Ja się ciężko udławiłem kawą ze śmiechu! 🤣🤣 Jak to mówią poszło nie w tą dziurę co trzeba i zamiast do przełyku to do tchawicy i oskrzeli. 🤣 Pół godziny się krztusiłem! 🥴 Przed takimi scenami ataku śmiechu powinny być ostrzeżenia. 😬
Bardzo ciekawy odcinek, dzięki! Kondensatory (najlepiej MKP) pracujące między L a N powinny być typu X2 (ryzyko pożaru), gdyby były kondensatory między L lub N a masą urządzenia to powinny być typu Y (ryzyko porażenia).
Miałem identyczny defekt w Yamaha Pianocraft. Kondensator stracił pojemnośc, sprzęt przestał się włączać. Głupi wymieniłem go na WIMA 400V i po miesiącu "strzelił". Poszło mniej półprzewodników, ale wyparowało kilka ścieżek. Wniosek: montujmy na wejściu kondensatory 630V!
Lepiej zamontować kondesator dedykowany do pracy AC, czyli klasy X2 albo Y spokojnie starczy taki na 275VAC, one mogą pracować latami wpięte bezpośrednio pomiędzy L i N.
Do ochrony tego układu można by wykorzystać tzw."crowbar". Tyrystor włączony pomiędzy liniami zasilania, a bramka przez diodę zenera o wybranym napięciu. Kiedy dioda zaczyna przewodzić odpowiedni prąd, tyrystor zostaje wyzwolony, przez co zwiera linie zasilania. Mógłby być problem ze schludną realizacją takie układu na gotowej już płytce, przez co rozwiązanie z transilem może okazać się bardziej odpowiednie.
15:30 Na kondensatorze jest podane maksymalne napięcie jakie wytrzymują, a dokładniej różnicę potencjałów. Chwilowe napięcie sieciowe (230VAC) na wartość 400V. A w gniazdku rzadko kiedy jest 230VAC zazwyczaj jest więcej dlatego jest tam dany kondensator na 630V. Gdyby w gniazdkach tak jak kiedyś było 220VAC dawało by to maksymalne napięcie chwilowe 380V wtedy ten kondensator 400V mógłby wytrzymać zakładając, że to 400V to minimalne napięcie jakie wytrzymuje, a zazwyczaj wytrzyma trochę więcej. Dlatego jak kiedyś dało się kondensator na 400V (kiedyś w sieci było 220VDC a nie 230VDC) miało szanse to działać.
Ile lat Ciebie oglądam, tyle lat mało co rozumiem z tego co mówisz o układach, ale mimo wszystko dalej będę oglądać Twoje filmy, bo to po prostu mega ciekawe co robisz dla tych sprzętów niemalże wskrzeszając je ze świata umarłych :)
I to ma być kawał śmieszkowy? Szacun, mi kopara opadła na podłogę. Ogromna wiedza. Normalnie sam chętnie bym powierzył Tobie naprawę jakiegoś mojego prywatnego "sprzęciora" 😀
Mam starą yamahę z lat 70ch, ale organy z serii electone. Też kondensatory 22nF 2 szt. wymagały wymiany, bo mimo iż jeszcze dzialały, to jeden przysmalił płytkę w zasilaczu. I one były na napięcie 250V. Zostały wymienione, ale czort wie, co jeszcze może pójść przy podwyższonym napięciu sieci, więc dodałam transformatorek z biurkowej lampki halogenowej, gdzie uzwojenia tak się ze sobą lączy, że obniża on napięcie o ok 15V.
Rozwiązanie jest proste. Układ to jest zasilany z prostego i popularnego droppera pojemnościowego. W tych układach powinno się stosować kondensatory klasy X2 bądź X1 (jeśli mnie pamięć nie myli, mogę bredzić). Kondensatory takie zamiast umierać jako zwarcie, redukują jedynie swoją pojemność. Przyzwoitej jakości MKP X2 powinien się nadać - te kondensatory stosowane są jako filtry sieciowe, więc nie mogą się zwierać. Podczas serwisowania tego typu układów NIE DAJE SIĘ WIĘKSZEJ POJEMNOŚĆI! Skutkuje to zwiększeniem prądu, co z kolei naraża na uszkodzenie zenerkę i rezystory.
