Buduj z AFRISO #9 - Wszystko o wylewkach na podłogówkę. Koszty, rodzaje, podpowiedzi.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 47

  • @tadeuszwozniak6761
    @tadeuszwozniak6761 2 роки тому +11

    Dobrze się tego słucha i łatwo zrozumieć - co, jak i dlaczego. Szkoda, że nie wspomniano o pielęgnacji wylewek na bazie cementu.

  • @adammazur5463
    @adammazur5463 Рік тому

    Świetny materiał!!! Właśnie przymierzam się do posadzek i obejrzałem kilka filmów, ale to jest pierwszy taki konkretny! Samo "mięso" :) Zasubskrybowane! Dziękuję.

  • @tomkar46
    @tomkar46 Рік тому +6

    W jeden dzień rozebrał podłogówkę, zmniejszył grubość styropianu i ponownie położył podłogówkę? Jestem pod wrażeniem 😎

    • @technics6215
      @technics6215 9 місяців тому

      Może ktoś mu pomagał he he

    • @damianklimczak7059
      @damianklimczak7059 8 місяців тому +2

      Byłem kiedyś na robocie, wychodziło bardzo grubo. Inwestor dokupił styropianu my w 3 osobowej ekipie rozebraliśmy całą podłogówkę zdjęliśmy ekran rozłożyliśmy styropian i wszystko wróciło na swoje miejsce. Było to raptem 3 godziny pracy

  • @edwarddopke2640
    @edwarddopke2640 10 місяців тому

    Co z wypełnieniem przestrzeni m rurkami kamyczkami wielkości jajo przepiórki jak wiem kamień przyjmuje ciepłotę jak w dawnych fińskich saunach w salonie mam wyłożone szamotówke cieńką i jest ok 7 lat czy do wylewki betonowej są doliczone płytki klej i robota fachowca

  • @sebastiansurzyn6812
    @sebastiansurzyn6812 2 роки тому +3

    Czesc Wczoraj rozmawialiśmy na Targach Poznań. Moje pytan brzmi
    1. roznica pomiędzy Anhydryt oraz Beton
    2.Roznica rozgrzania(bezwład ) pomiędzy betonem i Anhydryt, To sa kluczowe odpowiedzi .
    3.Najlepiej aby firma od posadzek wykonywała wyłożenie styropianu oraz Dylatacji .
    zawsze mamy różne zdania z inwestorem. Moim zdanie przekłada sie to na gwarancji wylewki betonowej oraz wyłożeniu styropianu. Są rożni ludzie i popełniają dłuższe błędy dotyczące wykładania styropianu, co przekłada sie na siadanie posadzki. Właśnie co odpowiesz na siadanie posadzki. Troszkę mało informacji do posadzek.
    VS Sebastian Surzyn

  • @Dzamal1989
    @Dzamal1989 Рік тому

    czy wy tylko wykonujecie prace na slasku czy inne miasta tez

  • @MrZiemwit
    @MrZiemwit 2 роки тому +6

    jak pan mierzy grubowsc wylewki od dolu styropianu to musza byc ciekawe te instalacje ;) no ale to zarcik
    no i gratuluje inwestorowi ktory w jeden dzien rozebral podlogowke i zrobil od nowa ;) chyba nie spal albo domek 35m
    moim zdaniem nazywanie naciecia listwa - dylatacja jest swoistym oszukiwaniem siebie i inwestora, to nie jest dylatacja ale w ostatnich 2latach posadzkaze codziennie zarabiaja taki szmal ze nie dziwie sie ze nikt nie przyklada sie do tematu, goscie od podlogowki to samo
    siatka 4mm, musze przyznac ze nie widzialem jeszcze takiej siatki na posadzki domowe, wszyscy stosuja znacznie ciensze, 4mm to wszek prawie zbrojenie
    ja to bym chcial zeby posadzkaze inwestowali w oslone swojej rury, bo jak sie rozpedza to az podlowke wyrywa tak sie waz rzuca no i dylatacje, wazne jest tez nauczenie klienta jak wysezonowac, ile lac wody w kolejnych dniach zeby nie powymywac ale tez nie pekalo, a najlepiej miec goscia ktory stoi przy operatorze od mieszania posadzki bo czesto idzie za duzo piachu, no i tyle

