dla wiernych „ritus græci” ale pewnie też przybywali tam pielgrzymi „ritus latini”. A w 1839 car… oj przepraszam! bp. Siemaszko przyłączył Kościół Unicki na terenie Imperium do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

    • @aleocochodzi6129
      @aleocochodzi6129 2 місяці тому +1

      A unici, to skąd się wzięli? Z nieba spadli? Grabarka była już wcześniej miejsce kultu. Była tam parafia prawosławna, a swego czasu modlili się tam prawosławni mnisi. Po Unii Brzeskiej miejscu to stało się unickie, a na początku XIX wieku wróciło do prawosławia, po tym gdy taką decyzję podjął unicki biskup Siemaszko.

    • @WojciechOlichwiruk
      @WojciechOlichwiruk 2 місяці тому

      @@aleocochodzi6129Unici z nieba nie spadli, ciężko przecież walczyć z faktami, ale tu warto zaznaczyć, że tutejsi prawosławni, w przeciwieństwie do tych od XIX w. nie należeli do patriarchatu Moskiewskiego. Należeli do metropolii Kijowskiej, która w 1596 r. podpisała unię brzeską (będącą zasadniczo ponowieniem unii florenckiej z XV w.). Paradoksalnie więc ostatnim, nieprzerwanie funkcjonującym spadkobiercą przedunijnej metropolii Kijowskiej jest… Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka, która jest właśnie ostatnim zachowanym fragmentem kościoła unickiego w I Rzplitej powstałego na mocy tejże Unii Brzeskiej 1596 r. Unia Brzeska została co ważne podpisana z inicjatywy biskupów prawosławnych, bez personalnych, zewnętrznych nacisków. Cerkiew notorycznie traciła szlachtę na rzecz Kościoła Katolickiego, biskupi nie mieli prawa do zasiadania w Senacie, od pocz. XV w. bez zgody władcy nie można było ponadto wznosić nowych cerkwi. Unia Brzeska teoretycznie gwarantowała rozwiązanie tych wszystkich problemów; faktycznie jednak odpływ wiernych, nawet chłopów, w tym intensywnie tu na Podlasiu, Rusi Czerwonej nadal trwał, senatorami biskupi uniccy zostali dopiero bodaj w 1792. Kościół prawosławny dość szybko, raptem ponad 20 lat po unii został zalegalizowany. Unia Brzeska jednak, szczególnie dzięki bazylianom wniosła wiele kulturalnie i oświatowo, powstawały seminaria, przez co wzrastał tragiczny wcześniej poziom wykształcenia duchownych.
      Z tego co wiem, oficjalnie historia sanktuarium sięga zarazy w Siemiatyczach w 1710 r. Prawosławni mnisi, jeśli byli, działalność prowadzili gdzieś w Puszczy Mielnickiej, ale zdecydowanie nie na Grabarce, która była zdecydowanie pod kontrolą unitów.
      Co do bp. Józefa Siemaszki, to cóż, ciężko się było spodziewać po Nim czegoś innego. Już w 1833 będąc biskupem litewskim prosił o przyjęcie do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, prośba została wtedy jednak odrzucona, ponieważ było zbyt wcześnie. Po śmierci metropolity bp. Józafata Bułhaka został przewodniczącym Kolegium Greckokatolickiego. Stanowiska w nim oczywiście obsadzała władza świecka, więc de facto to ona sprawowała od czasu powołania kolegium na pocz. lat 30 XIX w. władzę w Cerkwi Greckokatolickiej na terenie Imperium.

  • @adress1100
    @adress1100 2 місяці тому +2

    A co tam robi Wojda? Przyszedł rozmawiać o zażegnaniu schizmy, czy przeszedł konwersję na prawosławie? Niech się zdecydyje.

    • @djPauler
      @djPauler 2 місяці тому +1

      Hierarchowie zapomnieli że poza Kościołem Katolickim nie ma zbawienia

    • @arturiszarewski2701
      @arturiszarewski2701 2 місяці тому +2

      @@djPauler W kościele katolickim też go nie ma.

    • @arturiszarewski2701
      @arturiszarewski2701 2 місяці тому

      @@BlazejGawliczekOMI91 Szanowny, będę zobowiązany, jeżeli nie będzie mi się imputować słów, których nie wypowiedziałem. W którym miejscu zaproponowałem przejście heterodoksów na prawosławie? Właśnie, w żadnym. Stwierdziłem, że niekatolików nie obowiązuje dogmatyka katolicka. Z punktu widzenia mojego kościoła, kościół katolicki nie dysponuje monopolem na zbawienie. Powiedziałem tylko to i aż to.
      Zdjęcie ekskomuniki absolutnie w nauce obu wyznań nic nie zmieniło, toteż był to miły, ale pusty gest. Techniczny. Podaliśmy sobie dłonie, usiedliśmy do stołu i... dotarliśmy do ściany.

    • @akxyzabcyt8033
      @akxyzabcyt8033 2 місяці тому +2

      Arcybiskup Wojda przyszedł na Górę aby spotkać się. To dobrze, że przyszedł.

    • @akxyzabcyt8033
      @akxyzabcyt8033 2 місяці тому

      ​@@djPaulerMoże i nie ma a może i jest... .