Zastanawiam się po co było to podkreślone zdanie o większej pojemności, bo w filmiku pojemność jest ta sama, tylko rozłożona na dwa równoległe kondziory. W komentarzach ktośtam sugeruje wyszukanie kondziora na wyższe napięcie, ale też słowa nie ma o pojemności
Dzięki za sekcję kondzioła ! Mam ten sam amplituner, już raz naprawiałem. Na tylnej ściance jest zacisk dla kabelka uziemiającego - po obejrzeniu wnętrza sprzętu podpiąłem to do bolca w gniazdku z obaw o bezpieczeństwo dzieciarni która najczęściej operuje guzikami.
Wiem o kogo chodzi, bo subskrybuję jego kanał, kto by pomyślał że musisz poprawiać po takim profesjonaliście. No ale cóż czasami nawet zawodowcy się mylą. Miłego dnia.
Ale na tamtym drugim filmie gość wstawił na chwile 47nF do testów, gdzie na koniec w komentarzu powiedział, że finalnie wymienił na prawidłowy 22nF. A Pan Jeleń miał sprzęt z 33nF. Dodatkowo w filmie z 2015 roku jest powiedziane, że tego typu usterka jest typowa dla sprzętów Yamaha i tych o podobnej konstrukcji. To raczej nie jest ten sam egzemplarz co wcześniej był naprawiany.
Jednak dobre mogłeś mieć tropy, że jakaś anomalia na sieciowym się pojawiła. Ja bym klasycznie do tego podszedł: Warystor + bezpiecznik,tak jak w zasilaczach impulsowych
Według mnie różnicówka wywaliła z tego względu gdyż masa wszystkich portów HDMI, RCA, itp. są połączone z masą obudowy i mogło przejść np po przewodnie HDMI do telewizora który ma uziemienie w przewodnie zasilającym.
najlepiej dać 2 kondensatory w szeregu czyli 2x 47n.. jesli jeden C sie uszkodzi to 2gi nadal pracuje jako C a nie zwora. oczywiście 2 na 630V Pozdrawiam
Mam taki amplituner, tyle że wszystko działa ale jest brak dźwieku na wyjściu na kolumny A i B, nawet niema "syku" gdy się da pokrętło volume na max, co to może być ?😢
Jeżeli potrzebujesz testować sprzęt na podwyższonym napięciu polecam kupić autotransformator z PRL-u, nie są jakoś super drogie a robią dokładnie to co potrzebujesz, przy obecnym napięciu sieciowym myślę że do 260V idzie dociągnąć.
Kazdy popelnia bledy, jedni wieksze, inni mniejsze, nawet jak wstawi sie prawidlowa czesc, zdarza sie ze jednak ze blad konstrukcyjny czy to samego elementu, czy calego ukladu, moze powodowac problemy. Po za tym w zyciu sie zdarza ze sa dosc mocne skoki napiecia i czasami nawet najlepsze czesci nie wytrzymuja. Mieszkam w USA i tutaj w lecie czesto siadaja transformatory, ale to dlatego ze zbiega sei w jednym czasie rozruch wielu klimatyzatorow i wtedy nasyepuje takie obciazenie, ze nawet taka czas jak transformator w wysokiego na niskie napiecie linni nie wytrzymuja. A sa to wytrzymale czesci. lubie i jeden i drugi kanal, kazdy z nich jest dobrym specjalista. A bledy sie zdarzaja i pozdrawiam obydwu.
a czemu by nie podłączyć pod ups, który ma zabezpieczenia przez zbyt wysokiemu napięciu i potrafi bezprzerwowo uratować "sprzenciora" przed solarami "somsiada"?
Nie obwiniaj prostowników aktywnych w falownikach solarnych. Żeby były one dopuszczone w sprzedaży w UE, musza przestrzegać norm napięć sieciowych. Jeśli jednak napięcie trochę za bardzo urośnie (granica normy) to znacząca większość (znam kilka laboratoryjnych które tego nie robią, ale one też wtedy problemu nie pogorszają z racji na sterowanie Uf lub inne smart-gridy, konsumenckiego jeszcze nie spotkałem) się wtedy wyłącza. Problem polega na tym że jest to zmarnowany potencjał prostowników aktywnych, gdyż dodając pomiar prądu na wejściu mieszkania/domu, można by było zaimplementować filtry aktywne które by zaopiekowały się od kompensacji mocy biernej, do symetryzacji prądów fazowych i likwidacji harmonicznych dla systemu energetycznego. (dodanie filtrów zmienia jedynie program sterujący, nie wprowadza znaczących zmian w układzie mocy)
Według norm maksymalne napięcie w sieci może wynosić 253V, czyli wciąż za dużo dla tego kondensatora. No i ostatnio to fotowoltaika się przyczynia do za wysokiego napięcia. Zresztą słyszałem że na niektórych inwerterach można zmienić ustawienia kraju instalacji co się też przekłada na tolerancję częstotliwości w sieci, co bezpośrednio wpływa na napięcie przy którym inwerter się wyłącza. Oczywiście takich rzeczy robić nie można, ale jak to mówi stare przysłowie: "Wszystko można co nie można, byle z cicha i ostrożna."