    • @tomaszszpura9321
      @tomaszszpura9321 2 роки тому

      Ja osobiście u siebie wskazałem.zbeojenie 4mm.15/15
      Żwir 0.4 i cement lafarge ix.
      Wykonawca nie miał obiekcie.ale się przełamał . sugerując że to nie tak.za grube kruszywo.cement.ktorego nie stosowałam.itp.ale jak zobaczył co to jest.i zrobił powiedział że to jest wersja exclusive posadzki.

    • @MrZiemwit
      @MrZiemwit 2 роки тому +4

      @@tomaszszpura9321 tak jest wszedzie, wykonawcy polscy to partacze na kazdym etapie, dobilismy do czasow gdzie inwestor wie wiecej i lepiej a to jag gownianie robia widac na youtubie, nawet sie nie wstydza, do tego inni budowlancy pokazuja ich robote

  • @karpcpk
    @karpcpk 6 місяців тому

    Jeżeli planuje w domu anhydryt, powinienem w łazienkach, garażu i piwnicy zrobić jednak beton, czyli mix w domu anhydryt i beton?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  6 місяців тому +1

      W pomieszczeniach mokrych, czyli np. łazience, garażu lub piwnicy nie zalecamy stosować anhydrytu. Jeśli już by się Pan na niego zdecydował, to musiałby Pan zrobić mix, czyli beton w pomieszczeniach mokrych i anhydryt w reszcie pomieszczeń.

  • @jozefpiwowarczyk2221
    @jozefpiwowarczyk2221 2 роки тому

    Ile cementu do mixokreta się daje? 2 worki czy 1,0.5 worka ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 роки тому +1

      Ilość cementu zależy od rodzaju. Najczęściej używane są cement I 42.5 i cement II 32.5

  • @AFRISOpl
    @AFRISOpl  2 роки тому

    🔵 Jakie macie doświadczenia z wylewkami? Dajcie znać w komentarzach!

    • @mateuszanioek1221
      @mateuszanioek1221 2 роки тому

      Mam wylany anhydryt w łazience

    • @Promilus1984
      @Promilus1984 2 роки тому

      @@mateuszanioek1221 bo niby czemu nie, jeśli zadba się o odpowiednią hydroizolację... kilka mm wodera czy mapelastic czy jeszcze innego preparatu, a na to później klei, gres i fuga epoksydowa - to nie ma prawa przeciekać do wylewki.

    • @pawelnowicki2337
      @pawelnowicki2337 Рік тому

      Witam. Wylany beton ok 9 cm.chyba za dużo.Podlogowke czuć że grzeje delikatnie od około 36 stopni .Czy te 9 cm ma na to jakiś wpływ czy tyle samo ciepła oddaje jakby było wylane np.6 cm.Z drugiej strony podłoga ma ponoć grzac ale niema być za mocno wyczuwalna

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Рік тому

      Każdy dodatkowy cm wylewki wpływa na działanie systemu c.o. Im grubsza wylewka, tym przewodzenie ciepła będzie gorsze, a tym nasza instalacja musi dostarczyć więcej energii, aby nagrzać takie pomieszczenie.