Amatorsko nie zawsze oznacza bez profesjonalizmu. Chyba Jelonkowi chodziło o to, że na codzień ma inną pracę niż grzebanie w elektronice, stąd stwierdzenie (amatorsko), bo nie zajmuje się tym zawodowo. Jednakże nie oznacza to braku wiedzy, czy zdolności ;)
Świetnie ogląda mi się twoje filmy. Trzymaj się tego bo super ci to wychodzi. Nie masz może w planach jakiejś serii poradników z elektryki i elektroniki?
Uśmiałem się jak norka, aż mi zajady w kącikach ust popękały😂. Ps. C2508 zmieniłem dziesięć lat temu na podobnej wartości ale na napięcie 1000V. Działa do dzisiaj.
Ciekawy filmik. Dodam, ze producenci tego typu elektroniki zalecaja ich NIEwylaczanie w celu uzyskania dluzszej zywotnosci jak rowniez lepszych parametrow audiofilskich. Ogladajac filmik do konca nie doczekalem sie jak mozna uniknac tego typu uszkodzenia, poniewaz mam podobna Yamahe u siebie od 2006r i zostawiana jest wlaczona miesiacami. Czy jakas listwa zasilajaca z protektorem uratowalaby sprawe?
Świetnie się ogląda jak wykorzystujesz swoją wiedzę w naprawie, Jelonku podawaj na końcu cene jaka wyniosła by naprawa sprzęciora jak ktoś miałby taki sam problem.
is Boris? This guy is the Don! What no subtitles?!?! That looks like the 1/2 size version of my solder and de-solder station. I found it difficult to find replacement parts for the de-soldering iron gun. Currently trying parts for the 948D They are in the post!
Mam ten sam amplituner, u mnie wyświetlacz słabo świecił. Napięcie żarzenia było zbyt niskie. Spowodowane było to przez kiepski kondensatorek i diodę. Kawał kloca który gra tak se. Model bliźniaczy to HTR 6060.
Robert. Mam podobny klocek, model 663 kupony od jakiegoś "laweciarza" który przywiózł go do kraju na handel. Niby wszystko działa ale dźwięk wydaje mi się zbyt grzeczny. Trochę wycofany. Porównywałem go z innymi amplitunerami(harman i onkyo) na trzech różnych kolumnach(by wykluczyć wpływ kolumn-dopasowanie) i dźwięk jest"nakryty kocem". Masz może jakieś porównanie swojego? I tak.... wiem że to nie jest sprzęt audiofilski.
@@mar.s-GSR600A Porównywałem z Denonem to jest przepaść na plus Denona. Yamaha miała być natural sound, ale coś im nie pykło. Myśle że z kolumnami Klipsh by to jakoś grało.
@@giver666 zastanawiałem się czy 663 tak gra, czy był amatorsko naprawiany. W latach 90tych porównałem moje onkyo z yamahą kolegi i tamta była trochę jazgotliwa. Ten sam onkyo DS575 (lubię go słuchać)porównuję po latach z nowszą 663 i ta yamaha idzie w drugą skrajność. Dzięki za odzew.
początek boski :D i bardzo dobrze że musiałeś to zrobić... Sam też bym nie powstrzymał się przed tym :D Młodzież która ogląda ten kanał pewnie nawet nie kojarzy tą firmę.... A szkoda bo Japońska elektronika była najlepsza :)
Ja mam amplituner w domu, wraz z kolumnami (ale nie Yamahy, tylko jakieś noname marki) - tylko jakoś nie da się bez kabla HDMI podłączyć do telewizora.
Mów naturalnie, bądź sobą na UA-cam, rymuj, jak ci pasuje..., bo różne wstawki zamiast słów właściwych potrafią rozłożyć dobrze złożony rym na łopatki... Jesteś dobry w tym co robisz. Jesteś najlepszy. Robisz z elektroniki komedię i sprawiasz przy okazji że sprzęty, które do cb niejednokrotnie martwe trafiają, po wizycie na twoim stole operacyjnym - zdrowe jak ryby do właścicieli wracają.
Hejo czy mógłbym bym Ci wysłać xbox 360 do naprawy 😀? Bo mam z nim problem bo jak się gra urucjomi to się on zacina i nic sie nie da zrobić? I za wszystko zapłacę. Dzienki
Wytłumaczenie usterki na schemacie - PERFECTO! :)
Wspólny odcinek Daniela z Szarym Jeleniem, to mogło by być ciekawe COMBO :D
@@zmrs +1
+2
Prawda 😉
@@zmrs +1
Twoje filmy to jak słuchanie poezji o elektronice. Świetny materiał swoją drogą
8:48 i tu się popłakałem ze śmiechu jak pięknie i obrazowo wytlumaczyles reakcje łańcuchową 😂😂😂
Ja się ciężko udławiłem kawą ze śmiechu! 🤣🤣 Jak to mówią poszło nie w tą dziurę co trzeba i zamiast do przełyku to do tchawicy i oskrzeli. 🤣 Pół godziny się krztusiłem! 🥴 Przed takimi scenami ataku śmiechu powinny być ostrzeżenia. 😬
@@MichalT xDDD
Czy YT ma swój odpowiednik OSKARA?
@@need4speed11 Tak. Przyciski UA-cam. Srebrny 100 000 subów, złoty 1 000 000 subów i diamentowy 10 000 000 subów. Chyba jakoś tak.
Też zajmuje się elektronika zawodowa ale oglądać Twoja ogromną pracę to jedna wielka przyjemność. Pozdrowienia z TW
7:50 genialne wytłumaczenie na schemacie :)
Ale mega! Zazdroszczę wytrwałości i pasji :3
Bardzo ciekawy odcinek, dzięki! Kondensatory (najlepiej MKP) pracujące między L a N powinny być typu X2 (ryzyko pożaru), gdyby były kondensatory między L lub N a masą urządzenia to powinny być typu Y (ryzyko porażenia).
"Temat wyczerpany, zamykam" ;)
@@qwertyuiop10101988 😂
O nie elektroda
@@qwertyuiop10101988 😂
@@qwertyuiop10101988 zasilacz z czarnej listy.
Miałem identyczny defekt w Yamaha Pianocraft. Kondensator stracił pojemnośc, sprzęt przestał się włączać. Głupi wymieniłem go na WIMA 400V i po miesiącu "strzelił". Poszło mniej półprzewodników, ale wyparowało kilka ścieżek. Wniosek: montujmy na wejściu kondensatory 630V!
Lepiej zamontować kondesator dedykowany do pracy AC, czyli klasy X2 albo Y spokojnie starczy taki na 275VAC, one mogą pracować latami wpięte bezpośrednio pomiędzy L i N.
Trafiłem tutaj przez zupełny przypadek..."poezja elektroniczna" I klasa.Gratuluje poczucia humoru :)
Dziękujemy za wykład Prof. Jeleniu xD Jak zwykle super robota!
zaznaczenie jak zachowują się elementy które uległy awarii skradło moje serce, virtuozo :D
Poprawy roboty po Reduktorze się tu nie spodziewałem, tym bardziej zafascynowany film obejrzałem :)
Lol reduktor to naprawiał?
Super!!! Bardzo cenne rady podane za darmoszkę! ;) Ekstra kanał, mam nadzieje, że będzie się cały czas rozwijać! Powodzenia!
Bez wątpienia najlepszy kanał o naprawach bardzo ciekawie i humorystycznie opisujący dokonywane postępy pracy
Do ochrony tego układu można by wykorzystać tzw."crowbar". Tyrystor włączony pomiędzy liniami zasilania, a bramka przez diodę zenera o wybranym napięciu. Kiedy dioda zaczyna przewodzić odpowiedni prąd, tyrystor zostaje wyzwolony, przez co zwiera linie zasilania. Mógłby być problem ze schludną realizacją takie układu na gotowej już płytce, przez co rozwiązanie z transilem może okazać się bardziej odpowiednie.
Yay dekompozytor nagrał nowy film po wakacjach. To trzeba obejrzeć
Yay!