    • @A0d0i00
      @A0d0i00 Рік тому +1

      @@AFRISOpl Ale za to tym dłużej trzyma ciepło.
      Coraz częściej instaluje się tzw. podłogówkę w wylewanych stropach, schodach po prostu w konstrukcji betonowej.
      Czy to ma sens? Jak najbardziej.
      Ciepło jest magazynowane w masach betonu. Z pozoru wydawałoby się, że trudno go ogrzać.
      Budowaliśmy taki dom. I zimny budynek po kilku godzinach nagrzał się do 19 st C. Dom jest w ciągłej eksploatacji. Zużycie energii stosunkowo nieduże.
      Ogrzewany jest tylko podczas tzw taniej taryfy. A do godz 22 maksymalny spadek temperatury w największe mrozy to 2 stopnie C.
      Dodatkowa zaleta, że podczas wyłączeń prądu budynek zbyt szybko się nie wychładza.
      Przy grubej wylewce warto zadbać aby rurki podłogówki były na odpowiednich dystansach tak aby beton dokładnie oblał je. Korzystanie z "specjalnych" mat styropianowych z kanałami na rury praktycznie pozbawia możliwości przekazania ciepła co najmniej przez połowę powierzchni rur.
      Korzystanie z wibratora wręcz jest niezbędne - dokona się zagęszczenia wylewki co wpłynie na jej gęściejszą strukturę, która będzie znacznie lepszym przewodnikiem ciepła niż zaprawa z mikro-kreta, która z reguły jest bardzo porowata i po rozbiciu przypomina strukturę pumeksu.

  • @Naxemar
    @Naxemar 2 роки тому

    Czy rozstaw rurek od podłogówki ma duże znaczenie? Np rozstawienie co 12.5 cm a co 10 co można na tym zyskać załóżmy przy wylewce anhydrytowej?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 роки тому +2

      Rozstaw orurowania wpływa na wydajność układu grzewczego. Przy mniejszym rozstawie rur można uzyskać większą moc grzewczą podłogówki niż z instalacji o tej samej powierzchni ale mniejszym rozstawie.

  • @PaweCzyszczon
    @PaweCzyszczon 7 місяців тому

    Jaki koszt

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  7 місяців тому

      O kosztach związanych z wylewkami można usłyszeć w filmie od 9:16.

  • @TheWojtinho
    @TheWojtinho 2 роки тому +1

    Coś wykonawca się miesza, musi być spełniony warunek minimalnego przykrycia rurki ogrzewania podłogowego

    • @Promilus1984
      @Promilus1984 2 роки тому

      a ten warunek to na podstawie jakiej normy? :) takiej pi razy drzwi 4,2-4,5cm w polskich warunkach? A te wprowadzane w istniejący beton (frezowany) już nie, ciekawe. A te na sucho też nie. Magia! A rzeczywistość jest taka, że dla betonu z mikrozbrojeniem w odpowiedniej proporcji te min. 4,0cm jest tak samo dobre jak i 4,2 czy 4,5. Bo to mniej chodzi o parametry płyty pod kątem ogrzewania, a bardziej pod kątem mechanicznym, a dodatki uszlachetniające wyśmienicie podnoszą tą wytrzymałość (włókna bazaltowe i polipropylenowe choćby). Bardziej bym się martwił 7-8cm betonu na samym piachu i cemencie.

    • @TheWojtinho
      @TheWojtinho 2 роки тому

      @@Promilus1984 na podstawie normy DIN

    • @Promilus1984
      @Promilus1984 2 роки тому +1

      @@TheWojtinho ooo, a od kiedy się u nas stosuje niemieckie normy? Jeśli cokolwiek u nas ma być stosowane to raczej PN-EN i tutaj 1264, 13813, 15377 na przykład... oczywiście dostęp płatny. Ale posłużmy się więc instrukcją z Kanthermu ... "Dla typowych w budownictwie mieszkaniowym jastrychów cementowych o parametrach: wytrzymałość na ściskanie 20 N/m2
      (klasa C20) i wytrzymałość na zginanie 4 N/m2 (klasa F4) grubość wylewki liczona od wierzchu rury nie powinna być mniejsza niż 45 mm (ok. 65 mm od wierzchu
      izolacji cieplnej). Dopuszcza się stosowanie gotowych jastrychów umożliwiających uzyskanie mniejszych grubości
      wylewki przy zachowaniu powyższych parametrów wytrzymałościowych dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków (substancji chemicznych lub włókien)."
      Przeczytaj z uwagą ostatnie zdanie. No i w sumie tyle w temacie.