15:30
Na kondensatorze jest podane maksymalne napięcie jakie wytrzymują, a dokładniej różnicę potencjałów. Chwilowe napięcie sieciowe (230VAC) na wartość 400V. A w gniazdku rzadko kiedy jest 230VAC zazwyczaj jest więcej dlatego jest tam dany kondensator na 630V. Gdyby w gniazdkach tak jak kiedyś było 220VAC dawało by to maksymalne napięcie chwilowe 380V wtedy ten kondensator 400V mógłby wytrzymać zakładając, że to 400V to minimalne napięcie jakie wytrzymuje, a zazwyczaj wytrzyma trochę więcej. Dlatego jak kiedyś dało się kondensator na 400V (kiedyś w sieci było 220VDC a nie 230VDC) miało szanse to działać.
napięcie sieciowe ma wartość maksymalną 325V przy 230V a nie 400, 400V to napięcie międzyfazowe
Ile lat Ciebie oglądam, tyle lat mało co rozumiem z tego co mówisz o układach, ale mimo wszystko dalej będę oglądać Twoje filmy, bo to po prostu mega ciekawe co robisz dla tych sprzętów niemalże wskrzeszając je ze świata umarłych :)
I don't understand a word but you totally deserve upvote for your video editing :D
Wróciło stare "czas na naprawę". Można umierać w spokoju, świat wrócił do normy.
I to ma być kawał śmieszkowy? Szacun, mi kopara opadła na podłogę. Ogromna wiedza. Normalnie sam chętnie bym powierzył Tobie naprawę jakiegoś mojego prywatnego "sprzęciora" 😀
@De-Kompozytor Elegancko, bo te konsole już bokiem wychodzą
Jak zwykle świetny film! Siedzę i leję ze śmiechu, z tych animacji wk@#wionych elementów :D
Za dużo oglądam chyba Mehdiego z ElectroBoom, bo natychmiast zauważyłem na schemach dwa FULL BRIDGE RECTIFIER (mostki prostownicze) 😁
Mam starą yamahę z lat 70ch, ale organy z serii electone. Też kondensatory 22nF 2 szt. wymagały wymiany, bo mimo iż jeszcze dzialały, to jeden przysmalił płytkę w zasilaczu. I one były na napięcie 250V. Zostały wymienione, ale czort wie, co jeszcze może pójść przy podwyższonym napięciu sieci, więc dodałam transformatorek z biurkowej lampki halogenowej, gdzie uzwojenia tak się ze sobą lączy, że obniża on napięcie o ok 15V.
Dobrze,że ja robiąc softstart do swojego wzmaka , dałem kondzioły 630V , śmiga bezawaryjnie wiele lat.
Photonicinduction xD u niego sa wspaniale fajerwerki :)
Rozwiązanie jest proste. Układ to jest zasilany z prostego i popularnego droppera pojemnościowego. W tych układach powinno się stosować kondensatory klasy X2 bądź X1 (jeśli mnie pamięć nie myli, mogę bredzić). Kondensatory takie zamiast umierać jako zwarcie, redukują jedynie swoją pojemność. Przyzwoitej jakości MKP X2 powinien się nadać - te kondensatory stosowane są jako filtry sieciowe, więc nie mogą się zwierać. Podczas serwisowania tego typu układów NIE DAJE SIĘ WIĘKSZEJ POJEMNOŚĆI! Skutkuje to zwiększeniem prądu, co z kolei naraża na uszkodzenie zenerkę i rezystory.
Zastanawiam się po co było to podkreślone zdanie o większej pojemności, bo w filmiku pojemność jest ta sama, tylko rozłożona na dwa równoległe kondziory. W komentarzach ktośtam sugeruje wyszukanie kondziora na wyższe napięcie, ale też słowa nie ma o pojemności
Kolejny świetny film i profesjonalne podejście! :) pozdrawiam serdecznie :)
Z tymi kondensatorami to sam bym się przejechał. Dobra robota!
A ja wiedziałem o tym, mimo że amatorem jestem.
Dzięki za sekcję kondzioła !
Mam ten sam amplituner, już raz naprawiałem.
Na tylnej ściance jest zacisk dla kabelka uziemiającego - po obejrzeniu wnętrza sprzętu podpiąłem to do bolca w gniazdku z obaw o bezpieczeństwo dzieciarni która najczęściej operuje guzikami.
Nie ma to jak miło zacząć sobotę od fajnego filmu. Życzę wytrwałości przy robieniu kolejnych filmów.
Wiem o kogo chodzi, bo subskrybuję jego kanał, kto by pomyślał że musisz poprawiać po takim profesjonaliście. No ale cóż czasami nawet zawodowcy się mylą. Miłego dnia.
jakby nie patrzeć, 6 lat pochodził...
Ale na tamtym drugim filmie gość wstawił na chwile 47nF do testów, gdzie na koniec w komentarzu powiedział, że finalnie wymienił na prawidłowy 22nF. A Pan Jeleń miał sprzęt z 33nF.
Dodatkowo w filmie z 2015 roku jest powiedziane, że tego typu usterka jest typowa dla sprzętów Yamaha i tych o podobnej konstrukcji.
To raczej nie jest ten sam egzemplarz co wcześniej był naprawiany.
Wielki szacunek za szacunek dla "konkurencyjnego kanału".
@@Byq13 To jest ten sam. Zapewniam.
@@Byq13 To JEST ten sam egzemplarz. Numer seryjny widoczny z tyłu w obu przypadkach się zgadza.
Szacunek za cały ten czas poświęcony na realizację odcinka i jego montaż!!!!!
15:30 W tym nie ma nic dziwnego bo napiecie 230 VAC RMS ma 325 V w szczycie.
Przecież widać na kondensatorze, że napięcie stałe - a nie przemienne ~
Jednak dobre mogłeś mieć tropy, że jakaś anomalia na sieciowym się pojawiła.
Ja bym klasycznie do tego podszedł:
Warystor + bezpiecznik,tak jak w zasilaczach impulsowych
Według mnie różnicówka wywaliła z tego względu gdyż masa wszystkich portów HDMI, RCA, itp. są połączone z masą obudowy i mogło przejść np po przewodnie HDMI do telewizora który ma uziemienie w przewodnie zasilającym.
Moim zdaniem bardziej prawdopodobny typowy PC.
99% telewizorów nie ma uziemienia we wtyczce.
@@patrykgodlewski6829 mój JVC ma
najlepiej dać 2 kondensatory w szeregu czyli 2x 47n.. jesli jeden C sie uszkodzi to 2gi nadal pracuje jako C a nie zwora. oczywiście 2 na 630V
Pozdrawiam
W koncu... ilez mozna bylo czekac na nowy odcinek :D
super vid fajnie zrobione i w ciekawy i oryginalny sposob pozdra 👍
Elegancko, będę miał co oglądać do śniadania
Yamaha you re my soul - tak śpiewali Modern Talking.
GRATULUJĘ UDANEJ NAPRAWY!!!
Miesiąc minął już od ostatniego filmu a ja codziennie zaglądam czy coś się pojawiło D:
Ja też.
Świetna robota, wiecej napraw audio na kanale poprosimy
Te filmy to złoto
Mam taki amplituner, tyle że wszystko działa ale jest brak dźwieku na wyjściu na kolumny A i B, nawet niema "syku" gdy się da pokrętło volume na max, co to może być ?😢
Super filmik.... Pozdrawiam serdecznie i życzę nowych pomysłów.😀
Jeżeli potrzebujesz testować sprzęt na podwyższonym napięciu polecam kupić autotransformator z PRL-u, nie są jakoś super drogie a robią dokładnie to co potrzebujesz, przy obecnym napięciu sieciowym myślę że do 260V idzie dociągnąć.
Właśnie za czymś takim się rozglądam od jakiegoś czasu
Kazdy popelnia bledy, jedni wieksze, inni mniejsze, nawet jak wstawi sie prawidlowa czesc, zdarza sie ze jednak ze blad konstrukcyjny czy to samego elementu, czy calego ukladu, moze powodowac problemy. Po za tym w zyciu sie zdarza ze sa dosc mocne skoki napiecia i czasami nawet najlepsze czesci nie wytrzymuja. Mieszkam w USA i tutaj w lecie czesto siadaja transformatory, ale to dlatego ze zbiega sei w jednym czasie rozruch wielu klimatyzatorow i wtedy nasyepuje takie obciazenie, ze nawet taka czas jak transformator w wysokiego na niskie napiecie linni nie wytrzymuja. A sa to wytrzymale czesci. lubie i jeden i drugi kanal, kazdy z nich jest dobrym specjalista. A bledy sie zdarzaja i pozdrawiam obydwu.
a czemu by nie podłączyć pod ups, który ma zabezpieczenia przez zbyt wysokiemu napięciu i potrafi bezprzerwowo uratować "sprzenciora" przed solarami "somsiada"?