    • @TheWojtinho
      @TheWojtinho 2 роки тому

      @@Promilus1984 doskonale

  • @marekmarooo3398
    @marekmarooo3398 2 роки тому

    Te 6cm wylewki od styropianu może ma sens, jeśli podłogówka jest montowana na spinkach do styropianu, a co jeśli mamy maty systemowe do układania podłógówki? Dodatkowo ani słowa o przewodności cieplnej anhydrytu i betonu - anhydryt się szybciej nagrzewa, a posadzka betonowa wolniej ale za to dłużej "trzyma" to ciepło. Filmik mocno średni :)

    • @-Monterek-
      @-Monterek- Рік тому +1

      Bardziej chodzi nie o przewodność a o pojemność energetyczną materiału :)
      Beton jest gęstszy i ma większą pojemność, dlatego najpierw sam absorbuje wiecej energii zanim zacznie nadmiar wypromieniowywac.

  • @marekfive5559
    @marekfive5559 Рік тому

    Wylewka to może ale anhydrytowa bo ma konsystencję ciekłą. A nie żadna wylewka betonowa. Na etapie układania to jest raczej mieszanka betonu lekkiego choć bardziej bym się skłaniał w nazewnictwie do mieszanki piasko-cementowej z dodatkami (bo jakoś zaprawa cementowa nie bardzo mi pasuje). Beton to już coś co najmniej stwardniałego. Wylać to się możecie za kioskiem panowie a nie beton.

  • @technics6215
    @technics6215 9 місяців тому +1

    Niezła cena. Wychodzi coś ok 600zł za 1m3 betonu z wylaniem. Sam beton z betoniarni kosztował chyba ok 300zł w czasie kiedy robili ten film. Nie ma sensu sie pitolić z tym samemu.

  • @tomaszwroblewski4341
    @tomaszwroblewski4341 2 роки тому +1

    Nie zgadzam się z Panem że wzywamy jak będą montować okna. Majster powinien być jak wylewają chudziaka....pilnuje się by był maszynowy, a nie od szypy i na tym etapie ustala się punkt zero. Jeśli będzie krzywo chudziak to układanie styropianu i może wynieść więcej niż cała wylewka.
    Pozdrawiam

    • @-Monterek-
      @-Monterek- Рік тому +1

      Punkt zero ustala się jeszcze przed rozpoczęciem kopania ław fundamentowych i od tego momentu jest to punkt odniesienia dla wszystkich dalej whkonywanych prac, od fundamentu zaczynając na dachu kończąc :)

    • @tomaszwroblewski4341
      @tomaszwroblewski4341 Рік тому

      @@-Monterek-
      Co z tego....od szyby jeśli będą zrobione to punkt ,,0" nie ma odniesienia, bo w jednym miejscu będzie 4 cm wylewki a w innym 8 cm. Przy posadzkach samopoziomujących idzie się wściec by wyrównać to styropianem

    • @-Monterek-
      @-Monterek- Рік тому

      @@tomaszwroblewski4341 to nie wiem jak to trzeba spierdzielić żeby było 4 cm różnicy na poziomie.
      To wykonawca musi być ślepy albo pijany cały czas 🤣

    • @tomaszwroblewski4341
      @tomaszwroblewski4341 Рік тому

      @@-Monterek-
      Od szypy robione....przyjedzie gruszka z betonem i pracownicy murarza w kilka godzin wyleją chudziaka. Przy ścianach wyżej co jest normą i dodatkowo fale Dunaju. Widzę że nigdy Pan nie było na budowach. Chudziak kosztuje 40 zł /m a majstry zrobią to za 30 i szef zarobi 1000 zł na 100 m mówiąc że będzie prosto i równi.

    • @-Monterek-
      @-Monterek- Рік тому

      @@tomaszwroblewski4341 na budowach jestem co dzień od 14 lat, także coś nie coś wiem.
      Chudziaka w gruchy wylewamy kilka razy w roku i odchyly od poziomu 4 cm to jakas obstrakcja jak dla mnie.
      Skoro sciany fundamentowe masz w idealnym poziomie, to wylany miedzy nimi beton w sposób naturalny musi być równo :)