Poprawianie fabryki - to lubię!
oj filmik z ranka nice
Nie obwiniaj prostowników aktywnych w falownikach solarnych. Żeby były one dopuszczone w sprzedaży w UE, musza przestrzegać norm napięć sieciowych. Jeśli jednak napięcie trochę za bardzo urośnie (granica normy) to znacząca większość (znam kilka laboratoryjnych które tego nie robią, ale one też wtedy problemu nie pogorszają z racji na sterowanie Uf lub inne smart-gridy, konsumenckiego jeszcze nie spotkałem) się wtedy wyłącza. Problem polega na tym że jest to zmarnowany potencjał prostowników aktywnych, gdyż dodając pomiar prądu na wejściu mieszkania/domu, można by było zaimplementować filtry aktywne które by zaopiekowały się od kompensacji mocy biernej, do symetryzacji prądów fazowych i likwidacji harmonicznych dla systemu energetycznego. (dodanie filtrów zmienia jedynie program sterujący, nie wprowadza znaczących zmian w układzie mocy)
Według norm maksymalne napięcie w sieci może wynosić 253V, czyli wciąż za dużo dla tego kondensatora. No i ostatnio to fotowoltaika się przyczynia do za wysokiego napięcia. Zresztą słyszałem że na niektórych inwerterach można zmienić ustawienia kraju instalacji co się też przekłada na tolerancję częstotliwości w sieci, co bezpośrednio wpływa na napięcie przy którym inwerter się wyłącza. Oczywiście takich rzeczy robić nie można, ale jak to mówi stare przysłowie: "Wszystko można co nie można, byle z cicha i ostrożna."
Genialny film i wiedza
Bardzo dobry film. Rób więcej, piękna analiza, płynie z tego czysta wiedza. żaden z Ciebie amator.
Amatorsko nie zawsze oznacza bez profesjonalizmu. Chyba Jelonkowi chodziło o to, że na codzień ma inną pracę niż grzebanie w elektronice, stąd stwierdzenie (amatorsko), bo nie zajmuje się tym zawodowo. Jednakże nie oznacza to braku wiedzy, czy zdolności ;)
Super odcinek jak zwykle pozdrawiam :)
Świetnie ogląda mi się twoje filmy. Trzymaj się tego bo super ci to wychodzi. Nie masz może w planach jakiejś serii poradników z elektryki i elektroniki?
Kawał dobrej roboty. Pozdrawiam
Uśmiałem się jak norka, aż mi zajady w kącikach ust popękały😂. Ps. C2508 zmieniłem dziesięć lat temu na podobnej wartości ale na napięcie 1000V. Działa do dzisiaj.
Ośmiałem sie przy animacjach ;D hehe
Super odcinek, mam pytanko odnośnie termowizji. Co to za sprzęt i czy nadaje się do oględzin smd?
Podbijam. Co to za termowizja?
A może lepszy by tu był kondensator nie z folii metalizowanej ale zwinięty z folii metalowej ? Czyli np z serii KSF f-my Miflex
Dzięki za spoko materiał
serie takich omowien z pdf do pobrania i jest bajka dla laika
22:40 wmontować mini gasnice na czujnik pożarowy xdd wtedy można zostawiać
Siemano! Extra odcinek pozdrawiam wszystkich oglądających i białego Jelenia :)
praca, praca, praca, praca. Jak w golden boy
Świetny odcinek. Świetny.
Ciekawy filmik. Dodam, ze producenci tego typu elektroniki zalecaja ich NIEwylaczanie w celu uzyskania dluzszej zywotnosci jak rowniez lepszych parametrow audiofilskich. Ogladajac filmik do konca nie doczekalem sie jak mozna uniknac tego typu uszkodzenia, poniewaz mam podobna Yamahe u siebie od 2006r i zostawiana jest wlaczona miesiacami. Czy jakas listwa zasilajaca z protektorem uratowalaby sprawe?
co to za apka na telefon do testowania tonów w głośnikach?
Idę oglądać a Wam życzę miłego Weekendu🔥🔥
Super odcinek + te wstawki są genialne xD
Nie ma to jak miły początek soboty :D
Mam taką yamaszke tylko 663. Nie uruchamiania się. Chcesz się podjąć naprawy?
Świetnie się ogląda jak wykorzystujesz swoją wiedzę w naprawie, Jelonku podawaj na końcu cene jaka wyniosła by naprawa sprzęciora jak ktoś miałby taki sam problem.
Ale ja cie kurwa szanuje. Gratuluje wiedzy i samozaparcia
is Boris? This guy is the Don! What no subtitles?!?! That looks like the 1/2 size version of my solder and de-solder station. I found it difficult to find replacement parts for the de-soldering iron gun. Currently trying parts for the 948D They are in the post!
Oj oj oj nareszcie :)
Super ciekawy odcinek
Cud, miód.
Robisz to dobrze
Jamahahaha 🤣 uwielbiam to
Ja yamahe naprawiłem wymieniając kondensatory w zasilaczu te czerwone przez nie się nie wlaczała
Dobra dobra
Amplituner pierwsza klasa 💪
Mam ten sam amplituner, u mnie wyświetlacz słabo świecił. Napięcie żarzenia było zbyt niskie. Spowodowane było to przez kiepski kondensatorek i diodę. Kawał kloca który gra tak se. Model bliźniaczy to HTR 6060.
Bo to sprzęt do wszystkiego czyli mocno uśredniony we wszystkim. Nie będzie to grało nigdy wybitnie.
Robert. Mam podobny klocek, model 663 kupony od jakiegoś "laweciarza" który przywiózł go do kraju na handel. Niby wszystko działa ale dźwięk wydaje mi się zbyt grzeczny. Trochę wycofany. Porównywałem go z innymi amplitunerami(harman i onkyo) na trzech różnych kolumnach(by wykluczyć wpływ kolumn-dopasowanie) i dźwięk jest"nakryty kocem". Masz może jakieś porównanie swojego? I tak.... wiem że to nie jest sprzęt audiofilski.
@@mar.s-GSR600A Porównywałem z Denonem to jest przepaść na plus Denona. Yamaha miała być natural sound, ale coś im nie pykło. Myśle że z kolumnami Klipsh by to jakoś grało.
@@giver666 zastanawiałem się czy 663 tak gra, czy był amatorsko naprawiany. W latach 90tych porównałem moje onkyo z yamahą kolegi i tamta była trochę jazgotliwa. Ten sam onkyo DS575 (lubię go słuchać)porównuję po latach z nowszą 663 i ta yamaha idzie w drugą skrajność. Dzięki za odzew.
Dobry odcinek
czyli że od wszelkiego w takich urządzeniach montować zamiast 400v to 600v albo coś takiego??
Dałbym kondensator klasy X2... do tego jakieś transile (TVS).
👍😁😜😜😁👍 Ciekawe, ciekawe, nawet bardzo ciekawe...
początek boski :D i bardzo dobrze że musiałeś to zrobić... Sam też bym nie powstrzymał się przed tym :D Młodzież która ogląda ten kanał pewnie nawet nie kojarzy tą firmę.... A szkoda bo Japońska elektronika była najlepsza :)
Ja mam amplituner w domu, wraz z kolumnami (ale nie Yamahy, tylko jakieś noname marki) - tylko jakoś nie da się bez kabla HDMI podłączyć do telewizora.
Mów naturalnie, bądź sobą na UA-cam, rymuj, jak ci pasuje..., bo różne wstawki zamiast słów właściwych potrafią rozłożyć dobrze złożony rym na łopatki... Jesteś dobry w tym co robisz. Jesteś najlepszy. Robisz z elektroniki komedię i sprawiasz przy okazji że sprzęty, które do cb niejednokrotnie martwe trafiają, po wizycie na twoim stole operacyjnym - zdrowe jak ryby do właścicieli wracają.
Mam takie pytanie te rymy to są jakieś układane czy wychodzi to podczas nagrywania odcinka
Co to za kamera termowizyjna ? Chętnie taka nabede pozdrawiam
Co to za kamerka termowizyjna? Gdzie można taką kupić?
Słowo odcinka: Rozjeb*ła 😁
Mistrz 💪
19:08 mowa o Photonicinduction
Hejo czy mógłbym bym Ci wysłać xbox 360 do naprawy 😀? Bo mam z nim problem bo jak się gra urucjomi to się on zacina i nic sie nie da zrobić? I za wszystko zapłacę. Dzienki